B.enW. Goes en fa. Breen komen tot overeenstemming Oude ring van Oud-Sabbinge wordt aangepakt De „groene lijn" stoort lokale telefoonlijnen Protest jeugd tegen plan tennishal in Goes Dirigent Hubert Soudant van 't Gooi naar Aardenburg Ik oefen nog een vak uit waarin perfectionisme wordt gevraagd VERBOUWING PRINS VAN ORANJE BOUWCOOP stad streek Startkrediet voor nieuw stadskantoor Ministeriële ambtenaren „luisterden" bij Hoechst Scholieren stuurden kerstkaarten aan bejaarden en zieken markten ^branding tetbomen Goes "iet op zondag politierapport Bejaarden IJzendijke niet vergeten gerdi preger np stem van zaterdag 24 december 1977 •ienden en vnendim-,, I ndt U in alle leeftijden Pen-Club nda Larga, Box 328, Hee, I n. Gratis fotobroehure i» I anko, gesloten envelop, ERNEUZEN of omgevjjT I ingeman 30 jr. zoekt fyJI •iend tot 20 jr om eenzan» I interavonden gezellj I imen te zijn en uit te gaa 8 ben in bezit van auto en oon vrij. Brieven met fot. I rider nr. SK 2611 C ond&l rewoord retour. wiiMM IT Tn-Ywf^-- ■j IPf v-' N t.b.v. de opleiding tot undige. A-verpleegkundige e docentenopleiding, dan idheid deze te volgen enwerken in teamver-' n nader overleg bepaald jk van leeftijd, ervaring en het personeel van Infra C.A.O.-Ziekenhuiswezen kunnen tot 9-1-1978 ge- ■ektie van Infra Scaldem, 25 te Terneuzen. lakrealisatie schoolleiding in het openbaar basison- ite gevraagd. iltijden per week, aan één gen na het verschijnen van an burgemeester en wet- (Van een onzer verslaggevers) Ia 2e kerstdag 26 Dec loosterzande: ïafé de Reizende Man Irote prijskaarting, 2 Iqj. I oenen, 10 hammen, jj arsten. Aanvang 20.00 u® iat. 24 Dec. schieting bij P. Claemens -amswaarde. Begin 15,00 I ur. Opgelet illeenstaanden, bent u het illeen zijn moe, kom dan laar onze Amigo-club, elke veek reuze bal met amuse- nent en mogelijkheid uw deale levenspartner te ont- noeten. Deze week zondag !5 dec. in zaal Ritz-Zofie ran Akenstr. 9, Gent. Deze itraat is gelegen tussen Be- 'ijnoflaan en Rabotstraat. Aanvang 15.00 uur. e kerstdag schieting bij R. Heijens ^amswaarde. Aanvang 4.30 uur. ichieting op 2e kerstdag bij M. de Cock iuiddorpe voor Hespen en coeietongen. Aanvang 13.15 GOES - De uitvoering vam te reconstructie van de ring tan Oud-Sabbinge is in aan tocht. Een dezer dagen zal vol gens een mededeling van de gemeente Goes met de werk- j '.gamheden worden begonnen. ~De ring wordt volgens een plan ran een speciaal hiervoor in het leven geroepen werkgroep peer in oude glorie hersteld. Onderdelen van het herstel plan zijn onder meer het op- metselen van de fundamenten tan de oude kerk. Binnen deze muren gaat dan een soort ont moetingsplaats ontstaan, die met name is bestemd voor jon geren. Deze ontmoetingsplaats wordt aangekleed met zandbakken, een zitkuil, springpalen en knikkerputjes terwijl hij 's winters kan dienen als schaatsbaan. Verder voorziet het herstelplan in vergroting tan de aanwezige brandvijver, aanleg van paden naar de troegere kerkplaats die met booglinden overwelfd zullen worden en aanleg van een speelveld. De werkzaamheden worden uitgevoerd door Fraanje uit Lewedorp en de zaak moet in april volgend jaar klaar zijn. GOES - In de op 19 januari 1978 te houden raadsvergade ring komt een voorstel van Ben W van Goes aan de orde om 100.000 gulden beschikbaar te stellen als startkrediet voor de bouw van een nieuw stadskan toor. Dit gebouw komt te staan op de plaats van het huidige be lastingkantoor aan de A. Joa- chimkade. Hoeveel de bouw kosten zullen bedragen, is nog niet bekend. Ook de architec tenkeuze staat nog niet vast. Tot dusverre heeft de gemeente ongeveer twee miljoen gulden voor een nieuw stadskantoor gereserveerd. B en W hopen dat de nieuwbouw over onge veer vijf jaar verwezenlijkt zal kunnen worden. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN - Een vijftal medewerkers in de sector ge luid van het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhy giëne heeft onlangs een studie bezoek gebracht aan Hoechst in Vlissingen-Oost. Het stu diebezoek had plaats op initia tief van het ministerie. Doel van het bezoek was vooral om met mensen uit de praktijk van gedachten te wis selen over allerlei zaken die met geluid en geluidshinder te maken hebben. Er werd ook uitvoerig gesproken over een standaardisering van de ge luidsmetingen. De ministeriële ambtenaren werden op de hoogte gebracht van de maat regelen die Hoechst in zijn be drijf heeft genomen of in voor bereiding heeft om de geluid soverlast voor de omgeving te bestrijden. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De jeugd Rode Kruis afdeling Zuid-Beveland West heeft dit jaar weer een kerst- en nieuwjaarskaarte nactie georganiseerd in samenwerking met de lagere scho len. Leerlingen van de hoogste klassen van deze scholen maakten op school op door het Rode Kruis voorgedrukte kaarten tekeningen en schreven er een briefje bij voor zie ken en bejaarden die met de feestdagen in ziekenhuizen en bejaardenoorden verblijven. De meeste zieken en bejaarden schrijven dan een briefje terug en vaak ontstaan hierdoor bijzonder leuke en jaren lang durende contacten tussen de jeugd en oudere mensen. Aan deze actie werkten dit jaar de volgende scholen mee: De Kloetingse School, De Prof. Dr. Kohnstammschool in Goes, de Don Boscoschool in 's Heerenhoek, de Anne Frankschool in Goes, de H. van der Veenschool in Goes, de Frank van Borsseleschool in Borssele, de Wilhelmina- school in Wolphaartsdijk, en de Christelijke School in 's Gravenpolder. In totaal werden door genoemde scholen zo'n650 kaarten getekend. Enkele scholen moesten dit jaar worden teleurgesteld omdat niet meer kaarten door het landelijk bureau van het Rode Kruis beschikbaar waren gesteld. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De „groene lijn" van de Stichting Public Rela tions Land en Tuinbouw in Den Haag blijkt zo'n enorm succes te zijn, dat het lokale telefoonverkeer herhaaldelijk erdoor wordt overbelast. De „groene lijn" is een telefoon nummer, waarop belangstel lenden gedurende twee minu ten het laatste agrarische nieuws kunnen beluisteren. DSinds de start van de „groene lijn" in februari van dit jaar is het agrarische nieuwsnummer al ruim 60.000 keer gedraaid door belangstel lenden. Uit steekproeven is ge bleken, dat door mensen uit alle delen van het land en uit allerlei bevolkingsgroepen het nummer wordt gebeld. Gezien de ontstane situatie voor het lokale telefoonver keer heeft de PTT de Stichting Public Relations Land en Tuinbouw dringend verzocht, een ander telefoonnummer te nemen, opdat ook meer men sen tegelijkertijd het agrarisch nieuws kunnen beluisteren. Het nieuwe nummer van de groene lijn wordt met ingang van 2 januari dan ook 070- 837700 TERNEUZEN, 23 dec. - Per stuk, glassla 1:20-21. per kilo gram, prei:25-26. spruiten:37-59. witlof a:284- 295, a2:271. b:252-256. afwijkend:180-229. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Het bestuur van de Jeugdnatuurwacht Goes is het niet eens met de plannen van de gemeente om in de boom gaard bij de kinderboerderij „Hollandsche Hoeve" een overdekte tennishal te bou wen. Het bestuur gaat het ge meentebestuur een brief stu ren, waarin zal worden ge vraagd, naar een andere plaats uit te kijken voor de bouw Als de plannen doorgaan,- moeteen groot gedeelte van de boomgaard worden gerooid. Dan zou een van de weinige wilde gebieden in en nabij Goes grotendeels verdwijnen. Het bestuur van de JNG is zeer verbaasd over de voornemens van de gemeente, omdat er in bet verleden door de gemeente veel geld is uitgegeven om de boomgaard te behouden. Het bestuur van de JNG roept haar leden op, mee te belpen, de boomgaard te red- ben. De leden kunnen voor 15 januari een briefje of een teke- awginsturen naar postbus 200 "i Goes. De briefjes en teke ningen kunnen dan tegelijk ®et de brief van het bestuur naar de gemeente worden ge stuurd. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De wijkvereniging oese Polder heeft besloten de ^spronkelijk voor 1 januari 978 vastgestelde kerstboom erbranding in deze wijk te ^erplaatsen naar de dag daar- P' De wijkvereniging is aannee tegemoet gekomen «an het bezwaar van de SGP- tie in de gemeenteraad verstoring van de 2aDLagsrust verbranding 'ar thans plaatsvinden op 2 ja- .V' °m 19.30 uur op een ter- tegenover de Erasmusflat. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De slepende kwestie van de verbouwing van de Prins van Oranje in Goes is weer een stapje verder geko men tot de uiteindelijke uitvoering van de plannen. Bur gemeester en wethouders hebben met de eigenaren van het zalencomplex overeenstemming bereikt over de financiële regeling van de verbouwingskosten. Deze houden in dat aan de firma D. Breen en Zn. gedurende 25 jaar een lening zal worden verstrekt van 1,5 miljoen gulden. Voor de betaling van de rente en aflossing van deze transactie ontvangen de eige naren van de Prins van Oranje een jaarlijkse bijdrage van rond 145.000 gulden. De be reikte overeenstemming houdt onder meer in dat de theater zaal overeenkomstig de hui dige bestemming gebruikt zal worden. In geval van verkoop van het gebouw zal de ge meente een voorkeursrecht hebben tot aankoop. De ge meenteraad van Goes nam in juli van dit jaar met de kleinst mogelijke meerderheid (9 tegen 8 stemmen) het besluit om bovenvermelde jaarlijkse bijdrage aan de firma Breen te verlenen. Een voorstel van de PvdA-fractie een geheel nieuwe culturele accommoda tie te bouwen, verkreeg niet HULST - De Hulster brandweer rukte gisteravond omstreeks zeven uur uit om een schoorsteenbrand te blussen bij de familie Broekmans in de Wilhelminalaan. De brand-, weer was zo snel ter plaatse, dat nauwelijks noemenswaar dige schade ontstond. Men vermoedt, dat het vuur is ont staan door teeraanslag in de schouw van de open haard. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur rukte de Hulster brandweer uit om een bran dende auto in de Gravenstraat te Clinge te blussen. TERNEUZEN - Bij het in rijden van een parkeerstrook op de Markt te Terneuzen be merkte de bestuurder van een personenauto, A.C. uit Ter- neuzen te laat dat, toen hij rechtsaf sloeg, de bromfietser' R.G. de M„ eveneens te Ter- neuzen woonachtig, naast hem reed. Bij de daardoor ontstane botsing werd de duopassagier L.A.J.B. uit Terneuzen licht gewond. De bromfiets werd volkomen vernield; de auto liep lichte schade op. TERNEUZEN - De bestuur der van een personenauto, A.R.M. uit Biervliet verleende vrijdagmorgen op het kruis punt rijksweg-weg West- sluis-Nieuw Neuzeweg, toen hij de rijksweg wilde overste ken, geen voorrang aan de voor hem van rechts komende per sonenauto, bestuurd door Th.F.R. de D. uit Merelbeke (B.). De beide volkomen ver nielde auto's moesten worden weggesleept. De bestuurders bleven ongedeerd. voldoendé steun. Evenmin een voorstel van de fracties van WD en SGP om het gebouw aan te kopen en daarna te ver bouwen. Het raadsbesluit moet nog door Gedeputeerde Staten van Zeeland goedge keurd worden. Indien GS hun verklaring van „geen be zwaar" afgeven, kan in de loop van volgend jaar met de ver bouwingswerkzaamheden in de Prins van Oranje begonnen worden. Volgens het plan dat door de bouwcommissie is ontworpen, zal het toneel ver groot en gemoderniseerd wor den. Ook de zitaccommodatie in de grote zaal wordt verbe terd. Een nog niet opgelost vraagstuk is het aantal zit plaatsen dat het theaterge deelte bevatte. De bouwcommissie gaat uit van 450 stoelen, maar de firma Breen acht dit te weinig met het oog op de exploitatie mogelijkheden. 500 zitplaat sen is wel het minimum, meent de firma Breen, die hierin ge steund wordt door de vereni gingen die geregeld van de grote zaal gebruik maken. (Van onze correspondent) IJZENDUKE - In de week voor Kerstmis heeft een aantal IJzendijkse jongeren op ver schillende 'wijze de kerstge dachte overgebracht naar be woners van het bejaardencen trum Emmaus te IJzendijke. Zo verstuurden de leerlingen van de zesde klas van de open bare lagere school zelfver vaardigde kerstkaarten naar alle 90 bewoners van het be jaardencentrum. Dat dit ge baar erg op prijs werd gesteld, bleek enkele dagen later. In de brievenbus van de openbare lagere school werden diverse schriftelijke bedankjes gede poneerd. De meisjes van de INAS 1 klas van de school voor LHNO te IJzendijke gingen donder dagmiddag persoonlijk naar het bejaardencentrum. Zij voerden er met veel succes voor de bewoners een kersttoneel stukje op. AARDENBURG - Een stemmingsmens is hij. De ene keer bezonken en naar binnen gekeerd, de andere keer „open" en bijna jongensachtig. Als z'n vrouw zegt: „Een gespleten per soonlijkheid" spreek ik haar niet tegen. Behoudend, waar het bewezen waarden betreft. Een enorm concentratievermogen. Denken, denken en nog eens denken. Zich inleven in de mu ziek en het vaak 's nachts moeten doen met een hazeslaapje. Een perfectionist en een doordouwer, die zegt: ,,'t Is kiezen of delen: in middelmatigheid bij moeders thuis hangen of kei hard werken aan je carrière". En hij deelt. Zijn gezin met zijn werk, dat hem over de hele wereld brengt. Maar hij heeft dan ook een vast doel voor ogen, waar hij met voortvarendheid en vastbe radenheid aan werkt: „Ik wil een orkest hebben van mezelf van een eerste klas kwali teit". Dat is Hubert Soudant, de 31-jarige veelbelovende diri gent die bezig is met een stormachtige internationale carrière. Bijna een half jaar geleden is hij met echtgenote Janine (29 jr) en hun kinde ren Daniël van bijna 6 en Su zanne van bijna 3 het turbu lente Gooise wereldje ont vlucht om zich te verschan sen in Aardenburg. Een ver rukkelijk oud huis in de Tui- melsteenstraat, onder de vleugelen van de St.- Bavokerk waar ik op een mis tige decemberavond zonder de weg precies te weten recht-toerecht-aan naar toe rijdt. Instinctief voel ik, dat dat grote huis, dat zoveel licht en een bijna voelbare warmte uitstraalt met een grote geurende kerst-krans op de voordeur bij hen moet horen. Binnen staat een kerstboom vol lichtjes tot aan het plafond. Het is er sfeervol, met oude muur schilderingen boven de schouw, muren vol herinne ringen aan verre reizen en veel antiek met, naar later blijkt, allemaal een eigen, gek verhaal. „We leven hier in een paradijsje", zegt Ja nine (donker, vlot, charmant, eenvoudig gekleed, valt vaak en op het juiste moment in de rede), „het is echt een soort burcht, met een lekkere dikke voordeur en dat geeft een zalig gevoel". Het is pas 2% jaar geleden dat Hubert zijn eerste buiten landse debuut maakte, maar nu verblijft hij negen maan den per jaar in het buiten land. Zijn eerste plaat met werken van Liszt kreeg met een de Grand Prix du Disque en hij heeft onlangs een pla tencontract afgesloten met het Londense Fhiiharmo- nisch Orkest. Hubert werkt o.a. (om maar eens een paar namen te noemen - dat staat altijd zo aardig) met het BBC Northern Orchestre, Royal Philharmonic Orchestra, het Orchestra National en de grote orkesten van Tokio, Stuttgart, München, Keulen, Hamburg, Baden-Baden, Stockholm, het orkest van de Scala in Milaan, Turijn en Rome...al met al zo'n 25 per jaar. En allemaal vragen ze hem na een optreden terug. Maar het gekke is, dat Hu- bert hier in Nederland nauwelijks enige voet aan de grond krijgt. Hoe komt dat nou? Hubert (een „licht" bijna rossig type, donker blond krullerig haar, niet al te fors, grijze broek met een trui, praat minutenlang met een niet-brandende sigaret Hubert Soudant ten, zoals Cruyff (ja, ja, ik ben een voetbalgek) en Ber nard Haitink laten ze zo maar gaan, terwijl dat soort mensen juist zo „bevruch tend" op z'n omgeving kan werken". 1971, toen je helemaal on voorbereid aan het Interna tionale Dirigenten Concours in Besangon meedeed. Wie had kunnen denkeu, dat je daar de eerste prijs zou win nen? Of die vakantie", zegt ze pel. Het enige orkest in Ne derland, dat ik nog aanhoud is het Overijssels Philharmo- nisch Orkest in Enschede. Maar dat is meer om de fijne atmosfeer en de formidabele organisatie. Daar heb ik ook echte vrienden gekregen". „Ik vind", zegt Hubert be spiegelend, „dat ik een onzet- tend bevredigend leven leid. Ik oefen nog een vak uit, waarin perfectionisme wordt gevraagd. Nou, ik ben ook een enorme perfectionist. Maar je moet er ook wel naar leven: op tijd naar bed, goed eten, niet te veel drinken - gewoon goed en gezond le ven. Als ik 's morgens om 9 uur aan het werk ga, moet ik er ook helemaal voor 100 procent zijn. Of het nou thuis is of in de concertzaal. Thuis kan ik ook niet „lekker zit ten". Ik ben altijd aan het studeren. Partituren door nemen, de cultuur geschiedenis daaromheen bestuderen. Met het orkest bestaat mijn werk voor 50% uit uitvoerend en werk en re petitie voor de andere 50% uit een psychologische bena dering van de orkestleden. Ik moet ze n.l. in een zo kort mogelijke tijd in een opti male vorm krijgen. Ik moet me elke keer opnieuw waar maken. Een orkest is net een fabrièk. De mensen moeten hard werken en ze moéten het graag willen doen. Er moet een goede organisatie zijn en een persoonlijke be trokkenheid. Vooral die be trokkenheid is enorm be langrijk, want als het goed is, ontstaat er een soort chemi sche reactie tussen de diri gent en het orkest. Een soort overdracht van je zelfver- in zijn handen omdat hij geen vuur heeft) haalt.gelaten zijn schouders op. „Ik zou het niet weten. Het is een feit, dat de grote Nederlandse orkesten het laten afweten, terwijl ik alle erkenning heb in het bui tenland. De wereld heeft aan mijn voeten gelegen in Mi laan", zegt hij een beetje spottend en dan: „maar in de Nederlandse pers stond geen woord. Ik kom uit het zuiden. Maastricht. Misschien ligt het daar aan. Als je niet in Amsterdam hebt gestudeerd en daar je vrienden en rela ties hebt, kom je er niet in. Het is een heel besloten kliek je. Vroeger, toen we nog van f 325,- per maand moesten rondkomen, heb ik me dat al lemaal enorm aangetrokken, maar nu kan het me niet meer zoveel schelen. Ik snap die Nederlandse mentaliteit trouwens niet, want de bes- Maastricht dus. En wel het Maastrichte Conservato rium. Daar kreeg Huub nota bene hoornles. Hij viel wel eens in voor een dirigent en de directeur had al gauw door, dat die Hubert Soudant daarvoor talent had. In 1967 was er een internationale di- rigenteneursus en er had zich vanuit Maastricht nog nie mand aangemeld. „Ga jij dan maar", zei de directeur. Daar werd Huberts dirigeertalent („maar ik wist zelf daarvoor nog van niks") pas goed ont dekt en voor hij het wist stond hij voor een orkest in plaats van er in te zitten. „Al lemaal toeval", zegt Hubert en vertelt, dat zowel Tosca- nini als Haitink ook bij toe val dirigent zijn geworden. „Ons leven hangt trouwens toch van toevalligheden aan elkaar", vult Jannine aan. „Neem nou die vakantie in lachend, „dat we aan het begin al per ongeluk een mooie antieke tafel tegen het lijf liepen. Die hebben we ge kocht en zijn maar weer terug naar huis gegaan". Hubert deed aan nog meer concoursen mee: in 1973 won hij de tweede prijs in het be faamde Von Karajan Con cours in Berlijn en in 1975 won hij de eerste prijs tijdens het Guido Cantelli Interna tionale Dirigenten Concours in Milaan met het orkest van de Scala. „Voor de eerstko mende twee jaar ben ik vol geboekt", zegt Hubert met iets in zijn stem van: ziezo, dat heb ik 'm toch maar ge fikst, „in elk land heb ik een manager en hier in Neder land is een general manager die alles regelt. De meeste concerten geef ik in het bui tenland. Daar heb je echt nog orkesten van de oude stern- trouwen. Een mens kan heel lang onder hoogspanning werken, als er maar iets van de andere kant terug komt. Of ik mezelf niet wat jong vind tegenover oudere or kestleden"? Hubert lacht even, neemt een slok bier en zegt: „Mensen kun je niet overuigen met leeftijd, maar wel met kwaliteit". Hubert Soudant dirigeert het „gro te" klassieke repertoire tot en met de Weense school. „Zo zie je maar weer", zegt Hubert en kijkt zeer verge noegd naar zijn Janine, die zo mooi uitkomt zo naast de kerstboom, „in plaats van hoorn te spelen ben ik nu di rigent. Een talent waarvan ik zelf het bestaan niet wist. Daarom wil ik dit nog zeg gen: ik ben ervan overtuigd dat vele mensen ongebruikte talenten in zich hebben. Industrieweg 1-3 Hulst tel. 01140-4037 nabij#M. Meubel e Levering in gehele Benelux Iedere maat leverbaar 2 contioleerbare korting Duitse klassekeukens, ütvoorbeeld als afbeelding werkblad (240x180 cm) ar schr. garantie jf 1038,- tten 1725,- anelen 1963,- 93,- oven t- kookpla3' 15,-. excl b.t.w. Bel uw maten uw keuken.

de Stem | 1977 | | pagina 19