Meeste Engelsen achter looneisen brandweerlieden Dr. van der Berg: Onderwijsvernieuwing zaak van lange adem HOGE OPBRENGSTEN ME] BELEGGING IN KRONEN Moeders staan altijd klaar W) c/cs De AGO helpt met de huishoudzekerheid Boodschap vai Sacharov aan tribunaal in Rome door Wessel B. Brouwer Amsterdams Nuchter rillS PAPBER VOOR UW PEI\I Ondeskundig Bingo Om de natuur Cm Een moederloos gezin kunnen wij niet troosten.Wèl helpen bij praktische problemen. Van vijdag 25 novem DE STEM VAN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977 binnenland rTHuffRoM —TTiwrffWFi||ffliw"i K; (Van onze correspondent) LONDEN - De staking van de 35.000 Britse brandweer lieden is gisteren de 12e dag ingegaan, zonder voortekens van een spoedige beëindiging van het loonconflict.Tot dus ver zijn er tijdens de staking niet meer mensen bij de branden om het leven geko men dan onder normale om standigheden in dit jaarge tijde. Elke twee dagen zijn er gemiddeld vijf doden te be treuren als gevolg van bran den. Tot nu toe is nog geen enkele slachtoffer toege schreven aan de staking. Het is wel duidelijk geworden, dat de materiele schade als gevolg van branden door de staking aanmerkelijk groter is geworden dan wanneer ze zouden zijn bestreden door geoefende brandweerlieden met modern materieel in plaats van door de ijlings ge- recruteerde soldaten, die met sterk verouderde brandspui ten, de „groene godin" moe ten werken. Donderdag bleek uit een nationale opiniepeiling, dat tweederde van het Britse pu bliek de poging van de brandweerlieden om door de loongrens van de regering heen te breken gerechtvaar digd acht. Met de strategie van de brandweerlieden zijn ze het in aanmerkelijk min dere mate eens. Tijdens de eerste week van de staking kwamen 20 personen bij branden om het leven. Het aantal branden verminderde drastisch, als gevolg van een grotere waakzaamheid van het publiek, maar het aantal brandmeldingen nam enorm toe. De regering is (nog) niet van plan om voor de eisen van stakende brandweerlie den te kapituleren. Een for mule die eventueel de basis van een vergelijk kan wor den, is een loonsverhoging van tien procent, gekoppeld aan de verkorting van de werkweek van 48 tot 42 uur en een beter betaling van de overuren. De stemming onder de brandweerlieden wordt met de dag slechter, terwijl be woners van hoge flatgebou wen nog steeds dodelijk be vreesd zij voorn voor brand, waartegen de „groene godin nen" met korte ladders en brandslangen niet zijn op gewassen. Door het ontbre ken van anti-rook-maskers kunnen de soldaten, die nu met de bestrijding van bran den zijn belast, zelden doord ringen tot de vuurhaard, waardoor branden, die onder normale omstandigheden snel worden geblust, nu veel moeilijker onder bedwang kunnen worden gebracht. De 12 dagen geleden na een training van 24 uur tot brandweerlieden gepromo veerde soldaten verdienen aanmerkelijk minder dan de professionals, namelijk rond de 220 gulden per week aan het begin van hun militaire loopbaan. Ze werken daar voor 12 uur per dag en ver blijven in armzalige hutten en barakken, die „Kakkerlak Hiltons" worden genoemd. Ze slapen daar vaak op de grond in ruimten, waarin ze zich ook moeten ontspannen. De stakende brandweerlie den gebruiken inmiddels hun tijd om op straat voorbijgan gers voor hun positie te win nen, en te collecteren voor het stakingsfonds, dat gelei delijk aan dreigt op te dro gen. Twee van hen haalden rond 300 gulden op in een Londense pub, waar een stripper, genaamd Serena tijdens haar optreden met een brandende toorts haar vlamvattende mini-bikini dreigde te verliezen. Een van de brandweerlieden doofde het vuur snel met een glas bier. Ze kregen voor het bluswerk een zoen en tien pond sterling. (Van onze onderwijsredacteur) UTRECHT - Vernieuwingen doorvoeren in het onderwijs is een zaak van veel geduld en lange adem. Minister van Kemenade loopt daarmee veel te hard. Hij wil bovendien in enkele jaren alles tegelijk doen. Dat gaat niet en is tot mislukking gedoemd. Dat is de mening van dr. R.M. van den Berg (37). Hij weet precies waarover hij praat. Hij is, als onderwijs kundige van het Katholiek Pe dagogisch Centrum, al jaren bezig met het leesonderwijs in lagere scholen. Over dat indi vidualiserend leesonderwijs in klasseverband, de problemen die daarbij om de hoek komen kijken, de kuilen waarin men kan vallen en de voor- en nade len, schreef hij een proef schrift. Hij promoveerde vrij dag 25 november aan de Utrechtse universiteit tot doc tor in de sociale wetenschap pen. Zijn studie is een heel uit voerig verslag van de proces sen die optreden bij een aan pak die tot doel heeft het lees onderwijs te moderniseren door er de leerlingen een veel actiever aandeel in te laten hebben. Dat vereist een sterke verandering van mentaliteit bij de onderwijskrachten die als regel meestal in een klas zelf aan het woord zijn. Het valt voor de onderwijskrach ten ook niet mee leerlingen de kans te geven zelf te laten beoordelen hoe mede leerlingen het doen. Dr. Van den Berg is geen he melbestormer. Zijn jarenlange studie en praktische ervaring hebben hem geleerd dat ver nieuwingen in het onderwijs uiterst langzaam kunnen wor den doorgevoerd. Hij is ook van mening dat onderwijsver nieuwingen niet bijdragen tot. verhoging van het kennisni veau. Een ontdekking die wordt bevestigd door heel wat buitenlandse studies. „Als je van het onderwijs eist dat het leidt tot een zo hoog-mogelijke scholing, moet je niet gaan vernieuwen en moet je ook niet overgaan tot een of andere vorm van individueel onder wijs". De aanpak van DR. Van den Berg was gericht op be vordering van individualise rend leesonderwijs in klasse- verband. Daarbij werd gemikt op verhoging van de sociale eenheid in een klas. Er is in vier jaar een programma ontwik keld op grond van praktische ervaringen. Van 1975 af is de methode gebruikt in twaalf klassikale lagere scholen. Opvallend was dat leerkrachten die met en thousiasme de nieuwe met hode gebruikten, vrij snel weer tot de oude wijze van leesles sen terugviellen toen zij geen deskundige begeleiding meer kregen. „Het systeem waarin ze zijn opgegroeid is bijna on verwoestbaar", aldus dr. Van den Berg. „In bijna de helft van de Nederlandse lagere scholen dus zo'n zesduizend - wordt nog klassikaal onderwijs gege ven. De onderwijskrachten zijn voor die vorm van onder wijs opgeleid". Dr. Van den Berg steekt niet onder stoelen of banken dat hij geen voorstander is van indi vidueel onderwijs. Hij meent dat individualiserend onder wijs binnen klasseverband uit stekende resultaten kan ople veren als men let op de sociale aspecten. „De leerkrachten moet men geen kant en klaar systeem voorschotelen. Ze hebben hun buik vol van al die formulieren waarin hun wordt gevraagd wat ze met hun on derwijs willen bereiken. Ze hebben behoefte aan inzicht in het eigen handelen in de klas. Dat moeten onderwijskundi gen ze duidelijk maken. Pas daarna kan men gaan praten over de algemene doelstellin gen van hun onderwijs". We zenlijke onderwijs vernieuwingen dienen te be ginnen bij de onderwijskrach ten. „Als vernieuwing in het onderwijs alleen maar veran dering van structuur van het onderwijs betekent, kan men het beter niet doen", aldus dr. Van den Berg. Hij wijst erop dat die algemene uitspraken van hem wel worden ingegeven door zijn ervaringen met het leesonderwijs. Ze zijn buiten zijn proefschrift gehouden. Dat geeft een zakelijk verslag van de ervaringen en waarne mingen bij de individualise ring van het leesonderwijs. JACQUES LEVIJ Dr. R. M. van den Berg Dr. R. M. van den Berg. „In dividualisering, beschrijving en waardering v.h. onderwijs- - leergedrag bij individualise rend leesonderwijs in de lagere school" (Uitg. Zwijsen- Tilburg, 243 pag.). (ADVERTENTIE) bijna 1 miljoen aan prijzen MOTOBECANE NEDERLAND stelt elke puzzelweek een MOTOBECANE dames- of herenfiets beschikbaar met een winkelwaarde van 450,-. Lb.v. Buitenlandse vakanties voor gehandcapten In uw krant van 18 novem ber las ik het pleidooi van Mr. van Heynningen en daarin kwam mij het volgende stukje vreemd voor: „De term Son- derführer is bij de Duitse en Nederlandse deskundigen on bekend." En dat terwijl er woorden zijn als Sonderbefeh- le, Sondermeldungen, Sonde- ranfrage. In het eerste de beste boek over de Tweede Wereld oorlog kun je lezen dat Hitier zijn denkbeelden over het Amerikaanse leger ontleende aan een studie van Sonderfüh- rer van Nemath. Ze bestonden dus toch. Ik geloof niet dat van Heynningen erg goede des kundigen ter beschikking heeft, want tijdens het proces verklaarde een Nederlandse hoogleraar ook, dat er tijdens de oorlogshandelingen in Polen geen executies plaats vonden. In de biografie van von Stauffenberg, de man die de aanslag op Hitier pleegde, lezen we echter dat Heydrichs' commando's vrij in doen en laten waren, als ze maar enkele kilometers van het front ver wijderd waren. jEen beetje beter geschiedenis leren is voor sommige deskundigen blijk baar wel belangrijk. BREDA A. L SIMONS In de krant van donderdag 24 nov. maakt de Hoofdofficier van Justitie Mr. Corsten be zwaar tegen bingo en kienen. Nu ga ik erg graag zelf naar een bingo-avond en daarom wil ik graag het volgende' onder de aandacht brengen. Deze avon den worden voor 70% bezocht door mensen tussen 30 en 60 jaar, waarvan dan 50% vrou wen, waarvan een groot ge deelte alleenstaand. Waarom wil men dit zo onschuldige spel zo aan banden leggen, dat het voor niemand meer aantrekke lijk is? De mensen die er nu aan verdienen liepen vroeger zon der werk nu kunnen ze de kost goed verdienen. Wat denkt U van de café's? Dat is ook zo'n vetpot niet meer. Dit spel wordt hoofdzakelijk door vrouwen gespeeld waarom mag een man wel voetballen, vergaderen, vissen, biljarten, duiven houden en een vrouw niet Bingo spelen? Het is een spel voor het gewone volk dat niet kan gaan tennissen of n$hi" Casino of bowling gaan spelen daar dit te kostbaar is. Jammer voor die invalide vrouw en haar man die een plaatsje zocht voor haar rolstoel, of voor die mevrouw die altijd thuis was en nu naar haar avond uitkijkt. Mevr. Michielse Oosterhout Binnenkort worden we weer geconfronteerd met ramme lende collectebussen voor een goed doel. Deze keer gaat het om „De Natuur". Iedereen opent weer spontaan de beur zen. De Natuur gaat ons im mers allemaal aan, ook u die uw aardige hondje in het bos achterliet, vastgebonden aan een boom. Ga naar de stad en je valt van de ene verbazing in de andere. Men draagt ergens een nieuw bankstel naar binnen, terwijl men elders een versle ten bankstel naar buiten torst, allebei zijn ze van echt leder. In de auto's worden de stoelen bekleed met dierenvellen. In het centrum van de stad slaat de schrik een redelijk mens om het hart. Jassen, petten, vesten, tassen en laarzen, allemaal van leder of suède. Hoeveel slacht partijen zijn daar niet aan voorafgegaan? Bontmantels in vele kleuren. Typisch, dat elke vrouw het soort weer, maar niet hoeveel dieren er voor die ene jas doodgeknuppeld of le vend gevild zijn. Mevr. Boots OOSTERHOUT Eind oktober waarschuwde ik in deze beleggerskroniek tegen het heersende over- optimisme met betrekking tot belegging in Engelse obligaties en aandelen. Sinds het begin van dit jaar kon inmiddels, naast het genoten directe ren dement, zo'n slordige 30 tot 40% aan gerealiseerde koers winst worden binnengehaald. Bovendien liep het Engelse Pond Sterling ook nog ietsje op tot boven de f 4,40. Op dit moment noteren de obligatie- en aandelen- indexen van de Londense ef- fektenbeurs alweer enigszins onder het niveau van eind ver leden maand en het ziet er nog steeds naar uit dat die indexen voorlopig het hoogste punt wel gezien hebben. Gezien de meest recente ontwikkelingen aan de andere kant van het Kanaal en de Noordzee was het niet zo vreemd dat de suggestie om maar eens wat winsten daadwerkelijk te realiseren, niet aan dovemansoren ge zegd. Lezers die deze kroniek regelmatig volgen, lieten weten wel iets voor deze sug gestie te voelen. Tegelijkertijd gaven zij vrij algemeen blijk aan een onder beleggers wel meer voorko mende misvatting gebukt te gaan met betrekking tot het aanhouden van liquditeiten op bankrekening of op deposito. Velen vinden dat maar een weinig serieuze aangelegen heid en zien er daarom weinig heil in. De kansen op kapitaal- aanwas als gevolg van koers stijgingen zijn immers nihil op een deposito bij de bank, ter wijl de ontvangen rentever goeding nog fiscaal belast is ook. Daar staat dan wel tegen over dat er ook geen neer waarts koersrisico bestaat. Op het moment van dit schrijven wordt op deposito's een jaarrente vergoed tussen 5 3/8% voor één maand en 6 5/8% voor twaalf maanden. Als lange termijn onderkomen voor beschikbaar kapitaal is deze rentevergoeding uiter aard onvoldoende. U dient een uitzetting van tijdelijk overtol lige liquiditeiten op deposito naar mijn mening dan ook uit sluitend te beschouwen als een parkeermogelijkheid en niet als een vast onderkomen. In dat licht bezien is de deposito rentevergoeding dan ook alles zins redelijk te achten. Toch zijn veel beleggers nog te onge duldig. Elke dag dat voor be legging beschikbare middelen op deposito of op de bankreke ning staan is er één teveel, ver onderstelt men vaak. Als een maal ergens „winst genomen" is, branden de liquide midde len de belegger kennelijk in de zak. Van de beleggingsadvi seur wordt dan vaak verwacht dat hij op exact hetzelfde mo ment een aantrekkelijk instant advies tevoorschijn tovert. Misschien bevreemdt dit u, maar dat kan niet altijd oge nblikkelijk. Op zolder heb ik nog wel ergens een oude hoge hoed met mottegaten liggen, maar hoe ik er ook in roer en wat voor vreemde spreuken ik ook verzin, er is nog nooit een konijn uit gekomen. Laat staan een zinnig beleggingsadvies. Een aantrekkelijk beleggings advies tover je niet eventjes uit je mouw of hoed; die moet je zoeken. De mensen die mij opbelden of schreven heb ik toegezegd naar een alternatief voor obli gatiebelegging in Engeland te zoeken. Alle andere lezers krijgen het hierbij eveneens. Zonder toezegging en onge vraagd. Rekening houdende met de risicograad komen op dit moment als vervangende belegging voor Engelse obliga ties het meest Deense Staatso bligaties en Pandbrieven in aanmerking. In Nederland is Denemarken als beleggingsland nog vrijwel onontgonnen gebied. Bij onze Duitse Oosterburen kijkt men al wat minder vreemd aan tegen het opereren op de Deense effektenbeurs. Die on bekendheid is voor een deel toe te schrijven aan de in het re cente verleden nog vrij strin gente deviezenbepalingen, die nogal wat beperkingen opleg den aan buitenlandse belegge rs. Na de' aansluiting van De- nemarken bij de E.E.G. op 1 januari 1973 zijn de deviezen- bepalingen aanmerkelijk min der strak geworden. Eén van de thans nog bestaande restric ties is dat buitenlanders geen banksaldi mogén aanhouden van meer dan 200.000 Deense Kronen (ca. f 79.000). Beleggen in obligaties, pandbrieven of aandelen mag echter onbeperkt, waarbij valt aan te tekenen dat de inkom sten uit die beleggingen, zoals coupons of dividenden, volle dig belastingvrij worden uit gekeerd. Hiermee bedoel ik uiteraard uitsluitend de vrij dom van de z.g. „voorheffing", omdat de belegger die inkom sten in zijn eigen land uiter aard gewoon moet aangeven op zijn belastingformulier. Daar hebben de Denen echter, zo vinden zij, geen enkele boodschap aan en voor wat hen betreft moet eenieder maar voor zichzelf uitmaken zijn coupon- en komsten „thuis" aangeeft of niet. Het aantrekkelijke m Deense Staatsobligaties e, Pandbrieven (obligaties, gegeven door hypotheèkbn- ken met onroerend goed a(j onderpand) is het relatief hm, rendement wat op deze stul<. ken te behalen valt. De l(i:. Staatsobligatie (Dansk Stan 1977/1985 levert b.v. op 4ei huidige koersniveau van omen nabij de DKr. 76 een effectiti rendement op van 16,7%! fot effectieve rendement op ee, enigszins vergelijkbare Staat sobligatie, de 9V2% Nederland 1976-1977/1986, bedraagtnm niet de helft. In de berekenmt van het effectieve rendement u rekening gehouden met zoieel de aankoop- als de aflossmgs- koers. Enerzijds ontvangt de beleg- ger jaarlijks DKr. 100 toot elke obligatie van DKr. lom nominaal, waarvoor hij mam DKr. 760 heeft betaald. Hetii- recte rendement op zijn inves tering neemt dus aanmerkelijk toe. Anderzijds krijgt hij bij it aflossing of uitloting tegen 100% (a pari) nog eens DKr. 240, zijnde het verschil tussen de nominale waarde van DKr 1000 en de betaalde prijs mn DKr. 760. Deze laatste DKr 240 zijn pure koerswinst ené zodanig ook in Nederland nog steeds belastingvrij. Minstens zo interessant zijn de Pandbrieven van de Deerne hypotheekbanken. In tegen stelling tot de Nederlandse hy potheekbanken zijn dit vereni gingen van huis- en andere on roerend goed-eigenaren en geen semi-handelsbanken. Te rugbetaling van de pandbrie flening geschiedt in Denemar ken veelal volgens het annuï teiten principe. Jaarlijks wordt een vast bedrag mn rente plus aflossing aan hel collectief van de beleggers te rugbetaald. De kansen op koerswinst bij uitlating, het verschil immers tussen nomi nale waarde en betaalde aan- koopkoers, worden op die ma nier door de jaren heen steeds groter. De meeste Pandbrieven hebben een 7% of 10% coupon en geven een effectief rende ment van rond de 15'h i 16V2 Er zijn echter ook nog steeds oudere series Pandbrie ven in omloop (o.a. van de Fo- renede Kreditforeningermil een coupon tussen 3'/i en 5%, welke vanwege de bovenge noemde fiscale overwegingen voor sommigen aantrekkelij ker zijn. Ook de mogelijkheid om hier geld te lenen biit bank tegen onderpand van ef- fekten, of door vergroten vat de hypotheek, mag niet on vermeld blijven. Men kan het geld hier immers relatief goed koop lenen en kan het relatief duur uitlenen. (ADVERTENTIE) Ze helpen met huiswerk. Ze doen boodschappen. Ze lappen de ramen. Ze strijken het wasgoed. Ze verschonen luiers. ,°0 o 0r O 6 1 Ze maken lekkere ontbijtjes klaar. Ze strijken het was) Ze repareren winkelhaken- Ze sturen de kinderen op til' naar bed. Ze zorgen voor schoon ondergoed. Ze brengen de kinderen naar school. Ze plakken pleisters op grote en kleine „au'tjes". Ze verschonen de kattebak. Ze houden verjaardagen bij. Ze lezen verhaaltjes voor. Met de AGO huishoudzekerheid. De risicoverzekering) die helemaal is afgestemd op gezinnen met opgroeiende kinderen. Die zorgt voor geld om de kosten van huishoudelijke hulp op te vangen als de moeder komt te overlijden. De uitkering is vrij van inkomstenbelasting. De AGO huishoudzekerheid deelt jaarlijks in de winst en tijdens gehele invaliditeit hoeft geen premie te worden betaald. De kosten? Voor een moeder Van 26 jaar bedraagt de premie voor 50.000,- met een looptijd van 20 jaar f KM" per maand. Meer informatie? Vraag uw verzekeringsman. verzekeringen ppcTFM VAN ZATERDAC 1 va PARIJS - Een van pronkstukken van een t toonstelling van juwelen Parijs is deze diamant 1 106 karaat, de „gouden Zon De diamant, die eigendor van een particuliere verza meiaar is, heeft een waard van een kleine 4 miljoen gul den. ROME (REUTER) - In e uit Moskou gesmokkel boodschap zegt de Russisc dissidente natuurkundi Andrej Sacharov dat de o derdrukking in de Sovjet-Un en Oost-Europa de mentaliti van het volk heeft gewijzig „De schendingen van de pri cipiële vrijheden en mense rechten in de Sovjet-Unie 1 andere Oostbloklanden zi krachtig en aanhoudend hebben definitieve verand ring teweeggebracht in de ps chologische gesteldheid van bevolking", aldus Sacharov. Zijn boodschap is gezond aan de deelnemers van h tweede internationa Sacharov-tribunaal, dat gist ren in Rome is begonne Onder leiding van Simon Wi senthal zijn juristen, politf ballingen en journalisten vi dagen bezig de stand van 1 mensenrechten in de oostblo] landen onder de loep te nemei Sacharov naar wie dit 1 een eerder tribunaal in K penhagen zijn vernoemd vraagt in zijn boodschap dat Rome een onderzoek wor verricht naar gedwongen a beid, marteling. Willekeuri en wrede bestraffing en schei dingen van geloofsvrijhei Verder wil de natuurkundi dat gekeken wordt naar vrijheid van informatie en a dere aspecten van het leven Rusland. In Rome werd gisteren o een boodschap ontvangen v. de verbannen Russisc schrijver Alexander Soltzj nitsyn, die zegt te hopen dat 1 „verhalen die je de haren berge doen rijzen en de boo schap die uit dit forum 2 voortvloeien een doorbra; kunnen bewerkstelligen do de doofheid van het welzijn Simon Wiesenthal zei in zi openingstoespraak dat er du zenden mensen in de Oostblo landen gevangen zitten uitsli tend om wat zij denken. „1 Joodse bevolking van drie mi joen in de Sovjet-Unie is sp ciaal het slachtoffer van zu vere genocide. Het lijkt er< alsof er een program besta Joden uit te roeier aldus Wiesenthal, die ovei gens eerder tegensprak dat f nbunaaleen politiek karakt araagt. „Dit is geen forum vo anti-communisten". Wieser Aal zei te hopen dat „we de e roia Pu^'eke opinie in de w reld kunnen mobiliseren". kolom slotkoersen vorige bei 2e k°'om slotnoteringen van gis Actieve Aandelen abnmoo 23'70 23-40 Amn !8# 326,00 325,00 SX°J2? 69,00 69,00f Dorrf^'l I24-50 123-80 D°HSC?*f2# 116,80 176,70 HelnS?» 172'9° 173'7° Heinpl U1'60 113,60 H A l u" f 25 1 «.JO 109,10 f 2d„fl0°i10'80 m'00 HVA v, 25,00f 25,00 K\si, 'n eert 48,00 47,20 KLM t "n '100 79,50 79,00 Kon O, °t° 116,50 115,50 Nat.£ 2Ï 137,80e 136,90 Nedll„ j 0 97-80 87.20 Ommelen c°, 102'00e"-50 Ph«ipsflnCrt J32'00 131-00 Robecofln 27'80e 27'20e RolinM[ 8 ,75-20 175,301 Unilever f 2a 129'°° n29'°° 2® 124,30 123,30 Staatslening e r,38 74 id 74 ?,5° >d 76-i J'®0 76-2 •0id752 ®-j5id 75 B7^75-2 J ?5 76-qr «■50 id 75 6 108,60 107,40 104,70 105,80 103,50 103,00 102,70 102,90 101,40 108,50 107,40 104,70 105,70 103,30 102,80 102,50 102,70 101,20 8.5 8,2 8,2 8.0' 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 8.0 7.7 7.7 7.7 7.7 7.7 7.5 7.5 7.5 7.5 7.2 7.0 7.0 7.0 6.5 6.5 6.5 6.5 6.2 6.2 6.0 5.7 5.7 5.2 5.2

de Stem | 1977 | | pagina 4