E Jubilerende G.M.C.: belang hele Goese ge Hartspecialist voor Walcherse ziekenhuizen Kerstvieringen Leger des Heils op Z.-Beveiand "n i KRITIEK IN ONDERWIJSCOMMISSIE GOES OP BESTEDINGSPLANNING J. Bakker en H. de Feijter kampioenen bij p.v. „Be Voorwaarts Koudbloeden volop bij keuring in koud Goes Goese ziekenhuis: voor ons niet nodig Ongezonde «"H- j personeels- Aardenburg streek arkte Pivostam opgericht situatie bij Instituut geestelijke gezondheid Sint krijgt zondag groots onthaal in 's Heerenhoek politierapport s UGBLIK □E STEM VAN ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977 TERNEUZEN - Prijsberich- ten van de veiling Terneuzen od25 november: Sla 26, andij- Vie43-47, prei 69-74, sav. kool 32-38,rode kool 9-12, spruiten 74' uien grof 10, witlof A 151-2,69, A 11 2.64-2.U6, B. 2 87, Bil 2,13, Afw, 1,51-1,68. GOES, Veiling 25-11-1977 - Per kg: groene savooiekool II 24, rodekool I 10, wittekool I 12, spruiten A 47-74, B 21-35, prei 1 i I 33-38, II 25, aardappel 10, uien 18; per stuk: kropsla I 24, blauwe druiven perkg.II 150. GOES - De vlam van het zelfstandig ondernemerschap kan niet worden gedoofd. De middenstandsbeweging is geëman cipeerd. Men kan er ook politiek niet meer om heen. De strijd van de eerste pioniers duurt echter nog voort, al zijn de strijdmethoden ingewikkelder en geraffineerder en dus ge vaarlijker geworden. De middenstand moet ervoor blijven waken geen vijfde wiel aan de wagen te worden. Dit betoogde gisteravond de heer H. Pors, adviseur van het Koninklijk Nederlands Verbond (K.N.O.V.), op de jubileum bijeenkomst van de Goese Middenstand Centrale (G.M.C.) die in hotel De Korenbeurs zijn 75-jarige bestaan vierde. De heer Pors keerde zich in zijn feestrede fel tegen de gedachte van voorzitter Fransen van de werknemersbond Mercurius om middenstandsbedrijven, die het niet meer kunnen volhouden maar wel van belang zijn voor de gemeenschap, maar te ver anderen in staatswinkels. „Wij zullen ons tot het laatst verzet ten tegen een gelijkgeschakelde maatschappij waarin de staat alles voor het zeggen heeft. Als de heer Fransen gelijk wil schakelen, dan moet hij dat maar doen bij zijn eigen leden", aldus K.N.O.V.-adviseur Pors. De Goese middenstand heeft zijn sporen verdiend bij de oprichting van de eerste landelijke middenstandsbond in 1902 en ook tot op vandaag hebben de Goese middenstanders deze kar helpen trekken, zei de heer Pors die verder nog uitvoerig stil stond bij de ontwikkelingen in het verleden. Voorzitter C. Linssen van de G.M.C. benadrukte in zijn ope ningswoord, dat de middenstandsvereniging nog altijd hard nodig is in zowel het belang van de middenstanders zelf als evenzeer in het belang van de gehele Goese gemeenschap. De statuten schrijven immers ook voor alle wettige middelen te gebruiken ter bevordering van de leefbaarheid van Goes, aldus de heer Linssen. De jubilerende G.M.C werd namens het gemeentebestuur geluk gewenst door burgemeester mr. F. Huber, die onder meer zei dat de G.M.C. kritisch moet blijven. Namens de Goese Middenstand Vrouwenorganisatie sprak mevr. Spelier een gelukwens op rijm en reikte aan alle G.M.C.- bestuursleden een lint van eer uit. Tenslotte vertelde een van de mensen van het eerste uur in de Goese middenstandsbewe ging, wethouder J. Roose, een aantal belevenissen en ervarin gen van die tijd. Hij wees daarbij op de toch bestaande solida riteit, ondanks vaak tegengestelde belangen. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN/GOES - Staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid heeft toege stemd in het verzoek van de Walcherse ziekenhuizen om een hartspecialist (cardioloog) te mogen aantrekken. Hierdoor worden deze ziekenhuizen in staat gesteld een complete cardiologie-afdeling op te bouwen. Staatssecretaris Hendriks heeft in zijn beschikking te kennen gegeven, de hartspe- cialistische afdeling in de Wal cherse ziekenhuizen te zien als een functie voor de gehele re gio. Dit bijt de plannen en be doelingen van het streekzie kenhuis de Bevelanden in Goes overigens niet, want het Goese ziekenhuis heeft nooit een aanvrage voor een hartspecia list ingediend. Dit verklaarde gisteren desgevraagd directeur Hartman van het Goese streekziekenhuis. Ziekenhuis De Bevelanden beschikt mo menteel over drie internisten met cardiologiebevoegdheid en een hartbewakingsaf deling. Volgens deze drie internisten is er in Goes geen emplooi voor een volledige artspecialist, aldus directeur Hartman. Wel komt er in het Goese zieken huis regelmatig een consulent uit Leiden. De komst van" de afdeling cardiologie betekent volgens een persbericht van de Stich ting Streekziekenhuis Walche ren, dat een hoogspecialisti- sche voorziening ten behoeve van hart- en vaatziekte patiënten wordt toegevoegd aan de al bestaande voorzie ningen. De nieuwe hartafde- ling zal verder nauw samen werken met het thoraxcen trum van het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam, waarmee de Walcherse ziekenhuizen al jaren een „hartlijn" hebben. Bij de opbouw van de cardiologie-afdeling zal het niet alleen gaan om de werving van geschoold personeel, maar ook om de aanschaf van appa ratuur. Het Bethesda-St. Jo zefziekenhuis in Vlissingen had overigens sinds 1970 een niet opgevulde vacature voor een cardioloog. De nu toege stane vestiging van deze hart- specialistische afdeling bete kent, dat deze voorziening voortaan permanent in Zee land beschikbaar zal zijn. Tot nu toe kwam een consulent van het Thoraxcentrum van het Rotterdamse Dijkzigtzieken- huis regelmatig naar Walche ren. De blijvende beschik baarheid van een harteentrum in Zeeland is echter noodzake- Jk °m voortdurend de ont wikkelingen in het hartspecia- isme te kunnen blijven volgen, n stichting Streekziekenhuis alcheren zegt tenslotte rede nen te hebben om aan te ne tten, dat voor een vaste hart- pecialist in Zeeland mede is Bepleit door leden en sympa thisanten van de stichting 11 rienden van het Thoraxcen- hum Dijkzigt". (Van onze correspondent) Sl!LÏÏSKIL Scouting 'skil heeft aan zijn reeds 'lke gorpen een Plvostam vonr70egd'De is gericht ja i°ngens en meisjes van 16 vade met21ïaar. Stam- i,„er en stammmoeder zijn Jan en Corrie Duine. led»8 groeP Beeft moementeel 9 Als ?,en een dagelijks bestuur, van H°°rZ'tter ^ungeert Carlo Raul en ®randen, secretaris is tiwVan Gassen en penning- De Jr ls Sandra Fermont. tet rim 'S momenteel bezig stamw lnrichting van hun bonrl maar blijft wel ver- lebm?n aan Bet nieuwe elub- sfcaat m de Piersenpolder- (Van een onzer verslaggevers) GOES - Traditiegetrouw houdt het Leger des Heils weer op tal van plaatsen kerstvieringen. Om deze bijeenkomsten te kunnen bekostigen, worden in de week van 28 november tot en met 3 december geldinzamelingen gehouden. Vorig jaar leverde deze collecte in Goes ruim zestienduizend gulden op. Het korps Goes van het heilsleger heeft onder meer de volgende kerstvieringen op het programma staan: Woensdag 14 december voor gehandicapten, eenzamen en be jaarden in het rayon Goes in de Korenbeurs aan de Grote Markt in Goes. Vrijdag 16 december voor de pupillen van huize Den Berg in de zaal van het Leger des Heils. Vrijdag 16 december voor de be jaarden in huize De Kraaijert in Lewedorp. Zondag 18 december voor de bewoners van het verpleegtehuis Maria Terweel en het bejaardentehuis St. Maarten in de Groe in het tehuis Maria Ter weel. Maandag 19 december voor de cliënten van de kledingbeurs in de zaal van het Leger des Heils. Dinsdag 20 december voor de bewoners van het bejaardente huis Poelwijck in 's-Heer Arendskerke. Woensdag 21 december voor de jeugd van de zondagsscholen vaij het Leger des Heils in de zaal van het Leger des Heils. Donderdag 22 december voor de bewoners van het verpleegte huis Ter Valcke in Goes. Vrijdag 23 december voor de kleuters van de zondagsscholen in de zaal van het Leger des Heils en op maandag 26 december' zangdiensten in de ziekenhuizen Bergzicht en St. Joanna in Goes. Alle patiënten van het streekziekenhuis in Goes zullen bovendien een presentje ontvangen. »van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Er is dit jaar nog bitter weinig terecht gekomen van de uitbreidings plannen van het Zeeuws Insti tuut voor de Geestelijke Volksgezondheid. Dit ver klaarde directeur J. Weber gis teren desgevraagd naar aan leiding van de verschijning van het jaarverslag 1976. In het verslagj aar is het werk van het instituut over de gehele lijn sterk gegroeid. HET Bu reau Levens- en Gezinsvragen heeft dringend behoefte aan drie nieuwe maatschappelijke werkers: twee voor Middel burg en een voor Zeeusch- Vlaanderen. Verder is er be hoefte aan verdubbeling van de uren van de zijde van psy chiaters en psychologen. Het ministerie van C.R.M. weigert echter te praten over de noodr zakelijks uitbreidingen hoewel het Zeeuwse instituut wat grootte betreft beslist niet boven de landelijke normen uitkomt. Het sterkst klemt het personeelstekort bij heh bu reau Levens- en Gezinsvragen. Dit jaar is er ook nog weinig schot gekomen in de realise ring van de zogenoemde „Proefpolder de Bevelanden". Deze proefpolder houdt een samenwerkingsverband in tussen alle hulpverlenende in stellingen van algemeen en ge specialiseerd maatschappelijk werk. Volgens het jaarversag 1976 liepen de besprekingen voor het samenwerkingsver band moeizaam omdat de denkbeelden te ver uiteen lie pen. Dat is de eerste zes tot zeven maanden van dit jaar zo gebleven. De laatste tijd zijn er volgens directeur Weber ech ter weer aanwijzigingen, dat er toch nog iets van gaat komen. AARDENBURG - De heer P. Brakman uit Aardenburg is gisteren in De Roode Leeuw in zijn woonplaats onderscheiden met een gou den medaille in de Orde van Oranje-Nassau. De versierse len werden hem opgespeld door burgemeester drs. W. Lockefeer (zie foto). De heer Brakman kreeg de onderscheiding vanwege zijn uitmuntende en lange staat van dienst bij het waterschap Het Vrije van Sluis, waar hij sinds 1941 werkzaam is en niet in de laatste plaats ook om zijn verdiensten voor het maatschappelijk leven in Aardenburg. In aanwezig heid van familieleden en af gevaardigden van het water schap onderstreepte vooral burgemeester Lockefeer die verdiensten. De heer Brak man was jarenlang onder meer actief voor de kerk- voogdijk, de padvinderij en het Bach-comité. Dijkgraaf J. Becu van Het Vrije van Sluis memoreerde in de eerste plaats de voor treffelijke staat van dienst van de heer Brakman. Ook chef technische dienst ir. L Uildriks van het waterschap stond daarbij stil. (Van een onzer verslaggevers) 'S-HEERENHOEK - Op zondagmiddag 27 november houdt St. Nicolaas zijn intocht in 's-Heerenhoek. De sint wordt om half twee verwacht op de hoek Dregmanstraat- Van Zijlstraat. Om een uur ver trekken de fanfare met drum band en de majoretten vanaf de Jeugdhoeve voor een rond gang door het dorp naar de plaats van aankomst. Vandaar gaat de stoet met de sint via Dregmanstraat, Laustraat en Marktstraat naar de -Jeugd hoeve waar men om twee uur hoopt te arriveren. In de Raadsvergadering - De vol gende raadsvergadering zal worden gehouden op 6 decem ber om 19.30 uur in het dorps huis te Sint Kruis. ■vf.- (Van een onzer verslaggevers) GOES - Ondanks soms barre regen- en hagelbuien zijn gis teren op de Grote Markt in Goes de jaarlijkse paarden- keuringen gehouden van het Zeeuwse en Belgische koud- bloedras. De keuringen wer den georganiseerd doer de sa menwerkende bonden van Zeeuwse paarden. Op de keu ringen verschenen ruim 90 Zeeuwse en Belgische koud- bloedpaarden, waarmee de stijgende lijn van de laatste jaren aan deelnemers werd voortgezet. Volgens de heer A. Schrier uit Kapelle, een der or ganisators, was dit jaar de kwalitiet van de inzendingen ook weer beter dan vorig jaar. De hoge kwaliteit bleek ook uit de talloze eerste prijzen, die door de vijf keurmeesters wer den toegekend. Jeugdhoeve ontvangt de sint eerst de twee- en driejarigen met hun ouders. De kinderen van de kleuter- en lagere school worden om twee uur in de grote zaal verwacht voor een ontspanningsprogramma met cabaret, sprekende pop en variété. Dit programma wordt om drie uur onderbroken voor de ontvangst van sint en pie ten. 11 GOES - Doordat de vijftien jarige scholiere H.D.H. uit Goes met haar broekspijp ach ter de trapper van haar fiets bleef haken, kwam zij te vallen en viel met haar hoofd op de spoorrails. Zij is met een her senschudding per ambulance overgebracht naar het Berg- zichtziekenhuis te Goes. ZAAMSLAG - J. Bakker uit J Zaamslag is bij de postduiven vereniging „De Voorwaarts" te - Zaamslagveer dit jaar gene- raai kampioen in de categorie aangewezen twee duiven, oude en jonge. H. de Feijter uit Axel werd generaal kampioen on- aangeduid. Vitesse oude duiven onaan- geduid: 1. C. van Boven uit J. Axel, 2. J. Bakker. 3. W. de Put- - ter uit Axel, 4. H. de Feijter, 5. f- H. Scheele. Vitesse oude dui- ven aangewezen: 1M. Scheele, t 2W. de Putter, 3H. de Feijter, 4. J. Bakker, 5. combinatie t Harms-Goossen uit Axel. Mid- fond oude duiven, onaangewe- J zen: 1. M. Scheele, 2. F. Scheele, 3. combinatie Harms-Goossen, 4. H. de Feij- ter, 5. C. van Boven. Fond oude j» duiven onaangeduid: 1. H. de Feijter, 2. H. Scheele, 3. W. de Putter, 4. J. de Feijter-De Zoet IJ uit Axel, 5. R.van Doorn uit Axel. Fond oude duiden, aan- gewezen: 1. H. Scheele, 2. W. de Putter, 3R. van Doorn, 4. J. Bakker, 5. H. de Feijter. Totaal kampioenschap oude duiven, onaangewezen: 1. W. de Putter 1268 punten, 2. H. Scheele' 1262, 3. H. de Feijter 1221, 4,_ M. Scheele 1096, 5. J. Bakker 1039 punten. Totaal kam pioenschap oude duiven aan-, gewezen: 1. M. Scheele 646; punten, 2. H. de Feijter 551, 3. W. de Putter 538,4. combinatie T Harms-Goossen 502, 5. J. Bak-); - ker 500 punten. Jonge duiven-1',) onaangewezen: 1. H. de Feij-',/ ter, 1141 punten, 2. C. van.. Boven 1007, 3. H. Scheele 941, 4. J. Bakker 875, 5. M. Scheele 852 punten. Jonge duiven aan- gewezen: 1. J. Bakker 525 pun- ten, 2. C. van Boven 359, 3. H.- de Feijter 317, 4. combinatie**' Harms-Goossen 313, 5. D. Ba- reman Dzoon 277 punten. Ge neraal kampioenschap oude en jonge duiven onaangewezen: 1. H. de Feijter 2362 punten, 2. H. Scheele 2203, 3. C. van Boven 1954, 4. M. Scheele 948, 5. J>j, Bakker 1914 punten. Generaal kampioenschap oude en jonge - duiven aangewezen: 1. J. Bak- ker 1025 punten, 2. H. de Feij- ter 875, 3. M. Scheele 865, 4. combinatie Harms-Goossen 815, 5. C. van Boven 800 pun ten. Duifkampioenschap oude duiven: 1. M. Scheele 453 pun ten, 2. H. de Feijter 409, 3. M. Scheele 360. Duifkampioen. schap jonge duiven: 1. J. Bak- A wEK^ÊQIÊÊÊgÊÊÊÊÊÊÊEÊ ker 373 punten, 2. C. van Boven 286, 3. H. de Feijter 261 pun ten. g GOES- In de commissie voor onderwijs, sport, jeugd en sa menlevingsopbouw van de gemeente Goes heeft de heer J.P.G.van Ooijen kritiek gele verd op de wijze waarop de be stedingsplanning middelen verruiming 1978-1982 is opge steld. Hij meende dat bedragen voor normale onderhouds- en instandhoudingskosten niet in deze bestedingsplanning thuishoren. Door de grote hoeveelheid van deze posten is het volgens de heer Van Ooijen niet duidelijk welke budgettaire ruimte er werkelijk voor essentiële be leidsbeslissingen beschikbaar is. De heer Van Ooijen vroeg zich af, of het niet beter is dat elke raadscommissie afweegt, welke bedragen voor het beleid in haar sector nodig zijn. De heer J.T.Laport zei dat hij de bestedingsplanning zo kort voor de vergadering van de commissie had ontvangen, dat hij niet in de gelegenheid is geweest deze planning in zijn fractie te bestuderen. Dit be zwaar was ook in de commissie voor ruimtelijke ordening naar voren gebracht. Op zijn voor stel besloot de commissie zich bij de bespreking van de beste dingsplanning tot algemene opmerkingen te beperken. In het later stadium zal de com missie de bestedingsplanning nader onder de loep nemen. De heer Van Ooijen sprak er ver der zijn verbazing over uit dat in de bestedingsplanning voor het samenstellen van een be leidsnota voor ruimtelijke or dening ƒ.55.000,- is uitgetrok ken, terwijl de commissie voor onderwijs al jaren heeft aan gedrongen op een goede on derwijsnota. De heer Van Ooijen sprak met betrekking tot de bouw plannen voor een nieuwe sporthal de wens uit dat B. en W. spoedig overeenstemming zullen bereiken over de plaats bepaling van deze voorziening, waarvoor in de bestedings planning ruim een miljoen gulden is gereserveerd. Hoe langer in het college over de situering van de sporthal wordt gekissebist hoe duurder die sporthal wordt, waar schuwde het lid van de CDA- fractie. Welbeschouwd worden er natuurlijk veel te weinig inza melingsacties gehouden. Over de ramp in India bijvoorbeeld lees je weinig en de televisie is niet minder nalatig. Een spon tane hulpactie zou toch dood normaal moeten zijn. Na de uitstekende documen taire van NCRV's Hier en Nu donderdagavond over de op vang van Surinaamse heroïne- verslaafden zullen er ongetwij feld kijkers zijn geweest die de hulpverleners van Wan Pipel financieel een ruggesteuntje willen geven. Sonja Barend had gister avond na de „God ziet U, vloek niet" actie eveneens best een gironummertje er tegenaan kunnen gooien. Maar zoiets gebeurt allemaal niet: „Het Rode Kruis en Pronk zorgen voor India, de Amsterdamse gemeenteraad voor Wan Pipel en tegen het vloeken moeten nu maar eens de Jehova's en Mormonen over de brug ko men. Er zijn in feite twee soor ten acties: de sympathieke en de onsympathieke. EO's Met terdaad, KRO's Sahel, VARA's Speelgoedactie. Daarop niets aan te merken. Het doel is prima en de manier waarop het gebracht wordt eveneens. Massale inzamelingen zijn niet per definitie onsympathiek maar het begint steeds meer regel te worden. Over „Geven voor Leven" (29 november 1974) schreef de NRC na af loop: „Vals sentiment, com mercie en middelmatige weggooi-ammusement waren de kennelijk onvermijdelijke begeleiders van deze actie". Afgelopen dinsdag heb ik in deze rubriek aangegeven dat Gééf om de Natuur een lo venswaardig doel nastreeft, maar dat de actie zelf niet bij ster sympathiek is. De laatste dagen is de kritiek op de actie toegenomen: „Milieugroepen vinden dat er te weinig nadruk wordt gelegd op de mentali teitsverandering. Huichelach tig werd het genoemd dat de AVRO alsmaar Rallyrijders de natuur instuurt en dan plotse ling nu de natuur aan het be schermen is. De vrijgevigheid zal niet zijn toegenomen door het bericht dat de kosten van het organisatiebureau van „Gééf om de natuur" de vijf miljoen gaan belopen. Als Es- sing zijn werk goed had ge daan, dan was van tevoren ge regeld dat er geen reden was voor zulke negatieve kritiek. De slotavond van de actie zal voor iedereen een verrassing zijn geweest. Het was nu eens niet het gebruikelijke zenuw achtig gedoe met het over schakelen van het landelijke telcentrum naar Ria Bremer naar Duys, naar Fred Oster, naar Mies Bouman, waarbij alles in het honderd liep. Het was namelijk tergend verve lend. Niet gewoon langdradig en saai maar domweg stom, stom en stomvervelend. Bij „Geven voor leven" was het gênant om aan te zien dat amu sementscircus maar „Gééf om de natuur" miste werkelijk ieder sprankeitje fleur. Het publiek dat de bontjassen van Mies had moeten thuislaten reageerde dan ook terecht heel lauw. Zo'n actie moet gewoon een denderend klapstuk zijn, een dolle boel dat je niet eens de tijd wil nemen voor een sani taire stop. Overschakelen naar veel plaatsen in het land, flit sende interviews, korte optre dens van de artiesten en dan loopt het vanzelf uit op een vermakelijke carrousel. Gis teravond was het allemaal keurig georganiseerd: keurige artiesten, keurige presentato ren, keurig flutamusement en iedereen liet keurig zien dat iemand echt enthousiast in de actie geloofde. Op het tijdstip dat ik dit schrijf - de actie sukkelt nog door - is er nog geen enkele vrolijk moment geweest. Spon taan kon je „Geef om de na tuur" niet noemen. Wat een vak is het toch om koningin te zijn en dit alles te moeten meemaken. JOHAN DIEPSTRATEN

de Stem | 1977 | | pagina 21