ZEELAND andbouwgrond ia Zeeland niet duur BLIJVEN DE VUILNISZAKKEN ECHT OP DE STOEP STAAN? Botsing tussen tankauto en personenauto Beheer van landschap op van vrij willigheid D '66 -werkgroep: VOY noodzaak 8DAGEN AMERIKA MET KLM, INCL. HOTEL u!318f van CBS - OVERZICHT: Vorst o.o.o.o >denstandsbank Lee.Nualzo'nSOja#* I Reorganisatie bij T.S.M. bijna rond Geld voor fietspaden in Zeeland NEW YORK CHICAGO FLORIDA NEWYORK/ WASHINGTON KLM Thuis in de lucht. Consulente voor Zeeuwse jeugd Rode Kruis hoogwater waterstanden i een ongefrankeerde envelop antwoordnummer 241Tilburg ZATERDAG 26 NOVEMBER 1977 (Van een onzer verslaggevers) ITERNEUZEN - De officiële prijzen van landbouwgronden in Zeeland liggen in het algemeen aanzienlijk beneden de prijzen in de rest van Nederland. Ook Zeeuwse boerderijen, al dan niet verpacht, brengen bij verkoop minder op dan elders in het land. Alleen voor vrij akkerbouwland moet in Zeeland gemiddeld méér op tafel worden gelegd. Dit blijkt i"t cijfers van HLt I Centraal Bureau voor de Sta- I nstiek (CBS) over de periode ]uli 1976 - juni 1977. De Zuid- I elijke Landbouw Maatschap- I pij had de CBS cijfers wel in 1 zijn bezit, maar had ze nog niet I vergeleken met de Zeeuwse I prijzen. „Ik heb een verklaring I voor de verschillen, we gaan I dat meteen onderzoeken. ",al- s een woordvoerder van de ZLM. Enkele Zeeuwse notaris- vanuit hun functie be- I trokken bij de overdracht van I gronden, hadden er wel wat I verklaringen voor. Een moge- I hjke oorzaak is het lage indus- I tnalisatietempo in Zeeland I waardoor relatief weinig landbouwgrond onteigend I wordt. De kans op een niet- I agrarische bestemming is in Zeeland kleiner dan elders in Nederland kennelijk het geval is. Waardoor minder wordt ge speculeerd op toekomstige bouw- enindustrialisatieplan- nen. Omdat voorts de bevol kingsdichtheid van Zeeland vrij laag is, voeren de gemeen ten tot nu toe een „zuinig" on- teigeningsbeleid. „Door de sterke familiebindingen in Zeeland is het bovendien mo gelijk dat bij grondverkopen van „vader op zoon" beneden de eigenlijke marktwaarde wordt verkocht" zo zei een der notarissen. Bij de berekening van de prijzen gaat het CBS uit van los grasland en los bouwland. De prijsstijgingen van boerde rijen met bijbehorende grond is apart onderzocht, waarbij nog een onderscheid wordt We stelden mevrouw Miep Krant de vraag: U hebt nu twee ilegbladen geprobeerd, wat is uw conclusie? Miep Krant: „Nou, dit dagblad van een onbekend merk krimpt en wordt vaal. Het zit vol zet-vlekken, het is een en al grauw sluier". En het andere dagblad? ■Het is ongelooflijk. De pagina's blijven als nieuw. Zelfs de vouwen zitten er nog haarscherp in. Ideaal voor al het bonte én fijne nieuws". Ja, dat is De Stem, mevrouwtje. Goede lectuur en niet duur, "ij iedere Stemperatuur.' S 5TE M-GE'bCHtNK VOOR U /met onderstaan* riF NIÉUWE ABONNEE I De naam van de nieuwe abonnee is i Straal I Woonplaats: Wil hel abls geld betalen per maand 13.58) per kwart (40.35) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door Naam Adres. Woonplaats: (in open enveloppe, aonder postzegel, opsturen naar Dagblad I U>e Stem. antwoordnummer 112. Breda) J gemaakt tussen verpachte ën onverpachte landbouwgron den. De grootste verschillen ten opzichte van de rest van Ne derland doen zich voor bij het losse grasland. Onverpacht bracht dit in Zeeland volgens de officiële cijfers (bij het on derzoek is geen rekening ge houden met zogenaamd „zwart geld") 24 mille op, ruim 5 mille minder dan elders De reden is waarschijnlijk het feit dat Zeeland een akker bouwgebied is, waar in het al gemeen minder belangstelling voor grasland bestaat. Ver pacht grasland zou een prijs doen van 16.500 gulden, ruim 1.000 lager dan gemiddeld in Nederland betaald werd in ge noemde periode. Verpacht Zeeuws akkerbouwland bracht met 14 mille zo,n 3000 gulden minder op dan elders. Het vrije akkerbouwland kostte in Zeeland rond de 34.000 per hectare, wat gemid deld 4.000 meer is dan in de rest van Nederland. De verpachte boerderijen zijn in Zeeland weer goedko per: meer dan 13.000 gulden per hectare tegen bijna 17.000 gulden elders. Voor de pacht- vrije boerderijen bestaan geen betrouwbare gegevens, omdat in de onderzochte periode wei nig verkopingen hebben plaatsgevonden. TERNEUZEN - De interne reorganisatie bij de T.S.M. in Terneuzen is praktisch vol tooid. Het plan, waarvan de uitvoering het begin van dit jaar van start ging, voorzag in het ontslag van twintig werk nemers. Intussen zijn er twaalf door natuurlijk verloop afge vloeid. Voor de resterende acht werknemers zijn ontslagpro cedures in werking gezet, die inmiddels tot het ontslag van drie arbeiders heeft geleid. Voor de vijf laatste werkne mers zijn de ontslagprocedures in het laatste stadium. Ver wacht wordt dat voor het einde van het jaar het gewestelijk arbeidsbureau een besluit heeft genomen. De betreffende werknemers waren over het hele bedrijf werkzaam. DEN HAAG - Minister Wes terterp van verkeer en water staat heeft aan de provincie Zeeland een subsidie toege zegd van 705.000 gulden, be stemd voor de aanleg van de derde fase van het fietspad Aagtekerke-Westkapelle en voor het fietspad langs de Wolphaartsdijk-Rijksweg 258 Het gaat hier om een voorlo pige bijdrage. Te zijner tijd zal de Definitieve rijksbijdrage worden vastgesteld,, aldus vrijdag het ministerie van ver keer en waterstaat. (Van onze verslaggevers) TERNEUZEN - Stapels volle vuilniszakken op de Zeeuws-Vlaamse stoe penwordt het schrikbeeld dan toch bewaarheid. De be stuurders van de acht ge meenten in deze regio moeten al half en half New Yorkse toestanden voor zich zien opdoemen nu er bijna geen ruimte meer is om het vuil des volks kwijt te raken. Een overzicht van de stand van zaken, nu de Raad van State het begin van een cen trale stortplaats bij Sluiskil dreigt te blokkeren. Waar kunnen de verschillende ge meenten nog heen met het af val? Terneuzen had de toe komstplannen gebaseerd op de belt in de Koegorspolder, waar op den duur alle Zeeuws-Vlaamse gemeenten hun toevlucht zouden zoe ken. Dat lijkt voorlopig van de baan, al sluiten gemeenten en provincie de kans niet uit dat er toch een opening kan worden gevonden. Men hield zich gisteren op de vlakte in afwachting van de defini tieve uitspraak van de Raad van State. Zeker is dat Terneuzen niet terug kan naar de inmiddels gesloten belt in de Bontepol der bij Sluiskil. De gemeen ten Oostburg en Sluis, die hun huisvuil alvast naar de nieuwe stortplaats brachten, zijn nu eveneens gedupeerd. De enige armslag die Oos tburg heeft, is een oude belt bij Groede, die tijdelijk kan worden 'heropend'. Sluis lijkt volledig afhankelijk van buurman Aardenburg. Die gemeente heeft nog een eigen stortplaats bij St. Kruis, maar kan er niet lang meer vooruit. Axel, Hulst, Sas van Gent en Hontenisse, de gemeenten die tot nu toe samenwerkten in de intercommunale huis vuilophaaldienst, varen nog steeds op het kompas van de Centrale Vuilverwerkende Industrie (CVI) in Terneuzen, die hen stortruimte biedt. Maar de CVI, die op verschil lende fronten in een juridisch steekspel is gewikkeld, met gemeenten en provincie, weet zich ook bedreigd in haar toekomstkansen. Er is reden tot twijfel aan de drie ijzers die dit bedrijf nog in het vuur heeft: De Van Wijckhuysepolder bij Hoek. Daar ligt een groot ter rein van de CVI ongebruikt omdat de gemeente Terneu zen niet meewerkt. De Stellestraat in Hulst. De CVI stort er op het ogenblik maar dat gebeurt tegen de zin van gs, de minister en bin nenkort wellicht ook de justi tie. De Kanaalpolder bij Philip pine wordt op het ogenblik 'afgedekt'. Er is overleg over uitbreiding -in de hoogte maar de kansen worden klein geacht. De verantwoorde lijke gemeente Sas van Gent is nooit blij geweest met die belt. En zo raken stortmoge- (Van onze correspondente) SAS VAN GENT - Op de provinciale weg tussen Sas van Gent en Driekwart ontstond vrijdagmiddag een frontale botsing door een foutieve inhaalmanoeuvre. Mevrouw A. C. V. uit Sas van Gent reed met haar personenauto in de richting Driekwart en wilde een voor haar rijdende tractor passeren. Toen zij op het linkerweggedeelte reed, kwam zij frontaal in botsing met een onbeladen tankauto met oplegger, bestuurd door H. de B. uit Terneuzen. Mevrouw A.C.V. liep door de botsing een hersen schudding en gebroken ribben op en is overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Sluiskil. Haar personenauto werd geheel vernield, de tankauto liep lichte schade op. GOES Landbouwkrin- gen bezingen de laatste tijd in alle toonaarden, dat van beheersovereenkomsten al leen maar sprake kan zijn op basis van vrijwilligheid. De beheersovereenkomst is zoals bekend een vrij nieuw verschijnsel, dat natuur- en landschapsbehoud moet die nen. Een dergelijke overeen komst kan onder meer wor den gesloten tussen de over heid en individuele agrariërs, waarbij de laatsten een fi nanciële vergoeding krijgen voor de hen opgelegde be perkingen in de bedrijfsvoe ring terwille van het behoud van het bestaande land schap. Toen de discussies over het overheidsbeleid ten aanzien van behoud van natuur- en landschap met het ver schijnen van de zogeheten groene nota's goed op gang kwamen, leken er in land- bouwkringen nogal wat weerstanden te bestaan. Men zag toekomstmogelijkheden geblokkeerd. De reacties waren meestal dat de belan gen van natuur en landschap niet haaks op de belangen van de landbouw staal en dat de boeren eeuwenlang hebben bewezen goede land schapshoeders te zijn. Waarom dan zo'n stringent overheidsbeleid? De weerstand tegen het in strument van de beheersove reenkomst 1 ij kt de laatste tijd goeddeels verdwenen te zijn. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de reactie van de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouwschap en de boe renstandsorganisaties op de regeringsnota landelijke ge bieden. In hun commentaren accepteren ze de beheersove reenkomst, maar benadruk ken met de grootst mogelijke klem dat beheersovereen komsten uitsluitend en al leen tot stand mogen komen op basis van vrijwilligheid. De vraag rijst dan of hier niet met de ene hand wordt te ruggenomen wat met de an dere gegeven is. Zoals gezegd is bij beheer sovereenkomsten het behoud van natuur en landschap het uitgangspunt en het doel. Dit doel mag niet verwezenlijkt worden op kosten van indi viduele agrarische onderne mers. De beheersovereen komst regelt dan ook welke beperkingen worden opge legd tegen welke financiële schadeloostelling. Neem nu het geval, dat in een bepaald gebied wat voor behoud als bestaand landschap in aan merking komt en als zodanig ook wordt aangewezen, tien agrarische bedrijven voor komen. Met die bedrijven zal dan een beheersovereen komst gesloten moeten wor den. Als nu zes van de tien bedrijven zeggen of alle tien dat ze niets voelen voor het sluiten van zo'n overeen komst, dan gaat het feest dus ook niet door indien vrijwil ligheid de enige basis is. Vrijwilligheid als grond slag voor natuur- en land schapsbehoud maakt elke garantie ervoor onmogelijk. Op die basis lijkt een goed be leid niet mogelijk. De land bouw kan dan niet zo goed in antwoord op de nota lande lijke gebieden verklaren: weg met beheersovereen komsten, weg met het be stemmen van bepaalde ge bieden als waardevol natuur en landschap en verlaat u maar op de handelswijze van de betrokken agrariërs. Maar juist dat laatste is niet de be doeling. Het is dan ook niet goed in te zien hoe de vrijwillig- heidseis van de landbouw op dit terrein ingewilligd zou kunnen worden. Het lijkt echter onwaarschijnlijk, dat de landbouw de bedoeling heeft natuur- en landschaps behoud onmogelijk te ma ken. Het belang, dat met de eis van vrijwilligheid wordt behartigd, is veeleer de hoogte van de financiële te gemoetkoming. De organisa ties lijken te willen bereiken, dat elke individuele agrariër zelf kan bepalen of hij de ge boden vergoeding voldoende vindt of niet. Op deze wijze wordt de beheersovereen komst een handelsartikel. Vanuit een oogpunt van be langenbehartiging is deze stellingname natuurlijk niet gek, maar of de boerenorga- nisaties daarmee bijdragen tot een redelijke oplossing is een totaal andere vraag. JAN BOUWMANS )van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - De financieel-economische werk groep van de Zeeuwse D'66 is van mening dat de vaste oever verbinding over de Wester- schelde er dient te komen. Dit standpunt zal door de werkgroep als advies worden voorgelegd aan de algemene ledenvergadering die op 14 ja nuari wordt gehouden. De leden zullen zich op deze ver gadering over de oeververbin ding uitspreken. Het stand punt van de leden zal dan wor den verwerkt in het verkie zingsprogramma van D'66 in Zeeland. Het standpunt van de werk groep is gebaseerd op het uit gangspunt, dat de Zeeuws Vlamingen een wezenlijk deel van de Nederlandse bevolking uitmaken. De bestaande oe ververbindingen belemmeren de Zeeuws Vlamingen in hun mogelijkheden om op een wen selijke manier te communice ren en zich te ontwikkelen, vindt de werkgroep. De D'66-werkgroep heeft ook oog voor de bezwaren van de vaste oeververbinding. De enorme geldsommen die ervoor nodig zijn, hoeven vol gens de werkgroep geen pro bleem op te leveren, als hel werk over een langere tijd wordt uitgesmeerd. De invloed van de v.o.w. op de werkgele genheid hoeft volgens de werkgroep de arbeidsmarkt in Zeeland niet te ontwrichten als de zaak zorgvildig wordt gep land. Het argument dat er geen extra noord-zu i d-verbind i ng door Zeeland nodig is, wordt door de werkgroep onder streept. De vaste overvorbin- ding zal dan ook in de eerste plaats bedoeld zijn voor het Zeeuwse verkeer en niet zozeer voor het „doorgaande" ver keer. De mogelijkheid dat een dergelijke oeververbinding vervuilende industrie aan trekt, kan volgens de werk groep worden voorkomen met een corrigerend vestigingsbe leid van de overheid. Aan dit advies van de financieel- economische werkgroep van D'66 voegt de werkgroep ver keer en ruimtelijke ordening toe dat ingeval de v.o.w. niet doorgaat, de capaciteit van de veerdiensten moet worden uit gebreid met extra veerboten en een 24-uurs verbinding. (ADVERTENTIE) Vlieg er eens uit deze winter en ga niet de KLM naar Amerika.voor'n S daagse vakantie naar: l. De meest opwindende stad ter wereld. V.a. 1318. HOP* f De op een na grootste stad van de USA. Ken bezoek dubbel en dwars waard. V.a. 1737.- j£ l)c zonnigste staat in de Stales. Voor'n strandvakanlie op z'n Amerikaans. V.a. 1850.- li I 2 Bezienswaardige tegenpolen die n niet koud zullen laten. V.a. 1528,- I laai de folder 8-daagse reizen in de VS. bij uw reisbureau of stuur een briefkaartje aan: KLM Nederland, Afd. Reclame, Postbus7700,Schiphol. lijkheden uitgeput en ver zanden pogingen om het pro bleem gezamenlijk aan te pakken in onderlinge pres tige gevechten en gekrakeel. Dezelfde reden waarom ook een gemeenschappelijke regeling vuilverwerking tus sen de acht ZeeuwsVlaamse gemeenten maar niet van de grond komt. Alleen Terneu zen, Sas van Gent en Honte nisse hebben ja gezegd, de overige gemeenten schuiven de regeling voor zich uit. omdat er steeds nieuwe ont wikkelingen zijn rond de Zeeuws-Vlaamse vuilniszak. De vraag is of g s zullen blijven bij het nog deze week gehuldigde standpunt dat men niet veel zin heeft de gemeenten te dwingen tot samenwerking. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het Jeugd Rode Kruis in Zeeland heeft met ingang van 1 december aanstaande voor een jaar de beschikking gekregen over een consulente. Het ministerie van sociale zaken heeft hiermee in gestemd in het kader van de zogeheten aww-regeling. Als consulente is door het Zeeuwse Rode Kruis aangetrokken mej. G. Visser uit Oost-Souburg. Op 6 december heeft er een bespreking plaats over de ge wenste en noodzakelijke vorm van centralisatie van de be staande zeven bloedtransfu siediensten van het Rode Kruis in Zeeland. Bij deze bespre king gaat het vooralsnog niet om de stichting van een bloed bank. Over het verloop van deze bespreking zullen mede delingen worden gedaan op de kringvergadering van het Zeeuwse Rode Kruis, die wordt gehouden op zaterdag lOdecemberom 10.30uurinde Prins van Oranje in Goes. Op deze vergadering houdt de commandant van de Rode Kruis kolonneC. Stork een in leiding over de actuele aanpak bij de rampenbestrijding. Ver der komt op de vergadering een verhoging van de j aarlijkse bijdrage van de afdeling aan de stichting kringfonds Zeeland aan de orde. Vooruitzichten voor zondag en maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag om 18.00 uur: Afnemend buiig. In de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zondag: Aantal uren zond.: 1 tot 5. Min. temp.: om streeks 1 graad. Max. temp.: omstreeks 5 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Voor maandag: Aantal zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks 2 graden. Max temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 proeent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 proeent. 32 04 23 51 43 09 41 59 28 15 Morgen, zondag 27 nov. B. op Zoom 4.21 en 16. Hansweert 3.53 en 16. Terneuzen 3.12 en 15. Vlissingen 2.40 en 14. Wemeldinge 4.35 en 16. Maandag. 28 nov. B. op Zoom 4.57 en 17. Hansweert 4.29 en 16. Terneuzen 3.41 en 15. Vlissingen 3.16 en 15 Wemeldinge 5.06 en 17 Konstanz 289 plus 1, Rhein- felden 260 plus 14, Plittersdorf 440 plus 16, Maxau 487 min 7. Ploehingen 217 plus 39. Mann heim 342 min 4, Sleinbaeh 190 plus 8, Mainz 358 onv„ Bingen 224 plus 9, Kaub 272 plus 10. Trier 485 plus 100, Koblenz 322 plus 8, Keulen 318 plus 15 Ruhrort 500 plus 18, Lobith 1123 plus 2, Pannerdense Kop 1088 plus 1. Nijmegen 922 min 3, IJsselkop 965 min 1, Eefdi IJssel 548 plus 8, Deventer 419 onv., Katerveer/Spooldersluis 137 plus 6, Monsin geen opga ve. Borgharen 4151 plus 84 Belfeld 1280 plus 42. Grave beneden de sluis 557 plus 22.

de Stem | 1977 | | pagina 13