3250.- I. Werkloosheid daalt volgend jaar met 15.000 man Louw berispt Kaima Paus: Kritiek op en lof voor kerk in Nederland Planlnrean: Gunstig effect beleid regering VRIJDAG DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Koffieprijs kan flink omlaag ^j*andaag DE STEM Drie doden bij botsing Vliegvelden in Spanje weer plat Croissant over drie maanden voor rechter Primes Ann verlaat ziekenhuis m EUWIN AMKKIKAAH 0000 Belastingdruk het grootst in 18 NOVEMBER 1977 117de jaargang no. 18421 Minder export Hoger Twee miljard Kamer komt eind deze maand bijeen Veertien doden door staking van brand weer Liever minder stank dan meer loon Een héél jaar garantie,op uw occasion van welk merk dan ook! Vraag naardeze unieke garantie bij uw dealer voor Audi Omstreden politiechef gehandhaafd Aantasting Risico LANGE TOESPRAAK TOT VOLTALLIG EPISCOPAAT Beroeringen Eenheid Van der Doef wil algemeen vervoerbiljet !ge Itvoering. Fraai p mahonie verwerkt fesoir, gesierd (enten, neren blad. |el" met handige Tonie uitgevoerd. Iweeltjes van stoelen, lelours, spreiding betaling mogelijk franco thuisbezorging ook op maandag en zaterdag geopend vrijdag koopavond tot 9 uur y Stem-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de ,,Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wql heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. 'nvi directie, dr. w.a.j m harkx en drs j. h m brader hoofdredacteur. l leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen LONDEN - De koffie prijzen zullen binnenkort flink omlaag gaan. Dat ver wachten deskundigen op de Londense koffiemarkt. De scherpe daling van de Ame rikaanse koffie-invoer, de da ling van de noteringen op de Londense koffiemarkt en de woensdag genomen beslis sing van de koffieproducen ten in Centaal-Amerika om ie verkoopstop van hun kof fie te verlengen om een ver der afglijden van de prijs te voorkomen, zijn tekenen aan de wand, aldus valt in Lon den te beluisteren. De Ame rikaanse invoer van groene koffie zal in 1977 naar ver wachting met 25 procent da len. De prijzen die in Londen voor robusta's worden gebo den zijn in de afgelopen twee dagen met ongeveer 13 cent per pond gedaald. De ICO, het Internationale koffie or ganisatie, is gisteren bijeen gekomen om maatregelen voor te bereiden die de kof fieproducenten moeten be schermen. Men wil een koffie stabilisatie fonds oprichten dat over de middelen moet beschikken om een buffer voorraad koffie aan te leggen als de koffieprijzen nog ver der zouden dalen. In Londen wordt verwacht dat de defi nitieve beslissing hierover binnenkort zal vallen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Blijkens nieuwe ramingen van het Cen- I Iraal Planbureau (CPB) zal de werkloosheid volgend jaar niet op 255.000 personen uitkomen, zoals in september geraamd, maar op 240.000. Deze lagere raming is het ge- I volg van het pakket beleids- I maatregelen van de regering, ..dat direct aangrijpt bij het bestrijden van de werkloos heid". De exportstijging, de investeringen en de economi sche groei zullen evenwel ge- ringer zijn dan in de macro- economische verkenning 1978 I fan september is geraamd. buien Wisselend bewolkt. Vooral in de kustprovincies regen- oi hagelbuien. Hier en daar mistbanken. Matige westelijke wind. Middagtemperatuur rond 6 graden. binnen- buitenland-2 Sadat morgen naar Israël. BINNEN- buitenland-3 Australische jongen leeft 13 dagen op nr den en moeraswater. BINNEN- buitenland-4 Pe schaakrobot is geen held. BINNEN- BUlTENLAND-5 ^e"e reacties op wetsontwerp matiging niet cao'ers. SPORT KNWU-voorzitter stapt op. SHOW EN ZO Ca"niggelts Kronkels verfilmd MERIÜNTJE Daartegenover staan een ge ringere loonsomstijging, een hogere particuliere consump tie en meer overheidsbestedin gen. In een begeleidend schrijven merkt minister Lubbers (Eco nomische Zaken) op dat de nieuwe cijfers „sporen" met de gegevens, die in de brieven aan vakbeweging en werkgevers over het steunpakket aan sociaal-economische maatre gelen naar voren zijn gekomen. Hij wijst op de geringere ex port naar het buitenland en „een bescheiden verruiming van de binnenlandse bestedin gen" aan de ene kant en aan een lagere loonsom stijging, en lagere invoerprijzen aan de andere kant. Voorts wijst de minister erop dat de gereser veerde vijfhonderd miljoen gulden, later te bestemmen voor lastenverlichting, nog niet in de nieuwste gegevens voor volgend jaar zijn ver werkt. De loonsomstijging komt in de nieuwste ramingen uit op 6,5 a 7 procent, in september was dit 7,5 procent. De loon somstijging kan mogelijk hoger uitvallen door het „op drukkende effect" dat de mi nimumloonverhoging heeft op de incidentele loonstijging (als gevolg van meer overwerk, promotie en dergelijke). Door het steunpakket aan maatrege len, gericht op de koopkracht- handhaving van de modale werknemer, wordt de particu liere consumptie geschat op 2,5 procent tegenover 1,5 procent in september. De overheidsbe stedingen nemen toe van 3,5 procent tot vijf procent. Het werkelijk besteedbaar inko men stijgt van 0,5 procent (in september) naar één procent. Voor de cao-werknemers, die niet profiteren van de inciden tele loonstijging, komt dit uit op nul procent, de nullijn. De export zal dalen van 7,5 tot 5,5 a zes procent en de in voer van 4,5 tot vier procent. De investeringen van het be drijfsleven worden nu ge raamd op twee procent, een procent minder dan in septem ber. Het bruto-nationaal pro- dukt komt in de nieuwste ra mingen uit op 2,5 a 3 procent, tegen drie in s'eptember. Het overschot op de betalingsba lans daalt tot ongeveer twee miljard. In september kwam het CPB nog uit op zes miljard. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - De Tweede- Kamer gaat op dinsdag 29 no vember, woensdag 30 novem ber en donderdag 1 december weer in het openbaar vergade ren. Dat is noodzakelijk, omdat het door de regering voorgestelde dekkingsplan- 1978 behandeld moet worden. Het dekkingsplan omvat onder meer de verhoging van de accijns op sigaretten en van de btw op aardgas, verhoging van de grenzen voor teruggaaf van loon- en inkomstenbelas ting en verlenging van de tijde lijke verhoging van de vermo gensbelasting. LONDEN - De vier dagen oude brandweerstaking in Groot-Brittannië heeft al 12 mensenlevens geëist. Donder dag kwamen vier kinderen om bij branden in Noord-Ierland. De 11.000 soldaten, die het werk van de 36.000 stakende brandweerlieden overnemen, zijn niet in staat om het werk adequaat over te nemen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Mocht het geld ervoor zijn, dan heeft 68 procent van de mensen liever betere werkomstandigheden in „bedrijven met onprettig werk" dan hoger loon. Twintig procent wil niets doen aan de werkomstandigheden en het geld gebruiken voor hogere lonen voor de mensen die in deze bedrijven werken. Dit staat in de uitslag van een onderzoek van het NIPO, gedaan in opdracht van het ministerie van Sociale Zaken. Van de ondervraagden (1323) ziet 72 procent van de vrouwen het liefst verbetering van de werkomstandigheden en kiest 16 procent voor meer loon. Bij de mannen liggen deze percentages op respectievelijk 63 en 24. Vierhonderdvierenveertig van de ondervraagden werken zelf en hun mening wijkt nauwelijks af van die van alle ondervraag den, 66 procent kiest voor zaken als minder lawaai, minder stank en vuil en minder gevaarlijk werk, 27 procent ziet liever meer geld in het loonzakje. Prinses Ann van Enge land bedankt zuster Zohra Ahrou voor de goede zorgen, bij het ver laten van het St.Mary- Ziekenhuis in Londen. De prinses werd gistermor gen samen net haar drie dagen oude zoon uit het ziekenhuis ontslagen. Links van de prinses haar echtgenoot Mark Phillips in gesprek met de gynae coloog (ADVERTENTIE) 4 SWEATSHIRTS i koltruien ■voor iedere bibs iets hips (ADVERTENTIE) ZWEELOO - In Zweeloo (Drenthe) zijn gisteren drie mensen bij een verkeersonge luk om het leven gekomen. Volgens de rijkspolitie in Assen zaten de drie slachtof fers in een personenauto die tegen een vrachtauto botste. De vrachtauto kwam uit een uitrit. (Van onze redactie buitenland) MADRID - Vandaag wordt er op de Spaanse vliegvelden weer gestaakt. Het ziet er in ieder geval niet naar uit dat het luchtha venpersoneel en de Spaanse regering het eens worden voor van ochtend 8 uur, het tijdstip waarop de nieuwe acties beginnen. Deze keer zal de staking, die bedoeld is om een salarisverhoging af te dwingen, 24 uur duren. Het afgelopen weekeinde staakte het Spaanse luchthavenper soneel (11.000 man) gedurende 72 uur. De staking bezorgde de luchtvaartmaatschappijen en de Spaanse toeristenindustrie een schadepost van miljoenen guldens. Woordvoerders van het luchthavenpersoneel verklaarden hun actie op verschillende vrijdagen te zullen herhalen. ROTTERDAM - Rotterdams burgemeester André van der Louw heeft het voorstel van de politieleiding in de Maasstad om hoofdinspecteur B.D. Kalma te schorsen, niet overgenomen. Van der Louw die hiermee ook het advies van de procureur-generaal niet opvolgt, heeft dat gistermiddag bekendgemaakt. In een brief aan Kalma schrijft de burgemeester dat hij volstaat met een berisping. Dit is de laagste disciplinaire straf, waartegen nog beroep door Kalma mogelijk is. De korpsleiding van de Rot terdamse politie had Van der Louw geadviseerd hoofdin specteur Kalma (chef zeden- en kinderpolitie in de Maas stad) te schorsen in verband met diens meelopen in een de monstratie op de dag waarop de drie RAF-leden Baader, Ennslin en Raspe werden be graven. In een eerste reactie zei Kalma gistermiddag iedere maatregel tegen hem (ook de berisping) in verband met het deelnemen aan de demonstra tie als een ernstige aantasting van de vrije meningsuiting te beschouwen. Kalma heeft steeds verklaard in zijn vrije tijd als privépersoon te hebben deelgenomen aan de omstre den demonstratie op donder dagavond 27 oktober. Bij het korps ontstond grote opschudding over de aanwe zigheid van Kalma op die bij eenkomst. Meer dan 200 poli tiemensen gaven schriftelijk van hun afkeuring blijk en vonden dat Kalma uit het corps verwijderd zou moeten worden. De Rotterdamse hoofdinspecteur (ex-PSP- raadslid in de Rijmondraad) had al eerder zijn chef Vermeij en tal van corpsleden tegen zich in het harnas gejaagd door zijn opstelling in de Bloemenhove-affaire en door zijn kritiek op het Zuidafri- kaanse politieoptreden in zwarte woonwijken. Uit de brief, die Van der Louw aan Kalma heeft ge schreven, blijkt dat de burge meester zijn beslissing heeft genomen tegen het advies van de procureur-generaal in. Deze heeft namelijk in een tweede brief aan Van der Louw laten weten, zo is nu bekend geworden, dat zijn eerste brief aan de burgemeester niet ge baseerd was op artikel 5 lid 2 van de politiewet. Uit die eer ste brief had Van der Louw be grepen dat de PG hem op grond van dit artikel opdracht gaf Kalma uit zijn functie te ont heffen. De procureur-generaal schrijft in zijn twee brief: „Erst indien u in de gedragin gen van de heer Kalma als mede de daardoor veroor zaakte spanningen bij de Rot terdamse gemeentepolitie geen aanleiding zoudt zien tot schorsing en eventueel ontslag van de heer Kalma, wordt voor mij de toepassing van artikel 5 lid 2 van de politiewet ac tueel". Met zijn besluit Kalma „slechts" te berispen, riskeert de Rotterdamse burgemeester dat de PG hem alsnog opdracht zal geven de hoofdinspecteur te schorsen of te ontslaan. Van der Louw zei vorige week, dat een burgemeester niets tegen een dergelijke opdracht van de procureur-generaal kan doen. Van der Louw verwijt Kal ma, dat hij zich niet van de de monstratie heeft verwijderd, toen een aantal demonstranten voor het Westduitse consulaat scheldwoorden begon te roe pen naar de politie. „Door dit na te laten heeft hij de indruk gewekt, dat deze scheldwoor den - in de ric hting van uw col lega's - binnen de context van de demonstratie aanvaardbaar waren", zo schrijft Van der Louw. Het tweede punt waarop de burgemeester zijn berisping baseert is dat Kalma tijdens de demonstratie heeft uitgeroepen: „Hun strijd, onze strijd, internationale solidari teit". Van der Louw vindt dat Kalma het roepen van deze leus achterwege had moeten laten, omdat bij „velen" de in druk is ontstaan, dat Kalma so lidariteit betuigde me't de doel stellingen van de RAF. Overigens vindt Van der Louw, zoals hij al eérder be kend maakte, dat Kalma vol ledig het recht had aan de de monstratie mee te doen. Kal- ma's gedrag tijdens de demon stratie levert volgens Van der Louw plichtsverzuim op krachtens artikel 104 van het ambtenaren reglement ge meentepolitie J958. (Van onze correspondent VATICAANSTAD - Paus Paulus VI heeft gisteren in een lange toespraak tot het voltallige Nederlandse episcopaat gewezen op de „soms uitschietende en angstaanjagende problemen" waar mee de bisschoppen te maken hebben gehad, aanbevelingen ge daan om „het juiste geloof te bewaren en verder uit te dragen" en zijn vaste overtuiging uitgesproken dat „de Nederlandse kerk provincie haar katholieke identiteit zal weten terug te vinden". De audiëntie bij paus Paulus was voor de zeven Nederlandse bisschoppen het hoogtepunt van hun bezoek „ad limina", het verplichte vijfjaarlijkse bezoek aan de graven van Pe trus en Paulus en aan de opvol ger van Petrus. De paus zei: „Ondanks de herhaalde aanwijzingen van de Heilige Stoel heeft het leven van de kerk in uw land zoals bekend de laatste tijd diepe be roeringen gekend op het ge bied van het geloof en de mo raal alsook van de liturgische en kerkelijke discipline. Dit ging gepaard met talrijke pijn lijke uittredingen van pries ters, die niet trouw aan hun be loften vermochten te blijven. Maar vandaag hebben wij, door uw bezoek en getuigenis het bijzondere en sterke bewijs dat de kerk van Nederland ge grondvest wil blijven op de rots van Petrus, de apostoli sche steen". De paus momoreerde in zijn lange, in het Frans uitgespro ken rede, vooral de trouw aan de kerk, de autenthieke ge loofsverkondiging, de eenheid in het episcopaat, de rol van de priesters en van de priesterop leiding, het belang van een goede katechese en de persoon lijke biecht. De volgens gebruik in de „wij "-vorm srpekende paus, merkte ter verduidelijking van de vele aangeroerde onder werpen op, „dat wij dag in dag uit, de gebeurtenissen binnen de Nederlandse kerkprovincie volgen, de kerkprovincie welke een bijzondere plaats in onze gedachten en in ons hart inneemt". Dat het Nederlandse episco paat voor het eerst gezamen lijk het bezoek „ad limina" aan Rome brengt, zoals kardinaal Willebrands eerder al had op gemerkt, was voor de paus aan leiding om in te gaan op de eenheid binnen de bisschop penconferentie. „In dit gezamenlijke bezoek zouden wij zo graag tot uit drukking willen zien komen de DEN HAAG (ANP) - In geen van de landen van de OESO (Organisatie voor Economi sche Samenwerking en Ont wikkeling) is de druk van be lastingen en sociale premies zo hoog als in Nederland, zo blijkt uit statistische gegevens, ge publiceerd door het OESO- secretariaat. In 1975 maakten belastingen en sociale premies in ons land 46,90 procent uit van het bruto nationaal produkt, waarmede Nederland ver voor lag op de grote industrielanden Frank rijk (36,90 procent), Engeland (36,77 procent), Duitsland (35,22 procent), Canada (33,90 procent), Italië (32,34 procent) en de Verenigde Staten (30,31 procent). Tot de kopgroep be horen Luxemburg, dat met 46,54 procent op de tweede plaats staat, de Scandinavi sche landen met 43,05 tot 45,96 procent en België met 41,43 procent. Onderaan de lijst staat Japan met 20,23 procent. diepe broederschap die u ver enigt, herders van de Neder landse kerkprovincie", aldus paus Paulus, die eraan toe voegde, dat hij de bisschoppen zou willen aanmoedigen die broederliefde verder te ont wikkelen. In het vervolg van zijn toe spraak ging de paus uitvoerig in op enkele onderwerpen die specifiek in de Nederlandse kerkprovincie aan de orde zijn. (Vervolg op binnen/buitenland-2) (Van onze Haagse redac tie) DEN HAAG - Het PvdA- kamerlid Van der Doef wil van minister Westerterp weten, waarom er nog geen vervoer biljet is dat gebruikt kan wor den in alle gemeenten met stadsvervoer. In schriftelijke vragen aan de minister vraagt hij zich af, of de nationale vierrittenkaart van de spoorwegen in een be hoefte voorziet. Het kamerlid vraagt inzicht in de verkoop cijfers van deze kaart over de laatste jaren, waarbij hij er op wijst dat de kaart slechts in enkele steden kan worden ge bruikt, in enkele steden geen overstapbevoegdheid geeft en als gevolg van de invoering van het zone-systeem in veel geval - len wel erg duur is. (Van een onzer verslaggevers) PARIJS - De Westduitse ad vocaat Klaus Croissant, die ervan wordt beschuldigd dat hij een informatiesysteem tus sen gevangen zittende RAF- leden heeft opgebouwd, is gis teren door Frankrijk aan de Westduitse autoriteiten over gedragen. Croissant is vanuit Straats burg onder zwaar bewapende begeleiding overgebracht naar de Stammheim-gevangenis vlakbij Stuttgart. In deze gevangenis pleegden de RAF-kaderleden Baader, Ensslin en Raspe zelfmoord. De uitwijzing van Croissant uit Parijs heeft nogal wat pro testen van de advocaten van Croissant uitgelokt. Zij von den dat de uitwijzing een schending van de rechten van de mens betekent en dat er van het recht op asiel niets is over gebleven. Een woordvoerder van het Gerechtshof in Stuttgart heeft meegedeeld dat het proces tegen Croissant over drie a vier maanden kan beginnen. Vol gens de Duitse wet kan Crois sant voor de hem ten laste ge legde feiten worden veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes maanden tot vijf jaar.

de Stem | 1977 | | pagina 1