ijk gevonden in auto in Franse stad Werkgevers vragei regeriig 3,6 miljard aan maatregelen Krat Storm van kritiek op Z. -Afrika Itooral uw bank-en assuiantiezaken. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DONDERDAG 23 STEM Zo zoetjes mn vv de lekkerste Inlormateors wil len nog laatste gesprek 4 ntiek an Haneghem ERNSTIG OVERMEN TE STOPPEN i te hebben ingezet voor Kerden, gaat de heer 20 oktober 1977 117e jaargang no. 18396 jok Nederlandse vliegers gaan staken ITE BORSELE ïndmaking gemeente delijke Rsmaatregel Geneesmiddel wordt verkocht voor tachtig maal de kostprijs yandaag n w°*nrtanTaP VOetbal niet Nhijntje Jacht Paus bood zich voor tweede maal aan als gijzelaar Prijscompensatie beperken tot 2% van loonsom' ikke oop,, Bestedingen LAATSTE WIL VAN EEN KARDINAAL GIRO 8725 WERELDMISSIEDAG DEN HAAG Beyers Naudé Droeve dag Breda, Veemarktstraat 44, tel. (076)225844 reiken van de pensioen- E^tiedr w.a.j.m harkxendrs, j. h. m. brader hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen an de scheidende funktio- aangeboden, welke wordt i |n 16.00 tot 17.30 uur rum Den Dullaert, Int en [van Borsele maakt bekend, i vergadering van 4 oktober ften te verklaren dat: van het bestemmingsplan 'lan in hoofdzaak van de ■Heerenhoek 1961" wordt een perceel grond, gele- 'errilaan te 's-Heerenhoek, :end gemeente 's- :ektie B, nr. 1178, zoals dit langegeven op de bij dit be- }e tekening; van het bestemmingsplan en het bestemmingsplan ilan in hoofdzaak van de rinkenszand 1961" wordt >r een perceel grond, gele- Stengeplein te Heinkens- tal bekend gemeente Borse- nummer 2463, zoals dit (angegeven op de bij dit be- Ie tekening; van het bestemmingsplan fan in hoofdzaak van de inkenszand 1961" en het fan „Kom Heinkenszand iorbereid voor enkele perce- gelegen op de hoek tenevate, kadastraal be- :e Heinkenszand, sektie D, |en 410 gedeeltelijk, zoals zijn aangegeven op de bij irende tekening; van het bestemmingsplan fan gemeente 's-Heer plan in hoofdzaak" wordt |or een perceel grond, gele- loudorp te Nieuwdorp, kada- gemeente 's-Heer Arends- B, nummer 745, zoals dit angegeven op de bij dit be- e tekening. Ioorbereidingsbesluiten met ide tekeningen liggen in- ober 1977 voor een ieder ter imeentesekretarie, bureau jen, Stenevate 10 te Hein- 9 oktober 1977 voornoemd, es. A ~7 Wethouders van Terneuzen ene kennis, dat in verband met bouwwerkzaamheden het ge kant tussen de Kazernestraat en :rk wordt gesloten in beide rich- rkeer, zulks met ingang van 2U het politiebureau zal een draai- aakt voor het verkeer komende Jlsestraat. Deze maatregel za de gehele periode van de werk- schatting 56 weken, of zoveel of zoveel langer als noodzakelijk met de uit te voeren werkzaam- ober 1977. wethouders voornoemd, C. Ockeloen, burgemeester A.J. van Pagee, secretary in- en verkoop voor restauratie Weststraat 68 nburg 01177-1271. <011 re? 073 STIiT^ (-1 MME Agenten onderzoeken de groene IWestduitse wagen waarin het lijk van de ont voerde Hans-Martin Schleyer werd aangetroffen. DEN HAAG - De Europese Commissie, het „dagelijks bestuur" van de Gemeenschap, stelt een onderzoek in naar een geneesmiddel voor maagklachten dat in apotheken wordt verkocht tegen een prijs, die tachtig maal zo hoog is als de kostprijs. Zij zegt dit in ant woord op vragen van een Luxemburgs lid van het Europees Parlement, de socialist Willy Dondelinger. Het werkzame deel van primpe- ran, een middel tegen maagklachten, is meta- clopramide, dat in Caen, Frankrijk, door de firma Delaire wordt vervaardigd tegen een prijs van 100 francs per kilo. Het wordt via het ene filiaal naar het andere doorgegeven om- tenslotte via België terecht te komen in een laboratorium bij Zurich. Dit verkoopt het aan een ander - Belgisch - laboratorium voor vier duizend franc per kilo, dat het verpakt en aan de apothekers distribueert die het tegen een door het Belgisch ministerie van Volksge zondheid goedgekeurde prijs van achtduizend franc per kilo in de handel brengen. De Euro pese Commissie zegt te zullen nagaan of deze prijsvorming het gevolg is van een machtspo sitie van een onderneming of een kartel tussen ondernemingen. Indien sprake is van schen ding van de concurrentiebepalingen van het Verdrag van Rome - waarbij de gemeenschap pelijke markt is opgericht - kan de Commissie geldboeten of dwangsommen opleggen ■SCHLEYER DOOD (Van onze redactie buitenland) Kl'LHOUSE - BONN - lvoorzitter van de West- ïtse werkgeversorganisa- IHanns-Martin Schleyer 1), die 5 september door I „Commando Siegfried usner" van de Rote nee Fraktion in Keulen id ontvoerd, is ver- ord. Volgens de politie in ilhouse was zijn keel «gesneden. lijn stoffelijk overschot is letavond aangetroffen in 1 groene Duitse auto in de je Charles Peguy in de inse stad Mulhouse. )e auto werd gevonden na nnieme telefoontjes aan de itie, het blad Liberation en IDPA-kantoor in Stuttgart. d werd dat men Ëileyers lijk zou vinden in de Ifaruimte van de auto. Te- fijkertijd werd een medede- vooigelezen, die onder Jeer luidde: „Na 43 dagen Ibben wij een einde gemaakt In het miserabele en corrupte ktaan van Hanns-Martin |hleyer". töOOG wankelijk mogelijk listbanken. Op meeste ilaatsen droog. 'olkenvelden maar ook 'inige perioden. Zwakke tot jatige zuidelijke wind. Mmum temperatuur rond 7 graden. nnnen 1UITENLAND-2 ♦schouwers; RAF-kern ^Jde zelfmoord. iinnen-/ |"ITENLAND-3 'oegendienst soms een M9 voor het huwelijk innen-/ UitENLAND-4 «Puntje bij paaltje komt zwarte deel leger nodesie zich tegen Smith show en zo »Mi'euwe Neder|andse pim in de maak. sport-1 grande Europees „Zijn dood haalt het niet bij ons verdriet en onze woede na het bloedbad van Mogadisjoe enStammheim. Andreas, Gud- run, Carl, Ingmar en wij zelf zijn niet verbaasd over het fa scistische toneelspel van de imperialisten om de bevrij dingsbewegingen te vernieti gen. Wij zullen nooit het bloed vergeten dat door Schmidt en de imperialisten die hem steu nen, is vergoten. De slag is pas begonnen. Vrijheid door de gewapende anti- imperialistische strijd", zo luidde de mededeling van het Commando Siegfried Hausner. De auto met Schleyers lijk werd spoedig gevonden, maar het duurde uren voordat men de kofferruimte durfde open maken omdat een bom val werd gevreesd. Uit het 60 kilometer verder gelegen Epinal moest een sprmgstofdeskundige komen om de wagen te onder zoeken. Pas daarna waagde men het de auto naar het poli tiebureau te verslepen waar eindelijk omstreeks negen uur de kofferruimte werd openge maakt en het lijk van de Duitse werkgeversvoorzitter werd gevonden. Een officier van de Franse luchtmacht, die elke dag zijn auto in de Rue Charles Peguy parkeert, zei dat de Audi 100 met het kenteken HG AN 60 (afkomstig uit Hamburg), daar dinsdagavond om zes uur nog niet stond maar woensdagoch tend om kwart voor zeven wel. De openbare jacht op de ter roristen die Schleyer gedood hebben, is begonnen, zo heeft regeringswoordvoerder Klaus Boelling gisteravond meege deeld ongeveer een uur nadat de dood van Schleyer officieel bevestigd was. De staat zal de misdadigers met alle hem ten dienste staande middelen vervolgen. „Zij zullen niet meer tot rust komen", aldus Boelling tegen de pers in Bonn. VATICAANSTAD (KNA) - Tijdens zijn wekelijkse au diëntie heeft paus Paulus zich voor de tweede maal als gijze laar aangeboden. Dit in het licht van het gistermiddag nog onzekere lot van de Westduitse werkgeversvoorzitter, Hans- Martin Schleyer. De paus sprak voor enkele duizenden Duitssprekende pelgrims. Het tweede doelpunt van PSV in de maak: Gerrie Dey- kers schiet onder de verbaasde blikken van de tegenstanders, feilloos in. (Van onze speciale verslaggevers) SOFIA/LODZ/ALKMAAR/ ENSCHEDE - De Nederlandse vertegen woordigers in de Europacup toernooien hebben het bijzon der goed gedaan. Ajax won de moeilijke uitwedstrijd in Sofia tegen Levski Spartak met 2-1. PSV en Lodz maakten er een doelpuntenfestijn van. PSV won dit duel met de sprekende cijfers van 5-3. FC Twente won wel maar de 2-0 zege op de Noorse amateurs van Brann- Bergen was niet al te overtui gend. AZ '67 tenslotte krijgt het over veertien dagen in Barce lona erg moeilijk. De Alk- maarders gaven tegen de ploeg van Michels een 1-0 voor sprong prijs en moesten uit eindelijk genoegen nemen met een 1-1 gelijk spel. Aan het Europacup-avontuur van AZ lijkt een vroegtijdig einde te zijn gekomen. De Palestijnse Bevrijdings organisatie (PLO) wil deelne men aan de conferentie in Bel grado waarop wordt nagegaan in welke mate de bepalingen van de slotakte van Helsinki in de diverse landen worden na geleefd. advertentie (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De werkgeversorganisaties hebben de regering een aantal voorstellen doen toekomen, dat de overheid 3,6 mil jard gulden zal kosten. Deze voorstellen, die vandaag tussen werkgevers, vakbeweging en regering worden besproken, moe ten de concurrentiepositie van het bedrijfsleven met het buiten land en de bedrijfswinsten (en daarmee mogelijk de werkgele genheid) verbeteren. Het pakket maatregelen omvat de volgende voorstellen: Verdere schoning van de prijscompensatie tot een grootte van één procent van de loonsom, waardoor de totale loonsomstijging voor volgend jaar tot zeven procent wordt beperkt. Bezuiniging op de gemeen schapsuitgaven met één mil jard, te beginnen volgend jaar. Overneming van de werkge verspremies Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten door de overheid voor een bedrag van één miljard als tegemoet koming in de tegenvaller in de prijscompensatie voor 1977. Handhaving van de koop- advertentie Pils 12 flesjes van 0,3 liter mits afgehaald nu 375 kracht van werknemers en zelfstandigen door 0,7 miljard extra verlaging van de directe belastingen en door een mil jard verlaging van de indirecte belasting (verlaging van het hoge btw-tarief van achttien naar zeventien). Indien nodig moeten er extra maatregelen worden getroffen voor de in komens van de zelfstandigen. Het minimumloon mag niet meer stijgen dan het stijging- percentage van de cao-lonen. Het prijsbeleid moet minder strak worden, waardoor de loonkostenstijging in de prijzen kunnen worden door berekend. Dit pakket maatregelen kan de concurrentiepositie verbe teren. Als gevolgd daarvan kan de werkloosheid volgend jaar met zesduizend man dalen en kan het werkoosheidspeil in 1981 37.000 man lager liggen, zo berekenen de werkgevers. Het (tijdelijk) grotere financie ringstekort van de overheid achten zij aanvaardbaar wan neer de vrijkomende middelen worden gebruikt voor het pak ket, dat zij voorstellen. In een brief aan het kabinet waarschuwen de werkgevers voor een beleid, waarbij een zijdig het accent wordt gelegd op de bestedingen. Wanneer het daarbij blijft, zullen de gelden, die hiervoor worden uitgetrokken, grotendeels wegvloeien naar het buiten land, omdat het Nederlandse bedrijfsleven onvoldoende in staat is ook op de eigen markt met buitenlandse bedrijven te concurreren. „De bestedingen stimuleren zonder ook aan de kostenkant het nodige te doen komt ten goede, niet zozeer aan de NV Nederland, maar veel eer aan Deutschland AG of aan America Inc." aldus de werk gevers. advertentie Dit voorjaar werd hij vermoord, Emile Biayenda (50), kardinaal aartsbisschop van Brazzaville in Centraal Afrika. In zijn laatste brief betoogt hij dat de kerk in Afrika veel mag verwachten van de meisjes en jonge vrouwen, die zich als zusters willen inzetten voor de ontwikkeling van de samenleving en voor de opbouw van de geloofs gemeenschap. Maar wel moet dan hun opleiding meer Afrikaans worden. "Bij het ontwikkelen van die vormings programma's hebben wij Uw hulp dringend nodig", aldus de laatste wens van Emile Biayenda. Uit de opbrengst van de koliekte en giro-aktie rond Wereldmissiedag wordt o m. de vernieuwde opleiding van Afrikaanse en Aziatische zusters mogelijk gemaakt. Publikatie Nationaal Missiebureau PMW- Postbus 2140 -Den Haag (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse regering is gisteren een alles of niets offensief begonnen tegen degenen die zich krachtig keren tegen het anti-apartheidsbeleid door middel van een reeks van verboden, verbanningen en aanhoudingen overal in het land. Overal ter wereld heeft het rigoreuze optreden van de Zuidafrikaanse regering felle kritiek ontmoet, zelfs in gema tigde kringen in Zuid-Afrika zelf. De Nederlandse regering heeft „verbijsterd" kennis ge nomen van de jongste ontwik kelingen in Zuid-Afrika. Vol gens minister van Buiten landse Zaken Van der Stoel wordt door de maatregelen een sfeer van geweld geschapen, die Zuid-Afrika verder af brengt van gelijkwaardige be handeling van rassen in dat land. Onder degenen bij wie de po litie gistermorgen een inval in huis heeft gedaan is dominee dr. Beyers Naudé, voorzitter van het christelijk instituut van Zuid-Afrika. Het instituut verenigt in zich allerlei organi saties van geestelijken en leken die gekant zijn tegen rassen scheiding. De beweging is een van de best bekende protest bewegingen tegen apartheid in Zuid-Afrika en daarbuiten. Aan het enige zwarte dag blad „The World" is een ver schijningsverbod opgelegd, terwijl de hoofdredacteur van het blad, Percy Qoboza, door de politie van zijn kantoor ge haald werd en ter ondervra ging werd meegenomen naar het hoofdbureau van politie in Johannesburg. Qoboza zou woensdagmorgen om half- twaalf een persconferentie hebben gehouden, maar tien minuten tevoren werd hij mee genomen. The World met name heeft al een maand scherpe kri tiek geuit op de regering Vor- ster naar aanleiding van de dood van de zwarte negerlei der Steve Biko in een politie cel. The World twijfelt evenals vele andere tegenstanders van de apartheidspolitiek of Biko inderdaad aan ondervoeding is overleden. Volgens het Zuidafrikaanse persbureau Sapa is onder de persoonlijke arrestanten ook een aantal leden van de com missie van Soweto, opgericht na de onlusten in de woonstad vorig jaar voor overleg met de regering. In een eerste commentaar zei PRESIDENT Carter heeft gisteren de Belgische eerste- minister Leo Tindemans op het Witte Huis ontvangen. Deze zal tijdens een officieel bezoek van drie dagen besprekingen voeren met onder anderen mi nister voor energiezaken James Schlesinger, minister van defensie. Dr. Beyers Naudé ....zwijgen opgelegd... dominee Beyers Naudé, die, zo maakt de politie bekend, voor vijf jaar van bewegings vrijheid is beroofd: „Dit is een droeve en vreselijke dag voor Zuid-Afrika. Het einde van het huidige bewind kan er alleen maar door verhaast worden". (Vervolg op pagina binnen- buitenland 2, zie voor com mentaar dezelfde pagina) (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De informa teurs Verdam en Vrolijk doen vandaag een laatste poging om de zwaar verdeelde formatie- partijen alsnog tot een ak koord over de zetelverdeling te brengen. Hoewel de informa teurs gisteren zich „ernstig af gevraagd hebben of de voort gang van onze informatiear- beid nog zin heeft" hebben zij toch besloten „een laatste ge- spreksmogelijkheid te beproe ven". Om elf uur vanochtend komen de fractieleiders Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) daartoe met de informateurs bijeen. Na een dag vol onzekerheid - het leek de bedoeling van Ver dam en Vrolijk om met een nieuw voorstel te komen - lie ten de informateurs het giste ren bij een brief aan de fractie leiders. OmdatVerdam en Vro lijk „nog de indruk hebben dat de politieke wil aanwezig is om een kabinet Den Uyl tot stand te brengen" hebben zij op grond van de schriftelijke reacties van de fractieleiders op hun 7-7-2 voorstel van maandag en op grond van het „open gesprek van dinsdag" besloten nog door te gaan.

de Stem | 1977 | | pagina 1