stolen en camera in cellen Baader-Meinhofleden BLIJ, MOE EN ZWIJGZAAM Bonn vreest nieuwe terreurgolf DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND WAAROM WERD GEZAGVOERDER DOODGESCHOTEN? Geen militair vertoon L terugkeer commando's vanURK 19 oktober 1977 117e jaargang na 18395 I KEULEN - Terwijl de ogen van de wereld waren gericht op de l |iee aankomst van de bevrijde gijzelaars in Frankfurt, keer- hun bevrijders bijna in alle stilte terug in de Bondsrepubliek, [ethb toegejuicht door hun vrouwen, kinderen en maar weinig Leren en regeringsfunctionarissen stapten zij op het vliegveld l uien-Bonn uit de Lufthansa-machine. Zij waren gekleed in Tirthemden en jasjes. Alle militair vertoon ontbrak op last van Legering. Zij wilde dat de thuiskomst van de helden op geen Lele wijze herinneringen zou kunnen oproepen aan het Ger- fjnse militairisme. Seinen? Kinderen I BONN - De vreugde over de succesvolle beëindiging van Ie gijzeling van de 86 passagiers op het vliegveld van Kjgadisjoe werd gisteren in West-Duitsland vrijwel on middellijk daarna naar de achtergrond gedrongen door Vtnieuws van de zelfmoorden van de gevangen zittende |ern van de Baader-Meinhofgroep, Andreas Baader, Gud- n Ensslin en Jan carl Raspe. erbazing Aftreden Autopsie Geen vragen Vol emoties mei kortM Piano's Vleugels Veel (of voor Westduitse regering na succesvolle commando-a&tie Laatste kans Bewondering Stern-lezers en -lezeressen kijken week in week uit in de „Kleintjes-rubrieken. Dat zijn elke |»A|\9 dag vele tienduizenden mensen. L Het moet dan wel heel raar lopen als iuist uw v,kleintje" niet zou worden gelezen. DIRECTIE: DR W.A.J M. HARKX EN DRS. J. H M. BRADER HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN I Zo afwezig was de militaire noot, dat bevelvoerder Wegener de M schudde van minister van binnenlandse zaken Maihofer in Lts van hem de militaire groet te brengen. (Van onze recactie buitenland) FRANKFURT - Er deden gisteren verschillende verha len de ronde over de aanleiding tot de executie van Jürgen Schumann, de gezagvoerder van het Lufthansa-toestel „Landshut". Lufthansa- stewardes Birgit Röhl vertelde dat Schumann in Aden ge tracht had de machine te verla ten. Een terrorist had hem vol gens de stewardes met getrok ken pistool tegengehouden en gevraagd of hij schuldig of niet schuldig was. Toen Schumann een ontwijkend antwoord gaf werd hij doodgeschoten, aldus de stewardes. Een passagiere verklaarde tegenover verslaggevers dat Schumann er in geslaagd was te ontvluchten: „De piloot ging na de noodlanding in Aden naar buiten om te controleren of er iets met het vliegtuig was gebeurd. Toen hij eenmaal bui ten was rende hij weg". In een gesprek met de Zuidjemeniti- sche autoriteiten zouden de kapers volgens de vrouw ge dreigd hebben het vliegtuig op te blazen wanneer de piloot niet zou worden uitgeleverd. „Hij werd uitgeleverd en met een doodgeschoten", aldus deze getuige. Deze lezing werd gister avond tijdens een extra uit zending van alle Westduitse tv-stations over het kapings drama tegengesproken.Jürgen Schumann zou niet wegge vlucht zijn maar er door de ka pers van zijn verdacht tijdens zijn inspectie van het lan dingsgestel bepaalde seinen te hebben gegeven aan de autori teiten in Aden. Terug in het toestel zou hem gevraagd zijn of hij daaraan schuldig was of niet. Schumann zou niet op die vraag zijn ingegaan waarna onmiddellijke executie volgde. Alle getuigen waren het er over eens dat de gezagvoerder voor het front van de passa giers en vlak voor de ogen van kinderen werd doodgeschoten door de leider van de kapers, die zich kapitein Mahmoud noemde. Het lijk van de gezagvoerder bleef vijf uur in de cabine lig gen. Daarna werd een van de gegijzelden gedwongen het stoffelijk overschot tussen de stoelen door naar een toilet achter in het vliegtuig te sle pen. De Westduitse regering heeft bekendgemaakt een on derzoek te laten instellen naar de verklaringen over de vluchtpoging van de gezag voerder. Een van de bevrijde passa giers heeft gisteren gezegd dat de terroristen de gegijzelden als beesten hebben behandeld. Volgens hem mochten de pas sagiers niet opstaan, vaak zelfs niet naar het toilet. „Er is ge slagen en getrapt. Kinderen werd het zwijgen opgelegd", aldus deze passagier. Een andere passagier gaf ui ting aan zijn bewondering voor de zelfbeheersing die de passa giers, in het bijzonder de kin deren, ook op de kritiekste momenten aan de dag hebben gelegd. „De kinderen schreeuwden toen de gezag voerder voor onze ogen werd vermoord maar ze kalmeerden al gauw. Ik begrijp nog steeds niet hoe ze de gespannen situa tie en de afschuwelijke hitte zo goed aankonden". aadsels rond zelfmoorden (Van onze redactie buitenland) De zelfmoordpoging van een ïde lid, Irmgard Möller mis te. Andreas Baader en Carl Raspe maakten een eind inhun leven met een vuur- apen. Naast het lijk van And- ssBaader werd een 7.65 mm stool gevonden en bij de (aar gewonde Raspe, die tee uur later in een zieken- uiseen 9 mm pistool. Gudrun asslinn benam zichzelf het «en door ophanging, terwijl i?ard Möller zichzelf met broodmes in de borst pro- rde te steken. Zij is inmid- ils buiten levensgevaar. ln de Bondsrepubliek wordt it alleen de verbazing over 'feit dat de met de strengste "akingsmethoden om- '?de gevangenen over wa- nskonden beschikken, maar verontwaardiging over het gebeurde in de Stuttgart Stammheim gevangenis snel groter. De wapens die bij de lijken van Baader en Raspe zijn gevonden zijn van het merk Heckler und Koch, dat niet in gebruik is bij het gevan genispersoneel, maar dat vaak wordt gebruikt door terroris ten, aldus de minister van Jus titie van Baden-Würtemberg, Traugott Bender. Een groot deel van de kritiek komt nu neer op het hoofd van Bender, die wordt gezien als de eerst verantwoordelijke voor de gebeurtenissen in de Stammheim-gevangenis. Van uit sommige politieke kringen wordt het optreden van Bender geëist, omdat het ondanks het strenge bewakingsregime mo gelijk was dat er wapens de ge vangenis in konden komen, terwijl de gevangenen tevens, gezien het tijdstip van de zelf moorden en de gelijktijdig heid, op de hoogte waren van de gebeurtenissen rond het vliegtuig contact met elkaar konden onderhouden. Minister Bender had geen verklaring hoe de wapens de gevangenis in hadden kunnen komen. Geen van de bewakers had volgens Bender de pistoolscho ten gehoord. Ondanks de strikte veiligheidsmaatrege len, aldus de bewindsman, was Baader er ook in geslaagd een kleine camera zijn cel binnen te laten smokkelen. Het appa raat werd later door cipiers ge vonden. Minister Bender zei niet te weten hoe de gevange nen aan het nieuws over de ontwikkepingen in Modagisjoe waren gekomen, maar hij sloot niet uit dat andere gevangenen hun dat van een andere etage in de gevangenis hadden toe geroepen. Wat betreft Irmgard Möller, die zich ernstig ver wondde, zei de minister dat zij dit deed met een broodmes waarover zij in haar cel be schikte. Zij is inmiddels over gebracht naar de chirurgische afdeling van het ziekenhuis van Tübingen. Gudrun Ens slin, die zich verhing, was maandagmiddag om vier uur bij een laatste controle nog le vend aangetroffen. Raspe en Baader waren dinsdagochtend om drie uur nog in leven. Minister Bender heeft toege zegd dat nog gisteravond op de lijken autopsie zou worden uitgevoerd in aanwezigheid van artsen uit .Oostenrijk, Zwitserland en België en een vertegenwoordiger van Am nesty International, inmiddels hebben de federale regering en fracties van alle partijen en premiers van de Bondsstaten in een gezamenlijke verklaring gezegd verheugd te zijn dat alle stappen worden genomen om de gebeurtenissen in Stammheim volledig op te hel deren. (Zie voor commentaar pag. binnen-buitenlana 2) (Zie voor reportages en achter gronden pag. binnen- buitenland 4 en 5) Het verloofde Nederlandse paar Helma van Dreumel en Gerrit Wetenkamp, die beiden gegijzeld waren in de Landshut, op de luchthaven van Frankfurt. Zij worden omringd door gelukkige familieleden. (Van een onzer verslagge vers) FRANKFORT/SCHIPHOL - Blij, moe, aangedaan maar vooral zwijgzaam zijn de Nijmeegse geredden uit de Boeing van de Lufthansa gis teren even na zes uur terug gekeerd. De telefoniste en schoonheidskoningin Helma van Dreumel (20) en haar ver loofde Gerrit Wetenkamp weigerde ook maar iets van hun belevinissen mee te de len. Ze waren in Frankfort opgehaald door wederzijdse ouders en twee zussen van Gerrit. Op Schiphol kregen ze een drankje in de door po litie afgezette pers- en confe rentiekamer, en toen ver trokken ze zwijgend naar een op een terrein speciaal ge reed staande auto naar de ouderlijke woning in Nijme gen. De mensen die vier bange dagen in de gekaapte Boeing doorgebracht hebben en hun redders kwamen gisteren niet samen terug, enkelen bleven in Mogadisjoe achter vanwege uitputting en shock. Het vliegtuig met de gegij zelden landde tegen twee uur in Frankfort Main, het spe ciale corpmando GSG-7 vloog naar Keulen. Als eerste verscheen in Frankfort de stewardess Gaby Dillman in de deuropening van de Köln gedoopte Boeing 737, die de geredden thuisbracht. Ze bleek aan haar rechterbeen gewond, maar hoefde niet in de gereed staande ambulan ce. De meeste geredden zagen er opgewekt en zomers bruin uit. Een stuk of twintig be traden in overhemd of trui het mistige kille vliegveld. Sommigen hadden alleen een landkaart als bagage. Het vliegtuig landde niet bij een van de honderd loop bruggen van Duitslands grootste luchthaven, maar in een afgelegen hoek, langs de onderhoudshangar 3. Er stonden naar schatting 2000 nieuwsgierigen achter de af zetting, bijna allemaal men sen die op de luchthaven werkten. Hun reacties waren men bij verschillende gered den tranen te voorschijn. De dood van Schumann, zo zei Utter, verplicht ons voortaan een nog grotere zorgvuldig heid en waakzaamheid te be trachten op de luchthavens. Als slot van de herdenking werd speciaal voor de omge komen gezagvoerder het Duitse volkslied, gespeeld. De vader van de geredde Nijmeegse telefoniste Helma moest met enige geweld zijn dochter en aanstaande schoonzoon de bus inwerken die hen naar het luchthaven gebouw moest vervoeren. De Nederlandse stewardess Elisa van der Eist (inzetje), die een van de gegijzelden aan boord van de gekaapte Boeing van de Lufthansa was, is gisteren met een aantal van de Spaanse passagiers en twee Duitsers op Palma de Mallorca terugge keerd, waar zij woonachtig is. Een buurvrouw in Stavenisse feliciteerde onder een feestelijk uitgestoken vlag haar vader. verre van uitbundig, al klonk hier en daar applus op. De geredden werden met bussen naar een kantine gereden om zich wat te verfrissen en an dere kleren aan te trekken. Om drie uur verschenen de eersten in hangar 3 voor een korte herdenkingsplechtig heid. Tevoren was de pers verzocht geen vragen te stel len over de gang van zaken bij de reddingsactie. De Luf thansa verwees naar een spe ciale persconferentie in Bonn, maar die werd afge last. De minister-president van de deelstaat Hessen bege leidde mevr. Schumann, de weduwe van de in Aden ver moorde gezagvoerder van de Boeing Jürgen Schumann de hangar binnen. Mevr. Schu mann droeg een grote bril met bijna zwarte glazen om haar emoties te verbergen. De Hessische Landespolizei- kapelle speelde het stemmige l'Air van Johan Sebastian Bach. Toen de verkeersdirec- teur van de Lufthansa, Wer ner Utter de omgekomen ge zagvoerder herdacht, kwa- (ADVERTENTIE) Cherny (nieuw) CHERNY(nwh Lindbergh* Zimmermann* Feurich* Rich. WEBER(nw) 5J48- Petrof* AMS.. •BECHNER(nieuw) 524*. Yamaha (nieuw) AMir. Aug. Förster* AMG.. Alex.IRMBACH"!'» ï'tM*. I Steinway&Sons* .13.3M.- 10.750.' «TCHAIKA'ÏJÏ!" JJSOi- 5.595.- Heagele* &<HW.. 5.450.- Keus uit meer dan 500 plano's. Occasion plano's vanaf 1000 gld. ter waarde van voor 2.435.- 2.755.- 2.795.- 2.945.- 5.400.- 3.995.- 3.595.- 3.995.- 3.560.- 3.640.. 4.535.' 14.100.. 18.900.. 9.350.. 20.900.. 21.940.. 18.300.. 14.900.- 10.990.- 13.900.. Keus uit meer dan 100 vleugels. Occasion vleugels vanaf 4500 gld. in staat van nieuw Ibach* 19.&00.. Bösendorfer* 30.250.. Yamaha* 1W7*. Steinway&Sons* 35.400.- ESTONIA (nieuw) 31.500.* Blüthner* 20.9oor- GrotrianSteinweg 21.000.- BECHNER (nieuw) 12^90. Bechstein* 22.900.. j] a .alleen-bil Rotterdam .sinds 1898 Westersingel 42, tel.(010)363b00 Dagelijks geopend van 9-17.30 uur. Vrijdag koopavond van 19-21 uur. Europa's grootste import- en exportspecialist in vleugels en piano's Gratis thuisbezorging. 5 jaar garantie Stemmen en onderhoud door geheel Nederland Rechtstreèks van importeur: Estonia, Steinway, Irmbach, Jchaika, Bechner, Cherny, Rich.Weber (Van onze redactie buitenland) BONN/MOGADISJOE - De Westduitse regering vreest nieuwe terreuraanslagen. Deze vrees heeft Bonn ertoe gebracht uiterst zwijgzaam te zijn over de commando-actie, die in de nacht van maandag op dinsdag een einde heeft ge maakt aan het kapingsdrama met de Lufthansa-Boeing. Zoals bekend slaagden een Westduits anti- terreurcommando erin de So malische hoofdstad Mogadis joe alle 86 gijzelaars te bevrij den. Drie kapers werden bij de actie gedood en een kaapster werd met zware verwondingen opgenomen in een ziekenhuis. (Zie voor een reportage over de commando-actie pag. binnen- /buitenland-5). De zwijgzaamheid van de Westduitse regering moet ook verklaard worden uit het feit, dat de Rote Armee Fraction nog steeds de ruim zes weken geleden ontvoerde werkgever svoorzitter Hans-Martin Schleyer gevangen houdt. De Westduitse president Walter Scheel heeft zich gisteravond via de Duitse televisie recht streeks gewend tot de ontvoer ders van Schleyer. Hij deed een beroep op de ontvoerders om Schleyer te laten gaan: „De hele wereld is tegen u. Keer terug tot menselijk handelen. Dit is uw laatste kans". De Westduitse regering is gisteren bedolven onder geluk stelegrammen uit alle delen van de wereld. Daarin wordt grote bewondering en diepe tevredenheid uitgesproken over de voorbeeldige wijze waarop Bonn de kaping heeft aangepakt. In vele telegram men wordt het Westduitse op treden „een zeer belangrijke overwinning in de strijd tegen het terrorisme" genoemd. De Nederlandse verklaring over de goede afloop luidde: „De wijze waarop de Duitse autori teiten met medewerking van de regering van Somalië een einde hebben weten te maken aan de kaping van het Lufthansa-vliegtuig zonder verdere slachtoffers onder gij zelaars en zonder concessie aan de terroristen heeft vreugde en voldoening gewekt bij de Nederlandse regering". ANSTEEN

de Stem | 1977 | | pagina 1