jas, ider. lus op foordeel 30» a 350 Israël geschokt door vredesplan Kapers in Koeweit itorm speelde met gestrand schip Spanning rond Attican Unity AMERIKAANS-RUSSISCH INITIATIEF Hevige gevechten in Italiaanse steden WÊMy^THGESCHENK m fes DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM in de biechtstoel )nderzoek regering ■yandaag ivoLvor gimmex PROTESTEN TEGEN NEO-FASCISTEN Moeder en twee kinderen vermoord kantine, winkel en horeca kopen bij ALRO BREDA 3 OKTOBER 1977 117e jaargang no. 18381 Bluekens B.V. STAAT DER NEDERLANDEN "7%% LENING 19-7-7 PER 19-7SX199-7 kOËLEMEI (ACHTER BALIÊNDMK BREDA-NOORD) Telefoon 076-871850 DIRECTIE: dr. w.a.j.m harkx en drs. j. h. m. brader hoofdredacteur: l. leuendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen (Van een onzer verslaggevers) hDZAND - Het risico dat de ruim een maand geleden bij land gestrande Attican Unity bij een zware storm doormid- breekt, is zeer reëel. Dat bleek in het afgelopen weekend toen tormachtige wind met uitschieters naar windkracht 9 en 10 Kiergers voor grote problemen plaatste. Vooral bij vloed liep de t *e vrachtvaarder harde klappen op. Personeel van het ber- tsbedrijf van den Akker uit Vlissingen was dan ook voortdu- Cd attent om te voorkomen dat het schip zou breken. Het water liep over de dekken en in de ruimen van de Attican Unity. De hoge golven spoelden de dekken radicaal schoon. Een deel van de nog in het schip aanwezige lading werd overboord gespoed, zodat op het strand bij Cadzand zich dikke randen va n een korrelachtige smurrie vastzette en het water in een cirkel van enkele honderden meters rondom het schip duidelijk zichtbaar was bedekt met een dun laagje olie. De Attican Unity die tot nu toe ongeveer parallel met de duinen rij lag, zwaaide zaterdag al zo'n 40 graden met de kop naar de zee. De toch al moeilijke bergingsoperatie zal nu waarschijnlijk nog meer worden vertraagd, vooral ook omdat de ruimen zijn volge lopen met zeewater. Direct bij de berging betrokken personen gaven gisteren on omwonden toe dat de toestand in het weekend gespannen is geweest. Van de kant van Rijkswaterstaat werd heel wat lako- nieker gereageerd. Ing. H. Verhees, die is belast met de voorlich ting over de Attican Unity, wenste zondagmiddag niet gestoord te worden. De rond de vrachtvaten gerezen problemen deed hij af met: „Alles verloopt volgens plan, we zullen morgen wel eens verder informeren". MADRID (UPI) - De 24-jarige Spaanse Velmer Juan Lau- io heeft zaterdag een 63-jarige pastoor in zijn biechtstoel migeschoten en is vervolgens doodgeschoten door de poli- 'ngent die hij wilde aanvallen. Het incident had plaats in het ira Morell bij de Oostspaanse stad Tarragona. jladat de ongeveer 25-jarige man de geestelijke met steken 'de hals en buik had gedood, rende hij naar het plaatselijk ditiebureau, waar hij, zwaaiend met zijn mes, uitriep: „Als u niet doodschiet, vermoord ik u". "de dienstdoende agent probeerde de man te overmeesteren, mrtoen hij probeerde te steken, schoot hij.hem in het ge- ic/it en doodde hem. Op de persoon van de waarschijnlijk iiestelijk gestoorde man werd een „testament" gevonden min hij verzocht om begrafenis zonder plechtigheid. (Van een onzer verslaggevers) I DEN HAAG - Het is niet uitgesloten, dat alle Nederlan ds, die een inkomen geilieten, begin volgend jaar belas- Ingverlaging krijgen in de vorm van een 'uitkering ineens jan 300 tot 350 gulden. e demissionaire iring-Den Uyl laat deze (gelijkheid, die het rijk op nextra uitgave van ongeveer i miljard gulden zou komen staan, serieus onderzoeken lor ambtenaren van de minis- ines van Financiën, Sociale Economische Zaken. Belastingverlaging door een Ikering ineens is een van de ogelijkheden om, bij gelijk- ijvend loon, de koopkracht stand te houden. Andere ogelijkheden, die eveneens orden bestudeerd, zijn onder idere. verlaging van de pre- ies, die werknemers betalen lorsoeiale voorzieningen, het iet doorgaan van de inflatie- irrectie op de loon- en inkom- enbelasting en een belas- ngverlaging door toepassing aa de wiebeltax. la kringen van het kabinet, iSeringsfracties en deskundi gs van de Sociaal Economi se Raad gaat de voorkeur de Pklaringen maar in het pigebied hier en daar bui- P Zwakke van noordwest pat zuidwest krimpende r™' Maximum tempera- li111'rond 13 graden. pinnen- Penland 2 "twerpen beleefde vredige •"■kernenergiedemonstratie. few en Zo landpunt postte in de pmoesstraat fentje Irritalië laatste tijd echter steeds meer uit naar een belastingverla ging door een uitkering ineens. Voordelen zijn dat de maatre gel alle inkomensgroepen be reikt (bij verlaging van de so ciale premies is dat niet het ge val), simpel van aard is en daarom snel kan worden uit gevoerd, de bestaande belasting- en premiesystemen structureel niet aantast en een onmiddellijke, krachtige im puls aan de bestedingen geeft, wat ook de bedoeling is. De uitkering ineens zou wel leiden tot een tijdelijke vergro ting van het financieringste kort op de rijksbegroting voor 1978 van 8,6 tot ruim 11 mil jard gulden. Zoals bericht heeft de FNV eind vorige week een pakket maatregelen tot behoud van de koopkracht bepleit waarin ook een belastingverlaging door een uitkering ineens was opge nomen. De FNV dacht aan een belastingverlaging van 200 gulden voor iedereen, die een inkomen heeft. Daarnaast stelde de FNV nog een verla ging van sociale premies, het niet doorgaan van bepaalde BTW-verhogingen en het niet toepassen van de inflatiecor rectie voor. (ADVERTENTIES) Ettensebaan 17c, Breda, tel. 076-142750/134154. AV195J voor handenarbeid ginnekenweg 12 breda, tel. 136476 5 I In Tokio kwam de eerste groep vrijgelaten passagiers uit het gekaapte JAL-vliegtuig aan. Op de voorgrond'het Indiase echtpaar Verghese met hun kind van twee jaar. I (Van onze redactie buitenland) KOEWEIT - Het gekaapte Japanse vliegtuig is vannacht in Koeweit geland. Het had bijna twee uur boven de stad gecirkeld omdat de regering van Koeweit geen toestem ming tot landen wilde verle nen. Ook in andere staten aan de Perzische golf waren de Ja panse kapers niet welkom. Toen tenslotte de brandstof op dreigde te raken, trok men het landingsverbod in. De gekaapte DC-8 van de Japanse luchtvaartmaat schappij vertrok gisteravond vanaf vliegveld Dacca met voor ongeveer 10 uur brand stof aan boord. Aan boord be vonden zich volgens de laatste berichten 29 passagiers, vier bemanningsleden, de vijf ge wapende kapers en hun zes vrijgelaten kameraden. Gistermorgen lieten de ka pers in fasen 59 gijzelaars vrij in ruil voor de zes gevangenen en zes miljoen dollar. Even eerder hadden de Japanners de Californische bankier John Gabriel, die aanvankelijk voor executie was uitgezocht, laten gaan omdat hij ernstig ziek was geworden. Gistermiddag werden nog eens 43 gijzelaars vrijgelaten. De kapers besloten tot deze vrijlating nadat zij van het Ja panse ministerie van buiten landse zaken de verzekering hadden gekregen dat ze Dacca mochten verlaten. (Van onze redactie buitenland) BEIROET De Amerikaans- Russische verklaring in zake het Midden-Oosten, die zaterdag werd uitgege ven, is door de overkoepe lende Palestijnse bevrij dingsorganisatie (PLO) met voorzichtige instemming ontvangen. In scherp con tract daarmee stonden de reacties van Israël en van de invloedrijke joodse groepe ringen in de Verenigde Sta ten. In de verklaring roepen Washington en Moskou alle betrokken partijen op zich tot het uiterste in te spannen opdat de Geneefse conferentie inzake vrede in het Midden- Oosten nog in december kan worden hervat. Tevens ver klaarden beide landen dat een regeling van het conflict de le gitieme rechten van het Pales tijnse volk moet verzekeren. Het Palestijnse persbureau Wafa, dat doorgaans het denk beeld van de meerderheid bin nen de PLO weerspiegelt, noemde de verklaring een „po sitieve stap naar een recht vaardige en blijvende oplos sing voor het Midden-Oosten". In Egypte werd de verkla ring door de staatsomroep ge kenschetst als „een belang rijke vooruitgang op de weg naar een hervatting van het Geneefse overleg". Ook in Syrië werd de verklaring als belangrijk betiteld. Hoewel er enkele positieve punten in voorkomen, aldus gezagheb bende zegslieden, „is het ge deelte over de Israëlische te rugtrekking nogal vaag". In Israël werd de verklaring zondag zeer negatief onthaald, zowel door de regeringsparti jen als door de oppositie. Mi nister van financiën Simcha Ehrlich zei na een kabinetszit ting dat Israël de verklaring „niet kan aanvaarden". In Is raël werd vooral geageerd tegen de zinsnede: „de wettige rechten van het Palestijnse volk". Volgens Ehrlich, „zul len wij mogelijk de noodtoe stand moeten afkondigen Waarnemers zien als het be langrijkste facet van de ver klaring het feit dat Moskou en Washington op deze wijze nader tot elkaar zijn gekomen, ondanks de intense rivaliteit tussen beide landen wat be treft invloed in het Midden- Oosten en de onderlinge on enigheid over de vorm van een definitieve regeling. (Van onze correspondent) ROME - Anti-fascistische betogingen hebben in heel Ita lië tot bloedig geweld geleid. Nadat vrijdagmiddag in Rome een 20-jarig lid van de extreem-linkse organisatie „Lotta Continua" door jonge fascisten werd doodgeschoten, is diezelfde avond nog een golf van protest losgeslagen. Italië heeft daardoor een uit erst roerig weekeinde beleefd met als trieste balans vermoe delijk nog een dodelijk slach toffer. In Turijn werd namelijk de 22-jarige student Roberto Cre- scenzio levensgevaarlijk ge wond bij een brand in een bar in het stadscentrum. Vanuit een groep van enkele gemas kerde demonstranten werd een molotov-cocktail in de bar ge slingerd. Er ontstond oge nblikkelijk een felle brand, waaruit de aanwezige klanten ternauwernood konden ont snappen. Het gewelddadige protest is vanuit Rome over heel Italië uitgewaaierd en heeft in tal van steden een urenlange straatterreur veroorzaakt, waarbij auto's in brand wer den gestoken, winkels vernield en geplunderd en kantoren van politieke partijen werden be schoten. Walter Rossi, 20 jaar, werd vrijdag dodelijk aan het hoofd getroffen. Op de plaats waar hij neerviel zijn dit weekeinde tientallen bloemstukken en kransen neergelegd. De vader van het slachtoffer hoorde via het televisiejournaal, dat zijn zoon dood was. Walter Rossi zal morgen op kosten van de gemeente Rome begraven worden. De vakbon den hebben voor vandaag in Rome en omgeving een alge mene staking van één uur af gekondigd als protest tegen het fascistische geweld. De politie heeft inmiddels zestien arres taties verricht. Het betreft jon gelui, onder wie twee meisjes, allen tussen de zestien en ee nentwintig jaar. Alle politieke partijen, de vakbonden en de kerkelijke overheden hebben opnieuw hun afkeuring over het op bloeiende zwarte geweld uit gesproken. Vanuit links- parlementaire hoek is kritiek geuit op de politie, omdat die te weinig op zou treden tegen fa scistische elementen, die vaak bekend zijn, maar kennelijk bescherming genieten. Wel zijn dit weekeinde vier wijk- kantoren van de neo- fascistische partij gesloten. (Vervolg op pag. binnen- en buitenland 2) rt Rini van Bracht, veel vuldig nationaal kam pioen driebanden en twee maal reserve wereldkampioen, zal nooit meer driebanden op topniveau bedrijven. Een ernstig auto-ongeluk was er de oorzaak van dat de Waalwijker nooit meer uit zijn linkeroog kan zien en dat hij zijn rechteroog mooit meer voor de volle honderd procent zal kun nen gebruiken. Volendam, met acht reser ves naar Ajax getrokken, zorgde voor de grootste stunt uit de eredivisie. De wijd- broeken versloegen Ajax in eigen stadion met 1-2. PSV won gedecideerd van NEC en AZ versloeg Feyenoord, voor welke club heter steeds tries ter gaat uitzien. NAC verloor ook, ditmaal van Roda JC. Door het aantrekken van een Engelse spits wil de Bredase club de improduktieve im passe doorbreken. 1 Jan van Beveren wordt van het veld gedragen. De PSV-er zal woensdag niet met het Nederlands elftal tegen Rus land uitkomen. Niki Lauda is nu definitief wereldkampioen. De Oosten rijker, eindigde tijdens de grote prijs van Watkins Glen als vierde. Voldoende om de concurrentie definitief ach ter zich te laten. WINSCHOTEN - Een ze ventienjarige jongen uit Wind- schoten blijkt de dader te zijn van de drievoudige moord, die plaats moet hebben gehad in de nacht van vrijdag op zater dag aan de Oostereind in Win schoten. De jongen is de 17- jarige O.J.P. en was een goede bekende van het gezin. Het mo tief van de dader is nog niet bekend. De 43-jarige caféhouder F.K. Landschreiber uit Oude schans, die van tafel en bed ge scheiden leefde van de vrouw, is door de politie gistermiddag weer vrijgelaten. De drie slachtoffers, de 31- (ADVERTENTIES) jarige A.J.H.C. Landschreiber-Koster en haar 6-jarige dochter Natasja en de 5-jarige zoon Andrej, blijken door messteken om het leven te zijn gebracht. De vrouw werd meer dan twintig maal gesto ken, waarvan verschillende steken dodelijk geweest moe ten zijn. Ook de kinderen had den diverse steekwonden. HOOGERHEIDE - De vij fentwintigjarige L. van Kam- meren uit Bergen op Zoom is gisternacht om halfeen op de Antwerpsestraatweg te Hoo- gerheide om het leven geko men, toen hij met zijn auto in de berm raakte en over de kop sloeg. Waarom de automobilist de macht over het stuur is kwijtgeraakt is onduidelijk. JE MAINTlENOW bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op dinsdag 4 oktober 1977 vastgesteld aan de hand van de koersen en bedragen waartegen is ingeschreven (tendersysteem) Inschrijving 4 oktober 1977 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten De naam van de nieuwe abonnee is: I Straat: Woonplaats :;i Wil het abts.geld betalen per maand (13,58) per kwart. (40,35) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door Naam Adres: Woonplaats; i (in open enveloppe, zonder postzegel, opsturen naar Dagblad l De Stem, antwoordnummer 112, Breda) J

de Stem | 1977 | | pagina 1