V aardgas, steenkool stookolie, smeerolie sigaretten, siiag KER IUFFEUR I en ~"!3 spaarbank DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DUURDER WORDEN: EE STEM „Elke week 1000 werklozen meer door uitblijven kabinet" Vader en zoon zien elkaar na 33 jaar terug RIJSBERM) I) ALLE STATE) BOOR J0H.A) IA) DE VELDE r Z WOENSDAG Aantal werklozen naar 240.000 Stimuleringspakket van rond drie miljard gulden verwacht Demissionair kabinet moet zo nodig knopen doorhakken Toon troonrede klinkt door in sombere commentaren andaag in w p iibelen liel taing rèkelaar o.g. Bedrijfstrainingen Bp rmatie. Stuur mij de folder let de postgiro en de RfS 3 diensten: kubktjeo ÖB 1 21 SEPTEMBER 1977 117e jaargang no. 18371 SCHOOL- EN BOUWVAK- VAKANTIES Noodtoestand kan ontstaan Er moet meer gebeuren Extra miljoenen voor werkgevers Grote Antiekbeurs eindhoven zijn vestiging in Raams- e 1 ons magazijn te helpen [Bakker B.V., Boterpol- snksveer. gen naar de heer Dane. pg gericht op het NFM- zichzelf willen beginnen bn makelaarskantoor, een van onroerend goed, een bouw- of aannemingsbe- neente-ambtenaar bij b.v. lelasting, stadsvernieuwing. Kie ligt bij ons klaar. 264081 of zend deze bon naar ner 40. Den Haag. Postzegel h 7.ST.77C etenschappen, |Den Haag, Tel. (070) 26 40 81. 1 hebben. [e jaar van een sparen ^S" en ier zijn 17 (gratis) :en betalen :onder postzegel aank. afd. voorlichting, ■fjp-'npl iN Amsterdam Vy 11 I ~*™l3Xen «eten, dat DE STEM directie: dr. w.a.j.m. harkx en drs. j h. m brader hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen - :7: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Aardgas, steenkool, gasolie, petroleum, stook olie en smeerolie worden met ingang van 1 januari 1978 duurder, evenals, zoals gemeld het pakje sigaretten, dat maar liefst twee kwartjes meer gaat kosten. De energiedragers worden duurder, omdat de regering de produkten overhevelt van het lage 4 procents-btw-tarief naar het hoge tarief van 18 procent. Met de overheveling naar het hoge tarief hoopt de regering op een extra-belastingopbrengst van 500 miljoen gulden. Boven dien beoogt de regering met het duurder maken van deze produk ten het gebruik in het algemeen af te remmen, vooral dat van aardgas. Want in de miljoenennota kondigt de regering aan, dat vanaf 1 januari 1979 tot en met 1 janauri 1981 het aardgas elk jaar drie cent per kubieke meter voor de kleinverbruiker duurder zal worden. De maatregel die op 1 januari ingaat heeft tot gevolg, dat de kleinverbruiker-een gezin-jaarlijks ongeveer 120 tot 150 gulden meer zal moeten neertellen. Het pakje sigaretten wordt twee kwartjes duurder door verho gingvan de accijns en de omzetbelasting, in combinatie met de al eerder door de industrie aangevraagde prijsverhoging voor siga retten en kerftabak. Dit laatste heeft tot gevolg dat een pakje shag gemiddeld een dubbeltje duurder zal worden. De opbrengst voor de schatkist is 275 miljoen gulden. ATHENE (UPI/AFP) - Jacqueline Onassis krijgt 26 miljoen dollar ongeveer 62,5 miljoen) uit de erfenis van wijten de scheepsmag- naat Aristoteles Onassis. Dit is het resultaat van een on derhandse schikking tussen de erfgenamen, zo heeft gis teren een woordvoerder van de Onassis-Stichting in At hene verklaard. De erfgenamen zijn be halve Jacqueline, die eerder weduwe was van de ver moorde Amerikaanse presi dent John F. Kennedy, de enige dochter van Onassis, Christina en de genoemde stichting die in het leven is geroepen ter nagedachtenis van Alexandras Onassis, de enige zoon van de multimil jonair, die in 1973 bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Jacqueline Onassis zou volgens het op 3 januari 1973 opgemaakte testament alleen een jaarlijkse uitkering van 200.000 dollar ontvangen, waaronder 50.000 dollar voor de opvoeding van haar twee kinderen uit het huwe lijk met Kennedy. Het groot ste deel van de nalatenschap zou daarbij gaan naar Chris tina en de Stichting-Onassis. De nieuwe regeling kwam tot stand na langdurige bespre kingen tussen vertegen woordigers van de drie parti jen. Aanvankelijk zou bij dit overleg aan Jacqueline een aandeel van 20 miljoen dollar zijn aangeboden. Haar advo caten wisten dit bedrag bij besprekingen in Zurich te verhogen tot 26 miljoen dol lar. KOOPKRACHT IN GEVAAR (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - In het kader van de vakantiespreiding is voor volgend jaar voor Noord-Brabant en Limburg het volgende schema opge steld: Van zaterdag 1 juli tot en met zondag 20 augustus het voortgezet onderwijs en van zaterdag 8 juli tot en met zon dag 20 augustus het kleuter- en basisonderwijs. De bouwvakvakantie begint op zaterdag 15 juli en eindigt op zaterdag 5 augustus. DROOG Wolkenvelden maar hier en daar ook zon. Zwakke tot matige noordelijke wind. binnen- buitenland 2 Giraffe overleeft reddings operatie niet binnen- buitenland 3 kleurloze vrijgezel waar schijnlijk burgemeester van New York binnen- buitenland 4 Kleine Stem: Modetekenen kun jij ook binnen- buitenland 5 Prijzen koopwoningen blijven stijgen SHOW EN ZO Leven, lijden en triomf van Harry Mulisch SPORT 1 Johan en Danny Cruyff ont snappen aan roofoverval MERIJNTJE ■Jan Mobaal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De sombere economische vooruitzichten - zich vertalend in een stijging van de werkloosheid tot 240.000 manjaren in 1978 en in een mogelijke daling van de koopkracht voor de modale werknemer - maken een omvangrijke lastenverlichting en een groots opgezet sti muleringsbeleid noodzakelijk Dit enerzijds om de modale werknemer „op de nullijn te til len", anderzijds om de kostenstijgingen beperkt te houden, zodat de produktiecapaciteit volledig benut kan worden en de investe- ringslust kan toenemen. Alleen op die manier kan aan de stij gende werkloosheid een halt worden toegeroepen. Uitlatingen van minister Duisenberg (Financien) en premier Den Uyl op Prinsjesdag wijzen erop, dat de gedachten uitgaan naar lastenverlichting en stimuleringsmaatregelen tot een be drag van rond f 3 miljard, te realiseren door belastingverlaging, het afremmen van de groei van de sociale premielast, het pompen van extra geld in werkgelegenheidsobjecten het geven van steun aan export. P Het demissionaire kabinet, dat nu al bijna vier maanden op de winkel p ast, zal zo nodig nog zelf de vereiste maatregelen nemen. Maar het geeft er verreweg de voorkeur aan, dat de nieuwe kabinetsploeg dit gaat doen. Premier Den Uyl acht het noodzake lijk, dat in de tweede helft van oktober duidelijk is wat het pakket maatregelen inhoudt. „Dat is noodzakelijk vanwege de economische toestand en terwille van het overleg met de sociale partners". Den Uyl sprak rondweg over „een»noodtoestand" voor het geval het demissionaire kabinet bij gebrek aan een opvolger zelf nog die belangrijke beslissingen zou moeten nemen. In de troonrede wordt gesproken van „begrijpelijke bezorgdheid" over de lange duur van de kabinetsformatie. Politici, vakbeweging en werkgevers menen in hun reakties op de troonrede en de miljoenennota dat er meer moet gebeuren dan gisteren uit de staatsstukken voor volgend jaar naar buiten is gekomen. In commentaren wordt dan ook allerwegen gerept over de noodzaak van een snelle aantreding van een nieuwe kabinet sploeg. Een krappe meerderheid in de Tweede Kamer, gevormd door CDA en VVD, meent dat op de pessimistische verwachtingen over de economische ontwikkeling moet worden ingespeeld door belangrijke beleidsombuigingen. CDA-fraktieleider Van Agt wijst daarbij op de veiligheidskleppen die in het financieel en sociaal-economisch akkoord tussen PvdA, CDAen D'66, waarop een nieuw te vormen kabinet moet steunen, zijn ingebouwd. Van Agt is het eens met de regering waar wordt opgemerkt dat het overleg over de arbeidsvoorwaarden voor volgend jaar de sleutl is voor herstel van goede economische verhoudingen. Een andere sleutel vormen de regeringsplannen. Voor de werkgevers is in de gisteren gepubliceerde miljoenen nota al rekening gehouden met vele extra miljoenen: 1 miljard belastingverlaging als gevolg van de herziening van het fiscaal winstbegrip (studie-Hofstra), 1 miljard aan loonkostensubsidies, 1 miljard korting op sociale premies en 500 miljoen investerings steun op basis van de nog in te voeren investeringsrekening. De stijging van de werkgeverslasten blijft daarmee - uitgaande van de nullijn voor de lonen - beperkt tot 0,4 procent. De sociale lasten van de werknemers stijgen echter met 1,5 procent. Het Planbureau heeft berekend dat de inkomenspositie van de mo dale werknemer aangetast wordt en het vrij besteedbaar inko men een half tot anderhalf procent onder de nullijn daalt als er niet wordt ingegrepen. (Vervolg op pagina binnen-/buitenland 2) (Zie voor ons commentaar op dezelfde pagina) (Zie voor een gedetailleerde beschrijving van de rege ringsplannen voor 1978 onze twee Extra- begrotingspagina's) (ADVERTENTIE) J vrijdag23sept.van 19-22uur Wl I |QI7 zaterdag 24 sept, van 11-19 uur Lil liV-mV zondag 25 sept, van 11-19 uur Philips Jubileumhal (P.O.C.) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Elke week komen er duizend werklozen bij die op rekening van het uit blijven van een nieuwe rege ring geschreven moeten wor den. Dat heeft drs. Jaap Boersma, demissionaire minister van so ciale zaken gisteravond ver klaard. Wanneer het nieuwe kabinet nog lang uitblijft zal de demissionaire regering vol gens Boersma uiterlijk 1 okto ber een eigen beleid moeten uitvoeren om verdere afkal ving van de werkgelegenheid te voorkomen met de werkge vers en werknemers afspraken te maken voor lonen en prijzen in 1978. De demissionaire premier Joop den Uyl noemde gisteren in dit verband als uiterste ter mijn „de tweede hellt van ok tober". Boersma vond dat te ruim bemeten. Freddy en Samyo Monteiro: hereniging na 33 jaar. OOSTEBHOUT - Ruim drieëndertig jaar heeft het geduurd voor vader Samyo Monteiro (58) en zoon Freddy (35) elkaar weerza gen. In '44 vluchtte moeder Monteiro (inmiddels over leden) met haar toen tweejarige zoon van Dja karta naar Birma, terwijl vader aan het werk was. Sindsdien hebben ze elkaar nooit meer gezien, verkeer den ze van elkaar in de ver onderstelling dat ze slach toffers waren geworden van de Jappen net als grootva der die niet meevluchtte en het leven liet. Door louter toeval kwamen ze weer in contact met elkaar, zodat eergisteravond Iaat aan de Vondellaan in Oosterhout de hereniging weer plaats vond. Toen Freddy na de oorlog weer met zijn moeder in Semarang terugkeerde, vonden ze vader Samyo niet terug. Zoekacties leverden niets op. Voor de vader geldt hetzelfde verhaal. Nadat moeder kort na de onafhankelijkheid van In donesië overleed, kwam Freddy in een inrichting te recht, vanwaar hij in '58 met zijn Nederlands pas poort als spijtoptant naar ■Nederland werd ver scheept. Via een pleeggezin in Bergen op Zoom en werk in Breda kwam hij uiteinde lijk terecht in Oosterhout. Daar woont de in de scheepsbouw werkzame Freddy Monteiro inmiddels vijf jaar met zijn uit Bergen op Zoom geboortige vrouw en zijn drie kinderen. Daar ook vond eergister avond de hereniging plaats en zag grootvader Monteiro voor het eerst zijn drie kleinkinderen. Samyo Monteiro heeft in Indonesië nog jarenlang naar zijn vrouw en kind gezocht ech ter tevergeefs. Hij is intus sen hertrouwd en heeft drie kinderen, de oudste vijftien jaar en voorzien van techni sche talenten. Daarom zou den zoon Freddy en zijn vrouw hun halfbroer ook graag naar Nederland laten komen teneinde hem hier te laten studeren. Pogingen daartoe bij de autoriteiten zij n tot nog toe op verzet ge stuit. Het contact tussen de vader en de zoon, die zijn vader dus nooit bewust heeft gekend, kwam toeval lig tot stand. Een nichtje van Freddy Monteiro ging in het afgelopen voorjaar naar Indonesië om er Fred dy's oom, de broer van Freddy's vader dus, te zoe ken. Ze vond er echter Freddy's vader. Sindsdien werd er veelvuldig over en weer geschreven en werden er foto's uitgewisseld. Tot dat Freddy en zijn vrouw besloten de vakantie er dit jaar maar aan te geven. (Van onze sportredactie) R1JSBERGEN - Het zijn opwindende dagen voor Rijs- bergen. De bevolking van het wielerminnende Brabantse dorp, vraagt zich in angstige spanning af, of Johan van de Velde in staat zal zijn om de voorsprong van vijf seconden die hij op de Belg Schepers heeft vast te houden. Want dat was gisteren het grote nieuws uit de Ronde van de Toekomst. De 20-jarige Rijsbergenaar reed de grote concurrentie op ruim acht mi nuten. Met de bergen in het vooruitzicht, de specialiteit van de Rijsbergenaar, lijkt Van de Velde een goede kans te maken op de eindzege. Hein Groothuis van De Stem was bij de Tour van de Toekomst aan wezig. Zie voor zijn uitvoerige verslag onze sportpagina's. (ADVERTENTIES) De naam van de nieuwe abonnee is Straat I Woonplaats Wil het abts.geld betalen per maand (13.58) per kwart (40.35) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door Adres J Woonplaats I (in open enveloppe, zonder postzegel opsturen naar Oagblad De Stem. antwoordnummer 112. Breda) J

de Stem | 1977 | | pagina 1