K letelstrijd heropend V MOBOETOE MT WRAAK BP SHABA gr&£ mmm Geen algemene beschouwingen miljoenennota Artsen redelijk tevreden over zesling inter decor se jsgroep wijnfeest- 129,50 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND hnderdag eindoordeel fracties DE STEM I Trijntje \ieiiui' groep hartpatiënten naar Londen Mengele in Paraguay Verzekeraars bang van bom ngeis, |es bij jbreide ie isen. 5nsen. huwelijken diversen 20 SEPTEMBER 1977 17e jaargang no. 18370 I DEM HAAG - Nu het CDA de strijd om de afronding van It programbesprekingen op punten dreigt te verliezen, Iteft CDA-fractieleider Van Agt gisteravond het gevecht ii de zetels heropend. „Ik loop nog liever door een glazen leur, dan dat ik bij mijn fractie met een zetelverdeling van li-1 aankom", aldus de strijdlustige uitlating van Van andaag in I DROOG I ^dagtemperatuur rond 16 18'aden. Idinnen-buitenland 4 I Koek terug van de r<*(b)lust FORMATIE Missionarissen en reizigers uit Zaïre: Weer spanning aan grens Israël-Libanon BEVALLING IN RECORDTIJD ❖Xw'-vX'' iW.V.V.V.V.W.V. ALLEENSTAANDE heer, •6 jr., zoekt vriendin. Br. o ir. 30527. len KLEINTJE )Iaatsen: resultaten boeken sggingsobjecten 1977 10.000.000 D.M. Deze ïl kleine als grote objecten, igezinswoningen, stukken enz. Nadere inlichtingen Boxtel, tel. 04116-2923 en volledig verzorgd incl- ils Reizen. Tel. 076-656572 Problemen? Bel uw astroloog/helde' ziende, 01184-13873 Ma. 19sept. kermisschiet"1!! op 2 wippen bij: P. Claessens Lamswaarde. AanvanS 14.30 u. Om 20.30 uur da" sen met het orkest Maandag 19 sept. schieting bij W Blommaert, Aanvang 15.00 u. Huist DIRECTIE: DR. W.A.J.M. HARKX EN DRS. J. H. M BRADER HOOFDREDACTEUR: L. LEUENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN (Van een onzer verslaggevers) IOOSTBURG-BRESKENS - Het kost de gemeente Oostburg de Lotste moeite om een schadeverzekering af te sluiten voor het [sporen en onschadelijk maken van een bom, die onder de vloer L de Breskense garage Vroon zou liggen. Na verschillende [lukte pogingen vond men tenslotte n verzekeringsmaat- liiappij bereid om een offerte uit te brengen. De offerte is opge- ïiurd naar de minister van binnenlandse zaken, die er zijn ledkeuring aan moet geven. Tot zolang kan de gemeente niets [richten in Breskens. IDat de aanwezigheid van een uit de Tweede Wereldoorlog Lerende bom onder de garagevloer is ontdekt, wil overigens tl zeggen dat Vroon en zijn monteurs nu op hete kolen zitten. |e garagehouder: „WNee, we werken rustig door. Maar als dat Jng er zit, moet het er natuurlijk wel uit". Hij kan zich in ieder geval verzekerd weten van een schadever- liding voor de tijdelijke ontruiming van zijn garage. De ge- leente Oostburg kan op haar beurt daarover een declaratie in- [enen bij het rijk. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK - De flat van de familie S. Nijssen in Heemskerk ligt er verlaten bij. De gordijnen zijn geslo ten, de ramen dicht en de luxaflex-zonwering is naar beneden. Dit adres is in de afgelopen 24 uur in een groot deel van de wereldpers ge noemd als het ouderlijk huis van de Nederlandse zesling. Maar de zaakwaar tot zelfs in Amerika toe ophef over wordt gemaakt, gaat ogenschijnlijk aan de buren geheel voorbij. Een buur vrouw zegt het zo: „het is na tuurlijk erg leuk voor die mensen, maar voor mij ver andert er helemaal niets. Ik moest vanmorgen toch weer om zes uur mijn man de deur uithelpen. En het feit, dat de benedenbuurman er dan in één klap 6 kinderen heeft bij- gekregen, mag leuk voor hem zijn, mij doet het niets". En dan: „ze zullen hier nu toch wel het langste deel gewoond hebben. Met 6 van die koters is het op zo'n driekamerflat toch ook geen uithouden". Overigens bestaan er in de buurt geen plannen om iets speciaals te doen ter gele genheid van de geboorte van de zesling. Een buurman, die net een trap komt afgesjokt, verwoordt dat heel treffend met zijn uitgangspunt: „Mij moetje niets vragen, wij heb ben hier allemaal ons eigen leventje en dat zs al zwaar genoeg. Als ik mij ook nog met het wel en wee van de buren zou moeten gaan be moeien, kom ik helemaal niet meer aan slapen toe. De men sen leven hier allemaal een beetje op zichzelf. En die man van Nijssen was de laatste maanden toch al nooit meer thuis. Hij was op weg om zijn vrouw in het ziekenhuis op te zoeken of hij kwam er net vandaan". Een passerende melkboer blijkt nog helemaal niets van de zesling te weten. „Dat zijn er een hoop, hè?", is zijn vra gende reactie. Daarna hervat ook hij weer zijn werk. Want wel of geen zesling, de wereld blijft toch doordraaien. (Van onze parlementaire redactie) iDePvdA-fractie liet daarop, Ben strijdlustig, weten niet te lillen wijken van het stand- initdat de PvdA in het nieuwe [ibinet meer zetels moet be- dan het CDA. I De informateurs Den Uyl en Iftmga hebben gisteren de fcctieleiders laten weten meer lan genoeg te hebben van de ■scussies rond de acht nog Testerende programmapunten. Je fractieleiders hebben laandagmiddag „de vellen fcnVan Agt" (zoals Van Thijn let uitdrukte) nog eens door- Isiomen. Daarmee worden de Talrijke wijzigingsvoorstellen ledoeld die Van Agt namens de PA-fractie op de voorstellen |an de informateurs heeft in tend. Sen nieuw pluspunt un uw Ireclame: KLEINTJE (Het plaatsen van een I IKLEINTJE vormt een we-l zenlijke bijdrage tot het rea-l lliseren van uw doel. TIEN-" IDUIZENDEN lezen u! I Wolkenvelden maar ook zonnige perioden. vanochtend mogelijk wat liist. Weinig wind. isinnen-buitenland 2 I Lof voor Schmidt over bid in Schleyer-affaire. I hebriden. |dlnnen-buitenland 3 it is te duur. |SH0W EN ZO I -oionel Tom Parker is Breda VPrnofrvn I SPORT 1 Nek op uitsluiting I Manchester United. Een KLEINTJE plaatsen, resuiUt er een kratje? Den Uyl en Veringa zullen vandaag en morgen, voorzover nodig, wijzigingen in hun aan vankelijke voorstellen aan brengen. Die eindconclusies worden woensdagavond aan de fractieleiders voorgelegd. Het is de bedoeling van de in formateurs dat er over die eindconclusies niet lang meer gepraat wordt. Zij willen dat de fractieleiders die conclusies aan hun fracties ter beslissing voordragen. De fracties kun nen er ja of nee tegen zeggen. Dat moet donderdag gebeuren. Zeggen de drie fracties ja dan is de formatie weer een stap verder, maar erg groot mag het optimisme over de snelle totale afronding van de kabinetsformatie daarna niet zijn. De uitlatingen van Van Agt over de zetelverdeling - overigens een herhaling van het standpunt dat hij helemaal aan het begin van de formatie innam - en de reactie daarop van de PvdA, voorspellen een langdurig en hard gevecht. In Den Haag wordt er reke ning mee gehouden dat dat ge vecht wel een week a anderhalf in beslag kan nemen. Niet he lemaal uitgesloten wordt zelfs dat de formatie alsnog kan stuklopen op de zetelverde ling. Van Agt ziet de formatie niet meer stranden op de pro grammatische punten. „Dat kunnen de partijen niet meer maken. Na drie maanden for matie en informatie kunnen we daarop niet meer afhaken. Maar dat betekent niet dat ik in de strijd om de zeteltjes door de knieën ga." SCHIPHOL - Gistermiddag om kwart over een zijn de eer ste tien hartpatiënten, die op maandag 5 september via de nieuwe hartluchtbrug naar Londen waren vertrokken weer op Schiphol aangeko men. De tien geopereerde hartpatiënten konden alleen weer lopend het vliegtuig ver laren. De elfde patient, me vrouw Coel uit Sittard, zal pas over veertien dagen in Neder land terugkeren, omdat zij pas enkele dagen geleden is geope reerd. Gistermorgen om half elf vertrok de tweede groep hart patiënten naar Londen. Deze keer waren er naast de tien ge plande hartpatiënten nog twee spoedgevallen aan toegevoegd, waarbij één patient recht streeks vanuit het Groot Zie- kengasthuis te Den Bosch per ambulance naar Schiphol was vervoerd. BAARLE NASSAU - Het personeel van de Limfa- frisdrankenfabriek in Baarle Nassau is dagelijks druk doende om maar liefst 80.000 houten kratten te verbran den. Door de overschakeling op plastic-kratten werden de houten kratten overbodig. De kratten storten op de ge meentelijke stortplaats ging het bedrijf ruim 35.000 gul den kosten. Een poging om de kratten voor een krats te ver kopen, lukte niet. Adverten ties, waarin werd aangebo den, de kratten gratis mee te nemen, hielpen evenmind. De door de Limfa gehuurde Het transport naar de kuil met op de achtergrond een gedeelte van de huizenhoog opgestapelde kratten. Brandende kratten in de vuurkuil op het fabriekster rein. grond bij een drankengroot handel in Baarle Nassau moest voor uitbreiding vrij worden gemaakt. Vandaar deze oplossing waaraan zeven mensen de komende weken de handen vol hebben. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Zaïrese leger heeft de afgelopen dagen en weken in de koperprovincie Shaba tientallen dorpen plat gebrand en honderden mensen gevangen gezet en vermoord. Dit hebben reizigers en mis sionarissen die vanuit Shaba op de luchthaven Zaventem van Brussel zijn aangekomen ons medegedeeld. De acties zijn een wraakne ming van president Moboetoe tegen de Loenda-stam die in Shaba woont en die ten tijde van de invasie van een tweed uizendtal voormalige Katan- gese gendarmes van wijlen premier Tsjombe begin van dit jaar, sympathiek stonden te genover de invallers. De op stand in Shaba duurde tachtig dagen en werd tenslotte neer geslagen door te hulp geroepen Marokkaanse troepen, die met Franse transportvliegtuigen waren aangevoerd. In Brussel aangekomen rei zigers uit Zaïre hebben meege deeld dat na het verdrijven van de invallers door te hulp ge roepen Marokkaanse soldaten een ware terreur is begonnen tegen de plaatselijke bevol king. Een groot deel van de be volking van Shaba is het oer woud ingevlucht, zo vertelde een tweetal Belgische missio narissen uit Shaba, waaruit slechts een derde tot nog toe is teruggekeerd. Velen van de te ruggekeerden zijn daarop door de troepen van Moboetoe we gens „collaboratie met de vijand" zonder enige vorm van proces gevangen gezet dan wel geëxecuteerd. De schattingen van de reizigers en de missio narissen over het aantal ver moorde mensen in Shaba loopt uiteen. Sommigen spreken van 300 doodgeschoten leden van Loenda-stam, anderen over 700 tot 1000. (Van onze parlementaire re dacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer zal dit jaar geen aparte algemene politieke en finan ciële beschouwingen over de miljoenennota houden. Kamervoorzitter Vondeling gaat ervan uit dat de Kamer er de voorkeur aan zal geven het politiek debat uit te stellen tot na het moment waarop het nieuwe kabinet de regerings verklaring zal hebben afge legd. Hij is van oordeel dat het geen zin heeft met een demis sionair kabinet te discussieren over het beleid, omdat een de missionair kabinet geen nieuwe beleidsvoornemens kenbaar kan maken. (Van onze redactie buitenland) BEIROET - Gisteren laaiden de vijandelijkheden aan de grens tussen Libanon en Israël opnieuw op. De Israëlische grenstroepen zijn in staat van „verhoogde paraatheid" ge bracht. Palestijnen verklaren dat christelijke Libanese strijdkrachten, gesteund door Israëlische tanks aanvallen hebben gedaan op het Pales tijnse bolwerk Khiam. De Arabische vredesmacht die voornamelijk uit Syriërs bestaat, heeft geen voorberei dingen getroffen om de strij dende partijen in Libanon te scheiden. (ADVERTENTIE) De gynaecoloog prof. Bennebroek Gravenhorst, ziekenhuis-voorlichter E. Groenvelt en dr. J.H. Ruys (v.l.n.r.) geveneen toelichting op de gang van zaken bij de geboorte van de zesling. (Van een onzer verslagge vers) LEIDEN/AMSTELVEEN - In het academisch zieken huis in Leiden is men „rede lijk tevreden" over de con ditie van de zondagmorgen geboren zesling van het echtpaar Nijssen uit Heemskerk. Ook de moeder heeft alles goed doorstaan. Dit heeft een woordvoerder van het academisch zieken huis te Leiden gistermiddag op een persconferentie meegedeeld. De leden van het verlos kundig team gaven een toe lichting op de gang van zaken zondagmorgen. Snelheid was daarbij een trefwoord. Van het begin van de narcose tot het over dragen van de laatste baby aan een kinderarts (er waren er zes en twee in re serve plus zes ervaren ver pleegkundigen) nam de operatie zes minuten in be slag. Het eigenlijke „halen" van de kinderen door mid del van de keizersnede duurde één minuut en tien seconden. Snelheid was onder meer geboden door de geringe dosis narcose die de moeder was toegediend om de gevaren van opname van de narcose in het bloed van de zuigelingen te voor komen, aldus de anathesist prof. dr. J. Spierdijk. De hoogleraar verlos kunde, prof. dr. J. Benne broek Gravenhorst, ver telde dat mevrouw Nijssen in de veertiende week van de zwangerschap in het zie kenhuis was opgenomen. Toen dacht men dat de vrouw, die met hormoon preparaten behandeld was, een vijfling zou krijgen. Pas een week voor de bevalling werd duidelijk door middel van een röntgenfoto dat het om een zesling ging. In de 3 2 ste week van de zwanger schap kwam het verloskun dig team tot de conclusie, dat de conditie van de moe der achteruit ging en de kinderen in de moeders choot niet meer groeiden. Afgelopen zaterdag besloot men dan ook de kinderen te „halen" door middel van een keizersnede en volgens een tevoren minitieus opge steld draaiboek. „Daarbij hebben zich geen proble men voorgedaan", aldus prof. Bennebroek Graven horst. De vrouwenarts dr. J. Keirse, vertelde over de problemen die zich tevoren hadden voorgedaan met het in de baarmoeder houden van de zuigelingen. Uitge breide toediening van me dicijnen bleek niet toerei kend te zijn. Er is zelfs een chirurgische ingreep ver richt om vergaande ontslui ting van de baarmoederhals tegen te gaan, aldus dr. Keirse. De op de bijeenkomst verzamelde pers kon niet spreken met de heer Nijs sen, foto's konden niet ge nomen worden en de namen van de kinderen waren nog niet bekend. Of dit alles te maken had met het inscha kelen van de heer Cor Cos- ter van het bureau Inter- football, die de belangen van het echtpaar op finan cieel terrein gaat beharti gen, werd niet duidelijk. „Mijn taak is het verlich ting te scheppen in de enorme financiële lasten, die door deze zesling op de schouders van het echtpaar rusten", aldus de heer Cos- ter. Over het pad, dat hij daarbij denkt te gaan be wandelen wilde hij niets zeggen, omdat hij nog geen overleg met de ouders had gepleegd. Verkoop van fo to's en dergelijke aan de „hoogste bieder" achtte hij daarbij niet uitgesloten. De heer Coster pleegde hier over gistermiddag nog over leg met de ouders en andere betrokkenen. Hij was gis teravond echter niet be reikbaar voor commentaar, omdat hij zoals een woord voerder van Interfootbaal meedeelde de hele avond nog in bespreking over deze zaak zou zijn. Op de persconferentie werd wel duidelijk, dat me vrouw Nijssen waarschijn lijk over twee weken naar huis mag. De zuigelingen zullen echter in de meest gunstige omstandigheden niet eerder dan over drie maanden hun ouderlijke woning zien. Over nieuwe huisvesting voor de familie Nijssen wordt nu al druk overleg gevoerd, waarbij onder andere het psycho sociaal team van het aca demisch ziekenhuis nauw betrokken is. Deze dienst krijgt ook een duidelijke taak in de verdere begelei ding van het gezin op maat schappelijk vlak. NEW YORK (UPI) - Josef Mengele, die als SS-arts in het concentratiekamp Auswitz- Birkenau genetische experi menten op gevangenen uit voerde, woont in Paraguay. Hij helpt daar de regering bij het vangen van Indianen in het af gelegen Chaco-gebied. Deze worden als goedkope arbeids krachten gebruikt. Dit beweert het Ameri kaanse weekblad Time. Men gele zou al sinds 1959 in Para guay wonen. Hij wordt door vier lijfwachten beschermd en rijdt in een Mercedes. De rege ring van Paraguay ontkent dat Mengele in het land is. BEUNINGEN - Bij een schoolkind van zes jaar is in Beuningen bij Nijmegen nek kramp geconstateerd. Het kind is opgenomen in het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen. (ADVERTENTIE) Vakbeurs voor harde en zachte vloerbedekking, tapijten, woning- én huishoudtextiel f Jaarbeurs-Utrecht 21-22-23 en 26-27-28 sept. 1977

de Stem | 1977 | | pagina 1