ehoefti huizen SONJA BAREND krijgt wekelijkse „personality show" herstel Country-zangeres Judy Rose verfoeit in VS I TV vriend van krant lat is uvv ililen waard VARA presenteert winterprogramma ïeepsberichten WILDER Samenbundeling iKopten van Egypte vrezen] 1 Islamitische wetten Artiesten I schilderen Mary Ford in coma Country -fans „IN DE STATES BEN JE OVERGELEVERD AAN GANGSTERS" a iisum 4 te Damman, Abida Las Palmas verw., Acmaea lanker Curacao, Alkmaar IPonce, Amstelmeer 4 te Issipi, Atys 9 te Djakarta, ne 5 te Gothenburg, e 7 te Singapore verw., jendrecht4 teNordenham, Ih Engineer 4 te Rotter- 1 Dutch Mate 3 vn Rotter- I nr. Stade, Dutch Sailor 5 Spurnhead nr. Hull, .have 5 te Ilheus, Ganyme- 13 te Valparaiso, Hega |s Pass. 5 Kp., St Vincent Britonferry, Hermes 4 vn York nr Port au Prince, letia 8 te Hongkong verw., Enia 4 vn Stanlow nr Tees- I, Kylix 5 te Punta Cuchillo, >llia 4 te Dubai, Macoma 4 Jina al Fahal nr Ras Tanu- JWoordrecht 3 vn Recife nr Grande, Mytilus te Porvao lv., Nedlloyd Niger 3 vn Le tre nr Dakar, Onoba 4 te Sracao, Ondina te Bekapi lv., Patro 4 te Puerto Wa- ijue, Safocean Albany 3 vn It Louis nr Kaapstad, Wie- iburg 4 vn Rotterdam nr Jidon, Tuvana 5 t.a. Sullum (Shetland). lerik. dollar 2.40-2.50 jjelse pond4.17-4.47 Igische frank6.70-7.00 litse mark 103.75-106.75 Jliaanse lire 26.50-29.50 Irtugese escudo 4.70-6.20 Inadese dollar 2.23-2,33 lanse frank 48.75-51.75 Ivitserse fr. 101.00-104.00 Jveedse kroon 48.75-51.75 porse kroon 43.25-46.25 eense kroon 38.00-41.00 pstenr. schill. 14.75-15.05 paanse peseta 2.77-3.07 piekse drachme 6.20-7.45 jise mark 57.00-60.00 legosl. dinar 10.75-13.00 Dg STEM VAN DINSDAG 6 SEPTEMBER 1977 gonja Barend wordt ko lkend seizoen zo'n beetje de [„agneet van de VARA. Ze lljtijgt een wekelijkse per- jsonalityshow (vrij uniek in |ons omroepsysteem), die [ook nog eens tegemoetkomt de wens van velen om Ijïét alleen maar rottigheid jp de buis te brengen. De show heet namelijk Son- Jia's Goed Nieuws Show, en de ■bedoeling is te laten zien dat er (,n elke zaak minstens twee anten zitten, die vaak met el- ,j in tegenstelling zijn. Een jti-polarisatie-personalityshi js? In elk geval elke vrijd Jg op bet scherm, rechtstreeks uit Frascati in hartje-Amsterdam, j p[og meer Amsterdam: op Lïede kerstdag wordt Len- Inaart Nijghs musical „De :jngel van Amsterdam" uitge vonden. De engelrol is voor Lperina de Jong en verder [doen mee Lex Goudsmit, Leen Ijongewaard en Mieke Bos. Als [experiment heeft de VARA [twaalf kronkels van Simon Carmiggelt laten verfilmen. De jauteur is redelijk tevreden Ever het resultaat en dus wor- ze uitgezonden. Guus [Hermus speelt de man met de regenjas, die in verschillende herhalen voorkomt; Carmig gelt zelf? Uit de nieuwe revue van [Bram en Freek, Neerlands [oopInterieur, haalt de VARA tie TV-programma's, die i volgend jaar snel na el- haar uitgezonden worden (15, |l en 25 januari). Op drie van de vier vaste Lrijdagen van de VARA wordt «en hoofdfilm uitgezonden, tan het eind van de avond. Op M8 november is dat de zeer re- Eente eerste Surinaamse film panPim en Wim „Wan Piepel" [Eén volk). Verder worden de beste afle veringen van „Daar komen de jchutters" herhaald. Er komt jen nieuwe serie van „Klaver weide". die - in tegenstelling jot de vorige reeks meer een eenheid vormt, vooral door de loncentratie op de figuur van Gerard Kuipers. De VARA teelteen grote uitzending over pi Limburgse landschap in urbereiding. Koos Postema en W. L. Brugsmasamen in VARA-visie. Berend Boudewijn gaat weer een beetje voor de VARA wer ken, waar hij zijn carrière be gon. Hij wordt adviseur voor kunst, cultuur en amusement van V ARA's prestigeprog- ramma In de Rooie Haan, Die eer heeft hij te danken aan zijn veelbesproken TV-optreden bij Sonja Barend. De Haan en de Hond (drs, M. de Hong) blijven doorgooche- len met stemmen, procenten, partijen en zeteltjes. Elke maand worden voorspellingen gedaan over de Staten- en ge meenteraadsverkiezingen van volgend jaar. Dat komt erop neer dat tussentijdse voorkeu ren van het volk gecorrigeerd worden voor die speciale ver kiezingen. In het aan de Haan verwante programma In de Roode Cirkel (elke woensdagmorgen) ver schijnt vanaf oktober de VARA-nieuwsman ten tonele. Dat is de van de NCRV afkom stige Rob Bijnsdorp, die gewa pend met microfoon en vuur rode pet door buurten en wij ken zwerft, op zoek naar men sen die voor het vaderland wil len vertellen wat hen bezig houdt. Rob Nieuwsman heeft ook verrassingspakketten bij zich. De VARA brengt ten slotte veel meer korte actuali teiten via Hilversum III. De opvallendste verande ring in het televisieschema van de VARA is de samenbunde ling van een aantal informa tieve programma's. De actuali teitenrubriek Achter 't Nieuws, de Ombudsman en Koning Klant worden niet al lemaal afzonderlijk uitgezon den, maar als één ondeelbaar geheel: VARA-VISDE. Het wordt een actueel-informatief magazine genoemd, dat vast gepresenteerd gaat worden door Koos Postema en W.L. Brugsma en ongeveer drie kwartier duurt. VARA-VISIE wordt elke vrijdag uitgezon den, en eens in de vier weken op maandag en zaterdag. Za terdags is het laatste deel aan sport gewijd, meestal de voet balwedstrijden van die avond. De AVRO - die de zaterdag als vaste dag overneemt van de NCRV - komt na Xeievizier Magazine, omstreeks elf uur, ook met sport. VARA-VISIE staat redelijk vroeg geprogrammeerd, rond negen uur. Dat is gebeurd op veelvuldig verzoek van leden die vonden dat met name Ach ter 't Nieuws te laat begon. „Wie 's morgens voor zevenen op zijn fietsje moet zitten, heeft weinig zin om tot halfelf op Achter 't Nieuws te wach ten", verduidelijkt een ver slaggever van deze rubriek. FC Avondrood komt niet terug; als er aanleiding voor is, zit er in elke VARA-VISIE een sportonderwerp. Koning Klant verzorgt consumenten- nieuws en -problemen voor VISIE, maar blijft voor minder actuele zaken zelfstandig be staan (uitzending eens in de maand). De Haagsche Kringen worden opgenomen in VARA-VISIE, maar als afzon derlijk gebeuren. WIM KUIPERS psychiatrische ziekenhuizen bn zwakzinnigeninrichtingen In die categorieën bedraagt 4e toeneming van de beddenbe- loefte tot 1985 respectievelijk ;a, 1.900 en 2.400. Het totale xantal bedden in de vier cate gorieën te zamen neemt per j saldo tot van 163.000 bedden tot ongeveer 170.000. Het rap port besteedt ook aandacht aan de produktie in geld- j Zo is berekend dat in de .jaren tot 1980 de gemiddelde Jjaarlijkse gebouwenproduktie lin de gezondheidszorg 574 mil- ljoen gulden bedraagt. In de daarop volgende vijf jaar daalt dit gemiddelde tot 559 miljoen. I lin deze bedragen zijn ook be grepen de nieuwbouw van de overige gebouwen voor ge-1 zondheidszorg als zwembaden en medische kindertehuizen en de sector herstel en verbouw KAIRO (AFP) - De Koptisch I orthodoxe kerk van Egypte is I gisteren een vierdaagse vasten I begonnen uit protest tegen I enige Islamitische wetten, die I de regering momenteel besta- deert. Een door de Britse regering aangewezen commissie voor een onderzoek van persaangelegenheden is tot de eonclusie gekomen, dat radio- en tv-berichten blijkbaar geen vervanging zijn van kranten. Wie geregeld naar het televisienieuws kijkt, leest meestal ook regelmatig een krant, staat in een door de commissie gepubli ceerd rapport. Het luisteren naar radionieuws daarentegen staat, aldus het rapport, los van de vraag of iemand regelmatig een krant leest Qj niet. Uit een enquête was gebleken dat de Engelsen in het algemeen meer tijd doorbrengen met televisie en radio dan met het lezen van kranten. De Britse musicus Edward Howitt was de hele maand s augustus in de Parijse ondergrondse te vinden. Wat jonge- lui met een gitaar doen kan ik ook op mijn manier, moet hij gedacht hebben. Hij speelde zijn klassieke stukjes als een s volleerd straatmuzikant. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin In kasteel Middachten in De Steeg (gem. Rheden) zul- len van 11 september tot 9 oktober Nederlandse ar- tiesten en acteurs uit de cabaret- 'en toneelwereld hun schilderwerk tentoon- stellen. Te zien zijn werken van onder meer Wieteke van Dort, Toon Hermans, Je ll ro'en Krabbé, Albert Mol, Riek Schagen en Ramses y Shaffy. De tentoonstelling wordt geopend door bur- gemeester Vonhoff van Utrecht, oud staatssecretaris van CRM. De toestand van de Ame rikaanse zangeres Mary Ford wordt op dit moment zeer ernstig genoemd. Zij raakte door een verkeerde reactie op een insulinespuit in een coma in het zieken huis van Arcadia in Cali fornia. Dat gebeurde drie weken geleden en het is met geen mogelijkheid te zeg gen wanneer ze daaruit zal ontwaken. Mary Ford maakte in de jaren vijftig met haar man, de beroemde gitarist Les Paul een aantal populaire platen, zoals „Vaya con dios", „Rockingbird Hill" en „How high the moon". Afgelopen weekeinde gaf de Amerikaanse country- zangeres Judy Rose twee op tredens in Breda. Zij zong met andere artiesten in de za terdag gestarte Palomino Club, een maandelijks terug kerend country-café in zaal Prins Bernhard aan de Pol derstraat in Breda. De club is naar een idee van de Palo mino Club in Hollywood, met dat verschil dat in Holly wood iedere avond befaamde country-artiesten optreden. In Breda draait de Palomino Club voorlopig maandelijks en als het idee aanslaat wel licht straks tweewekelijks. Kort voor haar optreden hadden we een gesprek met Judy Rose. Hoe lang geleden wil ze niet zeggen, maar we denken een kleine veertig jaar geleden werd ze in Chi cago geboren als dochter van Patsy Montana, de eerste vrouwelijke country-artieste die met een plaat een oplage van één miljoen bereikte en wel met het nummer „I want to be a cowboy's sweet heart". Dat verklaart ook dat Judy Rose al op 4-jarige leeftijd op het podium stond, Samen met haar zusje, die nu niets meer doet in de country- muziek zong ze een liedje. Vervolgens kreeg ze van haar moeder een dollar overhan digd met de mededeling: „Van nu af ben je een profes sioneel artieste". Zo ver is het niet gekomen. Haar loopbaan als zangeres kende verschillende onder brekingen, en pas vijfjaar ge leden nam ze het besluit om, zoals ze het zelf zegt, haar verdere leven te slijten als solo-artieste in de eountry- muziek. „Gek ben ik er in ieder geval genoeg voor", zegt ze, breed lachend. Haar (Ameri kaanse) fans werkten voor een groot deel mee aan dat besluit want „country-fans vergeten een artieste die ze graag mogen nooit van hun leven meer". Die fans is overigens zo wat het enige waar ze over te spreken is in de Amerikaanse muziekwereld Haar start in de Amerikaanse muziekwe reld was niet direct erg suc cesvol maar wat dat betreft vindt Judy Rose dat ze zich zelf niet veel te verwijten heeft. Ze verfoeit de business rond de artiesten in Amerika Ze zegt: „Ik ben een zange res. Verder niets. Maar dan kom je er in de States niet. Je moet daar alles zelf regelen rond een optreden, de promo tie, de contracten, begelei dingsorkesten, alles. Kun je dat niet zelf, dan ben je over geleverd aan gangsters die al leen aan hun verdiensten denken en verder nergens anders aan." Wat dat betreft is Judy Rose een stuk beter te spre ken over Europa. De afgelo pen twee maanden toerde ze door het Verenigd Konink rijk. Ze zegt: „De zaken rondom een optreden worden geregeld door mensen die hun afspraken nakomen, het publiek komt echt om te luis teren, en de recensenten zijn deskundig". Het meeste in druk tijdens de twee maan den durende tournee in het Verenigd Koninkrijk maakte een optreden in Belfast. Judy Rose: „Het is een vre selijke stad, met overal de sporen van de terreur. Maar het publiek was fantastisch. Men vond het schijnbaar al schitterend dat een zangeres uit het verre Amerika naar de door bommen en kogels ge teisterde stad kwam om country-muziek te brengen. Country is bovendien een muzieksoort die erg goed valt in Ierland, de bakermat van de country-muziek." Judy is dan ook vast van plan om haar carrière uit te bouwen in Europa en Ame rika met de „zakenwereld" die daar gebouwd is rond de muziek te laten voor wat het is. In Europa timmert ze al aardig aan de weg. Ze heeft nu sinds eind 1975 optredens achter de rug in Engeland, Nederland en België en voor dat het jaar voorbij is wil de nog eens terugkeren naar Nederland voor diverse op tredens in Nederland, waar onder ook de Bredase Palo- minoclub. schaamde nu hij haar zonder kleren had gezien. Anderzijds, dellerige ogen had ze niet. „Ik heb het koud", zei Anne. „Ik denk dat mijn kleren een eind heen droog zijn. Als je zo vriendelijk zou willen zijn om op te hoepelen kan ik me aankleden". „Ik moet proces-verbaal opmaken". „Hè get man, wat zijn jullie vervelend op Schouwen". „Kom jij van Goeree?" „Flakkee". „Kleed je maar aan. Ik kom over vijf minuten terug". Hij pakte zijn fiets, die hij op de grond had gelegd en reed weg. Een meter of veertig verderop stonden een paar wil gen. Anne verloor hem uit het oog toen hij daar voorbij was. Misschien stond hij erachter te gluren. Dat moest 'ie dan maar doen als hij daar plezier in had. Ze kwam het water uit en kleedde zich snel aan. De kleren waren nog wel klam, maar 't was toch een stuk minder on aangenaam dan eerst. Kon ze nu maar weg komen voor die vent terug was. Helaas, de wind woei onverflauwd uit het noorden. Geen schijn van kans. Daar had je 'm alweer. Hij trok een indrukwekkend opschrijf- blok uit zijn borstzak, viste daar ook een potlood uit, likte aan de punt, humde plechtig en zei: „Naam?" „Man, hou nou toch op. Ik kon er niets aan doen. Help me liever wegkomen". „Naam?" „Wil Posthouwer". „Geboortedatum?" „Veertien april 1931". Dat was één jaar en vijf dagen naast de waarheid. „Geboorteplaats?" „Soerabaja". Dat was vele duizenden kilometers naast de waarheid, want ze was geboren in een bedstee in Batte- noord. „Adres?" „Dorpsstraat 78, Oude Tonge". „Is die jol van jezelf?" „Ja, al snap ik niet wat je daarmee te maken hebt", zei Anne kattig. „Deze jopper is van mijmaar het truitje heb ik geleend van m'n zussie, Moet je dat ook nog even opschrijven?" De agent schreef, maar niet over het ei gendomsrecht van het blauwe truitje. Hij' noteerde de naam van het bootje, wat zorgvuldig moest gebeuren, want het was een Engelse naam en' hij kende geen Engels. „Sailbad the Sinner", heette de jol. Dat had Henk bedacht, die het maar niks vond dat Annes boot geen naam had. De agent was echer niet te vreden met alleen de naam van de boot. Hij wilde vooral het nummer op het zeil zien, maar dat ging niet, want het zeil was gestreken en lag als een berg dron ken zwanen in de kuip, (Wordt vervolgd) ANP) - Op een licht verdeelde effec- ;isteren bij hervatting van de hande belangstelling. Op de actieve mart'l [ke Boot, waar beleggers nogal ge- van het feit dat het scheepvaartcon' fers zit en dit jaar wel zal blijven. P' omlaag naar ƒ.79,20,-. Op de lokw ïoed geput uit de mededelingen rent ndeel werd geadviseerd op 13,-, Pi 's van vrijdag. tionals was Akzo 0,30,- lager op j ens een dubbeltje op 30,- Kon. 0'" uit naar 136,40, Unilever 1,30 n«J 5 twee dubbeltjes naar 27,20. KW p/115,50 en Heineken twintig centof ps deed HVA het weer goed met op 50. Deli werd 0,80 duurder op/1 van de scheepvaartsector stegen a«>' 50 naar 87, maar Nedlloyd en «J en iets terug. Nationale Nederlanö er verhandeld dan vrijdag op 92 inanciêle sfeer konden de beide :ine winst boeken. De staatsfonds I einere verschuivingen te zien, waar bestond voor de wat korter lopaa ilde uiteindelijk een gulden duur# 12,70. Ook de convertibles trok*' pet. tot 46. i kt was overwegend weer wat beter g I iet over het algemeen echter niet ten opzichte van vrijdag kwam. was de jol door de wind, die nu uit het noorden kwam, tegen de Waar zat ze ergens? Was de Kijkuitpolder, een eindje ten van Brouwershaven? Het bootje tegen de vrij steil oplo- wal aan te rijen, kon ieder ogen- weer omslaan. Anne liet snel het takken en hoosde daarna de boot leeg. Toen ze klaar was, drong tot haar door dat het moeilijk zou weg te komen. Ze zat aan de lage x dat wil zeggen dat de wind recht op ever stond en het bootje tegen de "lies. Als ze maar eerst tien meter wal kon komen, dan kon ze vaart de boot op een oostelijke koers met halve wind, heel gemakke- hoe kwam ze aan die tien me- weer overboord en begon tegen de wind in de Gre ep te duwen. Het viel niet mee prut heen. Toen ze een meter of Ult de kant was klom ze zo snel aan boord en hees het zeil. Ze was niet snel genoeg. Voor het zeil hal verwege de mast was had de wind haar alweer tegen de dijk geblazen. Wacht eens, het anker. Ze haalde het te voorschijn en legde het klaar op de voorplecht. Opnieuw duwde ze de boot voor zich uit, tegen de wind in. Ze ging zover dat het water tot haar kin kwam, daarna trok ze het anker van de voor plecht het water in en klom aan boord. Het lukte niet. De wind was te sterk, het anker werd door de blubber gesleurd, ze kwam weer tegen de dijk terecht. Gela ten legde ze de boot vast aan een stapel tje stenen, tuigde hem af en begon haar natte spullen uit te trekken. Ze had een handvol wasknijpers aan boord, waar mee ze de kleren aan de stagen kon han gen. Ze wapperden vrolijk in de wind en in de zon, die zo vriendelijk was ook even te voorschijn te komen. Op die ma nier zouden ze snel droog zijn. Anne liep in haar slipte en beha de dijk op. Niemand te zien. Hupsa, dan ook deze laatste kledingstukken uit en aan een stag. 't Was toch wel koud. Om warm te worden zong ze uit volle borst haar zelfgemaakte lievelingslied. ,,'k Ben niet zo'n prater, rido! Zout is het water, rido! Ik baad er mijn pootje, Ik vaar in mijn boptje, Verstand krijg ik later, rido!" Waarom ze rido zong wist ze niet. Ze vond het gewoon een lekker woord. Het zingen bleek toch weinig te helpen tegen de kou. Ze sprong het water weer in, want daar was het beter uit te houden dan in de wind. Het zwom wel een stuk lekkerder dan met die natte kleren aan haar lijf. Toen ze moe werd ging ze naar de kant. Ze keek op en zag dat ze tegen over een fors uit de kluiten gewassen politieagent stond. Tot overmaat van ramp was hij nog jong ook. Anne slaakte een middelharde gil en holde zonder aarzelen het water weer in, waardoor de agent kon waarnemen dat ze ook van achteren welgevormd was. Hij nam het inderdaad waar, met intense belangstel ling. Anne ging op haar knieën in de blubber zittel), alleen haar hoofd boven water. „U bent in overtreding", zei de agent. „M'n kleren zijn nat. Ik ben omgesla gen". „Naaktzwemmen is verboden", hield de agent vol. „Wat moet ik dan? Naakt op de kant gaan zitten?" „Ik moet proces-verbaal opmaken". „Ach man, doe niet zo vervelend", zei Anne. „Er is hier toch geen mens". „O, ben ik geen mens", zei de agent be ledigd. Het meisje moest wel een del zijn, dacht hij, dat ze zich zo weinig

de Stem | 1977 | | pagina 7