J SlÉlgSll CROESO NA ZWERFTOCHT VAN VIJF MAANDEN THUIS Ruim 7000 banen op de tocht Dood gewaand meisje blijkt te leven Ruim IV2 miljoen Britten werkloos DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND WOENSDAG Tweede fo poging Den Uyl lijkt te stranden op ahortus-zaak DE STEM Laatste bod fondsen aan dokters S^** laten «eten, dat 24 AUGUSTUS 1977 117e jaargang no. 18347 Nieuw element "^■andaag FORMATIE Teleurgesteld T actiek Nederland bezorgd over mogelijke •Sar; -m&ï. Tips Rotterdam: Te zwaar getroffen door afslanking scheepsbouw CMC FUSIE DIRECTIE: DR. W.A.J.M. HARKX EN DRS. J. H. M. BRADER HOOFDREDACTEUR: L. LEUENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT - Dinsdag 15 november zal koningin Juliana de Drechtunnel onder de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht openen. Deze tunnel, die circa 130 miljoen gulden heeft gekost, gaat de taak overnemen van de smalle brug bij Zwijndrecht, die het drukke verkeer niet meer aan kan. Aan de Drechttunnel, die in de route Breda-Rotterdam ligt, is precies zeven jaar ge werkt. Op 1 oktober wordt zonder enig vertoon ten zuiden van Dordrecht de Kil-tunnel, die het eiland van Dordrecht verbindt met de Hoeksche Waard voor het verkeer open gesteld. Hierdoor zal het veer 's Gravendeel-Wieldrecht komen te vervallen. De Kil- tunnel, waarvoor tol betaald moet worden (personenauto's f 3.50) heeft 140 miljoen ge kost. Momenteel wordt ge werkt aan de aansluiting aan de weg Breda-Dordrecht. De koningin zal op 15 november deze tunnel waarvan de Roos endaler Dingeman Boot de projectleider is geweest, be zichtigen. Koningin Juliana. DA ZEGT NEE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Formateur Den Uyl zal zijn formatie opdracht vrijwel zeker teruggeven aan de koningin. Dit was gisteravond laat de algemene opvatting in politiek Den Haag nadat de CDA- frariie de definitieve voorstel len van Den Uyl om uit de im passe rond het abortus vraag stuk te komen had afgewezen. De fracties van PvdA en D'66 hadden de voorstellen van de formateur, zij het met moeite en enige kanttekenin gen, aanvaard. Formateur Den Uyl had zijn voorstellen vervat in een lange brief en die gis termiddag aan de fracties doen toekomen. Hij wilde gister avond uiterlijk 23.00 uur ant woord hebben. Nieuw element in de voor stellen van Den Uyl (voor een uitvoerige uiteenzetting daar van zie Bi-Bu-2) was de con clusie dat zowel het nieuwe kabinet als de Kamer op het stuk van de abortuswetgeving initiatieven zouden kunnen nemen. Den Uyl had daarbij zijn eerdere eis laten vallen dat de tot het kabinet toetredende bewindslieden zich zouden moeten vastleggen op het me dewerkenden aan de totstand koming van een abortuswetge ving nadat een desbetreffende droog Overwegend droog met zonnige perioden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Middagtemperatuur rond 19 graden. binnen- buitenland 2 Regering in actie tegen doge prijzen geneesmiddelen. binnen- buitenland 3 Jan Witraecken begint serie artikelen over de Maas. binnen- buitenland 4 Mispeltje is weer eens boos lrt De Kleine Stem. binnen- buitenland 5 De kernplannen van Zuid-Afrika. sport 1 Gerben Karstens wint eerste etappe profkoers door Nederland merijntje: Rondsdo/ van vreugde wetsontwerp door beide ka mers aanvaard zou zijn. De fracties van het CDA, die tot kort voor elf uur gister avond over de voorstellen van Den Uyl vergaderde, liet bij monde van fractievoorzitter Van Agt weten bijzonder te leurgesteld te zijn over de voorstellen van Den Uyl. Die zouden absoluut geen recht doen aan het tegenvoorstel van het CDA een beraadsgroep in het leven te roepen, die binnen twee jaar „een begaanbare uitweg" zou moeten zoeken om uit de impasse rond de abor tuswetgeving te raken. In één adem met het afwijzen van de voorstellen Den Uyl sprak de CDA-fractie de hoop uit dat de formateur daaruit niet de conclusie zou trekken dat er geen kabinet te vormen zou zijn waaraan PvdA, D'66 en CDA zouden deelnemen. In politiek Den Haag werd deze toevoeging gezien als een tactische manoeuvre om de Zwarte Piet in handen van de formateur te spelen. De voor geschiedenis tot nu toe in aan merking genomen werd het vrijwel uitgesloten geacht dat Den Uyl zal ingaan op het voorstel van Van Agt om op nieuw rond de onderhande lingstafel te gaan zitten. (Zie ook pagina binnen- buitenland-2) DEN HAAG (ANP) - Minister mr. M. van der Stoel heeft met grote verontrusting kennis genomen van de berich ten uit Parijs (zie De Stem van gisteren) dat in Zuid-Afrika een kernexplosie wordt voor bereid. „Een kernexplosie, ook ais deze voor vreedzame doe leinden zou worden teweegge bracht. zou als een zeer ernstige daad met onvermijde lijk ernstige consequenties moeten worden aangemerkt", aldus heeft de woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag ver klaard. Het Nederlandse standpunt is in Zuid-Afrika bekend, zo voegde hij hier aan toe. De Ne derlandse regering heeft ook goede nota genomen van de verklaring van de Zuidafri- kaanse minister van buiten landse zaken Botha, die be richten als zou Zuid-Afrika op korte termijn een kernarsenaal kunnen opbouwen, onjuist heeft genoemd. De Ne derlandse ambassades in Parijs en Pretoria trekken de berichten na. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Louis de Gui- ringaud, heeft verklaard over inlichtingen te beschikken dat in Zuid-Afrika voor bereidingen worden getroffen voor een kernexplosie die vol gens de Zuidafrikanen voor vreedzame doeleinden wordt teweeg ggbracht. De heer en mevrouw Eshuis met Croeso. (Van onze correspondente) KLOET1NGE - Croeso, de driejarige welsh-terrier van de familie Eshuis is na vijf maanden rondzwerven op de Veluwe weer terug in Kloe- tinge. Het begon allemaal op een zondag in maart. Na fa miliebezoek in Holten werd nog even gestopt in Beekber gen. Ook Croeso mocht nog even uitrennen, maar hij vond de konijntjes interes santer dan het balletje waar achter hij holde en verdween in de Veluwse -bossen. Tot drie uur 's nachts bleef de fa milie Eshuis rondrijden en roepen, maar Croeso was weg en bleef weg. De volgende dag nam zoon Emiel vrij van school en reed in de auto van mama weer naar de bewuste plaats. Zoeken in hagel- en sneeuwbuien, maar geen re sultaat. Er werden adverten ties geplaatst in streekbla den, folders werden ver spreid met een foto van de hond, tot tweemaal toe werd er via een radio-uitzending gevraagd uit te kijken naar Croeso en er werd een belo ning uitgeloofd van f 200.-. Dit alles leverde wel di verse tips op van mensen die Croeso hadden gezien, maar telkens verdween hij weer zonder dat men hem te pak ken kon krijgen. Een ge plande vakantie van de fami lie in juni naar Oostenrijk werd afgelast en men ging naar Beekbergen in de hoop de hond terug te vinden. Maar alle hoop bleek ijdel tot er vorige week een telefoon tje kwam dat er een welsh- terrier gevonden was. Een badmeester uit Vaassen had het dier geheel verzwakt naar het Apeldoorns asiel ge bracht, waar het een paar dagen achter elkaar sliep. Croeso kwamjrp de lijst die de Amivedi opstelt van ge vonden honden en katten en een mevrouw uit Beekbergen lichtte de familie Eshuis in. Gespannen reisde men naar Beekbergen af en daar zag men na vijf maanden Croeso terug, die niet ophield de fa milie te likken en te liefko zen. Mevrouw Eshuis: „Wij hebben allien gehuild van blijdschap. Croeso zag er he lemaal verwilderd uit met klitten in zijn haar, hij heeft een bronchitis, maar daar voor krijgt hij penicilline en is zeer ontstuimig en ook wel agressief c.egen andere hon den. Brokjes lust hij niet meer, alleen vlees, dus puur natuur voor Croeso. Croeso betekent in het Welsh wel komen dat was hij zeer zeker in Kloetinge. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT - Het bestuur van de vereniging van Neder landse Ziekenfondsen (VNZ) heeft gisteren aan de Landelijke Huisartsenvereni ging (LHV) zijn laatste bod uitgebracht. De ziekenfondsen willen hiermee voorkomen dat het smeulende conflict met de artsen die met acties hebben gedreigd, toch tot een uitbar sting komt. De ziekenfondsen zijn bereid 7.63 (niveau 1976) per verzekerde te betalen voor de eerste 1800 patiënten per prak tijk. De fondsen betaalden in 1976 5.66 gulden voor alle 9.5 miljoen verzekerden in Neder land. Eerder waren zij bereid de 5.66 gulden te verhogen tot 7.13 gulden voor de eerste 1800 verzekerden per praktijk. De huisartsen willen echter 10 gulden voor elke ingeschreven patient. Het bestuur van de Landelijke Huisartsen Vereni ging beslist binnenkort over het bod van de ziekenfondsen. Het bestuur van de VNZ is ook bereid om de matiging in de kostenaanpassing voor de huisartsen ongedaan te maken, als het Ministerie van Econo mische Zaken ontheffing wil verlenen van de door dit depar tement uitgegeven prijsbe- schikking. De verhoging van 5.66 naar 7.63 gulden gaat de fondsen ongeveer vijf miljoen gulden per, jaar meer kosten: 3.5 miljoen voor de vijftig cent verhoging van 7.13 naar 7.634 gulden en 1 a 1.5 miljoen gulden voor de verhoging van 5.66 naar 7.13 gulden voor de eerste 1800 verzekerden per praktijk. De opheffing van de matiging van de kosten bete kent voor de fondsen per jaar 14 miljoen gulden meer, aldus H. J. Anbeek, voorzitter van de VNZ. „We kunnen ons niet voor stellen dat de LHV het re delijke van dit uiterste voorstel niet inziet. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM/HEERLEN/WOERDEN - De banen van ruim 7000 Nederlandse werknemers staan op de tocht: Bij de consumptiemelk- en zuivelgroep CMC-Noord- Holland 400 banen. Bij Van Egteren Industriële Constructiebeton Maat schappij B.V. (I.C.M.) in Hasselt en Neduco B.V. in Helden-Beringe 260 ar beidsplaatsen en in het Rotterdamse haven gebied 6700 banen. Het college van B. en W. van Rotterdam is van mening, dat het havengebied van Maasstad onevenredig zwaar wordt ge troffen door de voorstellen van de beleidscommissie scheeps bouw tot afslanking van wer ven. In een nota pleiten de stadsbestuurders voor een ge lijke verdeling van de lasten over geheel Nederland. Over eenkomstig de herstructure ringsplannen zullen, aldus B. en W. van Rotterdam, in het havengebied ongeveer 6700 arbeidsplaatsen in de scheeps bouw verloren gaan tegenover slechts 2100 elders in Neder land. Alleen al bij het Rijn/- Schelde/Verolmeconcern en de IHC-bedrijven zullen 5100 mensen moeten opstappen. In een discussienota van de CMC-Noord-Holland worden gedachten geopperd over in vesteringen in de komende vijf jaren van ruim 100 miljoen gulden en het vervallen, als ge volg van betere werkomstan digheden en automatisering, van ongeveer 400 arbeids plaatsen. De groep bestaat uit het coöperatieve concern CMC-Melkunie in Woerden en de zuivelcoöperatie „Noord- Holland" in Alkmaar. De ondernemingsactivitei ten van beide partners staan al onder dezelfde leiding en bin nen enkele jaren willen zij een volledige fusie aangaan. De grootste klap zal waarschijn lijk vallen in de sector con- sumptiemelkprodukten, waarin 300 arbeidsplaatsen overbodig worden. Voor de personeelsinkrimping is een periode van vijf jaar uitge trokken. De fusie tussen ICM en Ne duco bouwsector zal t.z.t. een verlies van 260 arbeidsplaat sen opleveren. De inkrimpin gen vinden plaats in Venray (100 man) en in de fabrieken in Hasselt en Beringe (90 man). In de indirecte sfeer zullen nog eens 70 arbeidsplaatsen komen te vervallen. ROTTERDAM - De ou ders van Henriëtte Blok land uit Vlaardingen, die enkele weken geleden hun „dochter" bij een auto ongeluk in Zwitserland ver loren en het stoffelijk over schot in Nederland lieten cremeren, hebben te horen gekregen dat zij nog leeft. De ouders van een Zwitsers meisje, die in de veronder stelling verkeerden dat hun dochter zwaar gewond in het ziekenhuis lag, zijn tot de teleurstellende ontdek king gekomen, dat hun kind allang dood en gecremeerd is. Hoe de persoonsverwis seling tot stand is gekomen, is nog een raadsel. De ou ders van Henriëtte Blok land zijn thans onderweg naar Zwitserland om hun doodgewaande dochter te bezoeken. Volgens de be handelende arts in het Kan- tonspital in Bazel, waar de I6-jarige Henriëtte ligt, is de gezondheidstoestand van het slachtoffer redelijk. Als de genezing zich door zet, kan ze over veertien dagen naar huis. Het meis je, dat dik in het verband zat, lag enkele weken in een coma. Zondagmiddag ont waakte zij. Het verplegend personeel, dat in de veron derstelling was meh een Zwitsers meisje te doen te hebben, was stom verbaasd toen zij Nederlands begon te spreken. Zij vertelde uit Vlaardingen te komen. De autoriteiten waarschuwde de familie in Nederland. Een broer van Henriëtte reisde onmiddellijk naar Bazel om vast te stellen ot zij het werkelijk was. De Zwitserse autoriteiten stel len een onderzoek in naar de mogelijkheid van de per soonsverwisseling. Het Zwitserse echtpaar, dat re gelmatig in het ziekenhuis op bezoek kwam, had niet in de gaten dat het meisje hun dochter niet was. In middels was het stoffelijk overschot van hun kind al lang naar Nederland over gebracht. Henriette was met haar even oude vrien din Jacqueline in gezel schap van de ouders van de vriendin Broek-Pelgrom op vakantie geweest. Op de te rugweg naar Nederland kwam de auto van de heer A. Broek op tien kilometer afstand van Bazel frontaal in botsing met een andere wagen. Het echtpaar over leefde het ongeluk niet. Jacqueline bleef ongedeerd. Henriëtte werd zwaar ge wond naar het ziekenhuis overgebracht. Waar de per soonsverwisseling heeft plaats gevonden, is niet be kend, maar de familie Blok land werd meegedeeld dat hun dochter hij het ongeluk was omgekomen. Het stof felijk overschot van een Zwitsers meisje werd onder de naam Henriëtte Blok land naar Nederland over gebracht. Het staat niet vast of het Zwitserse slachtoffer bij hetzelfde ongeluk betrokken was. Het is even goed mogelijk, dat de verwisseling in het ziekenhuis pas heeft plaatsgevonden. (Van onze correspondent) LONDEN De werkloos heidscijfers, die dinsdag in Londen bekend werden ge maakt, betekenen een forse te genslag voor de Labour- regering van (Big Jim) Callag- han. Er zijn nu 1.635.000 werk lozen in Groot-Brittannië en dat is een nieuw naoorlogs re cord. Schotland is het zwaarst door de werkloosheid getrof fen. Daar is het precentage van werklozen negen percent van het arbeidsleger. Er bleken 22.000 minder jongeren, die in augustus de school hebben verlaten werk loos te zijn dan een maand ge leden. Het aantal jongeren dat van de schoolbanken naar het leger werklozen is overgestapt is nu ruim 231.000. In het to taalcijfer van 1.635.000 werk lozen (6,9% van het arbeidsle ger) zit een stijging van 134.000 personen in vergelij king met de toestant van een jaar geleden. Er schuilt een schrale troost in het feit dat de werkloosheid onder volwasse nen in de afgelopen maand toenam met 35.500 personen, tegen ruim 60.000 een maand geleden. Met uitzondering van de Verenigde Staten is de werkloosheid overal ter wereld toegenomen. De geleide loon politiek van Dennis Healey blijkt dit jaar zware offers van niet in de laatste plaats de werkende bevolking, geen po sitieve invloed op de werk loosheidscijfers te hebben. De regering kan natuurlijk aan voeren dat zonder die politiek de werkloosheidscijfers nog schokkender zouden zijn ge weest, maar het zal moeilijk blijken de vakbonden daarvan te vertuigen, wanneer het sei zoen van de collectieve onder handelingen aanbreekt. Wil hel abts.geld betalen per maand (13,36) per kwart (39,70) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door I j Woonplaats. j 1 (in open enveloppe, zonder poetzegel, opsturen naer Dagblad 1 De Stem, "ntwoordnummer 112, Breda)

de Stem | 1977 | | pagina 1