In. B.V. bv drijf lerika i lifsluitsel sver kern- tanen van Bomen langs circuit worden gekapt na dodelijk ongeval Van Thijn waarschuwt tegen optimisme Slagregens in West-Brabant Huilende vrouwen in Roosendaal Twaalf doden in bet verkeer Feyenoord-PSV bikkelhard >ef mV y** i r ÏAAKT )ENVOO! (EIKBAAÏ Motorcoureurs bereiken doel met staking: RïjMdieloelagen en (egemoelhomingen sludieMen Rhodesië meldt „zwarte terroristen" 22 AUGUSTUS 1977. 117e jaargang no. 18345. >t.-üansteen Hemeisfraat 20 Tel. 01140-3041 2- O Geen huur Verkeer Noodweer in Italië: twee doden Lange baan Bluekens B.V. IVOLVOI ^1 %%P- 'fSa ■i' mi l J* t/-' 01155-2710 klaar imsterdam len f DIRECTIE: DR. W.A J M HARKX EN DRS. J. H. M. BRADER HOOFDREDACTEUR: L. LEUENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN I (Van onze redactie buiten land) WASHINGTON - Ame- I rika heeft de regering in I Pretoria officieel gevraagd om uitsluitsel |over berichten, als zou Zuid-Afrika een proef met een kernbom voorbe- reiden. Volgens een woord- voerder van het Mi- [nisterie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft de Amerikaanse re- gering daarbij laten we tten, dat elke atoomproef „ernstige gevolgen" zal hebben. De woordvoerder zei I dat de eerste berichten lover een Zuidafrikaanse ■kernproef ongeveer twee Iweken geleden in de Rus sische pers waren ver schenen. „Wij weten dat Rusland onze be zorgdheid over de verdere verspreiding van kern wapens deelt, en wij hemen daarom de Russi sche verklaringen op dit punt ernstig", aldus de nerikaanse woordvoer der. Hij voegde er aan toe, dat de VS graag zouden jzien dat Zuid-Afrika het verdrag tegen verdere [verspreiding van kern wapens (het non proliferatieverdrag) on dertekent en dat dit land dan een reeds enige tijd '«staande proeffabriek boor de verrijking van iranium voor controle [openstelt. MIST en regen |ln de vroege ochtend kans fop mist. Half tot zwaar pewolkt met af en toe regen of een onweersbui. Matige pnd. Middagtemperatuur ■omstreeks 19 graden. binnen-buitenland 2 Feng triomfator op het Chinese partijcongres. PH0W EN ZO Nieuwe kijk op schrijver Arthur van Schendel. merijntje zond-ags-vloed (Van een onzer verslaggevers) USSELSTEIJN - Het onge val, dat de 27-jarige motorcou reur Henk Lodder zaterdag middag tijdens de trainingen voor de nationale kampioens races in Usselsteijn het leven kostte, heeft geleid tot een sta king van de overige coureurs. De rijders weigerden het circuit op te gaan voordat een aantal bomen gekapt zouden zijn, hetgeei, uiteindelijk ge beurde. Henk Lodder maakte zijn fatale val in de voortraining van de 350 cc- klasse, waarbij de coureurs de gelegenheid kregen het circuit te verkennen. De rijder uit Hendrik Ido Ambacht vloog waarschijnlijk door een eigen fout - een onderzoek na het on geval bracht geen technische gebreken van de motor aan het licht - van de baan en raakte daarbij enkele bomen. Ofschoon de obstakels waren afgeschermd met strobalen, kwam de klap zo hard aan dat Lodder op weg naar het zie kenhuis overleed. Onder leiding van Wil Har- tog, Harry van de Kruys, Jac Middelburg en Piet van de Wal verzamelden de coureurs zich om het ongeval te bespreken. Daarbij vond negentig procent van de rijders de veiligheids maatregelen onvoldoende. Aan de te geringe breedte van de baan viel niets meer te wij zigen, maar de coureurs eisten wel dat twaalf bomen gekapt zouden worden. De organisa toren - de Stichting Bevorde ring Limburgse Motorsport en het Motorcomité IJsselsteijn - lieten de gewraakte bomen al lereerst beter inpakken. De rijders vonden dit echter on voldoende en pas nadat de bomen met toestemming van het Venrayse gemeentebestuur gerooid waren, werd er na een oponthoud van vier uur verder getraind. Gistermorgen ging het opnieuw fout, al waren de gevolgen ditmaal aanzienlijk minder ernstig. Anne Philips vloog in de beginfase van de race voor de 250 cc B-nationalen op vrijwel de zelfde plaats van de baan, en raakte daarbij de eerste boom van de rijdie na het rooien was blijven staan. De gevolgen ble ven voor de Assense coureur beperkt tot een gebroken dij been. Ook in de daarop vol gende races deden zich nog en kele ongelukken voor, waarbij de betrokken coureurs lichte verwondingen opliepen. Abortuscompromis liikt noff moffeliik Hoog water nabij de Bieberg in Breda. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - Huilende vrouwen, kinderen die nood gedwongen in hun pyjama op straat liepen en een scheldende menigte. Dat was het beeld gis teravond om tien uur in de Titus Brandsmastraat te Roos endaal, waar ongeveer de helft van de woningen als gevolg van hevige slagregens gedeel telijk onbewoonbaar was ge worden. „Het is een ramp. Al mijn bedden zijn doornat. Ik weet niet waar mijn invalide man vannacht moet slapen", zo ver telde mevrouw Van Zundert. Het meest getroffen was wel de woning van de familie Van Gooi. „Alle plafonds zijn nat. Het tapijt is net een moeras en het behang hangt erbij als een vod", aldus Kees van Gooi. In de benedenverdieping van zijn woning stond gisteravond nog vijf centimeter water, dat langs de trap naar beneden was gestroomd. Niemand durfde het licht aan te doen, omdat men bang was voor kortsluitingen. De enkele jaren geleden gerenoveerde gemeen tewoningen in de Titus Brandsmastraat zijn vorig jaar voorzien van nieuwe dakbe dekking. Volgens de bewoners, die gisteravond aankondigden geen huur meer te zullen beta len, is de constructie van het dak fout. Wethouder P. van Haperen (Sociale Zaken), de heer J. Kleyberg, directeur van de dienst Sociale Zaken en ad judant P. Megens van de ge meentepolitie waren gister avond ter plaatse om de situa tie op te nemen. Getracht werd om via het Wit-Gele Kruis beddenmateriaal te krijgen voor de bewoners, maar een deel van hen had zijn toevlucht genomen tot familie elders in de stad of daarbuiten om daar de nacht door te brengen. Om trent de schade kon men gis teravond nog geen informatie geven. Ook elders in Roosen daal was de wateroverlast aanzienlijk. De tunnel in de Burgemeester Freijterslaan moest anderhalf uur voor het verkeer worden afgesloten. De brandweer heeft tientallen kelders van woningen in Roosenda al-West, de meest ge troffen wijk, leeggepompt. Ook op andere plaatsen in West-Brabant hebben de stortbuien in het begin van de zondagavond voor waterover last gezorgd. In het tunneltje onder rijksweg 17 bij de Wouwse Tol stond het water een meter diep. Het verkeer in West- Brabant ondervond veel hin der van de stortbuien. Veel au tomobilisten hielden het voor gezien en zochten de vlucht stroken van rijkswegen op. Grote schoonmaak in Roo sendaal na de plensbuien van gisteravond. De wegenwacht kreeg bin nen anderhalf uur 60 verzoe ken om hulp van gestrande au tomobilisten. De wegenwacht zette in West-Brabant zeven ploegen in om de auto's weer op gang te krijgen. Op rijksweg 260 in Breda, die de rijkswegen 16. 27 en 58 verbindt, ontstonden files, omdat in het viaduct nabij het Oranjeplein 20 cm. water stond. ROME (Reuter) Boven Ita lië hebben zicb zaterdag en zondag zware onweersbuien ontladen. Twee mensen kwa men om het leven, bomen wer den ontworteld en laaggelegen gebieden kwamen blank te staan. Een 18-jarige student, die in de omgeving van Rome kam peerde, werd in zijn tent ver pletterd door een vallend be tonblok. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De kansen van formateur Den Uyl om de formatiepartijen toch nog te verenigingen op een compro mis over de abortusproblematiek zijn licht gestegen. Maar in de nacht van vrijdag op zaterdag waarschuwde PvdA-fractieleider Van Thijn tegen te veel optimisme. „De situatie is nog steeds zorgelijk, maar niet hopeloos. Het blijft uiterst moeilijk een oplossing te vinden". Uit het feit dat de formateur en de drie fractieleiders - na een beraad van zeven uur in de nacht van vrijdag op zaterdag - besloten hebben vanmiddag opnieuw rond de tafel te gaan zitten, mag worden afgeleid dat er nog kansen voor een compromis gezien worden. Van Thijn hield er rekening mee, dat formateur Den Uyl zijn concept-conclusies - die voor het CDA onaanvaardbaar zijn - zal bijstellen op grond van het gevoerde overleg. Eveneens ging Van Thijn ervan uit, dat de fractieleiders zullen moeten besluiten om na het overleg van heden, hun fracties opnieuw te raadplegen. Dat zou erop duiden, dat geen van de drie fractieleiders het moge lijk acht tot een compromis te komen binnen de door de frac ties gegeven mandaten. In het formatieoverleg speelt nu een rol het voorstel van Van Agt een beraadsgroep op dracht te geven het nieuwe ka binet te adviseren over een nieuwe wettelijke regeling van abortus. In afwachting daar van zou het vervolgingsbeleid niet gewijzigd worden en zou den de regeringsfracties zich dienen te onthouden van in diening of ondersteuning van een initiatief-wetsontwerp. De CDA-bewindslieden in het nieuwe kabinet zouden zich verbinden het advies van de beraadsgroep positief te be- nadren. Van Thijn (PvdA) en Ter louw (D'66) zien dit CDA- voorstel nog niet als de oplos sing. Zij vrezen dat het voor stel zal leiden tot het op de lange baan schuiven van het abortusvraagstuk. In ieder geval zou de beraadsgroep aan een duidelijk en niet te lange termijn gebonden dienen te worden. Van Thijn zei ervan: „Nauwelijks een opening, omdat er bepaalde inhoude lijke aspecten aan zijn verbon den. Het hoofdprobleem blijkt een zodanige procedure afspraak te bereiken, dat het abortusvraagstuk in de ko mende kabinetsperiode tot een oplossing kan worden ge bracht. D'66-fractievoorzitter Ter louw ziet evenals Van Thijn nog een lichtpunt bij de forma tiebesprekingen over de abor tusregeling. „Er zijn enige be wegingen waargenomen in de standpunten van de gesprek spartners", aldus dr. Terlouw zaterdagmorgen in de in Ara sterdam gehouden vergade ring van de adviesraad (partij raad van D'66). De adviesraad kreeg van dr. Terlouw inzicht in de wijze, waarop D'66 mee doet aan de kabinetsformatie. Over de besprekingen inzake de abortus, van vrijdagavond en de nacht van vrijdag op za terdag, wilde dr. Terlouw niet veel zeggen en hij deelde niet mee hoe het met de onderhan delingen staat. „Als bijzon derheden over het abortuso- verleg worden bekend ge maakt, dan is de breuk maan dagmiddag om vier uur, bij de hervatting van het overleg, een feit", aldus dr. Terlouw. GOES/ALPHEN - In het weekeinde zijn op de Neder landse wegen zeker twaalf mensen om het leven gekomen. De achttienjarige B.R. Schipper uit Heinkenszand is zaterdag overleden in het Bergzichtziekenhuis te Goes aan de gevolgen van een ver keersongeluk enkele uren daarvoor. De jongeman reed met zijn bromfiets in Borssele een voorrangsweg op zonder, volgens de politie, een nader ende personenauto, bestuurd door J.L. (20) uit Borssele voorrang te verlenen. Hij werd door de auto gegrepen en liep fataal hersenletsel op. De 76-jarige fietser C. Vro- mans uit Nieuwveldweg 1 in Alphen is zaterdagmorgen op weg naar het St. Elisabethzie- kenhuis te Tilburg overleden aan de gevolgen van een ver keersongeval. De man reed za terdagmorgen omstreeks negen uur op de fiets op de Baarleseweg in de richting Baarle-Nassau, toen hij plotse ling linksaf sloeg. De hem ach terop rijdende Oosterhoutse automobilist H.K. (20)zagtoen geen kans meer hem te ont wijken. Bij een botsing zaterdag avond tussen twee personen auto's op een kruispunt in Lunteren zijn drie mensen om het leven gekomen. Aan de hand van de bandsporen en ge tuigenverklaringen is de poli tie tot de conclusie gekomen, dat de bestuurder van een der voertuigen waarschijnlijk geen voorrang heeft gegeven. Een frontale botsing van twee personenauto's in Wijk bij Duurstede heeft zaterdag avond aan twee mensen het leven gekost. Zij kwamen uit Wijk bij Duurstede en uit Doorn. De confrontatie tussen Feyenoord en PSV draaide voor de zoveelste keer op een bikkelhard gevecht uit. Het kwam Feyenoord op een ge broken scheenbeen van Dick Schneider te staan en Michel van de Korput werd met een lichte hersenschudding afge voerd. De beschuldingen die de spelers na afloop aan el- kaars adres uitten, waren niet mis. Ajax was gisteren de „luc ky" ploeg. In de laatste se conden van het duel met FC Utrecht, wist Schoenaker de winnende treffer te scoren. Overigens, dient FC Utrecht een protest in omdat Ajax enkele minuten met drie bui tenlanders heeft gespeeld, hetgeen reglementair niet is toegestaan. Dick Schneider wordt met een gebroken scheenbeen van het veld gedragen. De start van de voetbal competitie in Engeland ging gepaard met een aantal fikse rellen. (ADVERTENTIES) Eindelijk UP UITTENHOUTPOL Reklame/ontwerpstudio Telefoon076136700 Tramsingel 74A Breda Ettensebaan 17c, Breda, tel. 076-142750/134154. AV195J Zie advertentie elders in dit blad ODZANI (UPI/Reuter) - Volgens Rhodesië hebben zwarte „terroristen" zaterdag minstens 16 zwarte mannen, vrouwen en kinderen doodge schoten toen die op de terrei nen van hun werkgever, een blanke kolonist, bier zaten te drinken. Een veiligheidsambtenaar zei gis teren, dat de terroristen, waarmee het regime Smith zwarte guerrillastrijders be doelt, de zwarte landarbeiders hierdoor zo bang willen ma ken, dat zij hun blanke bazen in de steek laten. Rhodesië meldt de laatste tijd een stroom van dergelijke „terreuraanvallen". Van ver schillende kanten worden die verhalen echter sterk in twijfel getrokken. Uitgeweken mis sionarissen hebben onafhan kelijk van elkaar verteld, dat deze gruweldaden niet worden bedreven door guerrillastrij ders, maar door zwarte Rhode- sische soldaten (de zoge naamde „Selous-scouts"). Het doel zou zijn om de guerrilla strijders bij de zwarte bevol king in discrediet te brengen.

de Stem | 1977 | | pagina 1