er zalm in de Waal Cijfers werkloos heid ongunstiger AH in het nauw Ook onderwijs op lijst van problemen nationale taptoe breaa'77 JM Pakje mogelijk een of twee kwartjes duurder J Belgische politie onderzoekt „val" uit raam HEELHUIDS ïoBmtjeo DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM 73e dag VRIJDAG IATSTER 50 PUNTEN 29 lUINBROOD .29 datwerhelijHafjl T^andaag CDA wil eerst over abortus praten Vrouw in Rijsbergen in rug geschoten Mogelijk werk Chileense agenten Duisenberg beslist nog niet over terugkeer ^S^i°and9">flï 12 AUGUSTUS 1977 117# Jaargang no. 18337 beneden leeuwen I dood in het water aangetrof fen en het andere werd met behulp van een schepnet op het droge geholpen. „Een J Aanleg van nieuwe I luchthaven een van de laatste 1 argumenten om Markerwaard droog te leggen. I &n,es naar I MERIJNTJE Gedwongen Prijsstijging „geruststellend" FORMATIE Drie van Breda Een héél jaar garantie op uw occasion van welk merk dan ook! Vraag naar deze unieke garantie bij uw dealer voor f© OGGD I XEL Lssum. directie, dr. w.a.j.m. harkx en drs. j. h. m. brader hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen M W ■clame euzeri tel. 01150-9665^ I (ANP)- In de Waal bij Bene den Leeuwen zijn de afgelo pen dagen twee zalmen ge vonden. Een exemplaar werd knaap van 62 cm. lang met een gewicht van tien pond", aldus hengelaar P. van de Hurk. Beroepsvissers hebben de dieren als zalmen her kend. De aanwezigheid van zalm in de Waal is bijzonder omdat deze vis van nature helder en snelstromende ri vieren opzwemt om aan de bovenloop kuit te schieten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Land bouw en Visserij kan de aan wezigheid van zalm erop duiden dat de waterkwaliteit van de Waal iets is verbeterd. Sigaretten- prijs gaat fors stijgen (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL/DEN HAAG - Verwacht kan worden dat een nieuw kabinet op de derde dinsdag in september een flinke verhoging van de sigarettenprijs zal aankondigen. Ge dacht kan worden aan één tot twee kwartjes per pakje. Deze verhoging ligt in de lijn Fder verwachting, omdat de si garetten in België en Luxem- burg binnenkort stukken duurder zullen worden. Neder- land kan daarbij niet achter- blijven. De verschillen in prijs zouden te groot worden. Gisteren heeft de Belgische «gering besloten de prijs van leen pakje sigaretten per 1 ok- tober a.s. te verhogen met 5 tot 10 frank (35 tot 70 cent per pakje). De juiste prijsstijging Tioet nog worden bekend ge- droog i Zonnige periode. Matige wind. Middagtemperatuur fond 20 graden. binnen-buitenland-2 Onrust op Aruba neemt toe. I binnen-buitenland-3 I Doordraaien van groente en kuit: een noodzakelijk kwaad. binnen-buitenland-4 I BINNEN-BUITENLAND-5 I Italiaanse boeren bezetten 1 grond. show en zo De nieuwe Barbapappa-serie wordt in Japan gemaakt. i sport-1 Keetie van Oosten en Willy "K-wielrennen. God saved the Queen maakt, maar aangenomen kan worden dat een pakje sigaret ten in België per 1 oktober op zijn minst 45 frank (iets meer dan 3,00) zal gaan kosten. In Nederland ligt de prijs van een pakje sigaretten op 2,25. Op het ministerie van Eco nomische Zaken in België ver namen wij dat de Belgische re gering inmiddels ook contact heeft gehad met de regeringen van Luxemburg en Nederland over eventuele prijsverhogin gen voor sigaretten in die lan den, teneinde na te gaan of het verschil in sigarettenprijs in de komende maanden in de drie Benelux-landen niet al te groot zou worden. Daarbij is geble ken dat Luxemburg eveneens de sigarettenprijs gaat optrek ken met ongeveer 5 frank per pakje, maar dat de sigaretten daar desondanks een stuk goedkoper blijven dan in Bel gië. Op het ministerie van Eco nomische Zaken in Brussel deelde men mee, dat de sigaret- tenprijs ook in Nederland, waarschijnlijk nog voor het einde van dit jaar, zeker met 30 cent en mogelijk zelfs met 50 cent per pakje zou worden op getrokken. „Voorzover de in formaties uit de Nederlandse tabakswereld en van het mi nisterie van Economische Zaken juist zijn", aldus onze woordvoerder in Brussel. De ministeries van economi sche zaken en financiën in Den Haag konden weinig commen taar op deze informatie uit Brussel geven. Economische zaken gaf toe dat de Neder landse tabaksindustrie ver zocht heeft de sigarettenprijs te mogen verhogen op grond van gestegen kosten. Op het ministerie is men echter niet overtuigd door de argumenten van de tabaksindustrie. In het kader van de gangbare proce dure rond de prijzenwetgeving valt daarom op korte termijn geen verhoging van de sigaret tenprijs te verwachten. Los daarvan kan de prijs van een pakje sigaretten omhoog gaan wanneer de regering tot accijnsverhoging zou be sluiten. De Nederlandse rege ring kan hiertoe zelfstandig besluiten maar kan daartoe ook gedwongen worden in het kader van het accijnsakkoord dat de Beneluxlanden gesloten hebben. Zo'n accijnsverhoging moet in ieder geval in een wet sontwerp worden vastgelegd en door het parlement worden goedgekeurd. Om het grote prijsverschil voor sigaretten in België en Nederland (per 1 oktober mi nimaal 75 cent per pakje) tot enigszins normale proporties terug te brengen zal de regering vrijwel niets anders kunnen doen dan de prijs fors omhoog te trekken. De Belgische regering heeft tot de drastische prijsverhoging besloten om het enorme tekort van de staats- ziekteverzekering (670 miljoen gulden) te kunnen dekken. Di rect na het bekend worden van de verhoging hebben zowel vakbonden als fabrikanten verzet aangetekend tegen wat al „gezondheidsbelasting" is genoemd. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De demissio naire minister-president Den Uyl verwacht dat de prijs stijgingen dit jaar niet veel hoger zullen uitvallen dan de geraamde 6,5 a 7 procent. Den Uyl spreekt dan ook over een „geruststellende ontwikke ling". Na afloop van het kabinets beraad - het kabinet was weer bijna voltallig bijeen - wees Den Uyl er op dat in de daling van de kosten van levenson derhoud met 0,2 pet. in juli nog niet de verlaagde prijzen voor koffie en aardappels tot uit drukking komen. Daarom is hij optimistisch over de prijs stijging deze maand, wanneer die prijsdalingen wel in het prijsindexcijfer verwerkt zul len zijn. De premier was somber ge stemd over de werkloosheid. De nieuwste cijfers van het Centraal Planbureau voor de verwachte werkloosheid in 1978 zijn zwaar tegengevallen. Tot voor kort verwachtte het Centraal Planbureau dat het aantal werklozen volgend jaar tot 215.000 zou stijgen. Een woordvoerder van het bureau liet doorschemeren dat vol gend jaar getekend moet wor den op ongeveer een kwart mil joen werklozen in Nederland. Bij de opstelling van de mil joenennota voor de derde dinsdag in september zal in ieder geval van de nieuwe te genvallende cijfers worden uitgegaan. De wereldkampioen zwaargewicht boksen Muhammed Ali wordt zwaar belaagd door de achtja rige Lee Marshall Het gebeurde tijdens een bezoek van Ali aan een ziekenhuis in Londen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Naast abortus en (kern)energie lijkt nu ook onderwijs een moeilijk punt te worden in het voortgezette formatieoverleg. De PvdA gaat dat overleg in met de eis, dat het onderwijsbeleid niet gewijzigd wordt en dat minister van Kemenade voor dat beleid ook in de komende jaren de verantwoordelijkheid moet dragen. CDA-fractieleider van Agt wil echter aandringen op wijzigin gen in het tot nu toe gevoerde onderwijsbeleid. Hoever zijn wensen op dit gebied gaan is nog niet duidelijk. Vast staat dat de CDA-fractie zeer duidelijk garanties wil vastleggen voor een onbe dreigde positie van het bijzonder onderwijs. Van Agt wil vanmiddag - als de fractieleiders met de forma teur de definitieve lijst van nog te regelen punten gaan opstel len - vasthouden aan de af- srpaak dat begonnen wordt met het abortus-probleem. De woordvoerder van de forma teur deelde woensdag mee dat het „niet in het voornemen van (Van een onzer verslaggevers) RIJSBERGEN - De 21- jarige mejuffrouw S. van Rhoon uit Rijsbergen is gis termiddag omstreeks 13.00 uur op een erf aan de Nieuw Gin- nekenlaan in haar woonplaats van korte afstand met een jachtgeweer in haar rug ge schoten. De jonge vrouw is zwaar gewond in het Laurens- ziekenhuis in Breda opgeno men. De vermoedelijke dader van de aanslag is de 25-jarige J. de G. uit 's-Gravendeel, volgens de politie een bekende van de familie van het slachtoffer. De G. vluchtte per auto. Sig nalementen van de man en zijn auto werden over het mobih- foonnet van de politie ver spreid. De G. kwam niet verder dan Breda. Daar werd hij door de gemeentepoltie aangehou den. de formateur ligt om met de abortus te beginnen". Van Agt houdt echter aan zijn eis vast. PvdA-formateur Van Thijn liet gisteren blijken tegen inwilli ging van die eis geen bezwaar te hebben. CD A-fractieleider Van Agt brengt vandaag naméns zijn fractie zes nieuwe punten in: versterking van het particu liere initiatief (vooral binnen het welzijnswerk), versterking van de politie en bescherming van de veiligheid van de bur ger, onderwijs en versterking van de positie van zelfstandi gen (zowel in de sfeer van CRM als van Ruimtelijke Ordening), kleine kernen en kleinschalig heid, financiële verhouding kerk en staat. De CDA-fractie is van oor deel dat eventuele vrijlating van de Drie van Breda niet aan de orde behoort te zijn bij de regeling van het regeerpro gramma. CDA-fractieleider Van Agt: „Er is geen enkel be lang gediend met een publieke discussie daarover op dit mo ment". Van Agt distancieerde zich met deze uitspraak open lijk van zijn partijgenoot CDA-senator prof. I.A. Die penhorst, die in een artikel in NRC/Handelsblad opnieuw (ADVERTENTIE) voor de vrijlating van de Drie van Breda pleitte. Ook in de PvdA-fractie is kort van gedachten gewisseld over de positie van de drie Duitse oorlogsmisdadigers. De fractie meent, dat deze kwestie aan de orde moet komen in de „oprichtingsvergadering" van het nieuwe kabinet of kort daarvoor. (Van onze correspondent) BRUSSEL - De politie in Brussel is een onderzoek naar de raadselachtige omstandig heden waaronder een mede werker van het ministerie van Economische Zaken in Brussel A. van Lancker (33) uit het raam van zijn kantoor is geval len, bovenop een geparkeerd staande quto terecht is geko men, waardoor zijn leven werd gered, en nu met een aantal gei- brokken ribben in het zieken huis ligt bij te komen. In het ziekenhuis staat de kamer van de patiënt onder politiebewa king. Van Lancker, enige tijd ad viseur van de omgekomen Chi leense president Allende, daarna de leiding had van de genationaliseerde tex tielsector in Chili en na de val van het Allende-bewind door het Pinochet-regiem in de ge- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Pas wanneer bekend is hoe de partijen den ken de loonstijging terug te dringen, kan ik duidelijker zijn over mijn positie. Dit zei mi nister Duisenberg gisteravond op de televisie als reactie op de geruchten dat hij niet van plan zou zijn in het tweede kabinet-Den Uyl zitting te nemen. Op dit moment, aldus Duisenberg, is het te vroeg al over mijn positie in een tweede kabinet-Den Uyl te specule- Minister Duisenberg kan zich wel vinden in de gedach ten die achter het akkoord zit ten, nl. bezuiniging te verwe zenlijken via de doorvoering van de éénprocents-operatie (bezuiniging met vier miljard) voor de komende vier jaar en beperking van zowel de inci dentele éls initiële loonstij ging. Bezwaar heeft Duisenberg echter vooral tegen het feit dat er een beleid wordt uitgestip peld waarvoor de instrumen ten nog niet voorhanden zijn. Minister Duisenberg heeft daarbij vooral zijn twijfels over het slagen van de poging om de post incidentele loon stijging (zoals die voortvloeit uit promoties, verandering van werkkring e.d.) terug te drin gen. vangenis werd gezet en werd gemarteld, woont sedert enige tijd weer in België waarheen hij was teruggekeerd met zijn Chileense echtgenote na zijn vrijlating. Van Lancker zelf heeft na zijn onfortuinlijke val, een half uur na sluitingstijd van het ministerie van Economische Zaken in Brussel, gezegd dat hij over een aantal losliggende telefoondraden in zijn kantoor was gestruikeld en door het openstaande raam naar buiten is gevallen. Volgens de politie is dat echter onmogelijk. Uit een reconstructie en in lichtingen verkregen in Chi leense ballingenkringen in Brussel wordt opgemaakt, dat Van Lancker zich vanuit Brus sel intensief heeft beziggehou den met het Chileense verzet tegen het bewind Pinochet. Van Lancker was door de DINA, de geheime politie van Pinochet, al verschillende keren gewaarschuwd om op te houden met zijn activiteiten tegen het Chileense regime. Aan deze waarschuwingen zou hij echter geen gehoor hebben gegeven. Alleen zou hij wat omzichtiger te werk zijn ge gaan. Twee agenten van de DINA zouden zich kort voor slui tingstijd van het ministerie,, dat minder dan normaal bezet was vanwege de vakantie, bij Van Lancker hebben aange diend en hem mogelijk onder bedreiging in zijn kamer hebben vastgehouden totdat het gebouw leeg was. (ADVERTENTIE) tedere avond van 18 t/m 27 aug. (behalve zondag) inl en voorverkoop VVV Breda Tel 076-125733V132150* Koningin Elizabeth van Engeland heeft haar bezoek aan Noord-lerland ondanks de dreigementen van de IRA, met succes beiendigd. Ook op de tweede dag verliepen de activiteiten van de Britse koningin in een gespannen sfeer. Op de foto ontvangt Elizabeth bloemen van een kind aan op het terrein van de universiteit van Cloeraine. Het Ierse Republikeinse Leger had aanslagen op deze universiteit aangekondigd. In Belfast kwam het ondertussen weer tot gevechten ttissen rooms- katholieke jongeren en de oproerpolitie. Na haar bezoek aan Ulster is koningin Elizabeth voor een lange vakantie vertrokken naar het kasteel Balmoral in Schotland.

de Stem | 1977 | | pagina 1