len ,1pl laat vaste koffieprijzen los General Electric plande drie nieuwe fabrieken tl K®tjeo DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Werkgevers (teleurgesteld lier akkoord STEM Vorstin ver van strijd gehouden Burgemeester Halsteren beschuldigt raadslid Nederlandse sleepboot vast in Saoedi-Arabië Veel overeenkomsten met beruchte Dominici-zaak Engels echtpaar doodgeschoten in Z.-Frankrijk IRSWAAL DONDERDAG 1 Pi ^■fandaag Ook Boersma en Lubbers achten plan-Den Uyl onhaalbaar Den Uyl maakt lijst laatste problemen 19 lanpolders strijding van ig 1977 ld, RT1CUUER f f f f f f f f 11 AUGUSTUS 1977 117e jaargang no. 18336 li ui rii Brief FORMATIE Verslechtering Elizabeth in Ulster Bewusteloos na steek wesp Ook uitbreiding BPA- plant op programma ken bekend, dat |g van artikel 19 lening en artikel lning te verlenen Tistraat 4 te Yer- ng aan de Dam- (ïers 104 en 108. [van 26 april 1977 i gebied een be llet bijbehorende stus 1977 gedu- len ter inzage op algemene za- nijn van veertien 1 heeft tegen de- burgemeester en loornoemd. 5e burgemeester. IP fioemd waterschap at vanaf heden ge- fage is gelegd ter knastraat 5 te Hoek, finten Sas van Gent lor een plan tot be- leiniging in het ge- >renigde Braakman- be termijn van dertig jiden schriftelijk be- erp-plan indienen bij fhet waterschap, p/a lijks bestuur Ie. Barbé ?nlijke op- behoeften pe Nederlandse het Nederlands (NIPO) en het hnderzoek (Into- uele vermelding bureaus, richten sterdam. schriftelijk opgeven ertype gezet. p. Via de telefoon J dat U moet betalen. <tra te betalen. Als auwe girobetaalkaart e betaling ontvangt U tiekosten in rekening aat 16, Breda. Afid. of komma één vakje Prijs incl. 4% BTW 2,58 2,38 3,58 4,78, 5,98 7,18 8,38 9,58 10,78 f 11,98 rEven zo'pjOaOOO ct>A/laanderen mensen in -9 jaten weten, öai SAX DIRECTIE: dr. w.a.j.m. harkx en drs. j. h. m. brader hoofdredacteur: l. leuendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/HOLLAND - Douwe Egberts, de enige koffie- en theeprodicent in Nederland die nog vasthield aan vaste ver koopprijzen voor zijn produkten, zal deze verticale prijsbinding met ingang van morgen loslaten. Douwe Egberts geeft daarmee ten lange leste toe aan de druk, die tussenhandel en consumente norganisaties al geruime tijd op dit bedrijf uitoefenen om de taste prijzen om te zetten in adviesprijzen. Ook het ministerie van Economische Zaken heeft Douwe Eg berts nog maar kort geleden verzocht af te zien van het systeem van verticale prijsbinding. Daarbij wees het ministerie op de op handen zijnde wijziging van de wet economische mededinging. Het prijsgeven van de verticale prijsbinding volgt twee weken nadat Douwe Egberts een kort geding tegen superkruidenier Dirk van den Broek in Amsterdam had gewonnen. Dirk van den Broek was onder de minimum-prijs voor Douwe Egbertskoffie gaan zitten. De rechter beval hem echter de prijzen weer omhoog te Schroeven tot het vastgestelde minimum-bedrag. Edah heeft onmiddellijk gereageerd op het besluit van Douwe Egberts en de koffie- en theeprijzen van dit merk met ingang van morgen verlaagd met respectievelijk 11 en 20 procent. Volgens de heer M. de Wit verkoopleider van Edah, is Douwe Egberts uitein delijk door de knieën gegaan omdat andere koffieproducenten steeds meer merken op de vrije markt gooiden en omdat de consument door de sterke stijging van de koffieprijzen in de laatste jaren steeds prijsbewuster is geworden. De heer De Wit verwacht dat de beslissing van Douwe Egberts een stimulans zal zijn voor een scherpere concurrentie-op het gebied van de koffieprijzen. Daardoor zal de prijs in de winkels gedrukt worden. Los daarvan ligt een verdergaande prijsverlaging als gevolg van een ontspanning op de wereldgrondstoffenmarkt in het ver schiet. Vorige week woensdag werd algemeen om deze reden de kof fieprijs al verlaagd met 50 cent per pak. Albert Heijn kondigde bovendien gisteren met ingang van vandaag een prijsverlaging voor alle eigen merken koffie met ongeveer vijf procent af. Als reden werd opgegeven „de ontwikkeling op de grondstoffen- markt". DEN HAAG (ANP) - De Iraad van bestuur in arbeidsza ken, samenwerkingsorgaan Evan de Nederlandse werkge- jjversbonden, is niet gelukkig net het sociaal-economisch kkoord in het formatie- [overleg. In een gisteren uitge- jgeven verklaring Iaat de raad tveten „diep teleurgesteld" te [zijn „dat al onze pogingen om de deelnemers aan de kabi- letsformatie te overtuigen van tde noodzaak de particuliere ctor meer financiële armslag ite geven dan voortvloeit uit de 1 procentoperatie, op niets zijn litgelopen". VNO-voorzitter mr. Van Veen verklaarde gisteren dat de middelen, die worden aan gewend om in de komende vier [jaar de sociaal-economsche problemen te lijf te gaan, „on- Heugdelijk en ontoereikend" zijn. De overeenstemming op kchttien punten, die dinsdag is Bereikt tussen formateur Den Pyl en de fractievoorzitters en nanciële deskundigen van VdA, CDA en D'66, door breekt volgens mr. Van Veen ovendien de afspraken, die fcerkgevers en vakbeweging legin dit jaar hebben gemaakt het zogenaamde Haagse totocol, dat aan het arbeids- onflict rond de prijscompen- atie een einde maakte. Het CNV is in principe be eld om medewerking van de terknemers te vragen aan het Jeleid, zoals kabinetsforma teur Den Uyl dat wil voeren. [meer zon Wolkenvelden maar [geleidelijk meer zon. Zwakke tot matige noordelijke wind. Maximum temperatuur 20 tot 22 I graden. (binnen uiten LAND-2 [.Weinig vooruitgang in Widden-Oosten-conflict BINNEN- BUITENLAND-3 Hoe Arabische kinderen plederland zien. BlNNEN- BUITENLAND-4 Het wordt aardig druk op het SHOW en ZO arijs is geen stad maar een Wereld sp0rt-1 pith Brigitha laat zekere medaille schieten. mrijn Duisenberg-af DUISENBERG REBELLEERT MINISTER DUISENBERG: niet in tweede kabinet-Den Uyl (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister Duisenberg (Financiën) wil niet in het tweede kabinet-Den Uyl zitting nemen. Met die realiteit wordt in de PvdA-top ernstig rekening gehouden. Duisenberg wil als minister van Financiën geen ver antwoordelijkheid dragen voor de uitvoering van het beleid dat formateur Den Uyl heeft uitgestippeld ter bestrijding van werkloos heid en geldontwaarding. Ook de CDA-ministers Lub bers (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken) twij felen in ernstige mate aan de haalbaarheid van het beleid, dat Den Uyl voorstaat en waarmee de fracties van PvdA, CDA en D'66 akkoord zijn ge gaan. Zij hebben echter hun toekomstige positie nog niet zo duidelijk afgebakend als Dui senberg. Het besluit van Duisenberg - dat nog niet officieel, maar wel officieus aan de PvdA-top be kend geworden is - en de ern stige twijfel van Lubbers en Boersma dreigt Den Uyl te be roven van eensgezindheid in de uiterst belangrijke sociaal- economische driehoek in zijn demissionaire kabinet en in het kabinet dat hij aan het vormen is. De consequenties van Duisenbergs rebellie zijn dan ook op dit moment nog niet te overzien. Politieke kringen in Den Haag houden er rekening mee, dat hierdoor de positie van Den Uyl - ook als formateur - ernstig verzwakt dreigt te worden. Gisteravond deed Den Uyl een uiterste poging om zijn mi nister van Financiën alsnog tot andere gedachten te brengen. Hij zocht Duisenberg in diens Haagse woning op om op hem in te praten. Duisenberg heeft zich daarbij naar verluidt op het standpunt gesteld, dat er alleen over zijn aanblijven te praten valt als Den Uyl bereid zou zijn het gesloten financieel en sociaal-economisch akkoord opnieuw ter discussie te stellen. De kans dat de for mateur die bereidheid zou op brengen wordt uitermate klein geacht. Minister Duisenberg schreef op 20 juni een brief aan forma- teur Den Uyl. Daarin betoogde hij dat het omwille van werk gelegenheid en inflatiebestrij- ding noodzakelijk is om in de komende jaren op de over heidsuitgaven tot een bedrag van ruim f 9 miljard te bezui nigen. Daarmee kwam Dui senberg dicht in de buurt van de opvattingen van het CDA. In de PvdA-fractie stemde Duisenberg verleden week tegen de meerderheid in. Die meerderheid bond frac tieleider Van Thijn op het mandaat om in de formatieón- derhandelingen niet verder te gaan dan een bezuiniging van f 4 miljard (doorvoering van het door Duisenberg ingezette 1 procents-beleid, dat hij twee jaar geleden slechts met grote moeite aan zijn eigen partij wist te verkopen). Ook minister Boersma - die in de fractievergadering van het CDA dinsdag niet tot het einde kon blijven en daarom niet zijn stem uitbracht - zet vraagtekens bij het geformu leerde beleid. Hij is van oordeel dat er nog op vele pun ten van het bereikte akkoord nadere opheldering moet ko men. Met name op zijn vakge bied, lonen en sociale verzeke ringen, heeft Boersma grote twijfels. Boersma ziet met name de beperking van de in cidentele loonstijging tot driekwart procent per jaar en het beperken van de loonstij ging van niet cao-loners niet zitten. Op dit moment wil Boersma echter op de vraag of hij minister wil blijven met een grote verantwoordelijkheid voor de uitvoering van het door de formateur en de fractielei ders uitgedachte beleid, niet met ja of nee antwoorden. Minister Duisenberg be schikt thans over de macro ec- nomische verkenningen (MEV), de berekeningen van het planbureau die elk jaar bij de miljoenen nota worden ge publiceerd. Uit die berekenin gen zou een verdere verslech tering van de economische si tuatie, ook in 1978, blijken. v.:;N :..v •4'** Een gevallen soldaat van het Engelse leger, tussen stenen gooiende Noordierse demonstranten, in het gebied „Falls" te Belfast. Enkele minuten later joegen Engelse soldaten de jongeren uit de buurt van hun collega, om hem vervolgens de nodige medische verzorging te geven. (Van onze redactie buitenland) BELFAST - Terwijl Eliza beth, gekleed in sma ragdgroene japon en hoed, ont spannen glimlachend de tweeduizend uitgezochte gasten ontving op het buiten Belfast staande kasteel Hills borough, leverden anti-Britse betogers in het centrum van de hoofdstad gevechten met in oproertenue geklede politie mannen en soldaten. De ongeregeldheden begon nen toen zij een de monstratieve mars van repu blikeinse rooms-katholieken naar het stadhuis te genhielden. De betogers be gonnen toen met stenen en benzinebommen te gooien, duwden auto's omver en staken deze in brand. De po litie antwoordde met rubber kogels en voerde charges met de wapenstok uit. Aan de gevechten met enkele duizenden betogers waren twee bomexplosies vooraf ge gaan. In het 80 km. van Belfast gelegen Crossmaglen vloog een met explosieven geladen auto in de lucht, slechts geringe ma teriële schade aanrichtend. Ernstiger was een bomex plosie op een kruispunt in Bel fast. Volgens de politie werden daarbij zeven mensen gewond, zij het niet ernstig. De aanslag wordt door katholieken op re kening geschreven van de para-militaire protestantse organisatie Ulster Defense As sociation. Deze heeft gedreigd tweehonderd leden van de IRA te zullen doden als de vorstin enig leed zou worden berok kend. Rooms-katholieke beto gers trokken door Belfast roe pend: „Wij willen jullie ver vloekte koningin niet". (Zie ook pag. binnen- buiten land 2) (Van een onzer verslaggevers) HALSTEREN - Het Hal- sterse raadslid C. Verbogt (Gemeentebelang), de enige tegenstander dinsdagavond van het raadsvoorstel om de uitbreidingsplannen van Ge neral Electric te blokkeren, heeft volgens burgemeester Heidens „belangen waarvoor men niet in de raad is gekozen" laten prevaleren boven ge meentebelangen. Verbogt ver richt met zijn loonwerkersbe- drijf regelmatig onderhouds werkzaamheden op het terrein van General Electric. „Een stemverklaring kon achterwege blijven omdat de hele raad wist hoe het zat", aldus burgemeester Heidens. „Maar ik vind dit geen gezonde zaak". De Stem werd gister morgen van verschillende zijden getipt als zou Verbogt wellicht zijn loonwerkersbe- langen boven die van de ge meente laten prevaleren, maar de betrokkene zelf ontkent dat. „Elk weldenkend mens kan nagaan dat dat niet de reden is geweest", aldus het raadslid. „Mijn uitgangspunt is alleen geweest dat de zaak niet plat moet en dat we ook aan de werkgelegenheid moeten den ken. Bovendien zijn we over vallen met dat stuk van de bur gemeester". Het zich van de stemming onthouden, is bij Verbogt geen moment opge komen. „Dan kan ik wel stop pen in de raad, want ik werk ook voor de provincie", aldus luidde zijn reactie. EDE (ANP) De 41-jarige Edese gemeente-arbeider J.M. is gisteren in bewusteloze toe stand in het streekziekenhuis in Bennekom opgenomen, nadat hij door een wesp in zijn nekslagader was gestoken. De man was bezig met het maaien van de wegbermen in Lunteren. ROTTERDAM (ANP) - „De Nederlandse zeesleper „Tha mes" van Smit internationale in Rotterdam wordt al sinds mei vastgehouden in de Saoedi-Arabische havenplaats Damman. Volgens de maat schappij mag het schip de haven niet verlaten, omdat de „Thames" niet op de juiste wijze zou zijn ingeklaard. Elf bemanningsleden zijn inmiddels per vliegtuig in Ne derland teruggekeerd. Hun. vrijlating was het resultaat van onderhandelingen tussen Smit en vertegenwoordigers van het Nederlandse mi nisterie van Buitenlandse Zaken enerzijds en de autori teiten anderzijds. Kapitein J. Pannekoek uit Apeldoorn mag niet uit Dam man vertrekken. Tegen hem is een aanklacht ingediend en de kans, bestaat, dat hij voor een rechtbank moet verschijnen. Smit en „buitenlandse zaken" weten niet wat voor straf de heer Pannekoek kan krijgen. Naast kapitein Pannekoek verblijven op de „Thames" nog zes andere bemanningsleden, die wel naar huis zouden mogen als zij willen, maar wier aanwezigheid op het schip noodzakelijk is. De „Thames" is inmiddels bezig in de haven van Damman (aan de Perzische Golf) een schip los te trekken, dat daar op een pier is gelopen. Deze opdracht, die van de Saoedi- Arabische autoriteiten is ont vangen, geschiedt op „no cure - no pay"-basis. Volgens een woordvoerder van Smit staat dit volkomen los van een even tuele rechtzaak. De bemanning van de sleepboot is aangevuld met personeel van het kantoor van Smit in Saoedi-Arabië. Het is de Rotterdamse ber gingsmaatschappij een raadsel wat er verkeerd kan zijn gegaan met het inklaren van de Thames. Het is bekend dat Saoedi-Arabië zeer strikte voorschriften hanteert- voor het inklaren van goederen. Dit is ook een veel gehoorde klacht van de Nederlandse bagger- maatschappijen, die momen teel in het land met reusachtige karweien bezig zijn. „Bij wijze van spreken kan het zijn ge beurd dat de kapitein zijn naam van rechts naar links heeft geschreven in plaats van andersom", zo zei de woord voerder van Smit. De bemanningsleden, die in Nederland zijn teruggekeerd - omdat zij aan de beurt waren voor verlof - hebben verklaard dat zij goed zijn behandeld. De kapitein en zijn bemanning mogen gewoon op het schip slapen De kapitein is ook niet in arrest geweest. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM HAL STEREN - Als de Halsterse raad slaagt in zijn opzet om verdere uitbreiding van Gene ral Electric te blokkeren, zal in ieder geval de bouw van een tweetal fabrieken naar Bergs grondgebied moeten worden verschoven of helemaal ach terwege moeten blijven. Directie-woordvoerder W.J. Schmittmann van General Electric Plastics bevestigde gistermiddag desgevraagd, dat op het bedrijf is gedacht aan drie nieuwe uitbreidingen. Die drie nieuwe fabrieken zijn een lexanplant, waar de plastic korrels, het eindprodukt van de „finis hing", worden omgezet in plas tic ruiten en kogelresistent glas, een uitbreiding met vijftig procent van de BPA- plant en een heel nieuwe pro- duktielijn om polypropyleen- oxyde te maken, de grondstof voor de al bestaande Noryl- fabriek. De laatste uitbreiding zou op Bergs grondgebied kunnen komen, vlak naast de Noryl-fabriek. Volgens informaties uit be trouwbare bron was de BPA- plant, een monomeerfabriek, aanvankelijk berekend op een produktiecapaciteit van 100 ton per dag. Deze plant heeft niet meer dan tachtig ton ge haald. De resinplant, die het eindprodukt van de BP A ver werkt, heeft een produktietop van 130 ton in plaats van de geraamde 110 ton gehaald. Daarom zou de BPA-plant, waaruit de afgelopen negen maanden zeshonderd ton ben- zeengas ontsnapte, met onge veer de helft (op Halsters grondgebied) moeten worden uitgebreid. Volgens dezelfde informa tiebron zou de lexanfabriek, die de laatste tijd als uit breiding al vaker is genoemd, moeten worden gerealiseerd ten noorden van de lexan- extrusiefabriek, eveneens op Halsters grondgebied. Om de grondstoffen voor de Norylfa- briek zelf te kunnen maken, zouden een monomeer- en po- lymeerfabriek op Bergs grond gebied moeten worden ge bouwd, waar het polypropy- leenoxydepoeder kan worden gemaakt. Welke van deze uitbrei dingsplannen nu door de Hal sterse raadsbesluiten precies op de tocht zijn komen te staan, kon de bedrijfsleiding van General Electric ons gis termiddag nog niet meedelen. „We moeten eerst weten wat Halsteren precies besloten heeft", aldus woordvoerder W.J. Schmittmann. „En daar hebben we op papier nog niets van gezien". DEN HAAG Vrijdagmiddag stelt formateur Den Uyl tezamen met de frac tieleiders van PvdA, CDA en D'66 de definitieve lijst op van nog in het regeerprogram te regelen onderwerpen. Het ligt niet in de bedoeling van Den Uyl om zijn werk voort te zetten met een regeling van de abortus-wetgeving. Gisteren besprak Den Uyl met de drie fractieleiders af zonderlijk de keuze van de nog te bespreken onderwerpen. Vandaag zullen de fractielei ders Van Thijn (PvdA) en Van Agt (CDA) daarover met hun fracties beraadslagen. (ADVERTENTIE) ffm droogkokend grof gebroken, kilozak (Van onze correspondent) LE RAYOL-CANADEL - Bijna op de dag 25 jaar na de geruchtmakende en nimmer opgehelderde drievoudige moord op de Drummonds in het Zuidfranse Lurs zijn in de nacht van maandag op dinsdag twee Engelse toeris ten onder omstandigheden die op een aantal punten aan het drama van Lurs doen denken, vermoord nabij de pas van Canadel in het Massif des Maures, eveneens in Zuidfrankrijk. Dinsdagmiddag vonden drie jonge motorrijders op een geheel verlaten en zeer weinig bezochte plek een in Groot-Brittannië thuisho rende auto waarvan de inzit tenden, een man en een vrouw, blijkbaar nog in hun slaapzakken sliepen. Even later ontwaarden de jongelui evenwel dat de ruiten aan de linkerzijde van de Ford Cor tina stuk waren en bij nader toezien bleken de in zittenden, mensen tussen de 60 en de 65, dood te zijn. De onmiddellijk ge waarschuwde politie stelde vast dat het het echtpaar Broderick uit Yorkshire in Engeland betrof, waar de man een garagebedrijf had. De moord vertoont enkele punten van overeenkomst met die op het echtpaar Drummond en hun dochtertje in 1952: beide echtparen waren Engelsen. Beide hadden een voorkeur voor kamperen op eenzame plekken - de Pas van Canadel ligt op 6 kilometer van de dichtstbijzijnde behuizing - en het afschuwelijke karakter van de moord. De drijfveren zijn vermoe delijk verschillend. Terwijl de moord van Lurs, waarvoor de oude Dominici ter dood veroordeeld werd (hij kreeg later gratie) en nimmer op gehelderd is, wijzen verschil lende punten erop dat de misdaad van Canadel een roofmoord is. Het wordt mo gelijk geacht dat het echtpaar Broderick hun aan vallers) kende(n) of hem of hen althans eerder gezien hadden. Het niet meenemen van de fototoestellen en de juwelen lijkt deze theorie op het eerste gezicht te staven.

de Stem | 1977 | | pagina 1