Maertens: drie knechten Olympische strijd in Verenigde Staten Ponsteen te sterk voor Jacobs Remise tegen Gendlerman WIERSMA VAN SLAG Onderneming uit Proftour RUSRERGEN TEKENT BIJ NORITt betromMtere Keetie van Oosten-Hage pakt titel Nederlaag Hartoch Krzystof wint etappe Argentinië wint Galeabeker DID) THIRAl DEFINITIEF BIJ POST Akkoord Duitse tv Gelijk spel Sparta Excelsior klopt FC Utrecht VEEL BOLIDES VOOR OP NEDERLAND sport DE STEM VAN DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1977 (Van onze sportredactie) BRUSSEL - Freddy Maer tens krijgt drie knechten uit zijn eigen ploeg mee naar Ve nezuela om zijn wereldtitel op de weg te verdedigen. Het zijn Pollentier, De Meyer en Beys- ens. De vier Flandria's vormen het grootste blok in de 13 man sterke Belgische profploeg voor het wegkampioenschap. Eddy Merckx kan slechts be schikken over een ploeggenoot: Joseph Bruyère. Daarentegen is de groep IJs- boerke weer sterk vertegen woordigd met drie man: Go- defroot, Jacobs en Ludo Peeters en behoort Willem Peeters tot de reserves. Roger de Vlaminck, de dwarsligger van vorig jaar die in Ostuni uit de ploeg werd ge laten, is er dit jaar na twee overwinningen in klassiekers en ondanks een langdurige knieblessure, wel bij, maar staat volkomen alleen. Alleen als iemand uitvalt, krijgt hij er een ploegmaker bij: eerste re serve Johan de Muynck. Andere „eenlingen" zijn Lucien van Impe (zoals elk jaar trouwens), Frans van Looy en Paul Wellens. De Belgische ploeg bestaat uit een man meer dan andere landen. Omdat we reldkampioen (Maertens) au tomatisch geplaatst is. De ploeg bestaat uit: Freddy Maertens, Michel Pollentier, Mare de Meyer, Herman Beys- ens (allen Flandria), Eddy Merckx, Joseph Bruyère (Fiat), Walter Godefroot, Jos Jacobs, Ludo Peeters (IJsboerke), Roger de Vlaeminck (Brook lyn), Lucien van Impe (Lejeu- ne), Frans van Looy (Maes) en Paul Wellens (Frisol). Eerste reserve is Johan de Muynck (Brooklyn), tweede reserve: Willem Peeters (IJs boerke). NEW YORK (ANP) - Drie Amerikaanse steden, Los An geles, New Orleans en New York, zijn nog steeds in compe titie om de Olympische zomer spelen van 1984 binnen de (Van onze sportredactie) UTRECHT - Herman Ponsteen is de nieuwe Nederlandse kampioen op het nummer achtervolging bij de amateurs. De coureur uit Nijverdal versloeg gisteravond op de baan van het Utrechtse stadion Galgenwaard in de finale Michel Jacobs met een verschil van minder dan een seconde. Bij de dames ging de Nederlandse titel achtervolging naar Keetie van Oosten-Hage, die in de finale Anne Riemersman ruim achter zich liet. De finale van de amateurs was een spannende aangele genheid. Reed Michel Jacobs dinsdag in Utrecht nog op een tot baanfiets omgebouwde wegfiets, gisteren had hij van zijn ploegleider Rini Wagtmans een echte fiets voor de piste tot zijn beschikking gekregen. Dat dat hielp bleek wel in de halve finale toen de coureur uit het Limburgse Bingelrade een zeer ac ceptabele tijd op de klokken bracht. VICHY (ANP) - Argentinië heeft gisteren in Vichy de finale van het tennistoernooi om de Galeabeker (spelers tot 21 jaar) gewonnen. Frankrijk werd met 3-2 verslagen. Dinsdag hadden de Fransen nog de leiding met 2-0. Het dubbelspel leverde echter een overwinning op voor Ar- gentinië en ook in de laatste twee enkelspelen waren de Zuidamerikanen sterker. Jose Luis Clerc won van Christophe Roger-Vasselin met 3-6 6-0 6-3 6-4 en Fernando Dalla Fontana versloeg Christophe Casamet 6-3 7-5 6-3. (Van een onzer verslaggevers) LINNE - Het is nu definitief oat Dietrich Thurau de wieler- ploegTI-Raleigh aan het einde van dit wegseizoen zal verlaten ai voor de Belgische firma IJs boerke gaat rijden. Thurau is niet de enige man die Raleigh verlaat. Zijn vriend en mees terknecht Bert Pronk, de Duitse zesdagenrenner Günt- her Haritz en soigneur Ruud «akker zullen eveneens de overstap naar IJsboerke ma ken. In Linne zei Dietrich Thu- tau desgevraagd: „Alles is fond, in oktober zullen de con tracten van Pronk, Haritz en mij met IJsboerke getekend worden". Soigneur Ruud Bak ker heeft gisteren schriftelijk zijn ontslag ingediend bij Peter dacSFL°RT(SID)-Dins- H.r? hebben de West- visiemaT'ua,bond e" de tele" ZDFm appi'en ARD en over ,J<?enstemmingbereikt Duits vJVnl!1^endin£cn van van hot^ er de inhoud Z* COntract w«d niets Penbaar gemaakt. I iteuftè^ri101161 Priedrichs beide ^-^d°0rschemeren. dat hebben^d™ Water 1,1 de wiin taald „.„-a tot dusverre be- I taald Werd> overschrijdt. Jacobs versloeg in de halve finale gisteren Geert Schipper met 5 minuten 2.16 seconde tegen 5 minuten 3.90 seconde. In de andere halve finale spaarde Herman Ponsteen, vorig jaar tijdens de Olympi sche Spelen van Montreal winnaar van het zilver op dit nummer, zich duidelijk. Hij had dan ook niet zoveel tegen stand van Dick van Egmond als Jacobs van Schipper. Pon steen finishte in de halve finale in een tijd van 5 minuten 10.93 seconden, duidelijk minder dus dan Jacobs. Er zat dus een verrassing in de lucht maar die kwam er niet uit. In de finale reed Ponsteen wel voluit en fi nishte hij in 5 min. 0.62 secon den. Jacobs liet 5.01.51 af drukken, iets minder dan een seconde langzamer. Bij de dames ging de titel naar Kloetingse Keetie van Oosten-Hage. Hetgeen echter niet inhoudt dat de Zeeuwse haar wereldtitel op dit nummer in San Christobal in Venezuela bij de WK zal ver dedigen. De Kloetingse lerares geeft voor dit keer namelijk de voorkeur aan de strijd op de weg. Zou zij namelijk ook het baantoernooi deelnemen dan zou zij de viering in huiselijke kring van de verjaardagen van haarzelf en die van haar echt genoot moeten missen. En dat heeft Keetie van Oosten-Hage er dit jaar niet voor over. De uitslagen zijn: Finale achtervolging amateurs: 1. Ponsteen 5.00.62; 2. Jacobs 5.01.51; om de derde plaats: 1. Schipper 5.07.41; 2. Van Eg- mond 5.11.02. Halve finales achtervolging amateurs: Eerste rit: 1. Michel Jacobs 5 minuten 2.16 secon den; 2. Geert Schipper 5.03.90, tweede rit: 1. Herman Ponsteen 5.10.93; 2. Dick van Egmond 5.17.87. Halve finales achtervolging dames (3 km): eerste rit: 1. Anne Riemersma 4.08.06; 2. Wil Kwanters 4.13.01; tweede rit: 1. Keete van Oosten-Hage 4.22.05; 2. Truus van der Plaat 4.32.73. Finale: 1. Van Oosten-Hage 4.04.12; 2. Riemersma 4.12.90; om de derde plaats: 1. Kwantes 4.12.81; 2. Van der Plaat 4.26.22. Halve finales sprint ama teurs: eerste serie: Lau Veldt wint in twee ritten van Andre Boskamp. Tijd over de laatste 200 meter: 12.63 en 12.99. Tweede serie: Sjaak Pieters wint in twee ritten van Erik Gesebrick. Tijd over de laatste 200 meter: 12.92 en 15.21. Overleg tussen Michel Jacobs en ploegleider Rini Wagtmans. poorten te krijgen. Newbold Black, de voorzitter van de se lectiecommissie van het Ame rikaanse Olympisch Comité, heeft gisteren verklaard dat de inschrijving van New Orleans nog net op tijd binnen kwam en is geaccepteerd. Er heerst in de Verenigde Staten nogal wat verwarring over wie in aanmerking komt voor de organisatie van de Spe len. Zo zou Chicago ook kan didaat zijn. Burgemeester Mi chael Bilandic zei tenminste dat zijn stad onder bepaalde voorwaarden de Spelen wel in huis wilde halen. Bij het Ame rikaanse Olympisch Comité kwam echter geen officiële in schrijving van Chicago binnen. Uit een andere bron werd weer vernomen dat alleen Los Ange les, dat de Spelen in 1932 al eens organiseerde, en New York de enige kandidaten zou den zijn. Tussen deze twee ste den heerst al maanden een zware concurrentieslag. Daarin heeft zich op het laatste moment nu dus ook New Or leans officieel gemengd. Los Angeles was reeds kan didaat voor de Spelen van 1976 en 1980, die aan respectievelijk Montreal en Moskou werden toegewezen. De Californische stad leek voor 1984 zonder meer te gaan winnen, maar in tussen is de wind behoorlijk gedraaid. „Het is onmogelijk te voor spellen welke stad het dage lijks bestuur van het Olym pisch Comité zal kiezen", ver klaarde een woordvoerder. „De wedstrijd is volkomen open. In dezelfde hoek werd gehoord dat Abraham Beame, de burgemeester van New York, de Spelen aangrijpt voor zijn verkiezingscampagne, waarin hij moet proberen zijn baan te behouden. De bouw HOOGEZAND (ANP) - Harm Wiersma is duidelijk van slag af. Na zijn nederlaag van dinsdag tegen Rob Clerc (voor het eerst in twee jaar kreeg de huidige wereldkampioen een nuf te slikken) volgde een dag later een remise tegen de Israë liër Gendlerman. In de slotfase stond Gendlerman zelfs iets beter. Wiersma raakte hierdoor een punt achter op Clerc, die geen fout maakte tegen de Surinamer Pertap Malahe. Clerc is nu eerste op de ranglijst met veertien punten, één meer dan Wiersma en de Amerikaan Smith, die de Bel gische kampioen Oscar Ver- poest terugwees. Gendlerman hield de stelling tegen Wiersma goed in evenwicht. Wiersma kon tegen de Israëliër vrijwel niets berei ken. De Friese crack trachtte direct na de opening met wat grillig flankspel een soort aan val op te zetten, maar Ge ndlerman verdedigde zich af doende. Meer dan remise zat er voor een teleurgestelde Wiersma niet in. Verpoest speelde aanvanke lijk aanvallend tegen Smith, die zich zoals gewoonlijk be paalde tot een verdedigende taktiek. Toen de Belg in tijd nood kwam, kreeg Smith de ge legenheid schijfwinst te force ren en het resterende eindspel te winnen. (Van onze sportredactie) UTRECHT In de nationale profronde, die eind au gustus tussen Alkmaar en Heerlerheide wordt verreden, zal Nederlands tweede profploeg, De Onderneming, ont breken. De sponsor is gisteren in een gesprek met de orga nisators niet tot overeenstemming gekomen op het finan ciële vlak. Ploegleider Koos Rook vond de eis van de organisatie, 10.000 gulden betalen om te mogen starten, onredelijk. Ook het com promis,, namelijk dat de Onderneming geen startgeld zou betalen maar zijn eigen hotelkosten zou voldoen, vond hij niet aanvaard baar. „Wij willen", zei Rook, „net zo worden behandeld als de andere ploegen die met Frisol voor deze ronde in zee gaan. Wij willen in ieder geval een behandeling als we ook in het buitenland zouden krijgen. In Luxemburg bijvoorbeeld worden al onze kosten van verblijf en dergelijke vergoed en bovendien krijgen we nog een bedrag voor de onkosten. Hier moeten wij geld meebrengen. Ik weet dat de ronde ook van belang is voor de sponsor, maar ik vind dat wij als Nederlandse ploeg zeker dezelfde rechten zouden mogen hebben als de buitenlandse ploe gen die meedoen". Malahe trachtte door een ruiltaktiek Clerc op afstand te houden. De druk van de Am sterdammer werd echter steeds sterker. Gesteund door een goede centrumstelling werd de Surinamer vervolgens van het bord gespeeld. Jansen aanvaardde tegen Van der Borst een opsluiting aan de lange vleugel en verkreeg als compensatie een felle aanval aan de korte zijde. Jansen drong de stelling van zijn tegenstander binnen en Van der Borst besloot, ten on rechte, tot een afwikkeling. De resterende stand hield echter een eenvoudige winnende combinatie voor Jansen in. Het agressieve spel van Ka- plan tegen Liddell resulteerde voor de ex-Rus in een over machtseindspel. Toen Kaplan een tweede dam haalde capitu leerde Liddell. De partij tussen n'Diaye en Sy had een heel merkwaardig verloop. De Senegalees ver bruikte in de opening bijzonder veel tijd. Hij raakte in tijdnoodfase een schijf ach ter, maar zag tot zijn grote op luchting met de vlag op vallen een remisevoorstel door n'Diaye aanvaard. Al met al is er in de grootmeestergroep met nog twee ronden te spelen een bijzonder spannende slotfase te verwachten. In de meestergroep bleef Van Harten aan de le'ding, direct gevolgd op één punt achterstand door De Jong. Ook in de jeugdgroep bleef de stand aan de kop ongewijzigd. De onderlinge duels tussen de vier koplopers eindigden allen in remise. De resultaten van de negende ronde in het KSH damtoernooi te Hoogezand zijn: GROOTMEESTERGROEP: Jansen - v.d. Borst 2-0f Smith (VSt) - Verpoest (Bel) 2-0, Liddell (VSt) - Kaplan (VSt) 0-2, Clerc - Malahe (Mali) 2-0, Gendlerman (Isr) - Wiersma 1-1, n'Diaye - Sy (Sen) 1-1. Stand na negen ronden Is: 1. Clerc 14 punten, 2. Wiersma en Smith 13, 4. Jansen 12, 5. N'Diaye 11, 6. Kaplan 10,7. Sy 8, 8. Verpoest en Gendlerman 7, 10. Liddell en v.d. Borst 5, 12. Malahe 3. MEESTERGROEP: Van Harten - Butter 2-0, De Jong - Michailovskaja (Sov) 2-0, Lepsic (Joe) - Buitendorp (Sur) 1-1, Hijlkema - Buurke 0-2, Stanek (Tsj) - v.d. Linde 1-1, Badiali (Ita) - De Rooy 2-0. De stand na negen ronden: 1. Van Harten 16, 2. De Jong 15, 3. Buurke 12, 4. De Rooy, Hijl kema, Badiali 10, 7. Michailo vskaja 8, 8. Buitendorp 7, 9. Lepsic 6, 10. Butter en v.d. Linde 5, 12. Stanek 4. Jeugdgroep: Vermin - Schui- tema 0-2, Galperin (Isr) - Schippers 1-1, Dollekamp - Stokkel 1-1, Harmsma - Bremmer 2-0, Skliarov (Sov) - Brouwers 1-1, Keizer - Bies 2-0. De stand na negen ronden: 1. Stokkel, Dollekamp, Brouwers, Skliarov 12, 5. Schuitema 10, 6. Keizer en Harmsma 9,8. Bies, Schippers, Galperin 7, 11. Vermin 6, 12. Bremmer 5. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Na een laatste afrondende bespre king heeft Rijsbergen gis teravond zijn contract met Feyenoord met een jaar ver lengd. Boskov kan daar door tijdens het toernooi in het Spaanse La Coruna op zijn voorstopper rekenen. De terugkeer van Harry Vos is echter nog niet helemaal rond. Trainer Boskov heeft hem weliswaar bereid gevonden (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Sparta heeft gisteravond met 2-2 ge lijk gespeeld tegen New Castle United. De Rotterdamse doel punten werden gescoord door Clarke (strafschop) en Van Zoest. Voor de Britse eerste- divisieclub scoorde Burns beide doelpunten. Bij Sparta viel de van Sheffield Wednes day overgenomen middenvel der Henson opnieuw tegen. Na rust werd hij dan ook vervan gen door Van Zoest. De Deen Kersten Jensen werd door trainer Brom als voorstopper getest. Met de Rotterdamse club heeft Jensen overeenstemming bereikt over een eenjarig contract. Vandaag zal Sparta onderhandelen met FC Groningen, waar Jensen geweigerd heeft zijn contract te verlengen, over de vergoe dingssom. ook het volgend seizoen te blijven voetballen, met direc teur Guus Brox zullen echter nog een aantal zaken op een rijtje moeten worden gezet. Na Feyenoords terugkeer uit La Coruna zal er nog contact wor den opgenomen met de Deen Jesper Rasmussen die dins dagavond door Feyenoord werd getest. Guus Brox liet zich gisteren nogal lovend over zijn kwali teiten uit. Trainer Boskov heeft echter een negatief oor deel over hem uitgesproken. Boskov: „Zulke jongens lopen er in ons C-team genoeg rond! Wat hij kan kan Harry Melis zeker zo goed. Aan zo'n speler heb ik geen behoefte". VELP (ANP) - In de zesde ronde van het Reinbouw- schaaktoernooi heeft de Ne derlandse meester Rob Har toch verloren van Wim Luber- ti, waardoor Luberti als enige speler een maximale score heeft. Ivan Nemet, de Joegos lavische titelverdediger, staat nu op een half punt achter Lu berti op de tweede plaats. Belangrijkste uitslagen zesde ronde: Luberti - Hartoch 1-0, Nemet Joe. - Bosma 1-0, Sorensen Den. - Ballon 0-1, K. Dekker - Boyd Can. afgebr., Baart - Borm 0-1, Gelpke - Rosmuller 1-0, Rickers Brd. - v. d. Poel afgebr., Scheeren - Bosch 0-1, De Roode - Lith af gebr., J. Boersma - Burggraaf 1-0, v. d. Sterren - Koster 1-0. Overigens heeft men bij Feyenoord nog steeds geen be richt ontvangen van de door Zuid-Amerika toerende Peter Stephan. Men maakt zich bij de Rotterdamse club enigszins zorgen over de adjunct directeur, die had afgesproken elke dag contact te onderhou den met zijn thuishaven. ROTTERDAM (ANP) - Eer ste divisie club heeft gister avond op eigen terrein een vriendschappelijke wed strijden tegen FC Utrecht, dat in de eredivisie uitkomt, met 3-0 gewonnen. Bij de rust leidden de Rot terdammers al met 2-0 door treffers van Makky Nijssen (5e minuut uit een strafschop) en Cor Pot na een halfuur. Tien minuten na de rust maakte Koos Waslander er 3-0 van. Er waren 2.000 toeschouwers De uitslagen van andere oe fenwedstrijden zijn: Quick Boys - FC Amsterdam combinatie 1-0 (1-0). 80e mi nuut Lourens Mouter 1-0. Toe schouwers: 650. Sparta '25 - Helmond Sport 1-2 (0-2). Toeschouwers: 400. MKC - MW 0-9. (ADVERTENTIE) van Olympische accommoda ties betekent immers werk voor de vele werklozen in New York. Pat Earle, de beijveraar van de New Yorkse kandidatuur, heeft een instituut laten uit zoeken welke mening de New Yorkse gemeenschap heeft. Uit het onderzoek bleek dat 80 procent van de inwoners de Spelen wel van dicht bij wil zien. Het dagblad New York Post gaat echter nog steeds door met een campagne tegen de kandidatuur van New York. Het stadsbestuur van New York heeft intussen al prakti sche plannen laten uitwerken. Het honkbalstadion genaamd „Shea-stadium" wordt uitge breid tot 90.000 plaatsen en wordt geschikt gemaakt voor atletiek. Het zwembad en de wielerbaan worden gebouwd in het park „Flushing Mea dows" in de wijk Queens, dicht bij het grote stadion. Het Olympisch dorp wordt ge bouwd op het eiland Roosevelt tussen Manhattan en Queens. Op 2 oktober neemt het Amerikaans Olympisch Co mité de beslissing welke stad als officiële kandidaat wordt opgegeven bij het Internatio naal Olympisch Comité. Dat zal ook de stad zijn waar de Spelen inderdaad worden ge houden, want buiten de Ver enigde Staten heeft zich geen enkel land kandidaat gesteld. De definitieve beslissing valt in april van het volgend jaar als het IOC in Athene verga dert. WITTLICH (ANP) - De Pool Krzystof Sujka heeft gisteren de achtste etappe van de Ronde van Rijnland-Plats voor ama teurs gewonnen. Door zijn zege in deze zware etappe, die ging over 156 kilometer van Kusel naar Wittlich in de Eifel, nam Sujka de gele leiderstrui over van zijn landgenoot Ceslaw Lang. Beste Nederlander was Bert Oosterbosch, die bij de goede ontsnapping zat en als vijfde eindigde in dezelfde tijd als de winnaar. De uitslag van de achtste etappe was: 1. Krzystof Sujka (Pol) 156 km in 3 uur 54 minuten 36 se conden (met 30 seconden boni factie: 3.54.06), 2. Olaf Paltian (Wdl) in dezelfde tijd (met 20 seconden bonifactie: 3.54.16), 3. Erwin Lienhard (Zwi) z.t. (met 10 seconden bonificatie: 3.54.26), 4. Per Kjersgaard (Den) z.t., 5. Bert Oosterbosch (Ned) z.t. De klasseringen van de overige Nederlanders zijn: 20. DeRooy3.55.35,21. Lange- rijs z.t., 27. Kuys 3.57.38, 46. Havik 4.07.36, 56. Mutsaars 4.17.58. Algemeen klassement: 1. Sujka 27 uur 10 minuten 56 se conden, 2. Lang (Pol) op 56 se conden, 3. Nowicki (Pol) op 1 min. 12 sec., 4. Weibel (Wdl) op 1.37,5. Mutter (Zwi) op 1.52,6. Von Loeffelholz (Wdl) op 2.29. (Van onze sportredactie) ZANDVOORT - Voor de Grote Prijs van Nederland voor formule-I wagens, die op 28 augustus op het circuit van Zandvoort wordt gehouden, hebben de organisators 37 in schrijvingen ontvangen. Aan de officiële training op 26 augustus mogen echter slechts 31 coureurs deelnemen, zevenentwintig hebben hier voor al een startbewijs: de 24 coureurs, aangesloten bij de formule I construction associa tion, de Nederlander Bob Haye, de Belg Patrick Neve, en de Fransman Jean-Pierre Jar- rier, die een punt heeft vergaard in het klassement voor het wereldkampioen schap. Voor de overige vier plaatsen heeft de organisatie op 23 au gustus een extra kwalificatie wedstrijd uitgeschreven, waaraan tien coureurs zullen deelnemen. De beste vier plaatsen zich voor de training op 26 augustus. De 26 snelsten op de training starten op zondag in de Grote Prijs.

de Stem | 1977 | | pagina 9