UZEN Albeda ziet kans voor VAD-akkoord Gevechten tussen Libië en Egypte DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 'WêWÊÊÊËMMÊÊ. BESTEM VAN AGTPVDA MOET CONCESSIES DOEN Hasj - vondsten extra attractie op stranden Opleiding onderhoudspersoneel F-16 vindt in Nederland plaats Wraak: vijf kinderen dood DRIEL KOOP SITE B.V. VRIJDAG Nederlandse dag in de Tour nse PTT boort vakantiegangers de neus AANZIENLIJKE KOSTENBESPARING asing ij ons ^STATION iuzen ent korting ent korting ent korting izen en Axel AUTO'S Tel. 01150-12258 ens mee. 22 JUL11977 1 KNEET - 2 BAL - 3 KARST Ijandaag Ex-tealtronicdirecteur „Ik nam 500.000 dollar" Vijf FORMATIE 52e DAG General Electric V.M.L. wil onderzoek justitie Jongen (13) bij opbouw Tilburgse kermis omgekomen Directrice Gents bejaarden tehuis in arrest Slecht ,,Gek s 1976 1976 1975 1974 1975 1975 1976 1974 1970 en opruimprijzen el 1150-96568 1972 1976 1973 1972 1973 1976 1976 1976 1975 1975 1974 1974 1974 1974 1972 1973 1973 1974 1975 1974 1974 1973 1973 1973 1972 1971 1971 1970 13344 erdags van 8 tot 18 uur DIRECTIE: dr w.a.j.m. harkx en drs j. h. m. brader hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen (Van onze sportredactie) DYON - Gerrie Knetemann, Cees Bal en Gerben Kar stens hebben van de negentiende Tour-etappe een volledig Nederlandse aangelegenheid gemaakt. Aan de finish in Dyon versloeg Knetemann („De Kneet") zijn vluchtmakker Cees Bal in de sprint. Gerben Karstens („De Karst") maakte het Nederlandse feestje compleet door de sprint van het peloton te winnen. De grote groep had een achterstand van een kleine minuut op Knetemann. De overwinning van Kneteman betekende de vijfde Neder landse zege in deze Tour. Vandaag valt waarschijnlijk de definitieve beslissing in de tijdrit van 50 km rond Dyon. Hennie Kuiper begint daaraan met een achterstand van acht seconden op gele trui drager Bernard Thevenet. Kuipers ploegleider Peter Post is niet geheel gerust op een sportieve afwikkeling van de tijdrit. Hij heeft bij voorbaat geprotesteerd tegen even tuele onregelmatigheden. Post wenst niet te zien dat The venet op welke manier dan ook bevoordeeld wordt. Bij voorbeeld door een zwerm motorrijders rondom hem mee te laten rijden, waardoor Thevenet zou kunnen profiteren van de zuigkracht van de motoren. „Als Hennie verliest, moet dat wel op een eerlijke manier gebeuren. Dat vinden wij niet zo erg, maar het moet niet zo zijn dat Kuiper de hele tijd in de volle wind zit en Thevenet als een stayer naar de overwinning rijdt", zo zei Post. De extra directe televi siereportage van deze belangrijke tijdrit zal vanmiddag om 15.45 uur op Nederland I worden uitgezonden. De uit zending, die tot en met het einde van de tijdrit zal duren, was eerst om 15.15 aangekondigd, maar de Franse televisie start een half uur later. TOENEMENDE BEWOLKING Meest droog Maximumtemperatuur 18-22 graden radio en televisie Even uitblazen met Lenny Kuhr binnen-buitenland 2 Bejaarde Bruin doet z'n best nog binnen-buitenland 3 Grutter in 't groot zweert bij Den Uyl binnen-buitenland 4 Computerbedrijf speelde Sinterklaas SHOW en ZO Philippe Noiret dikke üoedzak en groot acteur SPORT 2 Probleemloze selectieprocedure voor Europese twemkampi oenschappen MERijn 8 strandjutter (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - Ex-directeur Anthony Rodgers van het fail liet verklaarde Nijmeegse computerbedrijf Tealtronic geeft toe, dat hij 500.000 dollar (destijds rond 1,3 miljoen gul den) van Tealtronic heeft op genomen, omdat hij „grote vorderingen op Tealtronic" zou hebben gehad. Hij zegt dat hij dit geld nodig had om er onder meer zijn schuld aan Singer Nederland, dat hij had gekocht te voldoen. Rodgers verklaarde dit in een gesprek met rechercheurs van de Economische Controle dienst, die hem na lang speur werk in Londen hebben opge spoord. In Nederland geldt een verzoek tot aanhouding van de ex-directeur. Opsporingsambtenaren van de Economische Controle dienst zullen over enkele weken opnieuw naar Londen reizen om te spreken met de ex-directeur. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Vroege Spanje-reizigers, die in hun vakantie betaalkaarten hebben ingewisseld en hoopten op een koersvoor- deeltje door de devaluatie van de Spaanse peseta, lopen grote kans bedrogen uit te komen. De postcheque- en girodienst blijkt namelijk door de Spaanse posterijen juist voor de 12e juli - toen de devaluatie werd inge voerd - te zijn bedolven door een enorme vloed aan verzilverde betaalkaarten. De devaluatie zat al enige tijd in de lucht en vermoed wordt dat de Spaanse PTT heeft getracht zoveel mogelijk (oude) kaarten het land uit te krijgen voordat het definitieve besluit zou vallen, om op die manier het verlies voor de Spaanse posterijen zo klein mogelijk te houden. Volgens de regels wordt namelijk door de PTT de koers aangehouden van de dag, waarop de betaalkaarten in ons land terugkomen. De PTT is dan ook genoodzaakt voor deze hele partij de oude koers aan te houden. Dat kan betekenen dat talloze girohouders nu worden geconfronteerd met afschrijvingen tegen de oude koers, ondanks het feit, dat de devaluatie al tien dagen geleden een feit werd. En deze situatie kan nog zeker tot en met de eerste week van augustus duren. Een woordvoerder van de Postcheque en Girodienst zei giste ren dat de zomertijd altijd al een topdrukte met zich meebrengt voor de dienst door de toevloed van betaalkaarten, maar dat de hausse uit Spanje hier nog eens een schepje bovenop heeft ge daan. Normaal duurt de verwerking van een betaalkaart onge veer tien dagen, de voorraad oude Spaanse betaalkaarten is ech ter nogzo groot, dat de verwerking nog wel eenszo'n 14 dagen zal vergen. (Van onze redactie buitenland) CAÏRO - De al jarenlang sluimerende onenigheid tussen Egypte en Libië is gisteren tot een ongekend heftige uitbarsting gekomen in een vier uur durend gevecht bij het Egyptische grensdorp Salloum, waarbij de strijdkrachten van beide landen tanks, pantservoertuigen en vliegtuigen inzetten. De Palestijnse leider Arafat probeert in het geschil te bemiddelen. Een woordvoerder van het Egyptische leger zei dat in de strijd 40 Libische tanks en 30 pantserwagens zijn vernietigd. Voorts schoot de Egyptische luchtmacht twee Libische straaljagers neer en nam de landmacht 12 Libische militairen en 30 „saboteurs" gevangen. Volgens de Egyptische zegsman braken de gevechten uit toen een Libische pantser strijdmacht van het dorp Mo- saed oprukte naar de 16 kilo meter verder gelegen grens, daarbij gedekt door een zware artilleriebeschieting. De Egyptische legerleiding besloot in te grijpen en een eer- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Informateur Albeda, die gisteren in stug tempo met zijn werk is begonnen, ziet een akkoord tussen de formatiepartners over de VAD wel zitten. Hij be schouwt zichzelf dan ook meer als een „vroedvrouw", die helpt te bereiken wat er in zit, dan als „architect" van overeenstemming. Maar volgens CDA-leider Van Agt „staat het als een paal boven water dat het CDA niet instemt met oplossingen van de VAD-problematiek als er geen concessies van de zijde van de PVDA zijn gedaan". PVDA-fractieleider van Thijn liet Albeda evenwel weten dat van de PVDA geen concessies te verwachten zijn. Van Agt vindt dat alle gesprekspart ners concessies zullen moeten doen. Voor D'66-leider Ter louw liggen de VAD- besprekingen weer geheel open. Hij acht zich niet gebon den aan het tegenover forma teur Den Uyl gegeven „ja"- woord. Albeda beschouwt de op dracht, die de koningin hem verstrekte, als een flexibele. Hij weet nog niet precies hoe breed die opdracht is. Letter lijk is hem opgedragen: „Een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om tijdens de formatie-Den Uyl gerezen me ningsverschillen uit de weg te ruimen, opdat deze formatie hervat kan worden." Albeda is van oordeel dat deze opdracht uitgelegd kan worden als een bredere dan al leen maar een onderzoek naar de VAD-problematiek. Hij is van oordeel dat tijdens de ge sprekken die hij gaat voeren de breedte van de opdracht als vanzelf zal komen vast te staan. „Voorshands denk ik dat „gerezen meningsverschil len" slaat op de blokkade die tijdens de formatie is ontstaan over de VAD. Mocht blijken dat de meningsverschillen ook elders liggen en met name bin nen de relatie met de sociaal- economische en financiële problematiek, dan kan ik bin nen mijn opdracht verder gaan." De informateur voerde gis teren vijf gesprekken. Het eer ste met premier en oud formateur Den Uyl, wiens wegbereider Albeda is. Den Uyl kwam even terug van zijn vakantie in Frankrijk. Daarna sprak Albeda achtereenvol gens met de fractieleiders Van Thijn, Terlouw en Van Agt. In de avonduren ging hij eten met minister Boersma (Sociale Za ken), de eerste ondertekenaar van het VAD-wetsontwerp. Vanmorgen praat Albeda met de vice-president van de Raad van State, dr. Ruppert, omdat, aldus, „Ik zijn strategische en tactische kwaliteiten bewonder en graag zijn ideeën toets". (Zie ook binnen- en buitenland 4) (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - De Vereniging voor Milieuhygiëne en Leefbaarheid West- Brabant (V.M.L.), die naar aanleiding van het verlies van 500 a 600 ton benzeen bij Ge neral Electric te Bergen op Zoom enkele dagen geleden de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant vroeg om slui ting van een deel van dit be drijf, heeft nu de officier van Justitie te Breda gevraagd een onderzoek in te stellen en zonodig tot strafvervolging over te gaan. Na de fosgeenontsnapping op 13 januari van dit jaar heeft de V.M.L. de officier van Justi tie niet om een onderzoek ge vraagd naar eventuele straf bare aspecten van de zaak. „Nu willen we eenter dat niet meer zo vrijblijvend wordt ge reageerd op wat er bij General Electric gebeurt dan het geval was na 13 januari", zegt V.M.L.-voorzitter Frans Fak- kers. Het lichaam van de dertienjarige Ad Schimmel is zojuist onder de stalen bint vandaan gehaald. Onder de kermisexploitanten op het Besterdplein en de velen, die de opbouw gadesloegen heerste grote verslagenheid. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG - De dertienja rige Ad Schimmel uit Tilburg is gisteren tijdens het opbou wen van de Tilburgse kermis op slag gedood. De jongen was aan het hel pen bij de opbouw van het 32 meter hoge reuzenrad. Een sta len bint met een gewicht van tweeduizend kilo viel naar be neden, toen de kabel waarmee de bint omhoog werd gehesen brak. De jongen werd vol door de neerstortende balk getrof fen. De brandweer moest er aan te pas komen om de jongen onder de bint vandaan te ha len. Politie en arbeidsinspectie stellen een onderzoek in naar de vraag hoe de kabel kon bre ken. Exploitant van het reu zenrad A. Kroon uit Over- schild had er in ieder geval geen verklaring voor. (Van een onzer verslaggevers) ZOUTELANDE - De Wal- cherse kust heeft ook gisteren grotere aantrekkingskracht uitgeoefend op zakken hasj dan op badgasten. Met het op maken van de balans werd gis teren al een totaal van ruim 3.500 kg hasj geteld, wat in houdt dat gisteren weer onge veer 500 kg hasj door de politie kon worden geborgen. Evenals de twee voorgaande dagen werden uitgebreide zoekacties (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - De opleiding van het onderhoudspersoneel van de nieuwe straaljager, de F-16 van General Dynamics, die in de komende jaren voor onze luchtmacht wordt ge bouwd, zal niet in de Ver enigde Staten maar in Neder land plaatsvinden. Dat heeft minister Stemerdink van De fensie na een diepgaand on derzoek beslist. Deze beslis sing zal naar mag worden ver wacht, een aanzienlijke kos tenbesparing opleveren. Een aantal geselecteerde in structeurs van de luchtmacht zal in het najaar van 1978 naar Amerika vertrekken, samen met een contingent technische specialisten. De technici zijn bestemd voor het onderhoud van de eerste vliegtuigen die in de zomer van 1979 op de vlieg basis Leeuwarden worden ge stationeerd. Zij ontvangen, in tegenstelling tot het overige personeel van de luchtmacht, hun (om)scholing in de Ver enigde Staten om in staat te zijn de eerste serie F-16's op te vangen. De instructeurs zullen op hun beurt het personeel in Ne derland inwijden in de gehei men van de nieuwe straaljager. Zij komen in april 1979 terug en zullen daarna met behulp van een zg. Mobil Training Unit, die door ons land is aan gekocht, beginnen met de om scholing van het onderhoud spersoneel. In 1981 zal deze opleidings eenheid van de vliegbasis Leeuwarden overgeplaatst worden naar Volkel om het daar aanwezige personeel op te leiden. In dat jaar zullen de nieuwe toestellen op deze basis worden gestationeerd. op touw gezet met als gevolg dat 's morgens tussen Domburg en Vrouwenpolder negen aangespoelde zakken werden opgepikt, terwijl de politie ook op Schouwen- Duiveland bij Westerschou- wen drie zakken uit het water haalde. De politie vermoedt dat de zakken inmiddëls door de sterke wind richting Ooster- schelde zijn gedreven en dat er nog geen einde hoeft te komen aan de hasj-vondsten op de stranden. De zoekacties zijn dan ook in noordelijke richting uitgebreid. Inmiddels is er voor de vele badgasten op de „Costa del hasj" die de zon de laatste dagen node missen, een extra attractie bijgekomen: de vloedlijn aflopen op zoek naar hasj. De politie heeft echter de indruk dat het merendeel van de strandjutters uit nieuwsgie righeid een kijkje aan de kust komen nemen. „Het is.niet zo dat zij een graantje willen meepikken van de grote hoop". Het totaal pakket aan vonds ten, samen met die in België, heeft bij de politie het vermoe den doen ontstaan, dat de hasj in de monding van de Wester- schelde te water moet zijn ge raakt. Maar dat is tot nu toe ook ongeveer alles wat de politie-teams bijna zeker we ten. Over de herkomst van het dure goedje-totale waarde nu ongeveer zes miljoen gulden - is nog steeds weinig te melden. (Van onze correspondent) GENT - In Gent is de direc trice van een bejaardentehuis aangehouden. Deze vrouw, M.D., wordt ervan verdacht de pensiongasten opgelicht en hun spaarcenten afhandig ge maakt te hebben. Bovendien wordt aangenomen dat zij een medewerkster is van een an dere Gentse oplichter M„ te vens een vriend van de aange houden onderzoekrechter Jes- pers. Deze Gentenaar verblijft momenteel nog in Zwitser land, waar hij in een zieken huis is opgenomen. Ook hij is aangehouden. Over deze Gentse oplichter werd nog vernomen dat hij een Zwitsers bedrijf op de rand van het faillissement heeft ge bracht. Hij plaatste een order bij een Zwitserse wasmachine- fabriek van een half miljoen Zwitserse frank en spiegelde dit bedrijf ruim afzetgebied voor in België. Deze firma begon met de produktie van de speciale wasmachines om vouwgordijnen te wassen. Wanneer naar een betaling ge vraagd werd aan de opdracht gever, zei M. dat de cheques onderweg waren. Het bedrijf heeft echter nooit één Belgi sche frank ontvangen. ste confrontatie vond plaats. Toen de Libiërs zich terug trokken zetten de Egyptenaren de achtervolging in, waarna het ten westen van Mosaed op nieuw tot een treffen kwam. Ditmaal zetten de Libiërs ook hun luchtmacht in wat aan Egyptische zijde een tegenactie ontlokte. „Onze luchtmacht schoot twee van de aanvallers neer", aldus de zegsman, hieraan toevoegend dat toen al 40 tanks en 30 Libi sche pantserwagens waren vernietigd. Op enkele gewonden na, leden de Egyptenaren geen verliezen. De zegsman bena drukte dat de gevechten van donderdag de nieuwste waren in een serie die op 12 juli be gon. Op die dag werden „vier saboteurs" gearresteerd die met automatische wapens en explosieven trachtten Egypte binnen te dringen, aldus de woordvoerder. Vier dagen later opende een Libische patrouille het vuur op een Egyptische grenspost waarna de Egyptenaren het vuur beantwoorden. Afgelo pen dinsdag vond een artille rieduel van vier uur plaats op verschillende plaatsen langs de grens, zo zei de woordvoer der. Toen werden 20 Libische pantservoertuigen vernield en kwamen negen Egyptenaren om. Het was de eerste maal dat een van beide landen melding maakte van deze incidenten. Wel was genoegzaam bekend dat de verhoudingen tussen Cairo en Tripoli slecht waren. Deze verslechtering trad in toen de Egyptische president Anwar Sadat in 1973 definitief een einde maakte aan een po ging de twee landen te vereni gen in een federatie. Dit had tot gevolg dat zowel Sadat als de Libische leider Gaddafi elkaar steeds heftiger beschuldigingen naar het hoofd slingerden. Egypte heeft Libië er in de loop van de jaren van beschuldigd verantwoor delijk te zijn geweest voor tien tallen bomaanslagen, voor de belangrijke voedselrellen die Egypte in januari troffen en laatstelijk voor het optreden van een fanatieke moslemsekte die van Egypte een theocratie wilde maken en onder meer een Egyptische oud-minister van godsdienstzaken ver moordde. Gaddafi op zijn beurt be schuldigde Sadat er herhaal delijk van zich te hebben uitge leverd aan Israël. Sadat deed deze beschuldigingen af door Gaddafi uit te maken voor een „gek" en een schizofreen. RIO DE JANEIRO (UPI) - Een man die kwaad was op de directie van een circus die hem niet wilde laten zingen tijdens een avondvoorstelling, is met zijn bus de circustent binnen gereden. Er vielen daarbij vijf doden, allen kinderen, en 21 gewonden. De man, een buschauffeur genaamd José Nunes, wilde tijdens de voorstelling een lied zingen. Dit werd niet toege staan en Nunes werd de tent uitgezet. Hij stapte daarop in zijn lege bus en reed daarmee de circustent binnen. Hij had teveel gedronken.

de Stem | 1977 | | pagina 1