Over vijf jaar geen werk meer voor duizenden in onderwijs van aele trui Ruim 2.000 kg hasj aangespoeld DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND ONDERZOEK PROVINCIE EN ARBEIDSINSPECTIE NAAR BENZEENVERLIES Belgen willen bij Loenhoit gas in de grond bewaren rHier had ik nooit op WOENSDAG DE STEM Vrouw in coma na behandeling bij tandarts APPELTJE VOOR DE DORST IN DE WINTER INE KUIPER: 0^^M^rfrM'GF SCHENK wk% V OP HET STRAND VAN WALCHERE»! Bij General Electric V> 20 JUU 1977 117e jaargang no. 18317 aag Onzekerheden V' DIRECTIE: DR. W.A.J.M. HARKX EN DRS. J. H. M. BRADER HOOFDREDACTEUR: L. LEUENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN VLISSINGEN (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG - Over een jaar of vijf zal de werkgelegenheid in het kleuter- en lager onderwijs waarschijnlijk met zo'n tienduizend arbeidsplaatsen zijn gedaald. Bijna de helft van de jonge mensen die dan de opleidingen voor kleuterleidsters (nu nog 45) en de pedagogische academies (nu nog 91) verlaat zal dan in het onderwijs geen baan kunnen krijgen. Dat zijn er zeker 35.000. Enkele jaren later komt de bui van de geboortedaling, die sinds jaren boven ons hangt, boven het voortgezet onder wijs aan. Wat daarvan de ge volgen zijn voor de werkgele genheid in dat onderwijs is nog niet duidelijk. In ieder geval kan de vermoedelijke daling van het aantal leerlingen daar per streek nogal uiteenlopend - consequenties hebben voor het voortbestaan van bepaalde middelbare scholen. Dit zijn de harde feiten, die naar voren komen in een aan tal studies, die de laatste tijd zijn verschenen over de te ver wachten vraag en aanbod in ons onderwiis. Zoals de zaken nu staan, zal het aantal geboorten sterk terug blijven lopen. Enkele cij fers om dat te onderstrepen. Men heeft berekend dat er in 1982 zo'n 200.000 kleuters minder in ons land zullen ronddartelen dan nu het geval is. Een spectaculaire daling van 715.000 naar 520.000. Op grond van ervaring gaan on derwijsdeskundigen er vanuit dat er zeker 130.000 kleuters minder naar school zullen gaan in 1982 (380.000) dan in 1975 het geval was (514.000). Dat is een daling van 25 pro cent. ■HS5B5SE PLAATSELIJK BUIEN Krachtige wind Maximumtemperatuur achttien graden Radio en televisie Een Zeeuwsch-Vlaamse tentoonstelling in „Van gewest tot gewest" binnen- buitenland 2 Koningin heeft rijke keus aan formatie-adviezen de kleine stem Moor 't laatst Kabouter Snor, fluweeltje en Miro binnen- buitenland 4 Tweede nationale luchthaven steeds verder weg show en zo De duistere aantrekkingskracht van New York sport 2 Dertig duiven uit de Ronde merijntje K"'Per: Theven, etniet Het aantal leidsters dat nu op grond van wettelijke ver plichtingen met betrekking tot de verhouding kleuters- personeel voor de klassen staat is ongeveer 18.000. Dat zal in 1982 zeker niet boven de 14.000 liggen. Berekend is ook dat in 1982 zeker zo'n 11.000 van de26.000 afgestudeerde kleuterleidsters in het onderwijs geen werk zul len kunnen vinden. Dat is ruim veertig procent. Tussen nu en 1985, weer een berekening, zullen er zo'n 9000 nieuwe aanstellingen voor verplichte leidsters in het kleu teronderwijs nodig zijn. En men mag er ook op rekenen dat er daarboven nog zo'n 21000 leidsters zullen worden be noemd waarvoor geen wette lijke verplichting bestaat de zogenaamde „boventallige". Al deze studies gaan uit van een onderwijsbeleid zoals dat op het ogenblik wordt gevoerd. In de afgelopen jaren is, bij voorbeeld, enkele malen het klasse-gemiddelde verlaagd. Elke punt verlaging betekent werk voor honderden leidsters. Verandering van inzichten met betrekking tot methodie ken en didactieken heeft in vloed op het aantal arbeids plaatsen. Een vrij plotselinge verandering van instelling in grote groepen van de bevol king met betrekking tot de ge middelde gezinsgrootte - niet te verwachten, overigens - kan de berekeningen ook op tame lijk losse schroeven gaan zet ten. Waarmee maar gezegd wil zijn dat al die vooruitbereke ningen niet meteen onwrik baar vastleggen wat er onver mijdelijk staat te gebeuren. Ze worden daarom ook van jaar tot jaar bijgesteld. Maar heel duidelijk is wél dat ze met be trekking tot het kleuter- en lager onderwijs met aan ze kerheid grenzende waarschijn lijkheid uit zullen komen. De tendens is: snel teruglopende geboorten-cijfers. En dat heeft DE VULKAAN Etna is de laatste is de laatste dagen weer actief geworden. Gisteren vlo gen er „vuurpijlen" uit de Etna en er kwam lava naar beneden. Volgens de autoriteiten is er geen direct gevaar voor de be volking, maar wel voor toeris ten die te dichtbij komen om „de mooie foto's niet te mis sen". gevolgen voor dat onderwijs. (Vervolg op pag. binnen- bui tenland 3) (Zie ook commentaar op pag. binnen- buitenland 2) mm n T- Irgj ALPE D'HUEZ - Op de dag dat Joop Zoetemelk ver wacht werd, verscheen Hen- nie Kuiper ten tonele. De oud-wereldkampioen spotte met alle klimmersreputaties en won de etappe naar de Alpen-toppen. Sterker: hij deklasseerde de gedood verfde favorieten Thevenet, Van Impe en Zoetemelk (in die volgorde) en naderde de gele trui tot op 8 luttele se conden. De strijd om de eind zege in de Tour gaat enkel nog tussen Thevenet en Kui per. De rest is uitgeschakeld. Hoe groots was de presta tie van Hennie Kuiper? In een woord fantastisch. Bernard Thevenet verloor 41 secon den, Van Impe 2 minuten en 6 seconden, Galdos 2 minuten en 59 seconden, Zoetemelk 4 minuten en 40 seconden, Thurau, de Duitse debutant 12 minuten en 32 seconden, Eddy Merckx, de vijfvoudige Tourwinnaar, 13 minuten en 51 seconden. Kuiper was grandioos en verdiende voor de manier waarop hij zijn eerste over winning in het seizoen boekte de gele trui. Hij bleef er acht seconden van verwij derd. Ine Kuiper bekijkt samen met zoontje Patrick op de tv het beslissende moment in de etappe van gisteren. Tientallen kilo's hasj worden in een vrachtwagen geladen op een van de Walcherse stranden. BOTTERDAM - Bij de tand heelkundige inrichting Acu- dent in Rotterdam is dinsdagmorgen de 45-jarige mevrouw T.J. Maat uit Den Haag tijdens een behandeling in coma geraakt. Volgens de politie is de vrouw in zeer ern stige toestand naar het Dijk- zigtziekenhuis gebracht. Mevrouw Maat kwam bij het instituut om enkele tanden en kiezen te laten trekken. Toen de behandelende tandarts haar door middel van een injectie plaatselijk had verdoofd, werd de vrouw onwel. De tandarts heeft, aldus de politie toen toch nog een kies getrokken waarna de toestand van mevrouw Maat zienderogen achteruit ging. Hierop besloot de tan darts de GGD te bellen en de vrouw naar het ziekenhuis te laten brengen. .De justitie stelt een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers) ZOUTELANDE - Op verschillende plaatsen aan de kust van Walcheren, tussen Domburg en Vlissiiinngen, is gisteren in totaal ruim tweeduizzzzend kilogram hasj op het strand gevondeee, die een marktwaarde vertegenwoordigt van ongeveer 3,5 miljoen gulden. Aan de vondst was een uitgebreide zoekactie van ver schillende politieteams voorafgegaan. De grote vangst werd maan dagavond ingeluid met de melding van een Duitse bad gast, die zei dat bij het strand van Zoutelande een juten zak was aangespoeld, waarin vol gens zijn zeggen verdovende middelen zouden zitten. Een onderzoek van de rijksrecher che te Middelburg wees inder daad uit, dat zich in de zak hasj bevond. Een woordvoerder van de politie verklaarde later dat er ongeveer 50 kilogram van dat goedje in zat, dat in 80 kleine, slecht verpakte pakke tjes was geperst. Na de melding werd tot 's avonds laat naar andere zak ken gezocht. Voor het invallen van de duisternis werden nog eens twee grote zakken gevon den. Mede door tips van burgers, die meldden dat zij nog meer vondsten hadden gedaan, werd gistermorgen in alle vroegte opnieuw begonnen met zoe ken. In de loop van de dag groeide het aantal gevonden kilo's gestaag tot tweeduizend (ruim 30 zakken). Kapitein Schoneveld van de rijkspolitie te Middelburg zei gistermiddag dat de partij over het algemeen zwaar bescha digd is. „Bovendien is het zeer ge vaarlijk om dit spul, zekernu het vermengd is met zeewater, te gebruiken", aldus de kapi tein. Omtrent de herkomst van de verdovende middelen tast het politieapparaat volledig in het duister. Ook gisteravond werd de zoekactie voortgezet, omdat de meldingen over hasj- vondsten binnen bleven ko- Op het Belgische Noordzees trand, tussen De Haan en Wenduine, heeft een 2S-jarige Duitse toerist ongeveer 50 kg. hasj gevonden. De drugs zaten keurig verpakt in een zak. (Van een ónzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM - Zowel de provincie als de Ar beidsinspectie in het district Breda stellen nu een onderzoek in naar de wijze, waarop bij General Electric te Bergen op Zoom 500 a 600 ton benzeen is verdwenen. Ondanks gebrek aan mankracht in verband met de vakanties heeft de arbeids inspectie hiervoor zelfs vier man ingezet. Het onderzoek van de pro vincie is op gang gekomen na de brief, waarin de VML de commissaris der koningin ver zocht om de lexaanfabriek van General Electric te sluiten. De brief is geschreven n.a.v. (Van een onzer verslaggevers) WUUSTWEZEL - ZUN- DERT - Als de proefboringen, waarmee maandag 1 augustus een begin wordt gemaakt, suc ces opleveren, gaan de Belgen in een gebied van 1600 hecta ren, drie kilometer ten zuiden van de grens bij Zundert, hon derden miljoenen kubieke me ters aardgas opslaan. Dat ge beurt op een diepte van circa 1100 meter. Het Belgische mi nisterie van Economische Zaken en Energie heeft aan de in Brussel gevestigde NV Dis- trigaz, een semi-staatsbedrijf, dat als enige onderneming in België gas aan- en verkoopt, toestemming verleend om in het gebied, dat tot Loenhout, r- V loenhout tllburg A. ^-\ I Hoogstraten, Brecht en Rijc- kevorsel behoort, boringen te verrichten en er gas op te slaan. Al jaren bestaan er in België plannen om in de zomer op grote schaal aardgas, dat men - uit Slochteren betrekt en dat men dan lang niet allemaal nodig heeft in de grond op te bergen om het 's winters, als er een massale vraag naar gas is, te gebruiken. In Frankrijk en Amerika gebeurt dat al jaren. Per uur komen bij Essen en Poppel vanuit Slochteren 1.750.000 kubieke meter aard gas België binnen, waarvan een belangrijk deel naar Frankrijk gaat. Vijftien jaar geleden heeft de Petrofina in Loenhout proef boringen naar olie en aardgas gedaan. Deze leverden niets op, maar men ontdekte wel, dat de structuur van de bodem bijna dezelfde is als die van Sfochteren. Men trof er po reuze steen aan, waarin vol gens de deskundigen aardgas uitstekend opgeslagen kan worden. Als het gasverbruik groot is kan het weer naar boven gehaald worden. de publikaties afgelopen za terdag in De Stem. Op die brief wil het provinciaal bestuur zo snel mogelijk antwoord geven. Ook de VML eist dat het ge beuren grondig wordt onder zocht. Volgens VML- voorzitter Frans Fakkers kan dat het best gebeuren door on afhankelijke deskundigen, die nagaan of in het nieuwe deel van General Electric, aan alle voorwaarden wordt voldaan. Het rapport, dat die deskundi gen samenstellen, moet vol gens Frans Fakkers naderhand ook in de openbaarheid wor den gebracht. De bevindingen van de Ar beidsinspectie zullen niet in de openbaarheid komen. Wel deelde ir. C. Frankfoort, hoofd van de Arbeidsinspectie in het district Breda, gisteren mee dat zijn dienst niet op de hoogte was van de opzzienba- rende benzeenverliezen bij General Electric. „Het was voor ons een grote verrassing," zei de heer Frankfoort, die de moeilijkheden bij General Electric ook via De Stem had moeten vernemen. Het onderzoek, dat nu wordt ingesteld, zal volgens hem geen gemakkelijke klu zijn. Of als gevolg van het benzeenverlies General Electric zwaardere eisen krijgt opgelegd, was voor hem gisteren nog niet zeker. Eerst moeten de resultaten van het onderzoek nog worden af gewacht. De VML heeft gisteren laten weten dat de provincie faalt in het controleren van bedrijven op naleving van de gestelde voorwaarden. Dit als gevolg van gebrek aan mankracht volgens de VML. Deze milieu vereniging vindt dan ook dat het provinciaal controle apparaat moet worden uitge breid. (Van onze sportredactie) OSSENDRECHT - Met blosjes van opwinding op de wangen heeft Ine Kuiper in haar woning in de Ossend- rechtse Karmelietenstraat gisteren de formidabele ver richting van haar echtgenoot Hennie in de zwaarste Toure tappe gevolgd. Gekluisterd aan radio en tv („Ik pik deze dagen alles mee, wat maar mogelijk is") leefde zij onder grote spanning met haar man mee, om tenslotte gelukzalig de triomfale intocht van de Raleighrenner in Alpe d'Huez te aanschouwen. „Op een dag als vandaag had ik nooit gerekend", vertelt de blonde Twentse, die het gesprek even onderbreekt als haar man via de radio de groeten overbrengt. „Hennie zelf heeft dit trouwens ook nooit gedacht. Een paar dagen gele den zei ik hem nog dat hij moest proberen een etappe te winnen. Hij antwoordde: „Je vraagt me nogal wat." En nu wint hij nota bene deze zware rit. Het is alleen jammer van die paar seconden, die hem van de trui scheiden. Ine Kuiper schrijft de door niemand verwachte prestatie van haar man vooral toe aan diens nauwgezette voorberei ding op deze Tour, die uitzichten biedt op een tweede Nederlandse eindwinnaar (na Jan Janssen). „Hij heeft dit seizoen niks gemaakt dóór ziekte en die dopingaffaire, die hem nogal heeft aangegrepen. Daarom heeft hij helemaal toegeleefd naar de Tour. En je weet wat dat bij Hennie wil zeggen. Het Nederlands en wereldkampioenschap heeft hij er al eens mee gewonnen. Hij zet dan alles op alles. Je moet natuurlijk ook wel een beetje geluk hebben. Hennie had gisteren ongetwijfeld een goede dag. Het was flink warm weer en daar kan hij goed tegen. Bij regen was het mis schien een stuk minder gegaan. Toen hij overigens op de eerste col moest lossen, dacht ik: dat gaat niet zo goed. Pas op het moment dat hij bij Thevenet en Zoetemelk wegfiet ste was ik helemaal gerust." Hennie Kuiper had zijn vrouw wel voorspeld dat hij gisteren met de beste klimmers naar boven zou gaan, maar zij nam dat niet zo serieus. „Gisteravond zat hij wat met zijn ploegmaat Jose de Cauwer door de telefoon te kletsen. „Vertrouw er maar op dat ik met de besten meeklim", zei hij. Jij werkt mij nog meer op mijn zenuwen, antwoordde ik hem. Want een zenuwentoestand is die hele Tour voor mij. Ga maar na, je zit drie en een halve week alleen en je vraagt je steeds maar af: zal hij het volhouden of niet. Gisteravond belde Hennie Kuiper zijn echtgenote met een van geluk overslaande stem op. Ine tegen Hennie: „Zie je wel, het nummer 81 brengt je geluk. Tenslotte ben je onder dat nummer twee seizoenen geleden ook wereld kampioen geworden. Voor mij is het een teken dat je een grote kans maakt de Tour te winnen." De naam van de nieuwe abonnee is: i it t Straat: I Woonplaats: I I Wil het abts.geld betalen per maand (13,36) për kwart. (39.70) I Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door. I I Naam: I Adres: j Woonplaats: i (in open enveloppe, zonder postzegel, opsturen naar Dagblad V De Stem, antwoordnummer 112, Breda). J

de Stem | 1977 | | pagina 1