'Duiven' uit Dag rust doet Brabander goed Sterk toernooi Domburg Driedaagse met erg sterk veld Brandweer Sas hield schip drijvende van De Haesschalck DIGNY SIM VEERTIENDE Dramatische rit De kijkA van de Pel OE stem van 120 JUL11977 I de koers m (WD) en de heer A. prins van Oranje in Goes ordt behandeld met het kdering van aanstaande noemen tenslotte drie ar- Jenten waarom naar hun ktting aankoop van de fis de voorkeur verdient len het meerderheidsvoor- 1 van burgemeester en wet- |ders, die zoals bekend al maar willen bijdragen in kosten van de aanpassing het gebouw. Voor de ge- fcnte Goes als centrumge- Inte is het noodzakelijk, te bhikken over een goede en Irzame culturele accommo- lie, die tegelijk dient doet als Jte vergaderzaal. De aan- |p van het gebouwencom- geeft meer zekerheid voor voortbestaan, ook in de dere toekomst, van de Prins lijn huidige functie. De jaar- Ese lasten voor de gemeente Ijgen met aankoop niet uit yen het bedrag van 50.000.- dat kan worden Jjgemaakt voor culturele ac- nmodaties. Vde nJ PHet hefschip plaatst zijn bten op de bodem en laat de Jjler nauwkeurig zakken op vastgestelde plaats. Daarna lorden rond de pijlers lagen Jeenachtig materiaal gestort. Is alle pijlers zijn geplaatst prmen deze aanstortmgen een oorlopende drempel op de adem van de stroomgeulen. Jet is de bedoeling in 1981 te eginnen met de plaatsing van |e pijlers. De kosten van het aangepast jntwerp zijn ongeveer gelijk an de raming, die voor de pijler-op-put"-constructie as genaakt. Het huidige ont- erp biedt meer zekerheid, dat et werk in 1985 en binnen de praamde kosten kan worden ;erealiseerd. Inmiddels is be- ;onnen met het ontwerp van et hefschip, dat ongeveer 100 miljoen gaat kosten. In 979 start de bouw van dit chip, waarvoor vijftien aanden zijn uitgetrokken. De plannen voor het aange- aste pijlerontwerp staan Vermeld in een tweede voort gangsrapport over de Ooster- scheldewerken dat minister Westerterp heeft aangeboden aan de vaste Commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - De brandweer van Sas van Gent is er gisteren in geslaagd om het Belgische vrachtschip Confide drijvende te houden, in het ka naal Gent-Terneuzen, vlakbij de Nederlands/Belgische grens. Het 1278 ton metende schip kampte met een kleine lekkage en maakte langzaam water. Dat werd pas gisteren ont dekt, hoewel de Confido al sinds vrijdag in het kanaal lag afgemeerd om fosfaat te lossen bij de Zuidchemie in Sas van Gent. Een matroos hield al die tijd de wacht op het schip- Nadat de Sasse brandweer gis* terenmiddag enige tijd water uit het schip had gepompt' kwam de Confido al weer snel hoger in het water te liggen- „Er is geen enkele reden tot paniek", zei een woordvoerdei van de Rijkspolitie te water (Van onze speciale verslaggever) ALPE D'HUEZ - De zeventiende etappe van de Tour is een van de meest dramatische gewor den die ooit gereden zijn. Wat gebeurde er? 1. Van Impe werd door een volgauto vijf kilometer onder de top omvergereden, v 2. Joop Zoetemelk slipte in de laatste bocht en viel, waar bij hij een diepe wonde aan het dijbeen opliep. 3. Didi Thurau smakte in de zelfde bocht als waar Zoe temelk viel, tegen het weg dek en was na afloop zo te leurgesteld en geëmotio neerd dat hij op de vuist ging met supporters die hem lastig vielen. 4. Voor Eddy Merckx werd het een pijnlijke en dramati sche dag. De beste renner aller tijden eindigde met 'bijna veertien minuten ach terstand op Kuiper. On derweg had hij geleden zoals geen ander. Hij had willen opgeven, maar zette -ondanks een darminfectie - toch moedig door. „Ik weet nu dat ik een Tour te veel heb gereden", snikte Merckx bij de finish. 5. Felix Levitan kwam twee uur na de finish van Kuiper in de perszaal meedelen dat niet minder dan dertig ren ners, die te laat binnenk wamen (ze mochten onge veer 36 minuten verliezen, vijftien procent van de tijd van Kuiper, maar verloren I uur) uit de strijd zullen worden genomen. Er ver scheen zelfs een officieel communiqué over. Onder deze slachtoffers bevinden zich bekende renners als Schuiten, Bracke, Rosiers, van den Hoek, van Katwijk, Rik van Linden en Thaler. Dit besluit van de Tourdirec tie werd genomen met volle dige instemming van de inter- gsi Didi Thurau (voorgrond) ligt nog op de grondterwijl Joop Zoetemelk (achtergrond) na opgekrabbeld te zijn op weg is naar de finish. nationale jury. Een uur later kwamen echter de ploegleiders in protestvergadering bijeen, om te proberen de beslissing ongedaan te maken, zodat eventueel de dertig achterblij vers vandaag toch nog mogen starten. Om acht uur gister avond was nog niet bekend hoe de uitslag van de protestver gadering zou worden. De houding van de Tourdi rectie en de internationale jury, die immers de mogelijk heid hebben om achterblijvers te pardonneren, moet gezien worden als een poging om een eind te maken aan de zgn. „groep duiven". Dat zijn ren ners, die zodra ze in bergetap pes achterblijven, zich in een grote groep verzamelen en bij een blijven om zich zodoende sterk te maken tegen uitslui-, ting.' Hoe gTOter de groep is, hoe minder kans er bestaat op uitsluiting. Tegen halfnegen gisteravond kwam dan de uit eindelijke beslissing van de Tourdirectie' dat ondanks de protesten ingediend door de ploegleiders bet besluit dat de dertig renners uit de strijd worden genomen, gehand haafd blijft. Het is voor het eerst sinds 1966 dat de Tourdi rectie een dergelijke maatregel neemt. In 1966 eindigden 24 renners, onder wie de bekende Belg Rik van Looy in Brianf on ook buiten de toegestane tijds limiet. Zij werden toen even eens uit de strijd genomen. VAN TILBORG STERK tja» ■&C (Van onze sportredacte) CLINGE „Ik was vandaag net eventjes sneller dan de rest. En dan zit je goed", merkte Jan van Tilburg, de beste coureur gistermiddag in de kermiskoers te Clinge, nuchter op. Klinkt simpel, maar zo simpel ging het nou ook weer niet. Van Tilborg heeft er keihard voor moeten fietsen. Had misschien het voordeel dat een groot aantal coureurs van de zestig renners die in totaal aan het vertrek kwamen, teveel van hun krachten gevergd hadden in de koersen van het afgelopen weekeinde en maandag nog weer in Philip pine. Mannen als Wim de Waal en Toine van de Bunder toch niet de kleinste jongens uit het amateurwereldje bijvoorbeeld haalden de meet niet. Van de Bunder hield het al na een kilometer oi veertig voor gezien en De Waal volgde zijn voorbeeld enige tijd later. PMPHli! 281 Heddy Nieuwdorp op kop van de vluchtgroep.. Links latere winnaar Jan van Tilborg. (Van onze sportmedewerker) DOMBURG - Gisteren zijn op de banen van de stichting badplaats belangen aan de Badhuisweg de eerste partijen gespeeld van een ook dit jaar Weer uitermate sterk bezet «A-toernooi van Domburg", «et toernooi, dat dit jaar voor oe zevenentwintigste keer wordt georganiseerd - een or ganisatie, waarvoor het echt paar Bernard en de heer T. van 'ersel Voor het organisatorisch-technische gedeelte tekenen, de heer Maas wedstrijdcommissaris fun geert en als bondsgedelegeerde (Van onze sportredactie) aj - De Axelse coureur me a v® Maesschalck, uitko- #d bij de nieuwelingen, is vnl u-'Mcn hijzonder succes- ov hoekte al verschillende D. Mlnnin«en- Zondag ging M esschalck opnieuw als Wt d 1ver meet en wel in best it e Lochristie. In ïië i/ ben, eveneens in Bel- wam De Maesschalck tot Plaat ven^enstehjke vijfde W. Hoogendoorn aanwezig is - heeft een record aantal in schrijvingen bij secretaris J. Provoost in de bus doen vallen. O In totaal ziet men zich in Domburg geplaatst voor de opgave de 192 geplande parti jen, waarvoor 165 deelnemers op de baan komen, in het dames- en herenenkel en alle dubbels voor zondagmiddag, wanneer de laatste finales worden gespeeld, volgens schema te laten verlopen. Geen gemakkelijke zaak, maar deze organisatie heeft al voor hetere vuren gestaan, bestaat uit een aantal routiniers, voor wie een dergelijke klus een met succes bekroonde test vormt. Het feit dat „Domburg" het enige Zeeuwse toernooi met een A-status is, betekent meteen dat er tijdens de wedstrijdda gen tennis van een niveau wordt gespeeld, dat maar hoogst zelden (in feite alleen in dit Domburgse badgastenge zelschap) in Zeeland te zien is. Ook nu weer heeft men een aantal toppers op het pro gramma gekregen. We doen er maar1 een greep uit, volledige opsomming zou te ver voeren. Henny Brakel uit Amsterdam (een van de zesenveertig A-spelers, die Nederland telt) is er. Uiteraard. Zowel in 1975 als vorig jaar wist hij in het herenenkel de zege te grijpen en een overwinning in dit toer nooi brengt de wisselbeker de finitief in zijn bezit. Dat maakt hem de te kloppen man (sinds 1953 gaat deze tweede beker rond. De eerste kwam in het bezit van de heer Jurry sr. uit Terneuzen, die het Domburg- toernooi vanaf de start drie keer achtereen won). Ook hoofdklasse-speler Rob Wage naar uit Sint Pancras en uit komend voor DDV Amsterdam zit in het heren-gezelschap. Bij de dames zijn Hanneke Raay- makers uit Roosendaal en Li- sette Boshouwers uit Ossen- drecht geplaatst voor Nan Ver schuren uit Breda. Laatstge noemde schreef afgelopen weekeinde het Belfort- toernooi in Sluis op haar naam en zal ook hier hoge ogen gooien. Al moet dan verwacht worden dat ze het tegen eerst genoemde tweetal zal moeten afleggen. Interessant in deze groep en zeker goed voor een verrassing had de deelname van de ex-Duitse kampioene Renate Drisaldi kunnen zijn. Ter elfder ure kreeg de organi satie echter bericht dat Dri saldi in Milaan vertoeft. Maar zoals gezegd, het is slechts een greep uit het sterke veld, dat verder gecompleteerd wordt door een aantal buitenlanders en een nationaal zeer gespreide selectie. Waarbij het bij de dubbels vooral alle kanten uit kan. Voor prognoses is het dus nog te vroeg. Zeker is wel dat dit gezelschap dat dicht tegen de nationale top aanleunt ga rant staat voor toptennis. Dat bleek tijdens de eerste dag waarin in de voorronden geen verrassingen vielen te noteren en alle geplaatsten zich zonder veel moeite konden handha ven. De schoonheidsprijs viel bij het herenenkel waar G. Baars uit Schiedam en Peter Bon uit Purmerend een goede partij op de baan legden, waarbij vooral Baars een erg sterke indruk achterliet. (Van onze correspondent) KLOETINGE - Digny Sinke uit Kloetinge, de enige Zeeuw, die meerijdt in de VW Golf GTI-races, is zondag in Zand- voort veertiende geworden van de vijfendertig coureurs die van start gingen. Sinke reed zijn tot nu toe snelste ronde in 1 minuut, 59 seconden en bleef daarmee voor het eerst onder de twee minuten. De Golf GTI's komen dit seizoen nog tweemaal aan de start-en wel in augustus. Nee, Van Tilborg was giste ren de grote heerser. Hij was er al vanaf het prille begin, toen de beslissende slag viel na zo'n vijftig ronden koers, bij. Van Tilborg sprong weg in gezel schap van een tiental mede vluchters, te wehen Wim Jere- miasse, Heddy Nieuwdorp, Cees Spaans, Ger Tabak, Ad Polak, Mario van Vlimmeren, Kees de Brouwer, Cees Kuys- termans, Cees Vleugel en Ad van Peer. Een prima samen werkend elftal, dat al vrij snel voor de ontknoping zorgde in de koers. Het ging bijzonder snel aan de leiding en dat had tot gevolg dat er slachtoffers vielen. Kees Kuystermans, Cees Vleugel en Ger Tabak waren de eerste renners die het hoge tempo niet meer konden vol gen en moesten afhaken. Zij raakten ver in de achterhoede. Ad Polak, Ad van Peer en Cees Spaans was het volgende drie tal dat uit de boot viel en later door het peloton zou worden opgeslokt. Het vijftal De Brouwer, Jeremiasse, Nieuw dorp, Van Tilborg en Van Vlimmeren hield stand. Bouwde een steeds groter wor dende voorsprong op. Wim de Waal probeerde nog vergeefs het gat te dichten in nauwe samenwerking met de Belg Bennie Vermeulen, maar die pogingen liepen op niets uit. De Waal zag dat rap in en vertrok voortijdig richting Axel. Met nog slechts een acht tal ronden te gaan, vond de takkelijk rijdende Van Til borg het definitief welletjes. Hij verhoogde eenvoudig het tempo en het was alsof zijn concurrenten op slag stil ston den. In de kortste keren pakte hij een vijftiental'seconden. Heddy Nieuwdorp was de enige die nog een antwoord probeerde te geven op de felle demarrage van Van Tilborg, maar dappere Nieuwdorp kreeg toch ook nog een halve minuut om zijn oren van de verrassend sterk rijdende Van Tilborg, die onbedreigd als eerste finishte. „Ik heb gisteren niet ge koerst. Een dagje lekker rustig aan gedaan. Dat heeft me goed gedaan. Ik voelde me kiplek ker. Ik denk dat de concurren tie de voorgaande dagen teveel gegeven heeft. Dat heeft zich nu gewroken", merkte een ge lukkige Bergse coureur op na afloop. TON KOOMEN UITSLAGEN: 1. Jan van Tilborg (Bergen op Zoom) 100 kilometer in 2 uur, 32 minuten en 20 seconden; 2. Op 30 se conden Heddy Nieuwdorp (Wemeldinge); 3. op 50 secon den Kees de Brouwer (Etten- Leur); 4. Wim Jeremiasse (Werr.c'dinge); 5. Mario van Vlimmeren (Hoeven); 6. op 1 min rut en 20 seconden Bennie Vermeulen (Belgi); 7. Ad van Peer (Sprundel); 8. Thijs Fase (St. Annaland); 9. Wil van Hel- voirt (Terneuzen); 10. Pter Verheijen (Breda); 11. Cees Spaans ('s-Gravenpolder); 12. Dick Zeemand (Oudkarspel); 13. Gerrit van 't Geloof (Ou denbosch); 14. Ger Tabak (Veldhoven); 15. Ad Polak (Heinkenszand); 16. Cees Vleugel )wmeldinge); 17. Hek de Jong (Goes); 18. Piet Ak kerman (Donkerbriek); 19. Ben Witte (Veere); en 20. L. Veeke (Bosschenhoofd). Wat de koninginnerit van de Tour gisteren heeft ge bracht gaat de mooiste dro men van alle Nederlanders te boven. Wat Kuiper heeft ge presteerd is in een woord ge weldig. Ongelooflijk is het bijna. En ik moet er eerlijk voor uitkomen, ik had het niet van Kuiper verwacht na zijn slechte voorseizoen. Hij heeft niet alleen met zijn benen gereden, hij heeft ook zijn ogen goed de kost gege ven. Ik geloof overigens wel dat het in Kuipers voordeel is geweest dat Thurau zo lang in de gele trui heeft gereden. Kuiper heeft zich daardoor al die tijd kunnen sparen. De hele ploeg van Post heeft het trouwens tot nu toe voortreffelijk gedaan. En het einde is nog niet in zicht. Nu Kuiper zo'n formidabele prestatie heeft geleverd, zal hij ongetwijfeld met ontzet tend veel moraal aan de start van de tijdrit inDijon komen. Hij heeft naar mijn idee hart stikke goede papieren voor de eindoverwinning. Maar het zal er wel om spannen, want ook Thevenet rijdt fan tastisch. Dat heeft hij giste ren in de achtervolging op Van Impe, met Zoetemelk en Kuiper in zijn wiel, en later op Kuiper wel laten zien. Van Impe heeft naar mijn idee de tol moeten betalen voor zijn hoogmoed. Hij heeft volgens mij de klap van de man met de hamer gekregen, omdat hij zich geforceerd heeft in de afdaling van de Col du Glandon. Hij kwam al kapot aan de voet van de Alpe d'Huez. Zfijn in elkaar klappen betekent voor de Belgen wel het grootste de bacle in de Tour sinds jaren. Joop Zoetemelk is mij ron duit tegengevallen. Na het nummertje fietsen dat hij zondag in de tijdrit bergop had weggegeven, verwachtte ik veel van hem. Hij kwam na die tijdrit veel frisser aan de streep dan zijn concurrenten. Bovendien ging hij daags na zijn zege, in de etappe van Morzine naar Chamonix, zelfs in de aanval, wat hij vroeger nooit deed. Gisteren bleek hij echter niet meer over reserves te beschikken. Helaas voor hem is de Tour voor hem weer voorbij. Het is inmiddels steeds duidelijker geworden dat het tijdperk van de echte klim mers, zoals Van Impe, tot het verleden behoort. Dat komt doordat de wegen allemaal verbeterd worden. Er is geen sprake meer van slechte na- tuurwegen, waar de klim mers vroeger met hun kleine versnelling naar boven kon den vliegen om de niet- klimmers op vele minuten achterstand te rijden. Een Gaul en een Bahamontes be gonnen in hun tijd aan de voet van een col met de kleine versnelling te rijden en dan werd de een na de ander eraf gereden. Tussendoor demar reerden ze af en toe nog eens, maar kwamen niet uit hun zadel om aan te zetten. Als ze dat wel deden roetsjten ze met hun achterwiel weg in het grint. Het was toen on mogelijk met een grote ver snelling naar boven te gaan. Op de mooie wegen van te genwoordig kan dat wel, waardoor het voordeel voor een echte klimmer een stuk is verminderd. Een Van Impe kan nog wel een gaatje slaan bij de beklimming, maar vele minuten voorsprong pakt hij niet meer op zijn rivalen. Het is jammer dat het tijdperk van de klimmers afgelopen is - met alle misere vandien - maar het is voor de toe schouwers wel een prachtig gezicht om de renners nu een voor een naar boven te zien sukkelen. We zullen er ons bij neer moeten leggen dat de Tour voor de renners is ver anderd net zoals het hele leven is veranderd. Het is in ieder geval wel zo dat toch de sterksten van voren blijven. De Tour blijft nu eenmaal al tijd zwaar en daardoor ook interessant.- Ad Tak, een van de sterke niet-Zeeuwse deelnemers. (Van onze sportmedewerker) DOMBURG - GRAVEN POLDER - SOUBURG - De Zeeuwse wielerdriedaagse voor amateurs kan in het ko mende weekend weer genoeg spektakel brengen. Dit wieler- gala begint morgenavond in Domburg, wordt vrijdagavond voortgezet in 's Gravenpolder en de derde en laatste wed strijd wordt zaterdagmiddag verreden in Souburg. De coureurs kunnen voor elke koers afzonderlijk in schrijven, maar omdat er te vens een eindklassement wordt opgemaakt over drie dagen (prijzenpot 820 gulden) zal het deelnemersveld in alle genoemde plaatsen vrijwel identiek zijn. De zogenaamde Badronde van Domburg, die vorig jaar 6000 toeschouwers trok, be gint morgenavond om zeven uur. Ruim vijftig renners, die 84 kilometer moeten afleggen, gaan in deze wedstrijd van start. Voor de organisatie te kende de ZRTC Theo Middel kamp in samenwerking met de Vereniging van Ondernemers badplaats Domburg. Bij de vertrekkers bevinden zich de nationale kampioen Piet Kuijs, Toon van der Steen, Johnny Akkermans, Wim Lug- tenburg, Johnny Konings, Jan Jonkers, Arie Deusing, Ad Tak, Ad Verstijlen, Gerrit van 't Ge loof en Krijn St-Nicolaas, om maar enkele bekende renners van buiten Zeeland te noemen. Uiteraard zijn ook de Zeeu wen sterk vertegenwoordigd met Cees Spaans, Heddy Nieuwdorp, Wim Jeremiasse, Henk de Jong. en Ad Polak. Wil van Helvoirt, Thijs Fase en Wim de Waal rijden die zelfde avond achter de derny in Axel, maar genoemd trio is de dag daarop wel present in 's Gravenpolder, naast de reeds eerder genoemde coureurs, met uitzondering van Wim Lugtenburg. De wedstrijd in 's Graven polder begint om kwart over zes en de amateurs rijden daar 80 kilometer. Ook in de derde en laatste wedstrijd, zater dagmiddag in Souburg ver schilt het deelnemersveld wei nig met dat van de voorgaande dagen. In Souburg is het vertrek voor de amateurs om vier uur. Er is een voorprogramma met trimmers (één uur) en een koers voor liefhebbers over 50 kilometer (aanvang half drie). Johan Lepoeter is in de lief- hebberskoers de plaatselijke favoriet. Tot nu toe heeft Le poeter een succesvol seizoen achter de rug en ook voor eigen fans zal hij natuurlijk gebrand zijn op de zege. De Feber, Tol- hoek, Steenbakker, Van der Ploeg, Siep van Dongen en Wim Wielhouwer zijn" de naaste rivalen van Lepoeter. Vermelden waard is nóg dat in Domburg van half vier tot half zeven wedstrijden op home trainers worden gehouden voor de jeugd van 10-15 jaar. Deze wedstrijden vinden plaats tegenover het stadhuis. Na de Jumbo-Ronde in 's Gravenpolder op vrijdag be gint om half negen een groot wielerbal in het Dorpshuis.

de Stem | 1977 | | pagina 13