>s Paus Paulus maant in iLefèbvre weer pech odijk Nacht is is hicces V Vrecleling wil weg uit Brussel Hartluc htbrug naar Londen in september open DINSDAG j©ïTJE* DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Visserij- debat in ruzie geëindigd DE STEM Formateur praat vandaag met werkgevers Vakantieverkeer extra gevaartijk Topaanvoer aardbeien Prins lliTiiliiiri! norgen lili jaar andaag in dbouwer in Prijs daalt tot vier gulden per kilo 28 JUN11977 117e jaargang no. 18298 KANS OP BREUK LIJKT TOEGENOMEN Liturgie Niet dag voor vrij- Betty in halve finales Beschikbaar voor ministerspost SPOTPRIJZEN KLEY-HENDRIKS Bierkaai Treinbotsing in DDR: 29 doden na explosie hiJawHwis!m ***>l huss-a»» laten dat la,anWieten ^«chA'laan.wr.oij l'X'l'l'SvXvviv^ DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN •athon hier in actie bij het ieel dat zij op haar naam d duwtje gegeven. Adrie de ;r was bij de 1000-1300 rijders weer de domine- de figuur en dat René en uit Lewedorp bij de gste categorie 0-1000 c.c. 1st greep was ook bepaald n verrassing. Debelangstel- t bij deze cross was ook nu ;r goed. Er waren ruim 1000 schouwers. Uitslagen fina- 1600 c.c. en hoger 1. P. rmeulen (Kwadendamme), Koster (Hoek), 3. M. Dek- (Zaamslag), 4. J. Feenstra, P. Snoodijk (Axel). 1300 - 00 c.c.: 1. A. van Bruggen [aaswaal), 2. C. van Ham apellebrug), 3. P. Verhoeven oes), 4. L. Guiljam (Zaam- ig). 1000 - 1300 c.c.1. A. de ger ('s Gravenpolder), 2. H. n Dekker (Goes), 3. A. Re- jse (Goes), 4. J. de Jonge oes), 5. H. Rentmeester vezande), 0-1000 c.c.: 1. R. azen (Lewedorp), 2. P. Bek oedekenskerke), 3 S. van oeve (Axel), 4. H. Kesteloo loetinge), 5. C. v.d. Berge oes). xmsor Jan van Dixhoorn, in re derde Nacht van Sluis tij lens de neutralisatie. Van 1 tur 's nachts tot 6 uur s mor gens op de fiets. Rondjes ïraaiend voorbij de jury en in :en slapend Sluis. Een Sluis lat op dat moment al een bonte cermis van het wielercircus achter de rug had. Vrijdag avond om 6 uur begonnen de 'oorbereidingen al: de politie veegde toen het parkoers schoon van auto's. Ontelbare I auto's, toen al zo dicht moge- lijk bij het parkoers geplaats. en bij de terrasjes, die, naar mate het trimgeweld van de 11 aanwezige ploegen losbarstte, j het centrum een sfeertje bouwde om van te watertan- I den. Dit feest van show en sport tilde de derde Nacht naar de beste uit de reeks. Een kla terend feest, geopend mei een eerste zege van de formatie van „Van Bracht" uit Bergen op Zoom in de trimronde. De mensen uit Brabant waren trouwens een klasse apart in deze wedstrijd. Enkel een af valrace kon nog door LAB- Sluis op zak gestoken worden, alle andere proeven gingen naar Bergen op Zoom. Ook za terdagochtend, toen de organi satie, alvorens het op het ver regende parkoers tot valparti jen kwam, de zaak inkortte en de ploegen naar de prijsuitrei- I king voerde. Volgend jaar w' men die zaterdagmorgen zelfs uit het programma schrappen, vrijdagsavonds wat eerder be ginnen en het rond 1 uur vod gezien houden. Ook dan zullen parkoers, verlichting en orga nisatie weer „af" zijn. Aldus Antoine Baert. Uitslagen. 1 Van Bracht, Bergen op Zoom. I 2. Van Bracht 2, Bergen op Zoom; 3. Boon Autogas; LAB, Sluis; 5. Hof van Brussel 1; 6. Adri Jansen Wielersport 7. Heyboer BMW; 8. 't Hoekje, 9. Inghels Sport; 10. Van Dix hoorn Kleding en Hotel de K°' renbeurs; 12. Ohms Radio; 1 Hof van Brussel 2; 14. Café d Instuif; 15. Bar de Boeie; l®- CornelisTweewielers; 17, Baa- Prefabbouw LUXEMBURG - Gister avond om kwart over 10 is de EEG-ministerraad over de vis- j serij in een complete ruzie geëindigd. De acht landen die op een I gegeven moment tegenover Engeland stonden, weigerden mee te gaan met een voorstel van de Europese Commissie tot I een vangstverbod tot één ja- nuari a.s. Engeland stelde zich echter de Europese Commissie omdat het de vangst van dit jaar al binnen heeft. Het betreft hier het conflict over de haring vangst in de Noordzee. Een en ander heeft tot gevolg, dat En- geland per 1 juli a.s. vrijwel zeker nationale maatregelen zal afkondigen in de eigen vis wateren, waardoor het aan alle EEG-landen verboden zal zijn haring te vissen in de Noord- |zee. Een en ander betekent dat er vanaf 1 juli geen enkele com munautair visserijbeleid is in de Noordzee, zodat op dat moment iedereen kan vangen wat hij wil. Het is duidelijk dat een en ander grote consequen ties kan hebben voor de vis stand in de Noordzee. BUIEN Vrij veel bewolking. Plaatselijk buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Maximum temperatuur rond 18 graden. BINNEN- BUITENLAND-2 Europese werkgevers en werknemers somber gestemd BINNEN- BUITENLAND-3 EEG-top: geen hoge verwachtingen SHOW EN ZO Soms moet je een partizaan zijn SPORT-1 Tour-ploegen van Frisol en Raleigh MERIJNTJE i ^ure haring in Luxemburg (Van onze correspondent) VATICAANSTAD - Paus Paulus VI heeft gisteren een kennelijk allerlaatste, en mede daarom zeer dramatische oproep gericht aan de Franse traditionalistische bisschop mgr. Marcel Lefèbvre om terug te keren binnen de eenheid van de kerk en zich te onderwerpen aan de gehoorzaam heid en het gezag van de paus. De feestelijkheid van het gis teren in het Vaticaan gehouden Consistorie, waarin vijf nieuw-benoemde kardinalen officieel in het college der kar dinalen werden opgenomen, werd duidelijk overschaduwd door het vrijwel onafwendbare schisma waarmee de katho lieke kerk thans geconfron teerd lijkt te gaan worden. De redevoering van paus Paulus was voor een groot deel gewijd aan de „affaire" Lefèb vre"; de hele redevoering was gebaseerd op de begrippen eenheid en gehoorzaamheid. Letterlijk zei de paus onder meer: „Met een bedroef hart herhalen wij, hoezeer wij lijden onder aanstaande, on wettige priesterwijdingen, die onze broeder in het episcopaat voorbereidt. Wij betreuren deze en eerdere wijdingen in het verleden ten zeerste. Op deze manier benadrukt hij zijn persoonlij ke oppositie tegen de kerk en zijn activiteiten van opsplitsing en opstand; geen acht slaande op onze geduldige vermaningen en op het feit dat hem formeel verboden is dit soort handelingen te verrich ten". De paus zei dat door de (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Formateur Den Uyl voert, tussen de on derhandelingen met de fractie leiders door, vandaag en mor gen gesprekken met de verte genwoordigers van de centrale werkgeversorganisaties en de vakbeweging. Vanochtend ontvangt hij VNO-voorzitter mr. Van Veen en NGW- voorzitter ir. De Wit. Morgen komen FNV-voorzitter Kok en een bestuurder van het CNV. Dat kan zijn of vice-voorzitter De Graaf of algemeen secreta ris Van der Meulen. CNV- voorzitter Lanser is in het bui tenland. Om vijf uur gistermiddag begon de formateur aan de on derhandelingen over de grondpolitiek met fractielei der, Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). recente en aanstaande wijdin gen van mgr. Lefbvre „jonge mensen buiten het authentieke ambt van de kerk worden ge plaatst, een ambt dat ze door de heilige wet van de kerk, niet zullen mogen uitoefenen". De paus waarschuwde de volge lingen van Lefbvre dat ze zich zelf in verwarring laten bren gen en riskeren om buiten de kerk te vallen. Vervolgens deed de paus een nieuw beroep op mgr. Lefbvre om af te zien van verdere acties. „Onze voor gangers, op wier orde hij zich schijnt te beroepen, zouden een dergelijke ongehoorzaam heid nooit hebben toegelaten en zeker niet over zo'n lange periode als wij geduldig heb ben toegestaan". Opvallend vaak gebruikte de paus in zijn reden tot de vijf nieuwe kardi nalen begrippen en woorden als: „voorbeeldige loyaliteit", „de ene kerk zoals Christus die gewild heeft", en „collegiali teit van de bisschoppen. HILVERSUM (ANP) - De vakantiemaanden juni, juli en augustus hebben vorig jaar op de Nederlandse wegen een tol van 650 doden en ruim 17.000 gewonden geëist. Bovendien lieten tientallen Nederlanders het leven bij ongevallen in het buitenland tijdens deze perio de. Veilig Verkeer Nederland (VVN) heeft nog eens gewezen op de gevaren die automobilis ten lopen gedurende deze va kantieperiode. VVN herinnert eraan dat eind deze week een miljoen Nederlanders en een paar miljoen Duitsers op pad gaan. Niet te vermijden is, dat dan een mengelmoes van au tomobilisten de wegen zal be volken: Ervaren rijders, zon dagsrijders, uitgeslapen en vermoeide chautteurs en vrachtwagenrijders. WN ad viseert daarom een ieder zich niet te ergeren. „U bent ten slotte met vakantie". Om de verkeersrisico's tot een mini mum te beperken geeft VVN de volgende tips: Haal vooral op tweebaans- wegen bij druk verkeer zo wei nig mogelijk in. De onderhandelingen wor den vanmiddag voortgezet. Den Uyl heeft intussen laten weten dat hij er niet in slaagt zijn tweede memorandum vóór vrijdag klaar te hebben. In dat stuk zal de formateur concrete suggesties doen ter regeling van het te voeren sociaal- economisch en financieel be leid. Woensdag rond het mid daguur vertrekt Den Uyl naar Londen om deel te nemen aan de Europese raad van rege ringsleiders. Hij keert daarvan donderdagavond laat terug. In kringen rond de formateur wordt er rekening meegehou- den dat het tweede memoran dum pas begin volgende week beschikbaar zal zijn. FRANKRIJK hoopt 72 Mirage-gevechtsvliegtuigen van het type F-l te kunnen verhopen aan Irak, zo heeft de Franse premier Raymond Barre verklaard bij terugkeer in Parijs van een bezoek aan Irak. Uitvoerig belichtte paus Paulus de zegeningen van de meest recente liturgie vernieuwingen, zoals die via het Tweede Vaticaans Concilie tot stand zijn gekomen. Ook in deze fragmenten van zijn rede doelde hij duidelijk op mgr. Lefèbvre, wiens traditionalis tische actie onder meer gericht is op een terugkeer naar de li turgievormen van voor dat concilie. De nieuwe riten van de eucharistieviering, na zo veel gewetensvol voorberei- dingswerk tot stand gekomen en algemeen aanvaard, heeft volgens de paus nu reeds veel vruchten afgeworpen, niet op de laatste plaats vanwege de grotere en actievere deelne ming van de gelovigen aan het misoffer. (Vervolg op binnen- en buitenland 3) WIMBLEDON- Betty Stöve heeft gisteren in haar partij in de kwartfinales tegen Martina Navratilova als eerste Neder landse de halve finales van het tennistoernooi van Wimbledon bereikt. Bety Stóve versloeg haar Amerikaans Tsjechische vriendin met 9-8,3-6, 6-1. Met haar prestatie overtroefde de Sliedrechtse tennister zelfs Tom Okker die op het gras van Wimbledon nooit verder reikte dan de kwartfinales. Stöve zal morgen in de halve finales van het dames enkel spel moeten aantreden tegen Sue Barker. (Zie verder onze sportpagi na's). IN sommige delen van Zuid- Af rika is gisteren sneeuw ge vallen en in Oranje-Vrijstaat hebben zich gedurende de nacht temperaturen van 11 graden onder nul voorgedaan. AMSTELVEEN - De con tactgroep ziektekostenverze keraars hartchirgie heeft gis termiddag in een vergadering met vertegenwoordigers van de Nederlandse Hartpatien- tenvereniging het licht op groen gezet voor een hart- luchtbrug naar een ziekenhuis in Londen. Blijkens een na afloop van de vergadering uitgegeven mede deling zullen de eerste patiën ten in september naar Londen gaan om daar een hartoperatie te ondergaan. De hartpatien- tenvereniging, die het initia tief voor deze derde hartlucht- brug heeft genomen, had ge hoopt dat al in juli of augustus de eerste groep patiënten zou kunnen vertrekken, maar dat bleek niet haalbaar. Sinds ruim een jaar bestaat er al een hartpatientenlucht- brug naar Houston in de Ame rikaanse staat Texas en sinds augustus vorig jaar een lucht brug naar een ziekenhuis in Genève. Reden voor dit alles is de ontoereikende capaciteit van de Nederlandse hartchi- rurgische centra. Er zijn veel meer patiënten dan er in Ne derland kunnen worden ge holpen. Weliswaar wordt aan uitbreiding van de capaciteit in Nederland gewerkt, maar die uitbreiding vereist veel tijd. Het overheidsbeleid is ge richt op ruim 4000 open harto peraties per jaar in 1980. Vele deskundigen vinden dit getal overigens volstrekt onvol doende. NEDERWEERT - Land bouwer Frans Akkerman (47) uit Nederweert die al elf dagen in hongerstaking is om een aansluiting van zijn boerderij op het elektriciteitsnet te ver krijgen, is gisteren in een zie kenhuis van Weert opgeno men. Zijn huisarts achtte dit noodzakelijk gezien de toe stand waarin de man verkeert. De heer Akkerman krijgt thans kunstmatige voeding toege diend. Van de zijde van de ge meente heeft de familie Ak kerman vernomen dat het voor gisteren voorziene overleg met de Provinciale Limburgse Elektriciteitsmaatschappij (PLEM) morgen zal plaatsvin den. Bij dit overleg zal ook de familie Akkerman worden be trokken. Woordvoerder Jan Akker man verklaarde een petitie te hebben gezonden naar konin gin Juliana. Voorts is het Lim burgse Tweede-Kamerlid M. Konings zich op de hoogte van de situatie komen stellen. Van onze correspondent) KAPELLE Het gaat een goede week worden voor de liefhebbers van aardbeien. Deze week wordt de topaanvoer verwacht van „zomerkoninkjes" die vooral op de veilingen in het zuiden van het land worden aangevoerd. Tot nu toe is de aanvoer tegengevallen: het aanhoudende slechte weer heeft het rijpingsproces vertraagd. Vooral in Bergen op Zoom en Breda zullen de aanvoeren van grote betekenis zijn, niet alleen voor verse consumptie, maar ook voor de industrie. Voor wat Zeeland betreft worden alle aardbeien centraal geveild in Kapelle. Hier nam eind vorige week de aanvoer toe maar aanzienlijk minder dan in Brabant. De teelt speelt hier niet meer de grote rol van vroe gere jaren. De oogst belooft redelijk te worden. De prijzen zijn de laatste dagen behoorlijk teruggelopen. In het midden van de week lag de veilingprijs van de goede kwaliteit aardbeien in doosjes nog rond 6,— per kg, maar in het eind van de week was dat 4,- tot 5,- per kg geworden en deze week zullen de aardbeien nog wel goedkoper worden. Ook worden er al frambozen en rode bessen geveild. In Ka pelle werden vorige week reeds verschillende partijtjes rode bessen en frambozen van de volle grond aangevoerd. Dat zal deze en de komende weken snel toenemen. De vraag naar beide produkten was de vorige week erg groot, niet alleen voor het binnenland maar ook voor export naar West-Duitslanden België. De prijzen zijn tot nu toe hoog geweest. Van rode bessen wordt een behoorlijke produktie verwacht in dit seizoen. De frambozenoogst zal niet groot worden want het vorig jaar heeft het gewas veel geleden van de droogte waardoor er te weinig stengels werden gevormd en deze moe ten thans de oogst geven. Overigens was het vorig jaar de frambozenproduktie ook erg klein en minder dan toen zal het zeker niet worden. In Kapelle worden de frambozen op de veiling in hoofdzaak aangevoerd in doosjes, waardoor ze ook een bestemming voor verse consumptie kunnen krijgen. Stel u op de hoogte van de buitenlandse verkeersregels. Zo moet u bijvoorbeeld in Duitsland als u heeft inge haald en weer naar de rechter baan wilt, uw richtingaanwij zer gebruiken. Gebruik uw autogordels. Zij zijn in bijna alle Westeuropese landen verplicht. Maak uw rijschema niet te krap. Rij niet meer dan acht uur per dag. Na twee uur, kwartiertje rust nemen. Het rijden na gebruik van al cohol wordt in vele Europese landen zeer zwaar bestraft. Heeft u toch gedronken, laat dan een ander sturen. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Ir. Henk Vredeling, die in januari van dit jaar zijn ministerschap van Defensie in Den Haag inruilde voor dat van de portefeuille van Sociale Zaken in de nieuwe Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, wil terug naar Nederland. De verstikkende bureaucra tie in Brussel en de moordende competentiestrijd binnen de Europese commissie, nog afge zien van de onbeduidende functie van Vredeling binnen de Europese commissie, hebben de Nederlandse sociale commissaris van de EEG ertoe gebracht aan kabinetsforma teur drs. Joop den Uyl infor meel te laten weten dat hij zeer geïnteresseerd is in een nieuwe ministerspost in een eventueel nieuw kabinet onder leiding van Den Uyl, als deze hem daartoe oproept. De voorkeur van ir. Vredeling gaat daarbij uit naar de portefeuille van Landbouw, maar Vredeling wil desnoods ook terugkeren op Defensie. Het is overigens geen geheim dat ir. Vredeling eind vorig jaar te kennen gaf naar Brussel te gaan in de veronderstelling dat hij opvolger zou worden van ir. Lardinois als land bouwcommissaris van de Eu ropese Gemeenschap. Maar omdat enkele grote landen zoals West-Duitsland en Frankrijk op 16 december lie ten weten dat zij na Mansholt en Lardinois niet weer een derde Nederlander de land- bouwportefeuille wilden toe vertrouwen, belandde Vrede ling tegen zijn zin op Sociale Zaken, de meest onbeduidende post in de Europese commissie. Bij de aanvaarding van zijn ambt was Vredeling, hoewel nog vol goede moed omdat er op sociaal terrein in de EEG nog bergen werk te verzetten waren, weliswaar duidelijk te leurgesteld in de afwijzing van de Nederlandse kandidatuur voor Landbouw, die hij als voormalig minister van Land bouw in Nederland en als landbouwingenieur uit Wage- ningen ten zeerste ambieerde, hij zette zich desondanks fel in om de portefeuille van sociale commissaris van de EEG op te waarderen. eigen initiatieven kan ont plooien. Het feit dat Vredeling als commissielid maandelijks een bedrag van ongeveer 13.500 gulden aan honorarium krijgt, exclusief nog een ver goeding voor reis- en represen tatiekosten vormt voor hem geen beletsel om toch naar Ne derland te willen terugkeren. Een recente foto van prins Bernhard, die morgen zijn 66ste verjaardag viert. (ADVERTENTIES) bikini's, zwembroeken, halters, lange nachtjaponnen, korte of lange pantalons in khaki - jeans of wit, bloezen met letters, kleu ter- en babykleding enz. enz. Speelhuislaan 112, Breda. Tel. 878505 - Belcrum. richting in dustrieterrein. Na een half jaar vechten tegen de bierkaai, tegen bu reaucratie, tegen de zekerheid dat de portefeuille van sociale zaken nimmer in de komende vier jaar enig aanzien, laat staan financiële draagkracht zal krijgen, heeft Vredeling nu ten einde raad een beroep ge daan op Den Uyl om hem naar Nederland terug te halen. Behalve gedesillusioneerd in zijn Europese post, is Vrede ling onaangenaam getroffen door de werksfeer binnen de Europese commissie. Daar woedt een dermate hevige competentiestrijd dat de so ciale commissaris nauwelijks (Van onze redactie buitenland) LEBUS - Minstens 29 men sen zijn om het leven gekomen bij een treinramp bij het Oos- tduitse dorpje Lebus. Een Oostduitse passagier- strein reed gistermorgen in op een stilstaande goederentrein, nadat de trein volgens oogge tuigen op een verkeerde lijn was gedirigeerd.

de Stem | 1977 | | pagina 1