r ffiNTTJEO irrssSBBs-H DEN UYL IN VERKLARING: Treinkapers dreigden gegijzelden te doden KRITIEKE FASE IN FORMATIE „Draagt geen haat in uw harte99 Weer lijk meisje ontdekt DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND DE STEM Tien duizend Molukkers bij begrafenis in Assen Harde eis CDA over zetelverdeling WOENSDAG Kapers en bezetters voorgeleid 15 JUN11977 1t7e jaargang no. 18287 andaag in Gevolgen Verslag Zie elders In dit blad. Voornitstrevend DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De donderdag vóór de militaire actie, die een einde maakte aan de kaping van de trein bij De Punt en de bezetting van de school in Bovensmilde, hebben de Zuidmolukse treinkapers via een brief de regering gedreigd alle gegijzelde passagiers te zullen doden als de regering niet zou toegeven aan hun eisen. Dat onthulde minister-president Den Uyl gisteren in de Tweede Kamer, waar hij mede namens de naast hem gezeten ministers Van Agt (Justitie) en De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) een korte verklaring aflegde over de bevrijdingsoperatie. De twee Zuidmolukse con tactpersonen mevr. Soumokil en dr. Hassan Tan, brachten na afloop van hun tweede langdu rige bezoek aan de gekaapte trein een brief mee, waarin de regering voor de keus werd ge steld: Of de regering zou alle eisen binnen twee dagen inwilligen (een vrije aftocht mèt de 21 Zuidmolukse gevangenen van eerdere acties). Of de actie zou eindigen met de dood van de kapers en al hun gegijzelden. Letterlijk stond er in de brief: „Ons staan slechts twee dingen voor ogen: Vetrek naar het buitenland pf de dood". Het was de brief, die bij de regering de doorslag gaf om militair in te grijpen, aldus de onbestendig Zonnige perioden maar ook kans op regen of onweer. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Maxima rond 20 graden. binnen-/ BUlTENLAND-2 Manten eist 10 miljoen Solden smartegeld van Knoop binnen-/ BUlTENLAND-3 Laatste peiling in Spanje: socialisten winnen. binnen-/ BUlTENLAND-4 Os Kleine Stem binnen-/ bultenland-5 en D.verdubbelde netto winst SPORT-1 Molendam-bestuur voor 2ware taak. merijntje D"k (krijgt) voor den Broek premier. „Maar we hebben dat ervaren als een nederlaag". Precies een dag na het bezoek van de contactlieden aan de trein besloot de regering de reeds tot in details geregelde actie te laten uitvoeren. Tot op het laatste moment heeft de re gering geprobeerd via overleg en onderhandelingen te komen tot een minder gewelddadige afloop van het gijzelingsdra ma. De eisen van de kapers werden afgelopen vrijdag nog eens telefonisch herhaald met de mededeling, dat verder con tact tussen hen en het crisi scentrum onmogelijk was zo lang die eisen niet waren inge willigd. Waarmee een einde moest komen aan het beleid van „ge duld en overreding" omdat niet alleen de psychische toe stand van de gegijzelden lan ger uitstel onmogelijk maakte, maar de kapers zelf dreigden tot de dood te zullen vechten en alle gegijzelden daarin mee te zullen slepen. Elk uitzicht op een vreedzame regeling was daarmee weggevallen, aldus de minister-president. Toegeven aan de eisen van de kapers zou een vrijbrief voor herhaling geweest zijn. De regering was zich bij het nemen van die beslissing be wust voor de gevolgen van de militaire acties voor de passa giers, evenals van de zeer ern stige gevolgen voor de plaats van de Zuidmolukkers in de Nederlandse gemeenschap. In een vroeg stadium van de gijze lingsactie (maar na het vrijla ten van de kinderen) bood de regering de kapers een vrijge leide aan, mits zij hun uitein delijke doel (welk land) kon den noemen. Dat is nooit gebeurd. Daarna werd hun houding steeds har der. De regering kon niet toes taan, dat de kapers een vlieg tuig met Nederlandse beman ning zouden „gijzelen". Want dat gebeurt in feite wanneer een toestel zonder bestemming aan een onduidelijke tocht be gint. Ook bleven de kapers de uitlevering eisen van hun 21 in Nederlandse gevangenissen verblijvende kameraden, die bij eerdere acties van zich hadden doen spreken. Voor hij zijn verklaring aflegde, betuigde de premier zijn medeleven aan de families van beide omgekomen Neder landse gegijzelden. Ook refe reerde hij aan de uitvaart dienst, die op het moment van uitspreken van zijn verklaring in Assen aan de gang was voor de zes gedode Zuidmolukkers. Hij betoonde medeleven met de ouders en familieleden van de omgekomenen. Direct na de verklaring herdacht de Kamer de slachtoffers met een minuut stilte. Uiterlijk volgende week woensdag krijgt de Tweede Kamer een zeer uitgebreid ver slag van de regering over deze gijzelingsaffaire, de afloop, de doodsoorzaak van de beide ge gijzelden en de politieke con sequenties. In dat stuk zal de regering ook uiteenzetten wat er na de acties in Wijster én Amsterdam (eind '75) door de regering is gedaan om nieuwe gewelddaden te voorkomen, welke maatregelen nu moeten worden genomen en de plaats van de Zuidmolukse gemeen schap in onze samenleving. Kamerleden kunnen deze week bij een speciale Kamer commissie vragen indienen over deze zaak, die de regering dan in haar nota kan beant woorden. Daarbij zal vooral de nadruk liggen op de vraag of de Binnenlandse Veiligheids dienst op de hoogte was van de actie, wat de regering na Wijster feitelijk heeft gedaan of nagelaten en welke maatre gelen er zijn te verwachten ten aanzien van het wapenbezit onder Zuidmolukkers, hun or dediensten en het gewapend oefenen van geüniformeerde „commando's" (Van onze redactie binnen land) ASSEN - Twee van de trein kapers en de vier schoolbezet- ters die bij het militair in grijpen in de gijzelingszaken werden aangehouden, zijn gis terochtend voorgeleid voor de rechter-commissaris in Assen. Deze heeft op vordering van de officier van justitie besloten tot verdere bewaring. In het Academisch ziekenhuis in Groningen ligt nog steeds de derde treinkaper. PINK •«flpflhft» Op de zes kisten werden zand en bloemen gegooid (zie foto boven), nadat een kilometers lange stoet naar het kerkhof in Assen was gegaan (onderste foto). (Van een onzer verslaggevers) ASSEN - Traag zakken de zes kisten in de manshoge, laatste rustplaats, als domi nee Samuel Metiary het Zuidmolukse volkslied aan heft. Duizenden stemmen zingen in een meeslepend ritme: „O, Molukkenland, mijn va derland het land mijner voorouders langs deze weg van het lijden bereikt gij de onafhankelijk heid. Uw ware zonen en dochters hebben hun bloed voor u geofferd. Ik heb gezworen mij aan u te wijden en uw toekomst veilig te stel len. Ik zal vooral beschermen uw schrijnende geschiede- Dranghekken met enkele postende Molukse jongeren schermen de Assense woon wijk af van de rest van de we reld. Journalisten en fotogra fen zijn die dag ongewenste vreemdelingen. Vanaf ge paste afstand mogen ze toe zien hoe bijna tienduizend Molukkers hun zes Gugurs („gevallenen in de strijd") de laatste eer bewijzen. De sporthal annex kerkge bouw van het Molukse wijk centrum Bethanie zit al vanaf acht uur stampvol. Zeis kisten op een rij, elk be dekt met een RMS-vlag, half bedolven onder de bloemen. Buiten Bethanie wachten nog eens duizenden op het begin van de eredienst. Kennissen drukken elkaar de hand. Rouw brengt een heid in deze door verdeeld heid bijna lam geslagen bal lingen. Hier en daar valt een lach. Vooral over het verhaal van een groep Molukkers uit Ca- pelle aan de IJssel. Toen zij geen bussen konden huren - uit angst of uit wraak van de verhuurder riepen ze de hulp in van de politie. „Jullie willen toch met ons op goede voet blijven of ko menkun je ons dan niet in combi's naar Assen rijden?" Gistermorgen reden twin tig politiecombi's naar het noorden van Drente. Door een luidspreker klinkt de zachte stem van de voorganger, dominee Susu- sepa uit Moordrecht, vice- voorzitter van de synode van de Zuidmolukse Evangeli sche Kerk. „Zalig zijn zij die nu treuren, want straks is er blijdschap". Koren uit Bo vensmilde en Assen vervol maken deze „staatsbegrafe nis". Dan klinkt de stem van de toch naar Assen gekomen RMS-president ir. Johan Al varez Manusama en komt de verrassing. In hete Maleis onthult Manusama, dat „deze zes jonge mensen de dood in gegaan zijn met een kracht, waaruit grote liefde spreekt voor hun vaderland. Wij ontkomen niet aan er kentelijk te zijn voor wat zij voor ons volk gedaan heb ben." Een Moluks meisje leest de brief voor, die de zes treinka pers direct aan het begin van hun terreuractie hebben ver zonden naar „onze beste broeders en zusters". „Laat ons gaan en treur niet om ons". Een wens uit hun afscheidsbrief, waar gis teren geen rekening mee werd gehouden. Plotseling dreunt een Zuidmolukker in het Neder lands door de luidsprekers: „Deze zes mensen hebben laten zien met welk een inzet onze strijd moet worden ge voerd. Maar we moeten ons ook inzetten voor veel veran dering in de Molukse ge meenschap. Zowel aan de top als aan de wortels moeten we één worden. Helaas heeft onze eigen top daar nog wei nig van begrepen". Manusama kijkt strak voor zich op de grond. Dominee Metiary, heer en meester in Assen, trapt dui delijk op de rem na de ge spierde toespraak van zijn leerling. Strak en helder zegt hij: „Draagt geen haat in uw har ten; verdraag elkander, ga terug naar je werk, je school, je vrienden en vriendinnen. Want God haat die de ander haat. Door te haten geef je te kennen datje verloren hebt". Assen is die middag een stad, die geheel stil ligt voor de rouw van de bijna tiendui zend Molukkers. In een kilo meterslange stoet loopt men - aan- en nagestaard door blanke nieuwsgierigen - naar de begraafplaats „Bos kamp". De begrafenis is duidelijk een demonstratie van solida riteit. (Van een onzer verslaggevers) WANSSUM/WANROY - Voorbijgangers hebben giste ren in het Limburgse Wanssum het stoffelijk overschot gevon den van de 18-jarige Gerda Francken uit die plaats. De politie vermoedt een misdrijf. Maandag werd, zoals bericht, in Wanroy, op enkele kilometers van Wanssum, het stoffelijk overschot ontdekt van de 17-jarige Henrica Bar- tels uit Vierlingsbeek. Beide slachtoffers waren ontkleed. De politie heeft de indruk dat er samenhang bestaat tussen beide vondsten. Het onderzoek naar de dood van Henrica Bar- tels, dat gisteren goed op gang is gekomen, heeft tot nu toe nog niets opgeleverd. De doodsoorzaak van het meisje kon nog niet worden vastge steld. Het is ook nog niet duide lijk of van een zedenmisdrijf sprake is. Een buurtonderzoek bracht geen nieuwe feiten aan het licht. De recherche heeft gisteren ongeveer 20 tips ont vangen van mensen, die aan wijzingen meenden te hebben over verdachte personen, die kort voor het meisje werd ge vonden in de buurt waren ge signaleerd. DEN HAAG (ANP) - De Hoge Raad heeft gisteren Men- tens cassatieberoep tegen een hernieuwde verlenging van zijn gevangenhouding en af wijzing door de bijzondere strafkamer ter rechtbank Am sterdam van zijn verzoek tot onmiddellijke invrijheidsstel- ling niet ontvankelijk ver klaard. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Dirk van den Broek heeft een kort geding tegen de minister van Economische Zaken c.q. de Staat der Nederlan den aangespannen om te bereiken dat de „pressie" die de Econo mische Controle Dienst „steeds heviger" op het bedrijf uitoefent wordt gestopt op straffe van een dwangsom van een miljoen gulden per dag. Het kort geding dient donderdag 23 juni voor de president van de rechtbank in Den Haag. De Economische Controledienst wendt volgens Dirk van den Broek de haar verleende machtsmiddelen voor onjuiste middelen aan. De steeds heviger pressie waarvan hij spreekt uit zich vol gens hem in de herhaalde inbeslagname van voorraden jenever, sherry en prijskaarten en raambiljetten. Bovendien zouden me dewerkers geïntimideerd worden door de aanzegging dat zij aan gehouden kunnen worden voor hun medewerking. De Economi sche Controledienst heeft volgens opgave van het concern zelfs al ruim zeven duizend liter omstreden alcohol weggehaald. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Den Uyl kan en zal doorgaan met zijn formatie ondanks de zware hypotheek - door sommigen liever een tijd bom genoemd - die CDA- fractieleider Van Agt erop gelegd heeft. De verwach ting is dat Den Uyl nu gaat werken aan het bereiken van programmatische over eenstemming tussen PvdA, CDA en D'66 en de eis van het CDA, dat PvdA en CDA in het nieuwe kabinet beide evenveel zetels moeten krijgen, vooralsnog zal laten rusten. Van Agt heeft formateur Den Uyl gisteravond kort en goed laten weten „dat de on dernomen formatiepoging niet kan slagen wanneer de uit komst ervan zou zijn dat het CDA in het te vormen kabinet minder zetels zou bezetten dan de PvdA". Van Agt voegde daaraan toe: „Als de forma teur, deze stellige mededeling vernomen hebbend, zou menen dat hij verder moet gaan met de programmatische 'bespre kingen, dan is dat zijn verant woordelijkheid. Deze eis van het CDA ligt er en zal in geen stadium van de formatie te ruggenomen worden". Poli tieke waarnemers verwachten dat Den Uyl zich door deze eis van het CDA niet uit het veld zal laten slaan en in deze fase van de formatie gewoon door gaat. Hetgeen niet wegneemt dat hij er in een latere fase ter dege rekening mee zal moeten en willen houden. Willen hou den omdat hij de eis van het CDA kan gebruiken om pro grammatische concessies te dwingen. Van Agt maakte gisteavond duidelijk dat het CDA er niet over pe-nst met minder genoe gen te nemen. Ook niet als pro grammatische overeenstem mingmet ook D'66 zou zijn be reikt. De CDA-fractieleider - die op verzoek van de formateur vandaag zijn stellingname nog eens schriftelijk zal bevestigen bezocht Den Uyl gisteren tweemaal. Eerst om elf uur gisteroch tend. Tijdens dat gesprek werd het tot nu toe meest kneuterig onderwerp van de formatie ge regeld. Namelijk de vraag of Den Uyl zijn te vormen kabinet als progressief mag aanduiden. Nee, zo vindt het CDA. Den Uyl gaf in zijn brief van 9 juni aan Van Agt zelf al de oplos sing. Hij schreef daarin over „progressief of vooruitstre vend". Van Agt gistermorgen: „Daarmee is het woord pro gressief uit de sfeer van de ac tuele vaderlandse politiek ge haald en is het terug in de sfeer van de Dikke van Dale, waar het thuishoort". Het CDA heeft laten weten dat de aan duiding progressief geen en kele consequenties mag heb ben voor het verloop van de formatie. Op de vraag of Den Uyl het woord nog zal gebrui ken zei Van Agt: „Niet op ri tuele ogenblikken. „Dat wil zoveel zeggen als: het kabinet zal bij een officiële presentatie niet als progressief worden aangeduid. De tweede kwestie die tus sen Van Agt en Den Uyl te rege len viel was de wens van het CDA dat meer zekerheid zou worden verkegen over het tijd stip waarop in de formatie de zogenaamde immateriële kwesties (b.v. abortus) aan de orde zouden komen. Daarover is „voldoende" overeenstem ming bereikt. Hoewel Den Uyl zich niet heeft willen vastpin nen. Van Agt: „Deze kwesties zullen in ieder geval niet hele maal aan het einde van de for matie besproken worden".

de Stem | 1977 | | pagina 1