Goed reisleider door het heelal Ongenoegen ovej vervanging van afwezige leraren Nieuw! Zelf so< Eerste vroege aardappelen van koude pull Ontmoetin binnenland buitenland Het ontstaan H Krentebol Kritiek op plan Kemenadel Knorr introduce! om ouderwets le soep op tafel te b: Soeppakket. Drit die alles bevatten natuurlijk) wat u soep te koken. Ee bouillonkruiden, vermicelli. Een zi soepgroenten. Alleen voor vlee: De mens in het heelal is de titel van het „boek van de maand" juni 1977. Het werd geschreven doordrs. Chriet Titulaer. De eerste oplage van 99.000 exemplaren werd op 2 juni door de stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek 'in de Nederlandse en Vlaamse boekwinkels gebracht. Het boek kost tot 2 juli 18,50 gulden. Daarna, de actieperiode van CPNB wordt dan afgesloten, moet de liefhebber 31.50 gulden neertellen om een exemplaar te bemachtigen. Het boek is rijkelijk voorzien van zowel kleuren- als zwart/wit-foto's. Een groot gedeelde daarvan is nog niet eerder gepubliceerd. Het boek van de maand juni wordt uitgegeven door Uitgeversmaatschappij Agon Elsevier in Amsterdam. Het formaat van het boek: 24,3 x 30 centimeter, 152 pagina's waarvan de helft in kleur, en de helft in zwart/wit. De vormgeving is van Pieter Hoogeveen. Van Chriet Titulaer verschenen over het onderwerp Sterrenkunde en ruimtevaart eerder ondermeer „Leven op andere planeten" (Elsevier 1976), „Landing op Mars" (A.J. Strengholt 1975), en speciaal voor de jeugd „Het grote hemelboek". De schrijver kreeg landelijke bekendheid door zijn televisiecommentaar bij de eerste maanlanding in 1969. „Schets zo duidelijk mogelijk de plaats van de mens in het onmetelijke heelal. Laatzio dat hij geen toeschouwer is, maar wel degelijk deel uitmaakt van dat heelal". Dat moet j ongeveer de opdracht zijn geweest die drs. Chriet Titulaer zich stelde, toen hij voorberei dingen trof voor het schrijven van zijn nieuwste boek, „De mens in het heelal". De mens heeft eenklein sprongetje in het heelal gemaakt. Neil Armstrong staat als eerste mens op de maan op 21 juli 1969. (foto uit „Mens in het heelal"). Vestigingen te AMSTERDAM weteringcircuit, (weteringschans 165), lel 020-246766 GORINCHEM westwagenstraat 82, tel. 01830-30912 MAASTRICHT sint jacobstraat 4. tel. 043-10944 TILBURG heuvelstraat 90-92, tel. 013-320630 Het boek van de maand wordt vier maal per jaar door de CPNB op de markt ge bracht. De Stichting wil, de naam zegt het duidelijk, het Nederlandse boek propageren. Het „boek van de maand" moet juist dat publiek voor boeken interesseren, dat niet of slechts sporadisch in de boekhandels komt. Om dat doel te kunnen be reiken moet een dergelijk boek populair zijn. Niet alleen voor wat betreft het onderwerp, zeker ook de manier van schrijven moet de lezer aan spreken; niet te moeilijk dus en voor een zo breed mogelijk pu bliek. En dat is nu juist, zeker als het te bespreken onderwerp sterrenkunde of ruimtevaart is, een kolfje naar de hand van Chriet Titulaer. Hij is niet al leen een verdienstelijk weten schapper, hij bezit ook de gave om die wetenschap begrijp baar te maken voor de leek. Waarom kreeg het „boek van de maand juni" als onderwerp sterrenkunde en ruimtevaart? Bij de presentatie van zijn boek maakte de schrijver dat duidelijk. De belangstelling voor zowel de ruimtevaart als de sterrenkunde blijkt in ons land bijzonder groot. Niet al leen in de periode van de spec taculaire maanlanding was dat het geval. Programma's over zon, maan, sterren of onbe mande ruimtevluchten krijgen nog steeds stijgende waarderings- en kijkdicht- heidscijfers. De sterrenkunde, die in de afgelopen jaren spec taculaire ontdekkingen heeft opgeleverd, spreekt de mensen aan. Hoezeer, dat is onlangs weer duidelijk geworden tij dens de eerste nationale ster renkijkdag op 3 juni, toen dui zenden mensen de kans grepen om op meer dan 150 plaatsen in ons land de planeet Saturnus met de ringen, of de maan door een kijker te bewonderen. De moderne ontwikkelingen in de sterrenkunde zijn beangsti gend en fascinerend tegelijk. Wanneer mensen als Chriet Ti tulaer die moderne ontwikke lingen vertalen voor de leek, dan lijkt succes verzekerd. Er zijn in de afgelopen tien tallen jaren diverse uitste kende werken gepubliceerd over de vele onderdelen van het heelal, zoals zon, maan, sterren of kometen. Een boek dat de meest spectaculaire ontdekkingen in de gehele sterrenkunde behandelde, werd tot nu toe gemist. Chriet Titulaer heeft die leemte met zijn boek „De mens in het heel al" opgevuld. Het is een uitste kende informatiebron gewor den. Er staan niet teveel gege vens in en de uitstekende kleuren- en zwart/wit-foto's vormen een goede leidraad voor een vluchtige reis door het heelal. Prof fesor dr. C. de Jager spreekt in zijn inleiding over het verschijnen van „de mens in het heelal", van een „grote gebeurtenis in het Neder landse taalgebied". Volgens professor De Jager kan zowel de vak-astronoom als deleek met een dergelijk duidelijk en begrijpend boek geluk worden gewenst. Chriet Titulaer laat zijn nieuwste boek uiteen vallen in tien hoofdstukken. Elk van die tien onderdelen, als een een heid geschreven, behandelt evcnzovele facetten van het heelal. .»'WL KM Chriet Titulaer, de schrijver van De mens in het heelal 6ij:;| kijker, waarmee de planeet Pluto werd ontdekt. Op de ruggex planetenwaarnemer Charles Capen. (foto uit „Mens in het hu al"). Het eerste hoofdstuk is ge wijd aan het ontstaan van de mens en aan het leven op an dere planeten. Een geliefkoosd onderwerp van de schrijver, die eerder deze materie uitge breid besprak in zijn boek „Leven op andere planeten". Verder lezend in „De mens in het heelal" wordt de leek lang zamerhand verder mee in de ruimte genomen. In de eerste hoofdstukken passeren de aarde, de zon, de planeten en de maan de reveu. Prachtige oude tekeningen, nog niet gepubliceerde foto's, die Chriet dankzij zijn vele contacten heeft kunnen be machtigen, maken het lezen van de tekst naast de foto's tot een feest. Up to date fotomate riaal, waaronder zeer recent gemaakte opnamen door de Viking I en het Skylab. Dieper doordringend in het heelal legt de schrijver verbluffend een voudig uit hoe een ster geboren wordt en welke levensfasen zij allemaal kan doorlopen. Hebben we een duidelijk beeld gekregen van het feno meen ster, dan stapt de schrij ver over naar de melkweg en sterrenstelsels. De moeilijke materie wordt haarfijn uit de doeken gedaan. Een voor beeld: „De melkweg lijkt op een krentebol, die doormidden is gesneden en dik besmeerd met boter. Als we nu het brood wegdenken is de boter de melkwegschijf met 100 miljard sterren zijn de krenten de bol vormige sterhopen". Sterrenwachten verspreid over de gehele wereld, de radio-astronomie, het zelf maken van hemelfoto's; voor al deze zaken heeft Titulaer nog wat foto's en begeleidende teksten overgehouden in de laatste hoofdstukken. Een verklarende woordenlijst, die de veel voorkomende termen in de sterrenkunde op een rijti zet en een fotoverantwoorii maken „De mens in het heeül tot een boek dat elke leek el genlijk in huis zou moes] hebben, al is het alleen i omdat hij leeft in een tijil waarin sterrenkunde en ruil tevaart in een stroomversntl ling zijn geraakt. Terecht staat op de omsli;| dat het boek de mens nw neemt op ontdekkingsreis do: de cosmos: „We duiken in i verleden (hoe reageerden i voorouders op een staartster] we reizen dicht bij huis i bezien we België en Nederlaij per satelliet), of we gaani weg naar onmetelijk verrei onzichtbare sterrenstelsels li de hoop dat we niet stranden] een „zwart gat")". Chriet Titulaer is op t reis een uitstekend reisltl der, met oog voor alles maar enigszins interessai is. En dat blijkt heel zijn in het heelal. FRANS VAN S0| NOORD-SCHARVVOlDij Bij de veiling Langedijk j omstreken in Noorfj Scharwoude zijn dinsdagr gen, vijf dagen later danvoi jaar, als primeurprodukt eerste vroege aardappelen de koude grond aangevoel De wat late aanvoer is te wij"! aan het koude voorjaar. De prijzen lagen tussen] 2,22 gulden voor de midde'j oort dore en 1,38 gulden ï-j de kleine soort dore. De flj densoort eerstelingen var«J renin prijs van2,12 tot2,3!] de kleine van 1,59 tot l,8f ROTTERDAM - Het Neder lands Genootschap van Lera ren is bang dat een aantal maatregelen wat betreft de vervanging van afwezige lera ren die minister van Kemenade heeft aanbevolen in een circu laire, dusdanige roosterpro- blemen voor de middelbare scholen zal opleveren dat de leerlingen er de dupe van wor den. Het genootschap zegt dit in een woensdag uitgegeven verklaring, waarin voorts wordt gesteld dat de aanbeve lingen van de minister in feite neerkomen op geboden. De leraren benadrukken dat de maatregelen, die een her ziening beogen van de vervangings- en waarne mingsregeling in het voortge zet onderwijs, al in de begin fase op veel verzet stuitten van de ambtenarencentrales. In de verklaring herhaalt het ge nootschap de bezwaren. De minister schrijft in de circu laire dat het aanbeveling ver dient in het begin van afwezig- heid van een leraar, deze te vervangen door waarnemers binnen de school en dat het minder gewenst is in die pe riode iemand van buiten de school aan te trekken. Daarom zullen de scholen voor een ver vanger van buiten de school, geen subsidie ontvangen voor de eerste 14 dagen dat die per soon werkzaam is, aldus de circulaire. De organisaties van le'8;] stellen echter dat het noodzakelijk is iemand buiten de school aan te b»" omdat de afwezigen iter deels voor langere tij1i zijn, zoals bij herhalings0jj ningen voor militaire dien5" bij zwangerschapsverlof In Antwerpen bij Rubens kom je bussen vol Japan ners tegen. Velen van ons proberen in China te komen J^nn vorclaor van hlin zijn en de is pruuv*v» en doen verslag van uuu merkwaardige ervaringen daar. Door de snellere communicatie-media z de contacten tussen Oost yyest waarschijnlijk om vangrijker dan ooit in J geschiedenis het geval geweest. Daar komt dik wijls bij dat de westerling, in zijn gebied de technolo gische maatschappij zat, in het Oostern op zoek gaat naar nieuwe contacten met geest en kosmos. Dat „Oos ten" is een uitgebreid en veelzijdig gebied, dat je niet op één hoop kunt vegen India is bijvoorbeeld cultu reel nogal anders geaard dan China of Japan. Met deze beide laatste landen bestaan al eeuwen lang Eu ropese contacten, die vooral berusten op handelsbe trekkingen. Maar dit heeft ook gevolgen gehad - r~ I heeft die nog zeer zeker - I voor de wederzijdse cultuu r/kunst, Nu zijn er in de loop der tijden al heel wat studies en boeken geschreven over de kunst en cultuur van Japan en China. En een man als F. Northrop heeft in The Meeting of East and West al eerder po gingen ondernomen om de fundamentele verschillen tus sen oosterse en westerse zienswijzen daaromtrent te beschrijven. Maar nu is in een Nederlandse vertaling van N. Fuchs-Van Waaren The Mee ting of Eastern and Western art van de kunsthistoricus MI- u

de Stem | 1977 | | pagina 6