Voorlichting voortgezet onderwijs in Oostburg DEMONSTRATIE BRUGRUITERTJES HAVENDAM OPLOSSING Havenschap onderzoekt toegang Braakmanhaven Eede Dow Chemical: BINNEN ZES JAAR BIJNA ZUIVER CONCERT VAN HOOG NIVEAU IN CADZAND ALLEEN WONINGBOUW OUDE VAART NOORD WETHOUDER MAAKT HOOGSTANDJE VAN OPENING BRADERIE IN TERNEUZEN Vrouw gestraft voor aandeel in truckdiefstal streek GARAGE VAN DRIEL IN TERNEUZEN NU REEDS DE HONDERDSTE GEPASSEERD Sas van Gent Lamswaarde i DE STEM VAN DONDERDAG 9 JUNI 1977 (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG - Als de mid delbare scholen in Oostburg niet gaan samenwerken, zullen al in de komende jaren de mo gelijkheden van het algemeen voortgezet onderwijs in West-Zeeuwsch-Vlaanderen kleiner worden. Het is niet te verwachten dat het rijk bij zondere faciliteiten (andere opheffingsnormen of extra subsidie) zal bieden om met die problemen af te rekenen. Want op andere plaatsen in Neder land spelen dezelfde proble men. Dat staat te lezen in een brief van de schoolleidingen van de drie scholen voor voortgezet onderwijs in Oostburg, gericht aan alle ouders. De rijksscho lengemeenschap koningin Wilhelmina, de scholenge meenschap St. Eloy en de christelijke mavo Immanuel, houden volgende week don derdag 16 juni, afzonderlijke voorlichtingsbijeenkomsten voor de ouders van de scholie ren. Zij zullen op de hoogte wor den gesteld van de stand van zaken, onder andere door de inspecteur voor het algemeen voortgezet onderwijs in Zee land, de heer C. Rijk. De knel punten zullen uitvoerig aan bod komen, beloven de school leidingen. In de brief aan de ouders worden twee hoofdoorzaken van de problemen genoemd: de bezuinigingsmaatregelen van de regering, waardoor het voor de scholen moeilijker wordt om nog voldoende keuzemoge lijkheden te bieden en ander zijds de teruglopende geboor tecijfers, waardoor zeker ook in West-Zeeuwsch- Vlaanderen te verwachten valt, dat het aantal leerlingen rond 1982 sterk zal dalen. De moeilijkheid is, aldus de brief, dat het aantal beschikbare les sen rechtstreeks samenhangt met het aantal leerlingen. De voorlichtingsavonden worden gehouden in de scholen zelf en beginnen om 18.45 uur (Wil helmina), 19.30 uur (St. Eloy) en om 20 uur (Immanuel). (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - Zondag 12 juni 's avonds vanaf zes uur houdt de Sasse ponyclub de Brugruitertjes voor de ouders van leden en belangstellenden een demonstratie avond. De thans over 5 groepen verdeelde leden zullen groepsgewijs onder leiding van hun instructeur A. Bril, hun vorderingen tonen aan de belangstellenden. De ponyclub De Brugruitertjes telt thans 40 zeer actieve leden die wekelijks trouw de lessen volgen. De lessen zijn maandags en vrijdags 's avonds en de zomertijd is voor deze club een gelukkige uitkomst, want vrijdags zijn ze bezig tot 21.30 uur. Na de groepen zullen op 12 juni de heer en mevrouw Bril een demonstratie geven van dressuur en springen. Zij brengen daarvoor hun eigen paarden mee, die door hen zelf bereden worden als dressuur- of springpaard en waarmee zij ook meedoen aan concoursen. Ook is er die avmnd gelegenheid om alle inlichtingen te ontvangen be treffende de ponyclub De Brugruitertjes. (ADVERTENTIE) DATSUN GARAGE VAN DRIEL boekte in de eerste vijf maan den van dit jaar 100% verkoopstijging. Op 20 mei werd dan ook de 100e verkoop van dit jaar genoteerd. De gelukkige kopers, de heer en mevr. de Kort uit Hulst werden danig in de bloemetjes gezet. Ter viering van dit heuglijk feit werden zij als ere-gasten uitgenodigd aan boord van een rondvaartboot waar tijdens een attractieve vaart over de Leie vanuit Gent de gelukkige kopers door dealer en personeel werden gehuldigd. Op de foto wordt de sleutel van de Datsun 180 B automaat aan mevr. de Kort overhandigd. CSM op reis - De reisclub de personeelsvereniging CSM uit Sas van Gent heeft af gelopen zaterdag onder goede weersomstandigheden het jaarlijks uitstapje gemaakt. itmaal was de prachtige streek in de Vlaamse Ardennen aoor het bestuur van de reis- club uitgekozen. De 100 deel- kwamen omstreeks rtwaalf aan m Laroche om flaar na het middagmaal de be zienswaardigheden in de stad te bezoeken, te winkelen of de natuur te bewonderen. Daarna yi Durbuy, het kleinste w?" ®e'gië aangedaan. net ««soek aan dit 300 in! oners tellende dorpje, werd net avondmaal in de sfeervolle ®gevmg van de Citadel in genuttigd. Uiteraard sim succesvolle dag afge- te m een danci"g te Sint «iklaas met een glaasje en een dedif' waarna Je tevreden i Sas ,emerlde tefügtocht naar waar 3n aanvaardden, den 26 rond een uur arriveer- De (!asJ)0"crs - Bij mevrouw laatste tl Eede werd de Gfensboh g van de CéSs_gfouden. H. otndeeerstA 1 aert streden lijst De ePlaatsoPderang- d°orH Ma T°enstitel werd s4ffareleindewacht ge- kaert, 3 p df.ÏTerd Mjc- 8. Goethals Overige ies-M. F. van den I Vreeze.; ,.u Claeiis. 2. J. de [taert," 3' Marclé-E. Rijc- Dhoore-A m Verstraete-G. Parijs D ,r lnnart' 4' G- van 5- P. 1. V_JV dli Verstraete-R. Goet- iwens-i n van Maele-C. zal de w°gge', Zondag 4 ■hals; I Bay, Ijuüz te^den-,aiie- en tuning |e: ^ers- Aanvang voor 19 SDO - De feestavond ter ge legenheid van het kampioen schap van SDO 2 in sportcafé Claesen was een succes. Een gezamenlijke maaltijd met se nioren en junioren SDO en hun dames werd gevolgd door een uitbundige avond waar onge veer 130 personen aan deelna men. Het orkest Goosen uit Clinge zorgde voor begeleiding en er was een verloting. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het havenschap Terneuzen gaat stroommetingen verrichten om te kijken hoe de stromingen in de monding van de Braakmanhaven zich gedragen. Dit aldus gisteren de directeur van het havenschap de heer W. Blok, tijdens een vergadering van de raad van bestuur. Hij suggereerde dat een havendam een oplossing van de problemen kan betekenen. We gaan kijken hoe gemak kelijk schepen van 60.000 ton de haven binnen kunnen komen en hoeveel sleepboten ze daarbij nodig hebben", zo deelde de heer Blok mee De (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Binnen een periode van zes tot zeven jaar kan de Dow Chemical de hoe veelheid waterverontreini ging, die het bedrijf nu nog produceert, vrijwel tot nul hebben teruggebracht. Dit aldus de heer R. Ruules, hoofd van de afdeling personeelsza ken van Dow in Terneuzen. De heer Ruules deelde dit mee ter gelegenheid van de publicatie van het sociaal jaarverslag van Dow over 1976. Het sociaal jaarverslag maakt melding van het feit dat Dow een zuiveringsplan in principe gereed heeft. Inmid dels is met de bouw van een zogenaamde loogoxidatie in het naftakrakercomplex een vermindering aan vervuiling gerealiseerd van circa 10.000 inwoners-equivalent. Momen teel produceert Dow Chemical jaarlijks aan watervervuiling circa 200.000 inwoners equivalent. Vijf jaar geleden waren dat nog 700.000. De heer Ruules lichtte de zuiveringsplannen van Dow voor de komende jaren als volgt toe: „We hopen met het bouwen van de nu geplande biologische waterzuiverings installatie het aantal inwoner-equivalenten van 200.000 terug te brengen naar een minimale hoeveelheid wa terverontreiniging". Het hele zuiveringsplan kost Dow zo'n 15 20 miljoen dol lar. In zijn inleiding van het nu verschenen sociaal jaarverslag kondigt de algemeen directeur van Dow Chemical de heer M.W. Biggers niet zonder trots een grotere openbaarheid van inkomens bij zijn bedrijf aan. Het verslag geeft inderdaad een inzicht in de salarissen die bij de chemische fabriek op de verschillende functieniveaus verdiend worden. De publica tie van de salarisschalen en in komens, is iets „waaraan Den Uyl nog wel een voorbeeld kan nemen", aldus gisteren een Dow-woordvoerder. Braakmanhaven is toeganke lijk voor schepen van maxi maal 60 a 70.000 ton. Met name vanuit kringen van het Loods wezen is in het verleden al ver schillende malen gewezen op de nautische moeilijke toegang van de nieuwe haven van Dow Chemical. Tot nu toe is het alleen moge lijk om op dood tij, bij hoog water de haven binnen te va ren: De heer Blok: „We gaan ook bekijken of het mogelijk is om op andere tijden dan juist bij hoog water binnen te ko men. Wanneer dat moeilijkhe den oplevert kunnen we mis schien maatregelen treffen via de aanleg van een havendam". De aanleg van zo'n dam is trouwens opgenomen in de overeenkomst tussen Dow Chemical en het havenschap, waarin het hele Mosselban- kenproject is geregeld. In die overeenkomst is te vens bepaald, dat Dow Chemi cal als financier van het pro ject; de havengelden deelt met het havenschap op fifty-fifty basis. Daarbij verplichtte Dow zich tevens met het onderhoud van de haven. Havenschaps voorzitter A.J. Kaland zei hierover gisteren: „Dat onder houd van de Braakmanhaven kan voor Dow best nog wel eens tegenvallen". Directeur Blok deelde ook nog mee, dat het voorgenomen uitdiepen van de Zevenaarha- ven een bedrag van een half miljoen gulden gaat kosten. In dat verband stelde hij voor het onderhoudsfonds van het ha venschap op een nieuwe leest te schoeien. Dit om de osten van baggeren over een aantal jaren te spreiden. CADZAND - De bezoekers die zaterdagavond in groten getale naar de Hervormde kerk van Cadzand waren gekomen zullen nog lang napraten over het bijzonder fraaie concert dat werd geboden door het En gelse koor „The Reigate Redhill Choral society" o.l.v. Robin Gritton. Op dit concert, dat in het kader staat van een uitwisseling tussen dit engelse koor en het Hervormd kerk koor van Cadzand werd slechts één werk uitgevoerd de „Messe Solennelle" van Rossini. Een minder bekend werk maar daarom niet minder mooi. Overeenkomstig de wens van de componist werd in Cadzand de ongebruikelijke combinatie gebruikt van piano en harmo nium bij de instrumentale be geleiding. De harmoniumpar tij is bedoeld ter ondersteuning van de koorpartijen en werd vakkundig vertolkt door Ho ward Arman terwijl de zeer omvangrijke en virtuose pia nopartij (meer dan 200 blad zijden) werd gespeeld door Arie Karreman. Het werk opent met het Ky rie, een der mooiste gedeelten van deze mis. Wat hier al di- rekt opviel was de warme so nore klank van het koor, met name in de zachte gedeelten. De dirigent wist dit wel zeer mooi op te bouwen. Op enkele twijfelachtige inzetten na werd zeer gediciplineerd ge zongen. In de tweede koor fuga lag m.i. het tempo wat aan de hoge kant wat het lijnenspel enigszins deed vervagen, maar dit werd weer gecompenseerd door de grote mate van virtuo siteit waarmee het koor deze moeilijke gedeelten zong. Een der mooiste fugas was het bij het gloria behorende „Cum Sancto Spirito" een le vendig stuk muziek waarin het koor erg op dreef was. De solisten die deze avond optraden, verdienen wel de hoogste lof. Deze nog jonge mensen maakten deze avond tot een groot succes. Ik ben in het algemeen vrij kritisch ten aanzien van vocale solisten. Maar ik durf hier rustig te stel len dat dit viertal het zouden kunnen opnemen tegen de al lerbeste Nederlandse zangers. Ik heb vele vocale solisten ge hoord. Maar dit overtrof bijna alles. De sopraan Christine Taylor heeft een zeer volle en ver dragende stem, die men al leen zou verwachten bij een zangeres die al op het hoogte punt van haar carrière staat. Haar stem is nu al in een zoda nig stadium van rijpheid dat men geneigd is te denken, hoe kan dit nog beter worden als zij wat ouder wordt. Ik heb bij zonder genoten van de warme en vooral sympathieke stem van de alt Catherine Denley. Haar optreden zal menigeen ontroerd hebben, met name in de solo „O Salutaris" en in het, samen met het koor gezongen, slotdeel Agnus Dei". Het wordt misschien eento nig, maar ook de tenor Robert Gibbs, overtrof mijn voor gaande ervaringen. Zeer hel der, zonder daarbij scherp te worden, zong hij zijn aria „Domine Deus". Eem stem die in alle registers mooi blijft. Bijzonder en misschien wel het meest heb ik genoten van de bas Richard Stuart en naar ik heb vernomen velen met mij. Zijn diepe bastimbre maakte een diepe indruk. Bij het horen van deze solisten moet ik toch concluderen dat de zangoplei ding in Engeland op een zeer hoog niveau staat, zo niet hoger dan in Nederland. Er wordt daar waarschijnlijk niet alleen op techniek gehamerd maar het timbre speelt ook een zeer belangrijke rol. Evenals vele Engelse koren klinkt het allemaal even warm en sympathiek. Deze vier jonge solisten gaan ongetwijfeld een grote carrière tegemoet en ik zou menig dirigent in Neder land willen aanraden deze mensen eens te contracteren. TERNEUZEN - B. en w. van Terneuzen willen alleen het noordelijk gedeelte van het be stemmingsplan Oude Vaart benutten voor woningbouw. Dat voornemen is onder meer het resultaat van een informa tieve raadsvergadering van eind maart, waarin ook de om vang van de bebouwing in het gebied Oude Vaart aan de orde is geweest. B. en w. laten nu in een voorstel aan de commissie voor openbare werken, volks huisvesting en ruimtelijke or dening weten, dat men in ieder geval in Oude Vaart-noord huizen wil laten bouwen. Ar gumenten daarvoor: een pla nologisch evenwichtige op bouw van de kern Terneuzen, het gebrek aan bouwrijke grond en de bij de ondernemers uit het winkelcentrum Zuid polder gewekte verwachtingen over woningbouw in het ge bied. Er is een wijziging van het bestaande bestemmingsplan op komst. De herziening van het zuidelijke deel van het to tale plan is al in voorbereiding. In dat kader wordt bekeken of het Terneuzense Zuidersport park en het geplande sportter rein Hof Zeldenrust zijn onder te brengen in een sportpark Oude Vaart. Dat park zou aan gelegd kunnen worden ten zuiden van de (denkbeeldig doorgetrokken) Alvarezlaan. De commissie bespreekt in de vergadering van maandag 13 juni ook het bestemmings plan Wulpenbek, waarin de firma Tollenaar containers en garagehal met kantoor wil bouwen. Met enige aarzeling willen b. en w. daarin toe stemmen als het omringende landschap niet te veel wordt aangetast. Maandagavond vergadert ook de financiële commissie, onder meer over de overdracht van gronden voor scholen bouw in Terneuzen. De stich ting katholiek schoolbestuur Terneuzen wil in plan Noord een kleuter- en een lagere school bouwen. De vereniging christelijke kleuterschool Ter neuzen heeft plannen voor de bouw van een kleuterschool in Hof Zeldenrust. Aan de orde komt verder de verkoop van grond op het Java aan de wo ningstichting Zeeuwsch- Vlaanderen voor de bouw van bejaardenflats. Beide commis sies bespreken de onderhandse aanbesteding van de bouw van een leeszaal annex bibliotheek op het Java. Het „vliegende tapijt" bij de opening van de braderie in Terneuzen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Twee- oosters uitgedoste winkeliers werden gisteren met een hoogwerker de lucht ingestuurd, om daarmee de officiële opening van de braderie van Ter neuzen voor te breiden. De afwerking was in handen van wethouder J. Strijbos. Deze haalde de beide luchtreizigers met behulp van de knuppels weer behendig naar beneden. Wethouder Strijbos bestemelde het gebeuren als „een stukje Terneuzen promotie van de eerste orde". Hij ging voorts in op de wens van een aantal winkeliers de braderie in het vervolg uit te breiden. „Ik raad u wat dat betreft aan het structuurplan voor de binnenstad te lezen. Daarin staan verschillende ideetjes, waaraan de winkeliers iets kunnen hebben". Willem Naeye, voorzitter van de werkgroep Promenade, noemde de braderie een activiteit die prima vooruitloopt op de kanaalfeesten. Hij bedankte bovendien de gemeente voor de medewerking die zij heeft verleend, waardoor het welslagen van de braderie nu nog slechts kan worden te gengehouden door uitzonderlijk slecht weer. Als blijk van dank werd wethouder Strijbos een perzisch tapijt aange boden, dat ter opvrolijking van het gemeentehuis moet dienen. Na het officiële gebeuren werd een wandeling door de Noordstraat gemaakt. Dat ging niet bijzonder gemakke lijk, daar het winkelend publiek zich massaal van de pro menade had meester gemaakt. De rest van de dag werd door kinderen op straat getekend, er was een standwer kersconcours, en 's avonds trad de harmonie „De Ver enigde Vrienden" uit Sas van Gent op. Rond 21 uur ging het openluchtbal op de Markt van start. Vandaag en de twee overige braderie-dagen zijn er naast de standjes van de winkeliers weer een reeks van activitei ten, die er voor moeten zorgen dat de braderie ook dit jaar een succes wordt. (Van onze correspondent) GENT - De Nederlandse vrouw G. D. N. uit Clinge, die in het Belgische Sint-Pauwels woont, is woensdag wegens haar aandeel in de heling van een gestolen truck, veroor deeld tot een gevangenisstraf van vier maanden en een boete van 3.000 Belgische francs. Het gedeelte van de straf, dat zij niet in voorarrest door bracht, is voorwaardelijk ge steld, zodat zij vrij naar huis mocht gaan. Overigens werden in deze zaak van diefstal en heling van twee trucks met een gezamen lijke waarde van 2,6 miljoen Belgische francs, zware ge vangenisstraffen uitgespro ken. De twee Belgische hoofd verdachten werden veroor deeld tot straffen van acht en vijf jaar. De Nederlandse vrouw raakte betrokken bij de zaak, omdat zij een schuur van haar hóeve ter beschikking stelde om een van de gestolen trek kers te stallen, voordat hij over de Belgisch-Nederlandse grens moest gebracht worden. De vrachtauto was evenwel gesignaleerd door de Neder landse politie. Deze trof hem op een dag in de omgeving van Terneuzen langs de weg aan. Zodoende kon het onderzoek op gang komen, een onderzoek dat ook een inwoner van Terneuzen voor de rechter bracht.

de Stem | 1977 | | pagina 23