van westen Braderie Sluis iii teken van middeleeuwen FR. HENDRIKSCHOOL EN MICHAËL- SCHOOL WINNEN ZWEMWEDSTRIJDEN OSSENISSER PASTOOR 50 JAAR PRIESTER prijsboffer 25.- 30.- 35.- 42.50 VAN 15 TOT 19 JUNI „Als er hier strijd is om het voortbestaan, dan moet ik er bij zijn" Nieuw-Namen maakt zich op voor Kauterfeesten Vervolg- avond senior- mavo Hul Zonnebloem tocht vanuit Hontenisse Westdorpe CLINGE Koewacht STERKE JONGENS-SPIJKERBROEKEN HEREN-SPUKERBROEX Aardenburg (Van onze correspondent) HONTENISSE - Zaterdag houdt de Zonnebloem- afdeling Hontenisse de jaar lijkse boottocht voor eenza men en gehandicapten uit Ho ntenisse. Bijna honderdvijftig inwoners maken de reis dit jaar mee. In tegenstelling tot andere jaren vaart men niet naar Antwerpen maar over de Zeeuwse wateren. Tijdens de reis wordt voor amusement in de vorm van spelletjes gezorgd. Het Zonnebloemorkest zorgt voor muziek. Men vertrekt om negen uur uit de haven te Wal soorden. O.L. school - De leerlingen van de G.A. Vorsterm;. n van Oyen- school te Aardenburg hebben ten behoeve van het Interna tionaal Fund for Animal Wel fare 408,20 samengebracht na het zien van de film Seal- song" over de jacht op Zadel robben. Jeugdvoetbal - Op het sport terrein in de Kapittelstraat te Westdorpe speelde het elftal van de B-junioren van RIA-W een internationale voetbal wedstrijd. De Westdorpse ploeg moest het opnemen tegen een elftal van Nurthumber- land County uit Engeland. Nadat de rust met een 0-1 stand was bereikt moesten de RIA-jongens met 1-3 hun meerderen erkennen in hun Britse leeftijdgenoten. Na af loop ontving de RIA-jeugd en kele leuke geschenken. oE STEM VAN DONDERDAG 9 JUNI 1977 (Van onze correspondent) NIEUW-NAMEN - De be volking van Nieuw-Namen maakt zich momenteel op voor de Kauterfeesten, een evene ment dat vorig jaar voor het eerst werd gehouden en nu dit weekeinde plaatsvindt. Plaat sen van handeling zijn het plein langs de Hulsterloo- straat, het plein voor Nonne- man en het gemeenschapscen trum. Voor de organisatie staat het Nieuw Namens feestcomité borg, dat zich weer heeft weten te verzekeren van de mede werking van het verenigings leven. Het festijn begint zater dag om twee uur. De cama- valsstichting verzorgt dan een schiettent, de damesgymnas- tiekvereniging staat borg voor enveloptrekken en een raad- wedstrijd. De heren- volleyballers laten het rad van avontuur draaien. De voetbal lers verkopen ijs en het dames zangkoor frites. Leden van het Muziekgezelschap bakken oliebollen. Vanuit de boeren- '1 worden ponyritten voor jeugd georganiseerd. De i de (Van een onzer verslaggevers) i In Den Dullaert I vanavond (donderdag) Vervo'ëbiJeenkomst ge- Wordt"' waaroP gesproken over de oprichting van e»je?.0r"mavo te Mst. Een B. blieenk°mst leverde niet het a laschrijvingen op om senir, sen"Pakket van de tien ?vo in Hulst te kun- niet aandieden- Wanneer er zal ml worden gegeven en ;a'»en voor de andere vakken HuUterneuzen moeten. Om in i leerljmoeten er zo'n 40 tot 50 I WistgKn 'Zi^n' De biieen- »cht uut pnt vanavond om varkensrace, die vorig jaar ge houden werd, gaat niet door in verband met een vervoerver- bod voor varkens. In plaats daarvan wordt om drie uur be gonnen met een gaaibolling. De volksdansgroep Hava Na- guila uit Vogelwaarde besluit het festijn op zaterdagmiddag met een optreden omstreeks halfzeven. Om acht uur 's avonds begint een dansavond in het gemeen schapscentrum, waarop het feest - naar men hoopt - naar een hoogtepunt groeit. Het Sil via's Picolo Kwartet uit Bra bant zorgt daarbij voor mu ziek. Viswedstrijd - De vissersve reniging De Clingse Henge laars houdt zaterdag voor de leden een grote viswedstrijd op het water De Zestigvoet. Ter plekke wordt om de visplaat- sen geloot. Men hengelt tussen halftwee en halfvijf. Er mag slechts met één hengel gewerkt worden en men mag geen le vende vis of stukjes vis als aas gebruiken. Om vijf uur reikt voorzitter J. Mariman de prijzen uit, hoofdzakelijk be staande uit visgerei, in het clublokaal De Troubadour. OUDERAVOND Donderdag wordt op de basis school „de Eikelaar" te Koe wacht de laatste ouderavond van dit jaar gehouden. In de gemeenschapsruimte van de school worden dan een ten toonstelling gehouden van door leerlingen zelf gekweekte bloemen en van werkstukken uit de handwerklessen. De ten toonstelling wordt gehouden 's avonds van 7 tot 10 uur. (ADVERTENTIE) (hangt af van de maat) vlot model uw kledingadviseur zaamslag - plein 10 - telefoon 01153-1332 (Van onze correspondent) SLUIS - Het programma van de vierde braderie „Hier is Sluis", die van 15 tot en met 19 juni wordt gehouden, is rond. Het actie-comité, samengesteld uit vertegenwoordigers van middens tandsvereniging, horeca en WV Sluis, heeft grotendeels het concept van het programma, dat in de afgelopen drie jaar succesvol is gebleken, aangehouden. Ook nu valt de Sluise braderie weer samen met de jaarlijkse kermis. Het zwemfeest in het Sasse bad. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT - Dins dagmiddag werden in het Sasse zwembad de jaarlijkse schoolzwemwedstrijden ge houden voor de zes scholen uit Philippine, Westdorpe en Sas van Gent. Ruim driehon derd deelnemers probeerden vanaf een uur 's middags de felbegeerde medailles in de wacht te slepen die voor de eerste drie plaatsen van elke leeftijdsgroep beschikbaar waren gesteld. De organisatie was in han den van de Sasse zwemclub De Bruinvis. In de estafette waren de meisjes van de Frederik-Hendrikschool uit Sas van Gent de sterksten terwijl de Sasse Michaël- school de estafette voor de jongens won. De verdeling van de gou den medailles was als volgt: 12 stuks voor de Frederik- Hendrikschool; 7 stuks voor de Michaëlschool; twee stuks voor Philippine, twee stuks voor Westdorpe, een voor de Valkenburgen de Zandstraat kon jammer genoeg niet een gouden medaille in de wacht slepen. Bruinvisvoorzitter J. de Braai mocht na afloop de beker voor de beste meisjes school overhandigen aan de Frederik-Hendrikschool en de beker voor de sterkste jongensploeg aan de Mi chaëlschool beide uit Sas van Gent. Het motto van de braderie is ook dit jaar weer „De Midde leeuwen", omdat dit in Sluis het best blijkt aan te slaan. In de actie-bulletins, waarmee het actie-comité de laatste weken de deelnemers bestookt, worden deze opgewekt hun kostuums uit de mottenballen te halen of alsnog costuums aan te schaffen. De Braderie wordt 15 juni om 15 uur begonnen met een spectaculaire dropping van parachutisten op een terrein nabij het Walplein. Het vlieg tuig, dat de parachutisten aan voert, zal tevens zorgen voor een surpriseregen over Sluis. Er zal een 50-tal parachutisten worden gedropt. Degene, die als eerste een surprise parachuutje op het stadhuis in levert, ontvangt een extra prijs en mag de officiële opening van de braderie verrichten. Op de openingsdag krijgt het jeugdig publiek een voorstel ling van een poppentheater in de gemeentelijke sporthal. Op vallend zijn dit jaar wel de ac tiviteiten, die door de diverse wijkcomités ter opluistering van de braderie worden ont wikkeld. De oude ambachten krijgen tijdens deze braderie weer volop de gelegenheid in het winkelcentrum van Sluis in de aandacht te komen. Donder dagmiddag van 14 tot 18 uur is er voor de liefhebbers weer ge legenheid tot het tappen van hun eigen „pint". Dit biereve nement wordt opgeluisterd door de Skol-band. Vanaf 16 uur worden in het winkelcen trum „Belfort" ouderwetse kinderspelen gehouden. Vrijdag is de wekelijkse markt, op het parkeerterrein aan de St.-Annastraat. Om 16.15 uur zijn er boetseerwed- strijden voor de jeugd op het r.k. kerkplein, terwijl 's avonds naast verschillende sportde- monstraties ook een optreden van het muziekgezelschap „Apollo" en het majorettenpe- loton „Belfort" op het pro gramma staat. De zaterdag is wel extra druk bezet, 's Morgens om 9 uur wordt gestart met de rom melmarkt voor de jeugd in de Vrijstraat. Vanaf 10 uur is in de sporthal een ruilbeurs van postzegels, munten, ansichten met veilingen en verlotingen, 's Middags om twee uur wórdt voor de vierde achtereenvol gende maal het nationale dorpsomroeperconcours ge houden. Hiervoor komen de vertegenwoordigers van dit uitstervende beroep uit het ge hele land in Sluis bijeen om voor de kampioenstitel te kampen. Dit concours wordt opgeluisterd door de bekende koninklijke harmonie „Con Affezione" uit Zuid-Beveland in originele Zeeuwse klederd racht. Om 15 uur treedt in de Oude Kerkstraat de volksdansgroep „Avogrot" uit Aardenburg op, terwijl op hetzelfde tijdstip op het Walplein de Veronica- drive-in-show start met een life-optreden van de bekende zangeres Anita Meyer. Zon-, dagmiddag zijn er in het ka naal Sluis-Brugge gratis vis wedstrijden voor de jeugd met kanjers van prijzen. Om 16 uur is er eveneens in dit kanaal een duikdemonstratie met een spectaculaire redding van een in het kanaal gereden auto. De afsluiting van de Sluise brade rie wordt vervolgens om 20 uur ingezet met een optreden van de internationaal bekende showdrumband Axel, welke om 21.45 uur een taptoe-show zal verzorgen op de Beesten markt. Om 22.30 uur wordt de Sluise braderie daverend be sloten met het traditionele vuurwerk, langs de Brugse Vaart, dat tot nu toe elk jaar duizenden bezoekers naar Sluis lokte. (Van een onzer verslaggevers) OSSENISSE - Zondag is het feest in Ossenisse. Pastoor F. van Putte (78 jaar) viert er dan zijn gouden priesterfeest. Maar niet alleen in dit Zeeuws-Vlaamse dorpje zal men deze dag feestvieren. In het Brabantse Ossendrecht, waar hij lange tijd kapelaan was, zullen de gedachten uitgaan naar de manier waarop hij er samen met zijn volk de volksabdij O.-L.-Vrouw ter Duinen gestalte gaf. Met zijn benoeming tot zielenherder in de Ossenisser parochie, nu alweer zo'n tweeëntwintig jaar geleden, sloot pastoor Van Putte een fase uit van zijn leven af vol pionierswerk in zijn „vader huis van het volk", zoals hij de abdij in het West brabantse graag noemde. Maar het werk in de Osse nisser parochie bracht pas toor Van Putte niet de rust en bedaagdheid, waarop hij ge zien zijn leeftijd langzamer hand aanspraak kon maken. De duistere jaren van diepe werkloosheid, waarin hij aan zijm Ossendrechtse roeping begon hadden plaats ge maakt voor de theorieën van de ongebreidelde welvaarts groei. Voor de Ossenisser paro chie betekende dat, na meer dan 800 jaar dwarse, maar succesvolle strijd tegen de zee, een dreigende onder dompeling in een woud van chemische industrieën. Pas toor van Putte was een van de eerste inwoners die op zijn achterste benen ging staan. „Als hier de strijd is om het voortbestaan dan moet ik daarbij zijn" zo vulde hij zijn geestelijke roeping aan. Hij ging zich inzetten voor de leefbaarheid van het dorp. Van welzijn hadden toen nog weinigen gehoord en de hou ding van pastoor Van Putte werd hem niet door iedereen in dank afgenomen. Hoewel de industrialisatiewoede ui teindelijk aan het dorp voor bijgegaan is komt pastoor Van Putte nog steeds op voor de belangen van het doip. Hij was een van de initiatiefne mers voor de oprichting van een dorpsraad en ziet in de voortzetting van zijn geeste lijk ambt een van de moge lijkheden om het dorp in leven te houden. „Wanneer je als dorp beroofd wordt van je voorzieningen (ook op kerke lijk gebied) dan slink je on herroepelijk tot een gehucht" aldus de pastoor, die „eigen lijk nog geen tijd gehad heeft om aan stoppen te denken". Pastoor van Putte werd 78 jaar geleden op de grens van Ossenisse in Hengstdijk ge boren. Hij groeide er op als kind, ging later naar een Be lgische kostschool, maar •Pastoor F. van Putte werd daaruit tijdens de eer ste wereldoorlog verdreven. Een jaarlang kreeg hij daarna lessen van de monnik Fruytier, de pater die ook het materiaal aandroeg voor de geschreven geschiedenis van Hontenisse. Op het seminarie te Langeweg leerde hij de franciscaner geest kennen: de soberheid en de belang stelling voor het lot van de armen en verdrukten. Voor dat hij tot kapelaan benoemd werd in Ossendrecht bezocht hij het seminarie te Hoeven. In Ossendrecht begon hij met de bouw aan zijn levenswerk. Met de werkeloze jeugd begon hij te bouwen aan de volksabdij. Het werd geen gesloten geheel, waar de be woners een elite vormden waaromheen het volk zich kon verzamelen, maar een in ternaat waar door en voor het volk gebeden, geleerd, ge bouwd en gewerkt werd. Er werd een bos bij geplant om de mensen dichter bij de na tuur te brengen. Later in de tweede wereldoorlog was de abdij een toevluchtsoord voor vluchtelingen en zieken. Na de oorlog werd het een le vensgemeenschap, waar kin deren van de NSB'ers werden opgevangen. Vanuit die func tie ontwikkelde het internaat zich tot een LTS, die ook nu nog bestaat en waar bijzon dere aandacht wordt ge schonken aan moeilijk le rende kinderen, waaraan het normale onderwijs niet vol doende is aangepast. Met be zieling kijkt Ossenisses jubi lerende pastoor op zijn Os sendrechtse tijd terug. Het was de boeiendste periode uit mijn leven.

de Stem | 1977 | | pagina 19