iml Ln nJ JIME VOLGENS ASE V-NORMEN NEDERLANDSE OVERHEID i Keracentrum Doel geen rem bevolkingsgroei ONDERNEMINGSRAAD VAN ADZ SCHORT OVERLEG OP WERELDWINKEL NIET WELKOM OP BRADERIE Eurogas wil definitief „Ook eest auto valt wel eens zonder licht" van naar Sloe haven DOW OVER STORING Extra baantje voor de havenmeester Provinciale klachten commissie vergadert ,,In de loop der jaren gegroeid ongenoegen Aanhoudende groei hypotheekmarkt Heils leger kaapt een bed Regen waterstanden ft een afspraak ge- >t de fabrikant van de meerde Euroline Daardoor kunnen wij tegen zéér scherpe op werkdagen van lp zaterdag van 9 tot 5. edijk 89 bis. Breda. S145, 076-13 45 52. via woninginrichter of ;r. irkeergelegenheid. iteitsmontuur in lianen Volkswagen B-V- EER 2979 3 Jong B.V. Het omcirkelde gebied (met een straal van 20 kilometer vanuit de mogelijke vestigingsplaatsen) geeft aan waar de bevolkins- groei aan beperkingen onderhevig zou moeten worden bij de bouw van kerncentrales. In Doel en Borssele functioneren overigens al kerncentrales. (Van een onzer verslaggevers) HULST - De bevolkings groei in de Nederlandse ge varenzone van de kerncen trales te Doel hoeft voorlo pig niet beperkt te blijven. Het aantal bewoners in het betrokken gebied (met als belangrijkste plaatsen Ber gen op Zoom en Hulst) blijft nog ver onder de normen, die door de Nederlandse overheid zijn vastgelegd in de discussienota over de vestigingsplaatsen voor kerncentrales. Zoals wellicht bekend zit de Zeeuwse overheid nogal met die normen in haar maag, omdat ze (in verband met de aanwezige kerncentrale te Borssele) nog maar weinig ruimte overlaten voor groei van Vlissingen en Middelburg. Wanneer de normen strikt ge hanteerd worden is de bevol kingsdichtheid bij Goes zelfs nu al te groot. Terwijl de bevolking zich opmaakt om de komende maanden over de discussienota mee te praten (daartoe zijn verschillende inspraakbijeen komsten gepland) heeft minis ter Lubbers de bevolkings normen overigens alweer op losse schroeven gezet. Zoals gemeld verklaarde hij dinsdag in Middelburg tegenover de Zeeuwse bestuurders, dat de normen nog aangevuld en ver fijnd dienen te worden. Vijf van de twaalf mogelijke vestigingsplaatsen voor kern centrales, die door de regering Z1jn genoemd liggen in Zee land. De meeste voorkeur gaat daarbij volgens de discussie nota uit naar Bath- Hoedekenskerke, vervolgens naar Borssele, daarna naar Iholen, daarna naar Ossenisse en daarna naar St. Philipsland. In bestuurlijk Zeeland, waar oen na de bestudering van de hevolkingsnormen weinig meer voelt voor de vestiging van nóg een kerncentrale, houdt men echter nog vol, dat Borssele (waar dus al een kern centrale staat) de minst slechte Plaats voor de vestiging van een volgende kerncentrale is. in de discussinota van de re gering wordt de kans op een ramP met een kerncentrale zeer miniem geacht. De kans op een ramp met meer dan 100 noden binnen enkele dagen wordt geschat op 0,4 tot 4 keer Per miljoen jaar. op een ramP met tol "a 10 d°dea binnen en- w VT?en wordt geschat op 4 D« i ?er mi'j°en jaar. salmettemin heeft men voor rLT/eying °P 20 kilometer 2kerncentrales normen W Voor de maximum hJeSlane bevolkingsdicht- cemr^06 chter men bi3 de girale woont hoe minder mootn 61 binnen de cirkel ®ogen wonen. Voigens rappor- ove'r ktr ntiSch?r staan tegen- renzn nenerSie is een geva- ter"e ™d)g van 48 kilome- kanhot kerncentrales en een ra aanta' slachtoffers bij 100nn7£plopentotb°vende S\De Nederlandse be- m°gelhkherif m 16der geval '1 deze rbor §enoeg °m zich hoewel cn CUssie te mengen sen Of er üi!fü!.g!n 2i,ch afvra" De afvaart van De Geulvallei in Sluiskil. TERNEUZEN - De onder nemingsraad van het admini stratief dienstencentrum Zee land (ADZ) heeft het overleg met directie en bestuur van die instelling voorlopig opge schort. Dat is het resultaat van het in de loop der jaren bij een deel van het personeel ge groeide ongenoegen over de gang van zaken bij het ADZ. Directe aanleiding tot het be sluit om het overleg op te schorten vormde de schorsing kortgeleden van onderne mingsraadslid H. van Rie, die volgens de directie werk ge weigerd zou hebben. MIDDELBURG - De pro vinciale commissie voor klach ten en verzoeken behandelt op vrijdag 10 juni in het staten zaalcomplex in Middelburg weer een aantal klachten van Zeeuwse burgers. De commis sie komt direct na afloop van de vergadering van de provin ciale staten, die op 10 juni wordt gehouden, in vergade ring bijeen. De commissie behandelt onder meer een klacht van de bewoners van de flat Katspol- der uit Terneuzen over de huur, van een persoon uit Oos tburg over de gemeentegaran tie, van een persoon uit Goes over restitutie van bootkaar- ten en van de heer Filius uit Veere over de toepassing van de hinderwet. Verder behan delt de commissie de suggestie van de Algemene Bond van Ambtenaren over de werk wijze van de klachtencommis sie. Het ADZ-bestuur neemt volgens directeur A. Beun de kwestie serieus. Op 20 juni staat een gesprek met de on dernemingsraad op het pro gramma. De heer Beun heeft overigens zijn twijfels over de houding van de ondernemings raad, maar wil daar in afwach ting van het gesprek niet te veel over zeggen. Wel stelt hij vast dat het opschorten van het overleg maar gedeeltelijk in praktijk is gebracht: deze week nog was er met de onder nemingsraad een bespreking over variabele werktijden. Ondernemingsraadslid W. de Groff beschouwt de schor sing van zijn collega (door hem en door Van Rie zelf overigens uitgelegd als een dreiging met ontslag) als „de druppel die de emmer deed overlopen". Hij heeft nogal kritiek op bestuur en directie van het ADZ. „Vra gen die je stelt aan het bestuur blijven onbeantwoord en met name in Terneuzen wordt een heel slecht en ouderwets per soneelsbeleid gevoerd. Daar over moeten we het eens heb ben met het bestuur". Van Rie zelf gelooft dat men hem op straat wilde zetten omdat hij zijn werk in de ondernemings raad te ernstig opnam en „dus te lastig was". Directeur Beun ontkent dat allemaal. In het geval van Van Rie was volgens hem sprake van een schorsing van twee dagen wegens werkweigering, •die is bekrachtigd door de so ciale werkvoorzieningscom missie Zeeland. Ook kritiek op het personeelsbeleid, toege spitst op de ADZ-vestiging in Terneuzen vindt hij niet te recht. „Wij voeren een perso neelsbeleid dat voor heel Zee land geldt. Natuurlijk zijn er wel eens problemen, maar daarom mag je het totale per soneelsbeleid nog niet veroor delen", aldus de heer Beun. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Ruim 300 langdurig zieken uit de Zeeuwsch-Vlaamse Kanaalzone genoten dinsdag en woensdag van de bootreizen met „De Geulvallei". De insche ping vond 's morgens plaats te Sluiskil en 40 vrijwilligers van onder meer het detachement Sluiskil van het Neder landse Rode Kruis, heb ben zich twee dagen inge spannen om het de gasten naar de zin te maken. Dinsdag was het min der goede weer er oorzaak van dat er vanaf werd ge zien om naar de Kreek- raksluizen te varen. Men ging die dag alleen naar Antwerpen. Gisteren (woensdag) voer De Geul vallei van Sluiskil naar Terneuzen over de Wes- terschelde en het Kanaal van Zuid-Beveland naar de Oosterschelde, het Veerse Meer en via Mid delburg en Vlissingen ging men weer terug naar Sluiskil, waar een groot aantal belangstellenden de ontscheping bijwoon de. Er werd een loterij ge houden en de reizigers konden meedoen aan een quiz. Een van de helpsters na afloop: „Het zijn een paar drukke dagen ge weest, maar als je al die tevreden gezichten ziet, vergeet je de vermoeid heid gemakkelijk". DEN HAAG (ANP) - Vol gens het CBS, het Centraal Bu reau voor de Statistiek, heeft de hausse op de hypotheken- markt zich gedurende het eer ste kwartaal van dit jaar voortgezet. In deze periode werd nl. in totaal een bedrag van 11,6 mil jard gulden in de openbare re gisters ingeschreven, tegen 8,2 miljard gulden in dezelfde pe riode van het afgelopen jaar, dat is een stijging van 42 pro cent. Van de 88878 nieuwe in schrijvingen hadden er 49218 betrekking op gewone hypot heken (waarmee een bedrag -van 5,7 miljard gld was ge moeid) en 39660 op krediethy potheken (5,9 miljard gulden). TERNEUZEN - Verschil lende telefoontjes bleken niet voldoende om de stand van de Derde Wereld-winkel in Ter neuzen op de braderie in de Noordstraat te doen belanden. Peter Haartsen, een van de vrijwillige medewerkers, vond tijdens zijn pogingen telkens nul op het request. De bedoe ling van hem en de andere me dewerkers was, de artikelen uit de derde wereld aan een zo groot mogelijk publiek te koop aan te bieden. Bij een flinke afname van de SAS VAN GENT - Een inwoonster van Sas van Gent kwam een dezer dagen aardig in de pro blemen te zitten. Wat was het geval? Toen ze er on langs achter kwam dat haar bed niet helemaal meer aan de vereiste func tie voldeed, belde ze een plaatselijke meubelma ker. De man liet weten de zaak te willen repareren en vroeg de vrouw het hele meubelstuk maar op de stoep te zetten. Hij zou het dan wel ophalen. Zo gezegd zo gedaan, maarhet lot wilde dat juist op die dag ook zak ken met oude kleren ten bate van het Leger des Heils op-het trottoir ston den om afgehaald te wor den. Heilsoldaten die even later arriveerden laadden onverdroten het stuk slaapkamertrots op. De geschrokken vrouw zag haar gekaapte eigendom nog juist om de hoek verdwijnen. Naspeurin gen hebben nog geen re sultaat opgeleverd. kunstnijverheidartikelen kunnen de kleine producenten in de derde wereld aan het werk gehouden worden. Dat is het streven dat achter het werk van de Derde Wereldwinkel zit. Peter Haartsen neemt het de organisators van de Brade rie overigens niet echt kwalijk dat ze de stand geweerd heb ben. „Allereerst hebben we toch nog, zij het wat afgelegen plekje kunnen bemachtigen in het verlengde van de Noord straat. Bovendien heb ik er be grip voor da t een aantal winke liers hun eigen commerciële belangen hebben laten preva leren. Het is alleen jammer dat wij niet voldoende kans gekre gen hebben de bedoeling van ons werk te verduidelijken. Hét is namelijk helemaal niet zo dat we financieel onze slag willen slaan. Het was veel meer bedoeld om het idee van hulp verlening aan arme landen nog eens te benadrukken". (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Het gasopslagbedrijf Eurogas heeft definitief te kennen gegeven zich in het Sloegebied te willen vestigen. Alleen onacceptabele voorwaarden bij het verkrijgen van de verschillende vergunningen kunnen de komst van het bedrijf nu nog in de weg staan. Dit aldus mededelingen van gedeputeerde A.J. Kaland, gisteren tijdens de vergadering van de raad van bestuur van het havenschap Vlissingen. Op een vraag van een van de aanwezigen of er kans is dat er tegen de bouw van de gaster- minal beroepsprocedures aan gespannen zullen worden door milieugroepen, antwoordde de havenschapsvoorzitter zeer bevestigend „Ongetwijfeld", waarop de algemene verzuch ting weerklonk: „Je kunt tege nwoordig geen kippenhok meer bouwen". Eurogas, een gezamenlijke onderneming van Paktank en Chemgas, heeft in het Sloege bied een optie op een terrein van 16 hectare, waarvan 4 hec tare voor de eerste bouwfase gebruikt zullen worden. Ten aanzien van de vergunningen liet de heer Kaland weten, dat de provincie Zeeland van plan is, om deze onmiddellijk te ver lenen en niet van plan is om de uitslag van beroepen af te wachten. De heer Kaland in dit verband: „Eurogas vindt, dat het nu al te lang duurt. Ze wil len nog in september of okto ber met de eerste bouwwerk zaamheden beginnen zodat ze voor de winter 1978 kunnen starten met hun activiteiten". Hij erkende dat de gasterminal geen grote voordelen biedt voor de werkgelegenheid in het Sloe. Het bedrijf levert enkele tientallen arbeidsplaatsen op. Daar tegenover staat, aldus de gedeputeerde, dat Eurogas wel meer bedrijvigheid in de scheepvaart gaat veroorzaken. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - „Als je met een auto rijdt en de koplampen vallen uit, dan kan dat gevaar lijk zijn. Je moet proberen op de weg te blijven en dan te stoppen om de zaak te repare ren". Met deze uitlating trok Dow Chemical-functionaris W. Kerkchaert gisteren een vergelijking tussen een ka potte auto en een chemische fabriek, die vrijwel geheel zonder stroom valt, waardoor verschillende processen uit de hand dreigen te lopen. De heer Kerkchaert doelde op het uit vallen van de stroom hij zijn bedrijf afgelopen weekend, vooral voor de omwonenden een geruchtmakend gebeuren en in sommige gevallen ang staanjagend. Wat de oorzaak van het inci dent, dat groot alarm met afge zette wegen tot gevolg had, is geweest, was ook gisteren nog niet duidelijk. Dat er zondag geen sprake was van zomaar een alarmsituatie, bleek uit een mededeling van een Dow- employee, die verklaarde: „Er zijn bij ons mensen die een paar slechte nachten hebben gehad.'. Het muisje heeft trouwens ook nog op een an dere manier een staartje. Een grootscheepse oefening met deelname van Dow, de ge meente Terneuzen, brandweer en politie is afgelast. „Het zou voor de betrokke- EEN UITSLAANDE brand heeft gisteren zware schade aangericht in het kantoorpand van Rollo BV in Den Haag. De juiste schade is nog niet be kend. VOOR HET op 26 mei failliet verklaarde en op 31 mei door de 70 personeelsleden bezette bedrijf van Depex en Derichs in het Limburgse Broekhui- zervorst hebben zich al zeven kandidaat-kopers gemeld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - Als de directeur van het havenschap Vlissingen zijn zin krijgt van de raad van bestuur van dit havenschap, dan heeft de havenmeester van de Vlissingse haven er binnenkort weer een baantje bij: controleur bij het laden en lossen van goederen in de Sloehaven. Controle op de veiligheid bij overslag-activiteiten betekent volgens directeur J. van Konijnenburg tevens „een versterking van de positie van het havenschap". De havenschapsdirecteur vroeg de voorzitter van de raad van bestuur gedeputeerde A.J. Kaland, gisteren of deze zich kon vinden in een sollicitatie van de Vlissingse havenmeester naar de bedoelde baan. De heer Kaland, die prompt informeerde naar de hoogte van de bijverdienste, ongeveer ƒ600 per maand, aldus de havenschapsdirecteur, was nog niet bepaald wild van het idee. Hij vroeg zich af of de functies van havenmeester en con troleur van laad- en losactiviteiten wel onder één pet te verenigingen zijn. „Laten we daar eerst nog maar eens in het dagelijks bestuur over praten", aldus de heer Kaland, daarmee aangevend dat hij liever in besloten kring over de zaak wilde babbelen. nen een te grote belasting be tekenen om zo spoedig weer een alarmoefening te houden. Verschillende elementen van noodplannen zijn immers weer daadwerkelijk getest", aldus Dow in een persbulletin. In een vergadering van de onderne mingsraad heeft algemeen di recteur M.W. Biggers de aan wezigen bedankt voor hun inzet en hun kundig optreden tijdens de moeilijke uren zon dagmiddag. Een brief met een dankwoord is ook gericht aan het voltallige Dow-personeel, dat zich na een oproep ijlings naar de fabriek repte en daar mee een rustig weekeinde on derbroken zag. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: Plaatselijk regen of onweer, ook opklaringen. Hogere tem peraturen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 8; min. temp.: om streeks 12 graden, max. temp.: omstreeks 20 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 2 tot 10; min. temp.; om streeks 12 graden; max. temp.: omstreeks 21 graden; kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal; 40 procent. DEN HAAG De water hoogten van woensdagmor gen: Konstanz 3?7 min 1, Rheinfelden 392 min 7, Plit- tersdorf min 26, Maxau 518 min 9, Plochingen 138 min 8, Mannheim 353 plus 2, Stein- bach 129 plus 3, Mainz 337 min 1, Bingen 194 min 2, Kaub 237 min 2, Trier 250 plus 5, Ko blenz 240 min 2, Keulen 216 plus 5, Ruhrort 370 plus 1, Lo- bith 992 plus 4, Pannerdense Kop 957 plus 4, Nijmegen 794 plus 6, IJsselkop 866 plus 4, Eef de IJssel 402 plus 2, Deven ter 274 plus 2, Katerveer- Spooldersluis 53 plus 3, Mon- sin 5456 min 24, Borgharen 3922 plus 57, Belfeld 1112 min 6, Grave beneden de Sluis 504 plus. UIqT» MORGEN, vrijdag 10 juni - B. op Zoom 11.45 en 0.09 Hansweert 11.04 en 23.24 Terneuzen 10.37 en 22.55 Vlissingen 10.04 en 22.28 Wemeldinge 11.33 en 23.59

de Stem | 1977 | | pagina 17