S> 2SS2%)P m DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Al 76 vrijwilligers voor plaatsvervanging van gegijzelden Van Agt: Nog geen aanvaardbare oplossing in zicht DE STEM Brigadier uit Tegeien doodgeschoten Brits rellen-gasbeschikbaar DINSDAG BELGEN IN NOOD IN KANAAL wand-en vloertegels m -ZWflU t/.B.A. 1TMAKERS PPERLIEDEN [«fandijke; ^êooihoizi Terug van boodschappen doen. in Engeland ■^yrandaag Emotioneel Telefoon Prikkeldraad „Treintje kijken" Opnieuw record pinkster- bezoek Nederlands gezin dood op Gran Canaria Verkeers doden in weekeinde Iv.a.f 9.695.- f 10.995.- v.a.f 10.695.- v.a.f 12.344.- f 12.995.- f 13.555.- v.a. f 14.135.- f 14.740.- v.a. f 15.635.- v.a.f 16.271.- f 16.657.- v.a. f 19.322.- Igen en dealerlljst: [De Binckhorst b.v. J 48- Den Haag Jstlaan 312-322 355100/855101 |BTW af importrice n Handelsmaatschappij orsstraat 1busno. 2. 2060 - 150-35914. B probeer, proeforder: alleen vers Hollands vlees: exclusief - vakmanschap J a Etten-Leur dag 01608-15514nacht 15809 g DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TEFtNEUZEN - VLISSINGEN (Van onze redactie buitenland) RAMSCATE - Zestig Belgen, die dit weekeinde in rub berboten naar Engeland waren overgestoken om bood schappen te doen, zijn zondag bij hun terugkeer in het Engelse Kanaal in moeilijkheden geraakt. De uit 24 vaartuigjes bestaande „vloot" kwam terecht in slecht weer, waardoor vele opvarenden, onder wie vrou wen en kinderen, ernstig zeeziek werden. De met pakken beladen rubberboten slaagden erin het lichtschip Falls, op 10 mijl ten zuiden van de Engelse kustplaats Broadstairs, te bereiken. Achttien Belgen werden vandaar opgehaald door de reddingsboot van Ramsgate, terwijl twee anderen aan boord van een veerboot stapten. De overige 40 Belgen gaven er echter de voorkeur aan op het lichtschip te blijven om, zodra het weer beter zou worden, hun reis naar Duin kerken voort te zetten. Maandagmorgen achtten vier het weer goed genoeg en met drie bootjes vertrokken zij. Terwijl twee bootjes inder daad de kust wisten te bereiken, was van de derde geen spoor te bekennen. Schepen van de marine zijn daarop een zoekactie begonnen. Alle schepen in het Kanaal werd ver zocht naar de vermiste uit te kijken. Gistermiddag bleek echter, dat de „vermiste" Belg al lang en breed thuis in Brussel lag te slapen. Hij was met zijn rubberbootje op het strand bij Duinkerken geland en vandaar naar huis gegaan. Het nieuws van zijn „vermis sing" hoorde hij in de nieuwsberichten van de Belgische radio, nadat hij een middagdutje had gedaan. Het tochtje van de 60 Belgen was georganiseerd door een club in Brussel. De club zs in 1974 met dit soort tochtjes begonnen. (Van een onzer verslaggevers) GLIMMEN - Gisteren had den zich reeds 76 vrijwilligers opgegeven bij een groep ge weldloze weerbaarheid. De 76 zijn bereid de plaats in te nemen met alle risico vandien, van de ruim 50 gegijzelde treinpassagiers en de vier leer krachten. Of dit mettertijd ook zal geschieden, is zeer de vraag. Of eigenlijk al niet meer. Want de regering heeft al gezegd niet in te gaan op de aanbieding. De initiatiefne mers vermoeden ook dat de Zuidmolukkers „nee" zullen zeggen, omdat de plaatsver vangende groep gijzelaars veel gemotiveerder is en veel beter voorbereid dan de toevallige slachtoffers die nu al meer dan een week onder erbarmelijke omstandigheden leven. Aan de autoweg van Assen naar Gro ningen, ter hoogte van de ver sperringen bij disco-bar Sijtsma, op 1350 meter van de trein, zitten sedert zaterdag middag enkele leden van een De heer Feddema, leider van de groep plaatsvervangers, die met een bord hun doel duide lijk maakt. initiatiefgroep van de vredes bewegingen en van de kerken. Ze hebben twee levensgrote borden bij zich met de tekst;; Mevrouw Barbet die de plaats van de zwangere vrouw in de trein wil innemen. „Bereid tot plaatsvervanging gegijzelden, telefoon 05200- 16587". Dominee F. Bobeldijk, her- middag enkele leden van een borden bij zich met de tekst;; Dominee F. Bobeldijk, her- d EISEN AFGEZWAKT vormd predikant te Zwolle: „Wij - dat wil zeggen leden van de vredesbeweging, geweld loze weerbaarheid en kerken - zijn zaterdag bij elkaar geko men in vergadering. Wij willen ons aanbieden in plaats van de gegijzelden. Tot dusver - het is maandagmiddag 14.00 uur - hebben zich reeds 76 mensen op gegeven. De jongste is 17 en de oudste 74. Zij komen uit het hele land en wat zij allen wil len is een geweldloze oplos sing. Geen geweld tegen de ge gijzelden maar ook niet tegen de Molukkers". De 75-jarige Ilse Barbet wil samen met ruim 70 andere mensen uit heel Nederland de plaats gaan innemen van de gegijzelden in de trein. Ilse Barbet heeft echter een spe ciale voorkeur: zij heeft aan geboden plaatsvervangster te zijn voor de 23-jarige N. Ellenbroek-Prinsen, de 7 maanden zwangere vrouw in de trein. (Van onze redactie binnenland) VRIES/ BOVENSMILDE/ DEN HAAG - Ofschoon de Zuidmolukse kapers van de trein, die nu al een week en een dag bij De Punt staat en de bezetters van de school in Bovensmilde, hun eisen enigermate hebben afgezwakt, was volgens minister Van Agt gisteravond een aanvaardbare oplossing nog niet in zicht Dit was het voornaamste nieuws van het Pinkster- weekeinde. Na de vrijlating van 105 kinderen en één onderwijzer uit de school is de situatie in het weekeinde overigens ongewijzigd ge bleven. Justitiewoordvoerster me vrouw Faber verklaarde maandagmiddag op nadrukke lijke vragen van journalisten in het beleidscentrum te Assen dat de Zuidmolukkers in de trein en de school de eis hebben laten vallen dat de gijzelaars met hen per vliegtuig naar een Droog Vrij zonnig. Matige tot vrij krachtige wind uit noord tot noordoost. Middagtemperatuur tussen 14 en 16 graden. Binnen-/buitenland-2 Brand in Amerikaanse nachtclub: 200 doden. Show en Zo Sammy Davis weet niet hoe oud zijn vrouw is. Merijntje Boodsch: 'apen. onbekende buitenlandse be stemming moesten vertrekken. Volgens mevrouw Faber had den de overvallers zich al en kele dagen eerder bereid ver klaard deze eis in te trekken. Overeind staat nog de eis dat de 21 Zuidmolukse gevange nen van de overvallen in Am sterdam, Beilen en degenen die bij het ontvoeringsplan van de koningin betrokken waren, moeten worden vrijgelaten en zich bij de kapers moeten voe gen. Brigadier H. Hovers TEGELEN (ANP) - De 46- jarige brigadier van de ge meentepolitie in Tegeien H.H.T. Hovens is zondagavond rond 17.00 uur in het recrea tiegebied Wambach vlak bij de Duitse grens door een nog on bekende dader doodgeschoten. Zijn stoffelijk overschot werd vrij kort na het gebeurde op honderd meter afstand van zijn dienstauto door collega's gevonden. De motor van de auto draaide nog en de mobilo foon stond aan. Het regionale bijstandsteam van gemeente- en rijkspolitie in Noord-Limburg is met de recherche in Tegeien een grootscheeps onderzoek be gonnen. Ook de Duitse politie is daarbij ingeschakeld. Brigadier Hovens was zon dagmiddag om vier uur wegge reden voor een routine surveillance. Hovens was ge trouwd en had vier kinderen. Vanuit het crisiscentrum in Den Haag is de Zuidmolukse kapers en bezetters te verstaan gegeven, dat de regering wel licht bereid zou zijn voor een vliegtuig te zorgen, wanneer zij hun wapens zouden achter laten. Minister Van Agt van Justi tie zei later dat het bepaald niet zo was dat een fase is be reikt waarin een aanvaardbare oplossing in het zicht zou zijn. De bewindsman voegde er aan toe dat er voortdurend ge sprekken van soms emotioneel karakter zijn, waaruit blijkt dat een eenmaal ingenomen standpunt weer door kapers c.q. bezetters wordt verlaten. Naar aanleiding van de eis van de Zuidmolukkers voor een vliegtuig te zorgen, ver klaarde staatssecretaris mr. H.J. Zeevalking van justitie zondagmiddag tijdens een korte persconferentie in Den Haag dat er in Nederland geen vliegtuigbemanning te vinden is die bereid is de groep te ver voeren naar een onbekende be stemming. „Als je niet weet waar je naar toe wilt, zul je nooit in de verste verte iemand bereid vinden je daar naartoe te vliegen", aldus de heer Zee valking. Nieuwsgierige treinkijkers op de rails in De Punt. Justitievoorlichter Wim van Leeuwen heeft maandagmid dag meegedeeld dat de tele foonverbinding tussen de trein en de school niet zal worden gerepareerd. Het beleidscen trum heeft dat de Zuidmoluk kers in Bovensmilde en De Punt laten weten. De reparatie van de lijn zou in de buurt van de trein moeten plaatsvinden en dat zou te veel risico's met zich mee brengen voor de PPT'ers die dat karwei zouden moeten uitvoeren. In dit verband wees Van Leeuwen er nog eens op dat er regelmatig vanuit de trein wordt geschoten. De justitie voorlichter wilde of kon niet zeggen hoe de Zuidmolukkers hebben gereageerd op de me- (ADVERTENTIE) bredase bouwstoffen bv showroom' delpratsingel 9. breda dedeling van de autoriteiten dat de verbinding niet zal wor den gerepareerd. Zowel de school in Bovens milde, waar vier overvallers een even groot aantal leer krachten in gijzeling houden, als de trein bij Üe Punt werden tijdens het weekeinde enkele malen voorzien van voedsel, schoonmaakartikelen en me dicijnen. De situatie in de school werd zaterdag zorgelijk genoemd. Enkele Zuidmoluk kers en onderwijzers zouden ook besmet zijn geraakt door het virus dat vrijdagochtend heeft geleid tot de vrijlating van de schoolkinderen. Gister avond verbleven nog zeven kinderen in het Wi'heminazie- kenhuis te Assen. Zij zouden waarschijnlijk vandaag of woensdag naar huis mogen. De enige activiteit bij de school bestond verder uit het aanbrengen van een prikkeld raadversperring in de nacht van eerste op Tweede Pink sterdag en een uitbreiding daarvan op maandagmiddag. De operatie is bedoeld om mensen uit de buurt van de school te houden. De tien kapers, die 54 of 55 personen in gijzeling houden, blijven weigeren een zeven maanden zwangere vrouw vrij te laten. Een groepering Zuid molukse vrouwen had het be leidscentrum in Assen zondag gevraagd namens hen de ka pers te verzoeken de vrouw die medicijnen nodig heeft, te laten gaan. De 23-jarige zwangere vrouw in de trein lijkt hulp te hebben van een kraamvrouw. Onder de passagiers zijn naast de kraamvrouw ook nog twee studentes aanwezig, waarvan er een op twee maanden na af gestudeerd is. Dit zou een mo gelijke verklaring zijn voor de briefjes die de beide inspec teurs ook dit lange weekeinde weer hebben meegekregen van de kapers in de trein. Het zou den recepten kunnen zijn voor die medicijnen die bij diverse voedseltransporten zijn terug gebracht. De politie heeft bij De Punt in het Pinksterweekeinde nogal wat hinder ondervonden van mensen, die kwamen „treintje kijken". Dit leidde op de oude rijksweg bij Vries tot files van wel vier kilometer. Zondagochtend heeft men een wijdere ring aangelegd om het publiek op afstand te houden. Minister De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) zal van daag niet naar Londen reizen. Hij zou daar met zijn EEG- collega's besprekingen voeren over het tegengaan van het in ternationale terrorisme. De minister heeft het te druk met de gijzelacties, zo heeft een woordvoerder op het beleids centrum in Den Haag meege deeld. Jan Arnouts Jan Arnouts uit Etten-Leur heeft in het Franse Vichy een geweldige prestatie geleverd. De jeugdige Westbrabander ver overde in de Franse badplaats de Euro pese biljarttitel in het libre bij de junioren. Arnouts bleef in al zijn partijen ongesla gen. PEC Zwolle lijkt alsnog het eredivisie schap te bemachtigen. De Zwolse club, die zich het hele seizoen als de beste eredivi sieclub heeft gemani festeerd, won zelf van Excelsior en Volen- dam kon het in Maas tricht tegen MW niet bolwerken. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - Tijdens het pinksterweekeinde hebben 820.000 buitenlanders ons land bezocht. Dit schat het Na tionaal Bureau voor Toerisme in Den Haag aan de hand van tellingen aan de grenzen. Met dit aantal zijn alle pink- sterweekeinden van het verle den overtroffen. Het record jaar was 1972, toen bijna 800.000 buitenlandse toeristen naar ons land kwamen. (Vorig jaar 700.000). Zondagochtend was het uit gesproken druk op de wegen. Vooral Zeeland stond in de be langstelling en de bekende knelpunten kwamen weer onder druk te staan. De kampeerterreinen op de Veluwe en in Noord-Brabant waren ook uitstekend bezet. De topper van het pinkster weekeinde was het park de Beekse Bergen met 51.000 be zoekers (vorig jaar eveneens 51.000) de Efteling telde 40.000 bezoekers (35.000), en Autotron Drunen 10.000 (2.400). LAS PALMAS (EFE) - Een Nederlands echtpaar en hun zevenjarige dochtertje zijn zondag op het Spaanse eiland Gran Canaria om het leven ge komen als gevolg van een gas lek in de keuken van hun ap partement. De plaatselijke autoriteiten geven de namen van de Neder landse toeristen op als Harry en Lamberdina Pauw, 35 en 34 jaar, en de zevenjarige Yvette Pauw. (Van onze correspondent) LONDEN - Het Britse mi nisterie van defensie weigerde gisteren te onthullen, of de instructeur-adviseurs van de Special Air Service (SAS), die. afgelopen week op Nederlands verzoek overgekomen zijn per transportvliegtuig van de RAF, zich momenteel nog in Nederland bevinden. Ook hun aantal wordt geheim gehou den. Een zegsman van defensie liet evenwel doorschemeren, dat tot mei 1970 door de Brit ten aangewend werd om rellen te onderdrukken in Ulster. Net zoals CS-gas is CR-gas bijzonder snel werkend. In en kele seconden veroorzaakt het ongemak aan de ogen, een lo pende neus, benauwdheid een brandend gevoel in de lucht pijptakken, en neiging tot bra ken. De gevolgen zijn van be trekkelijk korte duur en niet- blijvend. Het resultaat van een dergelijke gasaanval is in ieder geval, dat niemand nog weer stand kan bieden. Het gas zit in kartonnen ci linders van 15 centimeter hoogte met een koperen bo dem. Zij kunnen met de hand geworpen of door middel van een speciaal lanceerapparaat weggevuurd worden. Niet alle gasbommen ontploffen echter. In Ulster is het vaak gebeurd, dat zij pas explodeerden wan neer zij tijdens rellen door be togers terug naar de Britse mi litairen geworpen waren. dat het niet groot is. Hij zei, dat er niets bekend was over hun terugkeer. SAS-militairen zijn gespecialiseerd in de bestrij ding van terroristen. Nederland zou ook van de Britten een beperkte voorraad CR-gas gekregen hebben, af komstig van de fabriek voor chemische oorlogsvoering te Porton Down, bij Salibury. CR-gas is een moderne versie van het oude traangas. Het is sinds ongeveer twee jaar in ge bruik en vervangt het CS-gas (Van onze redactie binnenland) BREDA - In het pinkster weekeinde heeft het verkeer weer veel slachtoffers geëist. Zondagavond zijn bij Groes- beek twee meisjes aangereden door een man die volgens de politie onder invloed van alco hol verkeerde. De meisjes zijn ter plaatse overleden. Een ver keersongeluk in het Noord- Limburgse Geijsteren heeft zondagavond het leven gekost van een motorrijder en een meisje op een fiets die met el kaar in botsing kwamen. In de nacht van vrijdag op zaterdag kwamen in de ge meente Havelte vier mensen om het leven na een verkeerde inhaalmanoeuvre van de chauffeur van een personenau to. Bij ongelukken in Valkens- waard, Maartensdijk, Aerdt, Holten en Echt waren in totaal vijf doden te betreuren. (ADVERTENTIE) P

de Stem | 1977 | | pagina 1