II COMMISSIE COMPARTIMENTERING BESLISSING OYER PHILIPSDAM MOET EIND '77 GENOMEN ZIJN ter Nieuwbouw Rusthoeve mijlpaal agrarisch praktijkonderzoek Nederlands grootste partij van schoon- scheerders. Streekplan: vestiging op Schouwen en Dniveland terugdringen UW GALERIESYSTEEM IN CADZAND C Loordenblndendzljn- Verkiezingsavond in stadhuis Goes Levensgevaarlijk spel met schiethamer patronen m Dr. C. Boertien opende nieuwbouw milieu vriendelijke proefboerderij jskamp Eede Goese commissie akkoord met regeling opname bejaardenoorden UGBLIK streek markten Qg STEM VAN WOENSDAG 25 MEI 1977 fcn en hun [g moet voor de zo- [e afgerond zijn. He vierde informa- [steren in het Ter- ftadhuis bleken de vooral geïnteres- verkeersafwikke- die is gepland in de verbeterde binnen- Ibij richtten de vra- [et name op de ver- Itie rond de Markt en htingsverkeer langs In het structuur- I eenrichtingsverkeer faat in omgekeerde angetekend. bzet zorgt voor een frkeersstroom van de [het stadhuis naar de |cht. Ook is het op die nogelijk vanaf de ade ongehinderd de (cht te bereiken was het aantal be- Inden gisteravond eroter dan bij de vo- Enkomsten. Er waren [veertig aanwezigen. MIDDELBURG - De zomertentoonstelling, die in het Zeeuws Museum te Middelburg wordt gehouden van 28 mei tot en met 31 augustus, is geheel gewijd aan de ge schiedenis van Zecuwsch-Vlaanderen en speciaal aan de periode uit de tachtigjarige oorlog toen de steden Sluis tot en met Hulst door toedoen van prins Maurits en Frcdcrik Hendrik bezit werden van de Republiek der Verenigde Nederlanden. Naast de kaarten en plattegronden uit eigen bezit (uit de Atlas Zelandia Illustrata) zijn er recente luchtfoto's te zien van het documentatiecentrum Zeeuws Deltagebeid, die tonen wat er nu nog over is van de vestingwerken van Sluis, IJzendijke, Biervliet, Philippine, Axel. Sas van Gent en Hulst. ST. PHILIPSLAND - Eind 1977 moet beslist zijn waar de Philipsdam, een compartimen- teringsdam die St. Philipsland met de Grevelingendam gaat verbinden, komt te liggen. Dat staat in een door de Commissie Compartimentering Ooster- schelde samengestelde nota, die tot 3 juni in de gemeente huizen van St. Philipsland en Bruinisse ter inzage ligt. Het noordelijke tracé van de dam en de plaats van de in de dam te bouwen sluizen liggen vast. Over het zuidelijke tracé van de Philipsdam en de aan sluitende provincialeweg naar de Rijksweg Steenbergen - Zijpe is nog geen beslissing ge- De Commissie Comparti mentering Oosterschelde heeft daarvoor vier tracés ontwor pen, twee oostelijke en twee westelijke. Dam en aansluitende weg, die het veer Anna Jacobapol- der - Zijpe gaan vervangen en die Brabant dus een nieuwe verbinding met Schouwen- Duiveland geven, moeten in 1985 gereed zijn. De verwach ting is dat tegen 1990 in de zo mermaanden 6500 auto's per etmaal van de nieuwe verbin ding gebruik zullen maken. Tijdens een gisteravond in St. Philipsland gehouden bij eenkomst lichtte de commissie, die onder voorzitterschap staat van ir. H. Engel, het hoofd van de Deltadienst van Rijkswaterstaat, het publiek in. Op 22 juni wordt er in dorpshuis De Wimpel in St. Philipsland door de Raad van de Waterstaat twee openbare hoorzittingen over de dam en wegen gehouden. 8 en 10. J. Boone en |R. Pielaet. de Beste te Schoon- [t 143 duiven, 1, 7 en 8. hlis, 2. J. Buijze, 3. S. J. Pijcke, 5. W. van de H. de Bliek, en zoon, ligh, 10. J. Tournois en [idsduif te Kruiningen F duiven, 1, 4, 5 en 6. J pois, 2 en 8. M. Poleij, 3. [boer, 7. J. Stroosnijder, [roosnijder, 10. W. van [e. [ving te Kloosterzande fain) met 63 jaarlingen, 1 mpm. 1 en 8. R. de 2 en 6. J. Bisschop, 3. R [4. A. Colpaert, 5 en 7 R. [n, 9. A. van Gimst, 10. Bruijn. Met 32 oude 1 (1070,88 mpm), 1, 2 en pKort, 3. R. Mahu, 4. Th. fijn, 5 en 6. A. Hoefijzer, l 10. J. de Jonge, fwaluw te Sint Jansteen [3 duiven vanuit Quie- f(1100 mpm), 1. L. van [aer, 2. P. Verstraeten, 3. Kint, 4, 5, 7 en 8. F. naert, 6 en 9. A. Strum, van Spaandonck. (Van een onzer verslaggevers) COLIJNSPLAAT - Met het in werking stellen van de los- en verwerkingsapparatuur voor aardappelen opende de commissaris der koningin in Zeeland dr. C. Boertien dinsdag in Colijnsplaat het nieuwe bedrijfsgebouw van de proefboerderij Rusthoeve. Het gebouw heeft een nut tige oppervlakte van bijna 1100 vierkante meter en heeft een opslagcapaciteit van rond zeshonderd ton comsump- tieaardappelen. Verder zijn er ruimten voor stalling, onder houd en reparatie van machi nes, het houden van demon straties en instructies, de ad ministratie en een kantine. Ook zijn in de nieuwbouw op genomen bewaarruimten voor uien, welke door de Stichting Nederlandse Uien-Federatie worden geëxploiteerd. Het bestuur van Rusthoeve pleegt met het proefstation -abijnclub ine to u jn onze correspondent) lUISKIL - De karabijn- Winnetou uit Sluiskil pt zich het afgelopen fend in de kijker door de pioenscompetitie van 1» en te winnen. De eerste [plaatsen in de eindstand [n voor leden van de club [sluiskil. De eigen club- [pioen staat bovenaan. P. van Puyvelde 9 vogels, h. d'Hont 8, 3. J. BreepoeD pis. Bij declubschietingdie indelijks wordt gehouden café Dallinga te SluiskU, [en het de Belgische Ding"' futters die met de hooM- fczen gingen strijken, ui- k: Linker zijvogel: F. ve ft; top: M. de Vleeshouwer [liter zijvogel: P. van PWT [de van club Winnetou. voo ke schieting hadden [utters ingeschreven. Igende schieting wordt 8 uden op zaterdag 18 J1"11 té Dallinga te Sluiskil. Fan een onzer verslaggeveri EEDE - Zaterdag 28 [f [ordt in Eede een zeskamp Luden tussen zeven teams ede. De aanvang is om t I Morgens werken z [ams van de schoolkin |anaf 10 uur hetzelfde v ramma af. De zeskamp bestaat 'olgende onderdelen: l ben, baltrappen, touwtrei» pijkefslaan, popgooien, open en paalklimmen. I le spelletjes door loop rode draad met onder a skippybalspringen en I ;en rijden. Na afloop vi irijsuitreiking plaats en len de beide wisselbeke» .gereikt. Daarnaast ont' 'alle deelnemers nog een n neringsvaantje. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De commissie voor volksgezondheid, bejaarden zorg, recreatie en cultuur van ue gemeente Goes zal B. en W een positief advies uitbrengen over de deelname aan een ge meenschappelijke regeling in zake het instellen van een re gionale commissie die de opname van bejaarden in be jaardenoorden zal beoordelen. eze zogenaamde indicatie commissie zal volgens Goes uit ie leden bestaan. Een voor- een arts en een maat schappelijk werker. Aan de gemeenschappelijke regeling emen deel de gemeenten Bor- pie, Go«. Kapelle, Kortgene, Hamerswaal, Tholen en Wis- denh t Wethouder J.P. Lin- de vergadering Goese raadscommissie «at Borsele nogal bezwaar steil,fmaakt teSen de samen- ui van de indicatiecom- teliiu6' 20a^s door de amb- meen! [verk§r°ep die de ge beft appebJke regeling seera °ntworpen, is geadvi- dat hi ?rse'e 's van mening mende d0W door de dee1"*- wem,„ Semeenten geen of te aangewend d W°rden mdicaties Or>n °Pname" commw p een vraaê u't de denbereh'T2®1 ,wethouder Lin- ^ereglona?a '"dicaties van bejaarH commissie voor de oversrotc aer,aan toe dat het den die thant Va" de beiaar" tehuis verh^w 6eS beiaarden" n'et thuish ar in feite L ndre k VolgenS wet" zeven nrèe ,nbergh is slechts den die ,!n[van de bejaar- w°nen Ha bejaardenoorden maatscharfr medische en 2'in Plaats Tal °P 2ouden he bejaarden kunnen nog zelfstandig ander deel °nen terwiit eer* 0en geplaatst. in een ver zou moeten voor de fruitteelt in Wilhelmi- nadorp overleg over het opne men door de proefboerderij van een geleide ziekte bestrij ding in de fruitteelt. Dr. Boertien vestigde in zijn toespraak de aandacht op de belangrijkste plaats die de Zeeuwse landbouw in de Ne derlandse economie inneemt. Veertien procent van alle ak kerbouwgrond in ons land ligt in Zeeland en twaalf procent van het Nederlands areaal aan tuinbouwgrond bevindt zich op Zeeuwse bodem. Wat de teelt van zaaiuien betreft neemt Zeeland zelfs 3 5 procent voor zijn rekening. Voorts zei de commissaris der koningin dat Zeeland 10.000 arbeids plaatsen in de landbouwsector telt en 18.000 in de algemeen verzorgende beroepen. En dat voor een provincie waar slechts 25 procent van de Nederlandse bevolking woont. Dr. Boertien meende dan ook te mogen vaststellen dat de toekomst van de Zeeuwse landbouw alle reden tot ver trouwen biedt. Nadat hij de nieuwe installa tie in werking had gesteld ont ving de commissaris uit han den van de heer S. J. de Regt, voorzitter van de Stichting ter Exploitatie van de Proefboer derij Rusthoeve, het traditio nele Zeeuwse mes als tegen prestatie. Dr. ir. C. W. C. van Beekom, hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling in Zeeland, wees er op dat de proefboerderij zowel voor de grote als de kleine agrariërs ten dienste staat. Een van de taken die de Rusthoeve in groeiende mate vervult, is het nemen van proeven met mi lieuvriendelijke middelen ter bescherming van het gewas. Hij vond het een goede zaak, dat naast het stikstofbemes- tingsonderzoek ook proeven met organische meststoffen de aandacht krijgen. Na de officiële opening van het nieuwe bedrijfsgebouw op de proefboerderij Rusthoeve in Colijnsplaat bezichtigde de commissa ris der koningin dr. C. Boertien de tentoonstelling die in het gebouw was ingericht. (Van een onzer verslaggevers) GOES - In Goes zal op woensdag 25 mei de uitslag van de verkiezingen in de Gan- zestad bekend worden ge maakt op het stadhuis. Elke belangstellende is vanaf 19.3 0 uur in het stadhuis welkom. Er is een tv-toestel aanwezig. (ADVERTENTIE) De eerste expositie, waar mee de pas geopende „In de Kleine Keldergalerie" aan de Boulevard 58 E te Candzand-Bad haar bestaan begint, is volgens een sys teem, dat galerist P. de Leij- ser ook in de toekomst van plan is door te voeren, gewijd aan het werk van een kunste naar uit de regio en een bui tenlander. De kunstenaar uit de regio is ditmaal J. Bruens, de Rotter damse Zeeuws-Vlaming uit Eede, in deze streken een be grip door het feit dat zijn speelse en spitse tekeningen veelvuldig op tentoonstellin gen in de streek te zien waren en in breder kring bekend door zijn enige jaren geleden verschenen en bijzonder ge slaagde Wasknijperboek. Het werk van Bruens dat hier te zien is (en te koop) be hoort in zijn geheel tot de particuliere collectie van ga lerist De Leijser, die het werk van de tekenaar in de loop der jaren volgde en uit be paalde perioden tekeningen, die hem bijzonder aanspra ken, aankocht. Zo ziet men hier een sum mier overzicht van Bruens werk vanaf het ogenblik dat hij zich hier in de streek ves tigde. Zij het dat het hier een strikt persoonlijke keuze be treft. Het vroege werk van Bruens, eerst abstract en daarna verdroomd en wat surrealistisch, heeft nog niets van de bekoring van destijds verloren, integendeel wat Bruens toen met weinig en gedempte kleuren wiste te breiken, weegt zeker op tegen de tekeningen uit de laatste jaren, die eerder door een poppig kleurgebruik ge kenmerkt worden, dat de Werk van Claus Liftman werkelijke pentekening soms meer schaadt dan goed doet of versterkt. Waar men hier voornamelijk te doen heeft met tekeningen op middel en kleinformaat, die eigen lijk meer op de hand dan aan de wand bekeken moeten worden, raakt men er voor de zoveelste maal van over tuigd, welk een voortreffelijk boek-illustrator Bruens zou zijn als hij daartoe de kans kreeg. Tweede exposant is de Zwitserse in Basel wonende en werkende graficus Claus Littmann. Helaas is hij voor lopig nog niet met origineel werk (lithografieën) verte genwoordigd, maar met kleurreprodukties van com posities met letters en tekens die hij op de ruwe materie van hout, schors of steen aanbracht. Deze werden ge fotografeerd en in kleur ge reproduceerd in een oplage van 400 exemplaren met de handtekening van de kun stenaar. Bij Littmann gaat het hier kennelijk om „teke nen aan de wand", die welis waar een gedeeltelijk maar toch onvoldoende inzicht geven in zijn kunstenaar spersoonlijkheid. Daar zal echter verandering in komen, Littmanns inbreng zal in de loop van de komende weken met meerdere originelen worden gecompleteerd. De expositie, die gezien de kleine ruimte duidelijk aan overvolheid lijdt, maar op zichzelf ruimschoots de moeite waard is, blijft te be zichtigen tot 1 september. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Er moet gestreefd worden naar een ge leidelijke vermindering van het vestigingsoverschot op Schouwen-Duiveland. Vanaf 1985 dient er vooralsnog van te worden uitgegaan dat in be ginsel geen vestigingsovers chot op Schouwen-Duiveland moet plaatsvinden. Afwijking van deze gedragslijn is aan vaardbaar in relatie tot de ontwikkeling van de werkge legenheid. Dit beleid wordt voorgesteld in het zojuist verschenen voor ontwerp herziening Streek plan Schouwen-Duiveland van de Provinciale Planologi sche Dienst (PPD). De hoofd lijnen voor de verdere ontwik keling van dit gebied zijn vol gens het voorontwerp: behoud van de open landschappelijke ruimte, behoud van het na tuurlijk milieu, behoud van de agrarische functie, de recrea tiefunctie concentreren in be paalde zonen waarbinnen het behoud van open scheidende stroken van groot belang is en de aanwijzing van Zierikzee als regionale groeikern. Een verdere veroudering van TERNEUZEN - Bij aangifte van enkele verontruste moe ders bij de Terneuzen gemeen tepolitie is gebleken dat een (onbekend) aantal kinderen van ongeveer 5 j aar in het bezit zijn van schiethamerpatronen, die bij betonbouw worden ge bruikt. Vorige week, bij een inbraak in een garagebox van het aannemingsbedrijf Van der Poel aan de Gouwestraat, die waarschijnlijk door grotere jongens is gepleegd, werd een aantal van deze patronen ge stolen. De gemeentepolitie veronderstelt dat de patronen op die manier in het bezit van de kleine kinderen zijn geko men. Door er met een hamer op te slaan ontstaat er een steek vlam. Eén jongetje, de 5-jarige J.P. J. uit De Gouwestraat heeft op die manier een brandwond aan zijn been opgelopen. De gemeentepolitie waarschuwt ouders om op te letten of hun kindern mogelijk in het bezit van dergelijke patronen zijn. Het lag nogal voor de hand, dat het debat tussen de grote drie geen doorgang kon vin den. Vanzelfsprekend hield dit in, dat het televisie-aanbod gewijzigd werd en niet eens ten onrechte ook nog aangepast. Er is op zich niets tegen, dat vanuit Hilversum rekening wordt gehouden met „de ge voelens die bij de kijkers le ven", zoals dat pas geleden bij de vliegramp in Tenerife pas send werd omschreven. Programma-aanpassing bete kent niet, dat enigszins frivole programma's vervangen die nen te worden door identiek frivole programma's. Het heeft bijvoorbeeld geen zin om Top Pop te vervangen door een zelfde popprogramma, maar dan onder de gezochte titel „Soft Pop". Het doet niet min der vreemd aan, dat een televisie-geschiedschrijving van de popmuziek in de 20ste eeuw vervangen werd door een herhaling van een documen taire over een Urker Visser. Mozes de wetgever mocht weer wel en de avond werd nu eens niet besloten met een natuur film, maar met een uitvoering van de vijfde symfonie van Tsjaikowski. Het grootste winstpunt in de radio- en tele- visieverslaggeving is de sa menwerking tussen de NOS en de andere omroepen. De radio brengt alleen reportages van de gezamenlijke omroepen als er reden toe is. Geen verslag gevers die vertellen dat er geen nieuws is. Ten onrechte werd gistermiddag het verhaal over de vrouw die de school was ge naderd met teveel inlevings vermogen en spanning ge bracht, maar dat was de enige onvolkomenheid. De televisie doet uitstekend werk. Het NOS-journaal beperkt zich tot een terughoudende, uiterst fei telijke berichtgeving. Op alle plaatsen een verslaggever, die de bevolking op Schouwen moet worden tegengegaan. De regionale uitwerking voor Schouwen van de nota bewo- ningspatroon is in het voor ontwerp terug te vinden. Het voorontwerp wijst verdere ontwikkeling van het zogehe ten recreatief wonen van de hand. De buitendijkse gebie den langs de Grevelingen en de Oosterschelde moeten vrij- blijven van verblijfsvoorzie ningen voor de recreatie. De dagrecreanten moeten zoveel mogelijk worden opgevangen aan de grens van het streek- plangebied. Wat de verbinding betreft zegt het voorontwerp onder meer, dat de hoofdver binding Grevelingendam- Zierikzee-Goes voor 1990 moet zijn uitgebouwd tot au tosnelweg en de verbinding stormvloedkering Oosterschelde-Serooskerke tot autoweg. GOES, 24 mei - Aardbeien doos 103-120, frambozen doos 660, Golden Delicious I 75-80 115, 70-80 111-119, 70-75 114, 65-70 92-101, 60-65 69, II 80- 90 98, 80-85 111, 75-80 92, 70- 80 68-95, 70-75 69, 65-70 45-94, 60-70 40-76, 60-65 32-72, 55-60 24-51. Appels kroet 15, bloemkool II 1-6 62-159, 1-7 127, 1-8 68-108, afw. 37—45. Totale aanvoer 6182 colli. MIDDELBURG - Marktbe richt 23 mei Aardappelen, Bintje bo. 71, gr. 37-38 driel 8, Irene gr. 54. Nieuwe aardappelen, eerste lingen onges. 253-266, gr. 261, kriel 250-252, Tomaten A I 134-163 II 123, B I 136-165, II 136, C I 111-133, CC I 92. Aardbeien p. ds. 138. Bloemen: Salvia 25-26, Fuchsia 68-77, Hanggeranium 122-128, Petu nia 28-29, Begonia rood 13-16, Ijsbloem 18-22, Begonia wit 13, Ageratum 10-11. Groenten Sla 39-66, Andijvie 216-222, Spinazie 45-67, Waspeen 330-351, Bospeen 159-248, Boskroten 114-153, Spitskool 73-79, Rabarber 48-81, Uien per kilo 50-54, Radijs 36-43, Selderij per bos 28-30, Peterse lie per bakje 252, Prei All 194-202, Prei Bil 170, Ramme nas 28-32, Dubbele princesse- bonen 651-728. Komkommers: 76/91 II 61-81, 61/76 II 50, 51/61 I 66-70, 41/51 II 34-44, 36/41 1128-30, Stek per kilo I 44-74. alert kan reageren als daartoe aanleiding is. De interviews worden kort gehouden: Jaap van der Ploeg sprak met Den Uyl en Van Agt over het be leidsstandpunt dat eerst de kinderen vrijgelaten dienen te worden voordat er iets aan de eisen wordt gedaan. Een so bere berichtgeving over de verbetering van de contacten tussen de crisiscentra en de gijzelaars en een heldere uit eenzetting van de gebeurtenis sen. Deze keer terecht geen vraaggesprekken met mensen die er emotioneel sterk bij zijn betrokken of mensen die er bij toeval iets mee te maken heb ben (onwonenden). Beelden van grazende koeien met op de achtergrond een trein in een mistig waas kennen we maar al te goed, en toch is die registra tie ruim voldoende om het drama te beseffen. Uitgebreide impressies zijn daarbij geheel overbodig. Illustraties voor een nauwe lijks relevante televisie- verslaggeving was de AVRO't Televizier Reportage. Veel beelden om de tijd te vullen vanuit de omgeving. Fons van Westerloo liet merken dat hij de verslaggeving van de Marv Hartman-gijzeling nauwkeu rig had gevolgd. „Hoe voelt u zich nou, wat gaat er persoon lijk in U om, bent u gepannen op zo'n moment waren vra gen aan twee rechercheurs die voedsel naar de trein brachten De achtergrond-informatie in Televizier was weinig belang wekkend. Interviews met een kinderarts, de „dominee" uit de Bijster-affaire en een hulp verlener. Om een idee te geven van de denkwijze van Zuidmo- lukkers in Bovensmilde werd een deel van een twee jaar ge leden gemaakte reportage her haaldDat kenden we allemaal al. JOHAN DIEPSTRATEN

de Stem | 1977 | | pagina 19