Gerationaliseerd menselijk gezicht Belasting weg JENSEN EN CO EERDER MET PENSIOEN Spaarrente tot EVEN UITBLAZEN Massale vlucht Amerikaanse bedrijven nit België dreigt Philips batterijen... die gaan lang mee. □□□□□□nnn LEZERS VRAGEN: PAPIER IVOOR UW PEN "tUSSi MET WIM KOCK Hotelwezen Discriminatie Gigantisme Van Agt Ondemocratisch Concreet Sigaretten Onfatsoen STEMBUS M#l# 25MEI Jaap v.d. Doe! Henk Koning Piet van Zeil PHILIPS Voor alles dat heel goed spelen draaien bewegen verlichten moet.... 2 Guinee heeft de directe belastingen afgeschaft, zo heeft de Guineese president Sekou Toure bekendgemaakt in een toe spraak ter gelegenheid van de 30-ste verjaardag van de demo cratische partij van het land. De Guineese nationale raad voor de revolutie heeft tot de maatregel besloten om de produktie te vergroten en de afhan kelijkheid van het land van importen, te verminderen. De helft van de circa vijf miljoen Denen heeft een achternaam die eindigt op -sen. Bovenaan de lijst staan de Jensens, van wie er 368.000 zijn, gevolgd door de 359.100 Nielsens en de 297.900 Hansens. Dit heeft de lector Georg Soendergaard vastgesteld bij een onderzoek van de personenregisters, waarvan de resultaten dezer dagen in Kopenhagen werden gepubliceerd. De Lockheed Tri-Star, een jumbo op de lijn Amsterdam- Londen. Zie nevenstaand verhaal. De jumbo heeft zijn intrede gedaan op het Europese lucht- lijnennet. Mischien is het juister de officiële luchtvaartterm „wide body" te gebruiken omdat de naam jumbo te zeer aan één type vliegtuig is ge bonden, de Boeing 747. De wide body die sinds vorige week vijf keer per week van Londen naar Amsterdam en terug vliegt, is de Lockheed Tri-Star van British Airways, goed voor 330 passagiers. De eerste retourvlucht, op vrijdag de 13de, was volgeboekt. Met het inzetten van de Tri- Star verhoogt British Airways de stoelencapaciteit op deze lijn met 100.000 per jaar en dat is zelfs in de huidige massale omvang van het luchtvervoer, voor één bestemming nog altijd een gigantisch aantal. Het ge geven sluit overigens aardig aan bij een bericht dat ik in een Engelse krant lees, namelijk dat dit jaar voor het eerst in de geschiedenis, meer toeristen Groot-Brittannië zullen bezoe ken dan er Britten naar het bui tenland gaan. Vipg minuten doet de Tri- Star erover, van Schiphol naar Heathrow, net lang genoeg om het peloton in fris rood, wit en blauw gestoken stewardessen in staat te stellen de 330 pas sagiers te voorzien van een éh-paks-maaltje: sandwiches, koek en limonade. „De meisjes hebben geen tijd meer om kof fie en thee te schenken", zegt Mariëtte de Jong van het bu reau Reach-P.R. uit Roosen daal, dat de belangen van Bri tish Airways in Nederland be hartigt, maar daarin heeft ze ongelijk. Op de retourvlucht zal er wel koffie en thee worden geschonken. De explosieve toename van het passagiersvervoer naar GrootBrittannië (ook de Kanaal- en Noordzeeveer- diensten vangen een soortge lijke ontwikkeling op met steeds grotere veerschepen) moet aan de overzijde zijn gevolgen hebben voor het hotelwezen. Londen is vanouds beroemd om de kwaliteit van zijn (top)ho- tels. In het vliegtuig lees ik een tijdschrift dat ter gelegenheid van koningin Elizabeths rege ringsjubileum geheel gewijd is aan opinies van buitenlanders over Londen en Brittannië. US-cowboy John Wayne vindt Londen een historische en cul turele stad. Wat hem betreft wordt er geen krot of pakhuis meer afgebroken, want dat is allemaal „history". Echt uniek vindt hij Londen pas als de ho tels ter sprake komen. „The Connaught" en „Claridge's". Die namen vallen vaker in het tijdschrift. Voor de overgrote meerderheid van de reizigers naar Londen echter, zijn deze hotels onbereikbaar. Gewone stervelingen zijn al blij als ze zich het „Regent Pa lace" of het „Strand Palace" kunnen veroorloven, zéker als ze individueel reizen en boe ken, want dan komt een kamer daar ook al gauw op minstens 75 gulden per nacht. Zelf logeer ik deze keer in het nieuwe „Tower Hotel", vlak naast de Tower Bridge getrokken op het terrein van het historische St.- Katharines Doek. Veel 'Zuid westnederlanders komen daar omdat het hotel is opgenomen in arrangementen van de Olau-dienst Vlissingen- Sheerness. In arrangement is het „Tower" leuk haalbaar. In dividueel betaal je 150 gulden voor een tweepersoonskamer. En het biedt suites aan voor 365 gulden per nacht. Je vraagt je af wie zulke ho tels vullen. En goed gevuld zijn ze zowat het hele jaar door. Za kenlieden met declaratie faciliteiten? Rijke toeristen? In de foyers, restaurants en bars van het „Tower" overheersen de „gewone" mensen, de doorsnee-toeristen. Dat sterkt me in de al veel eerder getrok ken conclusie dat de indivi duele reiziger door het Lon- dense hotelwezen, ten opzichte van de arrangements reizigers, behoorlijk wordt ge discrimineerd. De individuele reiziger laat zich uitmelken of hij wijkt uit naar de pijpeladen van Kensington en Chelsea, waar hij het dan maar zonder „carvery", kleuren-tv, aircondi tioning en privébad moet doen. Het in 1973 geopende „To wer Hotel" is als het ware een uitroepteken achter het ant woord dat de Londense hotelle- rie tot nu toe heeft gegeven op de aanzwellende bezoekers stroom. Het is het grootste hotel dat sinds de eeuwwisse ling in de Londense City is ge bouwd en met zijn 826 kamers en ruim 1500 bedden is het een van de allergrootste in heel Brit tannië. Het maakt deel uit van een groot architectonisch plan dat het gebied, oostelijk van de Tower Bridge, het begin van het verkrottende East End, moet herscheppen in een twintigste- eeuws stadsdeel. Evenals vlucht BE 203 per Tri-Star van Amsterdam naar Londen is het „Tower" een massaal gebeuren dat, wil het allemaal goed verlopen, het moet hebben van een feilloze organisatie. We kennen alle maal deze vormen van organisatie wel zo'n beetje; niet zelden voel je je, ondanks een goede verzorging en een vlot verloop, als mens ondergaan en veranderen in een gecom- puterizeerd nummer. Het was dan ook een verrassing te erva ren dat er te midden van dit geo liede en getimede, geautomati seerde en gerationaliseerde gigantisme nog zoveel vriende lijke, pratende en behulpzame mensen rondliepen. Dat valt op, want vandaag de dag kun je voor al je goeie geld niet eens meer zeker zijn van zelfs ge wone beroepsmatige hoffelijk heid. Generaliserend kun je, in het spoor van talloze buitenlandse schrijvers, zeggen dat wij Ne derlanders onszelf en onze bui tenlandse gasten, niet verwen nen met hoffelijkheid. Neder landers worden dan ook al gauw verrast door spontane vriendelijkheid, hoe dan ook: aangenaam dan wel vervuld van wantrouwen, met de hand op de portemonnee („hij zal wel iets van me nodig heb ben!"). Over de Britten bestaat ook zo'n generaliserende waarne ming, namelijk dat ze hoffelijk en beleefd zijn. Ik geloof dat nu definitief en ik was aangenaam verrast. Bneven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend Bij publ/katie zullen deze vermeld worden Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel worden afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend Publikatie van brieven (verttort of onverkort) betekent met dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c q strekking Dit is een waarschuwing om "°Pte wijzen, dat we in Ne- mand, met onze linkse poli- 2 duidelijk de afgrond te- gemoet snellen, (Pva Alirl^se groeperingen tor. PPR" enz-> ziin er ™dahlk°P"Hom alle macht 2 lzlch tQe te trekken en «aarbij in ruime mate de vrij- I ka' proberen dit doel te be- feche met fUerlei ondemocra- I valmid,delen' Zoals o.a. van var°Shcting' het doen alse beloften (vooral aan de arbeidende klasse), beledi gen van personen, indoctrina tie en polarisatie d.m.v. de pu bliciteitsmedia. In de verkiezingstijd komt daar nog bij het verstoren, desnoods met gebruikmaking van geweld, want daar deinst men ook niet voor terug, van verkiezingsbijeenkomsten, vooral gericht tegen het C.D.A. en de heer Van Agt. Dat is walgelijk om te moe ten horen. Dat in Nijmegen de heer Van Agt door deze linkse figuren het spreken onmoge lijk is gemaakt, op een manier die alle burgerlijke fatsoens normen te buiten gaan. OSSENDRECHT H. A. M. HENDRIKS Politiek is zeker niet alleen wat men heeft te verkopen, vooral het hoe speelt een be langrijke rol. Aan het hoe ont breekt er bij het C.D.A. heel duidelijk het een en ander. Ne derland weet eigenlijk geen raad met het eerlijk en myste- rerieus gedrag van opperhoofd Van Agt. Vandaar ook dat A.R.P.-mannen als Boersma en De Boer nauwelijks de drang kunnen onderdrukken om zo nu en dan hun eigen gezicht te laten zien en afwijkende ge dachten te ventileren, daar door ten publieke een bepaalde druk op het C.D.A. leggend, die de lijsttrekker hoogst ongele gen komt. Hoewel dit geharrewar het C.D.A. niet ten goede komt, dient het Nederlandse volk zich wel bewust te zijn van de uitermate demagogische ma nier, waarop de progressieve partijen hun evangelie ver kondigen. De P.v.d.A. speelt heel duidelijk op de man: op de affiches staat niet kies de P.v.d.A. (de partij die goed doet voor iedereen!), maar kies de minister-president, Den Uyl. Den Uyl moet als wer vingsfiguur fungeren, het is jammer, dat het C.D.A. hier niet zo'n gladde jongen tegen over kan stellen. Radio en televisie laten Den Uyl zien als een profeet van deze dagen, als een redder van het vaderland. Het C.D.A. en met name Van Agt komt in di verse media over als een dolle egel, die voortdurend door links en rechts naar her en der wordt geschopt. Het imago van Van Agt is te onnozel, het C.D.A. zal zich snel moeten bezinnen om zoch sterker en duidelijker te pre senteren. Het gevaar is levens groot, dat het C.D.A. anders de mist ingaat. Niet omwille van een persoon maar omwille van de partij zullen er binnen het C.D.A.-verband bekwamere leiders moeten worden. BREDAMr. J. DEELEN de steeds - De 'eden is Pfodukti 'gende l°on- en lijk hogèr h>Sten' f'e aanzie"- eti in de Jl gfn dan in de vs landen E™ *este»ropese de result»? enander blijkt uit ïoek dat dl k Va" ee" °nder" handel voir ?amer van Koop- doorzet, zullen de Belgische produkten over drie jaar niet meer kunnen concurreren op de wereldmarkt, aldus de re sultaten van de enquête. Voorts blijkt dat de Ameri kaanse bedrijven in België voor het merendeel plannen bestuderen om zich elders te vestigen, niet alleen in een ander land van Europa, maar ook in Amerika zelf, waar de produktiekosten ook reeds be langrijk lager liggen dan in België. De Amerikaanse bedrijven willen met name af van de koppeling van de lonen aan de index (de in ons land bekende automatische prijscompensa tie). Bovendien willen de Ame rikanen gemakkelijker en goedkoper personeel kunnen ontslaan. Aan de enquête nam een derde van het totaal aantal Amerikaanse bedrijven in Bel gië deel. Bij deze bedrijven werken circa 100.000 Belgi sche werknemers. De 72 homofielen vragen het C.D.A., aan te geven van welke zijde het gezin bedreigd en in welke zin gelijkberechtiging van andere relatievormen een bedreiging voor het gezin zou zijn. Zij vragen een antwoord, „concreet en zonder omhaal van woorden". Welnu, het ver schil tussen de homofiele - lees homoseksuele - en de niet- homoseksuele mens is mijns inziens dat de laatste altijd af wijzend zal staan tegenover de eerste. Dat de eerste er is dank zij de laatste en dat als de eer ste zijn opvattingen wettelijk geaccepteerd zou zien, beide tot de ondergang gedoemd zijn. VAN JELGERSHUIS AARDENBURG Dinsdag, 10 mei, vond De Stem het nodig één hele ge kleurde pagina te wijden aan sigarettenreclame. Ik veron derstel dat iedereen nu wel weet dat roken erg slecht is voor de gezondheid. Reclame hiervoor is alleen maar valse voorlichting ten gunste van de fabrikant. Het is betreurenswaardig dat een. krant niets beters heeft om te publiceren dan reclame voor stinkende sigaretten. Het wordt tijd dat er een verbod komt op het maken van re clame voor genotsmiddelen. ETTEN-LEUR FAM. VERMAAT Wie zijn toch die mensen die de affiches van hun partij - voornamelijk partij 15 en par tij 17 - op viaduct, of brugpei- lers, op verkeersborden en lan taarnpalen plakken en geen gebruik maken van de gemeen telijke aanplakborden of op eigen afneembare borden aan brengen? Zijn dat dezelfde lieden die hun mond vol hebben van mi lieuverontreiniging, baas in eigen buik of protesteren tegen ambtelijke willekeur?? Als dat waar is gaan zij zelf zwanger aan politiek onfat soen, aan vervuiling van het milieu en aan ordeverstorin gen zoals o.a. in Nijmegen op een C.D.A.-bijeenkomst plaatsvond. MILL T. VERSTRATEN Tweede-Kamerlid van de P.v.d.A.I Het verkiezingspro gramma van de Partij van de Arbeid zegt daar over samengevat het volgende: Er moet goed inzicht zijn in de maatschappelijke behoefte aan bepaalde op leidingen. Daarvoor zijn betrouwbare ramingen nodig. Studentenstops kunnen alleen worden in gevoerd als zo'n stop be rust op een goede raming van die maatschappelijke behoefte. Vooral die studie-richtingen moeten worden uitgebreid waar aan de maatschappij grote behoefte heeft. Er moet een goede voorlich ting zijn en studenten moeten attent gemaakt worden op de andere studie-mogelijkheden die er zijn. Meer concreet be tekent dit, dat vooral het hoger beroepsonderwijs meer mogelijkheden moet krijgen en uitbreiding van capaciteit. Het weten schappelijk onderwijs moet vooral niet onnodig (dus tegen de maatschap pelijke behoefte in) dure mensen opleiden. De op leiding van een tandarts kost bijvoorbeeld ruim vijf maal zoveel als die van een jurist. Daarom Wat vindt u de beste oplossing voor het tekort aan studieplaatsen aan universiteiten en hogescho len? Tweede-Kamerlid van de V.V.D. Als beperking in de toe lating tot een studierich ting aan onze Neder landse universiteiten en hogescholen nodig is, kiest de VVD voor selectie volgens vaste en objec- tieve normen, waarin voor loting geen plaats is. Daarbij zou kunnen wor den gedacht aan op de ge schiktheid van de gewen ste studierichting en het beroep waarvoor wordt opgeleid, toegespitste toe latingsonderzoeken. Het eindexamen middelbare school en de hoogte van de eindexamens zijn daar voor onvoldoende in mijn ogen. Tweede-Kamerlid van de K.V.PI Op korte termijn gezien zullen de studentenstops gehandhaafd moeten blijven. Het hoger beroep sonderwijs en het weten schappelijk onderwijs zullen met behoud van het eigen karakter op elkaar moeten worden afge stemd. De keuzemoge lijkheid van studiepro gramma's in het onder wijs moeten worden uit gebreid door nieuwe pro gramma's in het hoger be roepsonderwijs. Zowel voor het wetenschappe lijk onderwijs, als het hoger beroepsonderwijs zullen planningssystemen moeten worden ingevoerd waarbij rekening zal moe ten worden gehouden met de evenwichtige spreiding naar regio en levensbe schouwing. moeten de beperkingen in de enge studie-richting leiden tot meer ruimte voor anderen. Feitelijk is ook voor slechts drie studie-richtingen sprake van een beperking; voor de andere studie richtingen gold er geen stop, of (dat geldt voor drie) bleek het aanbod van studenten niet groter te zijn dan de mogelijkhe den. Voor het hoger be roepsonderwijs gelden vaak zwaardere toela tingseisen en is de keuze-mogelijkheid ge ringer. Daarom zal daar aan in het beleid groter aandacht worden besteed en liggen daar voor veel studenten toekomst mogelijkheden. Er zijn mensen die, op hun vijftigste al snakken naar hun pensioen, er zijn er die op hun vierenzestigste verjaardag op zien tegen de dag dat ze 65 zul len zijn en verplicht naar huis moeten. Helaas weet niemand te vertellen hoeveel werkne mers tot de eerste en hoeveel tot de tweede soort behoren. Een gedegen, goed opgezette enquête naar de vraag: wan neer wil je redelijkerwijze met pensioen gaan, is bij mijn weten nog nimmer gehouden. Althans niet onder mannen en vrouwen. Daar staat tegenover dat er op gezette tijden wel on derzoek wordt gehouden naar de vraag of de vrouwelijke werknemers wel eerder met pensieon zouden moeten gaan. De uitslag van al deze enquêtes is hetzelfde. De vrouwen wil len eerder met pensioen. Ze vinden dat ze daar recht op hebben, omdat ze naast hun werk ook nog de huishouding hebben en omdat ze beide op oudere leeftijd maar moeilijk kunnen combineren. Dat bleek ook weer eens uit de enquête die de bedrijfsarts bij de Rijksgeneeskundige dienst, mevrouw dokter Kloosterman gehouden heeft. Uit dit onderzoek bleek dat van de gehuwde werkende vrou wen slechts 5% na hun zestig ste door blijft werken, terwijl van de ongehuwden, die op eigen kracht moeten leven, 75% door blijft werken. Maar van deze groep werkende vrouwen voelt 60% zich dan DOOR; GREET BUCHNER ook overbelast tegen 25% van de mannen. Als reden voeren ze aan dat de huishouding, die 2 a 3 uur per dag van hun vrije tijd op slokt, de combinatie met een hele werkdag te vermoeiend maakt. Zo gezien reden te over om zo snel mogelijk aan een vervroegde pensionering van de vrouw te gaan werken. He laas heeft deze vervroegde pensionering echter ook een keerzijde. Op het moment dat de vrouw per definitie enkele jaren korter werkt dan de man, stijgen ook haar pensioenlas ten. De beheerders van de pen sioenfondsen zijn niet gek. De weten allang dat de vrouw in Nederland gemiddeld vijfjaar langer leeft dan de man (zij wordt gemiddeld 76 tegen de man 71). Als ze nu ook nog een paar jaar eerder ophoudt met werken, dan zal ze dat in haar portemonne voelen. Boven dien zullen haar promotiekan sen op wat oudere leeftijd ook een stuk minder worden dan die van de man met gelijke ca paciteiten. De werkgever weet dan immers dat hij de vrouw eerder kwijt is als goed inge werkte kracht. Kortom de kwestie van de vervroegde pensionering van de vrouw, enkel en alleen omdat ze vrouw is, heeft allerlei gevolgen voor de vrouw zelf en het lijkt zinvol om die ook eens van alle kan ten te bekijken. Bovendien is het de vraag of we nu nog aan een wettelijke regeling in die zin moeten sleutelen. Als alle tekenen niet bedriegen, dan staan we aan het begin van een tijdperk met een geheel nieuwe man-vrouw verhouding. Een tijdperk waarin het normaal zal zijn dat de man thuis ook eens zijn handen laat wappe ren en waarin het ook normaal zal zijn dat gehuwde vrouwen werken, naast hun taak bin nenshuis. Een gunstiger regeling voor de vrouw lijkt dan helemaal niet meer op zijn plaats, omdat een deel van het huishoudelijk werk van haar afgenomen zal worden. Bo vendien zit het er op den duur ook nog in, dat zowel man als vrouw minder werkuren per week maken. Kortom, alle en quêtes ten spijt, blijf ik per soonlijk stemmen tegen een wettelijke verplichting om de vrouw eerder naar huis te stu- (ADVERTENTIES) A De rente die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden, tot 8Va% voor onze Vaste Termijn Spaarrekening (6 jaar vast). Vraag bij een van onze kantoren ook eens naar ons spaarpapier aan toonder dat, afhankelijk van de gekozen looptijd, een rente geeft tot 8Vt%. I NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK

de Stem | 1977 | | pagina 5