loiden vragen vandaag len Haag steun voor bezet Roosendaals bedrijf V Trieste balans sportweekeinde: 8 Men Enorme olievlek in de Noordzee Roosendaler komt om bij schietpartij M08IEL- nieuwe ISU of VW HUIS DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Ruim half miljoen Nederlanders kan niet lezen en schrijven if^lDE STEM Nog één punt PLAKLËTTERS IDRIJF ten en Zoon MAANDAG houdt bij toeval verdachte tan moord aan Uitwijkmanoeuvre voor konijn: dode en twee zwaargewonden )L - SCHOONDIJKE itest EN service! LRKET TEGEN DE >TE PRIJS! Parketvloeren vrketvloeren /oor u klaar in showroom 15 - Breda mm bfeji 25 aprij 1977 I DIRECTEUR: DR. W.A.J.M HARKX port itp|isterie van en Wetenschappen: andaag in lekker-koel! 't ringetje niet. en zo en Miljonairsvrouw getrouwd met bankbediende WIND SCHEPEN VLOTTEN Dertig kilo springstof gestolen in Breskens Schoonvader aangehouden Ruzie Jongen dood Paasei van Faberge naar veiling van Christie Exportprijzen van aardgas gaan omhoog .andbouwschool te SchoonJ lus 1977 gevraagd een: LMDS 4 lesuren per week 4 lesuren per week IE 3 lesuren per week veede graads. bs te richten tot de heer f Ivan het Landbouwonderwijs, I 076-141632. Tel. 01640-40377 ^n op Zoom cialiseerd in en I vrijblijvend bij U aan huis 1/ f 1 mm te kac?i gev;-t<cg'i of aan te bieden? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (vijf van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze ,„Kleintjes"-rubriek „Huizen". 117e jaargang no. 18245 HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN (Van een onzer verslaggevers) BKEDA/HELMOND [Ruim vijfhonderdduizend I volwassen Nederlanders [kunnen niet lezen en I schrijven. Analfabetisme [komt voor onder alle lagen [van de bevolking. Deze conclusies staan in [een intern rapport van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen, dat wordt I gesteund door de Commissie Bevordering Plaatselijke Educatieve Netwerken (PEN). De heer J. van Rooy, coör- dinator van één van de vijf jstimuleringsprojecten" I In ons land, stelt zich volledig [achter het rapport. Zijns in- ziens vloeit dit analfabetisme [voort uit het feit, dat veel kinderen van zes tot zeven jaar nog niet in staat blijken lezen en schrijven te leren. De heer Van Rooy is van mening dat het probleem van het analfabetisme slechts ten dele door de rijksoverheid wordt onderkend. „Omdat de mensen het goed weten te camoufleren dat ze niet kunnen lezen of schrijven en vaak slechts in dividueel onderwijs willen omdat ze zich schamen, is het niet alleen moeilijk ze op te sporen maar ook de voor het individueel onderwijs beno digde financiën bijeen te brengen". Er is thans een methode ontwikkeld waardoor het mogelijk is binnen enkele maanden analfabeten lezen en schrijven te leren. Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - Vakbond- lestuurders Hans Stehmann ndustriebond NKV) en Benny Becking (Unie BLHP), lie sinds vrijdag met de zestig personeelsleden van de alumi- Dium deuren- en ramenfabriek technovum B.V. te Roosendaal lezet houden, gaan vandaag laar Economische Zaken. Zij laan om steun vragen voor het Jedrijf. Gelijkertijd zal een afvaar- [igrng van het personeel een pprek hebben net rgemeester Schneider van oosendaal. De wethouders an Roosendaal hebben al toe- jezegd de burgemeester te jragen voorlopig de stroom aar het failliete bedrijf niet af te sluiten. opklaringen, minder buiïg I Maximumtemperatuur 16 laraden. radio en televisie [Hoe bereid je je voor op de [dood? [binnen/ [buitenland 2 [Fruittelers woedend op de Ieeg [showen zo ■John Wayne heeft een Ihekel aan leugenaars. WERIJNTJE Noorwegen: OPECh-land. In afwachting van het resul taat van deze besprekingen heeft de curator mr. Brekel- mans toegezegd tot vanmiddag vijf uur te wachten met het in dienen van de ontslagaanvra gen voor het personeel bij het arbeidsbureau. De curator zal morgen ook niet op het bedrijf verschijnen. Vandaag wordt wel de telefoon afgesloten; ge probeerd wordt de telefoonre kening naar de vakbonden te laten zenden. Zij hebben zich garant gesteld voor de beta ling. Het gesprek tussen vak bonden en curator, dat gister avond plaats had, had volgens de vakbonden een erg formeel verloop. Volgens de heer Stehmann heeft een eerste onderzoek aangetoond, dat de werkelijke orderportefeuille drie miljoen gulden bedraagt. Uit de lo pende offertes is nog eens vier miljoen aan opdrachten te ha len. De eerstre orderbevestiging kwam gistermiddag van de re gionale Zeeuwsch-Vlaamse woningbouwvereniging uit Axel. De woningbouwvereni ging heeft, na het bericht in De Stem van zaterdag, besloten deze order - groot zeven ton - voor een renovatieproject van 720 woningen te plaatsen bij Technovum. De belangrijkste schuldeiser onder de leveranciers, Rey nolds aluminium verkoopcen trale in Harderwijk, heeft vol gens Henny Becking zondag avond gebeld met de medede ling: „wanneer de werknemers het bedrijf voortzetten zijn er geen problemen om te blijven leveren, maar er wordt vanaf heden geen meter profiel gele verd aan directeur Van der Eijken", aldus Becking. MÜNCHEN (DPA) - Het huwelijk van het jaar is zater dag gesloten in Neustadt in West-Duitsland. De 66-jarige miljonairsvrouw Meta Seifert trouwde de 21-jarige bankbe diende Harald Hofmann. Dui zenden mensen waren uitgelo pen om het prille paar toe te juichen. De romance begon vorigjaar november in Coburg. „Het was liefde op het eerste gezicht", zo zeiden de twee gelukkigen. De 21-jarige bruidegom liet een miljonairsdochter die even oud was als hij zelf en waarmee hij bevriend was zelfs schieten' voor zijn 66-jarige bruid. (Van onze sportredactie) BREDA - In totaal acht doden waren er afgelopen weekeinde te betreuren tijdens sportevenementen in binnen- en buitenland. De zijspancrosser Piet van der Laan uit Ter Aar kwam gis teren tijdens de eerste manche van een motorcross in het Bra bantse Veldhoven om het le ven. Van der Laan '32) verloor in de eerste ronde de macht over het stuur en reed tegen een boom. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. Bij autoraces op het Duitse circuit de Niirburgring is za terdag een dode gevallen-en raakten nog zeven mensen bij hetzelfde ongeluk zwaar ge wond. Tijdens de wedstrijden, die in de stromende regen wer den gehouden, verloor de cou reur Wolfgang Tubios voor de pits bij hoge snelheid de macht over het stuur. Zijn wagen vloog de pits in, waar acht per sonen, toeschouwers en race assistenten werden geraakt. Een van hen, Bernd Hacken- bert bezweek aan zijn verwon dingen. Vijf toeschouwers, waaron der vier kinderen werden gis teren gedood tijdens een race voor toerwagens in Koeala Loempoer (Maleisië). Hervey Yap kon zijn wagen niet onder controle houden toen deze een klapband kreeg. Hij reed in op het publiek met het fatale ge volg. Dertien toeschouwers moesten met zware verwon dingen in het ziekenhuis wor den opgenomen. Chris Sanderson, een En gelse rugby-speler is gisteren in het ziekenhuis van Salford overleden nadat hij hij een bot sing met een tegenstander ern stige inwendige kneuzingen had opgelopen. De botsing vond plaats tijdens een compe titiewedstrijd tussen Salford en Leeds. De wedstrijd werd na het ongeval gestaakt. loot word dag en nacht chemicaliën ge spoten op het Noorse boorei- and Bravo (Van onze redactie buitenland) STAVANGER - 's Werelds meest befaamde olierampenbe strijder, de Amerikaan Paul „Red" Adair, is te hulp geroepen om een olieramp van ongekende omvang te helpen bestrijden in de Noordzee voor de Noorse kust. Sinds zaterdagmorgen stroomt 100 ton olie per uur weg van het booreiland „Bra vo" in het Noorse Ekofisk- olieveld, nadat een afsluiter foutief was aangebracht op de boorinstallatie. Op dat mo ment spoot een geweldige hoe veelheid olie en uiterst brand baar gas 60 meter omhoog. Gistermiddag is Adair/ samen met nog drie mannen, enige tijd op het verlaten boor eiland geweest om te zien of de spuiter mechanisch kon wor den afgesloten. Gisteravond deelde een woordvoerder van de eigenaar van het boorplat- form, de Phillips-groep, mee, dat een poging daartoe op zijn vroegst vandaag tegen de mid dag zou kunnen worden ge daan. Slaagt Adair er niet in de spuiter af te sluiten, dan dreigt een olieramp van nog niet eer der voorgekomen omvang. (Vannacht besloeg de olie al een veld van 40 bij 45 km. op het water). Het enige alterna tief bestaat hierin dat er een tweede boorgat wordt ge maakt, vlak naast het nu spui tende boorgat, waardoor de druk zou kunnen worden ver minderd. Experts van de Phillips-groep hebben bere kend dat het boren van een tweede gat op zijn minst 55 dagen duurt. Het olieveld heeft nog geen kusten bereikt (van Noorwe gen, Denemarken of Groot- Brittannië), omdat de wind zondag plotseling draaide. De olievlek drijft nu in de richting van de zogenoemde Eko-stad, een kunstmatig hoofdeiland van het Ekofisk-complex. In verband daarmee is gisteren voor alle zekerheid de gehele produktie in het olierijke ge bied gestaakt. Men vreesde, dat het samen met de olie ont snappende aardgas in brand zou vliegen en de olie op het water in een vlammenzee zou veranderen. De Noorse autoriteiten had den tot gisteravond negen schepen met chemische be strijdingsmiddelen ter be schikking. Maar vanuit het in derhaast ingerichte crisiscen trum in Stavanger aarzelde men nog deze vaartuigen aan het werk te zetten, aangezien door de te gebruiken chemi sche stoffen de rijke visgron den in het getroffen gebied tot ondergang gedoemd zijn. Door de harde wind was het kort nadat de oliebron begon te spuiten al onmogelijk geweest om een drijvend oliescherm aan te brengen rond de vlek. Johan Toft, voorzitter van de Noorse Vissersbond zei dat een dergelijk ongeluk vroeger of later moest gebeuren. Sinds twee jaar is er in Noorwegen een felle discussie gaande over de vraag of Noorwegen naar olie moet gaan zoeken ten noorden van de 62e breedte graad in het Noorse deel van de Noordzee. Tegenstanders van dit plan hebben juist altijd ge wezen op de gevaren voor een ramp, zoals die zich nu dreigt te voltrekken. Vooral vissers, die vrezen dat het visbestand nu al ernstig zal worden aange tast, behoorden tot de felste te genstanders. Het booreiland had een be manning van 112 man. Een lid van de bezetting verklaarde dat men na het eerste teken van de naderende ramp maar vijf minuten tijd had om zich in veiligheid te stellen. De bezet ting van het eiland ging op de reddingsvlotten en werd na drie kwartier opgepikt door een bergingsvaartuig. Onmid dellijk nadat de bron was gaan spuiten werd een brandblus- schip naar het eiland gestuurd. Ook is een tweede booreiland naar de „Bravo" gesleept, voor het geval er een tweede gat ge boord moet worden. BRESKENS Naar eerst gisteren bekend geworden is, is in de nacht van donderdag op vrijdag vanuit een bunker aan de Nolletjesdijk te Breskens dertig kilo springstof met elek trische ontstekers en slag koord ontvreemd. De daders zijn binnengeko men door het forceren van een tweetal ijzeren toegangsdeu ren van deze bunker. Gezien het gevaar dat aan het ondes kundig gebruik van deze springstof kleeft, vraagt de groepscommandant van de rijkspolitie te Oostburg eenie der die in de week van 17 tot en met 23 april aan de Nolletjes- dijk verdachte activiteiten, personen en/if voertuigen heeft waargenomen, zich met hem in verbinding te stellen onder het nummer 01170-3156 of met de meldkamer van de rijkspolitie te Middelburg, 01180-28085. In dezelfde omgeving heb ben de laatste tijd uitvoerige zoekacties plaatsgevonden nadat jongeren al verschil lende malen munitie hadden gevonden. NCCR/.'EGEN f 1 tjfi 'ff 4 5 2WEDEM VLISSINGEN De politie van Vlissingen heeft zaterdag een 37-jarige man aangehou den, die ervan verdacht wordt op 31 maart van dit jaar in Hamburg zijn vrouw te hebben vermoord. De man, S. B., met de Indo nesische nationaliteit, en zon der vaste woon- of verblijf plaats, is getuige geweest van een steekpartij in een Vlissings café op 25 maart jongstleden. Daarbij werd een van de be zoekers met een bierglas een oog uitgestoken. De politie stelde zaterdag een onderzoek in naar de herkomst van de man, nadat zijn papieren niet in orde bleken te zijn. B. wordt maandag voorgeleid aan de of ficier van justitie in Middel burg De Duitse justitie heeft inmiddels om uitlevering van de man gevraagd. (Van onze redactie binnenland) HELVOIRT/DUSSEN - Bij verkeersongelukken in het weekeinde zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. In Helvoirt werd zaterdag avond de 17-jarige mejuffrouw J. M. Merkx uit Vught gedood. De auto, waarin zij zat botste na een uitwijkmanoeuvre voor een konijn frontaal tegen een boom. Twee medepassagiers raakten zwaar en een licht ge wond. In Dussen kwam gistermid dag de 20-jarige Maria P. Ver hoeven om het leven bij een auto-ongeluk. Het gebeurde toen de auto waarin zij mee reed op onverklaarbare wijze op de linkerweghelft raakte en tegen een boom botste. De be stuurder van de auto, de even eens 20-jarige J. van Drunen uit Genderen werd zwaar ge wond. Bij een ongeluk in Werken dam is in de nacht van zater dag op zondag de 53-jarige heer J. Verkaik uit Werkendam om het leven gekomen. Zijn dochter, die bij hem in de auto zat en vier inzittenden van een tweede auto raakten licht tot zwaar gewond. Volgens de po litie verleende de heer Verkaik geen voorrang. sport Wanneer Ajax het ene noodzakelijke punt in de nog drie resterende wedstrijden zal hebben veroverd, zal het zich kampioen van de armoe mogen noemen. Armoe aan kwaliteit in de eredivisie. Daardoor kon de minst fa lende ploeg de Nederlandse titel pakken. De weinig inte ressante wedstrijd tussen wat eens de grootmachten van het Nederlandse voetbal gold, stond model voor de armetierige kwaliteit van deze competitie. Overigens wilde Ajax- penningmeester Timman een goed gebaar in de richting van zijn spelers maken. Hij maakte bekend dat de collec tieve boete die de ploeg was opgelegd wegens het erbar melijke slechte spel tijdens een toernooi in Split was kwijtgescholden. Dat kon als een extra premie worden be schouwd. Een ijzig stil- Feijenoord-coach Boskov feliciteert zijn Ajax- collega Ivic (rechts) met het behaalde resultaat. zwijgen in de kleedkamer van Ajax zorgde ervoor dat Timman verbrouwereerd en boos naar buiten liep. De premie was blijkbaar niet hoog genoeg. (Van onze correspondente) ROOSENDAAL - De Roosendaler H. Hartvent (23) is in de nacht van zaterdag op zondag om ongeveer halfeen bij een schietpartij om het leven gekomen. Zijn broer, C. Harntvcnt, werd met zeer ernstige verwondin gen opgenomen in het St.- Franciscusziekenhuis te Roos endaal, waar een operatie hem buiten levensgevaar bracht. Als vermoedelijke dader is aangehouden de 42-jarige M.N., schoonvader van de om gekomene, die naast de ver dachte woonde op het woon wagenkamp. Aangenomen wordt voorlo pig dat een oude ruzie de oor zaak van de schietpartij was nadat alcolholgebruik de ge moederen verhit had. Het slachtoffer was zater dagavond samen met zijn schoonvader en anderen naar een café in de omgeving ge gaan. Tegen het einde van de avond kreeg M.N. een conflict met de broer van het slachtof fer, C. Harntvent. In een ru zieachtige sfeer ging men terug naar het woonwagenkamp. Op het kamp begon M.N. met een flobertgeweer op de broers te schieten, met de vermelde fa tale gevolgen. De politie heeft het geweer in beslag genomen. De twintigjarige F. Vermae- sen uit Amsterdam is in de nacht van zaterdag op zondag in het Binnengasthuis in de hoofdstad overleden aan de GENÈVE - Het beroemde paasei van de Russische goudsmid Carl Faberge, dat keizerin Alexandra Feodoro- vna aan haar echtgenoot Nico- laas II, schonk, zal vandaag in Genève te koop worden aange boden op de door het Londense huis Christie te houden veiling. Het met kostbare edelstenen versierde voorwerp wordt ge schat op ruim een half miljoen gulden. verwondingen die hij kort daarvoor had opgelopen bij een schermutseling voor het Centraal Station. Daar was onenigheid ontstaan tussen een groep van acht buitenlan ders (vermoedelijk Marokka nen) en zeven Amsterdamse jongelui, omdat een der buiten landers een meisje uit de laat ste groep lastig viel. Er volgde een gevecht waarbij de ge noemde twintigjarige Amster dammer door een der buiten landers met een stilletto in de hartstreek werd gestoken. De politie is met het opsporen van de buitenlanders bezig. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Gasunie voert met de belangrijkste bui tenlandse afnemers onderhan delingen over verhoging van de exportprijzen voor aarrgas, welke prijzen thans lager zijn dan de prijzen, die de Neder landse grote afnemers moeten betalen. Minister Lubbers van Eco nomische Zaken heeft dit mee gedeeld in antwoord op schrif telijke vragen van de socialis tische tweede-kamerleden Wierenga en mevrouw Epema. Op basis van de huidige con tracten is bij de thans geldende olieprijzen een verdere verho ging van de gemiddelde ex portprijzen tot 13 a 14 cent per kubieke meter te verwachten. Daarboven moet dan nog de prijsverhoging komen, waar over nu wordt onderhandeld. f ADVERTENTIE! Uit voorraad leverbaar in 36 maten en 20 kleuren Comarco B.V. Kalshoven 27b (Industrieterrein De Krochten) Breda. Tel. 878584-87B529

de Stem | 1977 | | pagina 1