Bn Schema Danphine Liberé JAN HORDIJK OPNIEUW PROF Een Peeters: zaalvoetbal aantrekkelijk houden .SPEKTAKEL BIEDEN BELANGRIJK' Van de Borst moet afhaken Volleybal-dames op weg naar lustrum? noon HlllRLES VIN VFFORD KANDIDAAT WK-tafeltennis voor Nederland afgelopen ssS^sss; KNOCK-OUT I0NISTE Motor-coureur bij auto-ongeluk omgekomen Dekenkastjes land in de errukkelijk- >ezende voor'n héél edenen om Meer >SHOW er! sport N B.V. SLT-tot het troost- Vier landen geweigerd voor tennis-cup na aankoop ubel ergens iel (onder retreffende oor een pen, dan uhet jg- a-Roosendaal. ntlaan bij de it, afrit vliegveld. ijn-Arnhem, sgeb., Weena 737. n .Waldeck', oort. skade 74. Rijksweg )e Sniep. rlem-Alkmaar, am/Heemskerk. n.De Klanderij'. geopend tot 6 uur. e nieuwste.de n-ideeën.Of kom en 10 en 5 uur. donderdag in 1 en Almelo; vrijdag ?n en Etten-Leur. DE STEM VAN DINSDAG 5 APRIL 1977 SS xvtvS::;Xv.-:'.v:vN\: PARIJS (AFP) - De Daup- hine Liberé zal dit jaar wor den gehouden van 30 mei tot cn met 6 juni en gaat van Avignon naar Thonon-Ies- Bains. Op de eerste en laatste dag is er een tijdrit. Daar tus senin liggen acht etappes waarin nogal wat bergen zijn opgenomen. De zwaarste daarvan zijn de Col de la Re- publique (eerste etappe), de Col du Granier (zesde etap pe) en de Col de Ia Madeleine (zevende etappe). Het etappeschema ziet er als volgt uit: Maandag 30 mei: proloog in Avignon, tijdrit over 8 ki lometer. Dinsdag 31 mei: eerste etappe: Avignon - St.- Etiénne (222 km). Woensdag 1 juni: tweede etappe: St.-Etienne - Mont- ceau les Mines (186 km). Donderdag 2 juni: derde etappe: Montceaules Mines - Macon (188 km). Vrijdag 3 juni: vierde etappe: Macon - Vienne (114 km) en aansluitend vijfde etappe: Vienne - Valence (112 km). Zaterdag 4 juni: zesde etappe: Valence - Grenoble (213 km). Zondag 5 juni: zevende etappe: Grenoble - Annecy (216 km). Maandag 6 juni: achtste etappe: Annecy - Thonon les Bains (89 km) en aansluitend negende etappe: tijdrit over 37 kilometer op een circuit in Thonon les Bains. (Van onze sportredactie) GOUDA - Jan Hordijk, die het afgelopen seizoen tien koersen won, is voor de tweede maai in zijn wielerloop- baan professional geworden. De eerste maal was vijf jaar geleden, toen hij drie maan den bij Flandria onder contract stond. Dit weekeinde te kende de 29-jarige coureur uit Westmaas een contract bij de Goudse wielerploeg Onderneming Marvik Benco. Deze groepering heeft thans tien Nederlandse coureurs in dienst. Het debuut van Jan Hordijk voor zijn nieuwe werk gever vindt plaats zaterdag bij de Amstel Gold Race. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Het be stuur van de Nederlandse Sport Federatie (NSF) heeft jhr. mr. W.H.D. Quarles van Ufford, bur gemeester van Heemste de, kandidaat gesteld voor het voorzitterschap. De huidige preases, jhr. mr. A. Feith, heeft zijn functie na een ambtsperiode van achttien jaar ter beschik king gesteld. De heer Quarles van Uf ford is geen onbekende in de sportwereld. Hij is sedert 1968 bestuurslid van de NSF en is tevens bestuurslid van het Nederlandsch Olympisch Comité geweest. Gedurende de periode van 1963 tot 1976 was hij bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond, waarvan de laatste zeven jaar als voorzitter. De leden vergadering van de Neder landse Sport Federatie is op 9 juni. Mr. Quarles van Ufford is door de KNSB tevens kandi daat gesteld voor het vice- voorzittcrschap van de ISU (International Skating Union). Quarles zou dan Hennie Roos moeten opvol gen. UTRECHT - Fr zijn eenvoudiger zaken denkbaar dan het maken van een afspraak met Ben Peeters. De eerste poging strandt op een overvolle agenda. Een week later wordt toch een gaatje gevonden. Ben Peeters kan een uurtje vrijmaken voor een interview. Niet in zijn woon- en werkstad Den Haag, maar in Utrecht, omdat hij daar 's avonds toch een vergadering heeft. Verslaggever en „slachtoffer" spreken af elkaar op het station in Utrecht te treffen. Geen flauwekul van rode bloem in het knoopsgat of een opgerold exemplaar van de „New York Times" onder de arm, nee, beide partijen vertrouwen erop dat zij elkaar zondermeer zullen herkennen, zonder elkaar ooit eerder gezien te hebben. En aldus geschiedt. uuumiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiii"11! rig. ntvangen van bezoe- aken voor de handel- ekvaardigheid, voorkeur. feer met jonge mede-. /oorwaarden. een recente pasfoto, s bedrijf. Ben Peeters, inmiddels 5 jaar geworden, ziet er uitste kend geconserveerd uit. De kleur grijs heeft nog niet de overhand gekregen in zijn ruim ingeplante haardos en van een welzijnsbuikje valt ook niet veel te bespeuren. Ben Peeters maakt een uiterst sportieve indruk. Niet ver wonderlijk voor een man, die zijn gehele leven actief met sport is bezig geweest. En nog steeds. Vandaar Ben Peeters' uitpuilende agenda. Als full timer is hij werkzaam bij de afdeling Den Haag van de KNVB, waar hij zich volledig richt op het technische werk met alles wat daarbij komt kijken. En dat is heel wat. Maar alsof dit goed gevulde arbeidsleven nog wat te leeg voor hem was, heeft Ben Peet ers, die in een actieve trainers loopbaan al zo ongelooflijk veel heeft meegemaakt, gaat een nieuw avontuur tegemoet. Waarom? De splinternieuwe bondscoach is er zelf nog een beetje confuus van. Ben Peeters: Het lijkt wel of ik de laatste weken in een stroomversnelling heb geleefd. Het zaalvoetbal heeft de laat ste tijd een enorme vlucht ge nomen en het is voor de hand liggend dat daar internatio nale contacten uit voort gaan komen. Dat heeft de KNVB ook ingezien en dus is er dan een bondscoach nodig. Geld voor een fulltimer was er niet, zodoende is men bij Ben te recht gekomen. En ik ben er happy mee, want als zaalvoet bal goed gespeeld wordt is het een geweldig kijkspel voor het publiek". Het aantrekkelijk maken voor de toeschouwers staat bij Hen Peeters voorop. Hij: „Waar het op aan komt is, dat er veel doelpunten worden ge maakt. Wanneer het de kant BIRMINGHAM (ANP) - oor de Nederlandse deelne mers is de strijd om de wereld- ïtel tafeltennis in Birming ham afgelopen. Nico van slobbe en Marianne van der 'et verloren in de eerste tonde van het gemengd dub belspel met 15-21, 17-21, '-"-12-21 van het Bul gaarse duo Ivan Stojanov/Emi- »a Nejkova. Eerder hadden van Slobbe en Van der Vliet t'e partijen in de kwalifica- ueronde gewonnen. Voorts verloren Bert van-der motmioeii Bet,tine Vriesekoop U-. t T 18-21, 16-21 van saL Ianuse k°PPel Tokio Ta- dori ^achiko Yokota- Ne- nerlanders moeten nu hun toe- *~r verrassend was de h'tschakelmg van het als eer- Gnm6Pi te Russische paar «omozkov/Soja Roednova. DornrmU Caetan° en Marianne pa0* and« sterk ÏÏEm ZAWeden Stellan Be- man.kwamnnerChriStin HeU" m niet opdagen. uitgaat van het zaalhandbal, waarbij steeds meer op één lijn verdedigd wordt, dan hoeft het voor mij niet meer. Ik wil geen spelers, die alleen maar kun nen verdedigen of alleen maar kunnen aanvallen. Ik wil all- rounders, die alles kunnen. Dan kun je spektakel bieden". Publiek en spektakel, Ben Peeters heeft het allemaal meegemaakt. Evenals succes sen en teleurstellingen, die daar meestal mee samenhan gen. In 1949 werd hij als trai ner aangezocht voor het pas opgerichte Verburch uit het onder de rook van Den Haag gelegen Poeldijk. Ben Peeters hapte toe. Hij voetbalde in die tijd nog actief in het Loos- duinse GDA (Groot Door Al len) en was niet in het bezit van een vereiste trainingsbe voegdheid. Daartoe moest hij onder de keurende ogen van de toen al „grijze eminentie" ir. Ad van Emmenes een proef af leggen op het Utrechtse Hercules-veld. Voor Ben Peet ers was deze proeve van be kwaamheid geen probleem en hij kreeg er zo de smaak van te pakken, dat hij direct door stoomde naar het „grote" di ploma. Paralel met zijn vorderingen op trainersgebied liep het ni veau van de clubs waarbij Ben Peeters het geleerde in prak tijk bracht. Van de onderafde ling (Verburch), via het ama teurvoetbal (o.m. GDA, Quick) kwam de Hagenaar terecht in het betaalde voetbal. Om pre cies te zijn, Ben Peeters werd jeugdtrainer bij Feyenoord. Een verbintenis die hem later veel vreugde, maar ook ver driet zou brengen. Hij: „Laat ik vooropstellen, dat ik bij Feyenoord ondanks alles een geweldige tijd heb gekend. Ik heb spelers als Wim Jansen, Jan Boskamp enz. zien rijpen als klassevoetballers. In die tijd speelde het jeugdelftal van Feyenoord op Varkenoord (bijvelden van De Kuip, red.) voor zeven- achtduizend man publiek. Voor belangrijke wedstrijden moesten we zelfs uitwijken naar het Stadion. Schitterend gewoon. Ik had natuurlijk wel het geluk, dat ik een uitstekend stel voetballers bij elkaar had, waardoor er ook resultaten werden be haald. Een prachttijd was het". Het kon echter nog mooier. In april 1967 stapte Feyenoord-trainer Willy Kment op, omdat hij in zijn vaderland bondscoach kon worden. Aan Ben Peeters werd gevraagd of hij tot het einde van het seizoen de Feyenoord- selectie onder zijn hoede wilde nemen. Peeters aarzelde niet en de resultaten waren van dien aard dat hem een tweeja rig contract werd aangeboden. Het waren, zoals hij nu op merkt, twee verschrikkelijk goede jaren. „Wij draaidenmet een gemiddeld aantal toe schouwers van bijna 50.000", herinnert hij zich. De kroon op het werk van Ben Peeters werd in zijn tweede Feyenoord-jaar, toen het team zowel de landstitel als de KNVB-beker veroverde. De kater voor Ben Peeters kwam echter snel. Ondanks de suc cessen kreeg de Hagenaar geen nieuw contract aangeboden, maar moest plaatsmaken voor Ernst Happel. „Ik heb er twee nachten van wakker gelegen", zegt hij, „maar toen was ik er overheen. Ik ben daarna ge woon weer met de jeugd be gonnen. Ik had graag Europa cup voetbal gespeeld met Feyenoord, maar mijn contract liep af en dan is het bestuur natuurlijk altijd gerechtigd om het wel of niet te verlengen. Een normale zaak. Ik koester dan ook helemaal geen wrok gevoelens. Daar ben ik trou wens geen type voor". De bescheiden Ben Peeters zag „zijn" elftal via de televisie Ce'tic in Milaan verslaan en de Europa Cup winnen. Hij zat op dat moment in Frankfurt waar de Feyenoord-jeugd aan een toernooi deelnam. Een type rende Ben Peeters-opmerking: „Ik had al twee fantastische wedstrijden gezien, namelijk Leeds-Celtic en Celtic-Leeds. Daar was ik bij om samen met Fred Blankenmeijer voor Happel te spioneren". Toch duurden de activiteiten van Peeters in Rotterdam niet lang meer. Hij werd door het Bredase NAC aangetrokken en ook daar behaalde hij, vooral in bekerwedstrijden, goede resul taten. Na twee jaar keerde Ben Peeters terug naar Rotterdam om Excelsior in de eredivisie te brengen. Anderhalf jaar gele den tenslotte trad hij in dienst van de Haagse afdeling van de KNVB. Een bewuste keuze. Ben Peeters: „Toen ik nog een jonge trainer was zei een ou dere collega eens tegen me, dat ik de rotste job van de hele we reld gekozen had. En achteraf gezien is dat natuurlijk zo. Er zijn zoveel factoren die bepa len of je als trainer wel of geen succes bent, factoren waar je zelf niets aan kunt doen. Dat is de grootste fout in de trainers wereld: je kent geen arbeids- rust. Bij Feyenoord heb ik dat gelukkig niet meegemaakt,- maar hoe vaak wordt de positie van de trainer niet aan de hand van de ranglijst bepaald? Het is een zenuwenbaan. Ik kan rustig zeggen, dat ik blij ben uit het betaalde voetbal te zijn". Hoewel Ben Peeters zegt geen spijt te hebben van zijn loop baan, vindt hij het prettig nu zonder zenuwen naar bed te kunnen gaan. Ook de ontwik kelingen in het hedendaagse voetbal trekken hem niet bij ster meer. Met name de spel- verruwing boezemt hem afkeer in. De voornaamste oorzaak voor de toegenomen hardheid moet volgens Ben Peeters ge zocht worden in de tot absurde hoogte gestegen belangen. Hij „Het is volledig uit zijn voegen gerukt. Doordat er in het buitenland ongelimiteerd met de portefeuille wordb ge zwaaid moet Nederland mee om zijn beste spelers hier te houden. En daardoor krijg je die krankzinnige transfers. In '59, '60 zat je langs de lijn te likkebaarden van voetbalge not. Een geweldig samenspel van taktiek en raffinement. En die opvatting wil ik ook in het zaalvoetbal proberen te leg gen". Ben Peeters, sinds kort bondscoach. Op 22 april maakt het Nederlandse team in het Antwerpse sportpaleis zijn interland-debuut tegen België. Voor die tijd worden er enkele oefenwedstrijden gespeeld volgens de in België enigszins afwijkendg regels. Dat duurt overigens niet lang meer, want de UEFA is bezig de zaalvoet- balregels te uniformeren. Er bestaat namelijk ook in andere landen veel belangstelling voor de nieuwe loot aan de voetbalstam. Ben Peeters dus toch op Europees niveau in ac tie? Feit is in ieder geval wel, dat hij ook in deze functie kei hard werkt. Zijn agenda levert het overduidelijke bewijs. En, misschien wel het belangrijks te, Ben Peeters vindt het leuk. WIL KESTER •Ben Peeters: eerste bondscoach zaalvoetbal RIOLO TERME (ANP) - De Amerikaanse motorcoureur Randy Cleek is zondagavond laat in de buurt van het Ita liaanse plaatsje Riolo Terme bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Cleek was eerder op de dag vijftiende geëindigd in een formule 750 cc-race op het cir cuit van Imola. In totaal vielen bij het ongeluk zes doden te be treuren: de 23-jarige Cleek, zijn twee monteurs en de inzit tenden van een andere auto, die bij de botsing betrokken was. LONDEN (ANP) - De Sovjet-Unie, Tsjechoslowa- kije, Hongarije en de Filip pijnen worden dit jaar niet toegelaten tot het damesten nistoernooi om de Federation Cup, dat van22 tot29 augustus in Philadelphia wordt gehou den. Dit vanwege het feit dat deze vier landen zich vorig jaar terugtrokken uit het toernooi, toen bekend werd dat Zuid- Afrika en Rhodesië zouden deelnemen. De vier kregen een geldboete opgelegd door de ILTI (International Lawn Tennis Federation) vanwege hun weigering om te spelen. Het toernooi om de Federa tion Cup is een jaarlijks terug kerend evenement in het da mestennis, waarin de 32 sterk ste tennislanden vertegen woordigd zijn. Nederland be hoort dit jaar bij de acht ge plaatste landen samen met ti telverdediger Verenigde Sta ten, Australië, Groot- Brittannië, Zuid-Afrika, West-Duitsland, Zweden en .Frankrijk. i ZEVENAAR (ANP) - John van de Borst is een punt ach tergeraakt. Na de zesde ronde in het toernooi om de nationale damtitel gaan Clerc en Wiersma door respectievelijk overwinningen op Jansen en De Ruiter aan de leiding. Zij raakten het gezelschap John van der Borst voorlopig kwijt, omdat deze niet verder kwam dan een remise tegen Jannes van der Wal. De nederlaag van Hans Jan sen was het gevolg van te fel op winst spelen. De Emmenaar koos daarvoor een riskante spelvorm waarbij hij zijn lange vleugel in ontwikkeling achter liet. Clerc vond de juiste weer legging, speelde zeer sterk (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Vanaf vandaag tot en met tweede paasdag wordt op vier plaatsen in Denemarken het volleybaltoernooi om de Springcup voor dames ge speeld. OLficieus staat daarbij het Westeuropese kampioenschap op het spel. De Nederlandse dames, die gisteren van Schiphol naar Aalborg vertrokken, heb ben viermaal achtereen ge wonnen. Zo'n reeks schept verplichtingen en vraagt om een lustrumtitel. Nederland werd niet altijd zonder slag of stoot eerste. „Twee jaar geleden bijvoor beeld was het zuiver geluk", is de mening van trainer-coach Johan van Doorn, die toen de buteerde en nog altijd de ploeg begeleidt. Éen set, die Italië destijds aan het organiserende Turkije af moest geven, be zorgde Nederland de titel. Een confrontatie met het sterke Ita lië zal in het komende toernooi niet plaatsvinden. De Zuideu- ropese dames doen niet mee. Zij laten hun nationale compe titie prevaleren en mikken voorts op de strijd om de Euro pese titel, die in september in Finland wordt gehouden. Wel aanwezig en een belangrijk concurrent is West-Duitsland (vorig jaar tweede). Nederland en West-Duitsland ontmoeten elkaar - als zij na de voorronde verder komen - in de laatste wedstrijd voor de finalepoule. Als kanshebber voor de hoog ste groep moeten ook Zwitser land en België worden ge noemd. Deze teams spelen al in de voorronde tegen elkaar. Nederland treft in de begin fase Israël, dat voor de eerste keer meedoet en waarover weinig bekend is, het zwakke Engeland en Finland, dat wel enige goodwill voor het ko mende toernooi om het Euro pees kampioenschap kan ge bruiken. Johan van Doorn heeft veel afzeggingen te verwerken ge kregen. Zo is spelverdeelster Annelies Visser (Roswell), die alle Springcuptoernooien tot nu toe meemaakte, wegens een meniscusoperatie niet be schikbaar. Loeki Raterink (Orion) liet de studie voorgaan en Carina Hiemink (SFC) kreeg van het schoolbestuur in Hoogeveen geen vrijaf. De er varen Mien Gielen vindt zich zelf te oud. Voorts is er nog een groep van vier speelsters van Van Houten/VCH, die zich niet beschikbaar stelde. Daarmee zijn nog niet eens alle dames, die het af laten weten, ge noemd. Terug in de ploeg is Helène Kat (Dynamo), die destijds met de kern van Chicopee/AEC tegen het beleid van Johan van Doorn tijdens het toernooi om het Europees kampioenschap in 1975 (Joegoslavië) ageerde. Met Lidy Schut (tegenwoordig in de tweede divisie spelend), debutante Jos Bakker (Bouw- lust) en Marjan van 't Land (Chicopee/AEC) vormt Helène Kat het aanvalsviertal. Als spelverdeelsters (Van Doorn praat eigenlijk liever over set-uppers) kunnen fungeren Evelien van der Laag (Ros well), Aukje de Vries (Deltal- loyd) en Stofke van Strien (Dynamo). Johan van Doorn is ondanks alles toch van mening dat hij voor dit toernooi een sterkere ploeg bezit dan het vorig jaar: „De aanval en het blok zijn be ter. In 1976 hadden wij een vrij jonge equipe. Het weer be schikbaar zijn van de Dyna mospeelsters betekent een ver sterking, waardoor wij „power play" kunnen gaan toepas sen". Van Doorn zal zijn team zonder franje laten spelen en geen moeilijke aanvalsvaria- ties laten doorvoeren. „Je be reikt daarmee dat je het minste aantal fouten maakt", aldus de trainer-coach. „We moeten wel zo spelen omdat wij voor andere systemen een te kort hebben aan spelverdeelsters. En vorig jaar hebben we op die manier ook succes geboekt". Het programma van het Ne derlandse team in, de voor ronde luidt dinsdag 5 april; Nederland-Israël, woensdag 6 april: Nederland-Engeland, donderdag 7 april: Neder- land-Finland, vrijdag 8 april: rustdag, zaterdag 9 april tot en met maandag 11 april: eind ronde. AMSTERDAM (ANP) - Hennie Thoonen, de Neder landse kampioen zwaarge wicht, heeft gisteravond tijdens profwedstrijden in theater Carré te Amsterdam, in de derde ronde door knock-out verloren van de Westduitser Bernd August. Het gevecht zou gaan over tien ronden van drie minuten. De eerste uitslagen zijn: zwaargewicht: Bernd August (WD1) - Wint door K.O. in de derde ronde van Hennie Thoo nen (Ned). Zwaarwelterge- wicht: Adrie Huussen (Ned) - w.o.p. van Eric Seys (Bel.). tegen en in een half open klas sieke stand kreeg hij gunstige uitzichten op winst. Jansen had door dit alles aanzienlijk meer tijd gebruikt en de klok maande hem tot de hoogste spoed. In deze fase zag Jansen zich genoodzaakt zijn vrijwel hopeloze positie nog te redden door een schijfoffer, maar Clerc speelde feilloos af. Hij herstelde zich hiermee van zijn in de vorige ronde geleden ne derlaag. Jansen viel hierdoor twee punten terug. Wiersma bleef op gelijke hoogte met de Amsterdammer, door een zege op De Ruiter, die in een gelijkwaardige acht- om-acht stand de verkeerde voortzetting koos. „Het was een bijzonder fraaie partij waarin de Friese crack met zijn aanval tegen een goed omsin gelende De Ruiter niet veel had kunnen bereiken tot in de eer der vermelde acht om acht stel ling. John van der Borst raakte een punt bij de leiders achte rop door een remise tegen Jan nes van der Wal. De jeugdige dammer uit Hoensbroek pro beerde de sterke centrumposi tie van Van der Wal te onder mijnen, maar de Groninger student was op zijn hoede. Van Tilborg zette via een flankaan- val de positie van Hermelïnk aanvankelijk onder druk. De speler uit Ulft nam echter een grote afwikkeling, waaruit beiden een voorpost overhiel den. Kort daarop liet Van Til borg zich door een eenvoudige combinatie verrassen. Visser zag kans om in hevige tijdnood Van Aalten te verslaan. Hij had al snel voordeel behaald in een partij van de klassieke spel vorm, maar gebruikte zeer veel tijd. In acht minuten moest hij nog 25 zetten doen en hierop speculeerde waarschijnlijk Van Aalten door riskant te gaan spelen. Maar Visser ont ging de winnende combinatie niet. Drost tenslotte deelde de punten met Van de Meeren- donk, die zijn tegenstander steeds belet had om de klas sieke spelvorm te spelen. De uitslagen van de zesde ronde zijn: Rob Clerc - Hans Jansen 2-0, Ton van de Mee- rendonk - Frank Drost 1—1, Ad van Tilborg - Frans Hermelink 0-2, Jan de Ruiter - Harm Wiersma 0-2, John van der Borst - Jannes van der Wal 1-1 Geert van Aalten - Sjoerd Vis ser 0-2 De stand is nu: 1. Clerc en Wiersma 9 punten, 3. Van der Borst 8, 4. Jansen en Van der Wal 7, 6. Drost, Hermelink, Van der Meerendonk, De Rui ter, Van Tilborg en Visser 5,12. Van Aalten 2.

de Stem | 1977 | | pagina 9