LACHEND PAARD CADILLAC 75 JAAR Reünie Menno van Coehoorn Eet smakelijk j eme Duits Verlies van Sjaba betekent val Moboetoe-regime Philips batterijen die gaan lang mee EVEN UITBLAZEN Amerikaanse advocaat wil ook in ons land schadeclaims vliegramp behandelen KOPER SLAGADER ECONOMIE ZAIRE binnenland buitenland PASTOORKE MAMMA! MET WIM KOCK papier Voor uw pen Insinuaties Grondstoffen- conferentie Warschau Moeilijk Kopermijnen PHILIPS Voor alles dat heel goed spelen draaien bewegen verlichten moet... Uitgeweken Chileense militairen verenigen zich „D fe '20 38:10 30:20 VnilevPV V 50 124,90 l25'00 I DE STEM VAN DINSDAG 5 APRIL 1977- DE STEM VAN DINSDAG 5 APRIL 197 Met die vrijheid werd ik vrij dagavond nog vrij plotseling geconfronteerd. Eigenlijk had ik me voorgenomen het stukje dat vandaag op deze plaats zou staan, op zaterdag te schrijven en op zondag het stukje voor morgen. Ik zou na melijk voor een paar dagen naar Londen vliegen, maar vrij dag werd de trip afgebeld van wege de zeer Londense om standigheid, dat er 's- maandags op Heathrow een „industrial dispute" zou zijn om roet in het eten te gooien. Dat zou jammer zijn, want het zou een feestelijk vluchtje worden omdat British Airways zijn gloednieuwe Lockheed Tri-Star op het Europese lucht net wilde introduceren. De maatschappij wilde ons de on gemakken van zo'n „industrial dispute", dat kan variëren van een eindeloze vakbondsver gadering tot een staking van verkeersleiders, monteurs, blokkentrekkers of grondste wardessen, besparen en stelde vlucht uit. Daar zat ik dus op vrijdag avond met een zee van tijd, een glas koud bier, een oude spio- nagefilm op de televisie en met het opwindende vooruitzicht dat Vader Tijd straks een uur van mijn leven zou komen lenen tot september. Aange zien ik vrijwel nooit voor tweeën naar bed ga, hoopte ik de Oude Klokkemaker (niet te verwarren met zijn broer de Oude Klokke- luider, die je zo lang mogelijk moet zien te ontlopen) zelf de pendule te mogen aanreiken. Na een spannende aflevering van Hier en Nu, Nederlands meest onderhoudende actuali teitenrubriek, op een stuk of zes, zeven na, gooide ik die hoop overboord als zijnde te kinderachtig en zette mijn hor loge een uur vooruit. Drie uur later viel het me op dat er in de straat nog veel meer mensen op waren dan op een gewone vrijdagavond. Zouden die mensen werkelijk allemaal hebben zitten wach ten tot twee uur (wintertijd) om de klok vooruit te mogen zet ten?, zo vroeg ik me af. Om elf uur, zaterdagmorgen kwam het bevrijdende telefoon tje over de afgelaste hockey wedstrijd. Vanuit het slaapka merraam koh ik zien dat er in de tuin niet te werken viel. Einde lijk eens een leesweekeinde, dacht ik, voor ik in bad dook. 's Middags rond twee uur had ik, behalve De Stem, nog vier kranten uitgelezen. Als liefhebber heb ik altijd wel een voorraadje nog niet gelezen boeken bij de hand. Na een half uur besteed te hebben aan het kiezen van de weekend- voorraad, installeerde ik me in mijn stoel met drie boeken: Frederick Forsyth's „De hon den van de oorlog", Agatha Christie's laatste en posthuum verschenen Miss Marple-boek en Harold Wilson's „The Gou- vernance of Britain". Omdat ik zelfs als Brabander nog calvinistisch genoeg ben om te beseffen dat je niet eerf heel weekeinde lang alleen voor je pure lol kunt lezen, maar er ook iets ernstigs en leer zaams tussendoor moet ne men, koos ik het laatste boek het eerst. Het bleek inderdaad leerzaam te zijn en ook wel een beetje interessant. Maar het was lang niet zo opwindend geschreven als de uitgever op de flap meedeelde en na een paar hoofdstukken bekroop me de vraag wat mij het „gouver- neren van eigenlijk kon sche len. Miss Marple van wie ik me een veel levendiger voorstel ling kan maken dan van Sir Ha rold, aan het hoofd van de ver gadertafel in de Cabinetroom, hield me de rest van de zater dag aangenaam bezig, al pikte ik ook nog wat televisie mee. Zondagmorgen dronk ik kof fie met niet meer zulke jonge mensen. „Snap je nou dat die Den Uyl nog steeds favoriet is?" zei er een, doelend op een pas gehouden enquête. „Ik wel", zei een ander. „Den Uyl is een vertrouwen wekkende vent. Zo'n man als je vroeger in de kerk had. Vaderlijk, een bee tje zalvend. Met zijn kreukelige jasjes en slecht gestrikte das sen doet hij me denken aan met sigare-as bemorste en van ou derdom glimmende togen". „Een rooi pastoorke dus?" probeerde ik. „Precies", zei de man, „Je slaat de spijker op z'n kop, maar je moet er geen rooie pas toor van maken, want dan klopt het beeld niet meer". Rooi pastoorke... De Uyl... Laat'ie 't niet horen. Frederick Forsyth bezorgde me een vermoeiende zondag. Uitputtend schrijft hij over de lepe streken van een multina tional, over de piraten van de internationale wapenhandel en over een groepje huurlingen dat een Afrikaanse republiek wil stelen. Uitputtend maar spannend. De tijd vliegt. De avond valt laat en ik wil Derrick op de Duitse tv zien. Zouden ze in de gids de tijden aangepast hebben? Ik kom er niet achter en begin te rekenen. Eerst een uur terug. Derrick komt nog lang niet. Dan een uur vooruit: Derrick is net afgelopen. In de gids blijken de tijdverschillen tussen Duitsland en Nederland inderdaad te zijn verwerkt. Frederick Forsyth is niet al leen uitputtend in zijn be schrijvingen; hij heeft er ook de tijd voor genomen. Tegen mid dernacht ben ik pas tot op driekwart gevorderd in de dikke pil. Dan gaat de telefoon. „Ikwil naar mammaéaa!", huilt een kind. Als ik van mijn verbazing bekomen ben, begin ik sus send te praten op de. toon waarop TROS-omroepsters kleuterprogramma's aankon digen. „Hoe heet je? probeer ik tel kens weer. „Weet ik niet. Mamma moet komen", huilt het kind steeds. Tenslotte is het bereid te zeggen dat het drie jaar is, maar de naam krijg ik niet. Het kind wordt kwaad: „Jij moet mamma sturen", klinkt het hui lend maar toch gebiedend. Dan een gekraak. De verbinding is verbroken en het weekeinde is voorbij. Met die zomertijd, hoe simpel ook, is het me niet meegeval len. Mijn jongste zoon snapt niet waarom er zo ingewikkeld wordt gerommeld met de tijdre kening, waarvan hij inmiddels begrijpt dat het niet meer is dan een stelsel van mensen afspraken. Ik leg hem nogeens uit hoe eenvoudig het is: nu een uur vooruit, straks een uur te rug. 1-1=0, 0+0=0. Snap je? Zelf blijk ik het er ook moeilijk mee te hebben. Derrick gemist op zondagavond en zelfs van daag nog, ben ik er niet hele maal uitgekomen, zoals de kri tische lezer van dit stuk inmid dels zal hebben gemerkt. Het komt iriaar zelden voor dat ik een weekeinde beleef waarin ik werkelijk helemaal niets te doen heb. Geen achterstallig werk, geen werk vooruit, geen rekeningen te betalen of brieven te beantwoorden, geen boodschappen te doen, geen hockey-wedstrijd bij te wonen, niets, helemaal niets. Het afgelopen weekeinde was er zo een. De hockey wedstrijd was afgelast wegens de overvloedige regenval. Om dezelfde reden kon er zelfs in de tuin niet worden gewerkt. Dit paard heeft redenen genoeg om breed te lachen. HetisRed Rum, een 12 jaar oude kampioen die zaterdag voor de derde keer de zware EngelseGrand National" won. Red Rum liep in totaal vijf keer mee in deze race. De andere twee keer werd hij tweede. De Cadillac, de Rolls Royce van de Amerikaanse „nouveaux riches" en daarom nogal wat protseriger dan zijn Engelse klasge noot, bestaat 75 jaar. In 1902 verscheen de eerste Cadillac, ge noemd naar een Franse ontdekkingsreiziger die de nederzetting stichtte waaruit de autostad Detroit is ontstaan, met een voor die tijd zware motor van 5 pk. De Cadillac (nu een merk van General Motors) heeft vele pri meurs in de autowereld geïntroduceerd. De gesloten carrosserie in 1910, de elektrische starter en ontsteking in 1912, de V-8-motor in 1914, veiligheidsglas in standaarduitvoering in 1928, stuurbe krachtiging in 1954 en de thermostatisch geregelde airconditio ning en verwarming in 1964. De nieuwste Cadillacs, volgens de trend allemaal wat korter, lichter en met een kleinere draaicirkel, hebben nog steeds een V8-motor van 7 liter. Een hele auto dus, al zal het nooit een Rolls Royce worden. Zaterdag a.s. wordt in café de Wouwse Tol (Rijksweg, Ber gen op Zoom) een reünie gehouden voor oud-militairen (en hun echtgenoten) van de 41 ste Mortier Compagnie Menno van Coehoorn, opgekomen op 1 april 1952 in de Tapijnkazerne te Maastricht. Het heeft de organisators nogal wat moeite gekost adressen te achterhalen en helemaal is het ook niet gelukt. Onder de mensen die wel bereikt konden worden, bleek de animo zeer groot. De oud-mortieristen worden tussen 2 en 3 uur in de Wouwse Tol verwacht. Inlichtingen: 013-551476 en 01618-3944. Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend. Bij publikatie zullen de ze vermeld worden. Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publika tie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Raakte het eerste stukje van dhr. v. Jelgershuis al kant noch wal, zijn tweede artikel is zon der meer beledigend. De V.V.D. is een constructieve po litieke partij, die jarenlang re geringsverantwoordelijkheid heeft gedragen. Dhr. Wiegel is een bekwaam en strijdbaar po liticus, die zich voor 100% inzet voor zijn kiezers. Het gaat niet aan deze partij en zijn lijsttrekker in een adem te noemen met het nazidom. Het Dagblad de Stem zou derge lijke lage insinuaties niet moe ten publiceren. BREDA H. BOS EEN gewapende man heeft za terdagnacht een Amerikaanse greyhoundbus gekaapt en de 38 passagiers twee uur als gij zelaars vastgehouden tot hij door de politie werd overmees terd. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM - De 69-jarige advocaat Meivin Belli uit het Amerikaanse San Francisco is naar Nederland gekomen om te bezien of hij voor Nederlandse nabestaanden van slachtoffers van de vliegramp op Tenërife schadeclaims kan indienen bij rechters in de Verenigde Staten. Hij verklaarde in Amsterdam ook eventuele schade-eisen tegen de KLM in Amerika te kunnen behartigen. Meivin Belli is in Amerika bekend als oprichter en deken van de Internationale Acade mie van Advocaten te San Francisco en als „koning der benadeelden". Hij zei via in Amerika wonende familiele den benaderd te zijn door na bestaanden van enkele in het KLM-vliegtuig omgekomen passagiërs. „Ik ga morgen met hen praten", zo zei hij zondag. „Ik ben van plan voor hen in de Verenigde Staten fikse eisen tot schadevergoeding bij de KLM en eventueel ook bij Pan GENEVE (Reuter, AFP) - De conferentie in Genève over de vorming van een gemeen schappelijk grondstoffenfonds is^ritgelopen op een „volslagen mislukking", te wijten aan „een ernstig tekort aan poli tieke wil van de kant van an dere groepen". Dit verklaarde de Brazi liaanse afgevaardigde Alvares Maciel namens de „groep van 77" (ontwikkelingslanden) aan het slot van de bijeenkomst. American in te dienen. Bij ons in de Verenigde Staten worden nu eenmaal veel hogere ver goedingen toegekend dan hier in Nederland". Volgens het verdrag van Warschau is de luchtvaart maatschappij aansprakelijk voor letsel of dood tot een be drag van 58.000 dollar. Allen voor ongelukken op vluchten die naar, van of via luchtha vens in de V.S. lopen, is op grónd van het Amerikaans ci viel recht een hogere vergoe ding gesteld, 75.000 dollar maximaal. Mr. Belli verklaart dat de vergoedingen in Ame rika veel hoger kunnen uitval len, afhankelijk van diverse omstandigheden tot ettelijke miljoenen dollars. Vooral als er duidelijke aanwijzingen van grove schuld zijn. „In dit geval zijn twee vliegtuigen op de grond tegen elkaar gebotst", aldus Belli. „Dat is geen onge val in de lucht en dus hoop ik dat wij ons in Amerika kunnen ontrekken aan het verdrag van Warschau". Hij hoopt, nu hij toch in Nederland is, meer'op drachten van nabestaanden te krijgen om in Amerika te gaan procederen. Als hij succes heeft met zo'n civiele proce dure berekent hij gewoonlijk zijn cliënten dertig procent van de uitkering als honora rium. Als de zaak niets ople vert, rekent hij zijn cliënten geen cent. „Ze lopen dus geen enkele risico met mij". Als zou blijken dat de schuld van de vliegramp ligt bij de luchtverkeersleiding van de luchthaven Tenerife zijn er voor de Amerikaanse advocaat weinig mogelijkheden. „Daar over moet ik mij nog beraden, want hij lijkt mij moeilijk om in Spanje te gaan procederen tegen de Spaanse verkeerslei ding of de overheid. Wellicht dien ik dan toch bij de KLM mijn claims in. Als die worden toegewezen moet de KLM zien het geld in Spanje terug te vor deren". De Amsterdamse hoogleraar in internationaal privaatrecht, dr. H.U. Jessurun d'Oliveira, noemt de mogelijkheid om als Nederlander in Amerika tegen een Nederlandse maatschappij te procederen om schadever goeding onwaarschijnlijk. „Hoofdregel is dat je proce deert bij de rechter in het ar rondissement van gedaagde. Dat het Amerikaans recht een afwijking op die regel via een „long arm statute", heeft is mogelijk maar niet waar schijnlijk. Er moeten ergens Amerikaanse elementen in de zaak zitten, wil dat het geval zijn. Als bijvoorbeeld boekin gen voor deze vlucht gedaan zijn via het Amerikaanse kan toor van de KLM, zit er een kans in", aldus prof. Jessurun d' Oliveira. XT Is er een generatie is die, net als de voor stom uitgekre ten struisvogel, de kop in het zand steekt om te ontkomen aan de gevolgen van eigen handelen dan wel de onze. Na het rapport van de Club van Rome, dat weliswaar op aller lei punten herzien werd, maar nimmer tegengesproken kom worden, weten we allen dat de bronnen van grondstoffen en energie snel uitgeput zullen raken, eerder naarmate we er rijkelijker gebruik van maken, Deze wetenschap heeft ons er echter niet van weerhouden om op de oude voet voort te gaan met welvarend te leven op alle denkbare gebieden., Of dat nu overmatig eten en weg gooien van voedsel is, of in de vuilnisbak proppen van bijna gloednieuwe kleren, het maken van energieverslin dende tripjes of het tegen de klippen op warm stoken van huizen, openbare gebouwen en warenhuizen, het overvloedig gebruik maken van de eigen auto of het om de paar jaar vernieuwen van het hele inte rieur. Onder het motto wij leven nu en laten degenen die na onS komen maar zien hoe ze zich weten te redden in de door ons vervuilde en gehavende wereld, gaan we vrolijk door. Af en toe sussen we ons gewe ten door braaf een stapel oude kranten mee te geven voor recycling of door een paar lege jampotten in de daarvoor be stemde container te duwen. Maar dat is dan ook alles. DOOR: GREET BUCHNER Een regering die doormiddel van het uitvaardigen van stringente wetten een halt toe zou kunnen roepen aan nog verdergaande spilzucht, zal ook wel nimmer komen, omdat geen enkele pglitieke partij de moed heeft de spilzieke kiezers tegen de haren te strijken en dus hun stem te verliezen. En zo blijft het devies na ons de zondvloed" van kracht. Op het gevaar af voor spelbreker uit gekreten te worden in een tijd waarin het ongetwijfelfd pret tig is te leven voor hen die nu en dan met name in het Westen leven, lijkt het me toch aardig om een nieuwe waarschuwing aan de reeds bestaande waar schuwingen toe te voegen. Deze is afkomstig van weten schappers in de USA die zich bezighouden met de effecten van ons huidige leefpatroon op de ozonlaag die ons tegen i(| felle zonnestralen moet M schermen. Enige tijd geledeij hebben die gleerden lüaaroti.l der dr. H. Johnston al ontdekt I dat niet alleen supersanis ojj vliegtuigen maar ook de troeJ die in onze spuitbussen zit, d,l ozonlaag aantasten. Nu ki daar ook nog het gebruik rs,| stikstofkunstmest bij, omdol] uit deze kunstmest gassen on>.| staan die zich in hoger; I luchtlagen op dezelfde toijj.l gedragen als de fluorgassen i J de gewraakte spuitbussen, ifj zal ieder meteen zeggen dat tcJ op stikstofkunstmest nooit ie.1 zuinigen, omdat we daarnieil anders de voedselproduktA voor de wereldbevolking in g vaar brengen. Maar afgezien I van het feit dat er veleplanteM zijn die'de stikstof uit de Zucht I op ongevaarlijke wijze bindei I is er ook nog het feit dat nil-1 door middel van de vleespA duktie in de bioindustrie r-1 ongelooflijke wijze roedsiJ verspillen en wel in ter/ion.l dingen, die afgezien van soort weerloos beest, ligi tussen een kilo vlees op zes ïilol plantaardig materiaal en eeJ kilo vlees op tien kilo planX taardig materiaal. Zoiets tikt door, zeker aisjJ weet dat vlees tussen 76 pro-l cent en 20 procent eiwet bewl en peulvruchten bijvoorbeelll 20 procent eiwit, en grcmeJ tussen 10 procent en 12 pro-I cent eiwit bevatten. Waameil ik maar wil zeggeneetsm kelijk zolang als het nog kar, l (Van onze correspondent) BRUSSEL - Ofschoon de Belgen reeds in het begin van de jaren zestig aan de toenmalige Kongo onafhankelijk heid verleenden, is het lot van dit land dat weldra onder president Moboetoe Zaïre ging heten, tot op de dag van vandaag economisch volkomen afhankelijk gebleven van het buitenland: België, Frankrijk, de Verenigde Staten en Japan. Nu vanuit Angola ex- Katangese gendarmes na ja renlange ballingschap terug keren naar hun woongebieden, komen de belangen van de pro fiteurs van Zaire's natuurlijke rijkdommen uiteraard in ge vaar. Dat zijn in de eerste plaats het Moboetoe-regime in de hoofdstad Kinsjasa en daarna België, meer bepaald de almachtige société General, Franstalig financieel machts blok binnen de Belgische staat met vertakkingen naar elders in de wereld. Sedert nog niet zo lange tijd, dat Vlaanderen binnen de So ciété General een steeds gro tere rol begint te spelen, heeft deze bank zich nu ook een Ne derlandse benaming aangeme ten in de vorm van Generale Maatschappij. Maar dat is meer een aardigheidje voor de Vlaamse spaarders en reke ninghouders dan dat dit een concessie zou betekenen aan al wat Nederlandstalig is in Bel gië. In de zuidoostelijke provin cie Sjaba, waar nu enkele dui zenden ex-Katangesen zijn neergestreken en zonder slag of stoot oprukken naar de be langrijke stad Kolwezi, liggen de kopermijnen die de slagader zijn van de economie van Zaï re, die overigens in een ramp zalige toestand verkeert als gevolg van wanbeleid en cor ruptie. Zaire voert praktisch de totale koperproduktie van Sjaba, 500.000 ton in 1975 uit, en die uitvoer vertegenwoor digd maar liefst 7 0 procent van de totale uitvoer van het land. Het is duidelijk dat de mili taire gebeurtenissen in Sjaba daarom met sterk gemengde gevoelens worden gevolgd. Zou het namelijk tot een af- (AD VERTE NT1E) splitsing komen van Sjaba-en dat is nog altijd mogelijk bij een militaire overwinning van de ex-Katangese gendarmes dan is het regime van Moboe toe metten beroofd van zijn voornaamste inkomensbron nen en kan Moboetoe weinig anders doen dan zo snel moge lijk een van zijn luxueuze vil la's betrekken in het buiten land. De kopermijnen in Sjaba worden geëxploiteerd door twee maatschappijen. De grootste is de Gécamines (La generale des Carrières et des Mines) die voor honderd pro cent in handen is van de Zaï rese staat. Het is de vroegere Union Minières, langs welke miljarden franks naar rijke Walen en Franstalige Brusse laars zijn gevloeid in de afge lopen tientallen jaren. De an dere exploitant van het koper van Sjaba is de firma Sodimi- sa, die voor 20 procent in han den is van de Zaïrese staat en voor 80 procent in buiten landse handen, vooral Japan se. Een derde maatschappij die geïnteresseerd is in de kope rexploitatie is de Société Mi nières d'Utenge-Jogurumu, maar dat bedrijf is nog niet met de koperwinning begonnen. De staatsmaatschappij Géca mines produceert het leeu wendeel van het koper in Sja ba. In 1975 bedroeg de produk- tie 463.000 ton van de in totaal 500.000 ton die Zaïre in dat jaar produceerde. Zaïre is voorts een belangrijke tin- en diamant-producent, die voor 50 procent in staatshanden zijn en voor 50 procent in han den van de Belgen. Het is nagenoeg onmogelijk om na te gaan in hoeverre de Bel gische belangen zich uitstrek ken in het tegenwoordige Zaï re. Feit is wel, dat de door Mo boetoe doorgevoerde nationa lisatie, in Zaïre Zaïrisering en radicalisering genoemd, de Belgische bedrijven dertig mil- jard frank (2 miljard gulden) heeft gekost. Na het mislukken van de Zaïrisering heeft Mo boetoe, die voor een bankroet staat, de Belgen weliswaar op nieuw in de arm genomen, circa 60 procent van het gena tionaliseerde bezit teruggege ven plus vele beloften gedaan voor beterschap. Feit is, dat de duizenden Belgen die in Zaïre have en goed hebben verloren, ondanks alle plechtige verze keringen van de president,no;l geen enkele frank hebben te-I ruggezien van wat hen wertl ontstolen. Toen president MoJ boetoe onlangs in België en premier Tindemans sim-l pelweg voor de Belgische tehl visie verklaarde, dat de nieu«t| Belgische schenkingen en ningen waren verstrekt omda:| Moboetoe zijn presidential woord van eer had gegevenda'.l alles netjes zou worden terufI betaald, was dat op z'n zachtë| gezegd een lachwekkende veil toning. Tindemans had ooil kunnen zeggen dat de posits| van de twintigduizend die nog in Zaïre wonen er mo-l gelijkerwijs mee gediend zoal zijn als België nog eens ovt'l het hart streek en fel Moboetoe-regime nieuwe t| nanciën inpompte. De Belgen hebben nogst een machtige positie in "T land. Zij beheersen er de bai| ken en hebben nog steeds i stevige vinger in de pap in' verwerkende nijverheid ment, textiel, metaal, brou» rijen) als ook in de handel.' Belgische staat is de afnemer van het Zaïrese kop De Société-General conti leert via financieringen staatsprojecten het eco misch leven in Zaïre, wonder dat de inval van de? ndarmes in Brusselse bank keningen minstens onrust heeft veroorzaakt als<| Kinsjasa. Door meteen te verwijf naar het „communistisclj karakter van de inval Angola en wapens te stu naar Zaïre (de Société Gent'l heeft ook vertakkingen naai'] FN-wapenfabrieken in ®1 stal bij Luik, die op scheepse wijze wapens Zaïre heeft geleverd) b" België getracht samen met' dere belangengroepering'' de Verenigde Staten en Fra* rijk de opstand in Sjaba bedwingen. Nu dat niet zo goed M en de positie van Moboej met de dag zwakker wok zijn de wapenzendi weliswaar nog niet opf houden, maar wordt Moboetoe wel internat' nale druk uitgeoefend' water bij de wijn te doen' via een staatshervorming federatieve zin nog te 1 den wat er te redden Een afscheiding van SPJ zou namelijk weieens totale ineenstorting kW' betekenen niet alleen (1i het Moboetoe-regime ook van het financiële' perium van onder meer5 ciété General in Zaïre- JAN SCP ARNHEM (ANP) - De veertien gen. menwerkingsverband Oost-Gelderlai west rond Doetinchem, beginnen deze zijn gericht tegen de plannen van de VV| regering Noordrijnland-Westfalen Nederlands-Duitse grensgebied een gr] met elektrische centrales te bouwen. In het Duitse beschermde natuurgebied Salmorth, een schiereiland van ongeveer 600 hectare, zou een grote kolen centrale komen. Salmorth is onderdeel van een plan om on geveer twintig grote industrie gebieden te stichten en op 27 plaatsen elektriciteitscentra les te bouwen. In het gebied rond het Duitse Kleef, moeten vier kolencentrales komen, zo wil de STEAG (Steinkohl und Elektrizitats Aktiengesell- schaft). De plannen voor een „ener giepark" in het Nederrijnge- bied zijn nog niet uitgewerkt. Zij zijn neergelegd in het zoge naamde Landesentwicklung- splan 6, te vergelijken met een Nederlands streekplan. Via de bestaande grenscontacten kunnen ook Nederlandse be langhebbenden hun - niet formele - bezwaren indienen. De veertien gemeenten heb ben nu hun gemeentehuizen opengesteld voor het inleveren van voorbedrukte bezwaar schriften. Ook de landelijke overheid is om optreden ge vraagd. Het provinciebestuur van Gelderland gaat volgens gedeputeerde mr. J. Fokkens „indringende" vragen stellen in de subcommissie zuid van de Nederlands-Duitse commissie voor ruimtelijke ordening. De op gang komende actie, waaraan ook wordt meege- BRUSSEL (ANP) Enige uitgeweken Chileense militai ren hebben de „organisatie van de Chileense democratische strijdkrachten in het buiten land" opgericht. Dat is giste ren in Brussel meegedeeld door de uitgeweken Chileense gene raal Poblete. Deze organisatie wil ook proberen hulp te verlenen aan een twintigtal Chüeense mili tairen, dat in Chili nog in ge vangenissen zit .opgesloten. Voorts wil de nieuwe organisa tie steun verlenen aan vroegere Chileense militairen die mo menteel in Chili werkloos zijn, werkt krijgt std Gelderss (waarbij| ties in i sloten) i ging Volgens kens mo derlandl nemen i partijen! In Ooi met het acties al| ces werd samen i protestel met kolef Emmerill bouwplaf de la ve| begonne richten t stichting terreineq met de 1 (Vel Verdei brief, da tal hand toekoms: richten, j schouwe „in de 1 ten gebr), bij denk noreren j voor coi beeld maatschl siothera; vraag oij spreksth moet wo gezien di ratief d< dere kaïj ring vanl richting werken" De voq ging va fondsen I Anbeek, vraagd tie zelfs J derhand leden stl honoreril richtingf de gezai] lingscon MAANDAG 4 API te kolom slotkoersen vorige beurs. 2e kq a laten b bieden d exdividend e gedaan bied Actieve aandelen ABNn'i0 32'40 Deifw 32-°'00 üS",5, "MO 116,00 168,70 169,30 Heinêlt I68'40 169,00 ÖCnf25 126,00 HU I,?, "25 li1,20 IZoizO Ha 96,90 97 90 'KNSIM.T' 56,30 56,20 «LMfinn 0 113'20 119.50 kon ni? 90'40 91,0° Nat M'7'20 135.60e 136,00 Om"iertnr0 95'4° 95'6° Philips f 1 n etl 157'00 158'50 Philip, H 27'30£ 27,40 Üobecp '26,50 26,90 Üolinr r 178'50 179,50 Seh«„0f,50 132'00 132,60 20 125,60e 126,40 Staatsleningen '°-S0 Ned. 74 !'?5 Id 74 J'3' '4 76-1 id - id 75 i ll 's fi l- *.d 75-2 k'-J 1(1 76-97 'd 75 109,50 109,50 109,00 109,00 106,20 106,20 106,50 106,70 104,30 104,30 103,80 104,10 103,50 103,70 103,70 103,90 101,70 101,70 8.50 id 75-2 6.25 id.76-96 8,25 id 77-92 8.00 id 69 8.00 id 70-95 8.00 id 71-96 8.00 id 701 8.00 id 7Oil 8.00 id 70III 8.00 id 76-91 7.75 id 71-96 7.75 id 73-98 7.75 id 70-78 7.50 id 69-94 7.50 id 71-96 7.50 id 72-97 7.50 id 71-81 7.20 id 72-97 7.00 id 661-91 7.00 id 6611 7.00 id 69-94 6.50 id 681-93 6.50 id 6811 6.50 id 68in 6.50 id 68IV 6.25 id 66-91 6.25 id 67-92 6.00 id 67-92 5.75 id 651-90 5.75 id 6511 5.25 id 641-89 5.25 id 6411 5.00 id 64-94 4.5Q id 58-83 4.50 id 59-89 4.50 id 601-85 4.50 id 6011 101,801 100,701 •ioi,oo| 99,80 99,50 99,30 101,401 100,901 100,50l ioo,oo| 97,30 I 97,00 I 100,801 96,20 r 95,70 J 95,20 I 100,8q 93,10 95,50 I 95,00 I 93,00 I 91,20 I '90,801 90,60l *90,501 91,901 89,801 •89,001 89,90 J 89,601 88,601 88,20 84,4ol 92.501 85,7ol 91,201 84,90| 81,5oT i

de Stem | 1977 | | pagina 4