Marineschepen zijn visitekaart werven cvr-k^ciinsder Subsidie voor regionalisatie brandweerwezen OM nog steeds in conflict met Terneuzen MONSTRITIES IM-TERNEIZESI .CHBLT SCHOUT - BIJ - NACHT: doe er wat aan Hulst in Tros- uitzeuding Kunstvrienden dreigt in 'drijfzand' te verzinken de stem Mactaggart Hulst graven laad Hulst erdacht ud - ►urgemeester JvanBreda meubelen i klassiek miljoen gulden aan prijzen Win'n Philips kleuren tv. politierapport Arts kwam niet naar gewonde Nachtvorst VAN MAANDAG 28 MAART 1977 an onze correspondent) JLST - Veel familie, iden en bekenden hebben ■dagmiddag het stoffelijk schot van de woensdag [leden heer J.H. Mactag. begeleid naar zijn laatste plaats. 5 heer Mactaggart, Enge- in van geboorte, was in t geen onbekende. Hij was trouw aanhanger van HVV Bij de trainingen ontbrak elden en trouw begeleidde iet eerste elftal op zijn uit strijden. Heel veel f'ers woonden dan ook de aartdienst bij. e baar, bedekt met de En- e vlag, werd gedragen door ioneelsleden van het -Liduinaziekenhuis, rvan de overledene mede- ker was. chter de baar liep de Hui huisarts J. Casparie, die fluwelen kussen droeg rop al de onderscheidin- waren gespeld die de heer taggart heeft verworven r zijn activiteiten tijdens de tste wereldoorlog, ntelbare bloemen verge len de stoet naar de r.k be- afplaats waar de heer Al- li Fassaert „The Last Post" s. e heer Mactaggart, die 58 is geworden, overleed msdagavond na een kort- idige ziekte in het Hulster t-Liduinaziekenhuis. ERNEUZEN - De Terneu- se gymnastiekvereniging I.M. hield afgelopen zater- in sporthal 't Zwaantje een nbare les voor alle jeugd- epen. Verden de ouders al eerder ie gelegenheid gesteld hun d in de gymnastieklokalen zig te zien in de eigen groep, gaven diverse groepen tege- acte de présence onder lei- ig van gun vaste leid(st)ers. De opkomst van de ouders s zo groot dat de tribune in sporthal de belangstellen- i niet kon herbergen en een ;1 van het publiek in de zaal >est plaats nemen. Tussen de diverse lessen or gaf de b-selectie van M.M. onder leiding van Nora Leeuw een demonstratie op lange mat en de heren van ior uit Sas van Gent onder ding van de heer Vermandei n demonstratie minitramp/- lmat. De pauze werd opgeluisterd ior een optreden van het ma- rettenpeloton showgirls uit ■rneuzen. De algemene leiding van >ze geslaagde gymnastiek- ïddag was in handen van de lorzitter van E.M.M. de heer ULST - Bij het begin van de iaandelijkse vergadering eft de Hulster gemeenteraad onlangs overleden oud- irgemeester A.L.S. Locke- ;er herdacht Burgemeester P. Molthoff □emde zijn voorganger een iarkant figuur, strijdbaar en iet een uitgesproken eigen lening. De burgemeester her- ïnerde eraan, dat de overle- ene als burgemeester van luist heeft meegewerkt aan de jtstandkoming van diverse ïstituten en de centrumfunc- e van Hulst heeft bevorderd, lij merkte verder op dat ud-burgemeester Lockefeer ok na zijn pensionering vele uncties bleef vervullen. Zo ras hij, aldus de heer Molt- loff, tot aan de laatste dagen oor zijn heengaan bezig met le problemen van de sociaal en ;eestelijk zwakkeren. (ADVERTENTIE) jUttFEXTEN ALLE MATEN 3r Frederlksstraa (ADVERTENTIE) 380 ontwikkelingsprojekten VASTENAKTIE giro 5850 te utrecht ofwel rabobank zeist nr.1621.01864 (Van een onzer verslaggevers) HULST - Het aloude Hulst heeft zaterdag centraal ge- slaan in een aantal TROS- activiteiten. Plaatsen van han deling waren Den Dullaert en "et bejaardentehuis De Blaauwe Hoeve. Zaterdag- worgen vond een rechtstreekse uitzneing plaats waarin het aloude orkest The Ramblers aantraden o.m. Marcel rhielemans begeleidde. Zater dagmiddag werden opnamen getnaakt van het programma oafe Chantant, met liedjes uit e goeie ouwe tijd. Dit gebeu- ren vond plaats in het restau rant fan De Blaauwe Hoeve en 'j etablissement was dan ook °t de laatste stoel bezet. Het TROS-geneuren werd aterdagavond besloten met de opname van het streekpro- Sramma ..Toerja, toernee". rosentatrice Anneke Jacobs ad in de loop van de dag voor programma al een aantal interviews gemaakt, gewijd C ulst en omstreken. Zo d Anneke Jacobs gesproken molenaar Willy Baart in ki .1né Martinet in Hei- vL u f een en ander over het vin,. jf weet te vertellen en pJ a imet burgemeester hn hoff. In de Sprekers- oeK kwamen aan het woord telH J S^olte die iets ver- ciiit' °Vier Frans-Vlaamse k!u! agen en Nico van hn i ove uit Koewacht in zijn vant!n.lgheid als voorzitter Ult HULST lta'0uwe Waogen tjfttj Een muzikaal Vp-i aan deze opname werd din, v door fanfare Weldoen VLISSINGEN- Voor de scheepswerven en toeleve rende industrieën speelt de werkgelegenheid bij de mari neorder voor 12 nieuwe sche pen op dit moment een grote rol. Deze opdracht vormt ook een bijna ideale gelegenheid om het buitenland het techni sche kunnen te tonen en dat is van veel meer belang. Dit be toogde zaterdag schout bij nacht J. Langenberg, directeur materieel van de Koninklijke Marine, in het Scheldekwar- tier in Vlissingen waar de doop van het standaardfregat „Cal- lenburgh" bij de Koninklijke Maatschappij de Schelde ge vierd werd. De doopplechtigheid werd verricht door de echtgenote van schout-bij-nacht Lange nberg, mevr. A. Langenberg- Horst. De plechtigheid speelde zich af in het overdekte dok. De doopster kapte een kabel door, het fregat werd een paar meter vooruit getrokken waarna de traditionele fles champagne tegen de boeg uit eenspatte. Een en ander ge beurde zoals gebruikelijk in aanwezigheid van talrijke ge nodigden. Dit jaar worden op diverse werven in totaal 8 nieuwe ma rine schepen gebouwd, ver telde schout-bij-nacht Lange nberg. Er was zowel voor de marine als voor de betrokken Nederlandse industrie een stuk zekerheid geschapen. De heer Langenberg richtte zijn ogen echter sterk op het bui tenland. Het technische kun nen van de marine en de Neder- landse industrie had de basis gelegd voor de gegroeide sa menwerking tussen de Neder landse, Belgische,Duit se,Franse en zelfs Indonesische marine. De heer Langenberg wees daarbij ook op de belang rijke positie in dit geheel van de NAVO, die de industriële basis had geboden om in Ne derland een modern oorlogs vaartuig te bouwen van hoge kwaliteit tegen-een aanvaard bare prijs. Ir. J. Mulock-Houwer, direc teur van de Schelde in Vlissin gen, zei in zijn toespraak, dat de Callenburgh het eerste schip is dat gebouwd wordt in het nieuwe overdekte dok. In dit nieuwe overdekte dok kan aan twee schepen tegelijk ge bouwd worden. De bouwcapa citeit is daardoor een stuk gro ter geworden. Hij stipte verder aan, dat het Rijn-Schelde Verolme-concern (R.S.V.) ook in de verdere toekomst be schikt over veel ruimte voor de bouw van marine schepen. Die (ADVERTENTIE) Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleurenontvanger. U geniet van het royale (i(> cm groot beeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas écht TV! Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van f 2..'>4.5,- en is een geschenk van Philips Nederland B.V Te winnen In de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Beter Leven ruimte beslaat ongeveer 50 ha., aldus de heer Mulock- Houwer,. In dezelfde bedekte termen bespeelde ook de heer van Wijngaarden, directeur van de divisie marinebouw van R.S.V., de toets om meer orders in de toekomst. De marinedivi sie van R.S.V. is een nieuwe structuur in het bedrijf, ver telde hij. Die nieuwe structuur zou zeker zijn nut afwerpen voor de exportmarkt. Het con cern moest immers ook in de toekomst zijn bouwdokken bezet houden. In de bouw van marineschepen liggen interes sante mogelijkheden, aldus de heer van Wijngaarden. De Callenburgh is het tweede schip in een serie van 12 standaardfregatten, die bij R.S.V. gebouwd worden. Tien schepen worden gebouwd bij de Schelde in Vlissingen en 2 bij Wilton Feyenoord in Rot terdam. In april 1979 moet de Callenburgh worden opgele verd voor een proefvaart. Het schip zal een bemanning krijgen van 185 koppen. TERNEUZEN - Op het kruispunt burgemeester Geill- straat/Markt/Havenstraat te Terneuzen kwamen twee au to's, bestuurd door De J. uit Philippine en L.V. uit Rotter dam, met elkaar in botsing. De schade aan beide voertuigen was aanzienlijk. (Van onze correspondent) HULST-CLINGE - De regionalisatie van het brand weerwezen wordt momenteel door de rijksoverheid mid dels subsidies gestimuleerd. Van deze regelingen heeft Zeeuws-Vlaanderen geprofiteerd en zal de regio Midden- en Noord-Zeeland er binnenkort gebruik van maken. Dit werd zaterdag gezegd door de voorzitter van de afde ling Zeeland van de Brandwercommandanten de heer H. den Hartog. De heer Den Hartog besprak tijdens de bijeen komst mvan de brandweercommdanten - waar ook Belgi sche collega's acte de presence gaven - de op handen zijn- den regorganisatie van het binnenlands bestuur. Hij wees erop dat in dat kader de brandweertaak wordt overgehe veld naar het provinciaal bestuur, die echter een aandeel zou moeten doorschuiven naar de gemeenten, opdat ook die van de verantwoordelijkheid deel uitmaken. De heer Den Hartog wees erop dat thans 33 regionale brandweren in werking zijn en dat dit na de reorganisatie kan uitgroeien tot 46. Regionaal brandweercommandant A. Vesseur besprak in zijn inleiding de brandweerverbindingen. Hij merkte op dat de alarmnummers Terneuzen en Goes toch wel bezwz- ren opleveren omdat men op die plaatsen geen nadere bijzonderheden over de brandmeldingen kan verkrijgen en er tijdverlies optreedt omdat vanuit de alarmcentrales de respectieve brandweerkorpsen gewaarschuwd moeten worden. Niettemin zullen de alarmnummers voorlopig nog gehandhaafd blijven. Wat betreft de verbindingen zei de heer Vesseur dat binnen een jaar alle brandweerwagens met mobilofoons zullen zijn uitgerust. De congressisten waren 'smorgens officieel ontvangen op het stadhuis van Hulst en als goed gastheer had het brandweerkorps Hulst gezorgd voor een voortreffelijke koffiemaaltijd. Tijdens deze maaltijd werden een aantal brandweeronderscheidingen uitgereikt. Nederlandse on derscheidingen waren er voor een paar Belgische com mandanten en de heren Vesseur, De Vriend, Berrevoets en Janssens mochten op hun beurt Belgische onderscheidin gen in ontvangst nemen. Het congres werd besloten met een grootscheepse brandweerdemonstratie nabij de Graauwse Poort in Hulst. Een brandende auto moest worden geblust en hulp moest worden verleend aan een te wate geraakte auto. De de monstratie, die eindigde met een massaal spuitfestijn werd door honderden belangstellenden gadegeslagen. KLOOSTERZANDE - Toen de autobestuurder H.C.B. uit Groenendijk zondag met zijn auto uit de garage reed, kwam hij in botsing met de, op dat moment, passerende perso nenauto, bestuurd door H.K. uit Kloosterzande. De beide auto's liepen aanzienlijke schade op. TERNEUZEN - Zondag morgen om kwart over vijf wilde H.A.B. uit Terneuzen met zijn auto de parkeerplaats aan de Peter van Anrooylaan oprijden. Hij kwam daarbij tegen drie geparkeerde auto's terecht. De materiële schade was zeer aanzienlijk. TERNEUZEN - De autobe stuurder A.K. uit Antwerpen, die met zijn auto, komende uit het centrum op de Axelsestraat de Kerkhoflaan wilde inrijden, verleende hierbij geen voor rang aan de bromfietser, L.C.K. uit Terneuzen, die in dezelfde richting reed. De bromfietser liep een sleutel beenbreuk op. De voertuigen werden beschadigd. TERNEUZEN - De motor rijder A. van E. uit Terneuzen en de bromfietsbestuurder J.C., eveneens woonachtig te Terneuzen, kwamen zater dagmiddag op het kruispunt Vlooswijkstraat Dwarsstraat met elkaar in botsing. De be stuurder van het motorvoer tuig verleende geen voorrang. De bromfiets werd bescha digd. TERNEUZEN - De perso nenauto, bestuurd door me vrouw R.D.-van G. uit Terneu zen kwam, rijdende over de Snelliusstraat in de richting van de Zuiderparklaan, in bot sing met een auto, bestuurd door J. de R., eveneens woon achtig te Terneuzen, die uit de Serlippensstraat kwam. De beide voertuigen liepen aan zienlijke schade op. VLISSINGEN - Zondagavond ontstond op de kruising Schel- destraat - Glacisstraat een botsing tussen een autobus, bestuurd door P.M. uit Mid delburg en een personenauto, bestuurd door mevrouw E.M., woonachtig te Rotterdam. De aanrijding ontstond doordat mevrouw E.M. op de kruising geen voorrang verleende aan dé autobus. ST.-JANSTEEN- Zaterdag, toen de 6-jarige J.V. uit St.- Jansteen in zijn woonplaats per flets het kruispunt Burge meester IJsebaertstraat Bad huisweg overstak, reed hij tegen een juist passerende auto, bestuurd door E.S. uit St.-Jansteen. Toen de ouders de weekend- dienstdoende huisarts E. uit Hulst opbelden, weigerde deze, volgens de politie te Hulst, te komen. Een andere arts werd gewaarschuwd, die, nadat hij telefonisch over de verwondingen van het kind was ingelicht, toestemming gaf het slachtoffertje bij hem te brengen. Het jongetje had verwondingen aan schouder en hals opgelopen. BERGEN OP ZOOM Luxortheater, 20 u.: Slaugh terhouse 5,14 jr. Roxytheater, 20 u.Battle of Midway, 14 jr. Markiezenhof, Steenbergse- straat - Expositie „Van speel klok tot straatorgel". Geop. ma. t/m zo. van 14-17 uur (t/m 3 apr.). GOES Museum voor Zuid- en Noord-Beveland, expositie „Mooi geschreven". Expositie van handschriften. Geop. ma. t/m vrijd. van 10-12 en 13-17 uur (t/m 30 apr.). HULST De Koning van Engeland, 14.30 u.Seksschool voor da mes, 18 jr., 20 u.: De Peetmoe der, 18 jr., 20.30 u.: Salon Kit ty, 18 jr. MIDDELBURG Citytheater, 20 u.: Kung Fu-guerilla's. Zeeuws Museum - Fotoex positie van Wijndel Jongens (tot 30 mrt). Geop. ma. t/m vrijd. van 10-12.30 en 13.30-17 uur. OOSTBURG Lcdeltheater, 20 u.: King Kong, a.l. SAS VAN GENT Galerie Uilenspiegel, West kade 71 - Expositie van schil derijen van Ramanandra. Geop. ma., di., do. en za. 9-12 en 13.30-18 uur, vrij. 9-12 en 13.30-20 uur, zo. 14-18 uur (t/m 8 apr.). TERNEUZEN - Het nu al meer dan twee jaar durende conflict tussen de gemeente Terneuzen en de hengelaarsvereniging ONI duurt onverminderd voort. Daar deed de door burgemeester C. Ockeloen persoonlijk geschreven vriendelijke brief aan het ONI-bestuur niets aan af. „Er zou in januari of februari iets gebeuren, maar het is nu eind maart en er is nog niks veranderd. Eerlijk gezegd zie ik er een zwaar hoofd in", aldus ONI- voorzitter C.J. van de Broek zaterdagavond tijdens de in café La Bellevue gehouden voorjaarsvergadering. „In een vergadering van B. en W. van twee weken geleden zou de kwestie besproken worden. Pas gisteren kreeg ik te horen dat dit niet was ge beurd omdat er belangrijkere punten waren. Dit conflict loopt nu al twee jaar en in feite is er slechts tussen ONI en ge meente één bespreking ge weest. De overige waren slechts uitnodigingen om te luisteren, hoe men ons dacht te annexeren. Het was voor ONI slikken of stikken. Het eerste doen we nooit en het tweede zijn we lang nog niet van plan". Een verbolgen Van de Broek zette de feiten nog eens op een rijtje. De verhouding werd er niet beter op. Het is hard tegen hard gegaan, ook door mij en de naam Strijbos (wethouder van sportzaken) is vaak ge noemd, zo vaak, dat mij werd verzocht dit niet meer te doen. Nu liggen onze eisen op tafel. Ten eerste: ONI heeft recht op viswater. Wij dulden niet dat dat ons wordt afgenomen. Ten tweede: De Bron terug aan ONI (een water in de omgeving van het buurtschap Spui, red.) en dan niet op een machtiging, maar op een huurovereen komst. Ten derde: Vernietiging van het toendertijd verschenen Deelrapport, voor wat betreft de Otheense Kreek. Een ander punt waarvoor men weinig waardering kon opbrengen is het toewijzen door de ge meente Terneuzen van de lig plaatsen voor diegenen die een boot op de Otheense Kreek hebben. „Ik heb in vijf jaar tijd vier verschillende ligplaatsen toegewezen gekregen. Waarom kan dat geen vaste plaats wor den zo vroeg de heer A. Hamelink en hij stond daarin niet alleen, getuige de bijval die hij vanuit de vergadering kreeg. ONI heeft echter met deze botënaffaire niets te ma ken, aldus de heer Van de Broek, maar mogelijk kan dit in de Sportraad behandeld worden. Het waterschap Axeler Am bacht heeft afwijzend beschikt op een verzoek van ONI om de in de voormalige gemeente Zaamslag vorig jaar gegraven hoofdwaterlopen te mogen pachten. Dat recht is gegund aan de Hengelaarsvereniging Sport en Ontspanning te Zaamslag. Op verzoek van de vergadering zal ONI contact opnemen met haar zustervere niging in Zaamslag om in de toekomst ook gebruik te mogen maken van deze water lopen. Zonder lid te moeten worden van HVSO, omdat deze vereniging een ledenstop heeft ingesteld voor leden niet woonachtig in de kern Zaam slag. In één bestuursvacature werd benoemd de heer K. Flo- rissen uit Terneuzen. In een tweede vacature eveneens ter aanvulling van het bestuur, kon niet worden voorzien doordat deze kandidaat zon der opgave van redenen niet aanwezig was en de vergade ring om die reden dan ook wei gerde te kiezen. De heren C. van de Broek en P. van de Ber ge, resp. voorzitter en pen ningmeester werden herkozen. De begroting voor 1977 werd geraamd op 10.105.- en er zal voor een bedrag van twaalf honderd gulden voor visuitzet- tingen worden gereserveerd. GOES - Zaterdagavond tra den de amateurtoneelspelers Kunstvrienden in de Prins vanOranje in Goes met 'Drijf zand' voor het voetlicht. Ze hadden het niet gemakkelijk want ze moesten met de voet balwedstrijd België- Ncderland concurreren, hetgeen zeker een groot aantal mensen voor een moeilijke keus heeft gesteld. Ondanks deze concurrentie waren er toch een paar hon derd mensen naar de schouw burg gekomen en dat is op zich al de moeite van het vermelden waard. De voorzitter, de heer Ventevogel, wees er in zijn welkomstwoord op, dat Kunstvrienden voor de afwis seling eens naar een wat zwaarder toneelstuk hadden gegrepen. In dit geval naar het drama van een vrouw met een ongelukkige liefde die geen uitkomst ziet, ook niet wil zien en daarmee alle houvast in het leven verloren heeft. Vandaar de titel 'Drijfzand', een toneel spel in drie bedrijven van Mare Fontenel en Oscar Ferket. De keuze van het stuk had. lijkt mij, nauwelijks ongeluk kiger kunnen zijn. Hoewel de auteurs een drama pretende ren te schrijven, is het meer een draak dan een werkelijk drama geworden. Blijft dan nog de mogelijkheid van de re gisseur (A. Aertssen)dit duide lijk te onderkennen en te pro beren ervan te redden wat er nog van te redden valt. En daarin is hij nauwelijks ge slaagd. Daardoor werden de spelers, die beslist met veel en thousiasme speelden, met dramatische hoogtepunten opgezadeld die hun krachten echt wel te boven gingen en op zo'n moment wordt het drama dan een echte draak. Toch was 'Drijfzand' nog wel te redden geweest. In de rol van Orke (Lou Burgs) zaten elementen genoeg om de lood zware rollen van Barbara (Ja- net van Belzen) en Klaus Ar kels (Sjef van Hese) tot een lach en een traan om te buigen, maar dan had men wel wat vrijer met de tekst moeten om springen. Ook hier geldt weer: een goede keus is het halve werk. H. Buijssen. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door het KNMI op zondag om 18.00 uur: Koud en vrij zonnig met op veel plaatsen nachtvorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. voor dinsdag: aantal uren zon: 4 tot 12; min temp. omstreeks 0 graden; max. temp. omstreeks 6 gra den; kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 pro cent,kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Voor woensdag; aantal uren zon 4 tot 12; min. temp. omstreeks min 1 graad, max. temp. omstreeks 7 gra den, kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 pro cent, kans op een geheel droog etmaal 80 procent. Morgen, dinsdag 29 maart - Bergen op Zoom 10.26 en 23.04 Hansweert 9.46 en 22.19 Terneuzen 9.13 en 21.47 Vlissingen 8.45 en 21.23 Wemeldinge 16i(»3i en 22-47

de Stem | 1977 | | pagina 7