Gezinshulp onvolledige fezinnen deels aftrekbaar Minder landbouw meer bos m TIEN MILJOEN STAKERS IN ITALIË Het loopt storm bij acupunctuurkliniek Den Uyl: Nog geen compromis in grond- politiek Van Laischot betaalt: koelcellen werken weer Stern-geschenk voor u DE ELAND Gevleugelde lammerdief slaat toe Twintigers over hun beroep De finish is in zicht r HUIS ZATERDAG DE STEM "^Tandaag Werk in land- tuinbouw wordt gehalveerd Den Uyl verwacht: BINNEN 4 JAAR 64-JARIGEN MET PENSIOEN Vervoers- verbod voor varkens ft) BETERLEVEN 19 maart 1977 MARGARINE DUURDER Midden- Nederland „Een beetje licht" tien dagen aktieprijs te kcoss uevruassl of aontebsérten? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Hutesn" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vijf van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze i,Kleintjes"-njbriek „Huizen". 117e jaargang nc>, 1021$ In het weekeinde is er meer zon te verwachten dan de activiteit van de buien die langzaam aan het afnemen zijn. Een lagedrukgebied boven Schotland neemt geleidelijk in betekenis af. De wind is zwak tot matig tussen zuid en zuidwest en de middagtemperatuur is redelijk voor deze tijd van maart, tussen 10 en 12 graden. De nachten kunnen iets kouder worden met plaatselijk nachtvorst. In dit weekeinde begint officieel de lente want om 18 uur en 43 minuten zondagavond staat de zon boven de evenaar en begint op het noordelijke halfrond de kalenderlente. Het weer is echter deze maand al wel warmer geweest WINTERSWIJK - Een niet geïdentificeerde grote roofvogel heeft in de buurt schap Corle bij Winterswijk een lammetje aangevallen. Boer G. Tolkman zag de vogel met het lam in zijn klauwen wegvliegen en verderop neer strijken in een roggeveld. Bij nadering van de boer liet de vogel zijn prooi in de steek. Het lam was zo toegetakeld dat het overleed. De vogel is later nog eens gezien, door iemand die meent er een steenarend in herkend te hebben. Volgens directeur A. van Hooff van Burgers' Dieren park in Arnhem zou het een steenarend kunnen zijn, maar ook een monniksgier. Zo'n vogel is kort geleden uit een Belgische dierentuin ont snapt en vorige week gesigna leerd bij Nijmegen. Het is vol gens hem uitgesloten dat de lammerdief behoort tot de Ne derlandse vogelstand, omdat de grootste soorten daarin, buizerds en haviken, zich niet aan lammeren vergrijpen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - De uitgave voor een gezinshulp bij onvol ledige gezinnen (van weduw naars, weduwen, ongehuwde moeders, gescheiden mannen en gescheiden vrouwen) met jonge kinderen zullen voort aan voor de loon- en inkom stenbelasting onder bepaalde voorwaarden als buitenge wone last aangemerkt kunnen worden. Dit betekent een be lastingverlichting voor deze groep mensen, die ook wel een-ouder gezinnen worden genoemd. Het kabinet is gisteravond akkoord gegaan met het voor stel van staatssecretaris van Rooyen (Financiën). Aan het parlement wordt voorgesteld de nieuwe regeling al voor dit jaar te doen gelden. enkele buien Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Maximum temperatuur 11 graden. binnen-/buitenland-2 Duitse regering trilt opnieuw op haar grondvesten. binnen-/buitenland-3 Griekenland speelt belangrijke rol in Turkse verkiezingen binnen-/buitemland-4 Katholiek onderwijs verkeert in crisis SHOW EN ZO Trailers vol clownsattributen trekken door het land SPORT-1 Guy Thijs heeft geen Oranje-complex sport-2 Kansen op titelgevecht voor Foreman gedaald vrijuit - Bewustzijnstekens bij kerncentrales vallen niet zo goed - Parelhoenders in opmars - Gruwelijke lessen in sadisme - Nieuws over de boekenweek - Puzzel, Denksport, Rubrieken merijntje Landb-auw! '90 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het aantal mannelijke arbeidskrach ten in de landbouw zal van 150.000 tot 85.000 dalen in 1990. In de tuinbouw wordt een teruggang verwacht van 53.000 tot 37.000 in 1990. Het aantal land bouwbedrijven daalt van ruim 110.000 tot 64.000 en in de tuinbouw van 27.000 tot ruim 15.000. Deze cijfers maakte minister Van der Stee van Landbouw en Visserij gisteren bekend in de nota Landbouwverkenningen. Deze nota verscheen met nog drie andere nota's over de structuurvisie landbouw, over de structuurvisie op het bos en de bosbouw en de nota, die een visie geeft op landschapsbouw. Volgens de minister zijn deze nota's de bouwstenen geweest voor de verleden week uitge brachte nota landelijke gebie den. Tot 1990 wordt jaarlijks een vermindering van cultuur grond verwacht van gemiddeld 12.900 ha. Daarmee zal het areaal cultuurgrond van onge veer 2.090.000 ha teruglopen tot 1.880.000 ha. In de struc tuurvisie op het bos en de bos bouw wordt een uitbreiding van het bosareaal bepleit tot zo'n 50.000 ha in 1990. Voor het instandhouden het optimaal functioneren en het uitbreiden van het bosareaal moet geprobeerd worden zo veel mogelijk tegemoet te komen aan de bestaande en de toekomstige behoefte aan hout, het bieden van ruimere mogelijkheden voor natuurlijke ontwikkelingen en streven naar behoud en ont wikkeling van de werkgele genheid. Minister van der Stee over weegt daarom de compensatie regeling in de boswet zodanig te wijzigen, dat de ontboste grond moet worden herplant en dat slechts voor bepaalde gevallen toestemming wordt verleend elders aan de her plantplicht te voldoen. Ook dient te worden uitgebreid het kapverbod voor houtopstan den met natuurwetenschappe lijke waarde. In Italië wordt op dit mo ment massaal gestaakt. Giste ren gingen tien miljoen mensen uit protest tegen de noodpro- gramma's van de regering Andreotti, waardoor onder andere besnoeid moet worden op de lonen, de straat op. Op de foto duizenden stakers bijeen op het Domplein te Milaan. DEN HAAG (ANP) - De margarine wordt op maandag 21 maart met gemiddeld drie cent per pakje van 250 gram verhoogd. De halvarine gaat met gemiddeld anderhalve cent omhoog. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Minister-president Den Uyl denkt dat in de komende kabinetsperiode een verlaging van de leeftijd waarop werknemers worden gepensioneerd, tot stand zal komen van 65 naar 64 jaar. Dat zou kunnen betekenen dat binnen enkele jaren voor alle 64 - jarigen de AOW gaat werken en dat voor een deel van de 63-jarigen de mogelijkheid wordt geschapen om vervroegd met pensioen te gaan. Tegelijk zullen de vakantiedagen van de werknemers tussen 60 en 63 verder worden uitgebreid om zodoende een geleidelijke overgang naar het pensioen te scheppen. Aldus de premier in een interview dat vanochtend in het VARA-radioprogramma ZI wordt uitgezonden. Den Uyl ziet verdere verkorting van de werktijd in de toekomst niet erg zitten. Hij waarschuwde voor te groot optimisme op dit terrein. Den Uyl schat dat we over hooguit tien tot vijftien jaar moge lijk in de buurt van een 35-urige werkweek zitten. Premier Den Uyl is verder van oordeel dat arbeiders een laatste zeggenschap behoren te hebben over de organisatie van de pro- duktie. Niet de kapitaalverschaffers, niet het kapitaalbezit, niet de financiers behoren de beslissende stem te hebben over de produktie. De premier zei wel met nadruk te spreken over een verwegliggende toekomst. NAARDEN - „Het loopt storm, de telefoon staat niet stil, we hebben al een wacht lijst van zeker vijfhonderd mensen". Nog voordat de grootste Ne derlandse kliniek voor acu punctuur is geopend, heeft het al een populariteit die ook de oprichter, dr. Nio Kok-Hien hogelijk verbaast. Dr. Nio Kok-Hien is echter niet bang voor deze toeloop van het verbouwde wijkge- bouw in Naarden heeft twaalf behandelkamers en dat aantal is snel uit te brei den tot zesendertig. Twaalf artsen (Nederlan ders van Chinese afkomst) zullen er op part-time basis acupunctuurbehandelingen uitvoeren. Een aantal van hen heeft al een ruime erva ring op dit terrein vertelt dr. Kok-Hien en de anderen hebben in elk geval een gede gen opleiding achter de rug. Het Naardense acupunc tuurcentrum neemt bij voor keur patiënten in behande ling die door hun huisarts of een specialist zijn „verwe zen". Van de ruim vijfhon derd mensen die op de wacht lijst staan, is meer dan de helft op die manier in Naar den terecht gekomen. Die wachtlijst betekent niet dat men lang op behan deling zal moeten wachten. In veel gevallen duurt die namelijk maar kort. Dr. Nio Kok-Hien: „Voor een behan deling tegen roken of een an dere vorm van verslaving hebben we maar een therapie nodig van een minuut of twintig". Andere behande- lineen-o.a. pijnbestrijding - nemen uiteraard wat meer tijd in beslag. De behandeling is vrij kostbaar. Ze kost 75 gulden per keer, maar en dat is vol gens coördinator Kok-Hien „relatief goedkoop". Omdat de acupunctuur nog geen erkende specialiteit is, worden de kosten van dit soort behandelingen door gaans niet vergoed. DEN HAAG (ANP) - Minis ter mr. A. van der Stee (Land bouw en Visserij) heeft in gaande zaterdag 19 maart een algemeen vervoersverbod voor varkens ingesteld voor een groot deel van Midden- Nederland. Minister van der Stee, zo deelt het ministerie van Land bouw mee, wil met deze maat regelen de in ons land heer sende varkenspest zo gericht mogelijk bestrijden en tevens de EEG-lidstaten gelegenheid bieden, de onlangs door de Eu ropese Commissie afgekon digde algemene invoerstop voor uit ons land afkomstige varkens en varkensvlees aan deze maatregelen aan te pas sen. DEN HAAG - De regering hoopt maandag of dinsdag klaar te zijn met de grondpoli- tiek, hoewel er, zo verzekerde premier Den Uyl gisteravond na afloop van het kabinetsbe raad, nog geen compromis op tafel ligt. De zaak zit wel niet muurvast, maar concrete aan wijzingen zijn er ook nog niet. Een breuk in het kabinet heeft de afgelopen weken om de hoek gelegen, aldus de pre mier. Er is nu een beetje licht, hoewel er nog geen compromis op tafel ligt. De premier filosofeerde uit gebreid over alle mogelijke va rianten over de grondpolitiek, zonder echter aan te willen ge ven, wat het kabinet eventueel als oplossing ziet. Behalve de reeds weken lang in zijnde va rianten De Haan, schijnt er nu ook een variant Stemerdink te zijn, met een hele serie sub varianten. Den Uyl zei te vrezen dat er een heel moeilijke kabinets formatie zal komen als het CDA zorgt voor een kabinets crisis. Overigens moet je vol gens Den Uyl in de politiek het woord „nooit" nooit gebrui ken. Maar de kans op voortzet ting van de coalitie wordt wel erg klein, als het CDA een breuk forceert. De Zeeuwse CDA- statenfractie heeft in een tele gram aan minister Van Agt en de Tweede-Kamerfractie van het CDA een dringend beroep gedaan vasthoudendheid te betrachten inzake de grondpo litiek. (ADVERTENTIE) Metisnappa blousson 1e klas leer geheel gevoerd. Maten 38 t/m 44 Haast u. want de voorraad is beperkt. TILBURG DEN BOSCH BREDA EINDHOVEN DEN HAAG Heuvelstraat 44 SCHAPENmarkt 17 Eindstraat14 Demer 18 Spuistraat 46-48 Een beroep kiezen doe je eigenlijk al op school. En laten we eerlijk zijn: voor wie is die keuze geen stap in een labyrint waarvan je de gangen en het eindpunt niet kunt overzien? In de komende weken gaat De Stem een aantal pagi na's brengen waarop we twintigers aan het woord laten over het beroep dat zij al enkele jaren uitoefenen. Wat zij te vertellen hebben kan van belang zijn voor jonge men sen die hun keuze nog niet hebben gemaakt. De eerste pagina van de serie vandaag in Vrijuit. Honderdduizend gulden be lastingvrij in het handje, een reis naar Indonesië, een fon kelende Ford Fiësta Ghia, een Singer naaimachine met elektronisch brein en vliegtickets van de Sabena zitten in de prijzenregen, die het Nationaal Fonds „Beter Leven" uitstrooit over dege nen, die uit de letters M.R.N.E.O, een ander woord voor „geweldig" samenstellen en dit per briefkaart (tenminste f 1,25 extra aan postzegels plakken) of met een giro van f 1,25 inzenden (meer mag ook). Bovendien geeft de juiste oplossing van de slagzin van puzzel 26, waarmee we de rit gaan beëindigen, niet alleen en kans op het winnen van één van de wekelijkse hoofdprijzen, maar ook op een uitkering uit de extra- duizendjespot. Inmiddels is het totaalbedrag, dat tot nu toe bijeen is gepuzzeld opgelopen tot f 3.335.165,95 In de extra-duizendjespot zit f 10.055,17. De oplos sing van puzzel 24 luidde: INZENDEN STERKT HET RHEUMAFONDS. Zie de nieuwe puzzelpagina in Vrijuit. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - De koel cellen van Broosmeat en Ro- woc, waarin de voorraden vlees en slachtafvallen vier dagen lang aan bederf zijn blootgesteld, omdat de stroomvoorziening maandag werd gestaakt, functioneren weer. Het gemeentelijk energiebe drijf ging gistermiddag over tot het leveren van elektrici teit, omdat de bank Van Lan- schot die tot maandag gewei gerd had de stroomnota van zijn cliënt p. Broos te betalen, gisteren liet weten zich garant te stellen voor de betaling van de nota. Hopelijk kan door deze maatregel een gedeelte van de voorraad nog gered worden, aldus dr. J. Claessens, hoofd van de regionale vleeskeu ringsdienst, die gisteren de voorraden zelf heeft bekeken. Naar zijn mening valt op dit moment niet te zeggen of er al van bederf sprake is. De tweede reden om de stroomlevering te hervatten is volgens de heer Claessens, dat nu stankoverlast voorkomen wordt. De gemeente wilde na melijk niet het risico lopen dat het vlees gaat stinken in het weekend, wanneer geen maat regelen genomen kunnen wor den. De rechtbank te Breda heeft gisteren het faillissement uit gesproken over Broosmeat B.V. en Rowoc B.V., hetgeen directeur P. Broos 4 zoals ge meld - zelf heeft aangevraagd. Mr. i. van den Heuvel van het advocatenkantoor Van Roos malen is benoemd tot curator. We maken even een kleine zijsprong vandaag. Het woord „Schorriemorrie" kent u ongetwijfeld. Het klinkt iets vriende lijker dan het ordinaire „schorem". Ook onze hooggeleerde Stoett gist slechts naar de afkomst van dit woord. „Hoogst waarschijnlijk is het afkomstig uit het oos ten", zo vermoedt hij. Vandaar dat onze Perzische leraar ons bij een klein vergrijp altijd „sjurmur" noemde en onze Servi sche buurvrouw gilde nogal eens als alle kindertjes door elkaar riepen: „Sjurumuru, houdt allemaal je mond". Dan was het me teen stil De Stem is er voor iedereen. Ook voor het „sjurumuru". i B I I B fl B B fl fl B B fl fl b HIERLANGS UITKNIPPEN De naam van de nieuwe abonnee is: Straat: Woonplaats: en wil het abonnementsgeld betalen per maand 13,36) per kwartaal 39,70) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door: Naam: Straat: Woonplaats: U wilt ontvangen: Parker balpen Tonnetje (aankruisen wat u wilt hebben) Deze bon in open enveloppe (zonder postzegel) opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, Breda. 'Ti I B I I fl fl I fl I B fl I I Als u een nieuwe abon nee aanbrengt ontvangt u naar keuze een Parker batpen of een alleraar digst in-en-uit-elkaar- zet-tonnetje.

de Stem | 1977 | | pagina 1