i Kabinet krijgt nog wat tijd V Kamer wil boycot EEG-top in Rome Stern-geschenk JUNIORSHOP Kamer windt zich op over hernieuwd uitstel DOORBRAAK BIJ GRONDPOLITIEK Kerncentrale wordt fort Afsluiten stroom koelcellen onverantwoord MEERDERHEID HOGESCHOOL TILBURG TEGEN KATHOLIEKE SIGNATUUR UOOf u DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND VRIJDAG DE STEM Van Agt moet uitsluitsel geven bij debat over ondernemingsraden Arnhem sluit neg af voor over stekende padden IriBNSHOP Dag-,nacht* en reek-endservice 18 maart 1977 andaag in DUISENBERG GERUCHTEN „STROHALM" Nauwelijks nog heroïne te koop in Eindhoven Man gedood bij explosie in Geldrop ROOSENDAALS RAADSLID Winkels op koninginnedag vroeg dicht Progressieve drie staan op winst SirrrrrrrrrrrrrrrrrrrrJ llSf, 1^8-149 75 iyer 99 96- 89 sa- 77 158149 17S-1Ö9 ip4-149 ya-104 irenmetworst «aq Ogram 158-1 TO hijworst no 'Ogram 134" IkdÖ Eng leverworst nn ir stuk 500 gram 198 1/3 loterhamworst nn Ogram 98" 9U tronen (r 6 stuks ncees k5stuks trcake k300gram Inny wafels |k 8 stuks ufrou Ik24stuks phterham Ogram |uwe ham Ogram pkookte lever Ogram Ogram pks.leverworst Ogram m 89 164-149 138169 (50 gram l asselerrib pOOgram Varkensfricandeau acq OOgram 163" 133 losbïef 1 on OOgram 199-109 ielderse worst "Y1Q lekookte p.st. 500gr^98 4L# 3 lornedBeef 50 gram l^lTO Iream crackers en teddisch Maid 200 g 33 '.C.D.zak350gram J58149 Zahié borrelnootjes 1/IC cocktail 180 gram 155I HU Calvé borrelnoo^es -»*r speciaalmix180gr. .155" ItU Gezelletjes 70 zak 99-/3 Schelpjes .tailzoutjes I25gram ias3-Es J as 1 liter Jewel 3-Es fles 1 liter 0la3-Es fles 1 liter Coca cola fles 1 liter Seven-up fles 1 liter Amstelbier flesO.5 liter Grolschbier fles 0.45 liter Goudappeltje pak 1 liter Appelsientje pak 1 liter Gonzalez Byass sherry 0.70 liter 55 89 95- 89 38 69 js 6£ 35 69 122-109 12*109 jz 62 22" 62 149 139 148139 I noordstraat-promenade.terneuzen 117e jaargang no. 18214 directeur: dr. w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen Van Agt (Van onze redactie buiten land) LONDEN - De statistieken hebben uitgewezen dat het aantal (voornamelijk manne lijke) Engelsen dat op maan dag overlijdt, groter is dan op welke andere dag van de week ook. De dood bezoekt die dag voornamelijk mannen tussen de 15 en 60 jaar en in de meeste gevallen in de vorm van een hartaanval. Het Britse Bureau voor de statistieken meent dat een en ander te maken kan hebben met de spanningen die iemand ondervindt als hij (zij) op maandag weer naar zijn (haar) werk moet gaan. Die theorie wordt kracht bijgezet door het feit dat als de maandag een va kantiedag is, het aantal doden stijgt op dinsdag. Uit de Britse statistieken blijkt verder dat er in 1976 op nieuw meer mensen gestorven zijn (598.000) dan er geboren werden (585.000) in dat land. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Tijdens het vele uren durende kabinetsberaad over de grondpolitiek, heeft de regering een „belangrijke doorbraak" geforceerd. Hoewel men nog lang niet uit de problemen is, was die doorbraak gisteren voor het kabinet aanleiding aan de Tweede Kamer opnieuw om uitstel te vragen van het debat over de grondpolitiek: volgens Justitie-minister Van Agt heeft men nog minstens een week nodig. Dat de regering besloten heeft om de zaak er niet bij neer te gooien, ligt vooral in het feit, dat zelfs minister Van Agt het kabinet nu „een goede kans van slagen" geeft, zoals hij de verbouwereerde Kamer gisteren liet weten. „De poli tieke wil om er uit te komen is aanwezig", aldus de bewinds man, „maar daar is wel wat extra tijd voor nodig". Die tijd kreeg het kabinet uiteindelijk wel van de Kamer, hoewel men zich nogal wat opwond over dat hernieuwde uitstel. Wat WD-fractieleider Wiegel zelfs deed besluiten een motie van afkeuring over het beleid van de regering in te dienen. Een motie die overi gens door een ruime Kamer meerderheid werd verworpen: behalve de eigen WD steun den slechts DS'70, SGP, GPV en BP en Noteboom (ex-D'66) Wiegels initiatief. Op voorstel van Kamervoor zitter Vondeling werden beide wetsontwerpen inzake de grondpolitiek na veel gehar rewar van de agenda afge voerd. Wat niet betekent, dat ze nu van de baan zijn. Op uitdruk- OPKLARINGEN Opklaringen en een enkele bui. Matige zuidwestelijke wind. Maximumtemperatuur: elf graden. radio en televisie Realiteit eri traditie: economische crisis in Engeland en privé-legers. binnen-/ buitenland-2 Ex-gendarmes uit Katanga strijden weer in Zaïre. binnen-/ buitenland-3 Oltmans: laatste hoop in Kennedy-zaak. binnen-/ buitenland-4 Oe groene macht in de Franse verkiezingen. show en zo Problemen van binnenscheepsvaart in „Tussen wal en schip". sport-1 Freddy Maertens de sterkste in Parijs-Nice. merijntje kabinet kan niet vallen. e' zit al aan de grond. kelijk verzoek van D'66 en PvdA beloofde Vondeling op de agenda van volgende week voldoende ruimte te reserve ren, om eventueel het debat opnieuw te laten houden. Dat er over dat afvoeren van de agenda veel verwarring ont stond, was gelegen in het feit dat men vreesde dat beide wetsontwerpen dan dezelfde weg zouden gaan als dat over de huurprijzen: niet meer voor het paasreces. En daarna is er geen enkel gaatje meer op de Kamer agenda. Welke doorbraak men bin nen het kabinet nou precies heeft bereikt, is niet duidelijk geworden: ieder betrokken Kamerlid en minister houdt daarover z'n mond. Wel is be kend geworden, dat vooruit gang werd geboekt, nadat mi nister Duisenberg (Financiën) nieuwe gegevens op tafel had gelegd, waaruit men de con clusie kon trekken, dat de CDA-wens voor invoering van een negatieve ontwikkelings schadevergoeding - zonder meer - vele miljarden guldens zou gaan kosten. Daarom moet die vergoeding begrensd wor den en kan ze niet samen gaan met alle andere correcties voor onbillijkheden, die al in het wetsontwerp staan. Maar, aldus minister Van Agt, de uitwerking is juridisch- technisch zeer ingewikkeld. Van Agt was z'n verklaring in de Kamer begonnen, ndat het kabinet eerder op de dag al om enkele uren uitstel had ge vraagd. Wat geruchten deed verspreiden, als zou premier Den Uyl naar de koningin moe ten gaan, om haar een en ander uit te leggen. Kortom, een echt crisissfeertje. Vice-minister-president Van Agt kon het met veel spanning tegemoet geziene debat beginnen met de opmer king, dat hij „korten verhelde rend" zou zijn. Kort was hij voor de hele Kamer, verhelderend echter voor slechts enkele inge wijden. Want de bewindsman wenste niet in te gaan op de voortdurende uitdagingen van WD-leider Wiegel om nou eens wat concreter in te gaan op de moeilijkheden binnen het kabinet. „Dat blijft binnen de muren van Het Catshuis", repliceerde Van Agt. Een groot deel van de Kamer voelde zich door de handel wijze van de regering wel „ge nomen". Zelfs PvdA- fractieleider Van Thijn had niet verwacht dat de regering opnieuw om uitstel zou vragen. „Dit had natuurlijk niet gemo gen", zei hij, daaraan de waar schuwing toevoegend: „Het zou een bijzonder ernstig poli tiek feit zijn, als ten derde male tussen PvdA en KVP c.q. CDA een conflict rond de grondpoli tiek zou ontstaan". De poli tieke wil van het kabinet vond hij een laatste „strohalm" en daar wilde hij dan nog wel een week aan vasthouden. vervolg op binnen-/ buitenland 2) (Van onze correspondent) EINDHOVEN - In Eindho ven is momenteel nauwelijks nog heroïne te koop. Dit heeft een woordvoerder van de ge meentepolitie van Eindhoven gisteren gezegd. Eenzelfde si tuatie zou zich volgens hem voordoen in andere grote ste den in Nederland. De prijs van de heroïne is door deze ontwikkeling aan zienlijk gestegen. Er worden in Eindhoven al prijzen betaald van 600,- per halve gram. Volgens de Eindhovense po litiewoordvoerder is deze si tuatie mogelijk mede veroor zaakt door de grote heroïne- vangst in Rotterdam, toen on geveer 130 kilo in beslag werd genomen. De schaarste leidt overigens tot allerlei al dan niet gevaarlijke bedriegerijen. Bekend is de vermenging van heroïne en vim, zoals laatst in Arnhem aan het licht kwam. In Eindhoven zijn onlangs twee mannen aangehouden die plastic zakjes met kattebak- vulling bij zich hadden kenne lijk met de bedoeling om die als heroïne te verkopen. De politie kon tegen dit tweetal niet op treden omdat er geen strafbare feiten waren gepleegd. (Van een onzer verslaggevers) GELDROP - De 32-jarige J. de Fauw uit Geldrop is gister avond tegen tien uur om het leven gekomen toen het schuurtje achter zijn huis, waarin hij werkzaam was, door nog onbekende oorzaak de lucht invloog. De explosie was zo hevig dat vier huizen zwaar en een aan tal andere huizen en auto's licht beschadigd werden. (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - Het Roos- endaalse PvdA-raadslid A. Notenboom noemt het onver antwoord dat het gemeentelijk energiebedrijf begin deze week de stroomlevering aan Broos- meat b.v. en Rowoc b.v. heeft gestaakt, waardoor de voorra den vlees en slachtafval in de koelcellen aan de Spoorstraat van genoemde bedrijven aan bederf zijn overgeleverd. In schriftelijke vragen aan het college van B. en W. wijst hij op de belangen van de volksgezondheid en milieuhy giëne, en wil weten wie de ver antwoordelijkheid draagt voor het beeindigen van de stroom voorziening en welke motieven tot dat besluit hebben geleid. Het raadslid informeert voorts of de gemeente Roosen daal aansprakelijk gesteld kan worden voor de schade die ont staat door het bederven van de voorraden vlees en slachtafval, iets dat „uiteindelijk is ont staan door een handeling van een gemeentelijk bedrijf", aldus de heer Notenboom. Hij wil tevens weten welke maatregelen het college denkt te nemen om in soortgelijke gevallen de risico's voor volks gezondheid en milieuhygiëne te voorkomen, en beplein tot slot op korte termijn stappen te ondernemen ten aanzien van de voorraden in de koelcellen aan de Spoorstraat. Desgevraagd werd van de zijde van de gemeente Roosen daal toegelicht dat het ge meentebestuur „de vinger aan de pols houdt". „Zodra er daadwerkelijke gevolgen voor de volksgezond heid zouden kunnen ontstaan, wordt onmiddellijk ingegre pen. Via dé vleeskeurings dienst wordt eventueel aanwe zig vlees dan afgekeurd en daarna afgevoerd", aldus de gemeentelijke woordvoerder. EEN rechtbank in Londen heeft gisteren het beroep af gewezen dat de in de Verenigde Staten geboren journalist Mark Hosenball had aangete kend tegen een uitwijzingsbe vel van de minister van binnen landse zaken, Merlyn Rees. Voor het komende week einde worden in het West- duitse Hameln, waar een kern centrale in aanbouw is, groot scheepse demonstraties ver wacht. Om invallen in de toch al door een stalen ring van po litie afgeschermde bouwput te voorkomen wordt het terrein momenteel omringd met prik keldraad. De centrale lijkt dan ook meer op een fort dan op een energiecentrale. DEN HAAG Winkeliers hebben van het werkgeverso- verleg in de detailhandel het advies gekregen op Koningin nedag, die dit jaar op zaterdag valt, hun winkels na 13.00 uur te sluiten. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - De Tweede Kamer wil, dat de regering de EEG-conferentie volgende week in Rome boycot als niet de EEG wordt uitgenodigd voor de wereldtopconferentie op 7 mei in Londen. De Kamer legde dit verlangen neer in een motie van Van Mierlo (D'66). Deze motie werd door de hele Tweede Kamer aanvaard. Een andere motie van dr. Waltmans (PPR) waarin het houden van een topconferentie zonder meer werd veroordeeld, omdat het toch maar samen zweringen zijn tegen ontwik kelingslanden, werd met uit zondering van de PSP-fractie, door de Kamer verworpen. (Van onze parlementaire re- daktie) DEN HAAG - De christen democratische fracties in de Tweede Kamer hebben gister avond hun bezwaren tegen de opneming van een opschor tingstermijn in de wet herzie ning ondernemingsraden toe gespitst tot de benoeming van personen. De christendemo cratische woordvoerder Rool- vink (ARP) liet zijn bezwaren tegen een opschortingstermijn ten aanzien van besluiten van de directeur die materiële zaken betreffen min of meer varen. Omdat het bezwaar van Roolvink van juridisch- technische aard is, zal minister Van Agt (justitie), met minister Boersma (Sociale Zaken) on dertekenaar van het wetsvoor stel, volgende week bij de voortzetting van het debat antwoorden. Minister Van Agt woonde gisteravond voor het eerst het Kamerdebat over de ondernemingsraden bij. ARNHEM (ANP) - Het Arn hemse gemeentebestuur heeft een gedeelte van een weg voor het autoverkeer laten afsluiten om de grote aantallen padden die in deze tijd van het jaar naar hun water trekken te spa ren. Om bij hun water te komen moeten de padden de weg oversteken. Zij werden in vo rige jaren bij tientallen gedood doorgiet verkeer. De afsluiting zal ongeveer drie weken duren Minister Van der Stoel kon zich voor een groot deel vinden in de motie van Van Mierlo, maar hij wilde niet toezeggen, dat Nederland Rome zal boy cotten als de uitnodiging voor Londen niet komt. De minister deelde mee, dat Nederland op de bijeenkomst in Rome van regeringsleiders en een staatshoofd - waar het 20-jarig bestaan van het ver drag van Rome gevierd zal worden - de kwestie wil be spreken en dat alsnog getracht zal worden een uitnodiging voor Londen te bewerkstelli gen. Voor de topconferentie in Londen zijn slechts vier landen van de EEG uitgenodigd en niet de EEG als zodanig. „De geloofwaardigheid van Eu ropa naar binnen en naar bui ten staat op het spel als de grote landen een arrogante machtspolitiek voeren en de vijf kleine landen voor aap zet ten", aldus Van Mierlo, die vond dat daarmee de „maat vol" is. Minister Van der Stoel zei nog, dat ook de regering de gang van zaken hoogst onge wenst acht. Het niet uitnodi gen van deEEG (voorzittervan de EEG-commissie en de voor zitter van de raad van minis ters) is een aantasting van de Europese solidariteit en een uitholling van de samenwer king, aldus minister Van Der Stoel. Frankrijk was het land, dat zich verzette tegen het uitno digen van de EEG, omdat op de wereldtopconferentie geen be sluiten worden genomen. „Maar het is soms moeilijk de grens aan te geven tussen con sultaties en besluiten", aldus minister Van der Stoel. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG Uit de tiende peiling van het veertiendaagse verkiezingsonderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek, gehouden op maan dag 7 en dinsdag 8 maart, blijkt dat de PvdA, PPR en D'66 vooruit zijn gegaan, ken nelijk onder invloed van het „revival" van D'66, terwijl het CDA en de VVD hun posities vrijwel handhaafden. De andere partijen zijn in be langstelling gedaald. PvdA, PPR en D'66 behaal den medio februari 39 procent, begin maart 44 procent. De KVP, ARP en CHU bleven samen op 33 procent, de WD ging van 17 naar 16 procent, en de andere partijen van 11 naar 7 procent, waarschijnlijk mede als gevolg van de groei van de aanhangers van D'66. (Van onze onderwijsredacteur) TILBURG - Een minderheid van de Tilburgse hogeschool gemeenschap wil, dat op een of andere wijze de katholieke signatuur van de instelling - ongeveer 4500 studenten - wordt gehandhaafd. Een meerderheid ziet daarin geen voordelen. Ongeveer een kwart van die hogeschoolgemeen schap wil dat de hogeschool een niet-confessionele, bijzon dere instelling, dus neutrale stichting, wordt. En ruim een derde wenst dat de huidige ka tholieke stichting een Tijksho geschool gaat worden. Iets meer dan de helft van allen die aan die hogeschool werken of studeren, noemt zich nog katholiek. Uit dat alles blijkt dat de hogeschool de laatste jaren een regionale instelling voor wetenschappe lijk onderwijs is geworden met grote openheid voor niet- katholieken. TT Het college van bestuur meent dat het opinie onderzoek waaruit de diverse gegevens zijn geput, er op zou duiden dat de huidige situatie, een katholieke stichting die een katholieke hogeschool be stuurt, moet worden gehand haafd. Maar dat op die katho lieke hogeschool ook anderen zich moeten kunnen thuisvoe- len. (Vervolg op binnen-/buitenland-2) U maakt ze natuurlijk ook wel mee, de mensen die spreekwoorden en gezegden zo smake lijk door elkaar kunnen hutselen. Zodat alles wat zij zeggen „slaat als een tang op een varken". „Ik hou liever nog een slag om de leest", zei een mooie vrouw onlangs toen de schoenma ker haar in de armen nam En iets op dezelfde leest schoeien wil zo veel zeggen als, „zijn beste beentje op de zelfde voet voortzetten". Of iets dergelijks De Stem slaat er geen slag naar HIERLANGS UITKNIPPEN O De naam van de nieuwe abonnee is: g V V W0 B Als u een nieuwe abon- U straat: g nee aanbrengt ontvangt u Woonplaats- R naar keuze een Parker 1 balpen of een alleraar- en wil het abonnementsgeld betalen digst in-en-uit-etkaar- D per maand 13,36) zet-tonnetje. J per kwartaal 39,70) B Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door: j Naam: I Slraa,:MES; Woonplaats: r U wilt ontvangen: m j9 O Parker balpen f - 3 Tonnetje 4 (aankruisen wat u wilt hebben) g Deze bon in open enveloppe (zonder postzegel) opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, Breda

de Stem | 1977 | | pagina 1