OVER GRONDPOLITIEK aiming het laatst Den pnzen voor Nederlands varkensvlees Feyenoord uitgeschakeld Stern-geschenk "1 I I I I I I I B R B R B R Meer hartpatiënten naar Houston NOTA NIET BETAALD; ELEKTRICITEIT AFGESLOTEN Bijna 200.000 kilo vlees ligt te rotten in Roosendaal Wetsontwerp O.R. Jmp&I JAM IN DONDERDAG 17 maart 1977 EEG-Ianden Volop vrolijk Pasen bij Jamin. P W 117e jaargang no. 18213 AANTJES „DUBBEL OP" hartstikke goedkoop Gemiddelde STANK WEL WATER Bijna 12.000 zeehonden doodgeslagen 2e hands televisietoestellen reeds vanaf f 75,- in prima staat. Ook goede gebruikte kleuren- t.v.'s met garantie. Technica Nova Wilhelminastraat 34-36 Breda, tel. 124500. parketvloeren Alma met 15 jaar garantie. Bezoek onze nieuwe 200 m2 grote showroom. Alma Par ket, Haven 17, Breda. Fol ders 076-137160. inbóuwkookplaten vanaf 225,- geveikachels vanaf 269,- gasfornuizen vanaf 375,-. Nieuw adres: nog grotere sortering gas haarden -fornuizen - diep vriezers enz. Th. L. van Soer- land, Ceresstraat 30, Breda, tel. 140165 Ruime sortering in Grot Fire open haarden compleet met 20% korting. Ook onderdelen los te leve ren. Dagelijks geopend van 13.30-20.00 UUR, zaterdags van 10.00-16.00 uur, J. v.d. Beek, Koningstraat 48A, Raamsdonksveer, tel. 01621-3715 Occasiontelevisie v.a. 50,- Radio van Riel, Ginnekenweg 65, Breda, tel. 139215. AQUARIUM vol glas 1 m bij 40 bij 40 geheel kompleet met vissen en planten, prijs n.o.t.k.Sinopelhof 22, Prin senbeek, tel. 3590. Eiken planken en balken spoorbiels op maat gezaagd en ge schaafd biels tafels grinttegels Bax Bergen 26 Al, Terheij- den 01693-1267. tapijttegels voor al uw tegels naar groothandel de tapijttegel hal Boutensstraat 17 (Boei- meer), Breda, tel. 132128. Steeds 20.000 tegels in di verse kleuren in voorraad, jaltijd koopjes. Gratis thuis bezorgen en tegen kostprijs 'gelegd. GRASZODEN SPOORBIELS „Florama" Tuincentrum, Nettomarkt, Breda, 076- 125800 tst. 25. voor keuken groot of klein moet u bij Van Eekelen zijn. Wandtegels v.a. 25 et. Vloertegels v.a. 20 per m2. Nu ook duoblock-ligbaden en open haarden. Laan van Merter- sem 63, Breda, tel. 076- 146612. gashaard gevelkachel; keuken mini- kachel; ijskast, geiser; 4-pits gasstel; gasfornuis. Tel. 076-650926. Open haarden Hoppenbrouwers Kalshoven 21, Breda. KOOPJES: babyzitje f 15, flessenwarmer f 15, box f 20, ledikant f 10, bad- standaard f 7,50. Tel. 01618-3877. T.V. ANTENNE compl. met mast, voorversterker bedra ding en elektromotor i.z.g.st. f 150. Tel. 01652-2922. Violen 4 st. 1,- Coniferen Blauwgr. 1,75. Heideplanten i>- Spoorbiels 14,50. Regentonnen 17,50 Handelskwekerij De Zwaluw Zonzeelseweg, Hooge Zwa- luwe 150 m. v.d. stoplichten Wagenberg, tel. 01693-1109 b.g.g. 01684-2984. Geopend 8-19 u, zaterdag 17.30 uur. SOLINA orgel, model B 210, als nieuw met inge bouwde rithme box en Les lie. Leon v. Heilstr. 68, Bre da. T.K. bandrecorder N 4418, t.b.v. Amalia v. Solmstr. 1, Drimmelen. EETHOEK wengé ronde ta fel, stoelen met biezen zit ting z.g.a.n., 5 barkrukken smeedijzer met zwart kunst- lederen zittingen, wasauto maat. Te bevragen overdag, tel. 076-141897 na 18.00 u. 076-141807. wees de zon voor met Van Zunderds zonneschermen nu door zelf meten en mon teren tot ƒ400 besparen. Binnenweeg 11, Hoogerhei- de, tel. 01646-3402. Uit een inboedel. Verkoop verkregen alles moet weg Solariums per stuk 200.- Scheerapparaten per stuk35.- Oude kasten vanaf 40.- Hippe ledikanten oud 100.- Speelgoed vanaf7.50 Stoelen5.00 Te koop bij N.W. Princen- kade 19, Breda. (Trap op)- te koop gevraagd aan 16 Mot een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stem-lezers en lezeressen van de tien) hebben bijzonck belangstelling voor onze '„Kleintjes"-rubnek „Huizen DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND - De luchtbrug van Neder landse hartpatiënten naar Houston (Texas) zal medio mei worden uitgebreid. Nu nog worden twee vluchten per maand gemaakt met in totaal 22 patiënten. Straks zullen per maand vier vluchten met telkens IX hartpa tiënten naar Houston worden geboekt. Deze week is de negentiende groep naar Amerika vertrokken. Dat brengt het totaal aantal Nederlanders dat sedert het bestaan van de luchtbrug door hartchirurg dr. Denton Cooley is behandeld, op 172. Bijna 65 procent van alle patiënten komt uit Brabant en Lim burg. Cooley heeft de Nederlandse Hartpatiën tenvereniging, die de luchtbrug organiseert, schriftelijk laten weten dat een verdubbeling van het aantal Nederlandse patiënten, opera tief gezien, geen probleem is. Wel moeten extra cardiologen worden aangetrokken voor de voor- en nazorg. Tot nu toe zijn slechts vier van de door Cooley geopereerde Nederlandse patiënten overleden. Drie van hen werden in Nederland niet operabel geacht. Vijftien andere patiën ten, die in Nederland waren opgegeven, zijn met succes door Cooley geholpen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Koortsachtig politiek overleg moest gisteravond een crisis over de grondpolitiek voorkomen. De politieke spanning werd in de loop van de dag steeds groter, vooral nadat de Tweede Kamer het kabinet per motie had gesommeerd vanmid dag in de Kamer te verschijnen om het onteigeningswetsontwerp te verdedigen. Aange zien er echter nog steeds geen overeenstemming binnen het kabinet bestond, leek de kans daarop gisteren steeds kleiner te worden. Aan de andere kant waren er ook wel enkele positieve gelui den te horen, maar die werden overstemd door de geruchten over kabinetscrisis, ministers- crisis, geheime onderhande lingen en druk parlementair verkeer tussen het Binnenhof, het ministerie van Justitie waar Van Agt zetelt en het Catshuis. Te midden van al die geruch ten en berichten verklaarde CH-fractieleider Kruisinga Het is nu tijd om een open haard in te bouwen. Bij ons koopt u dié reeds geheel compleet met ronde vuurkorf en as- lade voor 485.- incl. BTW. Tegelhuis Breda, Wilhelmi- nasingel 37, tel. 076-130405. Tuincentrum L. de Bont paaltjes Bosschendijk 140, Ouden bosch. Tel. 01659-2512. buien Veel bewolking. Plaatselijk een bui. Matige zuid-zuidwestelijke wind. Maximumtemperatuur 13 graden. binnen-/buitenland-2 Tealtronic draait op kleiner schaal verder. binnen-/buitenland-3 Diagnose van de „Haagse ziekte" binnen-/buitenland-4 Sjtern-tribunaal gaat ondanks vrijlating toch door binnen-/buitenland-5 Congrespartij van Indira Ghandi verkijkt zich op de betekenis van minderheden. show en zo Goud maakt Herman van Veen niet bezadigd sport-1 Wereldprestatie Gerrie Knetemann merijntje 0/6 zaal< in Roosendaal stinkt. (die niet meemocht met KVP- leider Andriessen en AR-leider Aantjes naar premier DenUyl) dat de situatie „buitengewoon moeilijk is". Sinds het bestaan van het kabinet-Den Uyl is de situatie niet zo verward en zo gevaarlijk geweest. Kruisinga wilde zich niet aan voorspel lingen wagen over de al dan niet goede afloop van het con flict, vooral ook niet omdat het kabinet vannacht of hedenoch tend de knoop zal moeten doorhakken. AR-fractieleider Aantjes had na afloop van het gesprek met premier Den Uyl nog hoop dat het kabinet er uit zou ko men. Hij baseerde die hoop op het feit dat het kabinet gister avond opnieuw bijeenkwam. Over de inhoud van het ge sprek met Den Uyl wilde hij geen concrete mededelingen doen. Op de vraag of er nog een kabinetscrisis inzit zei Aantjes dat het geschil zakelijk nog uiterst moeilijk lag, maar dat sfeer bij alle betrokkenen nog aanwezig is om er uit te komen. Andriessen, Aantjes en Kruisinga hadden gistermid dag overleg met minister Van Agt, die daardoor niet in de Kamer verscheen om de wet op de ondernemingsraden als me deondertekenaar door de Kamer behandeld te horen. Daarna vertrokken Andries sen en Aantjes naar het Cats huis voor overleg met premier Den Uyl. Later kwam het ka binet - althans een groot deel daarvan - bijeen om het laatste voorstel van Van Agt te be spreken. Een erg „redelijk voorstel", aldus Kruisinga. Te zelfder tijd kwamen ook de drie CDA-fracties in de Tweede Kamer bijeen. Daar was men pessimistisch. Ook de PvdA-fractie kwam bijeen. Kernpunt van het conflict is nu al lang niet meer het al dan niet opnemen van de zoge naamde negatieve ontwikke lingsschadevergoeding in het wetsontwerp. De PvdA heeft zich daar bij moeten neerleg gen. Deze fractie wil echter in ruil voor dat „compromis" een aantal correcties op onbillijk heden uit het wetsontwerp ha len, want anders is het „dubbel op". Daartegen verzetten de CDA-fracties zich echter en minister Van Agt als lijsttrek ker van het CD A - kan niet an ders dan zich daar achter stel len. Volgens sommigen wordt de sfeer ook binnen het kabinet steeds harder. Premier Den Uyl trachtte tot nu toe door tijdrekken een crisis te voor komen, maar dat zit er nu niet meer in. Er zijn de volgende mogelijkheden: het kabinet gaat voor Van Agt door de knieën met het risico in con flict te komen met de grootste regeringspartij PvdA, of het kabinet stemt over de diverse varianten die sinds enkele weken van heinde en ver zijn aangedragen, waarbij Van Agt de opdracht krijgt dat vandaag in de Kamer te verdedigen, of Van Agt weigert dat waardoor hij in feite moet aftreden als minister. Of - maar dat lijkt niet waarschijnlijk - het kabi net trekt het wetsontwerp in. (Zie ook binnen- buitenland-2) (Van een onzer verslaggevers) ROOSENDAAL - De lucht boven Roosendaal en omgeving zal - wanneer niet wordt ingegrepen - binnen enkele dagen vergeven zijn van de penetrante stank van rottend vlees uit de stilgelegde koelcellen van Broosmeat b.v. en Rowoc b.v. aan de Spoorstraat in Roosendaal. Directeur Piet Broos in zijn koelcellen. (Van onze redactie binnen land) DEN HAAG - Alle lidstaten van de Europese Gemeenschap hebben hun grenzert gesloten voor levende varkens en var kensvlees uit Nederland. Het invoerverbod zal tot eind maart duren. De lidstaten zijn tot dit be sluit gekomen in verband met de varkenspest die in sommige delen van ons land heerst, aldus gisteren het ministerie van Landbouw. Zoals bekend heeft minister Van der Stee al een algeheel (landelijk) ver- voerverbod voor biggen uitge vaardigd en een entgebied aangewezen (ten zuiden van de lijn Breda-Tilburg tot de Bel gische grens), alsmede een ver- voerverbod voor varkens in dat gebied. (ADVERTENTIE) WR0VINCIE ZEELAMP Hebt u MIUEUSCLACKTEN? Bel dan 01100-14444 (voor de Bevelanden, Schouwen-Duive- land en Walcheren) of 01150-4444 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen) BRUSSEL - Voor Feyenoord lijkt het seizoen definitief verloren. RWDM schakelde gisteravond de Rotterdamse ploeg uit voor de UEFA-cup: 2-1, hoewel de toekomst voor Feyenoord er rooskleurig uitzag toen De Jong 0-1 scoorde (foto). Een strafschop, vijf minuten voor tijd, velde het vonnis over de Rotterdammers. FC Brugge, de Belgische vertegenwoordiger in de Europa Cup 1, werd uitgescha keld. Borussia Mönchengladbach won in Brugge met 0-1. BOERSMA DOET OP CDA (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG - Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft gisteren op de grote christen democratische fracties in de Tweede Kamer een dringend beroep gedaan de bezwaren tegen een artikel in het wet sontwerp herziening onder nemingsraden dat een op schortingstermijn regelt, te laten varen. In een wijzigings voorstel had Boolvink, de woordvoerder van de CDA- fracties, dinsdag de regering gevraagd het artikel te schrap pen. In dat artikel is geregeld dat een ondernemingsraad tegen bepaalde besluiten van de on dernemer in beroep kan gaan, waartoe een besluit twee weken kan worden opgeschort. 'Minister Boersma, die met de dreigende breuk van het kabi net Den Uyl over de grondpoli tiek in de gedachten, wat fut loos sprak - merkte in het bij zonder tegen Roolvink op dat de opschortingstermijn in het kabinet zeer zorgvuldig is af gewogen. „Het is een wezenlijk element van ons politieke compromis over de onderne mingsraden", aldus de be windsman. Roolvink toonde zich aan het eind van het debat niet tevre- (ADVERTENTIE) Rijst kilokarton droogkokende langgraanrijst NU 179 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Bij de behan deling van de wijziging dienst plichtwet in de Tweede Kamer bleek gisteren veel instemming te zijn voor het voorstel van het PvdA-kamerlid De Vries om in de toekomst dienstplichtige jongemannen zelf te laten be palen op welke leeftijd zij, de militaire dienst willen begin nen, de keus blijft in dat voor stel beperkt tot de 18, 19 of 20 jaar. De wijziging die de regering thans in de wet wil aanbrengen houdt een verlaging van de op komstleeftijd in van 20 tot 19 jaar. Staatssecretaris Van Lent heeft eerder al gezegd dat De fensie zich in algemene zin in die keuzemogelijkheid kan vinden. Maar voorlopig wil hij toch de leeftijd van 19 jaar aanhouden. De huidige tekst van de dienstplichtwet laat namelijk toe, dat gevraagd kan worden om een jaar eerder of later te mogen opkomen. Maar op een dergelijk verzoek kan gunstig of ongunstig beslist worden. De wijziging van de dienst plichtwet is mede voorgesteld uit bezuinigingsoverwegingen. Een vervroeging van de op komstleeftijd geeft een bespa ring van 40 miljoen per jaar. den met het antwoord van zijn geestverwant Boersma. Rool vink had dinsdag namelijk als voorwaarde voor intrekking van zijn amendement gesteld dat de minister met goede ar gumenten voor handhaving van de opschortingstermijn moest kómen. Minister Boersma gaf gisteren evenwel de indruk dat hij de moeilijke punten in het wetsontwerp volgende week bij de artikels- gewijze behandeling wil aan snijden, dit in afwachting van de resultaten rond de gesprek ken over de grondpolitiek. Het dringend beroep dat de minister op de grote christen democratische fracties deed zag men in Den Haag dan ook meer als een formaliteit. Ook zei Boersma dat de twee weken opschortingstermijn een ge middelde is tussen vier weken waar de PvdA aan wil, en de nul weken, waar Roolvink om vroeg. Met PvdA-woordvoerder Poppe was de minister het eens dat van de opschortingster mijn een preventieve werking uitgaatomdat de ondernemer zich eerst wel eens zal beden ken een besluit tegen de zin van de ondernemingsraad door te drukken. De koelcellen, waarin bijna tweehonderdduizend kilo gram vlees en slachtafval ligt opgeslagen, werken niet meer, omdat het ge meentelijk energiebedrijf afgelopen maandagmiddag de stroomlevering aan beide vennootschappen heeft gestaakt wegens ach terstallige betalingen. Directeur Piet Broos van Rowoc en Broosmeat is niet van plan enige maatregel te nemen om de verwachte stank te voorkomen. „Ik kan trouwens niks doen", zegt hij desgevraagd, „want waar moet ik heen met tweehonderdduizend kilo vlees dat al aan het beder ven is". „Bovendien moet je hier voor miet bij mij zijn, maar bij de bank Van Lansehot", aldus Broos. „Die heeft ge weigerd de stroomnota te betalen. En daarmee snijden ze zich in d'r eigen vlees, omdat die vleesvoor- raad niet meer van mij is, maar van Van Lansehot". Broos licht toe dat hij gis teren zelf het faillissement van Broosmeat B.V. en Rowoc B.V. heeft aange vraagd, bij de rechtbank in Breda. Als schuldeiser van de twee vennootschappen is Van Lansehot aldus Broos, min of meer (mede) eige naar van de hele vleesvoor- raad. „Van Lansehot had er alle belang bij die voorraad te redden door die nota te betalen. Maar daar is het nu te laat voor", zegt Broos. „Als je nu in de buurt komt van de koelcellen, komt de stank je al tegemoet". Van de zijde van de ge meente Roosendaal werd als commentaar gegeven dat vele malen geprobeerd is de rekening van gas, water en elektriciteit be taald te krijgen. Toen dit uiteindelijk niet lukte is overgegaan tot het afsluiten van de stroom- en gasvoor- ziening. Uit het oogpunt van volksgezondheid is de levering van water niet ge staakt. Directeur J. Hopstaken van Van Lansehot - regio Roosendaal was niet bereid in dit stadium commentaar te geven. ST.-ANTHONY (AFP/UPI) - Het Canadese ministerie van Visserij schat dat op de eerste dag van de „zeehondenjacht" door Canadezen 6.030 zeehon debaby's zijn doodgeknuppeld en 5.900 door de Noren. Een totaal dus van 11.930. (ADVERTENTIE)' l jl Bij "n roombotércake' 'n eierdopje kado ■y Nu1 duur wel heerlijk 1 I I I I I I I I I I I I S. HIERLANGS UITKNIPPEN De naam van de nieuwe abonnee is: We hebben in dit super-wetenschappelijke serietje nog te weinig aandacht besteed aan de specifiek Brabantse uit drukkingen, spot- en schertswoorden. Voor lange, dikke en kleine mensen bijvoorbeeld is er in het Brabants een schier onuitputtelijke reeks benamingen. „Een gits" bijvoorbeeld noemen ze in de Kempen een lange slungel, een lange lummel, noemen ze daar een „een labbediezwier". Een lange vrouw is een „lange sliet", een lange agent is een „strijkplank". Iemand die klein van gestalte is, is een knuddeI" of een „krabbedod- der" en een heel klein manneke is een „petieterke" of een „pludderke". Een dikke vrouw is een „mafkoei" en een liesbuikis een dikke, vette vent. De Stem is er voor prullekes, strijkplan ken en mafkoeien. Straat: Woonplaats: en wil het abonnementsgeld betalen 1 O per maand 13,36) per kwartaal 39,70) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door: Naam: Straat: Woonplaats: U wilt ontvangen: Parker balpen Tonnetje (aankruisen wat u wilt hebben) Deze bon in open enveloppe (zonder postzegel) opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer J'12, Breda B Ais u een nieuwe abon nee aanbrengt ontvangt u naar keuze een Parker balpen of een alleraar digst in-en-uit-elkaar- zet-tonnetje.

de Stem | 1977 | | pagina 1