I Fords zonen vallen goec i Long zonder verrassing Coureur Paul Newman „POPDONDER" UITGEBREID Keus uit twintig tv-netten Graaf Victor (4) -at is uw (iiIiIpii waard m- Connie Francis legt zich neer bij sc hikking <9s grote bedriegers E60N UUKEN Muziek en informatie voor jongeren iheepsberichten FRANKRIJK )REIGT VS Samenstelling: Eugène Loomans en Dirk Vellenga Luxemburg M>ida 28 700 ono. Bermuda New York, Dallia 28 vn. Inmere nr. Liverpool baai, lltadrecht 28 600 nw. Am- Irdam eil. nr. Durban, Dione [660 zo. Colombo nr. Sydney, Itch Mate 1 100 w. Haust- hm nr. Middlesbrough, Esso naire pass 28 Mozambique Lavera, Esso Europoort 28 I nw. Luderitz baai nr. Bah- In, Esso Nederland 28 60 nw. lib ai nr. Bas Tanura, Esso Iba 21 thv. Majorca nr. Bah- In, Flevoland 28 285 zw. Las Tlmas nr. Hamburg, Fulgur 1 Rotterdam nr. Port Har- urt, Getafix 28 75 zo. Aden I. Ras Tanura, Hermes 28 200 |o. Sta. Maria (Az.)nr. Bonai- Kelletia 28 vn. Singapore I. Bunyu, Kermia 1 te Stan- [w, Kylix 28 175 zw. Lissabon Lagos, Moordrecht 28 te brdeaux, Mytilus 28 90 z. bmoro eil. nr. Perz. Golf, ledlloyd Niger28 130nw. Lis- Ibon nr. Le Havre, Ondina 1 |0 z. Kiushu nr. Onahama, noba 28 vn. Curasao nr. St. kmes, Patro 28 vn. Corpus |hristi nr. Curasao, Spaarne- erk 28 vn. Duinkerken nr. [lissingen, Straat Nagoya 28 50 zw. Diego Garcia nr. Sin- [ipore, Straat Singapore 28 60 Surabaja nr. Brisbane, [traat Tauranga 289 72 wzw. peetown nr. Vigo, Talamanca ass 28 Guadeloupe nr. Cris- |)bal, Thameshaven 28 190 Fernando Noronha nr. ntwerpen, Walcheren 28 vn. lichardsbay nr. Duinkerken, ieldrecht 1 210 ozo. Albany Geraldton. Vm dollar 2.44-2.54 Sng. pond4.15-4.45 3elg. Fr6.64-6.94 3M' 102.50-105.%50 Lire 26.00-30.00 Port, esc5.70-7.45 3an. dlr2.33-2.43 LR.FRC 48.75-51.75 £w.frc96.00-99.00 Zweedse kr57.25-60.25 ■loorse kr46.00-49.00 Jeense kr40.75-43.75 5ost. sh14.59-14.89 Spaanse pes3.41-3.71 Irieks dr6.10-7.35 Fin. mark64.00-67.00 IJoeg. dinar12.00-14.25 PARIJS (REUTER) - Frank- I rijk heeft de Verenigde Staten I dinsdag gewaarschuwd dat de I betrekkingen tussen beide [landen ernstig zullen worden I aangetast als het Brits-Franse I supersonische verkeersvlieg- I tuig Concorde niet in New York zal mogen landen. Als de autoriteiten van de I staat New York, die op 10 maart een beslissing zullen nemen, geen landingsrechten voor de Concorde zullen toe staan, zal Frankrijk dit be schouwen als een weigering van de Amerikaanse regering. Dit heeft de Franse minister van vervoer, Marcel Cavaille, aan verslaggevers meegedeeld. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Louis de Gui- ringaud, zinspeelde er maan dag op dat Frankrijk in dat geval mogelijk vergeldings maatregelen zou nemen. Minister Cavaille vroeg zijn Amerikaanse ambtgenoot, Brock Adams, maandag of pre sident Carter zijn invloed bij de gouverneur van New York, Hugh Carey, wilde aanwenden om landingsrechten te krijgen. weer nsdag ïandel e zien markt eerder astere ionale üliede 36,30. na de 1976 ging ,24,20. :er op dub- erwijl -edko- KLM iwinst maar halve 70, in De moes- Deli HVA :heep- e ver klein. Naast een onveranderde koers van fill voor KNSM en verliesjes van f 0,50 resp. f 1 voor HAL en Van Omme ren, kwam er een winst voor vanf 0,30 voorNSU. Natio nale Nederlanden noteerde een dubbeltje lager. Van de banken was ABN f 1 lager op f 307, waartegenover Amro Bank f 0,30 steSg tot f70,10. De lokale markt gaf over wegend iets hogere koersen te zien. Opnieuw waren de uitgeverijen goed gestemd, met uitzondering van NDU, die een paar gulden moest prijsgeven. Wegener, Klu- wer en De Telegraaf konden verder oprukken, terwijl AUDET het nog het beste deed met een winst van f 5 op de bekendmaking van een verdubbeling van de winst en een hoger divi dend. Het hogere dividend bij Bredere Ver. Bedrijven over het hogere kapitaal leverde een winst van f 10 op. Ge vraagd in de markt lagen verder ook Holec, Duiker, Bontweverij en Macintosh. Aan de verlieszijde vielen vooral AIR en Kappa op. De actieve markt had gedu rende beurstijd overwegend de neiging tot een zeer lichte stijging. Aan kop ging hier bij KLM, die spoedig op een winst van f 2 stond. Jack Ford, de 24-jarige niet meegedeeld. Hij zal uit zoon van oud-president Ge- gever Armstrong helpen met raid Ford, is benoemd tot as- marketing, verspreiding en sistent van de uitgever van advertering en bij het op het tijdschrijft „Rolling Sto- poten zetten van een nieuw ne", een ook in Nederland tijdschrift voor buitenleven, bekend maatschappij kritisch blad. Een aardige In het begin van de maand bijkomstigheid is dat „Rol- werd Jacks 20-jarige broer, ling Stone" zich bij de presi- Steve, door een televisie- dentsverkiezingen sterk maatschappij in Hollywood heeft ingezet voor Jimmy aangetrokken als rodeoster Carter. in een cowboyserie voor de Wat Ford gaat verdienen is televisie. mm,. Steve Jack i Sinds Robert long opzien baarde met zijn eerste lang speelplaat waarop hij vrij moedig zijn homofiele geaard heid bezong en zijn afkeer van reactionaire, stijf-christelijke ouderlijke huizen niet verhul de, heeft hij er wel voor ge zorgd, dat hij voortdurend in de picture bleef. Niet vrij van enige pedanterie liet hij zich veelvuldig interviewen om zijn eigen bevrijdheid aan den volke uit te dragen. Je zag zijn opvallende krullebol ook dik wijls op TV en tijdens schouw burgoptredens, die een eigen, meestal jeugdig, publiek trok ken, kon je constateren, dat het beter is naar zijn fraaie stem op de plaat te luisteren dan hem „live" te zien optreden. Want ook op de planken legt hij die pedanterie aan de dag terwijl hij de nodige warme theate ruitstraling mist. De verrassing van de thema tiek van zijn beginoptreden, begint er wat af te raken, hoe wel hij nog altijd mooie liedjes maakt. Zoals dat bij alle klein kunstenaars het geval is, die zich blijven herhalen, begin je met spanning het moment van vernieuwing af te wachten. Dat is nog steeds niet gekomen. Daarvan getuigt ook Long's nieuwste langspeelplaat (op Emi-Bovema) met de titel „Le venslang", waaraan een poster van de jonge Adonis werd toe gevoegd. De tien liedjes zijn erg mooie gearrangeerd door Erik van der Wurff, terwijl een groot orkest waarin Long's vaste combo is opgenomen, fraaie dingen laat horen, Ro bert zingt er weer zeer muzi kaal op en met een bijzonder nauwkeurige articulatie, bijna te gladpolijst overigens naar mijn persoonlijk gevoel, maar de teksten lijken nog allemaal precies op die van zijn eerste liedjes. Daarnaast ontbreekt ditmaal de echt pakkende me lodie, waardoor ik me niet kan voorstellen, dat je „levens lang" erg vaak op de draaitafel zult leggen. Evenals het geval was bij het programma „En dat is twee" (met Nelleke Burg), waarin al deze liedjes al te beluisteren waren, voel ik me nog het meest aangesproken door het nummer „Thorbeckeplein", dat door zijn trieste muzikale en tekstuele inhoud op je ge moed werkt. Het gaat over een jongen, die omwille van de maatschappij een vrouw heeft, Robert hong maar het nauwelijks opbrengt zijn liefde voor het eigen ge slacht te onderdrukken. Als het te erg wordt, gaat hij naar de ik-figuur uit het liedje bij wie hij dan de kracht vindt om er weer tegen aan te gaan. Hij heeft hem leren kennen op het Thorbeckeplein. „Pa" is nog- weer eens zo'n liedje waarin de ergernis over zijn opvoeding op de bekende, wat aanmatigende Long ma nier, wordt bezongen, overi gens toch met een mild heim wee naar die stomme pa, die er allemaal maar niets van be greep. Geen slechte plaat, maar ook geen aanwinst om je langdurig aan te vergenoegen. MARJAN MES De bekende Ameri kaanse filmacteur Paul Newman staat hier met een biertje in zijn hand bij te komen van de 24- uurs race in Daytona. Paul bestuurde een Fer rari die op de vijfde plaats eindigde. De 52- jarige filmster beoefent de autosport al jaren, maar nu schijnt hij de zaak echt professioneel aan te pakken. Newman treedt wat het racen be treft in de voetsporen van collega Steve Mc Queen die al jaren aan beroepswedstrijden deelneemt. Zijn filmcar rière zal er niet onder lijden. Ondanks het floppen van de film „Buffalo Bill", waarin Paul Newman de hoofd rol speelde, is hij nog steeds een veelge vraagde acteur. NEW YORK - De Ameri kaanse zangeres Connie Fran cis krijgt van de Howard- Johnsonmotels 1.470.000 dol lar in een minnelijke schikking buiten de rechtbank om voor het leed dat haar in een van de motels van het concern is over komen. De 37-jarige miss Francis stemde met de schikking in aan de vooravond van de behande ling van haar zaak in hoger be roep. Howard-Johnsonmotels was in beroep gegaan van de toewijzing van 2.500.000 dol lar schadevergoeding aan Connie Francis door een ge rechtelijke jury. De zangeres werd in novem ber 1974 in haar appartement in het motel van Johnson in Westbury, New York, waar zij tijdens een optreden verbleef, aangerand. Zij diende een aanklacht in omdat zij de vei ligheid van de Johnsonmotels" onvoldoende vond. De advocaat van miss Fran cis, Richard Frank, had haar geadviseerd het aanbod van de firma aan te nemen omdat het hof van beroep wel eens zou kunnen vinden dat twee en een half miljoen dollar aanzienlijk meer was dan de reële waarde van de kwetsuur. Gisteravond heeft de VARA op Hilversum 3 een nieuw programma uitgezon den met muziek en informa tie voor jongeren. Het pro gramma „Popdonder is tussen negen en elf uur op elke dinsdagavond te beluis teren. Medewerkers zijn Koos Zwart (die eerder tus sen tien en elf „Popdonder" presenteerde), Wubbo 't Hart en Paul Witterman. De bedoeling is een pro gramma te maken met een begrijpelijk en evenwichtig pakket informatie en ont spanning. De muziek beslaat zo'n 70% van het programma en het overige deel wordt ge vuld met informatie, repor tages, actualiteiten en com mentaren voor en door jonge ren. „Popdonder komt voort uit ervaringen die op ver schillende plaatsen in het VARA-radioprogramma zijn opgedaan met betrekking tot de informatieverstrekking en uitdieping over zaken die vooral een jonger publiek aangaan. „De ervaring leerde dat een grote groep jongeren met een relatief lage opleiding met informatieve uitzendin gen moeilijk te bereiken is, terwijl het vooral om die groep gaat die door aan spreekbare informatie hun achterstand zouden kunnen inlopen. Anderzijds zijn er ook veel schoolgaande jonge ren die hun voordeel zouden kunnen doen met wat meer op de maatschappij gerichte informatie en ook voot oude ren is het nuttig dat zij kennis kunnen nemen van dit soort zaken, tot meerder weder zijds begrip", aldus de sa menstellers. „Popdonder is eigenlijk een samenvoeging van on derdelen uit „Naehtelefoon" van Wubbo 't Hart (waar het vooral om persoonlijke pro blemen ging), Popdonder van Koos Zwart en de actualitei tenrubrieken van de VARA- radio. De programma makers willen „die indivi duele problemen naar een veel breder niveau tillen". Over een paar jaar kunnen we in Nederland kiezen uit een stuk of twintig televisie-programma's. Technisch is het allemaal rond, het hangt er nu vanaf hoeveel geld men bereid is uit te geven aan de nieuwe ontwikkelingen. De drastische uitbreiding van het tv-aanbod is natuurlijk ook een politieke zaak. Er zal nog lang gepraat, gedacht en geschreven worden voor we straks, net als de Amerikanen van net naar net kunnen snellen. De techniek stelt ons in staat om de tv-programma's niet langer uit te zenden via tv- torens, met hun beperkte reikwijdte, maar via tv- satellieten, die roerloos boven de evenaar hangen. De programma's worden door een grondstation naar de satelliet gezonden, daar ver sterkt en via een andere gol flengte teruggestuurd naar een flink stuk aardoppervlak. Met een parabolische an tenne (een omgedraaide para plu van metaal, prijs op het ogenblik zo'n 750 gulden) kan iedereen de tv-golven van de satelliet opvangen. Voor ons in Nederland zou dat betekenen, dat we alle Ne derlandse, Duitse, Belgische, Franse en Luxemburgse (en mogelijk ook Britse en/of Scandinavische) programma's rechtstreeks in huis kunnen krijgen. Wel hebben we daarvoor dan ook nog een nieuwe tv- Ontvanger of een voorzetappa- raat nodig. Want de golfleng ten van de satellietzenders lig gen in het zogenaamde GigaHerz-gebied, die we met de bestaande ontvangers niet kunnen „pakken". Iedereen is het erover eens: de satelliet-tv komt er. Maar zonder slag of stoot gaat het niet. Een satelliet kost, inclu sief de raket die hem in een baan om de aarde moet bren gen, 150 miljoen. Voor uitge strekte, dun-bevolkte landen, die nog geen net van tv-zend- installaties op de grond heb ben, is een satelliet goedkoper dan een hele serie tv-torens. Maar voor een land als het onze is een satelliet niet zo hard no dig. Verder moeten centrale an tennesystemen voor satelliet ontvangst geschikt gemaakt worden. De meeste installaties van dit moment zijn geschikt voor het doorgeven van een beperkt aantal programma's. Voor satelliet-ontvangst is, behalve een parabool-antenne, een uitgebreide versterkerin stallatie nodig. En de vraag is dan wie er beslist hoeveel zen ders er uit de ruimte worden geplukt en welke. Beslist de beheerder van het centrale antenne-systeem of kunnen de gebruikers bepalen wat zij wil len ontvangen. En ook hier geldt: wat gaat het allemaal kosten? Tenslotte zijn er natuurlijk de politieke verwikkelingen. Onlangs is daarover op een in ternationale conferentie al uitvoerig gesproken. Het pro bleem is, dat verschillende landen willen voorkomen, dat via satellieten „ongewenste" programma's bij hun bevol king terecht komen. Er dreigen al verschillende ,,probleem"-satellieten te ver schijnen; de Russen willen be paald niet dat een „Voice of America" hun gebied gaat be strijken, een Mohammedaanse tv-zender of een Vaticaans programma met grote reik wijdte zullen bezwaren van andere landen kunnen ver wachten. Luxemburg heeft op de omroep-satelliet conferentie in Genève vijf tv-kanalen toe gewezen gekregen. Het ziet er naar uit, dat de Luxemburgers die kanalen willen gaan ge bruiken voor commerciële tv- programma's, die 24 uur per etmaal een groot deel van West-Europa gaan bestoken. De Luxemburgse program ma's zullen behalve het eigen landje heel Frankrijk, België, Nederland en West-Duitsland kunnen bereiken. Door dat grote bereik zou den ze een publiek van vele tientallen miljoenen kunnen krijgen. Ze zouden exclusieve programma's kunnen kopen (dure shows, sportevenemen ten als Europacup-voetbal, succesvolle series) die door de sponsors betaald zouden moe ten worden. Die sponsors zou den dan (net als in Amerika gebeurt) tijdens die program ma's reclameflitsen kunnen uitzenden. De 365.000 inwoners van Luxemburg zullen voor die commerciële tv zelf niet hoe ven te betalen. Dat zullen de andere Westeuropeanen doen: indirect door artikelen te kopen van bedrijven, die via TV-Luxemburg reclame maken en de kosten van die re clame in hun verkoopprijzen hebben doorberekend. In de Europese omroepwe reld ziet men de Luxemburgse plannen met zorg tegemoet. Want als de Luxemburgers (die al over contracten aan het onderhandelen zijn met grote Amerikaanse programmama kers) succes hebben met de commerciële tv, wat gebeurt er dan met de reclame-tv van bij voorbeeld Nederland en West-Duitsland? Wat gebeurt er met de kwaliteit, als kijkcij fers doorslaggevend zijn? Volgens de in Genève geslo ten overeenkomsten mogen de Luxemburgers al op 1 januari 1979 hun commerciële tv- satelliet in een baan om de aarde brengen. Het zal nog wel een paar jaar later worden, maar in Westeuropees omroep land voelt men de Luxem burgse adem al in de nek. Intussen had de Amerikaanse F.B.I. een lijvig dossier over Lustig samengesteld. Hij was zelfs een keer of wat gearres teerd, maar het was altijd on mogelijk gebleken, met vol doende bewijsmateriaal te komen om hem te kunnen ver oordelen, voornamelijk omdat zijn slachtoffers er niet over dachten, zich te melden. Toen bleef het jarenlang stil rond de graaf; hij opereerde zelfs niet onder een van zijn schuilna men. Was hij van inzicht ver anderd en een respectabel bur ger geworden? Of had hij het terrein van zijn activiteiten weer naar Europa verlegd? Naarmate de tijd verstreek, vergat de F.B.I. bijna de hele Lustig. In 1934 riep de geheime dienst van het Amerikaanse ministerie van financiën zes tien van zijn hoofdagenten naar Washington, om hen in een speciale groep onder te brengen; een hooggeplaatst of ficier, Robert Godby zou er de leider van zijn. In het hele land waren grote hoeveelheden valse dollarbiljetten opgedo ken, tot een waarde van "naar schatting honderdduizend dol lar per maand. Het ging om honderddollarbiljetten, zo vakkundig nagemaakt, dat de plattelandsbanken er volledig waren ingelopen; alleen de ex perts van de verrekeningskan toren konden ze van de echte onderscheiden. Vergelijkingen met vroegere vervalsingen wezen in de richting van een zekere Williams Watts, een ge diplomeerd farmaceut, die een tijd lang etiketten van whisky- flessen had gemaakt voor Al Capone. Niemand wist, waar hij zich tegenwoordig ophield; hij was altijd een teruggetrok ken mens geweest, met weinig vrienden en hij had niet de ge woonte, zijn geld over de balk te gooien. Maar jaren geleden had é-en man wél veel contact met hem gehad: Victor Lustig, 't Leek erg onwaarschijnlijk, dat de graaf zich met een zo riskante zaak als valse munte- rij zou inlaten, maar wanneer ze hem vonden, bracht hij hen misschien op het spoor van Watts. De jacht op Lustig be gon. Eerst leverde het niets op. Maar toen ontdekte de politie van Pittsburgh, dat hij had samengewerkt met een „ma dame", een vrouw, die een ver dacht huis dreef. Ze hadden ruzie gekregen en „madame" was uit de stad verdwenen. Ook Lustig had de benen ge nomen. Maar de New Yorkse zedenpolitie kwam de dame op het spoor: ze stond nu aan het hoofd van een gerenommeerd bordeel, dicht bij Park Avenue. Haar telefoon werd afgetapt en het huis stond onder bewa king. Wekenlang gebeurde er niets, dat de politie dichter bij Lustig bracht. Maar op een dag werd madame opgebeld door een „Mr. Frank", die zei, dat hij even langs kwam. 's Mans nauwelijks merkbaar buiten lands accent deed de luiste rende agent zijn oren spitsen. Inderdaad was het Lustig, die voor het huis opdaagde. Maar zijn instinct moet hem hebben gewaarschuwd, dat hij werd geschaduwd: hij verdween in een zijstraat en sprong in zijn auto, die hij daar had gepar keerd, met de chauffeur achter het stuur en lopende motor. Voor de agenten dicht genoeg waren genaderd, reed de wagen weg. Puur toeval bracht hen een paar dagen opnieuw met hem in aanraking. Ze her kenden zijn auto toen hij er gens langs het trottoir stopte en haalden hem eruit. „Wat kan ik voor u doen, heren?" vroeg hij, kalm als altijd. Een dag en een nacht werd hij on dervraagd. Het was hoogst amusant, hem met verve en kele van zijn vermakelijke avonturen te horen opdissen, maar de rechercheurs werden wanhopig van hem; elke keer als ze met valse bankbiljetten en de naam Watts aankwamen, beweerde hij, niet te weten waar ze het over hadden. Uit eindelijk gaf hij toe, dat hij Watts wel had gekend, maar helemaal niet wist, waar de man nu zat, behalve dat het Achttiend e-eeuwse kwakzalvers, negentlende-eeuwse politieke oplichters, twintigste-eeuwse financiële frauders - loonden ze niet haarscherp de voosheid van de maatschappij, zowel als de lichtgelovigheid van hun tijdgenoten aan? wel eens ergens in de buurt van de Hudson kon zijn. Godby's agenten stelden hem een ruil handeltje voor: zonder iets de finitiefs te beloven, verzeker den ze hem van de erkentelijk heid van de autoriteiten, als hij hen een handje hielp bij het op sporen van Watts en de platen waarop het valse bankpapier was gedrukt. Lustig zei, dat hij zou zien wat hij kon doen, maar dat hij er een tussenper soon bij wilde hebben; hij zou er zelf wel een uitzoeken. En wie kwam zich op Lustigs ver zoek prompt bij het hoofdbu reau van politie melden: „Dapper Dan" Collins, zijn vroegere medewerker. Het tweetal werd alleen gelaten om ongestoord met elkaar te pra ten. Collins vertrok weer, maar beloofde binnen een paar uur terug te zijn. En hij kwam. Uit zijn vestzak haalde hij een sleuteltje. „Dat past op een van de bagagevakken in het Times Square-station van de onder grondse", legde hij uit. De re chercheurs vonden er een pak in, met drie stel drukplaten voor het namaken van bankbil jetten, en voor vijftigduizend dollar aan vals papiergeld. Toen ze ermee terugkwamen, vroeg Lustig: „Kan ik nu gaan?" Niettegenstaande zijn heftige protesten werd hij vastgehouden, beschuldigd van complotteren. Ze brachten hem over naar het Huis van Bewaring in Manhattan. De drukplaten bleken namelijk helemaal niet dezelfde te zijn, die Watts voor zijn perfect ver valste biljetten gebruikt had - het waren verknoeide. Daar mee had de graaf geprobeerd, de mannen van het ministerie van Financiën om de tuin te leiden en de valse munters de gelegenheid te geven, te ont snappen. Hij had verwacht, dan - met dank - zelf te wor den vrijgelaten. Maar terwijl Lustig achter slot en grendel zat, liep de verspreiding van valse bankbiljetten ziendero gen terug. Watts was kennelijk gewaarschuwd - en niemand twijfelde er meer aan, dat Lus tig met hem had samenge werkt. Op een middag zagen de voorbijgangers een man ergens hoog op een vensterbank van het Huis van Bewaring staan. Ze schonken er niet veel aan dacht aan. Het was Lustig, die door omkoperij kans had ge zien, uit zijn cel te komen en een draadschaar in het washok te smokkelen. Daarmee had hij het ijzergaas voor zijn raam doorgeknipt. De glazenwasser poetste met een enorme witte lap ijverig de ruit schoon, on dertussen de straat in het oog houdend. Opeens ontvouwde de doek zich en bleek het een stel aan elkaar geknoopte bed- delakens te zijn, waarvan het boveneind aan de stevige lijst van het ijzergaas was vastge maakt. Enkele tellen later kwam de man omlaag glijden. Een paar mensen bleven staan en keken naar het ongewone schouwspel, maar voor ze van hun verbazing waren beko men, had de graaf, als een cir cusartiest aan het slot van zijn nummer, al een hoffelijke bui ging gemaakt en was om een hoek verdwenen. Lustigs bru tale ontsnapping veroorzaakte behalve een perssensatie ook nog een regeringsschandaal. Henry Morgenthau, de minis ter van financiën en tevens chef van de geheime dienst van dat departement, las Godby en zijn mannen duchtig de les en gouverneur Lehman van New York liet de politie op de mat komen. Al gauw lag de hele stad op de uitkijk naar de graaf en Watts. Bijna drie maanden verliepen, voor er een spoor van hun verblijfplaats werd ontdekt. Toen meende een van de agenten in Pittsburgh een aanwijzing te hebben gevon den. De halve geheime dienst werd erheen gestuurd, aange vuld met f.b.I. mensen en na een korte jacht viel Lustig hun in de handen. Hij had zich in een hotelletje ingeschreven onder de naam Robert Miller. Het was zijn achtenveertigste arrestatie. Hij gedroeg zich als de onschuld in eigen persoon. „Jullie hebben de verkeerde te pakken", hield hij vol toen ze hem ondervroegen. „Al dat ge praat over die Watts en valse dollarbiljetten - wat heb ik daarmee te maken?" Toch werd hij onder zware bewa king naar New York overge bracht. Het zoeken naar Watts ging voort; eerst een paar weken tevergeefs. Toen kwam er plotseling licht in de zaak: in een groot flatgebouw in Union City, met uitzicht op de Hud son, bewoonde een zekere Mr. Ramsay een kamer. Zijn per soonsbeschrijving klopte met die van William Watts. Vroeg op een ochtend gingen zes agenten erheen en drongen de kamer binnen. Aan een tafel bij het raam zat een gebrild mannetje, omringd door ko perplaten en graveerinstru- menten. Uit een kast kwam voor duizenden dollars aan vals bankpapier. Ramsay was inderdaad Watts. Hij had zich al die tijd na Lustigs arrestatie koest gehouden, uit angst, de aandacht op zich te vestigen. De graaf had werkelijk niet precies geweten waar hij woonde; 't was „Dapper Dan", die steeds de biljetten weg haalde van de diverse plaatsen waar Watts ze deponeerde en die ze dan ter verdere distribu tie bij Lustig afleverde. In december 1935 begon in New York het proces tegen Lustig en Watts. Ze hadden niet minder dan één miljoen driehonderdveertigduizend valse biljetten in omloop ge bracht. Watts toonde zich heel inschikkelijk - het spel was nu toch uit. Hij vertelde de waar heid over zijn werk en zijn sa menwerking met Lustig, de „beste verdeler van vals geld die ooit geleefd heeft", zoals hij hem waarderend noemde. Maar zelfs die tweesnijdende lof kon de melacholieke stem ming van de graaf niet ver drijven. Hij was totaal veran derd: zijn rustige, superieure houding, zijn veerkracht en oude charme waren verdwe nen. In de beklaagdenbank zat een vroegoud, vrij onverzorgd uitziend man van even in de veertig, haast onafgebroken somber naar de vloer te staren. De derde dag van de rechtzit ting stond hij op en zonder zijn verdediger erin te kennen, ver klaarde hij zich schuldig in plaats onschuldig. Graaf Victor Lustig maakte de fout van zijn leven, toen hij zich - hoe schrander hij ook mocht zijn - inliet met dingen, waarvoor hij niet in de wieg was gelegd. De man, die kans had gezien, de Eiffeltoren te verkopen, die in de beste krin gen had verkeerd en daar zijn slag had geslagen, was nu in de hiërarchie van de misdadiger- swereld te diep gezonken. Hij werd veroordeeld, het volle pond voor zijn wandaden te betalen - voor de laatste al thans - zijn vroegere stoute stukjes kwamen in de rechts zaal niet ter sprake. Hij kreeg twintig jaar gevangenisstraf; Watts vijftien. In Alcatraz waar hij zijn laatste levensja ren sleet, zag hij een stuk of wat vrienden uit de goede dagen van weleer terug. Een van hen werkte in de gevange- niswasserij. Zijn naam was Al Capone. (WORDT VERVOLGD)

de Stem | 1977 | | pagina 7