DE TREURIGE POSTBODE Shopping tours met North Sea Ferries naar Hull. Muwn TEKENING VAN DE MAAND Vreselijk Lees voor Gekrompen Het papiertje wijnen an de: PAYS'BAS N.V buitenland binnenland miljoen gulden aan prijzen Rechter Al vanaf 199,- per persoon, inclusief hut en maaltijden aan boord. Shopping Tours zijn er van /Col 1 oktober 1976 tot 31 maart 1977. (|pl Vfertrek Rotterdam/ Europoort aQ elke avond zes uur. De volgende morgen al voordelig winkelen in Huil. „Gauw Japie, nög eens roept Pietje en Japie kreunt bijna: „Klurremurremoot, juf frouw Prik wordt grootEr gebeurt niets. Of toch Heel langzaam... Oh, wat gaat dat traag... Jetje bijt nagels, Tonnie kauwt verwoed op de punt van haar vlecht en Japie staart naar zijn ring. Hij is zwart.... Pas als hij een vinnige ruk aan zijn oor voelt, kijkt hij op. Voor hem staat, paarsrood en bevend en zo goed als normaal, juffrouw Prik. „Jou krijg ik nog wel, ik....', begint ze bla zend en sissend, maar verder komt ze niet: de deur gaat open. „Oh, neem me niet kwa lijk", de heer Schelvis gluurt door zijn brilleglazem „Ik dacht zo, het is al kwart voor een, de pauze is een kwartier geleden begonnen en...." Ook krijgt niet de kans om uit te spreken. Hij wordt zowat on dersteboven gelopen door de kinderen, die joelend van op luchting langs hem heenren- nen, de gang uit, de speelplaats over, naar huis. De laatste die vertrekt is juffrouw Prik. Me neer Schelvis staart haar na. „Vreemd", denkt hij, „ik heb altijd gedacht dat ze langer was...." MARJAN DUITEMEIJER et kompas dat daarvoor worden geraadpleegd, t CDA is een christen- cratisch appèl, wat bete dat het zich wil stellen r de kritiek van het Evan- en dat het ook van daaruit appel op de samenleving u wil laten uitgaan. Die elling brengt ons ertoe in situatie vooral twee din- te onderstrepen. de eerste plaats is het onze 'uiging dat veel proble- terug gaan tot het feit dat samenleving te weinig de en heeft vertoond - en toont - van een echte ver- oordelij ke samenleving, samenleving waarin de ntwoordelijkheid wordt ft, die wij dragen voor de ndhouding van God's pping. Een samenleving rin mensen zich voor el- verantwoordelijk weten ok aan elkaar verantwoor- willen afleggen. moeizaam spellend begint Jetje te lezen: - Spreek: Klur- remurremieterig... en alles wordt petieterig., en peuterig en klein - Spreek: klurremur remoot.... dan wordt het snel weer groot... Zoals het moet zijn. - Helaas.... niets van dit al gebeurt wanneer de steen naar zwart verkleurt. En dat ge beurt heel plotseling... Dat hoort zo bij een toverring, daarin schuilt het venijn... „Wat een gek rijmpje vinden ze allemaal, maar Japie staart naar de ring: „Laat es kijken, Pietje". Pietje geeft het ding en Japie schrikt. „Oh jak kes, néé", roept ie, „zonet was hij veel lichter, we moeten op schieten doosje van de plank. „Vlug, vlug roept Japie en Jetje staat te springen van de zenu wen. Met trillende vingers plukt Ger de peuterige juf uit de watjes, maar de spartelende beentjes en slaande handjes kietelen zo verschrikkelijk dat hij haar laat vallen. Nog net op tijd vangt Pietje haar op. Ge lukkig maar, want stel je voor, je zou haar zowat niet meer kunnen vinden en je moest er niet aan denken dat iemand op haar trapte. het papiertje nog waar-ie in zat Misschien staat er wel op hoe we juffrouw Prik weer ge woon kunnen maken". Ze nuwachtig begint Japie aan zijn kleren te frommelen. Hij haalt zijn zakken binnenste buiten, keert zijn tas om, grab belt in zijn zak... Niks. „Mis schien in je jaszak", oppert Je tje, maar ook daar is niets te vinden. Ineens is het hele lo kaal vol speurende, kruipende en bukkende kindertjes; geen hoekje blijft onbekeken en geen tas onuitgepakt. Tenslotte is het Jetje die vindt wat ze zoeken, gewoon in de prullemand. nou maar weer gróót maken, hoor Japie", zegt ze. „Kón ik niet „Ja, maar je hebt haar óók klein gemaakt Alle maal kijken ze naar hun nietig juffrouwtje: een klein beetje zielig is het toch wel. „Ik snap echt niet hoe het gekomen is", zegt Japie ver drietig, „ik dee niks, ik zei al leen maar: klurre- murremieterig, de juffrouw wordt petieterig en toen... Oh néé „Oh, néé zuchten Jetje en Tonnie. „Oh, néé zuchten alle anderen.... „Ja maar..." stamelt Japie. „Hoe kan dat nou Met een van schrik en narigheid open- gezakte mond staat-ie daar en weet niets beters te doen dan te kijken... te kijken... Aan het gewone rumoer in het lokaal is een onverwacht einde gekomen: negentien kleine meisjes en jochies staren met grote, wijde ogen naar de plek waar zoéven nog hun juf frouw Prik stond: Oh lieve hemel toch, oh lieve hemel Er wordt op de deur geklopt en meneer Schelvis steekt zijn bleke hoofd om de hoek: „Waar is juffrouw Prik Wist ik het maar", denk Japie, maar hij zegt: „Ze moest even een boodschap doen, meneer „Hm", bromt het hoofd der school en met een bons gaat de deur weer dicht. De klas blijft doodstil.... Plotseling geeft Jetje een hoge gil en met een ongeloof lijke vaart klimt ze boven op haar stoel en wijst met een bibberend vingertje naar be neden: „Een muis Oh help, een muis Iedereen komt in beweging en Grote Ger gooit dapper een rekenboek in de richting van Jetje... Mis Enda's maar goed ook, want als-ie nog een goed kijkt Ondertussen heeft Japie de ring weer aan zijn vinger ge schoven. De steen is nou heel donker, bijna... Haastig pre velt hij de spreuk van het pa piertje: „Klurremurremoot juffrouw Prik wordt groot -feu,hiatal IM** \M* Het is vreselijk: de toch al zo zwaar getroffen schooljuf is nóg eens tot de helft geslonken. Ze is nog kleiner dan een vin gerhoed. Je zou haar zó met een stofdoek wegpoetsen „Laten we haar gauw ergens in doen zegt Grote Ger en zijn vriendje Kleine Ger knikt: „Anders waait ze nog weg". Ze vinden een kartonnen doosje met roze watten, prikken wat gaatjes in het deksel en zetten het met juf en al veilig in de kast. Dan kijken ze weer naar Japie: ,,'t Is jouw schuld. Jij met dat stomme getover. Je mag helemaal niet toveren, da's veel te gevaarlijk Iedereen is boos en Japie voelt zich diep ongelukkig. Met zijn handen voor zijn ogen begint ie te snikken: „Ik kan er heus niks aan doen: het was toch maar een grapje, ik snap er ook niks van...". „Staat er wat op Wat staat er op Lees voor, lees voor Ze kunnen hun ongeduld nauwelijks bedwingen en ns appèl op de huidige sa- leving is, dat wij aan dat woord geven voorrang ten verlenen, ook al kost misschien een vertraging e uitbouw van onze mate- e levensomstandigheden. durven dat appèl ook te n omdat wij weten dat de ns niet leven kan bij brood en. En terwijl alle kinderen adem loos toekijken, schiet him juf een heel eind de hoogte in, maar verder dan een meter komt ze niet. Met lange passen rent Grote Ger naar de kast en pakt het de tweede plaats willen onderstrepen, dat naar e overtuiging de overheid p haar eigen wijze aan moet ehelpen dat uit onze samen- ing dat antwoord komen De overheid kan het ant- ord niet voor ons en namens ze gehele samenleving 'ver gen. Zij mag het ook niet en. Maar die overheid zal op rechtvaardige wijze de weg eten banen en eventueel rstoringen moeten oprui- n, zodat onze samenleving ter dan tot nu toe aan eigen, elkleurige verantwoorde- kheden kan toekomen. „Oh, fluistert Grote Ger, en hij knielt naast de stoelpoot, „onze juf is gekrompen!" Heel voorzichtig pakt hij het kleine, spartelende mensje van de vloer en zet haar zachtjes op haar eigen tafel. vuurrood van drift staat ze daar te schreeuwen, en het is maar goed dat ook haar stem gekrompen is, want anders zou zeker meneer Schelvis terug komen om te kijken wat er nou weer aan de hand is: „Pak je strafwerkschrift Ga in de hoek staan Doe die kauwgom uit je mond Nee, ze mag dan wat minder lang zijn maar verder is ze beslist helemaal de oude gebleven... Achter in de klas begint Tonnie te giechelen, eerst heel zachtjes maar dan steeds vro lijker en even later rollebollen negentien kindertjes over me kaar heen van de pret. Het is ook een dwaas gezicht: een spinnijdige schooljuffrouw van nog geen vijf centimeter hoog.... Ze lachen tot ze buik pijn hebben. Jetje is de eerste die weer ernstig wordt. „Je moet haar De postbode is niet blij, want hij heeft nooit vrij. Hij sjouwt de brieven, groot en klein. In stad en dorp, daar moet hij zijn. Hij brengt ze zelfs ook over zee, en neemt dan ook pakketjes mee. Dat gesjouw vindt hij niet fijn. Daarom kan deze postbode niet gelukkig zijn. Beste jongens en meisjes, Vandaag staat het laatste verhaal van Marjan Duitemeijer, „Het Toverding", waar je een illustratie bij kunt maken voor de wedstrijd Tekening van de Maand, in de Kleine Stem. Het is vast niet moeilijk om daar iets leuks bij te verzinnen want de mogelijkheden liggen voor het opscheppen. Het spreekt natuurlijk vanzelf dat je het verhaal eerst goed moet lezen voor je aan je tekening begint. Voor de prijswinnaars zijn er weer mooie boeken beschikbaar en mocht een hele schoolklas of groep de kriebels krijgen om mee te doen dan mag dat ook; daar stellen we een speciale groepsprijs (een boek voor de schoolbibliotheek bijv.) voor beschikbaar. Je kunt je tekening inzenden tot 9 maart a.s. Als je meedoet, let dan goed op de volgende punten Maak de tekening op het witgelaten vlak hiernaast; de tekening moet in zwart-wit worden uitgevoerd (liefst met zwarte viltstift); vergeet niet je naam, adres, woonplaats en leeftijd in te vullen onder de tekening; knip je tekening en adres uit en stuur het geheel in een enve loppe naar de Kleine Stem, Reigerstraat 16, Breda; in de linker bovenhoek moet „Tekening van de Maand" worden gezet. De uitslag volgt over 14 dagen Veel succes! „Je bent een idioot en je hebt nog een rare ring .om ook scheldt Jetje woedend. Ja zegt, wat een gekke ring Nou zien ze het allemaal. „Oh", zegt Ja pie, „die ring". Nog nasnuffe lend trekt hij het ding van zijn vinger. „Komt uit de kauwgomballen-automaat, voor een duppie - Gratis To verding - stond er op het pakje. Flauwekul natuurlijk maar ik vond het toch zonde om hem weg te gooien en daarom heb... Wat staan jullie nou weer naar me te kijken Zowel het gedichtje als de tekening zijn gemaakt door Bart van Soest (10 jaar) uit Breda. Jij zult later wel geen vostbode worden, Bart! Wij spreken voorts m het ogramma van de noodzaak n een beheer door personen, oepen van personen en de erheid, hetwelk een maxi- ale dienstbaarheid laat zien n de mensen in de samenle- ng. En vanuit de christen- mocratische visie ontbreken zelfsprekend niet de ver- twoordelijkheden die Ne- -rland en het Nederlandse olk in de wereldsamenleving ebben. Naam Adres Leeftijd Zo probeert het CDA het dament te leggen voor het uis van morgen, waarin de ensen van nu een zodanige laats zullen kunnen vinden, at zij zich maximaal kunnen ntplooien, niet alleen in hun igen belang maar ook in dat an anderen waarmee wij amen deze wereld bevolken. „Toverding... Joh, die ring is een toverring Opgewonden graait Pietje de merkwaardige ring uit Japies hand. „Heb je Woonplaats Eindredactie: Roos Landman. met forse wijzigingsvoorstel len. Het valt dan ook niet te voorspellen hoe het debat zal verlopen. Als de regering alle politieke machtsmiddelen in de strijd werpt om haar doel te berei ken, zal het CDA misschien genegen zijn alsnog door de knieën te gaan. Overigens staan er nog drie andere her vormingsplannen te wachten op parlementaire goedkeu ring; onderwerpen, die bij het CDA geen van alle geliefd zijn (behalve de investeringsreke ning). De regering kan slechts in alle vier de gevallen haar voortbestaan verbinden aan het al dan niet aanvaarden van die plannen. Kleine wijzigin gen zijn toegestaan, maar als die ingrijpend worden vindt de regering de PvdA tegenover zich. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - Morgen begint de Tweede Kamer met de behandeling van het eerste van de vier zoge naamde hervormingswet sontwerpen van het kabinet-Den Uyl. Deze vier - grondpolitiek, vermoge- nsaanwasdeling, onderne mingsraden en investe ringsrekening - moeten het progressieve gehalte van het kabinet bepalen en worden door de progres sieve regeringspartijen PvdA en PPR tevens gezien als een toetssteen voor een hernieuwde samenwerking met de christen democraten na de komende Kamerverkiezingen. Met ander woorden: als een of meer van deze voorstellen het niet zullen halen omdat een of meer christen democratische partijen zich er tegen verzetten, is de kans op een nieuwe coalitie van PvdA en CDA zo goed als verkeken. Volgende week begint men dus met de grondpolitiek. De plannen van het kabinet zijn vastgelegd in twee wetsont werpen: een regelt het voor keursrecht van gemeenten bij eventuele aankoop van gron den ten behoeve van woning bouw, wegenaanleg etc. (eerste ondertekenaar minister Gruy- ters, D'Q6), het andere wil de bestaande onteigeningswet wijzigen, zodat gemeenten straks die gronden kunnen kopen tegen lagere prijzen dan nu het geval is (eerste onderte kenaar minister Van Agt, KVP, CDA-lijstaanvoerder bij de verkiezingen in mei). Allereerst het voorkeurs recht voor gemeenten. Met de voorgestelde regeling wil het kabinet de positie van de ge meenten versterken bij het voeren van een slagvaardig en vooruitziend aankoopbeleid. De gemeenteraad kan straks via een raadsbesluit gronden aanwijzen die onder dat voor keursrecht vallen. Deze gron den moeten bij verkoop het eerst aan de gemeente worden aangeboden. De gronden moe ten wel in een structuur- of be- Grondpolitiek toetssteen samenwerking PvdA-CDA omen. Shlomo Goer, een in- enieur van de universiteit van el Aviv en lid van de commis- ie, zegt dat Jordanië en Israël r beide evenveel schuld aan ebben. „Wij begonnen met et proces toen we het water an de Jordaan ten noorden •an het meer van Galilea gin-> en aftappen en de Jordaniërs oltooien het nu met de Yar- oekdarn". prijzen in de hand te houden. Dat vonden (en vinden nog steeds) ook de christen democraten. Over het uitgang spunt is men het dus weer eens. Alleen de progressieve uitwer king zint het CDA niet. Bij de kabinetsformatie is vastge steld dat in de toekomst grond zou moeten worden onteigend tegen gebruikswaarde. In de eerste regeringsverklaring van het kabinet wordt dat dan ook aangekondigd. Op basis van die regeringsverklaring is het wetsontwerp opgesteld, overi gens pas nadat daarover bin nen het kabinet behoorlijk „geknokt" is. waarde (dus de waarde die op de vrije markt wordt vastge steld) verminderd met een be paald bedrag als gevolg van planologische overheidsbeslis- singen. In ieder geval zal dan iets meer moeten worden be taald dan wanneer men van de gebruikswaarde uitgaat. Ook speelt het CDA met de gedachte om een negatieve ontwikkelingsschade uit te laten keren. Dat is een tege moetkoming omdat er met het onteigenen in het vooruitzicht minder of geen investeringen meer worden gepleegd en de eigenaar in feite schade lijdt. Het kabinet wijst dat echter ronduit van de hand. De enige toezegging - het woord nauwe lijks waard - die de regering wil doen is het aankondigen van een grondige studie, voor dat aanvullende voorstellen kunnen worden gedaan. Er doet zich trouwens wel een rare situatie voor: vol gende week moet minister Van Agt de wijziging van de ontei geningswet „met hand en tand" verdedigen, terwijl hij er privé een heel andere mening op na houdt. Hij heeft al di verse malen laten doorscheme ren het een slecht wetsontwerp te vinden, maar hij is nu een maal gebonden het te verdedi gen. Hij komt dus recht tegen over de fracties te staan, die hij in de verkiezingen als lijst trekker aanvoert. Zo liet hij vorige week nog weten de voorstellen te zullen verdedi gen, omdat het geen socialisti sche zijn maar compromissen. De CDA-fracties hebben nog geen amendementen (wijzi gingsvoorstellen) ingediend, hoewel dat zeker zal gebeuren. Men zal in ieder geval probe ren te sleutelen aan die ge bruikswaarde, daarbij natuur lijk gesteund door de VVD, die het een zeer slecht wetsont werp vindt. Als het CD A echter amendementen van geringe betekenis zal indienen, zal de VVD die niet steunen. Deze partij komt trouwens ook zelf stemmingsplan liggen. Omdat een structuurplan vaak alleen de grote lijnen voor een toekomstige ontwikkeling van een gebied aangeeft, wil de regering dat Gedeputeerde Staten aan een raadsbesluit dat het voorkeursrecht betreft z'n goedkeuring hecht. Dat recht kan hoogstens twee jaar duren, desnoods door G.S. nog eens met een jaar verlengd. De aanwijzing via het bestem mingsplan kan de raad zonder de toestemming van het pro vinciaal bestuur verrichten. Als een grondeigenaar de be stemming van z'n eigendom drastisch wil wijzigen, dan moet hij daarvoor wel toe stemming hebben van het ge meentebestuur, tenminste, als op die grond het voorkeurs recht is toegepast. Over de uit gangspunten van dit wetsont werp zijn progressieven en christen-democraten het wel eens. Daarover zullen dan ook geen harde woorden vallen. Iets anders is het gesteld met de uitwerking: vooral de chris tendemocraten hebben nogal wat moeite met enkele voor stellen. Als bijvoorbeeld op een bepaald stuk grond dat voor keursrecht geldt, maar na twee of drie jaar blijkt, dat de ge meente niet van plan is er iets mee te doen, dan kan de eige naar aanvoeren dat hij schade heeft geleden. Immers, de wet verbeidt hem in die tijd de be stemming van de grond te ver anderen. Dus kan hij bijvoor beeld geen grote investeringen plegen. Een op die grond ge vestigd bedrijf kan dus drie jaar „stilstaan" en in dat geval kost dat de eigenaar geld. (ADVERTENTIE) De gebruikswaarde. Volgens het wetsontwerp is dat de waarde, die de grond zou heb ben gehad als de bestemming er van niet door overheidsin grijpen zou zijn gewijzigd. Een waarde ook die te vergelijken is met andere gronden in plaat sen, waar geen stadsuitbrei ding etc. wordt gepleegd. Deze waarde ligt doorgaans heel wat lager dan de vrije markt waarde. De gebruikswaarde moet worden vastgesteld door deskundigen. Als beide par tijen (gemeenten en eigenaren) er ruzie over krijgen, kan de rechter worden ingeschakeld. De vrije marktwaarde jaagt gemeenten vaak op extra hoge kosten en de regering vindt dat onrechtvaardig. De PvdA heeft geen enkel bezwaar tegen de door het kabinet gekozen op lossing: onteigenen tegen ge bruikswaarde. Integedeel, het voorstel gaat de socialisten ei genlijk nog niet ver genoeg. De christen-democraten echter gaat het allemaal wel Gruyters veel te ver. Daarom hebben ze de regering een alternatief voorgesteld, nadat ze eerder bij monde van KVP- fractieleider Andriessen had den gepleit voor een grondspe- culatiewinstbelasting. Het is volgens de CDA-fracties on juist te veronderstellen, dat bepaalde gronden alleen door overheidsingrijpen in waarde zouden stijgen. Het kabinet erkent dat en de wet laat dan ook de mogelijkheid open om bij de waardebepaling van on roerend goed binnen bepaalde grenzen rekening te houden met een ander gebruik dan het bestaande. Die grenzen zijn echter veel te eng, vinden de CDA-fracties. Hun alternatief: een nega tieve correctie invoeren. Dat houdt in dat onteigend wordt tegen de gewone verkeers- 'en «elut 1 maa linji komen Banque via uw BON voor folder SHOPPING IN HULL' Naam Adres Plaats Vraag folder aan uw reisbureau of bon oprenden aan: North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg 3208. romngen- Den Haag-Haarlem itterdam- Utrecht-Venlo.

de Stem | 1977 | | pagina 5