Sinksenfoor AFVALRACE Jordaan gaat verdwijnen Wie makkelijken modern wil sparen,die belt: 020'5204911 en opent een Reserve-geldrekening bij de Reserve-geldrekening 6W/o Gekromper w Het CDA in de startblokken jcl Omziolifig Dayan l«t@S!?iSülS tor Fiat ua bi ZeiB zónder opnamekosten, zónder boete DeTelébanque is een afdeling van de: BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS N.V F binnenland buitenland Ontzet Aanslag (2) Geestelijke waarden Vaarverboden Biesbosch Prijs voor Jaap ter Haar Verkiezings - programma 's in boekvorm (Tweede-Kamerlid van de K.V.PI DE STEM VAN WOENSDAG 2 MAART 1977 Veel mensen zien de Belgen als een vrij en blij, belasting ontduikend en pallieterend volkje. Een enkele Belgoloog, meestal een Hollander, die net over de grens woont (om belas tingredenen), wil dan nog wel eens deskundig en corrigerend opmerken dat de Belgen ook heel formeel kunnen zijn. Serieus zijn ze op zijn tijd ook, zoals blijkt uit een artikel in de Gazet van Antwerpen, waarin mededeling wordt ge daan van de (veiligheids)maat- regelen die dit jaar de be roemde Sinksenfoor (Pinkster- kermis) in Antwerpen vergezel len. Hoewel een rijbewijs nog niet verplicht is, stap je niet zómaar in de botsautootjes. Ben je jon ger dan twaalf jaar, dan is het dragen van een autogordel verplicht. Aan die verplichting kun je je ontrekken door je vader of moeder mee uit rijden te nemen, want „het dragen van veiligheidsgordels wordt niet verplicht wanneer de kin deren door een volwassene vergezeld zijn ofwanneer hun de toegang wordt ont zegd". Ook in Antwerpen gaat al leen de zon voor niets op. De Gazet: „Wie een politieman opmerkt aan een of andere in richting moet niet direct een sterk nummertje verwachten. De man der wet werd er ver moedelijk afgevaardigd om een oogje in het zeil te houden. Voor dat oogje moet de foor kramer (kermisexploitant) hem een etra vergoeding van 300 fr. per uur betalen". „Op de foor wordt van alles Al vanaf zijn aankomst in Parijs, heb ik u in deze rubriek op de hoogte gehouden van de we derwaardigheden van pharao Ramses II. Zo heb ik u kort ge leden al gemeld dat hij nog veel ernstiger ziek is dan aanvanke lijk werd gevreesd. Nu deelt onze Parijse correspondent Jan Drumman, die de ontwikke lingen rond de mummie uiter aard op de voet volgt, mee dat de pharao totaal is afgezon derd en geen bezoek mag ont vangen. Bovendien blijkt dat de koning, hoewel al duizenden jaren lang dood, bij de minste verspreking of blunder een di plomatiek incident tussen Pa rijs en Cairo kan veroorzaken. Ik laat nu Jan Drummen verder aan het woord: Pharao Ramses II, die meer dan 3200 jaren geleden re geerde, is er volgens een Frans egyptoloog zeer ernstig aan toe, of liever, zijn mummie in het Museum voor Egyptologi- sche Oudheden in Cairo is als gevolg van aantasting van mi croben en zwammen ernstig beschadigd. De Fransen boden aan de grote koning naar Parijs over te brengen en zijn mummie zo mogelijk te res taureren. Na enig aarzelen stemde de Egyptische regering toe, de aankomst van Ramses II in Parijs ging met nogal wat ceremonieel gepaard en en kele dagen daarop begonnen Engelse en Amerikaanse ge leerden zure verklaringen af te leggen, waarin het heette dat de mummie volstrekt niet be schadigd was en dat de Fran sen de hele aangelegenheid op touw gezet hadden om glorie, eer en prestige te behalen. Pa rijs dementeerde uiteraard, de anderen hielden voet bij stuk en intussen werd Ramses aan tientallen proeven, testen en onderzoekingen onderworpen. Enkele weken later vernam men dat er onomstotelijk vast gesteld was dat de mummie „ernstig aangetast" was en de officiële vertegenwoordiger van de regering in Cairo bij de „verpleging", dr. Shawki Me- hani Nakhla ondertekende met de leider van de Franse medi sche en anthropologische ploeg die zich met de mummie bezighouden een document, waarin de ergste vrees beves tigd wordt. Verder heet het: „Wat wij vastgesteld hebben en wat voor Ramses II zeer ernstig is, dreigt de andere koninklijke overblijfselen die in het mu seum van Cairo onder dezelfde omstandigheden bewaard worden, eveneens aan te tas ten". Professor Lionel Bailout, de leider van de ploeg geleerden, die zich met de mummie bezig houdt en die gewoonlijk niet van ophouden weet als hij over Egyptische aangelegenheden spreekt, zwijgt als Ramses zelf. Want Parijs en Cairo hebben besloten voorlopig niets naders te verklaren. Dr. Nakhla zegt: „Er is geen sprake van voor het ogenblik iets meer te zeggen of andere documenten te publice ren. Men moet begrijpen dat deze aangelegenheid voor ons, Egyptenaren, problemen schept met onze openbare mening. Zo hebben de eerste foto's die in Parijs van Ramses genomen werden tal van mijn landgenoten ontzet, Ramses II was namelijk geheel ontkleed". En hij voegt daaraan toe, dat dit „politieke beroering" tenge volge gehad heeft „en allerlei soorten moeilijkheden voor de regering". Alleen al het idee om een Röntgenfoto van het skelet van de drieduizend jaren gele den gebalsemde koning te pu bliceren, zou als een ontoe laatbare vorm van heiligschen nis aangezien worden. „Ramses is een aangele genheid die zeer omzichtig be handeld moet worden", ver klaarde een van de Franse egyptologen. „Zelfs als dat voor sommigen overdreven moge lijken. Er is tussen de Egyptische en Franse regerin gen een waar protocol gete kend en de Quay d'Orsay houdt nauwgezet toezicht op alles wat er in het Anthropologisch Museum rond de vermaarde mummie gebeurt en wat er ge zegd wordt. Het lijkt er werkelijk op of een van de meest voor aanstaande staatshoofden ter wereld, wiens leven bedreigd wordt, in Parijs voor een ern stige aandoening behandeld wordt". staanden ook iets. Ze zitten heel hun leven al in de straf-* klas. papier oor uw pen BREDA LEN H.J. VAN ENGE- Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres worden ondertekend Bij publikatie zullen de ze vermeld worden Slechts bij hoge uitzondering zal van deze regel wor den afgeweken Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend Publika tie van brieven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c q strekking In tegenstelling tot de heer j. Veenendaal vind ik het juist rechtvaardig dat alleenstaan den voor een vervuilingseen heid 24,-) worden aange slagen. Alleenstaanden beta len in allerlei zaken meer dan gehuwden, zoals huur. Ze beta len als alleenwonende voor een woning net zoveel als gehuw den met kinderen, ze betalen heel hun leven kinderbijslag, en de hoogste belastingen. Zij betalen als alleenstaanden voor hun krant en tijdschrif ten, voor gas, licht, tv, evenveel als gehuwden met een heel ge zin. De gehuwden hebben kin deren, en later, kleinkinderen en zorgen dus ook voor meer vervuiling dan alleenstaanden. Ik zou de heer Veenendaal wil len vragen: gun die alleen- Hoewel ik niet begrijp waar een kamerlid nog de tijd van daan haalt om artikelen voor kranten te schrijven, zou ik de op drift geraakt Jaap van de Doef willen vragen waar hij de brutaliteit vandaan haalt door te beweren dat het socialisme zich inzet voor geestelijke waarden. Zijn artikel komt hier op neer: christenen haast u, volg de rode vlag en meldt u bij de Partij van de Arbeid. Als de vos de passie preektOf chris telijke waarden iets te maken hebben met „dictatuur van het proletariaat", „klassestrijd" en „socialistische internatio nale". Juist in de periode van onheilspremier Joop den Uyl zijn de geestelijke waarden door voortdurende aanvallen zó gedevalueerd, dat je als een zonderling wordt beschouwd, als je daarover nog iets goeds wil zeggen. Een aantal belangrijke zaken die onder Jaap van de Doefs maatschappijhervor ming vallen, zijn overigens al tot stand gekomen, te weten: bijna 250.000 werklozen, een verpest ondernemersklimaat, stakingen, een record aantal faillissementen, nivellerings- hysterie, een voortdurend stij gende criminaliteit, Amster- en nog wat verboden", zucht de Gazet. „Zo mogen, uitgezon derd in fritures en gebakkra men, geen dranken worden geschonken, mogen geen on zedelijke en weerzinwekkend geachte schouwspelen wonden gegeven, mogen geen wanstal tige personen te kijk worden gezet, mogen geen meubels, rijwielen, weefsels of breigoe dartikelen verspeeld worden, mogen geen kanons gebruikt worden en bovendien mogen de foorreizigers de bezoekers niet lastig vallen door teveel aan te dringen. Schieten moet liefst in het doel gebeuren, maar het mag niet vanuit zijde lingse richting worden gepro beerd. Tot zover de Gazet. Moet u zich nu door al die verbodsbe palingen laten weerhouden van een gang met de kinderen naar de gezelligste kermis van de Lage Landen? Ach, welnee. De Belgen mogen formeel zijn, ze schrijven hun regels op het ge duldigste papier van de Bene lux. MET WIM KOCK m wSi.wUt iw Dit alles heeft er toe geleid dat er een nogal onwerkelijke sfeer rond de hele aangele genheid ontstaan is. En in de Franse hoofdstad wordt bo vendien verklaard dat enkele weken geleden een verzoek ingediend is om een „histori sche foto" van de mummie te mogen maken en op deze foto zou Moshe Dayan zich naast Ramses hebben willen laten fo tograferen. Hoe onwaarschijn lijk dit ook moge klinken, het schijnt inderdaad waar te zijn. Onnodig te zeggen dat het ver zoek niet ingewilligd is", aldus Jan Drummen. dam heroïnestad nummer één, miljoenen voor rode „bevrij dingsbewegingen" in het bui tenland, aantasting van de vrijheid van bijzonder onder wijs, uitholling van het defen sieapparaat, staatsuitgaven van 43 naar 78 miljard, een 72% belastingtarief, schun nige taal (en beelden) via res pectievelijk radio en televisie, studentenstops enz. enz. Ik zou Jaap van de Doef wil len vragen waarom dit kabinet straks weer wil regeren. Het heeft reeds alle records gebro ken, dus wat dat betreft is er geen „eer" meer te behalen. Of is het bovenstaande allemaal nog maar het begin van het uit eindelijke doel van Van de Doef en zijn maatschappij ver- vormers, namelijk een onver valste volksrepubliek? bredaleo bos Vandaag las ik een stukje in de krant over vaarverboden voor de Biesbosch. De vraag die meteen bij me opkwam was: Is het nu afgelopen, het varen in de zo mooie Biesbosch en het overnachten in een heer lijk stil kreekje? In zo'n kreekje waar je omringd werd door de natuur en waar je alleen de vo gels hoorde fluiten. Wat zou het toch ontzettend zijn als je naar zo'n stil kreekje waar je in varen mag, moet gaan zoeken. De natuur kunnen we dan niet meer aanschouwen en de schoonheid van de dieren, die we eerst in de vrije natuur konden zien, is iets wat we niet Zo jong nog en dan al gewikkeld in een felle competitie. Het gezicht van de 3-jarige Chris Molburg uit Ottawa, Canada, staat er dan ook naar. Zij won de hondesledev/edstrijden voor kinderen na een afvalcompetitie van twee dagen. Spectaculair genoeg was de inbraak die zondag morgen het stadje Ryan in de Amerikaanse staat Oklahoma op zijn kop zette. Onverlaten hadden met behulp van een op 'n auto gemonteerde lier de kluis van de plaatselijke „Volksbank" naar buiten gehe sen. Daarbij was de voorgevel van de bank, groten deels van baksteen en glas, praktisch geheel ver nield. De kluis, 2400 kilo zwaar, werd 20 meter van de bank vandaan op straat gevonden. Opengebrand en leeg. „Beslist geen vakwerk", zei sherrif Don Allen ech ter gedecideerd, „ledereen hier wist dat die kluis al jaren oud was, onvoldoende beveiligd en daarom ook leeg. Geen cent zat erin. De inbrekers moeten lui van buiten zijn geweest". Blijft de vraag echter hoe het mogelijk was dat de halve bank werd afgebroken, zonder dat één van de 1300 inwoners van Ryan er wakker van werd. meer kunnen zien zonder dat we een overtreding begaan. We zullen nog vaak terug denken aan de tijd dat we niet op een kaart hoefden te kijken om te weten waar we wel en waar we niet varen mochten, aan de tijd dan men de Bies bosch met rust liet, toen er ook nog geen spaarbekkens waren en men zich geen zorgen maakte wie welke rechten in de Biesbosch had. Hoe zal de toekomst er uit gaan zien? Zal de Biesbosch, doordat we niet meer varen mogen, binnen enkele jaren dichtgeslibd zijn? Zal men zich over enige jaren niet meer voor kunnen stellen hoe de Bies bosch in het jaar 1976 was? Zal het zo zijn dat de waterspor ters dicht bij elkaar liggend en in eikaars lawaai moeten over nachten? Of zullen de verbo den nog veel verder gaan? Ik zou willen dat ik in de toekomst kan kijken, maar dat kan ik helaas niet. Het ant woord op deze vragen zult u zelf moeten vinden. Eén ding zal ik u wel ver klappen, ik zal proberen van dit enorme leven in de natuur te genieten zo lang als ik kan met het idee dat de Biesbosch iets is waar we zuinig op zou den moeten zijn! Langzaam varend en voorzichtig met de natuur, (dus zonder troep in de Biesbosch te lozen), zou ik nog enige tijd willen genieten van dit onbetaalbare stuk natuur. BREDA TILLY VAN HORICK HAMBURG (DPA) - Een jury, die voor de helft uit kin deren bestond, heeft de Neder landse schrijver Jaap ter Haar de literatuurprijs „Buxtehu- der Bulle" toegekend voor het jeugdboek „Het wereldje van Beer Lichthart", waarvoor de schrijver ook al de Neder landse jeugdboekprijs „De Gouden Griffel" heeft gekre gen. De Duitse jury riep het bock uit tot het beste jeugd boek van 1976. Aan de „Buxtehuder Bulle", een 11,5 kg zwaar ijzeren plas tiek, is een geldbedrag van 5.000 mark verbonden. Het boek is in het Duits verschenen onder de titel „Behalt das Leben lieb". DEN HAAG (ANP) - Nog voor de komende kamerver kiezingen op 25 mei zullen de volledige verkiezingspro gramma's van de in de Tweede Kamer vertegenwoordigde partijen in boekvorm gebun deld worden uitgegeven. De Groningse hoogleraar prof. dr. I. Lipschits verzorgt de nieuwe uitgaaf, die ver schijnt bij het staatsdrukkerij en uitgeversbedrijf in Den Haag, Nog slechts 85 dagen scheiden ons van 25 mei, de dag waarop opnieuw verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer zullen plaatsvinden. In de verkiezingscampagne zijn het programma en de kan didaten de zaken waarmee een partij zich manifesteert en waarmee gepoogd wordt kie zers te bewegen om bij de ver kiezingen op haar te stemmen. De kandidatenlijsten van het CDA zijn dezer dagen na een zeer grondige voorbereiding in alle delen van de drie samen werkende partijen - ARP, CHU, KVP - tot stand geko men. Het programma werd op het grootste CDA-Congres in december 1976 vastgesteld, nadat in tientallen vergade ringen binnen de partijen hon derden voorstellen tot aanvul ling of wijziging werden be handeld. Het CDA-Congres sprak er het laatste woord over. Het programma bevat pre cies 200 artikelen. Het geeft de visie van het CDA aan over de wijze waarop en het tempo waarin oplossingen worden nagestreefd voor vraagstuk ken, die zich in de Nederlandse samenleving en in de samenle ving daarbuiten voordoen. Het CDA realiseert zich zeer wel, dat na de verkiezingen met an dere partijen zal moeten wor den gesproken om tot de op stelling van een regeringspro gramma te komen. Het CDA heeft nu eenmaal geen meer derheidspositie en zal er dus in het belang van ons land naar moeten streven om samen met anderen een regeringspro gramma tot stand te brengen. Het CDA houdt er daarbij re kening mee dat er concessies moeten worden gedaan. Con cessies zullen ook van de ander met wie zal worden samenge werkt mogen worden ge vraagd. Het CDA-Programma is dus niet een ijzeren wet. Het is ook niet onaantastbaar. Dat past trouwens ook niet in de Nederlandse politieke verhou dingen. In het kader van dit artikel wil ik graag iets nader op het programma ingaan. „Niet bij brood all en". Dat is de titel die het CDA- verkiezingsprogramma meek reeg. Wat is eigenlijk christen-democratische poli tiek? In het programma is ge poogd dat duidelijk te maken en uit te werken in de situatie van nu. De welstandsgroei is de afgelopen jaren fiks ge weest. Helaas nam ook de werkloosheid flink toe. De werkloosheid is bovendien van een soort, dat heel moeilijk te bestrijden valt. De waardeda ling,van het geld is van jaar tot jaar voortgegaan en ook deze bereikte een ongekende hoog te. Bezorgd vragen wij ons af of wij .de groei en de welvaart niet op een wegzakkende bodem hebben gebouwd. Grondstof fen en energie worden schaar ser, het levensmilieu is op vele punten grondig beschadigd en het lot van de armste landen heeft nauwelijks verbetering ondergaan. De onderlinge menselijke verhoudingen zijn op verschillende punten ver hard. Mensen worden vanwege hun godsdienst vervolgd en op grond van hun ras onderdrukt. Ook binnen onze eigen lands grenzen stellen mensen zich duidelijker dan ooit op in bun kerstellingen tegenover el kaar. Bij dit alles neemt voor velen de eenzaamheid toe. Een ge voel van onveiligheid, van zich bedreigd weten, steekt de kop op. Tegen de overmacht van een moderne wetenschap, een alles regelende techniek en een bijna magische economische macht voelt de mens zich on geveer weerloos. Wat is het standpunt van het CDA ten opzichte van deze to renhoge problemen? Wij sug gereren bepaald niet, dat al deze problemen een gevolg zijn van onze foute samenleving en dat wij het met behulp van een sterker overheidsingrijpen wel zullen klaren. Kunnen wij wel licht de oorzaak van alle na righeid zoeken bij een over heid, die zich te veel met ons leven heeft bemoeid en kunnen wij doen alsof bij terugkeer tot het vrije spel van de maat schappelijke krachten de op lossing vanzelf wel weer in zicht komt? Wie zich even in de hierbo ven genoemde problemen heeft verdiept, zal het met de men sen in het CDA eens zijn, dat de kern veel dieper moet worden gezocht. Het gaat meer dan ooit om de koers van onze sa menleving als geheel. Het gaat om het kompas dat daarvoor moet worden geraadpleegd. Het CDA is een christen democratisch appèl, wat bete kent dat het zich wil stellen onder de kritiek van het Evan gelie en dat het ook van daaruit zijn appel op de samenleving van nu wil laten uitgaan. Die opstelling brengt ons ertoe in deze situatie vooral twee din gen te onderstrepen. In de eerste plaats is het onze overtuiging dat veel proble men terug gaan tot het feit dat onze samenleving te weinig de trekken heeft vertoond - en nog toont - van een echte ver antwoordelijke samenleving. Een samenleving waarin de verantwoordelijkheid wordt beseft, die wij dragen voor de instandhouding van God's schepping. Een samenleving waarin mensen zich voor el kaar verantwoordelijk weten en ook aan elkaar verantwoor ding willen afleggen. Ons appèl op de huidige sa menleving is, dat wij aan dat antwoord geven voorrang moeten verlenen, ook al kost dat misschien een vertraging in de uitbouw van onze mate riële levensomstandigheden. Wij durven dat appèl ook te doen omdat wij weten dat de mens niet leven kan bij brood alleen. In de tweede plaats willen wij onderstrepen, dat naar onze overtuiging de overheid er op haar eigen wijze aan moet meehelpen dat uit onze samen leving dat antwoord komen kan. De overheid kan het ant woord niet voor ons en namens onze gehele samenleving 'ver zorgen. Zij mag het ook niet doen. Maar die overheid zal op een rechtvaardige wijze de weg moeten banen en eventueel verstoringen moeten oprui men, zodat onze samenleving beter dan tot nu toe aan eigen, veelkleurige verantwoorde lijkheden kan toekomen. Wij spreken voorts m het programma van de noodzaak van een beheer door personen, groepen van personen en de overheid, hetwelk een maxi male dienstbaarheid laat zien aan de mensen in de samenle ving. En vanuit de christen democratische visie ontbreken vanzelfsprekend niet de ver antwoordelijkheden die Ne derland en het Nederlandse volk in de wereldsamenleving hebben. Zo probeert het CDA het fundament te leggen voor het huis van morgen, waarin de mensen van nu een zodanige plaats zullen kunnen vinden, dat zij zich maximaal kunnen ontplooien, niet alleen in hun eigen belang maar ook in dat van anderen waarmee wij samen deze wereld bevolken. TEL AVIV (UPI) - De rivier de Jordaan kan binnen vijf jaren opdrogen en verdwijnen, aldus deskundigen van de uni versiteit te Tel Aviv. Maar mis schien is een plan te verwezen lijken dat het overbrengen van water uit de Middellandse Zee naar het Jordaandal en de Dode Zee inhoudt, waardoor de rivier kan blijven bestaan en de sleutel kan vormen voor economische samenwerking tussen Israël en Jordanië, zo menen zij. Een commissie van geolo gen, economen en politicolo gen zegt dat de 100 km lange rivier van het water zal worden beroofd door een dam in Jor danië die de rivier de Yarmoek afsluit, momenteel de enige zoetwaterbron van Jordanië. De dam moet in 1982 gereed komen. Shlomo Goer, een in genieur van de universiteit van Tel Aviv en lid van de commis sie, zegt dat Jordanië en Israël er beide evenveel schuld aan hebben. „Wij begonnen met het proces toen we het water van de Jordaan ten noorden van het meer van Galilea gin-* gen aftappen en de Jordaniërs voltooien het nu met de Yar- moekdam". BANQUE Tot f 3000,- per maand direkt opvraagbaar. Daarboven geldt 1 maand opzegtermijn. Bij telefonisch openen van een rekening komen wij u in de telefoonkosten tegemoet. Spaar bij de Banque via uw eigen bank-, post-, of gemeentegirorekening. Amsterdam-Amhcm-Breda - Dordrecht - Eindhoven -Groningen - Den Haag - Haarlem - Heerlen - Hengelo - Maasrneht - Nijmegen - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo. „Ja maar..." stamelt „Hoe kan dat nou Me van schrik en narigheid gezakte mond staat-ie da weet niets beters te doen c kijken... te kijken... Aan het gewone rumc het lokaal is een onver* einde gekomen: nege kleine meisjes en jochies s met grote, wijde ogen na plek waar zoeven nog hu frouw Prik stond: Oh hemel toch, oh lieve hem Er wordt op de deur ge en meneer Schelvis steek] bleke hoofd om de „Waar is juffrouw Prik ik het maar", denk Japie, hij zegt: „Ze moest eve: boodschap doen, men „Hm", bromt het hoof* school en met een bons g; deur weer dicht. De klas doodstil.... Plotseling geeft Jetjdl hoge gil en met een ongi lijke vaart klimt ze bov haar stoel en wijst mé bibberend vingertje naa neden: „Een muis Oh een muis Iedereen komt in bevj en Grote Ger gooit dapp? rekenboek in de richtini Jetje... Mis Enda's maai ook, want als-ie nog een] kijkt „Oh, fluistert Grote G hij knielt naast de stoe „onze juf is gekrompen! voorzichtig pakt hij het ld spartelende mensje ve| vloer en zet haar zacht; haar eigen tafel. vuurrood van drift sti daar te schreeuwen, en maar goed dat ook haai gekrompen is, want ande zeker meneer Schelvis komen om te kijken wat weer aan de hand is: strafwerkschriftGa f hoek staan Doe die kau' uit je mond Nee, ze m: wat minder lang zijn verder is ze beslist helemj oude gebleven- Achter in de klas Tonnie te giechelen, eer: zachtjes maar dan steed! lijker en even later rollel negentien kindertjes ove kaar heen van de pret. ook een dwaas gezich spinnijdige schooljuf van nog geen vijf cent: hoog.... Ze lachen tot ze pijn hebben. Jetje is de eerste die ernstig wordt. „Je moei (Van onze redactiq binnenland) DEN HAAG - M begint de Tweede K met de behandeling vi eerste van de vier naamde hervorming sontwerpen van kabinet-Den Uyl. Dez - grondpolitiek, veri nsaanwasdeling, one mingsraden en in ringsrekening - moet* progressieve gehalte het kabinet bepale worden door de pr sieve regeringspa PvdA en PPR tevens als een toetssteen vo* hernieuwde samenwc met de chr democraten na de kor Kamerverkiezingen ander woorden: als meer van deze voors het niet zullen halen een of meer chr I1 democratische partije er tegen verzetten, kans op een nieuwe cc van PvdA en CDA zo als verkeken. I Volgende week begir dus met de grondpolitil plannen van het kabin* vastgelegd in twee w* werpen: een regelt het Ikeursrecht van gemeen eventuele aankoop van den ten behoeve van wl bouw, wegenaanleg etc. ondertekenaar minister ters, D'66), het andere bestaande onteigenii wijzigen, zodat gemi straks die gronden l kopen tegen lagere prijz nu het geval is (eerste or kenaar minister Van Ag' CDA-lijstaanvoerder verkiezingen in mei). Allereerst het voor recht voor gemeenten, voorgestelde regeling kabinet de positie van meenten versterken t voeren van een slagvaa vooruitziend aankoop De gemeenteraad kan via een raadsbesluit g: aanwijzen die onder da keursrecht vallen. Deze den moeten bij verko eerst aan de gemeente aangeboden. De gronde ten wel in een structuur

de Stem | 1977 | | pagina 4