2 Verzoek Meuten afgewezen Cao - overleg Philips verloopt moeizaam t Rentewijziging bij de RPS per 1 maart 1977. postgiro en rijkspostspaarbank Eroscentra geen alternatief voor prostitutie Keith Richard in bezit van heroine Stakingsdreiging bij Milde straf verwacht voor schuldig bevonden Ludwina I )etrel¥d binnenland buitenland Geen opheffing voorlopige hechtenis commentaar Twee talen i noa niet qg Senaat: geen vervolging pornofilm Brieven Amin schenkt Amerikanen bewegingsvrijheid Per 1 maart is onze hypotheekrente verhoogd. Maar eerlijk is eerlijk ook de rente op nieuwe spaargelden die voor lange tijd worden vastgezet - beleggingsbewijzen en spaardeposito's - gaat omhoog. De rente op nieuw te storten bedragen is thans voor: Beleggingsbewijzen 71/2% 7%% 8 Spaardeposito's 7 7%% 8 81/4% 81/2% 83/4% Meer informatie? DE STEM VAN WOENSDAG 2 MAART 1977 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM - De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Amsterdam heeft het verzoek van de Blari- cummer Pieter Menten, zijn voorlopige hechtenis op te heffen en hem onmiddellijk in vrijheid te stellen, afgewe- DEN HAAG - De com missie zedelijkheidswet geving vindt dat de be staande strafbepalingen inzake prostitutie moeten worden gehandhaafd en dat de oprichting van ero- scentra geen alternatief is voor dit probleem. De commissie wijst op de stuitende aspecten en uitwassen van dergelijke centra. Bovendien denkt de commissie dat de Ne derlandse prostituée niet geneigd zal zijn tot me dewerking. Ook in West-Duitsland is de er varing dat men daar de prostitutie door middel van de oprichting van ero- scentra niet volledig heeft kunnen concentreren, noch- de uitbuiting van prostituees en passanten heeft kunnen voorkomen. Aldus de conclusies van het rapport van de com missie. Minister V an Agt (Justi tie) heeft het rapport gis teren aangeboden aan de Tweede Kamer. Wat de eroscentra betreft heeft de commissie vooral be zwaar tegen de vulgarise- ring daar rond omheen. Bovendien is het gevaar voor uitbuiting groot, omdat voor zo'n groot op gezette monopolistische organisatie nu eenmaal omvangrijke investerin gen nodig zijn. Gegeven de veelvormigheid van de prostitutie in ons land verwacht de commissie tenslotte dat de oprich ting van eroscentra schipbreuk zou lijden. Menten had zich erop beroe pen, dat hij op 6 augustus 1937 de Poolse nationaliteit had verkregen, daardoor zijn Ne derlandse nationaliteit had verloren, kort na de Duitse inval in Polen van de Poolse nationaliteit afstand had ge daan, daardoor statenloos was geworden en sedertdien altijd statenloos was gebleven. Daarom, meende hij, zou hij hier te lande niet meer kunnen worden berecht terzake van de oorlogsmisdrijven en de mis drijven tegen de menselijk heid, waarvan hij wordt ver dacht. In haar beslissing heeft de bijzondere strafkamer onder andere overwogen, dat er vooralsnog van moet worden uitgegaan, dat ten tijde van het begaan van de feiten, waarvan Menten thans wordt verdacht, hij de Nederlandse nationali teit nog niet had verloren. In haar beslissing noemd de rechtbank daarvoor de vol gende vijf feiten: A. Omdat aan Menten op 11 oktober 1939 door de Nederlandse consul te Lvov (Lemberg) een Neder lands paspoort is afgegeven. B. Menten na zijn terugkeer in Nederland in februari 1943 in het bevolkingsregister van de gemeente Bloemendaal is op genomen als Nederlander en hem in mei 1943 het Neder lands persoonsbewijs is uitge reikt. C. Zowel het bijzonder gerechtshof te Amsterdam als de bijzondere raad van cassa tie er in 1949 van zijn uitge gaan, dat Menten in of om streeks de tweede helft van 1941 Nederlander was. D. Menten ter terechtzitting van voormeld gerechtshof inder tijd heeft verklaard dat hij Ne derlander is. E. Toen Polen in 1950 zijn uitlevering verzocht, hij zich bij monde van zijn toe nmalige raadslieden tegen toewijzing van dat verzoek heeft verzet, omdat hij zijn Nederlandse nationaliteit had verloren. UITGEEST (ANP) - De Hamburgse recherche heeft de 35-jarige Hamburgse vracht wagenchauffeur Karl Heinz S. gearresteerd, omdat hij ervan verdacht wordt zijn 31-jarige vriend Frank E. Komander in de nacht van 16 op 17 februari te hebben vermoord of in ieder geval bij die moord betrokken te zijn geweest. MINISTER Max van der Stoel heeft in Praag geen blad voor dg mond genomen. Dat was ook niet nodig, omdat politici bij afspraak naar elkaar behoren te luisteren en Van der Stoel nu eenmaal diplomaat genoeg is om er niet meteen met de botte bijl op in te gaan. Zijn gesprek met de Tsjechische minister Chnoupek over het manifest van de dissidenten werd gekenmerkt door een vrien delijk sfeertje. Naar de buitenwereld toe is de mogelijkheid opengehouden van een soort uitwisseling van standpunten via de televisiezenders in Praag en Hilversum. Chnoupek zeo voor zo'n televisiekwartiertje wèl overleg te moeten plegen met zijn collega's. We kunnen nu al voorspellen dat er geen snars van terecht komt. De mening van westerse politici namelijk is voor de regeringen van de Oostbloklanden nog nooit aanleiding ge weest voor een werkelijke dialoog, hoogstens voor een tac tisch en kwasi-tolerant luisteren. Dubcek en zijn democratisch gezinde aanhangers mochten acht jaar lang geleden ook pleiten voor een democratisch socialisme, maar niet langer dah tot aan het moment dat de Tsjechen zich daadwerkelijk tot dit socialisme dreigden te be kennen. Moskou greep in en de consequenties van die ingreep zijn nu weer de belangrijkste inspiratiebron voor het protest van de Praagse dissidenten. De cirkel van tolerantie en repressie (kijk naar Poznan, Boe dapest en Praag) wordt telkens weer gesloten en ook Van der Stoel zal die cirkel niet kunnen openbreken wanneer men aan begrippen dezelfde inhoud toekent. Herhaaldelijk is al gebleken dat de ondertekenaars van Hel sinki hun signatuur eigenlijk onder twee verschillende stukken hebben gezet: woordelijk zijn ze hetzelfde, maar inhoudelijk hebben ze geen raakpunten met elkaar omdat men - bijvoor beeld onder het woord democratie in Moskou en Praag nu eenmaal iets anders verstaat - of beter wil verstaand - dan in New York of Amsterdam. Een discussie daarover is vruchteloos. Men kan het initiatief van Van der Stoel waarderen, ipaar het zou naïef zijn te denken dat het ook werkelijk effect kan sorteren. Het bericht, dat de tv-verbinding Praag-Hilversum niet tot stand kon komen nadat Van der Stoel een onderhoud had gehad met een Tsjechische dissident gaf ons uiteraard geen aanleiding bovenstaand commentaar te herzien. TORONTO - Keith Ri chard, de solo-gitarist van de legendarische Engelse popgroep de Rolling Sto nes, is gisteren op borgtocht vrijgelaten nadat hij zon dag in de Canadese stad To ronto was aangehouden in het bezit van heroïne. De 33-jarige Richard zal op 7 maart voor de rechtbank moeten verschijnen. Voor. de begane overtreding kan hij levenslange gevangenis straf krijgen. De Rolling Stones vertoeven momen teel in Toronto voor het op nemen van een nieuwe langspeelplaat. Keith Richard werd zon dag door de Canadese poli tie aangehouden in het Harbour Castle Hotel, waar de leden van de Stones 20 kamers hadden gehuurd onder valse namen. De her oïne die de componist van de groep bij zich had, verte genwoordigde een waarde van ongeveer 10.000 gul den. Van 1 maart af zijn in de Amerikaanse staat Oregon spuitbussen waarin verbindingen van fluor en koolstof zitten, verboden, aan gezien deze verbindin gen de ozonlaag om de aarde zouden aantas ten. Iedereen die zo'n spuitbus verkoopt, kan maximaal een jaar ge vangenisstraf en 1.000 dollar boete krijgen. j (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG - De Eerste Kamer keurt het vervolgings beleid van minister Van Agt inzake het vertonen van porno films ondubbelzinnig af. Dat bleek gisteren uit de aanvaarding van een motie van senator Schwartz (D'66) die met 36 tegen 26 stemmen is aanvaard en waarin minister Van Agt wordt gevraagd de strafvervolgingen tegen enkele exploitanten van bioscopen onmiddellijk stop te zetten. Tegen de motie stemden de drie christen-democratische partijen en de senatoren van SGP en Boerenpartij. DE Alkmaarse gemeentepoli tie heeft drie man gearres teerd, die hebben bekend vo rige week donderdagmorgen de Nutsspaarbank in Alkmaar van 30.000 gulden te hebben beroofd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Op basis van het landelijk akkoord tussen centrale werkgeversorganisa ties en vakbeweging is gisteren opnieuw overeenstemming bereikt over enkele cao's. De onderhandelingen over een cao voor de tachtigduizend werknemers van Philips, op de overheid na de grootste werkgever in ons land, verliepen moeizaam, maar in een goede sfeer. Het resultaat van die onderhandelingen was gisteravond nor niet bekend. De werkgevers in het bankbedrijf beraden zich tot morgen over de eis van twee procent loonsverhoging, die de dienstenbonden hebben gesteld. De vakbonden hebben met Philips keihard onderhandeld over de periode, waarover de prijscompensatie moet worden berekend. In de vorige cao's van Philips werd steeds uitge gaan van een periode van no vember tot april, wat 4,2 pro cent prijscompensatie zou be tekenen. Philips pleitte er evenwel voor de periode te veranderen tot oktober tot en met maart, wat 2,5 procent be tekend. In het landelijke akkoord, het zogenaamde Haagse proto col, is gesteld dat de prijscom pensatie moet worden bere kend over de tot nu toe gebrui kelijke periode, maar de cen trale werkgeversorganisaties bedoelen hiermee van oktober tot en met maart, dus 2,5 pro cent. De vakbonden vinden dat daarmee de periode wordt be doeld, die altijd al gold voor de Philips-cao, maar Philips wil nu de periode, die in de metaal industrie wordt gebruikt, han teren (dus van oktober tot en met maart, 2,5 procent). Het overleg is gisteren herhaalde malen geschorst. Om negen uur, dienden de vakbonden een nieuw voorstel in, waarop de Philips- delegatie de bijeenkomst wilde verdagen. Dat ging niet door omdat de vakbonden niet weg wilden voor er resultaten waren geboekt. Daarop werd om tien uur, na twaalf uur ver gaderen, de bespreking ge schorst. De onderhandelingen over een cao voor het bankbedrijf zijn gisteren weer afgebroken op het punt van de loonsverho ging. De dienstenbonden eis ten opnieuw twee procent. Er is onderhandeld over tienden van procenten. De werkgevers beraden zich vandaag over de eis. De dienstenbonden kwa men gisteravond bijeen om zich te beraden over het voeren van (stakings)acties, nu er na veertig tot vijftig uur onder- (Van onze correspondent) TEL AVIV - Met tranen in de ogen stond Ludwina Jansen gisteren voor haar rechters in Tel Aviv: „Het is niet mijn bedoeling geweest de staat Israël in gevaar te brengen. Ik heb spijt van alles wat er gebeurd is. U moet me geloven". Die woorden van het meisje uit Breda zullen ongetwijfeld invloed hebben op het vonnis dat de rechtbank morgen over haar zal uitspreken. Gisteren werd Ludwina Jan sen, die hier al vijf maanden in voorarrest is, schuldig bevon den aan twee akten in de be schuldiging en van twee an dere vrijgepleit. Op kalme toon stelde de president van de rechtbank Hanna Even Or vast dat Ludwina informatie had ingewonnen die de staat Israël in gevaar brengt en dat had ge daan voor een onwettige orga nisatie (het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina). Voor de eerste akte van be schuldiging staat een maxi mum gevangenisstraf van vijf tien en voor de tweede kan zij nog eens maximaal tien jaar bijkrijgen. De openbare aanklaagster Sarah Sirota trok de scherpst mogelijke lijn en vroeg de rechtbank Ludwina een cul- metieve straf op te leggen, het geen uitkomt op 25 jaar. Zowel volgens de rechter als de openbare aanklaagster wist Ludwina Jansen heel goed wat de doeleinden van het Volks front voor de Bevrijding van Palestina zijn: nl. de vernieti ging van de staat Israël. Ideologisch gemotiveerd was zij in de zomer van '76 naar Ludwina Jansen Aden gereisd om er met vijftien andere Nederlanders in wa pens en explosieven te trainen in een kamp van het Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina. Daaruit kwam de spion- nagemissie voor deze Pales tijnse organisatie met haar vriend Marius Nielburg naar Israël voort. Daarom was het beslist ver rassend dat de rechtbank Ludwina vrijsprak van contact met een buitenlands agent en ook geen lidmaatschap met een onwettige organisatie aanre kende. De vurige verdedigster, Fe lice Langer, was daar erg blij mee en zag in deze standpunt bepaling van de rechtbank een aanwijzing dat het met de strafmaat morgen nog wel mee zal vallen. In haar pleidooi schetste Felice Langer het zwakke karakter van haar na gelbijtende cliënte. Contacten met vrienden in Nederland voor wie ze, om zich te be wijzen en om erkenning te vin den bereid was door het vuur te gaan, hadden het meisje uit Breda in de armen van de Pa lestijnse strijd tegen Israël ge dreven. „Laten we eerlijk zijn", zei ze, „wat is de schade eigenlijk die Ludwina ons heeft aange daan. Laat er proportie zijn tussen de strafmaat en haar daden. Laten we op haar schouders niet de straf leggen voor alle terreurdaden die het Joodse volk de laatste jaren zijn aangedaan", aldus de ver dedigster. Uitwijzen en een voorwaardelijke straf voor de duur van haar voorarrest was volgens de verdedigster in deze dieptragische zaak op zijn plaats. De rechtszaak kreeg een dramatische wending toen mevrouw Langer 21 brieven uit Nederland voorlegde, waarin om clementie voor Ludwina werd gevraagd. Onder de briefschrijvers is de bisschop van Breda, mgr. H.C.A. Ernst, van de Kardi naal de Jongstichting in Breda en de pastoor van haar ouders, G. Heins. Ook de ouders van Ludwina en de burgemeester van Bergen op Zoom, waar de familie Jan sen thans woont, hadden zich tot de rechtbank gewend met het verzoek Ludwina te verge ven. „Mijn verzoek om clemen tie doe ik uit naam van haar ouders, die onder deze zaak zeer ernstig lijden", schreef de bisschop van Breda aan de rechtbank. Ludwina zelf zei ons niets liever te willen dan zo gauw mogelijk naar het ouder lijk huis terug te keren. In de Israëlische cel, in een vreemd land, voelt ze zich verschrikke lijk alleen en verlaten. handelingen nog geen resulta ten zijn bereikt. De werkgevers en werkne mers in de meubelindustrie (20.000 werknemers) en de gra fische industrie kwamen giste ren tot overeenstemming over cao's. De cao's voor de meube lindustrie volgen ongeveer de cao voor de bouw, waarover vorige week overeenstemming werd bereikt. De verbetering van de ar beidsvoorwaarden houden naast de prijscompensatie in een loonsverhoging van een procent per 1 juli en van een half procent per 1 juli, een ver hoging van de vakantietoeslag met een kwart procent en ver ruiming van de verlofregeling voor oudere werknemers. Gistermorgen vroeg kwam men voor de grafische indus trie tot een cao-akkoord. De grafici krijgen een loonsverho ging van anderhalf procent en een verhoging van de minimum-vakantietoeslag. De NDU (uitgever van NRC/Han- delsblad, Algemeen Dagblad en Het Vrije Volk) zegde eer der, onder dreiging van een staking, twee procent loons verhoging toe. De grafische bonden zullen dit bedrijf hier aan houden. Daarnaast is een aantal immateriële arbeids voorwaarden geregeld. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI - De 250 Ameri kaanse burgers in Oeganda zijn weer vrij om te gaan en te staan waar zij willen. Dat houdt ook in dat zij het land mogen verlaten, zo meldde gis teren Radio-Oeganda. Dit betekende de zoveelste wijziging in het beleid van Amin, nadat hij vorige week de Amerikaanse burgers in Oe ganda naar Kampala had ge sommeerd zonder duidelijk te maken waar het om ging. Deze bijeenkomst was oorspronke lijk voor maandag uitgeschre ven, 'maar werd tot woensdag en later voor onbepaalde tijd uitgesteld. Amin zou zijn provinciale gouverneurs echter opdracht gegeven hebben zich gisteren bij hem te vervoegen met de memoranda, die de Ameri kaanse burgers over hun moge lijke grieven hadden moeten opstellen voor de bijeenkomst van afgelopen maandag. De Zwitserse luchtvaart maatschappij Swissair heeft laten weten, dat zij benaderd is door de Amerikaanse regering met het verzoek de evacuatie van de Amerikaanse burgers uit Oeganda op zich te nemen. Een toestel van de dochter maatschappij Balair, die vluchten heeft uitgevoerd voor het Internationale Rode Kruis, stond gereed op het vliegveld van Zürich. Hebt u gelezen wat er in die nieuwe treinstellen, intercity-materieel geheten, allemaal komt te zitten? Be halve u en ik, natuurlijk. Onze verslaggever noemde het vol gende onder meer: „Meer beenlengte en een leeslampje voor de tweed eklaspassagiers en meer arm slag voor de eersteklassers". Meer beenlengte in de tweede klas was best nodig, maar er moet verschil blijven, <dus de eerste klas krijgt er meer armslag bij. De beenslag was daar al goed. In een andere krant lees ik, dat zowel in de eerste als in de tweede klas stoelen met een beenruimte van een meter staan. Minder klassebewust, denk ik. Liggen twee bananen in bed te slapen. Wordt er een wakker en zegt tegen de ander: Ga eens recht liggen. En dan zullen er wel weer zijn die denken dat ik het er om doe, maar dat is niet zo. Nieuws is nieuws, en nieuws is - zij het een paar dagen oud - dat de heer Harold Brooks- Bakker, hoofdredacteur directeur van de genealogische bijbel van de Britse aristocra tie, Debretts, verklaard heeft dat de Britten naar zijn mening zeker niet de grootste snobs zijn. En nu komt het. Hij zei verder namelijk: „De grootste snobs zijn de Belgen, gevolgd door de Fran sen, Amerikanen, Britten, Oostenrijkers en Duitsers". Zo. Twee zaken vallen hier bij op. Dat de Belgen bovenaan het rijtje staan en dat de Ne derlanders er helemaal niet op staan. Misschien is dat laatste wel de meest geraffineerde vorm van snobisme. Een slimme staatsfabrikant in Tsjechoslowakije schijnt al octrooi te hebben aangevraagd voor zijn vinding: de Max van de(r) Teeveestoel. De man zal de Hu-sak wel krijgen. Ik ruim het veld. MERIJN IN Rotterdam heeft de politie opnieuw een ambtenaar van de sociale dienst aangehouden, die wordt verdacht van omko ping, verduisteringen valsheid in geschriften. (ADVERTENTIE) 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast 2 jaar vast 3 jaar vast 4 jaar vast 5 jaar vast 6 jaar vast De rentetarieven van de overige spaarvormen zijn niet gewijzigd Onze hypotheekrente bedraagt thans: Bel (020) 5 89 31 37 0017 bellen kan ook Vraag folder bij het postkantoor Of schrijf, zonder postzegel, naar de Rijkspostspaarbank, Amsterdam.

de Stem | 1977 | | pagina 3