H. Boer geïnstalleerd als burgemeester Reimerswaal Consulentschap tuinbouw Zuidwest- Nederland nu officieel een feit Kerken gaan energieverbruik bestuderen Kadefeesten Goes nu ook in de avonduren Vrederust krijgt drie nieuwe paviljoens Zuster Mo Bokelaar knapt in Ghana hospitaal op BELOFTE: „MENS CENTRAAL" EN „GERINGE AFSTAND BESTUURDER-BESTUURDEN PPR-kamerlid praat in Goes over „onze troep Finaleavond rollen- competitie in Hulst HORECABEIRS zege Piet Vonck Voorzitter van c.b.t.b. zeeland neemt afscheid stad streek markten ELEKTRICITEITSVOORZIENING ETHISCH BENADERD Beraad over samenwerking met nieuw ziekenhuis Goes politierapport Informatie over plannen stationsgebied Goes Kunstzinnige vorming Goes verhuist DE STEM VAN WOENSDAG 2 MAART 1977 GOES, 1 maart 1977 - Gra nen, zaden en peulvruchten. Alle prijzen boerenschoon en franco leveringsplaats. Per 100 kg: tarwe basis 16% 47,-; brouwgerstbasis 16% 47,25; zware haver 43,50; groene erw ten 56,-; schokkers 100,-; capucijners 102,50; bruine bo nen, geschoond 152,50. Bo venstaande prijzen exclusief B.T.W. Aardappelen: Bintje, veldsgewas, vrij van glas, di recte levering af bedrijf 28,- tot 33,- per 100 kg. Partijen met glas 25,- tot 28,- per 100 kg. Voederaardappelen af sorteerinrichting 9,- per 100 kg. Het grote prijsverschil vindt mede zijn oorzaak in de sortering. Exclusief B.T.W. Uien: onafgestaart, boven 28 mm, op auto geleverd 15-35 cent per kg. Exclusief B.T.W. Vlas: ongerepeld, op auto gele verd 45-57 cent per kg voor goede kwaliteit. Exclusief B.T.W. Hooi en stro; per 1.000 kg: weidehooi 400,-; gerste stro 230,-; tarwestro 175,-; haverstro 200,-; erwtenstro 270,-; schokker stro 250,-; bruine bonenstro 180,-. Bovenstaande prijzen exclusief B.T.W. GOES - KRABBENDIJKE, 1 maart 1977 - Op monster: Conference KL.I 60/70: 132, 55/60: 107-108. KL.H 60/70: 112, 55/60: 93, 45/55: 77-83. Doyenne du Cornice KL.n 75/85: 108, 65/75: 118-119, 60/65: 77, 55/60: 35. Gewone veiling: Industrieappels 24,20-24,90. Golden Delicious KL.I 80/90: 83-85, 70/80: 60- 78, 65/70: 53-59, 60/65: 41-48. KL.II 80/90: 73-76, 70/80: 48- 60, 65/70: 38-52, 60/65: 29-39, 55/60: 24,20. Winston KL.I 80/85: 123-128, 75/80: 129- 138, 70/75: 128-139, 65/70: 112-123, 60/65: 69-82, 55/60: 45-53. KL.II 75/80: 125-136, 70/75: 114-130, 65/70: 96-118, 60/65: 67-76, 55/60: 40-50. Goudr. KL.I 65/75: 96-97, H 60/65: 56. Jonathan KL.II 80/85: 66, 75/80: 57, 70/75: 65, 65/70: 63, 60/65: 42. Doyenne du Comice KL.I 75/80: 111- 122, 70/75: 127-132, 65/70: 109-127. KL.H 75/80: 114, 70/75: 116, 65/70: 103-119, 60/65: 63-75, 55/60: 26-45. Conference KL.II 65/70: 120- 130, 60/65: 120-131, 55/60: 105-106. Saint Remy KL.I 70/80: 66, 60/70: 67. KL.II 80/90: 52, 70/80: 52-66, 60/70: 53-65, 55/60: 31-49. Totale aanvoer hard fruit 25.400 colli. (Van een onzer verslaggevers) GOES - „Door de concentra tie van de vroegere consulent schappen Goes en Barendrecht tot één consulentschap voor de tuinbouw in Zuidwest- Nederland te Goes hebben we een eenheid gekregen, waar door een optimale specialisti sche begeleiding van de groenten- en fruitteelt in de toekomst is gewaarborgd". Dit is de mening van ir. H. Sijtstra, hoofd van het nieuwe consu lentschap in Goes. Het nieuwe Zuidwest- Nederlandse Consulentschap is gisteren officieel maar zon der vlagvertoon gaan functio neren. In de praktijk veran derd er echter niet veel. De te lers krijgen met de bekende voorlichtings functionarissen te maken. De veranderingen spelen zich af aan de top. Het kantoor in Barendrecht is op geheven en het vroegere hoofd daar gaat naar het ministerie van Landbouw. Het nieuwe consulentschap wil in Barendrecht nog wel wat werk- en vergaderruimte be houden, maar alle overige kan toorwerkzaamheden worden overgeheveld naar het Land bouwcentrum in Goes. Het ligt verder in de bedoeling, aldus lr. Sijtstra, het personeelsbe stand wat uit te breiden. Het nieuwe consulentschap wil onder meer nog een nieuwe in genieur aantrekken, een spe cialist gewasbescherming en oen specialist mechanisatie en een of twee bedrijfsvoorlich- ters. Het totale personeelsbe-i stand van het Zuid-West- Nederlandse Consulentschap ligt momenteel op ongeveer 30. Vóór de concentratie werkten oij het consulentschap in Goes 15 personen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De Pro vinciale Raad van Kerken in Zeeland heeft besloten een werkgroep in te stellen ter be studering van de ethische as pecten, die besloten liggen in het Structuurschema Elektri citeitsvoorziening. Naast leden van de raad zelf zullen ook enkele deskundigen bena derd worden om zitting te nemen in deze werkgroep. Met dit initiatief is de Zeeuwse Provinciale Raad van Kerken geen koploper. Al in 1974 riep de Nederlandse Raad van Kerken op tot een nieuwe levensstijl, waarbij deze raad onder meer zei ervan overtuigd te zijn dat een zuiniger gebruik van grondstoffen en energie noodzakelijk is en dat een be wuste strijd moest worden aangebonden tegen alle vor men van verspilling. Ook het Interkerkelijk Deltaberaad heeft zich met het Structuur schema Elektriciteitsvoorzie ning beziggehouden. In een rapportje schrijft het Deltabe raad onder meer: „De elek triciteitsvoorziening heeft tal van technische aspecten, maar is ook en nog meer een maat schappelijk en daarmee een le vensbeschouwelijk vraag stuk". De elektriciteitsvoor ziening is namelijk een onder deel van het gehele energie vraagstuk en de uitputting van de grondstoffen. Deze proble men roepen vragen op, die ook de kerken niet links mogen laten liggen. In dit verband zijn in het Structuurschema Elektriciteitsvoorziening vol gens het Interkerkelijk Delta- beraad de hoofdstukken over de doelstellingen en de prog noses van de elektriciteits voorziening van essentieel be lang. De behoefte aan energie stijgt voortdurend, maar is het ook ethisch gezien verant woord in relatie tot de voor raad grondstoffen en de pro blemen van de derde wereld, dat aan die stijgende behoefte in de rijke landen zonder meer wordt tegemoetgekomen? En ook de toepassing van kerne nergie stelt ethische vragen: is het ethisch gesproken verant woord meer kerncentrales te bouwen zolang bijboorbeeld het vraagstuk van het radioac tieve afval niet degelijk is op gelost? De werkgroep van de Zeeuwse Provinciale Raad van Kerken moet dit soort vragen nader gaan bestuderen. Te zij ner tijd zal worden bekeken aan welke instantie(s) de stu dieresultaten onder de aan dacht zullen worden gebracht. KRUININGEN - „Wij, mijn vrouw en ik, hebben slechts één bedoeling en dat is:ons met alle krachten en naar eer en geweten in alle ob- jektiviteit inzetten voor de naasten, die we hier in Rei merswaal vinden. Bij mijn ambtsuitoefening zal de mens steeds centraal staan". Dat zei de heer H. Boer bij zijn installatie als burgemees ter van de gemeente Reimers waal, dinsdagmiddag in ons Dorpshuis in Kruiningen. De nieuwe eerste burger van Rei merswaal was voorheen bur gemeester van Groot-Ammers, Langerak en Nieuwpoort in Zuid-Holland. De grote zaal was het dorpshuis was tot en met de laatste plaats bezet toen loco-burgemeester C.Slabbe- koorn de buitengewone raads vergadering opende. In voge lvlucht gaf de heer Slabbe- koorn van elke kern van Rei merswaal een kenschets, waarbij hij de bijzondere pro blematiek van de afsluiting van de Oostgerschelde, de dijkversterkingen en de toe komst van Hansweert aanstip te. „U hoeft hier niet om werk verlegen te zitten", hield de heer Slabbekoorn de heer Boer voor. Verder stelde hij de nieuwe burgemeester een goede verstandhouding in en vruchtbare samenwerking met de gemeenteraad in het voor uitzicht. Hij wenste de heer Boer en zijn gezin een prettig verblijf in Reimerswaal. Nadat de heer Slabbekoorn hem de ambtsketen had omge hangen begon burgemeester Boer zijn installatierede met mede namens zijn vrouw en kinderen zijn dank uit te spre ken voor de hartelijke ont vangst die hun van de zijde van de wethouders ten deel was g evallen. Hij hoopte zo goed mogelijk te zullen beantwoor den aan het profiel dat de ge meenteraad voor de nieuwe burgemeester had gegeven. „Ik stel mij voor, mijn werkzaam heden te doen als ware ik een gekozen vertegenwoordiger. Alhoewel ik nog steeds de voorkeur geef aan een be noemde burgemeester, dient volgens mij de benoemde bur gemeester zich er rekenschap van te geven dat we een demo cratische gekozen plaatselijke samenleving hebben waarin hij geen dissonant mag zijn. Ik sta daarbij een geringe afstand tussen bestuurders en be stuurden voor" aldus de heer Boer. Hij deed een beroep op de raad en het ambtenarenkorps Burgemeester H. Boer tijdens zijn installatierede. Links van hem mevrouw Boer, rechts Loco-burgemeester Slabbekoorn. om op positieve wijze met hem samen te werken. „Ik schenk U bij voorbaat mijn vertrou wen". Vervolgens voerden het woord en boden gelukwensen aan: de heer A. Suij namens de gemeenteraad van Reimers waal, gemeentesecretaris B. Munnik, wethouder J. Frede- rikze van Groot-Ammers, wethouder J. van der Hij den van Langerak en wethouder W. Buijs van Nieuwpoort. Mr. C. Pijl Hogeweg, oud burgemeester van Reimers waal, thans van Zwijndrecht, gaf zijn opvolger enkele advie zen mee. „Soms kun je in Den Haag beter en sneller zaken doen dan in Middelburg". Burgemeester H.G. van Suijle- kom van Kapelle bracht de fe licitaties van de burgemeesters in de regio over. Dijkgraaf C. de Jager van het Waterschap De Brede Watering van Zuid- Beveland hoopte op een goed overleg met de nieuwe burge meester. De heer A. Suij nu als voorzitter van de Algemene Woningbouw Vereniging Rei merswaal, de heer Verschuure, voorzitter van de schoolraad voor het bijzonder onderwijs en burgemeester J. de Jonge van Arnemuiden maakten de rij van sprekers vol. Hierna was er gelegenheid persoonlijk kennis te maken met burge meester en mevrouw Boer. Volgende week dinsdag zal het burgemeestersgezin zijn intrek nemen in de ambtswoning in Krabbendijke. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De traditionele haven- en kadefeesten in Goes zullen dit jaar op vrijdag 29 en zaterdag 30 juli worden gehouden. Op het voorlopige feestprogramma voor beide dagen staan onder meer kinderspelen met een hengelwedstrijd, een visafslag, een ambachtsmarkt en turfrijden. In tegenstelling tot voorgaande jaren zullen de festiviteiten in de avonduren worden voortgezet op de kaden. Gedurende het komende toeristenseizoen zullen de kaden rond de aanloophaven in de Goese binnenstad sfeervol worden aangekleed. HALSTEREN/GOES - Op de tereinen van het psychiatrisch ziekenhuis Vrederust wordt vandaag (woensdag) gestart met de bouw van een nieuw paviljoen, waarvan er drie zullen worden gebouwd. De palviljoens zijn bedoeld als vervangende nieuw bouw voor de thans in gebruik zijnde gebouwen, waarvan het oudste er al weer zo'n 67 jaar staat. De verlossende brief van de staatssecretaris voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waarin deze zijn instemming met het bouwplan betuigde, werd deze week ontvangen. De drie geprojecteerde woongroepen kunnen plaats bieden aan 120 langdurig te behandelen patiënten. Ver wacht wordt dat het eerste ge deelte van het totaal plan in september 1978 gerealiseerd zal zijn. De totale kosten wor den geraamd op elf miljoen gulden. Overigens maakt het huidige bouwplan onderdeel uit van een structuurplan, dat in 1973 werd opgezet ter uitvoering van een beleidsplan, waarin werd voorzien in een drie- fasenperiode tot het jaar 2000.Door invloeden van bui tenaf (onder meer beperkende maatregelen in de procedure van de ziekenhuiswet) is in de uitvoering van het totaalplan op dit moment enige stagnatie ontstaan, maar die is van wei nig invloed op de toekomst. Voorzitter J. A.E. van Boeijen vertolkte de gevoelens van blijdschap, die bij de directie en het bestuur leven, door op te merken, dat vele jaren hard werken nu toch bekroond zijn. Grote waardering had hij ook voor het architectenbureau Hendriks, Campman en Ten- nekes uit Rotterdam, dat erin is geslaagd, een plan te ont werpen, dat aan alle eisen vol doet, zij het dat er aan het oor spronkelijke plan nog wat ge sleuteld moest worden. Maar dat het bouwplan van uitste kende kwaliteit is, wordt be wezen door het feit, dat het plan inmiddels al door enkele andere ziekenhuizen en instel lingen (waaronder Sancta Maria in Noordwijkerhout) is overgenomen. Dit laatste vooral omdat de bouw ruime mogelijkheid biedt tot aan bouw zonder het patroon te verstoren en de ontvankelijk heid ervoor op het ministerie. Tevens wordt gewerkt aan een tweede plan, waarvan men hoopt dat het sneller zijn be slag zal krijgen dan het boven genoemde plan. Het betreft de realisering van een nieuwe opname-afdeling met aanslui tend een vervolgafdeling. Dit plan wordt gedacht in huis eenheden voor totaal 40 pa tiënten (onderverdeeld in kleine sectoren), die slechts voor korte duur aanwezig en in behandeling moeten zijn. In een verdere toekomst wordt ook gedacht aan een zoge naamd „hostel" in de stad. Ten aanzien van de op han den zijnde samenwerking tus sen Vrederust en het nieuwe ziekenhuis in Goes, kon de heer Van Boeijen nog weinig concreets zeggen. Er wordt ge zocht naar een samenwer kingsvorm, maar in welke jas die vorm moet worden gesto ken is nog niet bekend. Er is beraad op directieniveau, waarbij wij er ons van bewust zijn dat veel zaken op elkaar afgestemd dienen te worden om geen doublures te krijgen. Iets wat extra gemeenschaps geld zou gaan kosten", zo be sloot de heer Van Boeijen. Per palviljoen komen er vier wooneenheden (elk tien pa tiënten) op de hoofdeenheid. Daarin zijn, behalve een dok terskamer en onderzoekruim ten ook recreatiegelegenheden opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De afdeling Goes van de PPR houdt zijn leden vergadering op maandag 7 maart in „De Landbouw" aan de grote markt in Goes. De vergadering begint om 8 uur 's avonds. Tijdens de vergadering houdt het tweede kamerlid van de PPR, Kees van Kuijen, een inleiding over het onderwerp „Waar laten we onze troep" nu en in de toekomst Aan de komst van tweede kamerlid Van Kuijen is een werkbezoek vastgeknoopt. Er zal een bezoek worden ge bracht aan de vuilstortplaats Midden-Zeeland in het Sloe- gebied. Van 18.00 tot 19.00 urn- is er een praatuur ingelast in „De Pit" in Goes-zuid voor be langstellende. TERNEUZEN - De Terneu- zense politie heeft Th. D. uit Terneuzen aangehouden. Dit waarschijnlijk in verband met diefstallen. In het kader van het onderzoek wilde de ge meentepolitie van Terneuzen gisteren geen mededelingen doen over de achtergronden van deze arrestatie. De aange houden Terneuzenaar is overi gens al meerdere malen met de politie in aanraking geweest. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De C.B.T.B. West- Nederland sectie Zuid neemt op donderdag 3 maart officieel afscheid van zijn voorzitter G.J. de Jager, die dijkgraaf is geworden van het waterschap De Brede Watering van Zuid- Beveland. De afscheidsrecep tie wordt in hotel De Koren beurs in Goes gehouden en be gint om 15.30 uur. Zuster Nebo Bokelaar. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Aan het hoofd van het ziekenhuis van Bawku, in het uiterste noorden van Ghana, staat een Nederlandse verpleegkundige. Het is zuster Nebo Bokelaar, die twee jaar geleden naar deze Afrikaanse staat uitgezonden door de hervormde kerk in de classis Goes. Het eerste jaar had zuster Bokelaar het in haar nieuwe standplaats verre van ge makkelijk. In tegenstelling tot het zuidelijk deel van Ghana is de ontwikkeling van Noord-Ghana nog maar nauwelijks op gang geko men. Ook de onderlinge ver standhouding tussen Noord en Zuid-Ghana laat te wen sen over. Van directrice Bo kelaar wordt dan ook heel wat stuurmanskunst en tact vereist om haar ziekenhuis met ruim vierhonderd me dewerkers (sters) in goede banen te leiden. Na een jaar van hard wer ken in Bawku stelt zuster Nebo Bokelaar vast: „Het is hier gezellig en rustig. De sfeer in het ziekenhuis is bijzonder prettig". De kerst viering in het ziekenhuis zal ze niet licht vergeten. Om de kosten te dekken werd er vier weken van te voren in Bawku gecollecteerd. Zuster Nebo leverde zelf het vlees voor het kerstmaal: ze had een koe op de kop weten te tikken. Op kerstavond ging zuster Nebo met een groep verpleegkun digen langs de dorpen in de omgeving om, met een bran dende kaars in de hand, kerstliederen te zingen. Ook zong zij een avond speciaal voor de gevangenen. Op het ogenblik wordt er hard gewerkt om het zieken huis een grondige opknap beurt te geven. Tussen de verpleging van zieken door hanteren zuster Nebo en haar medewerkers zoveel moge lijk zelf het gereedschap om op die manier kosten uit te sparen. Zuster Nebo heeft door haar drukke werk zaamheden nauwelijks tijd om over haar ervaringen aan vrienden en oud-collega's in Nederland te schrijven. Zon der twijfel zal zij het echter buitengewoon op prijs stel len wanneer zij in het verre Ghana een groet uit het va derland zou ontvangen. Het adres van zuster Nebo Bokelaar is Bawku Hospital p/o box 45 Bawku-U.R. Ghana West-Africa. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Op vrijdag 4 maart om 8 uur 's avonds wordt in hotel Terminus in Goes een informatie-avond gehouden over de ge meentelijke reconstructieplannen voor het stationsgebied. De bijeenkomst staat onder voorzitterschap van wethouder L.H. de Leeuw. Zoals gemeld ligt het in de bedoeling van de NS een nieuw stationsgebouw te bouwen. De PTT krijgt een nieuw expeditie kantoor en verder zijn er plannen voor de aanleg van een bussta tion, parkeerplaatsen en voor de bouw van een ruimte, die ver schillende functies zal krijgen. (Van een onzer verslaggevers) GOES - De stichting Kunst zinnige Vorming heeft een begin gemaakt met haar ver huizing van de voormalige Mr. Dr. Messchool naar het vroe gere gebouw van de Keurings dienst van Waren aan de Van der Spiegelstraat in Goes. Bin nenkort zal de stichting in haar nieuwe huisvesting met de cur sussen beginnen. (Van onze sportmedewerker) HULST - Het bestuur van de toerclub Hulst heeft zaterdag avond 3 maart de organisatie in handen van een grote finale avond, van de wintercompeti tie op rollen voor Zeeuwsch- Vlaamse toerclubs die verre den zal worden in de grote zaal van café „Napoleon" in Hulst. Een finaleavond die een boeiend sluitstuk belooft te worden, want na vijf wed strijden staat de trimclub van Walhout de Visser uit Hiekant aan de leiding. Hun voor sprong bedraagt echter slechts 0,2 sec., zodat het laatste woord beslist nog niet is ge sproken. De grootste rivaal van de mannen uit Heikant, is ongetwijfeld de wielerforma- tie van „De Kreekzoom" uit Terneuzen, bestaande uit Jur- gen Stracke, Adrie en Jan Dor- selaer, Kees Huysmans, Jan Hayema en Everist van Hoeye, Nico Bakker, George Wijnac- ker, Ben de Bakker, Piet Eve- raert, Guido Schuurman en Bram van de Velde van Walhout de Visser uit Heikant. De andere deelnemende trim- en toerclubs zijn: toerclub Hulst, toerclub George van Hoeye uit Kieldrecht en de toerclub „Wemolin" uit Hei kant. KAPELLE - Van 22 tot en met 24 maart zal in de Veiling hallen in Kapelle weer een ho- recabeurs worden gehouden. Het aantal deelnemers exposanten is groter dan ooit tevoren. Er zullen tussen de 65 en 70 standhouders aanwezig zijn. De beurs zal geopend zijn van 14 tot 22 uur. De organisa tie is in handen van Horeca- beurs Zuidwest-Nederland te Kapelle. ASSENEDE-HULST - Zee- lands topatleet Piet Vonck heeft het afgelopen weekeinde zijn vier overwinning in het nog maar prille crossseizoen in België behaald. Dat gebeurde in een internationale sterk be zette cross in Assenede waar de Hulsterse atleet onmiddellijk na de start het wedstrijdver loop controleerde. Na een ronde plaatse Vonck zijn beslissende demarage waarbij het hele deelnemers veld in stukken en brokken viel. De Belgen Huys en Van Dorpe bleven daarna nog en kele ronden in het spoor van de Hulsterse atleet. Toen na drie ronden Vonck opnieuw met een tussensprint een gat van een tiental meter sloeg, moes ten ook de twee achtervolgers Vonck laten gaan. In die laat ste ronden nam hij een steeds grotere voorsprong, om zo on bedreigd deze wedstrijd op zijn naam te schrijven. Met Bours en Verbiest op een resp. vijfde en zevende plaats, werd het voor de Hulsterse ploeg ook een eerste plaats in het alge meen ploegenklassement. Voor Vonck en ook de andere Hul sterse deelnemers was deze wedstrijd de laatste test voor de Nederlandse crosskam pioenschappen die zondag middag in Eindhoven op het programma staan. Uitslag As senede: 1. P. Vonck (RKHAV), 2. J. Huys (Ajax Gent) (B), 3. J. v. Dorpe (KAA-Gent) (B), 4. Dieles (Beerschot) (B), 5. A. Bours (RKHAV). 7. W. Verbiest (RKHAV), 13. J. van Laarho ven (RKHAV), 28. T Strey- donk (RKHAV), 49. L. Hoop (RKHAV).

de Stem | 1977 | | pagina 19