W oningbouw in Zeeland op dreef Tweede slachtoffer ongeval in Kapellebrug Onderzoek naar Zeeuwse dialecten wordt voortgezet Textielfabriek Excelsior neemt „Carla Yerseke" over CIJFERS CENTRAAL BUREAU VOOR DE STATISTIEK CDA-vragen over AWL Z- Vlaanderen Protest tegen j agen in De Braakman Zeeuwse zieken kunnen naar Belgische ziekenhuizen FIKSE UITBREIDING IN NIEUW NAMEN SLAG ALSLOTERIJ MINISTER VORRINK E HULST TE HULST I" PARTICULIER f f f f f f f f f Vlissinger wordt 104 jaar waterstanden hoogwater Rozenstraat Graauw, oek Zoutestraat/Linie- erslaan (Moerschans). Hulst maakt ter vol de in artikel 22 van de Ordening bekend, dat afdeling algemene za- en ieder ter inzage lig- gemeenteraad van 25 deze ingevolge het be de Wet op de Ruimte- klaard dat wijzigingen n Kom Graauw, voor ozenstraat, aangegeven r V 203; nnen Buitengebied en voor een gebied nabij geven op tekening num- gencentrum); n Moerschans, voor ge- Zoutestraat/Liniestraat en zuiden van de Poor- en op tekening nummer oester voornoemd, ff. UNNING VOOR WONINGEN AAN DE YDENSTRAAT houders van de gemeente openbare kennis dat zij afwijking van het ter bestemmingsplan St.- sing van artikel 19 van de e Ordening, vergunning te ouw van 12 woningwet der Heydenstraat, op het ekend St.-Jansteen, sectie woningen wijkt af van die lan. et ingang van 2 maart 1977 dagen op de afdeling r gemeentesecretarie voor aar heeft tegen het bouw de voornoemde termijn bij burgemeester en wet- 1977. ster en wethouders van ster, P. Molthoff. is, J.F. v. Denderen. BRUARI 1977 1996 - reserve nr. 2233 3e prijs nr. 3107 5e prijs nr. 4233 7e prijs nr. 1293 9e prijs nr. 4351 11e prijs nr. 1975 13e prijs nr. 3208 15e prijs nr. 2153 17e prijs nr. 4515 19e prijs nr. 2542 21 e prijs nr. 2528 23e prijs nr. 2864 25e prijs nr. 1725 27e prijs nr. 2406 29e prijs nr. 3800 31e prijs nr. 1060 33e prijs nr. 4215 35e prijs nr. 3587 37e prijs nr. 1220 39e prijs nr. 4371 41 e prijs nr. 3391 .kleintie" schrift eli]k 'opgeven ten roter lettertype gezet voord. tentie op. Via de telefoon FLEZEN dat U moet betalen. 2,50 extra te betalen. Als een blauwe girobetaalkaart contante betaling ontvangt U ministratiekosten in rekening leigerstraat 16. Breda. Afd. ere punt of komma één vakje Zeeland Prijs incl. 4% BTW 2,38 2,38 3,58 4,78 5,98 7,18 8,38 9,58 10,78 11,98 datum: (Van een onzer verslaggevers) GOES - De woningbouwproduktie in Zeeland is momenteel flink op dreef. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over januari, die onlangs zijn gepubliceerd. In de eerste maand van dit jaar lag Zeeland met de produktie van woningen procen tueel zelfs bijna op kop in ons land. Alleen de cijfers voor de Usselmeerpolders lagen hoger. In januari zijn er in Zeeland 527 nieuwe woningen in aan bouw genomen, hetgeen lil procent meer is dan in januari (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Drs. H. Eversdijk, CDA- fractievoorzitter in de provin ciale staten van Zeeland, is van oordeel, dat de staten op korte termijn een uitspraak doen om duidelijkheid te verschaffen inzake het probleem van de Afvalwaterleiding Zeeuwsch-Vlaanderen (A.W.L.). Dit blijkt uit vragen, die de heer Eversdijk aan gedepu teerde staten van Zeeland heeft gesteld. De heer Evers dijk vraag G.S. onder meer wat de gevolgen zijn van de weige ring tot overdracht van de A. W.L. door de gemeenteraden van Terneuzen en Sas van Gent aan de waterschappen voor het uitvoeren van de zuiverings- taak. De heer Eversdijk vraagt verder wat G.S. op korte ter mijn kunnen doen tegen even tuele negatieve gevolgen. De CDA-fractievoorzitter vraagt verder waarom de zui veringsinstallatie van Philip pine nog steeds niet is overge dragen aan het waterschap De Verenigde Braakmanpolders. Tenslotte wil de heer Evers dijk weten binnen welke tijd G.S. denken de overdracht van de A.W.L. aan de waterschap pen toch te realiseren en wan neer de provinciale staten op dit punt voorstellen van het college kunnen verwachten. (Van een onzer verslaggevers) HOEK - Een twintigtal natuurliefhebbers uit Hoek en Sluiskil hebben protest aangetekend tegen de manier waarop in het natuurgebied De Braakman gejaagd wordt. In dit verband is een brief voorzien van handtekeningen toegestuurd aan de Domeinen in Goes, de Nederlandse jagersvereniging in Amersfoort en Staatsbosbeheer. De betrokkenenen maken zich ernstige zorgen over de teruggang van de vogelstand in De Braakman. In het bij zonder het verdwijnen van enkele koppels uilen vinden wij een ernstige zaak", aldus een citaat uit de brief. De onder tekenaars ervan houden zich bezig met een cursus natuu robservatie in het buurthuis „De Heokse Rakkers". Als een van de hoofdoorzaken van het verdwijnen van vogels wordt aangewezen„De wijze waarop de laatste tijd de jacht in het betreffende gebied beoefend wordt. De wijze waarop en het jaargetijde waarin dit gebeurt ver stoort de vogels in hun broedperiode en in hun noodzake lijke rust". Bovendien herinneren verontruste natuurliefhebbers eraan, dat deskundigen er al eerder op hebben geatten deerd dat de jacht in de Braakman niet helemaal volgens de regels van het jachtspel plaatsvindt. Verder verzoeken de ondertekenaars van de protestbrief een einde te maken aan de milieuverontreiniging, die het jagen met zich meeb rengt. „Een feit, dat door iedere wandelaar in het betref fende gebied geconstateerd kan worden is, dat het hele gebied bezaaid ligt met lege hulzen van gebruikte patro nen. Deze hulzen zijn gemaakt van een materiaalsoort die helemaal niet of erg slecht vergaat en zodoende gedurende lange tijd een vervuilende invloed in het gebied blijven uitoefenen". De nieuwbouw van het Zeldenrustcollege in Terneuzen. VLISSINGEN - Op vrijdag 18 maart hoopt de heer A. Buys uit Vlissingen zijn 104de ver jaardag te vieren. De op een na oudste inwoner van Zeeland woont in het bejaardencen trum Ter Reede in Vlissingen. Zeelands oudste inwoner hoopt dit jaar 105 jaar te wor den. Hij woont in Sas van Gent. HULST - In het St. Liduina- ziekenhuis te Hulst is gister morgen een tweede slachtof fer, van het ernstig ongeluk dat afgelopen donderdag gebeurde op de Gentsevaart te Kapelle brug, aan haar zware verwon dingen overleden. Het is de 70-jarige weduwe mevr. A. van Broeck-Bolssens uit Clinge. Zoals wij gisteren reeds be richtten was afgelopen maan dag een eerste inzittende van de bij het ongeluk betrokken auto overleden. 1976. In dezelfde maand wer den 251 nieuwe woningen vol tooid hetgeen 15 procent meer is dan in januari 1976 en er waren 3737 nieuwe woningen in uitvoering hetgeen 26 pro cent boven het aantal van ja nuari 1976 lag. De landelijke gemiddelde cijfers van de woningbouw produktie in januari van dit jaar zijn: 30 procent meer wo ningen in aanbouw genomen dan in januari vorig jaar, 17 procent meer woningen vol tooid en 13 procent meer wo ningen in uitvoering. In absolute cijfers werden in januari in geheel Nederland 10.737 nieuwe woningen in aanbouw genomen tegen 7962 in januari vorig jaar. De Zeeuwse cijfers zijn niet temin enigszins geflatteerd, want het aantal woningen, dat de provincie dit jaar heeft toe gewezen gekregen van het mi nisterie van Volkshuisvesting, in ongeveer gelijk aan vorig jaar. De Provinciale Advies commissie Rijkssteun Wo ningbouw onder voorzitter schap van gedeputeerde mr. J. Boersma heeft voor dit jaar in totaal bijna 2800 woningen ge vraagd voor Zeeland en nage noeg gekregen. De gemeenten in Zeeland hadden tezamen* bijna 4800 woningen ge vraagd. Dit aantal zou neer komen op een bevolkingsgroei van 1,6 procent, verklaarde gisteren desgevraagd een pro vinciale woordvoerder. Het be leid van het provinciaal be stuur is echter gericht op een jaarlijkse groei van de bevol king van iets meer dan een half procent. De 2800 woningen, die Zee land voor dit jaar gevraagd heeft, zijn verdeeld in 580 wo ningen in de vrije sector, 700 woningwetwoningen, 200 premiehuurwoningen en 1300 premiekoopwoningen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN - „Als we niet vlug zijn, dan zijn de mensen die de oude uitdruk kingen nog kennen, al dood". Dit zegt mevr. E. van de Broecke-de Man uit Vlissin gen, die de nieuwe secreta resse is van de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialecte- nonderzoek. Deze vereniging, die stamt uit 1929, is sinds kort weer actief geworden. Na de dood, vorig jaar, van mevr. dr. H.C.M. Ghijsen, die vanaf de oprichting de stuwende kracht was geweest, heeft de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectenonderzoek een slappe periode gekend. Het ledenbestand verliep wat en verschillende leden overleden. Maar tijdens de laatste vergadering begin dit jaar bleek de fut er toch niet uit te zijn. Er werden plan nen gemaakt om nieuwe leden te winnen en mevr. Van de Broecke verklaarde zich bereid het werk van mevr. Ghijsen voort te zetten. Dat betekent het verzamelen van woorden en uitdrukkingen in de Zeeuwse dialecten en die van de Zuidhollandse eilan den. Staan deze woorden niet in het Zeeuwse woordenboek van Rika Ghijsen, dan moet eerst nagevraagd worden of zij mogelijk in andere delen van Zeeland ook gebruikt worden. Dan pas kan het woord opgenomen worden in de verzameling. Bovendien was mevr. Ghijsen tot haar dood toe nog bezig met een onderzoek naar de Zeeuwse wagenmakers en alle namen en uitdrukkingen, die met dit ambacht verband hielden. Mevr. Van de Broecke zal proberen ook deze studie af te ronden. Inmiddels is het zaak om behalve leden ook goede „correspondenten", ver spreid over de gehele provin cie, te krijgen. Oude eri jonge mensen, die geïnteresseerd zijn in het dialectenonder zoek en die regelmatig met een vragenlijst de boer op willen gaan. De Heemkun dige Kring van de Bevelan- den en de kring Stad en Lande van Schouwen hebben kortgeleden op eigen initia tief al een enquête onder hun leden gehouden of er belang stelling bestond voor dialec tenonderzoek. Wie positief reageerde, wordt nu door de Vereeniging van Dialecte nonderzoek zelf benaderd om lid te worden en als corres pondent mee te gaan werken. Mevr. Van de Broecke: „Ik zou zo graag overal naast een oudere correspondent ook een jongere willen hebben. Want de jongeren spreken vaak niet meer hetzelfde dia lect als de ouderen. Rika Ghijsen werkte altijd veel met jongeren van de pedago gische akademies. Vooral de jongelui, die uit de dorpen kwamen. Verder moeten we de meest efficiënte manier zien te vinden om in de kortst mogelijke tijd nog alle woor den en uitdrukkingen te vin- Mevr. Van de Broecke. den, die aan het uitsterven zijn". De nieuwe secretaresse heeft wel hoop, dat veel Zeeuwen weer mee willen gaan werken aan het dialec tenonderzoek. De nostalgie is trouwens op alle terreinen te vinden. Voor het onderzoek naar de wagenmakers heeft zijnet weer een nieuwe brond in Zeeuwsch-Vlaanderen aangeboord, waar de af stammelingen uit een oude wagenmakersfamilie nu ge gevens gaan verzamelen. Ie dereen, die wat weet of nog namen van Wagenmakers kent, het liefst met jaartallen, kan bij mevr. Van de Broecke terecht. Er liggen nog steeds vragenlijsten voor gebruik klaar, die nog zijn opgesteld door mevr. Ghijsen. „Be halve die wagenmakers kun je natuurlijk nog veel meer onderwerpen bedenken. Ik zou het bijvoorbeeld leuk vinden om oude kinderlied jes en recepten te verzame len". Evenals mevr. Ghijsen wil mevr. Van de Broecke er goed voor waken, dat het hele on derzoek wetenschappelijk wordt aangepakt. Als steun in de rug heeft zij hierbij het Instituut voor Dialectologie, volkskunde en naamkunde van de Koninklijke Neder landse Akademie in Amster dam. Al het uitgewerkte ma teriaal van Rika Ghijsen ligt daar al opgeborgen en de me dewerkers van dit instituut hebben regelmatig adviezen gegeven bij het samenstellen van het woordenboek. De leden van de Vereeniging worden steeds op de hoogte gehouden van de stand van het onderzoek in het bulletin van de werkgroep Historie en Archeologie. Resultaten worden hierin gepubliceerd en de vragenlijsten los bijge sloten. Op het secretariaat, Bou levard de Ruyter 194 te Vlis singen, zijn onbekende Zeeuwse woorden of uit drukkingen, namen en vak termen van wagenmakers, kinderliedjes, recepten enzo voort, altijd welkom. Ook nieuwe leden kunnen zich op dit adres opgeven. Het lid maatschap kost f 12,50 per jaar. (Van een onzer verslaggevers) NIEUW NAMEN - De brei- goederenfabriek Excelsior te Nieuw Namen heeft het bedrijf Carla uit ijerseke overgeno men. Volgens Excelsior- directeur H. van Rooy levert de overname twintig extra ar beidsplaatsen in Nieuw Namen op voor vrouwelijk personeel. De fabriek in Yerseke, waar de laatste maanden nog nauwelijks personeel in dienst was, gaat op slot. Alleen de be- drijfswinkel in Yerseke blijft bestaan. Vandaag komt het nog vrij nieuwe machinepark uit Yer seke in Nieuw Namen aan. Excelsior-directeur H. van Rooy kijkt al uit naar extra personeel, zodat hij zo spoedig mogelijk met een produk- tieuitbreiding van ongeveer veertig procent kan beginnen. Hij heeft ondertussen plan nen om elders in Nieuw Namen een nieuwe fabriek te bouwen. Daartoe vindt binnenkort een gesprek met de gemeente plaats. De breigoederenfa- briek ontstond twee jaar gele den uit een failliete boedel, in Nieuw Namen achter-gelaten door de huidige discjockey J. van Veen. Er werken momen teel dertig personeelsleden. De laatste twee personeels leden van de breigoederenfa- briek Carla zijn inmiddels per 1 maart ontslagen. Een van de firmanten, de heer M. Klaas- sen, gaat als enige mee over naar Nieuw Namen. De brei- goederenfabriek in Yerseke had jaarlijks een dertigtal per soneelsleden in dienst. Volgens de heer A. Klaassen, een der directeuren, raakte de orderportefeuillie eind vorig jaar sneller leeg dan normaal. Hij wijt de verkoop van het be drijf mede aan het faillisse ment van een fabriek in Eist, waarmee Carla samenwerkte. DEN HAAG - De zieken fondsen in Zeeuwsch- Vlaanderen zijn in principe be reid machtigingen te verstrek ken aan Nederlanders, die in Belgische ziekenhuizen willen worden behandeld. Het moet daarbij wel gaan om specialis tische hulp. Bovendien moeten nog een aantal besprekingen met de Belgen worden gevoerd, voordat de regeling in de prak tijk van start kan gaan. Dat deelt minister Vorrink (Volksgezondheid) de eerste kamer mee. Reeds twee j aar ge leden is vanuit de eerste kamer gepleit voor een dergelijke re geling. Nu komt het vaak voor dat inwoners van Zeeuwsch- Vlaanderen aangewezen zijn op ziekenhuizen in Rotterdam voor het verkrijgen van specia listische hulp, terwijl die hulp vlak bij huis (in Gent en Ant werpen) ook te krijgen is. Par ticuliere patiënten daarente gen kunnen wel naar zieken huizen in Gent en Brugge. Minister Vorrink laat nu we ten, dat er op haar departe ment een gesprek is geweest met de in Zeeuwsch- Vlaanderen opererende zie kenfondsen. Deze voelden ech ter niet zoveel voor dat idee vanuit het standpunt, dat daardoor de eigen zieken fondsfunctie zou worden aan getast, terwijl zich in de toe komst minder specialisten in dit gebied zouden gaan vesti gen in de wetenschap, dat er genoeg Belgische specialisten bij de hand zijn. September vorig jaar heeft staatssecretaris Hendriks de Ziekenfondsraad ingescha keld, omdat hij niet akkoord kon gaan met het standpunt van ziekenfondsen. Op 11 ja nuari van dit jaar kwam het antwoord: men is in principe bereid machtigingen te ver strekken voor medische hulp over de grenzen. Dit ruimere beleid kan echter pas worden toegepast als een aantal finan ciële en technische zaken wor den opgelost. Daarover zal met de Belgische autoriteiten over leg worden gevoerd. Wel waar schuwt de bewindsvrouwe er voor, dat er nog heel wat haken en ogen zijn en men dus niet te optimistisch moet doen. Vooruitzichten voor don derdag en vrijdag Tijdelijk regen. Middagtemperaturen ongeveer zeven graden. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land: Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp: omstreeks 2 graden. Max temp.: omstreeks 6 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min. temp: om streeks 2 graden. Max. temp.: omstreeks 7 graden. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. DEN HAAG De water hoogten van dinsdagmorgen: Konstanz 319 min 2, Rheinfel- den 285 min 6, Plittersdorf 498 min 20, Maxau 573 min 23, Plochingen 199 min 7, Mann heim 466 min 16, Steinbach 180 min 20, Mainz 437 min 6, Bingen 296 min 7, Kaub 371 min 12, Trier 466 min 38, Ko blenz 411 min 20, Keulen 439 min 24, Ruhrort 627 min 32, Lobith 1276 min 35, Panner- dense Kop 1237 min 35, Nij megen 1071 min 33, IJsselkop 1099 min 31, Eefde IJssel 648 min 20, Deventer 520 min 17, Katerveer Spooldersluis 208 min 17, Monsin 5516 min 9, Borgharen 4207 min 15, Bel- feld 1392 min 12, Grave 650 onv. Morgen donderdag 3 maart. Bergen op Zoom 1.54 en 14.24 Hansweert 1.17 en 13.54 Terneuzen0.41 en 13.13 Vlissingen0.14 en 12.43 Wemeldinge 2.00 en 14.28

de Stem | 1977 | | pagina 13