NICO VAN SLOBBE BESCHIKBAAR ROB ERAS EN IWAN F Snelle Kulikov „slechts" reserve in Alkmaar Regering: boycot Zuidafrikaanse sportwereld OMSTREDEN ZEGE PATRICK SERCl CASTEN MILLER WEG BIJ TELSTAR Kort geding tegen z wembon d IJzig. UT KOCHT Fransen toch in Alkmaar Aan eind van seizoen Piet Kamps naar Den Bosch Straf tegen sportarts opgeschort sport SCHAATSEN MET ROB VANDEURSEN Volle smaak samen met laag teei^en nicotinegehalte Uw Gas- of Energiebedrijf DE STEM VAN WOENSDAG 23 FEBRUARI 1977 DEN HAAG (ANP) - Nico van Slobbe, die met Bert van der Helm en Bettine Vriese- koop deel uitmaakt van de nationale tafeltennisploeg, zal op 3 maart wel beschik baar zijn voor de belangrijke interlandwedstrijd in Luik tegen België. De Schiedammer, die voor het Amsterdamse Tempo Team speelt, heeft van de commandant van de kazerne in Hilversum, waar Van Slobbe gedurende drie weken op herhalingsoefe ning is, voor 3 en 4 maart vrijaf gekregen. Bovendien wordt Van Slobbe een dag eerder van zijn militaire ver plichtingen ontslagen, zodat hij ook kan deelnemen aan het trainingskamp voor de wereldkampioenschappen in Birmingham. Aan het trai ningskamp, dat van 11 tot en met 14 maart op Papendal wordt gehouden, zal worden deelgenomen door de com plete selectie voor de wereld kampioenschappen, te we ten: Bert van der Helm, Nico van Slobbe, Rene Hijne, Hans Lingen (heren) en Bet tine Vriesekoop, Judy Wil liams en Marjan van der Vliet, (dames). Herman Hopman, die dit seizoen uitkomt voor de Westduitse vereniging TTC Calw, kon door bonds coach Bert Schoofs niet wor den geselecteerd, aangezien de reglementen van de West duitse bond dit niet toestaan. Hopman maakte deel uit van de nationale ploeg, die aan de wereldkampioenschappen van Sarajewo (1973) en Cal cutta (1975) heeft deelgeno men. JOHANNESBURG (AP) - Tijdens de training voor de Grand Prix van Zuid-Afrika is wereldkampioen James Hunt met zijn nieuwe McLa ren m26 - een prototype - uit de bocht gevlogen. Hunt liep geen letsel op, de auto werd zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde doordat een van de banden van de McLaren plotseling lek raakte, terwijl Hunt met een vaart van 160 kilometer per uur een bocht inging tij dens de training op het Kya- lamicircuit. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - De Neder landse springruiter Rob Eras uit Helvoirt heeft de be schikking gekregen over het bekende springpaard Iwan F. Geen onbekende voor de 22- jarige ruiter, want reeds vorig jaar nam hij met dit paard deel aan het concours hippique in Aken (laatste test voor de Olympische Spelen) en aan de Spelen in Montreal. Eras reed daar mee in de landenequipe, die er echter niet in slaagde de finale te bereiken. Het paard dat ei gendom was van de heer Vis ser uit Goirle is aangekocht door de Loosdrechtenaar Smulders, die het aan Eras ter beschikking heeft gesteld. Eras die zich weer onder de hoede gaat stellen van zijn oude coach, Sieg Pruikema ker, zal vermoedelijk in In- door Brabant, dat van 11 tot 13 maart in Den Bosch wordt gehouden, zijn opwachting maken met Iwan F. RUSSEN ZETTEN MURATOY IN (Van onze soeciale verslaggever) ALKMAAR - De Russische wereldrecordhouder op de vijfhonderd meter Evgeny zal komen weekeind niet deelnemen aan het wereldkampioenschap sprint op de kunstijsbaan van Alkmaar. Gisteren ontving het organiserende comité van de Russische schaatsbon de mededeling dat Valery Muratov, die afgelopen week nationaal kampieon sprint op de Medeo-baan in Alma Ata werd, de enige vertegenwoordiger van Rusland zal zijn tijdens de WK in de Noordhollandse stad. Dat de Russen slechts een man inschreven was niet zo'n verrassing want door het feit dat zij vorig jaar wegens politieke redenen uit West-Berlijn weg bleven, kunnen er volgens de reglementen van de Internationale Skating Union (ISU) niet meer Russen deelnemen. Maar dat Kulikov op de door het vrije spel van de zeewind super-zeare baan van Alkmaar slechts als reserve zal verschijnen mag regel recht een sensatie worden genoemd. De technische mensen van de Russische bond hebben echter de stijgende vorm van Valery Muratov laten prevaleren boven de reputatie van de Olympische kampioenschap van Innsbruck op de vijfhonderd. Daarbij heeft waarschijnlijk mee gespeeld dat Muratov, die sinds het eerste sprintkampioenschap in ISU-verband in 1972 tot de wereldtop behoort (1972: tweede achter de Fin Leo Linkovesi, 1973: wereldkampioen voor Jos Valentijn en Eppie Bleeker, 1975: derde achter zijn landgenoten Safronov en DEN HAAG - Het kabi net zal geen steun verlenen aan sportontmoetingen, waaraan Zuid-Afrikanen deelnemen die zijn geselec teerd op basis van hun huidskleur. Het kabinet zou het toejuichen als ook de Nederlandse sportwereld niet aan activiteiten deel neemt, waaraan sportlie den of -teams meedoen die (ADVERTENTIE) op raciale basis zijn gese lecteerd. Minister Van Doorn van Cul tuur, Recreatie en Maatschap pelijk Werk heeft dit alle lan delijke sportorganisaties be richt. Nederland keurt de apartheidspolitiek principieel af omdat deze zowel in theorie als in de praktijk voor zeer velen in Zuid-Afrika een aan tasting betekent van de fun damentele mensenrechten. De internationale gemeen schap moet al het mogelijke doen om de Zuidafrikaanse re gering en de individuele Zuid afrikanen te overtuigen van de verwerpelijkheid van de poli tiek van rassenscheiding, schrijft de minister. Gebleken is dat de interna tionale boycot van de Zuid afrikaanse sportwereld een in ternationaal protest is tegen de apartheidspolitiek, dat het meest doordringt tot de ge middelde blanke in het sport- minnend Zuid-Afrika. Het ka binet laat het aan het oordeel van de sportbonden over in hoeverre zij ingaan op het ver zoek niet mee te doen aan sportontmoetingen, waaraan naar ras geselecteerde Zuid- Afrikanen deelnemen. Kulikov) op de duizend meter een stuk beter uit de voeten kan dan Kulikov. Tijdens de Olympische Winterspelen in Innsbruck bezette Muratov op de duizend meter de derde plaats achter Peter Müller en Jorn Didriksen. En op het - haast zeker - werkijs van Alkmaar zal de beslissing niet vallen op de kortste afstand maar juist op die kilometer. Vandaar waarschijnlijk het inzetten van Muratov door de Russen. Met het niet starten van Kulikov ontbreken zaterdag en zondag drie prominenten in Alkmaar. De titelhouders van West-Berlijn de Zweed Johan Granath en de Amerikaanse vechtjas Sheila Young schitterden ook door Granath kan zijn titel wegens een blessure niet verdedigen, terwijl Sheila Young haar carrière beëindigde omdat zij van mening was, dat de Amerikaanse schaatsbond te weinig geld beschikbaar stelde voor de noodzakelijke reizen door Europa. Het is overigens de eerste keer dat er op de kunstijsbaan De Meent in Alkmaar een internationaal kampioenschap wordt verreden. Door een korte „vrijage" met de profs viel de ovaal in het vlakke Noordhollandse land lange tijd buiten de prijzen en toe daarna de beherende stichting ook nog eens failliet ging, was er weinig meer te verdelen. In 1975 volgde er - nadat de gemeente het beheer over nam - een licht eerherstel via de organisatie van het nationale B-kampioenschap, maar komend weekeinde voegt Alkmaar zich dan eindelijk in de rijen van kunstijsbanen met een reputatie. Toch kan het wel eens tegenvallen, want het ijsoppervlakteis zo smal, dat zeker op de sprint grote moeilijkheden kunnen ontstaan. De man of vrouw - het sprintkampioenschap wordt gezamenlijk verwerkt - die op de vijfhonderd meter bij het uitkomen van de laatste bocht de binnenbaan heeft zal zijn hele hebben en houwen richting ijs moeten wringen om niet te vallen. En dan zullen er risico's genomen moeten worden met als gevolg- grotere kans op valpartijen. Dus als alles even verkeerd gaat kan het wel eens het kampioenschap van het vallen worden. Voorlopig wil men daar in Alkmaar nog niet aan denken. Het aantal kaarten dat in de voorverkoop aan de man werd gebracht bedraagt iets meer dan zesduizend over twee dagen en dat is ongeveer een derde van het aantal dat verkocht moet worden om de begroting van meer dan honderdduizend gulden rond te krijgen. Joop Castenmiller: op zoek naar nieuwe club. GRASSE (ANP) - De Neder landse wegkampioen Jan Raas heeft zich gehandhaafd in de top van de rangschikking bij de ronde van de Middellandse Zee. Raas steeg in de vierde etappe naar de vierde plaats achter Merckx, Wesemael en Chassang. De vierde etappe, 120 kilo meter van Cavalaire naar Grasse, gewonnen door op nieuw Patrick Sercu, had een enigszins tumultueus slot. Wil- fried Wesemael was namelijk aanvankelijk als winnaar be schouwd. Wesemael was de sprint vroeg aangegaan en dacht enkele meters voor de eindstreep zeker te zijn van de overwinning. De Belg gooide zijn armen omhoog ten einde de fotografen een beter beeld te geven op de reclame van zijn sponsor op de borstzijde van zijn shirt, maar daardoor kreeg hij de volle klap van de lucht- weerstand. Dat stelde Patrick Sercu nog net in staat hem en de aankomstrechter te verras sen. Wesemael werd als winnaar uitgeroepen, maar de ploeg van Sercu en Merckx protes teerde. Als bewijsmiddel werd, na lang heen-en-weer-gepraat tenslotte de finishopname van een fotograaf als bewijsmate riaal gebruikt. Sercu werd tot winnaar verklaard, Wesemael MERTT Dankzij een baanbrekende ontdekking is Philip Morris erin geslaagd een sigaret te maken met een echt volle smaak én toch laag in 'teer' en nicotine. Deze bijzondere sigaret heet MERIT MERIT werd bij een grote groep rokers op smaak getest en de resultaten waren verbluffend. Het genot van 'n volle smaak én een laag 'teer'- en nicotinegehalte bestaat dus. Omdat MERITbestaat. IVoef MERIT vandaag nog.én proef dat u er niet aan hoeft te wennen. Geen dag. 25/ 2,25 moest het bos bloemen voor de overwinnaar weer inleveren en werd op de tweede plaats ge zet. De etappe zelf had minder om het lijf dan de aankomst. Merckx en zijn ploegmaten controleerden de wedstrijd en op de helling van Speracedes ging de aanvoerder van het klassement zelf voorop bij de beklimming. De aanval van Merckx versplinterde het al verbrokkelde peloton nog ver der en slechts twaalf renners handhaafden zich in de eerste groep. De top van het klasse ment was goed vertegenwoor digd in de eerste groep, Frans Verbeeck was de enige die ont brak van de eerste zes. De kop groep handhaafde zijn voor sprong tot op de streep, waar Sercu in regen en mist net een fractie slimmer bleek dan zijn landgenoot Wesemael. De uitslag van de vierde etappe is: 1 Patrick Sercu Bel. 120 kilometer van Cavalaire naar Grasse in 3 uur 18 minu ten en 15 seconden. 2 Wese mael Bel, 3 Merckx Bel, 4 Kelly Ier., 5 Bitossi Ita., 6 Ovion Fra., 7 Raas Ned., 8 Laurent Fra., 9 Vandenbroucke Bel., 10 Chas sang Fra., 11 Villemiane Fra., 12 Bruyère Bel., allen dezelfde, tijd als Sercu, 13 Verbeeck Bel. 3.19.02, 14 Talbourdet Fra., 16 Ludo Peeters Bel. zelfde tijd als Verbeeck. Het algemeen klassement ziet er na de vierde etappe als volgt uit: 1 Merckx Bel. 12 uur 13 minuten en 41 seconden, op 10 seconden 2 Wesemael Bel., op 26 seconden 3 Chassang Fra., op 28 seconden 4 Raas Ned., op 1 minuut en 10 secon den 5 Verbeeck Bel., op 1.17 6 Bitossi Ita., op 1.23 7 Laurent Fra., op 2.38 8 Verstraete Bel., op 5.32 9 Ludo Peeters Bel., op 6.07 10 Kelly Ierl. ZWEMMEN De vorige maand 13 jaar geworden zwemster Cynthia Woodhead heeft in het Californische Sali nas een Amerikaanse record van Shirley Babashoff verbe terd. Cynthia Woodhead zwom de 1650 yards in een klein bad in een tijd van 16 minutenb en 25.18 seconden. (Van onze sportredac tie) VELSEN - Trainer Joop Castenmiller en eredivisieclub Telstar gaan aan het eind van dit seizoen uit elkaar. Het bestuur van de Vel- sense voetbalvereni ging deelde Castenmil ler gisteren mee, dat zijn contract, dat op 30 jpni afloopt, niet zal worden verlengd. Telstar-voorzitter Ton Zwikstra: „De heer Cas tenmiller heeft nu drie seizoenen bij ons gewerkt. Een dergelijke periode achten wij voldoende. Blijft een trainer veel lan ger, dan verdwijnt aan beide kanten de inspiratie een beetje". Overigens was er geen sprake van moeilijkheden tussen club en trainer. Joop Castenmiller: „Pro blemen waren er niet. Maar de prestaties wor den wat minder (Telstar werd afgelopen zondag uitgeschakeld in het toer nooi om de KNVB-beker door PEC/Zwolle) en dan wordt er al snel in de rich ting van de trainer geke ken". Castenmiller heeft nog geen contacten met andere clubs. „Ik heb vorig jaar bij de verlen ging van mijn contract laten opnemen, dat de club mij voor 1 maart zou inlichten, wanneer men een andere trainer wilde hebben. Daardoor heb ik de tijd om naar een nieuwe baan uit te kijken". Telstar heeft een com missie van drie in het leven geroepen, be staande uit de heren We- demeijer, Van der Lugt en Van der Aar, die het be stuur een voordracht zal doen. Voorlopig heeft men zes kandidaten. Bij dat zestal is ook Jan Rab, die eerder dit seizoen bij FC Utrecht werd ontslagen en voor de komst van Gas- tenmiller vijf jaar lang Telstar trainde. (Van onze sportredactie) ALKMAAR - Frankrijk zal toch vertegenwoordigd zijn bij de wereldkampioenschappen sprint, die dit weekeinde op de Alkmaarse kunstijsbaan De Meent worden gehouden. De organisatie had aanvan kelijk de Franse inschrijving van Emanuel Michon en Oli vier Belle geweigerd omdat het tweetal zich te laat zou hebben aangemeld. De Franse schaatsbond protesteerde en stelde dat de aanmelding reeds vrijdag per telex was gescheid. In Alkmaar is men toen in de oude papieren gedoken en daaruit kwam inderdaad de Franse aanmelding boven. Piet Kamps. (Van onze sportredactie) BREDA Piet Kamps, mid denvelder van de Bredase ere divisieclub NAC, zal vandaag meer dan hoogstwaarschijn lijk tot een definitief akkoord komen met FC Den Bosch. Kamps wiens persoonlijke eisen voor het Arnhemse Vi tesse te hoog lagen, wordt van daag door de clubarts van Den Bosch gekeurd. Mocht die keu ring gunstig verlopen dan is de overgang van Kamps naar de eerste divisieclub een feit. Kamps en NAC hebben na melijk al overeenstemming be reikt met het bestuur van FC Den Bosch. Het bestuur van NAC zal overigens het vertrek van Kamps niet compenseren met een aankoop. Jeugd uit eigen C-elftal zal de voorkeur krijgen. UTRECHT (ANP) - De Zaanse zwemtrainer Cees Stadt heeft zijn advocaat mr. B. Bertels opdracht gegeven een kort geding aan te spannen tegen de Koninklijke Neder landse Zwembond. De tucht- commissie van de KNZB heeft namelijk ongeveer twee maan den geleden de Amsterdamse (Van onze correspondent) GENT - Het Hof van Beroep van Gent heeft de straf van dokter M. de sportarts die door Erik de Vlaeminck, ex- wereldkampioen veldrijden werd aangegeven, omdat hij aan sportlieden pepmiddelen voorschreef en daartoe zelfs gefingeerde namen gebruikte, opgeschort. In eerste aanleg was dokter M. veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijk en 30.000 frank boete. Het Hof van Be roep te Gent verzachtte deze veroordeling om de sociale re classering van de arts, die een blanco strafblad heeft, moge lijk te maken. De beschuldi ging van het bevorderen van doping en van valsheid in ge schrifte bleef evenwel bestaan. vereniging Koninklijk AZ/HDC opdracht gegeven Cees Stadt als trainer te ont slaan. Stadt, die zelf geen lid van de KNZB is, ging vorig jaar sep tember een driejarig contract aan met de Amsterdamse ver eniging. Voor de zwembond is Stadt een ongewenste persoon, omdat hij vorig jaar februari na twee jaar procederen van de hoge raad twee maanden voorwaardelijk kreeg vanwege ontuchtige handelingen met zwemsters. De tuchtcommissie vond daarin aanleiding de door het echtpaar Stadt opge richte vereniging Free and Easy te verbieden Cees Stadt als trainer in dienst te nemen. Zulks tot 1 maart 1978. Wel werd hem destijds te verstaan gegeven, dat hem geen stro breed in de weg zou worden ge legd als hij zijn activiteiten verlegde naar een gebied bui ten de Zaanstreek, waar de af faire inmiddels tot heftige emoties had geleid en de dis trictsvoorzitter was geschorst. Stadt, die van mening is dat de KNZB geen bevoegdheid heeft om hem welke straf dan ook op te leggen, wordt in zijn stel- lingname gesteund door de vereniging van zwemtrainers. Zijn vrouw, de vroegere kunst zwemster Carry Berendsen, heeft inmiddels haar werk zaamheden voor de nationale kunstzwempleg opgeschorst. (ADVERTENTIE) Als u van plan bent iets aan dat ijzige studeerkamertje te doen, kom dan even bij ons langs. Bekijken wij samen de mogelijkheden en de kosten van verwarming. Heel objectief en gratis. ook voor advies en documentatie)

de Stem | 1977 | | pagina 6