Onduidelijk AANDACHT VOOR TECHNIEK Maandag eerste stakingen Salpeterzuur in Westerschelde 150 VARKENS MET VARKENSPEST AFGEMAAKT Voor streekplan Midden-Zeeland commentaar Regen waterstanden hoogwater (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Hoe kan de gewone burger het beste inspraak krijgen in het ontwerp-streekplan Midden- Zeeland? Over dit vraagstuk heeft de commissie ad hoe bestuur-bestuurden uit de provinciale staten van Zeeland zich woensdag diepgaand beraden. De commissie slaagde er vooralsnog niet in een pan klare oplossing te geven voor de te volgen en meest gewenste inspraakprocedure. Besloten werd een werkgroep in te stel len die haar bevindingen over mogelijkheden van inspraak voor brede lagen van de bevol king in bestemmingsplannen in een nota zal samenvatten. Van deze werkgroepen maken deel uit de statenleden P. J. Huijbrecht en P. G. van de Bosse en verder drs. F. Burger, hoofdambtenaar ter provin- TERNEUZEN - De 700 ton salpeterzuur, die door het mo torschip „Astrid" naar de NSM te Sluiskil werd ver voerd, is gisteren in de mon ding van de Westerschelde ge loosd. Dit deelde rijkswaterstaat te Temeuzen mee. De „Astrid" had de lading zondag overge nomen van de „Tancar", dat bij Willemstad water maakte. Waarschijnlijk was er zeewa ter bijgekomen, waardoor er een chemische reactie onstond die een rookontwikkeling ver oorzaakte. De Nederlandse Stikstofmaatsfhappij te Sluis kil weigerde de lading en het schip moest in Temeuzen bui ten de sluizen gaan liggen in afwachting van nadere maat regelen. Gistermiddag is het schip vertrokken om zijn la ding in de Westerscheldemon- ding te lozen. GOES - De Goese overheid en het Goese bedrijfsleven be leggen een bijeenkomst op dinsdag 15 februari om 17.00 uur in hotel De Korenbeurs. Op deze bijeenkomst geeft de heer J. Claas, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Midden- en Noord-Zeeland, een inleiding over deze instantie. ciale griffie, drs. A.J.H. Mut- saers, directeur van de stich ting Zeeland en J. Tevel, chef voorlichting van de provincie Zeeland. De commissie bestuur-bestuurden bleek vrij sterk verdeeld over de organi satie van de te volgen in spraakprocedure. Met name waren er bedenkingen tegen de mogelijkheid dat een zeer groot aantal insprekers zich zou melden wanneer zij per advertentie uitgenodigd zou den worden hun mening over het streekplan kenbaar te ma ken. De voorzitter, gedepu teerde A.L. van Geesbergen vreesde dat hierdoor een on werkbare situatie zou ont staan. De heer Huijbrecht zei er voorstander van te zijn uit de geïnteresseerden verschei dene werkgroepen worden sa mengesteld met in hun midden een statenlid wat zitting heeft in de statencommissie voor ruimtelijke ordening. Uit deze werkgroepen zouden dan ver volgens de leden van de streek- commissie aangewezen moe ten worden In ieder geval mag volgens de heer Huijbrecht in inspraak procedure niet de zelfde zijn als die werd gevolgd bij het streekplan oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar de mening van de heer Huij brecht heeft de bevolking van oost-Zeeuwsch-Vlaamderen te weinig gelegenheid gekregen zich over het streekplan uit te spreken. De inspraak beperkte zich in hoofdzaak tot belange norganisaties. De commissie was er zich bewust dat het technisch een onmogelijke zaak is de gehele bevolking van het streekplangebied bij de in spraakprocedure te betrekken. Aan de andere kant onderkent de commissie bestuur- bestuurden het belang om zo veel mogelijk mensen, die geen deel uitmaken van een belan genorganisatie, de gelegenheid te geven zich over het streek plan in zijn totaliteit of gedeel ten daarvan uit te spreken. De commissie nam een suggestie van de heer Huijbrecht over om door een werkgroep een nota te laten opstellen, waarin verscheidene vormen van in spraak en de daaraan verbon den kosten naar voren worden gebracht. De verklaringen, die in de raad van Borsele zijn afgelegd over het conflict tussen de twee PvdA-ers in de raadsfractie ppode PvdA/PPR en de plaatselijke afdelingen van PvdA en |R, hebben nauwelijks meer duidelijkheid verschaft in deze Politieke mini-oorlog. Zoals bekend zegden de afdelingen van oe PvdA en PPR in Borsele hun vertrouwen op in de heren Van PvHA/rfn Fransen' samen vormend de PvdA-vleugel van de ^vaa/ppr.raadsfractie. Genoemde PvdA-ers trekken zich echter van deze duidelijke vingerwijzing om maar op te stap- e^ets aan. „Wij zijn door de kiezers in de raad gekozen en ehben met besluiten van afdelingen niks te maken", zo onge- eer redeneren de PvdA-raadsleden. Nu heeft ook de heer J. fra ,0ster' als PPR-man deel uitmakend van de PvdA/PPR- kin 'aten weten weinig heil meer te zien in een samenwer- PvHA/D®t de heren Van Royen en Fransen binnen de uort {racti®- Niettemin verklaarde de heer De Koster als - rouweling van de PvdA- en PPR-aanhang in Borsele als Bnr ?ns{ract'e van de PvdA en PPR te zullen optreden in de ove Se 9erneenferaad. Formeel blijft de PvdA/PPR-fractie (pi, r®lnd' maar in het praktisch politiek handelen zullen er in leadsH60 PvdA/PPR-<raches in de raad van Borsele zitten, zo De vr heer De Koster uit. Wie het begrijpt mag het zeggen, waren 1? ''9'voor de hand wie van de drie heren zich tot de ene dat in ri ?A/PPR~fractie rekent. Het is daarom niet uitgesloten od hm?komende raadsvergaderingen in Borsele een variant wnrril rs.pe"etje „wie van de drie" gespeeld zal moeten en- ..Wil de echte PvdA/PPR-fractie opstaan?'1 Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag opgesteld door het KNMI op woensdag Overgang naar zachter weer met enige tijd regen Voor vrijdag: aantal uren zon 0 tot 4. min. temp. omstreeks 5 graden, max. temp. omstreeks 7 graden, kans op een droge pe riode van minstens 12 uur 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon 0 tot 4. min. temp. om streeks 4 graden.max. temp. omstreeks 8 graden, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. DEN HAAG - De water hoogten van woensdagmorgen, meegedeeld door rijkswater staat: Konstanz 279 onv., Rheinfelden 246 min 1, Plit- tersdorf 424 min 12, Maxau 489 min 20, Plochingen 191 min 7, Mannheim 367 min 30, Steinbach 182 min 31, Mainz 377 min 26, Bingen 244 min 29, Kaub 299 min 40, Trier 431 min 58, Koblenz 359 min 46, Keulen 389 min 47, Ruhrort 584 min 47, Lobith 1235 min 47, Pannerdense Kop 1194 min 41, Nijmegen 1037 min 40, IJs- selkop 1065 min 36, Eefde IJs- sel 610 min 10, Deventer 475 min 9, Katerveer Spooldersluis 142 plus 3, Borgharen 4063 min 24, Belfeld 1228 min 50, Grave beneden de sluis 531 min 38. Morgen, vrijdag 4 febr. Bergen op Zoom 3.44 en 16.03 Hansweert 3.12 en 15.38 Temeuzen 2.30 en 14.53 Vlissingen 2.03 en 14.22 Wemeldinge 3.51 en 16.10 MIDDELBURG - In de Wal- cherse gemeente Gapinge heeft zich een raadselachtig geval van varkenspest voorgedaan. Alle 150 dieren op het bedrijf zijn op last van de veerartse- nijkundige inspecteur in Zee land, de heer G. Jongeneel, af gemaakt. Daarnaast is een varkensfokbedrijf in 's- Heerenhoek in de Zak van Zuid-Beveland van besmet ting verdacht verklaard. Voor het gebied rond Ga pinge geldt een vervoersver- bod van veertien dagen. Uit controle op het betreffende bedrijf in Gapinge is gebleken, dat de ziekte niet door een be smet varken, dat uit België is ingevoerd, kan zijn veroor zaakt. Het lijkt volgens de heer Jongenee^zeer waarschijnlijk dat besmetting door de swiÜ- voeding is veroorzaakt. Dit voer bestaat uit voedselafval van zieken- en bejaardenhui zen. Wordt het niet voldoende gesteriliseerd dan kan de be smetting door dit voedsel op de varkens worden overgebracht. Volgens de heer Jongeneel heeft dat varkenspestvirus geen invloed op de menselijke gezondheid. In Nederland wordt geen besmet varkens vlees aangeboden, maar het is mogelijk dat slachters bij ge brek aan voldoende aanbod, varkens die met het virus be smet zijn, in België hebben ge kocht. We zouden niet weten waar de besmetting anders vandaan is gekomen, meent de heer Jongeneel. We hebben namelijk met behulp van een op dit gebied gespecialiseerde dierenarts van de veeartsenij - kundige dienst in Den Haag alle contacten van de laatste drie weken van het bedrijf na gegaan en nergens een besmet ting geconstateerd. We hopen dus dat het bij dit ene bedrijf blijft. Bij het bedrijf in 's Heer- enhoek is het varkenspestvirus nog niet aangetoond. Al zijn er wel verschillende dieren met verhoogde temperatuur. Dit zou een symptoom van de zo gevreesde ziekte kunnen zijn, meent de heer Jongeneel. We zijn uiterst voorzichtig. Het geval in Gapinge is overigens het eerste van het afgelopen half jaar. STUDIE OVER INSPRAAK AFGELOPEN weekeinde hebben onbekenden bij een in braak in paleis Noordeinde in Den Haag drie schilderijen en twee antieke klokken ont vreemd. De politie neemt aan dat de inbrekers met een valse sleutel zijn binnengekomen. DONDERDAG 3 FEBRUAR11977 (Van een onzer verslaggevers) GOES - In tegenstelling tot eerdere berichten als zou de houtimport en houtindustrie Van Reisen te Goes hebben toegegeven aan de looneisen van de vakbonden heeft dit be drijf gisteren van de bouw- en houtbonden ook een ultima tum gekregen. Verder werden ultimata overhandigd aan de Walcherse Bouw Unie in Grijpskerke en aannemings bedrijf W. Christiaansen in Vlissingen. De ultimata lopen maan dagmorgen af. Zoals bekend is dit ook het geval met het ulti matum van de industriebon den aan machinefabriek Van de Linden in Goes. Maandag kunnen dus in Zeeland de eer ste stakingen tegemoet worden gezien. Andere vakbonden zoals de voedingsbonden, grafische bonden en vervoersbonden hebben voor Zeeland nog geen concrete acties op het pro gramma staan. De bouw- en houtbonden van de Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) en het Christelijk Nationaal Vakver bond (CNV) en het zwarte front maakten begin deze week bekend, dat het eerste middel grote bedrijf in de bouw- en houtbranche in Zeeland een c.a.o. had afgesloten met inbe grip van de automatische prijscompensatie. De naam van het bedrijf wensten de bonden niet prijs te geven, maar gisteren werd bericht vanuit het landelijk actiecen trum, dat het ging om de Goese firma Van Reisen. Van de kant van het bedrijf werd dit ten stelligste ontkend en nog gisteren kreeg het Goese bedrijf van de bonden een ultimatum in handen. Drs. J. van Reisen, directeur van de firma, zei desgevraagd, dat het standpunt van het bedrijf be kend was, maar dat men zich intern toch nog ging beraden of wellicht wijzigingen mogelijk waren. Bij het bedrijf werken ruim 100 mensen. Ook bij het Vlissingse aan nemingsbedrijf Christiaansen zou men zich intern gaan bera den, verklaarde een woord voerder. Dit bedrijf wilde in elk geval kontakt gaan opne men „met de anderen" en met de eigen organisatie. Een woordvoerder van de Wal cherse Bouw Unie verklaarde geen enkel commentaar te kunnen geven. Districtsbestuurder Jor- ritsma van de industriebond CNV heeft gisteren met het ac tiecomité van machinefabriek Van de Linden in Goes voorbe reidingen getroffen voor aan staande maandag. Nieuwe ul timata werden door deze bond nos niet uitgegeven. Een woordvoerder van de vervoersfederatie zei niet uit te sluiten dat in Zeeland de ko mende tijd iets te merken zal zijn van ondersteunende ac ties. Dit zou dan merkbaar kunnen zijn in het streekver voer en bij de spoorwegen. In de Zeeuwse havens zal geen besmet verklaard werd in Rot terdam en Amsterdam worden gedaan. De voedingsbonden en amb tenarenbonden voorzien voor lopig in Zeeland helemaal geen acties bij gebrek aan geschikte objecten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN - In Terneuzen is gisteren in het gebouw van de LTS de jaarlijkse manifestatie „Aandacht voor techniek" van start gegaan. Het is inmiddels al de zesde editie van dit gebeuren, waarmee de LTS elk jaar een keer in de schijnwerpers komt. Ook dit keer is „Aandacht voor techniek" weer aangepast aan de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van het technisch onderwijs. „Het onderwijs ondergaat veel veranderingen. Dar moe ten wij jaarlijks op inspelen. Dat er interesse voor is blijkt uit het nog steeds toenemend aantal leerlingen, van lagere scholen, die belangstelling voor deze expositie hebben", aldus de heer J. van der Peyl, voorzitter van het schoolbe stuur van de LTS in zijn openingstoespraak. De heer Elsackers, consulent van het regionaal orgaan leerlingenwezen in Zeeland, onderschreef die opmerking. Hij moemde de manifestatie „een goede traditie". Hij stelde zich verder op het standpunt, dat een van de doelen van het LTS-onderwijs is, de leerlingen zo goed mogelijk aan te passen aan het bedrijfsleven, waarin ze werk krijgen. Hij wees er verder op, dat Zeeuwsch-Vlaanderen voor wat betreft de verschillende technische richtingen steeds goede vaklieden had afgeleverd. De manifestatie „Aandacht voor techniek" is ook dit jaar weer met de tijd meegegaan. Zo wordt er uitgebreid aandacht geschonken aan de procestechniek, die in de school een steeds vastere voet aan de grond krijgt. De metselaars, bakkers en slagers demonstreren hun beroep in de dependance van de LTS aan de Axelsestraat. Leerlingen van de afdeling constructie-techniek knut selden een paar tandems in elkaar als een meer uitge groeide variant van het attractieve „fietsen op rollen". Bezoekers van de manifestatie kunnen zich op de fietsen met de klok meten. „Aandacht voor techniek" is geopend vanaf vandaag tot en met zaterdag. De openingstijden zijn: donderdag en vrijdag van 19 tot 21 uur en op zaterdag van 14 tot 17 uur. Een groot aantal leerlingen van lagere scho len in Temeuzen en omgeving nemen overdag een kijkje in het LTS-gebouw.

de Stem | 1977 | | pagina 13