Schooltoneel in Goes afgelast wegeas ziekte GMC loos donderdag avond als koopavond Hansweert en Schore vandaag drooggelegd Minister overtrad eigen bepaling in vergunning aan WATERAANVOER VAX BIESBOSCH MAR SLOE M SNELLER NODIG Drukte op Don Boscoschool BIJ MABGABE Zeeuws Instituut feestelijke volksgezondheid nu ook in Zierikzee Zware straffen voor zwaar onder invloed rijden Mii fü! fiRFT* Sus "te Ma RW? 8 M Man sloeg na ontslag achttien ruiten in van zijn ex-baas Voortbestaan van peuterspeelzaal in De Veste verzekerd ONDANKS PROTESTEN stad streek ^politierapport zat- Progressieven Oostburg: verkoop grond in Hoofdplaat opschorten oE STEM VAN WOENSDAG 19 JANUARI 1977 HULST - Dinsdag tegen de avond vond op de Axelse Straatweg nabij de derde ver korting een botsing plaats tus sen een vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door A.J.L. woonachtig te Voge lwaarde en een bromfietser, de 16-jarige R.K.K., woonachtig te Koewacht. De vrachtauto- bestuurder kwam vanuit de richting Kijkuit en draaide de Axelse Straatweg op toen hij de bromfietser recht op zich af zag komen. Hij kon hem niet meer ontwijken. De bromfiet ser liep door de aanrijding een hersenschudding, inwendig letsel en een beenbreuk op. Hij is per ambulance overgebracht naar het Sint-Liduina zieken huis in Hulst. SINT-JANSTEEN - Het 4-jarig zoontj e van mevr. V. uit Sint-Jansteen werd maan dagmiddag omstreeks vijf uur door een auto aangereden toen het onverwachts de Geslech- tendijk overstak. De auto werd bestuurd door E.J. uit Hulst. Het kind liep hoofdletsel en een bovenbeenbreuk op. Het werd overgebracht naar het ziekenhuis in Hulst. TERNEUZEN - Een beton mixer van het aannemingsbe drijf L.D. uit Zaamslag raakte maandagmiddag op de weg tussen Sluiskil en Axel in een slip en kwam in het Axelse ka naal terecht. Met behulp van een paar kraanwagens werd de mixer weer op het droge ge bracht. Er deden zich hierbij geen persoonlijke ongelukken voor. TERNEUZEN - Bij een in braak in het kantoor van de no tarissen mr. Van Stee en mr. Everaert, aan de Herengracht teTerneuzen, werd het gebouw van boven tot onder overhoop gehaald. Voor zover kon wor den nagegaan wordt er niets vermist. TERNEUZEN - Vermoede lijk door kortsluiting in een afwasmachine ontstond dins dagmiddag brand in de keuken van de bovenwoning van de familie Verbrugge aan de Scheldekade te Terneuzen. De gemeentepolitie probeerde met een schuimblusser het vuur meester te worden, maar de geweldige rookontwikke ling verhinderde dit. De brandweer bestreed het vuur met een nevelspuiter. In de keuken ontstond aanzienlijke schade. VLISSINGEN- Op rijksweg 58 tussen Nieuwland en Sou burg is een vrachtauto, be stuurd door A. v.d. V. uit Bar- neveld, over de kop geslagen. De vrachtauto, die uit de rich ting Goes kwam, geraakte door onbekende oorzaak van de weg. Door het bijsturen naar links ging de lading schuiven waardoor de vrachtauto kan telde. Er ontstond grote schade aan het wegdek, de bermpaal tjes en de vrachtauto zelf. Doordat de lading gedeeltelijk over de weg viel, moest het verkeer een uur lang omgeleid worden. GOES - De voorstelling foor scholieren van het to- ■teelstuk „Mirandolina" van Carlo Goldoni, die het gezelschap „De Noorder compagnie" op donderdag '0 januari om 14,00 uur in oe prins van Oranje in Goes zou geven, gaat niet door. mt wegens ziekte van een «er spelers. ZIERIKZEE - Het Zeeuws nstituut voor de Geestelijke ^gezondheid heeft giste- zijn nederzetting voor chouwen-Duiveland en St.- «hpsland in Zieriltzee offi- 'eel in gebruik genomen. De Periing werd verricht door ds. Strating, voorzitter van het ee«Ws instituut. GOES De leden van de Goese Middenstand Centrale hebben met grote meerderheid hun voorkeur uitgesproken voor de donderdagavond als koopavond. Van de 107 leden die hun stem uitbrachten, kozen er 61 voor de donderdag avond, 38 voor de vrijdagavond terwijl 8 middenstanders helemaal geen koopavond wensten. De verplichte koop avond op grond van de nieuwe winkelsluitingswet gaat in oktober van dit jaar in. (Van onze correspondente) HANSWEERT - De bewoners van Hansweert en Schore zullen het vandaag nagenoeg de hele dag zonder water moeten stellen wegens herstelwerkzaamheden. Deze schriftelijke mededeling van de Watermij. Zeeland werd in de loop van dinsdagmorgen huis aan huis bezorgd. Dit ongerief, dat nodig is voor dringende herstelwerkzaamhe den, heeft bij velen inmiddels reacties opgeroepen. Zo heeft onder anderen de voorzitter van het comité Leefbaarheid Hansweert, evenals de beide hoofden der basisscholen en diverse parti culieren geprotesteerd bij de waterleidingmaatschappij en gevraagd of zulke werkzaam heden niet beter in de nachte lijke uren kunnen plaatsvin den. Een woordvoerder van de Watermij. Zeeland verklaarde dat in de Langstraat te Schore een hoofdleiding afgetakt en omgelegd dient te worden en aangezien Schore en Hans weert op een hoofdleiding zijn aangesloten zal alles moeten worden afgesloten. Deze werkzaamheden kunnen niet in de nachtelijke uren plaats vinden daar men bij de water leidingmaatschappij over te weinig personeel beschikt om regelmatig zulke herstelwerk zaamheden te laten verrichten. Daarom zullen alle inwoners van Hansweert en Schore woensdagmorgen vanaf 8.00 uur tot 18.00 uur zonder water zitten. MIDDELBURG Conform de eis van de officier van justi tie heeft de politierechter in Middelburg de 29-jarige Vlis- singer H.L. veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf, waarvan een voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en een jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. L. had op 21 september van het vorig jaar, na zijn aanhou ding door de politie op verden king van het rijden onder in vloed, de bloedproef geweige rd. „Ik weet dat ik te veel ge dronken heb; daarom vind ik een bloedproef niet nodig", had de verdachte bij de politie verklaard. Hij was al eerder veroordeeld voor rijden onder invloed van sterke drank. Met twee weken gevangenis straf en acht maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid vonniste politierechter mr. P. van Empel de 46-jarige A.B. uit Baarland. Deze was op 14 oktober van het vorig jaar, na teveel alcohol gedronken te hebben, in 's-Gravenpolder tegen een boom gereden. Zijn bloed bleek 1,95 pro mille al cohol te bevatten. De 57-jarige J.G.K. uit Oost-Souburg was op 4 sep tember van het vorig jaar bij een landelijke controle door de politie aangehouden. De bloedproef wees uit dat er 0,93 pro mille alcohol in zijn bloed De officier van justitie herinnerde aan het niet vlekkeloze verleden van ver dachte op het gebied van rijden onder invloed. Hij eiste een boete van 1.250.- en vier maanden ontzegging van de rijbevoegdheid voorwaarde lijk met twee jaar proeftijd. Mr. Van Empel verminderde de boete tot 750.- maar handhaafde de voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid. De 19-jarige M.A.B. uit 's- Gravenpolder schrok zicht baar op toen de officier van justitie tegen hem twee weken gevangenis en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid vorderde. De jongeman had op 22 augustus onder invloed een auto bestuurd. De bloedproef wees een alcoholpromillage van 1,93 aan. De politierechter hield rekening met de persoon lijke omstandigheden van de verdachte en veroordeelde B. tot twee weken gevangenis straf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd, een geldboete van 500.-en negen maanden niet rijden. JU DEN BOSCH - Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant adviseerde in 1975 het ministerie van Verkeer en Waterstaat positief over een ontwerp voor een aan General Electric Plastics in Bergen op Zoom te verlenen tijdelijke vergunning voor het lozen van afvalwater op de Oosterschelde. Tegen de te verlenen vergunning bestond aan Brabantse zijde, indien aan een aantal voorwaarden werd voldaan, geen bezwaar. De minister gaf op 13 april 1976 aan General Electric een tijdelijke lozingsvergunning onder meer met de bepaling dat deze vergunning eerst in werking treedt als op eventuele beroepen is beslist. Hoewel aan deze voorwaarde nog niet is voldaan, besloot de minister op 9 december 1976 de vergunning onmiddellijk in wer king te doen treden. Hierover is het provinciaal bestuur niet geraadpleegd. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben thans minister Westerterp medegedeeld deze gang van zaken te betreuren. G.S. betreuren dit te meer, omdat onvoldoende reke ning is gehouden met de destijds van Brabantse zijde over de ontwerpvergunning gemaakte opmerkingen. (Van een onzer verslaggevers) 's-HEERENHOEK - Op een bijzonder druk bezochte ou derbijeenkomst in de jeugd- hoeve in 's-Heerenhoek - naar schatting waren 250 personen aanwezig - hebben het bestuur en de oudercommissie van de r.-k. Don Boscoschool in 's- Heerenhoek dinsdagavond opening van zaken gegeven over de omstandigheden rond het ontslag van de twee on derwijzers, de heren N. de Winter en R. de Boo. Zoals bericht was een deel van de ouders het met dit ont slag niet eens. Zij spanden een kort geding aan tegen het schoolbestuur om het ontslag ongedaan te maken. De presi dent van de rechtbank in Mid delburg stelde echter het' schoolbestuur volledig in het gelijk. De twee onderwijzers hadden ontslag gekregen omdat zij zich niet gehouden hadden aan de voorwaarden bij hun aanstelling, dat zij de doelstellingen van het r.-k. on derwijs zouden nastreven. Volgens de heer W. Vermuë, de voorzitter van het schoolbe stuur, staat de grote meerder heid van de ouders achter het door het schoolbestuur en de^ oudercommissie gevoerde be leid inzake de ontslagkwestie van beide onderwijzers. In de krant van morgen komen we op deze zaak nader terug. I' K Het nieuwe expositiejaar van de Galerie Margaretha de Boevé te Assenede staat in het teken van de vrouw, met name in het teken van de vrouwelijke exposanten. Dus zijn het ook ditmaal weer twee beeldende kunstenaressen die er voor hun werk de aandacht vragen. Het zijn de schilde res Alma, woonachtig te Gent en de grafika Greta Verboo- men, die, hoewel Vlaamse van geboorte, al jaren haar ten ten in München heeft opgeslagen. Op het eerste gezicht schijnt er geen groter tegenstelling dan tussen het werk van deze exposanten mogelijk. Heeft men het echter eenmaal op zich laten inwerken, dan blijkt dat beiden gemeen hebben dat zij in de diepte graven, naar het zeer wezenlijke zöeke' zij het op verschillende manier. Alma's schilderijen maken de indruk dat de schilderes er in op zoek is naar de idee, zoals Plato dat noemde, van dingen en mensen. Zij probeert de materie van mensen, bloemen, gelaten als het ware te ontstoffelijken om aldus de essentie ervan op ons over te brengen. Vandaar dat haar koloriet vaag en dus opgelegd is, sensibel en genuanceerd, uitsluitend met de handen, zonder enige gebruikmaking dus van het gebruikelijke penseel, over het volk uitgewre ven. Als men een optische ervaring in' een smaak kan om zetten, dan hebben de beste schilderijen van Alma iets weg van de smaak van zeer droge sherry. Tot die beste stukken, waarin door een uiterst ehterische en droge schilderwijze haar streven het duidelijkst tot ons overkomt, behoren het stilleven met fersia's, enkele geslaagde meisjesportretten of ook een stilleven met preien. Mislukt het haar echter haar spanning vol te houden of is haar eigen visie onklaar, dan werken haar doeken alleen maar koud, stijf en bleek jes. Deze vrouwelijke geesteverwante van Morandi zou een wat kriticher selectie uit haar werk hebben moeten (laten) maken; het zou de algemene indruk ten goede zijn geko men. Greta Verboomen, die ook veelvuldig in Duitsland, in steden als Frankfurt, München, Landshut en Tubingen exposeerde, is een begenadigd tekentalent. Uiterste verfij ning en precisie tot in het geringste detail gaan in haar werk samen met een oorspronkelijke, vaak uit de afgron den van het erotische opbloeiende verbeelding. Verwant met een surrealistische schilderes als Leonor Fini werken haar verbeeldingen met potlood en tekenstift - vaak geraf fineerd aangezet met kleur'- toch echter en authentieker. Greta Verboomen speelt niet voor het artistieke theater, zij brengt in oorspronkelijke verbeeldingen naar buiten wat haar diepste zelf beroert en bezig houdt en dit bij alle vrijmoedigheid toch met distinctie en perfect vakman schap. Een boeiende expositie, die te bezichtigen is tot en met 30 januari. WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) ZUIDZANDE De progres sieve fractie uit de Oostburgse gemeenteraad is van mening dat de voorgestelde grondver- koop in de zogenaamde inlaag te Hoofdplaat opgeschort moet worden. Tijdens de gisteravond in Zuidzande gehouden openbare fractievergadering (waar de agenda voor de komende raadsvergadering werd be sproken) werd men het er over eens, dat die opschorting zou moeten duren tot voor het be trokken gebied een bestem mingsplan is opgesteld. „Wij zijn niet tegen de grondver- koop en de plannen zoals ze nu liggen, maar gezien onder meer de houding van Gedeputeerde Staten ten aanzien van de ver koop van de grond is het beter dat er een bestemmingsplan komt", zo zei de heer L. Maas gisteravond. Geen discussie leverde het B.- en W.-voorstel op, om geen medewerking te verlenen aan het aantrekken van een derde beroepskracht bij de Streek Jeugd Centrale voor West- Zeeuwsch-Vlaanderen. HET actiecentrum van de Volkshogeschool Elcker-ik in Antwerpen houdt op 26 ja nuari in het Billiard Palace aan het Koningin Astridplein (voor het Centraal Station) een in formatieavond over het ge westplanvoor de rechteroever. Op deze avond zullen milieu- en actiegroepen uit 38 gemeen ten rond Antwerpen hun voor lopig standpunt over het ge westplan bepalen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - De 23- jarige schildersknecht P.A. v.d. E. uit Middelburg had zich zo kwaad gemaakt over zijn ontslag op staande voet, dat hij zijn woede koelde op achttien glasruiten van zijn baas. Dat breekwerk verrichtte de Mid delburger na zich een flink stuk in de kraag gedronken te hebben. Voor de vernieling moest de schildersknecht zich dinsdag voor de politierechter verant woorden. Overeenkomstig de eis van de officier van justitie legde de politierechter ver dachte een boete van 150.- op. De 25-jarige Middelburger L. J.P. voerde zijn hobby in het verzamelen van oude tegels zo ver door, dat hij er toe kwam, kostbare tegels in leegstaande panden in Middelburg van de muur te kappen. De tegels hadden een handelswaarde van 200.- per stuk. Conform de eis van de officier van justi tie veroordeelde de politie rechter P. tot een geldboete van 750.- waarvan 250.- voorwaardelijk en ondertoe zichtstelling van het Leger des Heils. Wegens inbraak en diefstal in een winkel in Zierikzee, waarbij hij onder meer radio's en andere apparatuur weg nam, werd de 27-jarige F. van D. uit Zierikzee veroordeeld tot vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en on dertoezichtstelling van het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs. De of ficier van justitie had twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voor waardelijk, gevorderd. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Aan de onzekerheid over het voortbestaan van de peuterspeelzaal in De Veste in de Goese binnenstad is een eind gekomen. Sinds kort is de peuterspeelzaal, die onder de stichting sociaal-cultureel werk ressorteerde, omgezet in de Stichting Peuterspeelzaal Centrum. Daarmee is oók het aanblijven van de hoofdleidster en drie leidsters verzekerd. „De nieuwe opzet van de peuterspeelzaal is volledig in overleg met de ouders tot stand gekomen", zegt mevrouw P.M. Janssen-De Kooning, de voor zitster van de Stichting Peu terspeelzaal Centrum. De ruimte in het ontmoetingscen trum De Veste wordt gehuurd van de Nederlands Hervormde kerk. Mevrouw Janssen: „Ge let op onze beperkte financiële armslag is het voor ons een dure maar fijne ruimte". Op het ogenblik maken rond hon derd kinderen, verdeeld over vijf groepen, gebruik van de peuterspeelzaal. Hoofdleid ster, mevrouw M.C. Poleij- Staal: „Twintig kinderen per groep is wei het maximum. We hebben op het ogenblik een kleine wachtlijst. De overgrote meerderheid van de kinderen woont in de binnenstad en in de omgeving van het Valckes- lot". De gemeente Terneuzen neemt de helft van de huurkos ten voor haar rekening en ver leent bovendien een bijdrage van 17,50 per kind per jaar. Van de ouders wordt een bij drage van 25 gulden per kind voor twee bezoeken per week gevraagd. Voorzitster me vrouw Janssen vestigt er de aandacht op dat de ouders zo veel mogelijk daadwerkelijk meewerken om de kosten van de peuterspeelzaal zo laag mo gelijk te houden. Onder meer houden ouders de speelzaal zelf schoon en wordt ook het speelmateriaal als het even kan zelf door hen gemaakt of hersteld. Op 16 februari om 20.00 uur zal wethouder J.M. Roose de officiële heropening van de peuterspeelzaal ver richten. (Van een onzer verslaggevers) GOES - Wanneer het waterverbruik in dezelfde mate blijft toenemen als thans het geval is, zal de waterleiding tussen de Biesbosch en Vlissingen-Oost volgend jaar gereed moeten zijn. De industrie in het Sloe gebruikt zes miljoen kubieke meter grondwater per jaar. Indien de industrie straks voorzien zal wor den van oppervlaktewater uit de Biesbosch kan die zes miljoen kubieke meter grondwater ten goede komen aan de huishoude lijke verbruikers. Dat zei de heer G. van Ros- sum, medewerker voor public relation van de Watermaat schappij Zuid-Nederland, in een causerie voor vertegen woordigers van de gemeente lijke overheid en het plaat selijk bedrijfsleven, dinsdag in De Korenbeurs in Goes. Hij vertelde voorts dat het water verbruik in Nederland jaar lijks met ongeveer vier procent toeneemt. In 1976 was deze stijging als gevolg van de lang durige droogte acht procent. Met het oog op een mogelijk uitvallen of stagnering van de toekomstige wateraanvoer uit de Biesbosch wordt door de WMZ in Vlissingen-Oost nabij rijksweg 58 een groot buffer bekken aangelegd, De Wranghe genaamd. Voor iedere programma soort bestaat er wel een succes formule. Volgens vaste wetten wordt het Amerikaanse im- portwerk geproduceerd, van de enkelvoudige Peppertjes tot de langlopende soap-opera's. Altijd volgensijzersterke prin cipes worden pop programma's, films en kwissen in elkaar gestoken. Het film programma Cinevisie kwam in het weekeinde met een repor tage vanuit Amerika waaruit mocht blijken hoeveel tijd en geld wordt gespendeerd om aan de wensen van de grootste gemene deler tegemoet te ko- men.Films worden voorver- toond in „previewhouses", de bezoekers hebben regelknop tijdens de vertoning waarmee ze kunnen aangeven of ze de passages van saai tot erg goed vinden. Zelfs de beste of liever de meest succesvolle afloop van films wordt uitgetest. Zo'n reportage vind je niet in de an dere filmrubriek die er is, Si- monscoop. Doorgaans over lappen de rubrieken elkaar, ook gisteravond waren bij Van Collem fragmenten te zien uit de nieuwe film van Mei Brooks: „Silent Movie" met Marty Feldman. Simonscoopis een rubriek voor iedereen, Ci nevisie is meer voor de cinefie len. De interviews van Simon staan op het niveau van een ge zellig koffieleutpraatje, de vraaggesprekken bij Berend Boudewijn zijn doortimmerd en heel informatief. Bij de NOS wordt echt aan cultuur ge daan. Gisteravond een culturele manifestatie bij de Tros. Een zeer gedenkwaardige televi sieavond, waarschuwde Ivo Niehe alvast vooraf, omdat niet iedereen kon bevatten dat het ging om een „belangrijk cultureel evenement". Voor de eerste keer werd een opera uit „La Scala" op de televisie ge bracht, vertelde Niehe. Een opmerking die nog meer reliëf aan „gedenkwaardig" gaf, al klopte het niet helemaal. De opening van het Milanees ope raseizoen met Verdi's Othello begin december werd door een miljoenentelevisiepubliek ge volgd. De opera Norma werd niet alleen uitgezonden voor de doorgewinterde operaliefheb bers, de leek kreeg commen taar van Jan Derksen uit Hil versum en Gerard Verlinden vanuit Milaan. Het leek zo of Christina Deutekom wereld kampioene kunstschaatsen zou worden. Ivo Niehe vertelde tenminste dat er van alles te verwachten zou zijn. Het libretto van Norma werd ondertiteld, zodat het verhaal over de priesteres die haar ge lofte breekt, twee kinderen ter wereld brengt en uiteindelijk op de brandstapel belandt, te volgen was. De regisseur kon kiezen uit een opname van de opera met een camera achter in de zaal of met veel camera's om zoveel mogelijk spel te belich ten luidde het lekencommen- taar van Niehe. De televisieregistratie week in niets af van wat de NCRV doorlopend brengt op opera- gebied. De bezitters van een zwart/wit-toestel zullen zelfs bij Norma dikwijls moeilijk hebben kunnen zien wat er zich afspeelde tegen de spaar zame belichting op het toch al donkere decor. Het werd wel degelijk een uitzending voor de operaliefhebber, als leek voelde ik me aardig in de steek gelaten door de commentaren. Op deze plaats zijn er van mij geen opmerkingen te ver wachten in de trant van: het was een dankbare partij voor lyrisch-dramatische zangeres sen, die een verregaande vo cale acrobatiek weten te com bineren met een grote toneel persoonlijkheid. Met deze regel zit ik trouwens prima, want ik heb hem zojuist over geschreven van een belang rijke operarecensent. Met ge noegen heb ik in ieder geval naar Norma gekeken, de voor mij verplichte televisielessen van NCRV's Jan van der Waard hebben toch hun nut gehad. JOHAN DIEPSTRATEN

de Stem | 1977 | | pagina 19