Toch mooi van Keetie KRITIEK OP IVIC NIET TERECHT GEEN ECHTE VEDETTEN MEER HARRIE SPOORBIELS melux ÏBKEN BALKEN/ FLANKEN Niemand plaatsgebonden Talentvolle speler Eeuwige rivalen VOETBAL GEËVALUEERD HARD WERKEN '-m ACHTERSTAND GROOT fetaresse een lendig op het [treeks bij te It en verant- fen. lenvatten: p van het pr ervaring. Iliseerd in de ■zijn in de lis busver- |nd salaris r de moge- ll Media, Fnaken. Llag. laal- Iden M- voor tuin enz. 1 e keus Oud-nieuw-uit biels gedroogd- gezaagd-geschaafd- >estekwerk. Gr. voorr. kleine prijzen. Peeters Eikenhout leirstr. 79 Oud-Gastei Tel. 01651-1201 BANKSTELLEN de uitvoering die u nst. Grote sortering aliteitsstoffen. Keuze 2-zits, 3-zits enz. 5 jr. hrift. garantie op con- uctie. Levering direct n de DEM-fabriek naar klant. DEM-prijzen zijn js fabrieksprijzen, eeds vanaf 895,-.Inl. il. 03450-2602. Toonza- n: Culemborg, fabriek, outweg 8. Bergen op □om, Wassenaarstr. 15. ieop. di. t/m za. tot 18 u. tot 21 u. ny Mevrouw, wat 1977 'zal worden moet u nu beslissen! U mag niet wachten tot de problemen er zijn: u moet ze gewoon voorkomen Nu moet u de beslissing nemen om in 1977 minder Imanciële zorgen te hebben Nu moet u werken Wij hebben werk voor u Prettig werk, dat uw gezinsleven niet in gevaar brengt U zal er zich veel vriendinnen mee maken en goed geld verdienen. Stuur ons onderstaande coupon ol bel op wij sturen u zonder enige verplichting graag alle inlichtingen. Mevr Van Waterschoot, Tweevoren 3 Nuenen. tel 040/83 37.82. r I Naam 1 i Adres Na drie weken winterpauze begint zaterdag en zondag het voetbalcircus weer te draaien. Tot genoegen van vele tienduizenden supporters die er de koude graag voor over hebben om hun favorieten aan het werk te zien. Uiteraard staat de strijd om de titel het meest in de belangstelling. Nadat Ajax en Feyenoord twee jaar achtereen de titel aan PSV hadden moeten laten, is de situatie dit seizoen op een in feite weer vertrouwd beeld beland. Ajax en Feyenoord strijden om de titel en op grote afstand volgen de belagers die nauwelijks nog belagers kunnen worden genoemd. Romain van Damme sprak met twee vertegenwoordigers van Neerlands topploegen, Harry Vos van Feyenoord en Ling van Ajax. Saillant detail: zij startten beiden hun carrière bij FC Den Haag. ,Ajax deed het beter dan men verwachtte' DEN HAAG - Het hoofdstedelijke Ajax heeft in het begin van de competitie heel wat kritiek te verwerken gekregen. De Joegosla vische oefenmeester Thomaslav Ivic, die Hajduk Split de rug toekeerde om zijn geluk bij het „grote Ajax" te beproeven, werd onder andere verweten dat hij met zijn Joegoslavisch concept bezig was Jan Publiek definitief het stadion uit te jagen. Thomas lav Ivic bleef echter de beminnelijkheid zelve, maar weigerde intussen dat concept ook maar een haar te veranderen. En niet zonder succes, want zijn Ajax voert momenteel immers de rang- lijks aan. En dat had niemand verwacht. Zelfs de Ajacieden niet. „Op deze plaats", zegt Tscheu La Ling, de grillige Ajax- voorhoedespeler, „had toch niemand gerekend? We hebben een jong elftal, dat de tijd gegund moet worden. Maar het is sneller gegaan dan verwacht werd. Ik dacht dat met deze eerste plaats bewezen is dat de kritiek op trainer Ivic onterecht is. Hij is een vakman, die precies weet wat hij wil". Tscheu La Ling verwijst vervolgens naar de laatste wed strijden, waarin volgens hem Ajax steeds meer en meer de verde digende stellingen verliet. De jeugdige ex-FC Den Haag speler: „In het begin werden we vaker in de verdediging gedrukt omdat de tegenstander sterker was of omdat wij onze dag niet hadden. Daar kun je nou eenmaal weinig tegen doen. In feite zijn we echter nooit met een puur verdedigend concept het veld inge stapt. Ivic gaat ervan uit dat niemand plaatsgebonden is. De rechtsback moet als rechtsbuiten kunnen opereren. We spelen met twee spitsen. Maar je moet niet vergeten dat onze midden velders regelmatig de spits induiken. Dat zijn dan op die momen ten ook spitsen. Bovendien bewijst het gegeven dat je niet plaats gebonden bent dat je niet puur verdedigend speelt. Want dat kan dan eenvoudigweg niet. Ruud Geels is nou de man die de meeste goals maakt. Gewoon omdat zijn plaats in de spits is. Het elftal voetbalt voor hem. Hij is de man die het moet afmaken. Als Ruud eens wegvalt door een blessure bijvoorbeeld, hoeft dat nog geen ramp te zijn. Dan is er wel iemand anders, die die functie kan overnemen. Al moet ik er wel eerlijkheidshalve aan toevoegen, dat Ruud Geels een ideale spits is. Dat heeft hij al vaak genoeg bewezen". Voor Tscheu La Ling lijkt dit jaar overigens de doorbraak binnen handbereik. Bij FC Den Haag, zijn vorige werkgever, stond hij bekend als een moeilijk te hanteren talentvolle speler. De overgang naar Ajax bracht aanvankelijk ook niet het beoogde succes. De toenmalige trainer Hans Kraay verdween al ras van Tsjeu La Ling het Ajax-toneel en de ijlings teruggehaalde Rinus Michels be moeide zich niet al te veel met de sierlijk maar af eh toe weinig effectieve Tscheu La Ling. Thomaslav Ivic experimenteerde in zijn beginperiode eveneens vrij veel, maar laat nu zijn voorkeur toch uitgaan naar Ling, één van de weinige echte creatieve spe lers, die momenteel op de ere-divisie velden rondlopen. Tscheu La Ling over die periode: „Ik moest nog veel leren. Ik ben nu 21. Je wordt volwassen. Je gaat meer nadenken over het voetbalvak. En over de kritiek in de pers. Dat geldt dacht ik voor het meeren- deel van deze ploeg. We hebben enkele oudere spelers zoals Schrijvers, Suurbier, Hulshoff, Geels en niet te vergeten Krol. Daar trekken we ons aan op. Als die spelers wegvallen moeten wij er staan. Volgens mij zal dan de hand van Ivic helemaal zichtbaar worden. Ik denk dat dat nog twee a drie jaar duurt. Met dit team kunnen we in de toekomst veel bereiken". Ajax heeft tot nu toe in ieder geval al meer bereikt dan voor mogelijk werd gehouden. De kans dat Feyenoord en Ajax, de twee eeuwige rivalen, weer onderling gaan uitmaken, wie de titel binnen haalt, lijkt erg groot. Maar daar wil Tscheu La Ling nog niets over horen. Hij„Ik hoop dat we kampioen worden. Maar ik durf het in feite nog niet eens hardop te zeggen.Er is in deze competitie tenslotte van alles mogelijk. Volgens mij kan PSV ook nog een eind in de goede richting komen. Als Ajax en Feyenoord een paar misstappen begaan en PSV heeft het goede ritme te pakken is die kloof van acht punten zo gedicht. Bovendien moet je wat geluk hebben. Dat hoort er nou eenmaal bij". Aan het eind van dit seizoen loopt Tscheu La Lings contract af. Diverse clubs hebben nu reeds belangstelling getoond voor de Ajax-vedette in aantocht. „Maar", stelt hij haastig, „ik zal eerst maar afwachten wat de tweede competitiehelft brengt. Daarna kan er gepraat worden". ROMAIN VAN DAMME Feyenoord heeft een harde hand nodig' DEN HAAG - Lange tijd zag het er naar uit dat Feyenoord de verplichte winterstop met een eerste plaats op de ere-divisie ranglijst zou ingaan. Een niet ingecalculeerd verliespunt tegen FC WV - nota bene in de Kuip - en de herhaalde afgelasting tegen FC Twente zorgden er echter voor dat Ajax die eer voor zich opeiste. Harrie Vos, de 30-jarige linkerverdediger van de Rotterdamse club, blikt echter met tevredenheid terug op de eerste competi tiehelft. „Want", legt hij uit, „die verliespunten hou je altijd. Nederland kent geen enkele club meer die in staat is een ruime voorsprong op te bouwen. Die tijd is voorbij. Feyenoord kon dat zo'n 7 jaar geleden, terwijl Ajax daarna enkele jaren de macht stevig in handen nam. Intussen is het voetbal echter geëvalueerd. Met als gevolg dat de topclubs zelfs destijds van het toneel ver dwenen zijn. Iedere club moet momenteel verliespunten incalcu leren. Ook een PSV, Ajax en Feyenoord. Dat gegeven kun je niet uit de weg gaan". De formatie uit Rotterdam-Zuid is er in de eerste competitie helft echter wel in geslaagd de rust rond het team te handhaven. Een welhaast uniek feit, want in de voorgaande seizoenen ging de beerput herhaaldelijk open. Met als gevolg knetterende ruzies en weinig hoopvolle resultaten. Maar met de komst van Boskov blijft die beerput hermetisch gesloten. De strakke lijn van Vuja- din Boskov. Harrie Vos is echter onmiddelijk bereid die harde lijn tot wat normalere proporties terug te brengen. „Er heerst een strakke discipline. O.K. Dat eist Boskov. En de spelers zijn bereid die discipline op te brengen. Maar in de pers wordt wel eens gesuggereerd, dat die hardheid van Boskov iets onwezenlijks is. Maar wij ervaren het helemaal niet zo. Boskov is heus de man van de kadaver-discipline niet. Onlangs stond er bijvoorbeeld in di verse kranten, dat Wim Rijsbergen een boete gekregen had van Boskov omdat hij Brox verweten had geen verstand van voetbal te hebben. Maar die boete was niet afkomstig van Boskov, die was van Brox zelf. Als je dat dan leest, sta je wel even raar te kijken. Dan komt bij het publiek Boskov weer over als een man die niets te dol is om de discipline te handhaven, maar dat is echt niet waar. Dat hij echter discipline eist, staat buiten kijf. En terecht. Feyenoord heeft een vrij harde hand nodig. Dat hebben de vorige seizoenen wel bewezen". Met de gehanteerde strakke lijn heeft Boskov er overigens wel voor gezorgd dat Feyenoord weer een van de voornaamste kandi- Harry Vos daten voor de titel is, al kent de Rotterdamse ploeg momenteel geen echte vedetten meer. Feyenoord moet het hebben van wer ken. Anders valt het onherroeppelijk door de mand. „Dat harde werken gebeurt ook", laat Harrie Vos weten, „het resultaat van de strakke lijn die Boskov hanteert. De trainer kweekt een stem ming, waarin iedereen bereid is te knokken. Dat is het positieve van zijn aanpak". Harrie Vos, in mei is hij contractueel niet meer verbonden aan Feyenoord („dan gaan we onderhandelen. Ik moet eerst alles nog eens goed op een rijtje zetten") durft nog geen rechtstreeks ant woord te geven op de vraag wie zich aan het eind van de race als kampioen kan laten huldigen. Vos, die lange tijd met Jan Everse voor een plaats in de hoofd macht vocht, maar nu verzekerd lijkt van die plaats: „Normaal is PSV uitgeschakeld. Die achterstand is te groot. De Eindhovena- ren zijn nog altijd afhankelijk van Ajax en ons. Belangrijk is hoe de clubs de winterstop zijn doorgekomen. We verspeelden pal voor die stop een punt tegen FC WV. Maar ik geloof niet dat je daar conclussies aan kunt verbinden. Enkele weken daarvoor speelden we toch een goede wedstrijd tegen Espanol. De eerste wedstrijden in deze tweede competitie-helft zijn erg belangrijk voor ons. We moeten eerst thuis en daarna drie maal uit. Ik dacht dat we in het begin op papier een zwaarder programma hebben dan Ajax. Ajax heeft bovendien al heel wat zware uitwedstrijden winnend afgesloten. Het wordt ongetwijfeld een spannende tweede helft. Met als hoofdrolspelers Ajax en Feyenoord. Of er moet een wonder gebeuren". ROMAIN VAN DAMME Midden Piet Kleine.rechts Keetie Hage, resp. sportman en sportvrouw van het jaar. Links Marianne Heeren nationaal turnkampioene. Ik moet u bekennen, dat ik deze week bij de bekendma king van de sportman en de sportvrouw van het jaar enige tranen heb geplengd. Zomooi vond ik het, dat Kee tje van Oosten-Hage en ook natuurlijk Piet Kleine door de verzamelde Nederlandse sportjournalisten waren ver kozen. Vooral met Kloetingse Keetie voelde ik mee. Jaren lang reeg zij het ene interna tionale succes na het andere aaneen, maar steeds weer werd een andere dame de hoogste eer gegund. Ik kan me zo voorstellen, dat Tho- lense Keet beslist weieens boos zal zijn geworden. Dat zij zich weieens moet hebben afgevraagd of zij ook nog de Mount Everest - om maar eens een aardse pukkel te' noemen - zou moeten be klimmen alvorens zij in aan merking zou kunnen komen voor het sportvrouwschap van het jaar. Uw eigen Cor zal nooit ver geten, dat hij eens in een af tands automobiel - met dub bele kluts - door zijn che) naar de donkere oorden van Tholen werd gezonden, omdat daar een aantal zusjes huisden, dat op de ranke fiets zo aardig uit de wielen kon. Op een zwarte avond zonder het schijnsel van de maan was het kwaad zoeken daar achter St. Maartensdijk. Maar ik wist de ouderlijke woning van de Hages toch te vinden. Een soort kasteeltje waar het gezin Hage een rus tig leven leidde. Uw Cor raakte toen onder de indruk van de verbetenheid waar mee vooral Keetie haar sport op dat moment met nog steeds grote argus-ogen be keken, want tenslotte was wielrennen geen zaak voor meisjes - verdedigde. Ook te genover haar dorpsgenoten, die het uit geloofsovertuiging maar niets vonden, dat Keetie en haar jongere zusje Bella soms op zondag het sta len ros uit de schuur haalden om te gaan trainen. Stiekem op de verste dijken bekwaamden de Ha- getjes zich in het moeilijke metier. Zonder hulp van bui tenaf. Ik moest daar deze week bij de buis aan terug denken. Aan dat verlegen meisje, dat het maar raar vond, dat iemand de moeite nam om helemaal naar Tho len te komen om haar te in terviewen. Ze zei dan ook in die tijd niet zoveel. Zeeuwen zijn meestal wat verlegen. Daarom viel het mij op, dat Keetie in de loop der jaren uitgroeide tot een hele dame. Nog wel wat verlegen voor het boze oog van de camera, maar ze zag er stralend uit. Uw eigen Cor deed dat veel deugd, want zo vaak hoor je, dat topsportsters er meestal onelegant uitzien. Nu, Keetie van Oosten-Hage - zou ze ei genlijk nog doorgaan met haar sport ik las deze zomer immers in een week blad, dat haar man het alle maal niet meer zo zag zitten - bewees dat de critici er vol komen naasttasten. Topsport en vrouwzijn gaan drommels goed samen. Als u dat maar weetMet veel liefs voor Keetie van COR HALFSPITS Keetie v. Oosten-Hage

de Stem | 1977 | | pagina 11