HUIZEN VORIG JAAR 30 a 50 DUURDER BESTUURSKAART VAN NEDERLAND WORDT OVERHOOP GEHAALD rote opruiming kleine gemeenten Aantal provincies wordt verdubbeld ien V Lubbers trekt hulp in: Bij Tealtronic dreigt ontslag voor 450 man Stem-geschenk "1 fl B fl B B fl B fl B B B I B fl I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND GÉÉN NIEUWE BELASTING 'elgische fHmgro iat in Zeeland r WOENSDAG HUIS DE STEM REDDEN DRENKELINGEN Jagen >mingen Ipen ^drijven bv 5 januari 1977 117e jaargang no. 16150 Per persoon 61 kilo vlees in 76 MAN VERDRONKEN NA PECH 85 - 629121' Mini miss in Engeland andaag in Toch meer personeel bejaarden tehuizen Zeer snel Streeksgewijs W aar bleven miljoenen Executies mogen in Texas op tv Controledienst |iari 1977 bestaat de hanvragen voor het an hgen kan gebruik pien de studenten/ (jders niet in staat |e volgen onderwijs bekostigen. bn opleidingsscholen tór 31 januari 1977. |ren over hun studie- Te late aanvragen In school welke valt J.v.o., h.a.v.o., v.w.o., keur vóór 31 januari later tijdstip wordt I worden ingezonden, pn ontvangen, zullen I aanvroegen, is in de Imededeling A-0 ge- penformulier-B zullen ■arvan eveneens het laart nóch een mede- lanmeldingsformuller- Jezet onderwijs of bij egezonden door het hstaande instellingen loningen. te koop gevraagd of aan te bieden? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (vijf van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze <„K!eintjes"-rubr>8k „Huizen". DIRECTEUR: DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJÊNDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN DEN HAAG (ANP) - Het jaarverslag van de Goudse Kamer van Koophandel maakt melding van een enorme prijsstijging van on roerend goed in 1976. Courante woonhuizen ste gen 30 tot 50 procent in prijs. Duurdere woonhuizen ste gen naar verhouding minder. Boerderijgebouwen en agrarisch land stegen 20 tot 30 procent in prijs. Aan de ene kant neemt het aanbod af en aan de andere kant is de vraag toegenomen, doordat men ontdekt heeft, dat alleen onroerend goed nog een waarborg biedt voor het behoud van de innerlijke waarde van het guldenbezit, aldus de kamer. Het aantal te koop staande woonhuizen, geregistreerd bij het Makelaars computer Centrum, bedroeg in augus tus 1976 nog slechts 6.928 tegen 15.379 in februari 1975. De gemiddelde prijs steeg van rond 120.000 gulden tot 163.750 gulden, een prijsstij ging van 36 procent, lande lijk. RIJSWIJK (ANP) - De vleesconsumptie in ons land is in 1976 toegenomen tot ongeveer 61 kilo per persoon. De Nederlander at iets meer rundvlees, terwijl de consumptie van varkensvlees iets daalde. Dit heeft het produktschap voor Vee en Vlees meegedeeld. Toch geeft het jaar 1976 voor de vee- en vleeswereld weinig reden tot tevredenheid, zegt het schap. In de rundvleessector liggen de prijzen voor de producenten voor het derde achtereenvolgende jaar onder de z.g. oriëntatie prijs, die een redelijke opbrengst garandeert. In de varkenssector zijn de prijzen-over geheel 1976 juist vol doende gebleken om gemiddeld de rentabiliteit veilig te stellen. HAARLEM (ANP) - Bij een geslaagde poging twee inzit tenden van een te water geraakte auto te redden, is gistermor gen de 49-jarige Heemstedenaar L. Smit verdronken. De man was met drie anderen te water gegaan, en werd vermist nadat de drenkelingen en de andere redders op het droge warén. Politie en brandweer zijn vervolgens gaan dreggen. Tegen tien uur vonden ze het stoffelijk overschot van de redder, die bleek te zijn verdronken. SANTIAGO (RTR) In ^sep tember won de Chileense tim merman José Cardenas een half miljoen dollar in de voetbal-pool. Hij gooide zijn nieuwe rijkdom niet over de balk, maar bracht het geld naar de bank. Twee weken geleden ging de bank failliet. De Gaay Fortman hief - en Zoe- vragen wij jaar. Continui- erd. de werken en a 19.00 uur tel. 1.079-217735 i Westerlaak. aven voor eigen pen, dus bijvoorbeeld of een kachel, zult u in het ixtra bijstand ontvangen, i het algemeen voor ver over dit onderwerp leest irhuiskosten. litgaven javen die ontstaan door istandigheden, bijvoor- ïbreken, of de slechte woning, kunt u wel een invragen. i 65 jaar, dan kunt u voor nd met invaliditeit geen gen, maar moet u een agen op grond van de songeschiktheidswet jursubsidie subsidieregeling van het shuisvesting en Ruimte- ook voor bijstand- pkent, dat u huursubsidie uw huur meer is dan want de bijstand vergoedt een huren tot dit bedrag, chter nog hogere huren dt. moet u dit zien als een huursubsidie. Dit voor ster aan de gemeente foonabonnement en voor uw eigen rekening, bverbruggingstoeslag voor i/ordt deze per 1 januari 1977 illen is bijstand voor mogelijk. moet u dit zelf betalen, wat extra kosten ver log een overbruggings- \e\ ontvangt wordt deze per indigd. jdzakelijke kostbare diëten worden verleend. 65 jaar. dan kunt u een eetkosten aanvragen op mene Arbeidsongeschikt en uitgaven die voor uw men, vallen ook de het algemeen zijn verhuis- en kunt u daarvoor re situaties kan bijstand schiktheid ij „Bijzondere uitgaven" ingegeven, kunt u bij .heid indien u nog geen jn beroep doen op de songeschiktheidswet (AAW) bn voor bijzondere beidsongeschiktheid, kosten van het gewone het aanvragen van een -voorziening zijn op verkrijgbaar. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als het aan de regering ligt, komt er in de jaren tussen nu en 1990 een nassale herindeling van gemeenten. Uitgangspunt daarbij is dat alle gemeenten met ninder dan 10.000 inwoners moeten verdwijnen om plaats te maken voor grotere eenhe- Sden. Als eerste provincies die aan de beurt komen, staan Groningen, Friesland, Drente en Zeeland op de lijst van minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken, die overi- gens al meteen forse kritiek op zijn plannen heeft gekregen, zoals elders in deze krant te Lowena Cokayne is gistermiddag met haar 6 jaar in Londen tot j M,Mini Miss United Kingdom 1977" gekozen. De kroon vindt ze in lyifc geval prachtig. toenemende wind UIT zuidwest Maximumtemperatuur drie graden. radio en televisie Roman van Iris Murdoch als tv-serie. binnen-/buitenland-2 Weinig hoop op akkoord bouw-cao. binnen-/buitenland-3 Rijkswaterstaat op de milieutoer. binnen-/buitenland-4 DE KLEINE STEM: Afscheid van Rieja. binnen-/buitenland-5 Gematigden trokken in China aan 't langste eind. show en zo Martien van Bergen opent de doos van Pandora. sport Keetie van Oosten-Hage sportvrouw van het jaar: aanmoedigingsprijs voor Oosterhoutse Marian l Heeren. merijntje Arme schoolkinderen: 24 provincies en dan nog de hoofdsteden. UTRECHT (ANP) - „Een goeie daad van Meijer in 1977". Zo betitelde ABVA- bestuurder J. van Geffen gis teravond het besluit van staatssecretaris Meijer van CRM om een eerdere maatre gel, die volgens de vakbonden neerkwam op een personeels stop voor de bejaardentehui zen, te vervangen door een sys teem dat daar, waar dat werke lijk nodig is, wel personeel suitbreiding mogelijk maakt. De staatssecretaris heeft volgens de heer Van Geffen een voorstel dat de Samenwer kende Bonden van Overheids personeel (SBO) eind vorig jaar bij hem hebben ingediend, grotendeels overgenomen. Het nieuwe systeem zal wor den toegepast, als ook andere belanghebbenden - zoals de tehuizenorganisaties - ermee akkoord gaan. Het houdt in, dat in 1977 per tehuis wordt uitgegaan van het personeels bestand dat Gedeputeerde Staten bij de prijsvaststelling voor 1976 hebben aanvaard. Behalve in „knelsituaties" zullen verzoeken om uitbrei ding van deze personeelsfor matie pas feitelijk in behande ling worden genomen, nadat de huizen enkele maanden lang hebben geregistreerd hoeveel werk er moet worden verricht. (Een organisatiebu reau zal hierbij ingeschakeld worden). De herindelingsplannen zul len noodzakelijk zijn, om de bestuurlijke reorganisatie van ons land soepel te laten verlo pen. Hoewel het voor de rege ring erg moeilijk is geweest een minimum inwoneraantal voor een gewenste gemeentegrootte vast te stellen, is men toch op die 10.000 uitgekomen. Wat niet betekent, dat ge meenten met meer dan 10.000 inwoners de dans zullen ontsp ringen. Integendeel: Ook hier streeft het kabinet naar gro tere eenheden. Overigens is die grens van 10.000 inwoners als minimum voor de bestuur baarheid van een gemeente geen heilige koe. Als provin cies en gemeenten met rede lijke argumenten kunnen aan tonen dat een gemeente met bijvoorbeeld 7000 inwoners beslist als eenheid moet kun nen blijven functioneren, dan kunnen er uitzonderingen ge maakt worden. In zijn beide wetsontwerpen voor de bestuurlijke herinde- lingwan provincies en gemeen ten laat minister De Gaay Fortman de Kamer weten erg veel belang te hechten aan een zeer snelle herverdeling van gemeenten. Dat betekent dat de procedure wat wordt aan gepast, om een en ander vlotter te laten verlopen. Op de Kamer doet de bewindsman het be roep zich te beperken bij de behandeling van de ruim hon derd wetsontwerpen die de kamer tot 1984-1988 tegemoet kan zien. De bewindsman pleit er voor de schriftelijke voor behandeling te vervangen door een openbare commissiever gadering. De herindeling zal streeks gewijs worden aangepakt, te beginnen bij de provincies die nauwelijks hun grenzen gewij zigd zien, zoals Zeeland. Daarnaast komen die nieuwe provincies aan de beurt, die nu al een bepaalde eenheid vor men. Te denken valt daarbij met name aan West- en Midden-Brabant en Zuid- Limburg. De Gaay Fortman wil nu al van de Kamer weten of zij met zijn plannen kan in stemmen. In het tijdschema, dat de Kamer vandaag krijgt, wordt aangekondigd dat de eerste plannen dit jaar bij het parlement aanhangig worden gemaakt. (Voor reacties zie de pagina's Stad en Streek) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Als het parlement de plannen van de rege ring, de bestaande elf provincies te vervangen door 24 nieuwe, aanvaardt, komt er één belastingheffing voor gemeenten en provincies. De regering verwerpt het van verschillende kan ten geopperde idee, zowel de gemeenten als de provincies nieuwe belastingen te laten heffen om hun werk te kunnen bekostigen. Er komt een onroerend-goed-belasting voor alle gemeenten (vele gemeenten kennen al zo'n belasting). De opbrengst wordt tussen gemeente en provincie verdeeld. De hoogte van de aanslag hangt af van de grootte van het onroerend goed. Huurders van woningen ontkomen niet aan deze belasting. Zij moeten, evenals de huiseigenaren, betalen voor het gebruik van dit goed. De totale opbrengst word), over het hele land geschat op zo'n 1,1 miljard gulden. Dat is lang niet genoeg om de gemeen.en en provincies hun taken te kunnen laten uitvoeren. Daarom komt er binnenkort een fonds gemeenten en provincies, waaruit beide bestuur sorganen een algemene uitkering krijgen. Alle bestaande fi nanciële regelingen tussen het rijk en de gemeenten en pro vincies moeten verdwijnen. Dat geldt ook voor een groot aantal speciale rijkssubsidies en rijksuitkeringen. Het is ook de bedoeling, dat de provincies straks de tekorten van openbare vervoersbedrijven overne- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nijmeegse bedrijf Tealtronic Nederland B.V. het voormalige bedrijf Singer) lijkt reddeloos verlo ren. Elk moment kan een fail lissementsaanvrage volgen; dat zou betekenen dat alle 450 werknemers op straat komen te staan. Minister Lubbers van Ekonomische Zaken heeft be sloten de geldkraan die het be drijf nog op de been hield, vol ledig af te sluiten. Tealtronic had voor de maand december een beroep op de overheid gedaan en om 7Vï miljoen gulden gevraagd. Tot op dit moment heeft de overheid, die zelf tweederde van het aandelenkapitaal be zit, zo'n 57 miljoen gulden in het bedrijf geïnvesteerd. Minister Lubbers heeft de me dedeling dat de subsidie zou worden topgezet, dinsdag per ijlbode bij directie en commis sarissen laten bezorgen,' waarna meteen het personeel is ingelicht. In deze twee ali nea's omvattende brief wijst de minister erop dat e overheid al DALLAS (UPI) Een Ame rikaanse rechter in Dallas heeft beslist dat verslaggevers in Texas terechtstellingen mogen bijwonen en dat er ook gefilmd mag worden. Televisie en radio kunnen er eveneens een verslag van geven. Hij zei dat hier sprake was van het recht van de nieuws media op uitoefening van hun functie. Dat gebeurde tijdens een proces dat een televisieman en de Amerikaanse vereniging voor de burgerlijke vrijheden hadden aangespannen. De directeur van de strafin- stellingen, W.J. Estalles, had verklaard tegen het filmen van terechtstellingen te zijn omdat dit een „circussfeer" zou scheppen en de veroordeelde „ongeacht de misdaad die hij heeft begaan, recht heeft op de waardigheid en respect voor een mens die gaat sterven". Voordat Estelles zijn verbod uitvaardigde, hadden verslag gevers overigens doorgaans vrij toegang tot alle ter dood veroordeelden. enorme bedragen in Tealtronic heeft gestoken en dat het zoe ken door directie en Economi sche Zaken naar een fusie partner op niets is uitgelopen. De vakbonden zijn het niet eens met het besluit van de mi- ninster en hebben vrijdag een gesprek met hem. NKV- distriktsbestuurder Jan Fe- ters: „Er is hier een stuk beleid gevoerd waar de honden geen brood van lusten". Volgens hem hebben de kommissaris- sen die dode overheid naar het bedrijf zijn afgevaardigd, nooit ingegrepen „hoewel di recteur Rogers maar wat aan rommelde". De vakorganisaties gaan vrijdag met de direktie van Tealtronic praten. De Economische controle dienst stelt intussen een on derzoek in naar de „financië le" activiteiten" van ex- directeur Anthony Rogers van Tealtronic Nederland B.V. te Nijmegen. Rogers trad in ok tober 1976 „om gezondheids redenen" af en werd opgevolgd door de heer A. Groeneveld, afkomstig van Philips, (die volgens de bonden door het be sluit om de geldkraan te slui ten, geen kans heeft gekregen zich waar te maken. Het on derzoek gaat over de vraag wat er precies is gebeurd met de door de overheid aan Telatro- nic beschikbaar gestelde geldstromen, die bedoeld waren als steun voor het in moeilijkheden verkerende be drijf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De regering blijft op haar standpunt staan, dat de bestaande elf provin cies tegen 1980 moeten zijn vervangen door 24 provincies-nieuwe-stijl. Deze omvan grijke operatie zal op z'n minst vier miljard gulden gaan kosten. Eenmaal gerealiseerd vergt het nieuwe bestuurssysteem nog eens per jaar zo'n vierhonderd miljoen gulden extra. In grote lijnen zijn de gren zen van de nieuw te vormen provincies dezelfde als in het concept-wetsontwerp, dat vorig jaar aan alle betrokken gemeenten en provincies is ge stuurd om commentaar. Zo blijven de grenzen van de nieuw te vormen provincies West- en Midden-brabant en Noord- en Zuid-Limburg on gewijzigd. Zeeland blijft even groot zoals het nu is, ondanks het touwtrekken met Noord- Brabant over Tholen en Rei- merswaal. In het wetsontwerp worden enkele taken, die eerst aan de provincie-nieuwe-stijl waren toevertrouwd, weer naar de gemeenten overgeheveld. Het gaat hier om de bevoegdheid van gemeenten zelf structuur- en bestemmingsplannen op te stellen en een eigen bouwve rordening in het leven te roe pen. Nieuw is de invoering van een zogenoemd medebewind. Daarbij gaat het om zuiver provinciale taken, waarbij de gemeenten kunnen worden in geschakeld bij de uitvoering ervan. De provincies moeten dan wel voor de financiering zorgen. Wat de waterschappen be treft: veel van die schappen zullen hun bevoegdheid uitoe fenen over de provinciegren zen heen. Ook de regering beseft, dat de realisatie van deze plannen vele jaren vergt. Alleen al de parlementaire behandeling z al een aantal van beide Kamers vergen. Minister de Gaay Fortman gaat er dan ook van uit, dat de nieuwe Tweede Kamer pas in 1978 goed met de behandeling van start kan gaan. Tegen 1980 hoopt de re gering dan concreet met de Uitvoering te beginnen. OOSTBURG - De Belgi sche filmgroep, die afgelopen zomer op een locatie in Zuid- zande opnamen heeft ge maakt voor de film „De Val lei der Engelen" heeft naast een toegetakelde (gehuurde) woning een spoor van schul den in West-Zeeuwsch- Vlaanderen achtergelaten. Een hotellier in Cadzand heeft van de groep zevendui zend gulden tegoed, een ga rage in Groede f 4.300,-, een brandstofhandelaar in Groede f 2.500,- en de eige naar van het gehuurde huisje in Zuidzande kreeg van de PTT een telefoonrekening van tweeduizend gulden voor internationale gesprekken gepresenteerd. In een brief aan de Belgi sche minister van Neder landse cultuur heeft de bur gemeester van Oostburg diens hulp ingeroepen om de onbetaalde rekeningen als nog betaald te krijgen. Wij voelen ons juridisch niet aansprakelijk, maar wel moreel", aldus gemeentese cretaris P. Verhage. Dankzij de gemeente en de Oos- tburgse notaris was de film groep er na veel moeite in ge slaagd een geschikte locatie voor de film-opname te vin den in het huisje van een be kend schrijfster in Zuidzan- de '„Met de handen in het haar en de ogen vol tranen kwam hier de vrouw van de regis seur en toen hebben wij van alles geprobeerd voor hen een geschikt huisje te vinden, waarin de opnamen gemaakt konden worden. We hebben ons eerst laten informeren door het Belgische ministerie van Nederlandse cultuur in Brussel, waarvan het hoofd van de afdeling filmzaken ons vertelde de groep goed te kennen. Ze kregen zelfs ook weieens subsidies. Daar is men op af gegaan maar met dit verschrikkelijke gevolg", aldus de heer Verhage. Voor mij is het een stelletje gang sters dat misbruik heeft ge maakt van het gegeven ver trouwen van gemeente, nota ris en diverse middenstan ders". De notaris, die een vrij weekeinde gratis voor de filmgroep in de weer was ge weest, kreeg van de dankbare leden spontaan een fles champagne. Dat kon gemak kelijk, want enige tijd later kreeg de notaris zelf de reke ning van deze fles met edel- vocht aangeboden! (Vervolg op Binnen-/Buitenland 5) Je hebt kranten en je hebt De Stem. Kranten komen elke morgen in de bus en zijn goed of minder goed, maar in ieder geval gewoon maar kranten. En dan De Stem. Die vertelt zijn lezers ook nog hoe het erin de keuken van De Stem aan toe gaat. Wacht maar eens af tot volgend week. Dan krijgt U een honderdduizend-menu voorgeschoteld, waar je U tegen zegt. En vanaf morgen alvast op deze plaats een dagelijks voorproefje. De Stem, de krant, die altijd een goed potje op het vuur heeft staan. fl I B B B B fl B B B B B B fl B Bh HIERLANGS UITKNIPPEN De naam van de nieuwe abonnee is: Straat: Woonplaats: en wil het abonnementsgeld betalen per maand 13,36) Q per kwartaal 39,70) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door: Naam: Straat: Woonplaats: U wilt ontvangen: Parker balpen Tonnetje (aankruisen wat u wilt hebben) Deze bon in open enveloppe (zonder postzegel) opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, Breda. Als u een nieuwe abon nee aanbrengt ontvangt u naar keuze een Parker balpen of een alleraar digst in-en-uit-elkaar- zet-tonnetje.

de Stem | 1977 | | pagina 1