lieprijs instens 10% mhoog Van Agt: 0M- ambtenaren niet berispt Stem-geschenk "i vooru Foto's bekroond r '-NEDERLAND bijna gratis pr||s MENTEN VRAAGT RAADSMAN VAN FRANS H. PPR-leiding geheimzinnig over advies in UC-project 17 december 1976 BEVEILIGING GEËIST VAN SCHELDE- RIIPELGEBIED 'hommaarop' Belg wegens smokkel van heroïne gepakt PVDA: UTSTEL MN BESLl'IT HOEFT NIET 116e jaargang-no. 18136 irkit flfljST OP WISSELMARKTEN I BINNEN-/ IBÜITENLAND-3 I Jnnen-/ Meerderheid Springvloed op komst Vertrouwelijk alleen vandaag en morgen volop parkeerruimte PIET KERKHOF Voor eventueel proces in Nederland Sanering scheepsJiouw kan zonder gedwongen ontslagen Advocaten DR. W.A.J.M. HARKX HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINOEN (Van onze redactie buitenland) |lONDEN-De vrees dat de organisatie van olie exporte- mde landen (OPEC) in haar ministerraadsvergadering in toba(Qatar) wel eens tot een prijsverhoging van ruwe olie n vijftien procent zou kunnen besluiten, heeft gisteren nor onrust op de voornaamste wisselmarkten in West opa gezorgd. Het Engelse pond sterling, Franse franc en de Ita- imse lire stonden onder e druk. Die landen heb- aleen groot tekort op hun italingsbalans en zullen het joedelijk zwaar te verdu- ia krijgen als ze aanzienlijk tot voor olie moeten gaan be- |IeFrankfort daalde de koers «de Amerikaanse dollar tot ■laagste peil van de afgelo- *r. zeventien maanden. Dat mm door een buitensporig lote vraag naar Duitse mar- I [Sjeik Abdel-Aziz bin Cha- Al-Thani, voorzitter van ministerraadsvergadering an de Organisatie van Olie lorterende Landen (Opec) r aan de Perzische Golf, [i gisteren na afloop van de tiddagzitting dat de olie lijzen volgend jaar met tien a Bftien procent worden ver- logd. (Hij zei erop te vertrouwen li Saoedi-Arabië, dat de (ijzen nog zes maanden on- iijzigd wil laten, wel zal men worden overgehaald ■droog (Wolkenvelden. Ook igen. Matige, tot 3 toenemende ■oostelijke wind. I'wperaturen rond het ■binnen-/ [WlTENLAND-2 r Van Agt [Wet bekeken in de i binnen-/ I ^lTENLAND-4 I Donkereawolken boven j wolindustrie I 'WENLAND-5 ^ohmidt blijft vertrouwen op 'oooomisch herstel. Lijntje 9:'OPECh om een prijsverhoging van mi nimaal tien en maximaal vijf tien procent te aanvaarden. De Saoedische minister van olie, sjeik Achmed Zaki Jamani, verliet de vergadering donder dag nadat hem duidelijk was geworden dat de andere leden van de Opec het niet met hem eens waren. Gisteravond, acht uur na zijn vertrek, keerde hij weer terug in Doha. Een lid van de Saoedi-Arabische delegatie heeft verklaard dat Jamani niet zou zijn teruggekomen in dien hij geen compromisvoor stel mee had kunnen brengen. De Iraanse minister Jams Amouzegar zei dat het „de me ning van mijn regering is dat een verhoging van 15 procent de westerse economie niet zal schaden", waarmee hij het standpunt van de meerderheid van de delegaties verwoordde. De Iraanse ambassadeur in Qatar, die ook deel uitmaakt van de afvaardiging van zijn land, dacht echter dat „de sfeer van de conferentie" zal leiden tot een verhoging van minder dan 10 procent. (Van een onzer verslaggevers) BERGEN OP ZOOM/ANT WERPEN - Een groot aantal actiegroepen uit het Schelde- Rupelgebied vlak onder Ant werpen heeft in een brandbrief aan de minister van openbare werken L. Olivier en aan ko ning Boudewijn om onmiddel lijke beveiliging tegen over stromingsgevaar gevraagd. Volgens de actiegroepen is er veel onrust onder de bevol king, omdat er op 22 december weer een springvloed komt. In een open brief aan het stadsbestuur van Antwerpen hebben de actiegroepen duide lijk gemaakt, dat er aan de vei ligheid van de bewoners van het Schelde-Rupelgebied se dert 3 januari nog niets is ge daan. Fragmentarisch zijn wat dijken opgehoogd, maar be slist onvoldoende om een nieuwe stormvloed te keren. ROTTERDAM (ANP) - De „zilveren camera" 1976 is toegekend aan de Goudse fotograaf Joop Dorst. De prijs voor de beste persfoto van het jaar werd gisteren in Rotterdam uitgereikt door Tweede-Kamervoorzitter dr. Anne Vondeling. De vijfhonderd beste van de in totaal 1463 ingezon den foto's zijn tot 17 januari onder de titel „Een jaar te kijk" in het Lijnbaancentrum tentoongesteld. De foto links kreeg de eerste prijs in de categorie „portretten in het nieuws". Hij werd gemaakt door Vin cent Mentzel, en laat premier Den Uyl en minister v.d. Stoel in een nogal vreemde combinatie zien. DEN HAAG (ANP) - De reisorganisaties hebben hun folders weer over Nederland uitgestort en de potentiële vakantieganger kan daaruit opmaken, dat door'de bank genomen de prijzen over de gehele lijn zijn gestegen met als koploper Griekenland. Dit land is duidelijk in de belangstelling komen te staan met als gevolg veel toeristen in het afgelopen seizoen. De Grieksef-hoiel- houders hebben daaruit geconcludeerd, dat hun land weer hele-' maal „in" is en derhalve hun prijzen drastisch verhoogd. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - De drie topambtenaren van het openbaar minis terie in Amsterdam, mr. Hartsuiker, mr. Messchaert en mr. Ha- bermehl hebben van minister Van Agt „geen disciplinaire reactie in welke zin dan ook" te horen gekregen wegens hun aandeel in de zaak Menten. Zowel de minister zelf als de voorzitter van de vaste kamercommissie voor justitie mr. Geurtsen verklaarden dit gisteren met nadruk na afloop van het besloten overleg tussen de minister en de justitiecommissie. Minister Van Agt: „Hier zijn mensen ernstig beschadigd door publicaties die er niet hadden behoren te zijn". De justitiecommissie gaat een onderzoek instellen naar de wijze waarop delen van het nog vertrouwelijke rapport- Wiarda over wat voorafging aan de geplande arrestatie van Menten zijn uitgelekt. Van Agt weigerde met be slistheid te zeggen welke be slissingen hij ten opzichte van de genoemde functionarissen van het O.M. genomen heeft. Meest waarschijnlijk is, dat de minister volledig heeft afge zien van het uiten van welke verwijtende woorden ook aan het adres van het drietal. Dat valt op te maken uit zijn uitla ting, dat „niet beslissen ook, een besluit kan zijn". De minister heeft dinsdag avond met de drie O.M.- ambtenaren afzonderlijk ge sproken. Hij wilde niet meer kwijt dan dat hij met hen het rapport Wiarda heeft doorge nomen en dat de drie „hun kri tische notities bij het rapport hebben geplaatst, waarbij zij niet elke letter van het rapport onderschreven. Ik gebruik nu, aldus Van Agt, de stijlfiguur die u van mij kent, die van het understatement". Het rapport-Wiarda en de begeleidende brief van minis ter Van Agt bij toezending aan de justitiecommissie en het zo genaamde voortgangsrapport - dat een overzicht geeft van wat tussen juni en de verdwij ning van Menten is onderno men bij het opsporen van mo gelijk strafbare feiten - zullen op een later tijdstip gepubli ceerd worden. Van Agt: „De vertrouwelijkheid heeft een MÜNCHEN (DPA)—De 25-jarige gelijknamige zoon van de Westduitse ondernemer Richard Oetker is dinsdag in de buurt van München ontvoerd. Gisteravond werd hij door de nog onbekende ontvoerders vrijgelaten, nadat de fami lie Oetker een losgeld van 22 miljoen gulden, een record bedrag, had betaald. Dit is door een woordvoerder van de politie in München meegedeeld na een afspraak met de pers pas na afloop publiciteit aan de zaak te verlenen. Volgens de politie heeft het Oetker-concern, een .van de grootste levensmiddelenbedrijven in Europa, het losgeld ter beschikking gesteld. Het bedrijf, behaalde vorig jaar een omzet van meer dan 3 miljard gulden. Nog nooit werd in de Bondsrepubliek bij een ontvoering een zo hoge losprijs betaald. voorlopig karakter. Ik kan ech ter niet zeggen waarom die rapporten nu vertrouwelijk moeten blijven. Als ik dat zou zeggen zou ik exact dat doen wat niet in het belang is van de publieke zaak". Naar verluidt wil de minis ter en wil de kamercommissie., de vertrouwelijkheid niet op heffen voordat de Zwitserse regering haar beslissing heeft genomen over het al dan niet uitwijzen van Menten. Over de vraag of en zo ja wanneer Men ten zal worden uitgewezen is in de commissievergadering niet gesproken. Wel zou Van Agt te kennen hebben gegeven, dat bij op geen enkele wijze de Zwitserse regering voor de voeten wil lopen. Publikatie van de beide vertrouwelijke rapporten zou als zodanig kunnen worden opgevat. De commissievergadering van gisteren duurdé ruim vijf uur. Het besprokene zal vast gelegd worden in een openbaar verslag aan de gehele Tweede Kamer. (ADVERTENTIE) Piet Kerkhof zegt: Deze mooie dameslaars voor Lage Ham Dongen telefoon 01623 - 3645 Mr. J. Hermans. (Van een onzer, verslaggevers) DEN HAAG Minister Boersma van sociale zaken krijgt vandaag een rapport van de beleidscommissie scheeps bouw op zijn bureau waarin staat dat in de scheepsbouw 4500 arbeidsplaatsen moeten vervallen wil deze bedrijfstak weer gezond worden. Volgens de commissie kan dat zonder gedwongen ontslagen, de ver mindering zou bereikt kunnen worden door natuurlijk ver loop (1500 man), vervroegd pensioen (1000 man), korter werken (500 man), omscholing (750 man) en afvloeiing (750 man). De kosten van het sane ringsplan (60 miljoen gulden) zouden moeten worden opge bracht door de werkgevers (50 miljoen) en de overheid (10 miljoen), (Van een onzer verslaggevers) KORTGENE Op verden king van heroïnesmokkel heeft de rijkspolitie Zeeland de in Kortgene woonachtige Belg L.P. aangehouden en voorge leid aan de officier van justitie te Middelburg. De Belg had vanuit Bangkok (Thailand) een aantal luchtpostbrieven ver stuurd naar diverse adressen in Westkapelle, Kortene, Utrecht, Amersfoort en Ant werpen. In die brieven zat steeds een kleine hoeveelhied heroïne. Zondag, toen de Belg werd aangehouden, werd ongeveer 20 gram heroïne in beslag ge nomen. Tevens werden 100 gram hasj en wat marihuana aangetroffen. Aangehouden werden ook M.R. uit Doorn (Utrecht) en J.S., zonder be kende woon- of verblijfplaats. De Belg werd in zijn eigen land ook gezocht voor zaakjes in verdovende middelen. Luitenant D. Schoneveld van de rijkspolitie Zeeland had de indruk dat het de eerste keer was dat L.P. op deze wijze her oïne Nederland binnensmok kelde. De heroïne was groten deels, zo zei hij bedoeld voor eigen gebruik. (Van onze redactie binnen land) ROTTERDAM - De Blari- cumse miljonair Pieter Menten heeft de advocaat mr. J.J.M. Hermans uit Geleen, raadsman van de hoofdverpleger Frans H. uit Kerkrade, verzocht de verdediging op zich te nemen tijdens een eventueel proces tegen hem in Nederland. De advocaat, die al verscheidene malen door mevrouw Menten is benaderd, heeft nog geen be slissing genomen. De heer Hermans is geen be kende van het echtpaar Men ten. Hij heeft de mensen nooit ontmoet. De heer Menten is via de verslagen in de krant onder de indruk gekomen van de wij ze, waarop de Geleense advo caat de verdediging heeft ge voerd in het langdurige proces tegen de hoofdverpleger. De rechtbank in Maastricht ver oordeelde Frans H. vorige week tot een gevangenisstraf van dertien jaar wegens moord op meerdere bejaarde patiën ten door middel van insuline- injecties. De officier had tweemaal levenslang geëist. De rechtbank had in haar oordeel rekening gehouden met een aantal door de raads man naar voren gebrachte punten, die in het voordeel van de verdachte waren, zoals de ondermaatse medische verzor ging en het personeelsgebrek in de kliniek waar Frans werk te, de slechte controle op de verstrekking van medicijnen. Of de heer Hermans de ver dediging van de heer Menten op zich zal nemen is onder meer afhankelijk van de da tum, waarop het hoger beroep van de Maastrichtse zaak voor het gerechtshof in Den Bosch zal dienen. De advocaat heeft nog geen beslissing genomen omtrent het hoger beroep, waarvoor hij tot en met dins dag a.s. de tijd heeft. Frans H. wil wel in hoger beroep, even als de officier van justitie. Wanneer Menten na uitwij zing door de Zwitserse autori teiten in Nederland is gearri veerd, zal de heer Hermans een beslissing nemen. De twee Zwitserse advoca ten van Menten, dr. Walter Baechi en dr. Hans Grendel meier, hebben gisteren be kendgemaakt, dat zij hun werk voor Menten hebben beëin digd. Zij zeggen: „Nadat het de partement van justitie en poli tie ons inzage had gegeven van de stukken die door de Neder landse justitie ter beschikking zijn gesteld, stelden wij vast dat er ernstige verdenkingen tegen Menten bestaan. Tegen over die'beschuldigingen staan volgens de heer Menten be langrijke tegenbewijzen". Verder stellen ze dat Menten niet kan worden uitgeleverd of uitgewezen maar wel het land uitgezet, „waarbij hij de moge lijkheid moet hebben zelf het land van'zijn voorkeur te kie zen". De Zwitserse regering komt vanochtend in een extra zitting bijeen om te beslissen over Menten. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De zenuwoor log rond de eventuele uitbrei ding van de uranium- verrijkingsfabriek in Almelo is gisteravond, althans naar bui ten toe, plotseling tot staan ge komen. Deelnemers aan het topberaad van de PPR - bij eengeroepen om het defini tieve advies uit te brengen aan de PPR-bewindslieden over de door hen in te nemen houding in het kabinet - kregen en hiel den het slot op de mond. Datzelfde gold voor enkele PvdA-kamerleden die gister avond van minister Van der Stoel, (Buitenlandse Zaken) vernamen wat zijn plotselinge en korte reis naar Engeland heeft opgeleverd. Het PvdA-bestuur gaf alleen een verklaring uit, waarin af stand werd genomen van de suggestie die PvdA-voorzitter Rien van den Heuvel woens dagavond had gedaan, name lijk dat de socialisten zouden aandringen op uitstel van de kabinetsbeslissing. Gewezen werd in die verklaring op het feit, dat binnen het kabinet is afgesproken om vandaag ten principale over de uitbreiding van de UC-fabriek te beslissen. Het kabinet is daaraan gebon den door morele afspraken die met de UC-partners Engeland en West-Duitsland zijn ge maakt. In socialistische kring be staat de indruk dat de discus sie over de eventuele uitbrei ding zich nu zal gaan toespit sen op de vraag of „Almelo" onder internationaal beheer kan worden geplaatst. Wel licht zou op die voorwaarde nu in beginsel besloten kunnen worden niet de uitbreiding ak koord te gaan. Internationaal beheer is ech ter onzeker. De gedachte daar aan is gebaseerd op een voor stel van de gekozen Ameri kaanse president Carter om kernpotentieel in centra, waarbij meer landen betrok ken zijn, onder internationaal beheer te brengen. Aan de vooravond van de be slissing in het kabinet wees de industriebond NVV „voorlopig althans" de uitbreiding van het UC-project af „omdat de bond uiterst huiverig staat te genover een verdere ontwikke ling van de kernenergie in ons land". De industriebond twij felt ook ernstig,aan de rentabi liteit van het proj eet en aan het belang ervan voor de werkge legenheid. In een verklaring aan minister-president Den Uyl heeft de R.K. vredesbewe ging Pax Christi gepleit voor uitstel van de uitbreiding van het project. Weet U wat gem-aakt is? Of gek-nutsel, of grij saard, of regl-ement, min-ister, Roos-endaal of Rucp-hen? Wij wel. Dat is gemaakt, geknutsel, grij saard, reglement, minister, Roosendaal en Rucphen. Die eerste woorden zijn zogeheten afbreekfouten. Dat komt door de computer; die kent 136.581 afbre kingen van woorden in lettergrepen. Maar je zult altijd zien, dat er dan nog net een paar zijn, die hij niet kent. Da's nou echt De Stem: alles hebben wat een doorsneekrant heeft, maar wél nog net iets meer dat een ander niet heeft. Zoals bijvoorbeeld 99.464 abonnees. (101 meer dan gisteren) En straks hon derdduizend, als U zich ook opgeeft. i i i B H I B B B HIERLANGS UITKNIPPEN De naam van de nieuwe abonnee is: Straat: Woonplaats: en wil het abonnementsgeld betalen per maand 12,71) per kwartaal 37,75) Bovenstaande nieuwe abonnee wordt opgegeven door: Naam: Straat: Woonplaats: U wilt ontvangen: Parker balpen Tonnetje (aankruisen wat u wilt hebben) Deze bon in open enveloppe (zonder postzegel) opsturen naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, Breda Als u een nieuwe abon nee aanbrengt ontvangt u naar keuze een Parker balpen of een alleraar digst in-en-uit-elkaar- zet-tonnetje. J

de Stem | 1976 | | pagina 1