NIET, uitwijzing wel mogelijk dn Agt optimistisch terug uit Zwitserland Aardgasprijs Nachtelijke arrestatie voorkomt tweede vlucht Premie auto verzekering gaat omhoog stijgt tot 80 met 14% ISSERS ZN. HUIS DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Uitlevering bsTSM MÊÊM Menten buiten levensgevaar na zelfmoordpoging Cd8tekenin9Vande mm v§*§° I IRAULISCHE tAN MACHINIST 8 december 1976 116e jaargang-no. 18128 lyandaag Naar Bern Verjaard |fP? shopping center Man overleden in politiecel Aarzeling MINIMUMLOON 1 JANUARI 4,6% OMHOOG Geen verlaging leeftijd 1 Van bed gelicht Zeer verrast buitenkansje: deze >ke zuiver scheer- llen mantel met ichtige nertskraag revers. 42-48. ook bekend zijn als) NGS- EN HANDELSBEDRIJF verkoop alle maten en soorten direkte import uit Perzië ot 50% echt voordeel 'erkooo uitsluitend ag dinsdag 7 december i 11.00 tot 17.00 uur olie garantie en echtheid irfschip Chasséveld Sred idere aankoop ontvangt i officieel garantiebewijs, ijken, het loont de moeite, a tapijten zijn geprijsd. IPET CENTRE ORIENT irlen Honigmanstr. 12 te koop gevraagd of aan te bieden? Met een „Kleintje" in pnze rubriek „Huizen" zit u dan zogezegd op rozen. Immers, yele tienduizenden Stem-lezers en lezeressen (vijf van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze i,Kleintjes"-rubriek „Huizen". dr w.a.j.m. harkx hoofdredacteur: l. leijendekker kantoren te breda - bergen op zoom - goes - hulst - oosterhout - roosendaal - terneuzen - vlissingen - 1 if matX In dit ziekenhuis is de Blaricumse miljonair opgenomen na de zelfmoordpoging. (Van onze redactie buitenland) BERN - De Blaricumse miljonair-kunstverzamelaar Pieter Menten heeft na zijn aanhouding maandagnacht door de Zwitserse politie, ge probeerd op het politiebu reau van het plaatsje Uster bij Zürich zelfmoord te ple gen door een overdosis slaap tabletten te slikken. Een woordvoerder van de politie in Zürich verklaarde gistermiddag dat de Neder lander meteen naar een zie kenhuis is overgebracht nadat de poging ontdekt was. Volgens de zegsman zal Menten, die inmiddels buiten levensgevaar verkeert, zo spoedig mogelijk worden overgebracht naar een ge vangenis in het kanton Zü rich. Menten verbleef sinds 27 november samen met zijn vrouw in een hotel in Uster waar hij zich onder de naam Minton had laten in schrijven. Het tweetal bezat een toeristenvisum voor drie maanden. Eerder dinsdag had de kantonale politie van Zürich tegengesproken dat Menten zich van het leven had willen beroven. Gezegd werd toen dat hij slechts enkele kalmeringsta bletten had ingenomen omdat hij zo nerveus was door zijn arrestatie. Hou zou een doosje pillen hebben ge kregen van zijn vrouw Meta, pillen die hij nodig zou heb ben voor zijn suikerziekte. Volgens Hans Knoop, hoofd redacteur van Accent, zou Menten tijdens zijn proces vlak na de oorlog ook al een zelfmoordpoging gedaan hebben. OUWTREKKEN OM MENTEN (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG - Minister A. van Agt meent dat de kans, dat Menten op een if andere wijze in handen van de Nederlandse Justitie komt, groot is. „Er is een serieuze kans, dat hij in Nederland voor de echters zal komen. Ik meen, dat hij spoedig in handen van je Nederlandse Justitie kan zijn". i Agt verklaarde dit in i tv-interview vanuit Bern :ct nadat hij zijn bespre- raet zijn Zwitserse kbtgenoot Kurt Furgler had (eëindigd. Aan kansbereke- ing wilde Van Agt niet doen, jaar hij zei er diep van door- i te zijn, dat de Zwit- ise regering een Nederlands |itleveringsverzoek met grote flrgzal bekijken. „Mijn ambt- |enoot heeft natuurlijk geen b toezeggingen kunnen oen. Ik zou dat in het omge- erde geval ook niet gedaan i op grond van uitslui- tnd een mondelinge uiteen- Duidelijk is, dat de ■witserse regering beseft [elke ernstige zaken hier aan t orde zijn en er de grootst wisselend bewolkt Maximumtemperatuur »en graden. I RADIO en televisie als televisieheld i ®innen-/buitenland-2 yring neemt initiatief tot lossing vervoersconflict 8innen-/buitenland-3 fr rust rond Engels ""racentrifugeproject binnen./buitenland-4 1 KLEINE STEM: SPORT-1 niMan.°["coach Santemaria n|ei uit het veld geslagen SPORT-2 sport in dy'buildin9'ion9ste ^rwsch-Vlaanderen merijntje looping mogelijke aandacht aan zal geven". Van Agt, die gistermiddag naar Bern vertrok heeft zijn Zwitserse collega een uitvoe rige uiteenzetting gegeven en om medewerking gevraagd. Hij wees erop, dat zijn bezoek niet gezien mag worden als een formeel uitleveringsverzoek. De Zwitserse regering krijgt een schriftelijk uitleverings verzoek, ryaarin Nederland zal aangeven van welke daden Menten verdacht wordt en op welke gronden zijn uitlevering wordt gevraagd. In Zwitserland wordt be zien, zo vertelde Van Agt, op welke wijze aan het Neder lands verzoek tegemoet kan worden gekomen. Van Agt zin speelde erop dat mogelijk uit levering in de zin van het uitle veringsverdrag niet mogelijk zal zijn, „Bekeken wordt in hoeverre een Nederlandse ver zoek in te passen is in het Zwit sers recht en in de Zwitserse wet. Zwitserland heeft andere mogelijkheden naast die van uitlevering. Er wordt bezien in hoeverre die van toepassing kunnen zijn". Ook de Zwitserse minister van Justitie, Kurt Furgler, be nadrukte dit 'probleem. Hij verklaarde dat Pieter Menten niet aan Nederland uitgele verd kan worden omdat de misdaden waarvan hij wordt verdacht verjaard zijn. Furgler voegde daar echter aan toe dat Menten wèl uitgewezen kan worden. Evenals Van Agt, die gisteravond laat uit Zwitser land terugkeerde, benadrukte Furgler dat Nederland nog geen verzoek om uitlevering heeft ingediend bij de Zwit serse autoriteiten. De Zwitserse minister heeft Van Agt om zoveel mogelijk in formatie aangaande Menten en zijn daden verzocht. Op grond van deze gegevens zal de Zwit serse regering beslissen of Menten al dan niet wordt uit gewezen. Ambtenaren van het Openbaar Ministerie zijn gis teren onmiddellijk begonnen aan het opstellen van dat stuk. In het Duits. Volgens een woordvoerder wordt het een zeer omvangrijk stuk, dat ech ter zo spoedig mogelijk gereed moet zijn. Volgens de Tilburgse jurist mr. l. vam Dorst, weten schappelijk medewerker in ternationaal strafrecht aan de Tilburgse Hogeschool, zijn er de volgende mogelijkheden om Menten in Nederland te krijgen: 1. Alsnog een uitleverings verdrag voor dit ene geval opstellen. Iets dergelijks is gebeurd toen de commissie-Donner toe stemming kreeg om in Zwitserland onderzoekin gen te doen. 2. Op basis van artikel 70 van de Zwitserse grondwet kan de Zwitserse regering be sluiten iemand het land uit te zetten omdat hij de in- of uitwendige veiligheid of de neutraliteit van de staat in gevaar brengt. Deze moge lijkheid wordt nogal eens toegepast om iemand op po litieke gronden het land uit te krijgen. Door Menten in Zwitserland te houden zou dit land kunnen menen de betrekkingen 'met Neder land mogelijk te schaden. - Indien Zwitserland Menten op deze gronden het land uitzet, heeft hij in principe het recht te kiezen waar heen hij wil gaan. In prak tijk zal die keuze echter zeer beperkt zijn. In begin sel zal hij wel niet naar Ne derland worden gestuurd, omdat dat zou neerkomen op een verkapte uitlevering, maar het ligt voor de hand dat de Zwitsers Menten in elk geval zullen uitzetten naar een land waar zijn oor logsdelicten niet verjaard zijn, aldus mr. Van Dorst. 3. Een andere mogelijkheid voor de Zwitsers is nog Menten eenvoudig terug te sturen naar het land waar hij vandaan kwam: Neder land. Volgens mr. Van Dorst is het vrij zeker dat Zwitserland, evenals de meeste Europese landen, de mogelijkheid heeft vreem delingen zonder verblijf s- of vestigingsvergunning terug te sturen. Simon Wie- senthal heeft intussen hierop al gewezen. Dat zou betekenen dat het verblijf van Menten in Zwitserland maximaal de drie maanden die zijn toeristenkaart hem toestaan kan duren. (Zie ook commentaar op pag. binnen-buitenland 2) (Zie voor achtergrond pag. binnen- buitenland 5) De Zwitserse minister van justitie, Kurt Furgler (rechts) sprak gisteren met zijn Nederlandse ambtgenoot van Agt over de uitlevering c.q. uitwijzing van Menten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL - Pieter Nicolaas Menten is er net niet in geslaagd voor de tweede keer te vluchten. Bij zijn arrestatie vond men in zijn hotelkamer het vluchtschema van 8 december - vandaag dus van de lijnvluhct Zürich-New York van de maatschappij Trans World Airlines. MINISTER Lubbers vindt de exploratie-inspanning op het Nederlandse continentale plat naar bevrediging verlopen. Tot 1 januari van dit jaar werden er 122 exploratieboringen ver richt en nadien nog eens twin tig. (ADVERTENTIE) r extra boeKlngsmog®hjkheid Luxe bungalows op rekreatie-centrum EUROSTRAND In de Brabantse Kempen (bij Valkens- waard) vindt u rust en rekreatie temid den van de vrije natuur. Luxe 4- of 6- persoons bungalows kompleet inge richt met verwarming, kleuren TV (6 ka nalen), kitchenette met koelkast, 2 of 3 slaapkamers en badkamer met douche. Op het uitgestrekte terrein, waarin een prachtig meer, vindt u een overdekt verwarmd zwembad (gratis!), restau rant. supermarkt, speeltuin en... NU OOK KUNSTIJSBAAN EN BOWLING-CENTRUM. 940.-1 275, Voor reserveringen en inlichtingen bel "het Eurostrand", telefoon: 04902-4855 of Sporthuis Centrum, tel. 010-333666 sparthuisrentrum Het hotel, waar Menten van zijn bed werd gelicht. DEN HAAG De minister van Economische Zaken, drs. R. Lubbers, is akkoord gegaan met een verhoging van de pre mies voor de W.A.- en ail risk- verzekeringen voor auto's, mo toren en landbouwtractoren. De premieverhogingen gelden voor alle nieuwe verzekerin gen, gesloten na 31 december 1976, of voor verzekeringen, die na die datum worden ver lengd. Voor personen- en vrachtau to's met een cataloguswaarde t.m. tienduizend gulden be draagt de verhoging van de W.A. en all risc-verzekering f31.50. Voor personenauto's met een cataloguswaarde van meer dan f 25.000 is de verho ging negentig gulden, voor vrachtauto's van f 25.000 en meer is de verhoging f 72. Voor motors en scooters met een ci linderinhoud t.m. 249 cc moet f 32.50 meer betaald worden voor de W.A.-verzekering. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - De prijs van het aardgas voor kleinverbrui kers zal tot 1980 stapsgewijs zeker nog met 13 tot 14 procent stijgen. De huidige prijs van ongeveer 20 cent per kubieke meter loopt sterk achter bij de prijs van huisbrandolie. HeY prijsverschil bedraagt 7 tot 8 cent. Minister Lubbers deelde dit gisteren in de Tweede Kamer mee. Een te lage aardgasprijs leidt tot on doelmatig gebruik en belem mert bovendien het doorvoe ren van specifiek op bezuini ging gerichte maatregelen, zoals stadsverwarming en iso latie van woningen en gebou wen. De minister vindt een vermindering van het benzine verbruik noodzakelijk, omdat dit verbruik de trekker is voor het olieverbruik. Hij noemde het verdrietig, dat het niet mo gelijk is over het benzine- vraagstuk met West-Duitsland en België een termijnvisie te ontwikkelen. ROTTERDAM (ANP) - In een cel van een politiebureau in Rotterdam is de 59-jarige Rotterdammer A. de R. overle den. De politie had de man zwaar beschonken op straat gevonden en hem ter ontnuch tering opgesloten. Toen men hem wilde vrijlaten lag hij le venloos in zijn cel. Dat vertelde kapitein R. Bordewijk, leider van het re chercheteam van de rijkspoli tie dat speciaal geformeerd is voor het opsoren van Menten, gisteren toen hij terugkeerde op Schiphol. „Maar het is na tuurlijk niet zeker", vervolgde Bordewijk, „dat hij ook daad werkelijk weggegaan zou zijn". De tip dat Menten in Zwit serland zat, kwam van Hans Knoop, hoofdredacteur van het weekblad Accent dat de zaak-Menten opnieuw in het nieuws bracht en diens oor logsverleden nauwkeurig na speurde. Op Schiphol vertelde Knoop dat hij - maandagmid dag - ingelicht is door een me dewerker van het Duitse blad Der Stern. Wie dat was, wilde hij niet kwijt. Accent en Der Stern hebben sinds de vlucht van Menten nauw samenge werkt om de multimiljonair op te sporen, vertelde Knoop. „We hebben onze tipgever in Zwit serland dagenlang met gege vens gevoed." Toen Knoop getipt werd, lichtte hij onmiddellijk de Ne derlandse justitie en het team van kapitein Bordewijk in. Gistermorgen verklaarde Knoop telefonisch vanuit Zwitserland dat er eerst nie mand van de recherche met hem mee wilde gaan. Maar op Schiphol zei hij dat dat ver keerd overgekomen was. Er zou volgens hem hooguit van een kleine aarzeling over for maliteiten sprake zijn. Knoop: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het mini mumloon gaat per 1 januari a.s. met 4,6 procent omhoog. Daarvan is 3,3 proeent een inhaal-verhoging, omdat de gebruikelijke aanpassing van het minimumloon per afgelo pen 1 juli achterwege bleef. De Tweede Kamer aanvaardde toen de motie-Barendregt (PvdA), waarin gevraagd werd deze achterstand in januari weer goed te maken. De rest van de verhoging per 1 januari 1,3 procent - is het gevolg van de gebruikelijke aanpassing van het minimumloon aan de stijging van de lonen in de pe riode april-oktober 1976. Minister Boersma (Sociale Zaken) wijst een verlaging van de leeftijd waarop het mini mumloon moet ingaan - thans 23 jaar - af. Hij vindt een ver laging naar 22 jaar „thans niet aanvaardbaar" omdat het de loonkosten te veel zou doen stijgen en aldus nadelig zou uitwerken voor met name het midden- en kleinbedrijf, dat veel met minimumloners werkt. Boersma volgt daarmee het standpunt van de werkgevers in de SER, die tegen de mening van de werknemersvertege nwoordigers in, de regering hebben geadviseerd de leeftijd thans niet te verlagen. I „Een journalist kan zijn kof fertje en pas pakken en naar waar ook ter wereld vliegen, maar voor een rechercheur komen er andere dingen kijken". Desondanks zijn ka pitein Bi odewijk en twee me dewerkers meteen met Knoop en fotograaf Guus de Jong naar Zürich gevlogen. Bordewijk: „De druk op de ketel was daar voor groot genoeg". Vanuit het vliegtuig heeft kapitein Bordewijk telefo nisch en per telex de Zwitserse autoriteiten op de hoogte ge bracht van zijn komst en gere geld dat hij en zijn mannen bij de arrestatie aanwezig zouden kunnen zijn. In Zürich zijn Knoop en fotograaf de Jong eerst - zonder Zwitserse of Ne derlandse politiefunktionaris- sen - naar het centrum van de stad gegaan, waar de tipgever hem meedeelde waar Menten en zijn vrouw Meta verbleven. Dat bleek in hotel Elluster in het plaatsje Uster te zijn, on geveer twintig kilometer van het vliegveld van Z*rich ver wijderd. Daarna zijn Knoop,Bordewijk en de Zwit serse politie naar Uster gegaan en heben Menten omstreeks half twaalf van zijn bed ge licht. Dat kon op grond van een internationaal arrestatiebevel. Menten stond in het hotel sinds 23 november ingeschreven 1 onder de - volgens Knoop Iers klinkende naam Minton en hij gaf voor een Ierse landeigenaar te zijn, afkomstig uit de plaats aan de Ierse zuidkust waar hij een kapitale villa heeft. Zijn Simca-stationcar stond in de garage van het hotel. Waar schijnlijk heeft Menten eerst in andere hotels in Zwitserland gelogeerd. Volgens Hans Knoop was Menten zeer verrast hij zijn ar restatie. ordewijk: „Hij was niet zo aggressief als gewoon lijk. Toch schold hij Knoop voortdurend uit. Knoop; „Een reeks van anti-semitische scheldwoorden, en hij noemde mij een smerige communist. Ik heb er weinig behoefte aan deze mah nog ooit te zien". I

de Stem | 1976 | | pagina 1