K Wychen rerk. RAPPORTAGE VAN MR. HARTSUIKER NOG NIET BINNEN j£scoachbelOPnieUW I vrijuit Duizelige soldaat wachtte vuile nacht langs de weg op transport HUIS SCHRIJVERS IN VLAANDEREN Mogelijkheid tot berechting van Menten aangevochten DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND 20 november 1076 11$e jaargang no. 1$115 ie. Ieffi9keer naar een Vissers vinden lijk vermoorde man in Dordtse Kil van verslaafden in gevangenissen BONTMANTELS -STDEPRESS/ EN OP DE LO fit lyandaag I Schw 'n ei9en brievenbus. I drijven als bevrijding MET NAME IN BREDA: Kritiek op opvang Ook Den Uyl wist niets van arrestatieplan Menten I NACHTVORST Zoutloos Opsporing Espanol - Fevenoord rechtstreeks op tv Mirage stort neer op Belgisch dorp Eversdijk (CDA) - regionale overheid moet plaats krijgen in nationale scheepshouwcommissie Beurs Eigenhandig B0NTH0E0EN PELTERIJENHUIS VERMEULEN eigen ateliers zover! ljoen grills in dand. Dat betekent H Voor Moulinex, ml. 'ooru. Daarom deze Hoze feestaanbiediiK,. reendrenudenieS pakoven B12 kooot |t de Moulinex Ltnsche citruspers ™TIS. 11 december kunw 3 feestaanbieding Iteren. December is do Itmaand van het jaar te koop gevraoga af dan te bieden? Met een „Kleintje" in onze rubriek „Huizen" zit u den zogezegd op rozen. Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vijt van de tien) hebben bijzondere belangstelling voor onze „Kleintjes"-nJbriek DR W.A.J.M. HARKX 2EEL' V HOOFDREDACTEUR: L. LEIJENDEKKER KANTOREN TE BREDA - BERGEN OP ZOOM - GOES - HULST - OOSTERHOUT - ROOSENDAAL - TERNEUZEN - VLISSINGEN mt (Van onze weerkundige medewerker) nF BILT - Tot dusver kenmerkt deze herfst zich door ddeld boven normale temperaturen en een rustig I genrtvpe met ook deze maand weinig neerslag. Vanaf zon- Tt komt hierin enige verandering. Een stormdepressie ww miir 1 f'l ,iaIJsland in de richting van Scandinavië met aan de Jlir UHIiaer J&MM I (.terzijde stormachtige noordelijke winden, waarmee fndere lucht uit het Poolgebied in de richting van Schot- I d de Noordzee en Zuid-Scandinavië trekt. Het eerste a°front kan zondag tot ons land doordringen met wat 1 z „AM/wnonna ïvmcf twt nn/\vnftraciamvritsri |H Iwe het zitten op pormale hoogte, 'tten in bijvoorbeeld lók erg gezellig zijn, laan hoog zitten de ■redenen. Het plaats- yat immers veel j voorkeur, lassen als een zodat het zitten t maar een plaats benen optimale |wat het zijn moet: oeg keus zijn. vaak pas gevonden Jen bezoek aan Eltink let zalu verbazen, Idellen, zithoogten lngstanden. En wat Ier precies het naakt, ongestoord (ar eens proberen. Ig Tel.: 08894 -2122 "IU" ntot negen uur's-avonds. i i gsraad). Lukt dat t op met de u er vertrouwelijk naar: Den Haag. folder ïlt u waar de >r is en waar u 'inden. cn een toenemende west- tot noordwestenwind, tón volgende week zal de aangevoerde lucht geleidelijk I kouder worden en zullen er van de Noordzee flinke buien kunnen binnenstromen. Dit betekent dat november loch nog naar een ander meer onbestendig weertype gaat overhangen, waarbij de middagtemperatuur ook op een I jjis lager niveau zal komen en waarbij 's nachts tijdens opklaringen nachtvorst mogelijk is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Evenmin als minister Van Agt wist premier Den Uyl tevoren van de voorgenomen arres tatie van Menten. Ook als plaatsvervangend minister van Justitie - Van Agt was in Roemenië - was Den Uyl I OEN HAAG (ANP) - De lijkdienst voor het wegver- r heeft de verzending van ■de kentekendelen drie 1977 [net ingang van vrijdag stopge- iil, omdat is gebleken dat de janje opdruk van deze delen r het daglicht geleidelijk kan verbleken. TNO heeft een en ander na ttooek geconcludeerd. De aalsdrukkerij in Den Haag, jraar de delen 3 worden ge- ukt, blijkt verantwoordelijk Lijn voor de verbleking aan dien geen lichtechte dru- fcil is gebruikt. |De Rijksdienst voor het verwacht, dat («gindeeember de uitgifte van ie delen 3 met kleurechte op bik zal kunnen worden her- ja: 0e reeds uitgegeven 1,6 n delen 3 behouden, ook jlnlen ze verbleken, hun ilijheid. I Opklaringen gevolgd door I toenemende bewolking. I Matige wind uit het I Noordwesten. Maximum 1 temperatuur 7 graden. I RADIO en 1 TELEVISIE I KON praat met industriële I gewetens bezwaarden. 1 binnen-/ IBUITENLAND-2 uss stuurt aan op 18igen partij, BINNEN-/ IBUITENLAND-3 I Juwelier Gans werd I Professor Gans. IBUITENLAND-4 I Gevolgen 15 prijsverhoging nog niet |te overzien. ISPORT-1 Nerdoping in f> IBBORT-2 I eenvoudige I ^nterklaasviering f lfe'eecniaarnade l ood van Franco. 'l'Ho3!b.evel' ™aar pion,, iezou' UDENHOUT - De dienstplichtig soldaat A. de Bruijn (20) uit Sittard heeft van donderdagnacht 12 uur tot gistermorgen omstreeks 10 uur nabij Udenhoutinde berm van de weg gezeten, wachtend op hulp vanuit de Generaal-majoor De Ruy- ter van Steveninckkazerne te Oirschot, waar hij gele gerd is. Hij had moeten af haken tijdens een nachte lijke infiltratie-oefening van de pantser-antitank- compagnie waarbij hij or donnans is. Omdat hij last van duizelingen had kreeg hij van zijn groepscom mandant de opdracht in de berm van de weg te blijven zitten tot hij door een wagen van de kazerne zou worden opgehaald. Toen hij die opdracht kreeg hadden de andere nog bijna 30 kilometer voor de boeg. Zij kwamen pas tegen tien uur vrijdagochtend terug in de kazerne. Er werd toen een wagen ge zonden naar Udenhout. Toen die daar aankwam was soldaat De Bruijn, die er door de kilte van de nacht niet zo best aan toe was, nog maar net ontdekt door een patrouille van de rijkspoli tie. Die bracht hem naar het politiebureau in Udenhout, waar hij met een kop koffie op verhaal kwam. Volgens de voorlich tingsofficier P. van Geldorp van de Oirschotse kazerne is soldaat De Bruijn begin deze week, vlak voor hij op vormingsbivak naar de Drunense Duinen zou gaan, bij de kazerne-arts geweest met het verzoek niet mee te hoeven. De arts schreef sol daat De Bruijn wel een zoutloos dieet voor maar zag geen reden hem niet op bivak te sturen. Tijdens het bivak werd soldaat De Bruijn regelmatig vanuit de Drunense Duinen per jeep naar een kazerne in Den Bosch gereden om daar een zoutloos diner te nuttigen. Tijdens de oefeningen in het kader van het bivak was soldaat De Bruijn al een Soldaat De Bruijn komt bij bij een kop koffie. paar keer flauw gevallen. Tijdens.de nachtelijke te rugtocht naar Oirschot liep soldaat De Bruijn in een groepje van acht soldaten. Hij kreeg al gauw weer dui zelingen. De groepscom- mandat durfde verder gaan niet voor zijn verantwoor ding te nemen en beval sol daat De Bruijn ter plaatse achter te blijven. Compag niesoldaat Monteban had van tevoren bepaald dat eventuele achterlijvers op de plaats waar ze zich be vonden, moesten blijven wachten tot ze vanuit de kazerne zouden worden op gehaald. In oorlogsomstan digheden wordt dezelfde gedragslijn gevolgd. Soldaat De Bruijn hield zich aan de opdracht. In de koude nacht probeerde hij zich door lichaamsoefenin gen warm te houden. Hij kon deze echter niet vol houden. Toen de politie hem ontdekt zat hij versuft en uitgeput tegen een bermpaaltje. Tegen het middaguur werd soldaat De Bruijn door de kazerne-auto bij het politiebureau opge haald. Hij werd eerst naar de geneeskundige dienst in Tilburg overgebracht en vandaar naar de kazerne in Oirschot. „Hij voelde zich toen weer kiplekker en is vanmiddag gewoon met weekendverlof gegaan", aldus kapitein Van Geldorp. DORDRECHT (ANP) - In de Dordtse Kil bij de camping Bruggehof in Dordrecht is gis terochtend het stoffelijk over schot van een man gevonden, door kogels uit een vuurwapen om het leven gebracht. Een voorlopige sectie wees uit, dat hij door het hart, het voor hoofd vlak boven de neus en de linkerzijde van het voorhoofd i« geschoten. De Dordtse politie heeft tot dusver geen enkel aankno pingspunt over de identiteit van het slachtoffer en de om standigheden waaronder hij is gedood. De zaak vertoont enige ge lijkenis met de zogenaamde slaapzakmoord eind juni. Ook toen werd het stoffelijk over schot van een om het leven ge brachte man drijvend in de Dordtse Kil aangetroffen. En kele dagen daarna werden een in Dordrecht wonende man en de voormalige vriendin van het slachtoffer gearresteerd. De politie noemt dit geval moeilijker, omdat de kans met is uitgesloten dat het slachtof fer een vreemdeling is. Het lijk heeft tien a veertien dagen in het water gelegen. Vrijdagochtend werd het lijk gevonden door een inwoner uit Antwerpen en een uit Deurne, die in de Dordtse Kil wilden gaan vissen. De politie richt haar onder zoek in eerste instantie tot de tatoeëringen op beide armen van het lichaam, die erop kun nen wijzen dat het slachtoffer zeeman is geweest. De leeftijd kan tussen de 30 en 50 jaar lig gen. De politie heeft de indruk met het slachtoffer van een li quidatie te doen te hebben. BRUSSEL In België is de afgelopen twee weken het hoogste werklozen cijfer be haald sedert de crisis van 1930. In de eerste twee weken van november kwamen er in België 13.500 werklozen bij, zodat het totaal aantal nu is gebracht op 244.000. niet door de ambtelijke top van justitie op de hoogte ge steld. Gisteravond ver klaarde de premier dat hij „niet eerder dan maandag nadat de arrestatie mislukt was", door de secretaris generaal van justitie op de hoogte was gesteld. „Dins dag werd mij verteld dat tot arrestatie ruim tevoren was besloten". Den Uyl verdedigde de juistheid van zijn beslissing om de procureur-generaal te Amsterdam mr. Hartsuiker, te belasten met een onderzoek naar de gang van zaken rond de mislukte arrestatie. „Ik heb dinsdag overdag getracht zo veel mogelijk informatie te krijgen. Toen mij bleek dat die op essentiële onderdelen ont brak, heb ik mr. Hartsuiker opdracht gegeven elke minuut van de voorbereiding van de arrestatie te boek te stellen. En dat liefst binnen 36 uur". Hoewel donderdag Van Agt in de Kamer zei te verwachten dat vrijdag een eerste rapport van mr. Hartsuiker hem zou bereiken, was er gisteravond nog niets. Aan mr. Hartsuiker, zo ont hulde de premier gisteravond, is toegevoegd de oud hoofdcommissaris van politie te Nijmegen mr. F. Perick. Den Uyl: „Ik vond het onderzoek noodzakelijk om op zo kort mogelijke termijn noodzake lijke informatie te krijgen. Daarom vond ik dat het onder zoek onmiddellijk moest star ten, ook opdat minister Van Agt direct na zijn terugkeer over zoveel mogelijk in formatie zou kunnen beschik ken". Overigens had justitie gisteravond het voorlopige rapport van mr. Hartsuiker nog niet ontvangen. In het kader van de opspo ringsactiviteiten van de justitie naar de gevluchte Pieter Menten is nu ook de te levisie ingeschakeld. Na het NOS-journaal van vrijdagavond 20.00 en 21.30 uur werd een foto van Menten getoond en een foto van een Simca stationcar (kleur grijs blauw) alsmede het kenteken nummer van de wagen (63-OR-73) waarmee Menten zondagavond 14 november met zijn vrouw is weggereden van zijn landhuis in Blaricum. De districtcommandant der rijkspolitie in de hoofdstad verzocht namens de Amster damse hoofdofficier van justitie om inlichtingen over Menten. Het telefoonnummer van de rijkspolitie in Amsterdam is 020-226322. Er werd, zoals gebruikelijk bij een politiebericht, een signa lement van Menten genoemd door de nieuwslezer. HILVERSUM (ANP) - De NOS zal woensdagavond de in Barcelona te spelen Europa cupwedstrijd Espanol - Feye- noord rechtstreeks op tèlevisie uitzenden. De uitzending be gint om 20.55 uur op Neder land 2. PHILIPPEVILLE (UPI) - Een bejaarde Belgische vrouw is gisteren omgekomen toen een jachtbommenwerper van de Belgische luchtmacht neer stortte op haar woning in het dorp Philippeville in de pro vincie Namen, zo heeft de poli tie verklaard. De piloot van de Mirage wist zich met zijn schietstoel in veiligheid te stel len raakte niet gewond. De 21-jarige Cindy Break- speare, het meisje uit Jamaica, dat gekozen is tot juffrouw we reld X976. Tot het laatste ogenblik toe werd verwacht dat de Jamai- caanse zich uit de schoon heidswedstrijd zou terugtrek ken. Meisjes uit negen andere landen hadden dat al gedaan, uit protest tegen de apartheid in Zuid-Afrika. Geen van de twee meisjes uit Zuid-Afrika, de blanke 18- jarige Lynn Massyn en de 21- jarige negerin Veronica Mot- sepe, konden tot de finale doordringen. Dat laatste lukte nog wel mej. Holland, de 23- jarige Stephanie Flatlow. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG - Het is on verantwoord indien beslist gaat worden over een verdere sanering in de Nederlandse scheepsbouw, zonder dat de direct betrokken regionale overheid ingeschakeld is ge weest bij de discussies en de besluitvorming. Dit heeft drs. H. Eversdijk namens de CDA- fractie gisteren betoogd tij dens de algemene beschou wingen in de Provinciale Sta ten van Zeeland. De heer Eversdijk wees er op dat de scheepsbouwproblema- tiek niet alleen raakvlakken heeft met de nationale econo mie, maar evenzeer met de re gionale economie van bijvoor beeld Zeeland, waar de ko ninklijke maatschappij De Schelde is gevestigd. „De betekenis van een be drijf als De Schelde is voor de Zeeuwse regio vele malen gro ter dan voor een soortgelijk bedrijf in de Rijnmond", aldus de heer Eversdijk. Hij vond het daarom van het grootste belang dat de Zeeuwse overheid inspraak had bij de besluitvorming in de scheepsbouwproblematiek, gezien de mogelijk verstrek kende gevolgen voor De Schelde en dus voor Zeeland. Hij vroeg G.S. daartoe de no dige stappen te ondernemen. VLAAMSE schrijvers en uitgevers klagen dat hun boeken in Nederland nauwelijks aan bod komen. De klacht lijkt nogal gerechtvaardigd. Toch krijg je de indruk, dat de jonge generatie schrijvers en schrij vers in het Vlaamse land actiever en produktiever is dan in ons land. Er verschijnen erg veel nieuwe boe ken, die maar mondjesmaat over de Nederlandse grens komen. Daarom spraken wij met een vrij groot aantal Vlaamse schrijvers en schrijfsters. Deze in terviews zullen de komende maanden één maal per week in De Stem verschijnen. Vandaag vindt men het eerste gesprek met Monika van Paemel in Vrij-uit. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/BREDA - De Middelbugse advocaat mr. W. Dieleman heeft gistermor gen voor de rechtbank in Mid delburg ernstige kritiek gele verd op de opvang van aan heroïne verslaafde gevange nen, met name in de gevange nis van Breda. Het afkicken gebeurt daar volgens hem zo rigoreus en zo zonder enige AMSTERDAM/DEN HAAG - Een van de grootste deskun digen op het gebied van het strafprocesrecht, de Amster damse hoogleraar prof. mr. C.F. Rueter, is van oordeel, dat het wettelijk onmogelijk is om de van oorlogsmisdaden ver dachte kunstverzamelaar Menten in Nederland te be rechten. Prof. Rueter is hoogle raar in het strafrecht en het strafprocesrecht aan de Am sterdamse universiteit. Hij noemt het zo goed als ze ker, dat Menten in Nederland niet kan worden berecht we gens oorlogsmisdrijven, die hij in Polen zou hebben begaan, „omdat Nederland voor die de licten rechtsmacht mist". Om dezelfde reden zou ook de uit levering van Menten aan Ne derland, zo hij al ergens in de wereld mocht worden opge pakt, niet mogelijk zijn. Prof. Rueter wijt dit aan het feit, dat alle delicten, die Nederlanders zonder hun nationaliteit te ver liezen in de Tweede Wereld oorlog konden plegen, intussen zijn verjaard. Om nadere uitleg gevraagd, iaat prof. Ruetter met enige te genzin blijken, dat hij het pro bleem met juristen heeft be sproken. Hij is er ook lang niet zeker van dat de Limburgse verdachte Hans L„ die maan dag a.s. voor de rechtbank van Roermond wegens oorlogs misdrijven in het buitenland terecht zal staan, tot in hoogste instantie (de Hoge Raad) zal worden gestraft. Het ministerie van Justitie kent de opvattingen van prof. Rueter en noemt die „volstrekt honorabel". Maar het ministe rie meent, dat er wel het een en ander tegen in valt te brengen. Mevr. Toos Faber van de afde ling voorlichting deelde desge vraagd mede, dat over een ju ridisch vraagstuk als het on derhavige dient te worden be slist „in het kader van een con creet geval ter zitting". Daar bij doelde zij op de rechtbank zitting van maandag in Roer mond, waar het probleem - voor zover zij kon verwachten terstond zou worden behan deld. vorm van begeleiding dat deze gevangenen in grote geeste lijke en lichamelijke nood komen te verkeren. Personeel en artsen van deze gevangenis en ook van andere huizen van bewaring zijn volgens mr. Die leman niet ingesteld op de op vang van deze mensen. Hierin zou z.i. snel verandering ge bracht moeten worden. Mr Dieleman zei een en ander tijdens zijn pleidooi ter verdediging van twee Zeeuwschvlaamse jongens, die terecht moesten staan wegens het gebruik en het verhandelen van heroïne. Een van hen had hij ongeveer een week na zijn arrestatie in de gevangenis op gezocht. Deze bleek toen vol gens mr. Dieleman zo'n men selijk wrak door het abrupte afsnijden van het heroïnege bruik dat hij niet meer in staat was een normaal gesprek te voeren. De Middelburgse ad vocaat vond dat aan heroïne verslaafden in de gevangenis bij het afkicken scherp en gees telijk en lichamelijk begeleid moeten worden. De heer D. Spiering, direc teur van de gevangenis in Bre da, zei desgevraagd het geval van de Zeeuwschvlaamse ver dachte niet te kennen. Hij ver moedde dat deze jongen in het huis van Bewaring heeft geze ten. Overigens was de heer Spiering van mening dat het afkicken in de gevangenis wel degelijk goed wordt begeleid. Deze begeleiding, die ge schiedt door de gevangeni sarts, is voorgeschreven. De begeleiding gebeurt in overleg met de geneeskundig inspec teur van het gevangeniswezen in Den Haag. De heer A. Mug, adjunct directeur van het huis vi be waring in Breda, gaf d, ge vraagd echter toe dat er iet gevangenen, die verslaafd zijn, regelmatig problemen zijn. „Er wordt wel eens een foutje gemaakt", aldus de heer Mug. In principe heeft iedere ge detineerde, na ingeschreven te zijn, een gesprek met de ge vangenisarts. De arts kan door zijn vraagstelling het nodige van de gedetineerde te weten komen maar uitgangspunt is dat de gedetineerde zelf met zijn problemen voor de dag komt, aldus de heer Mug. Niet temin blijkt uit brieven van gedetineerden aan de commis sie van toezicht van het huis van bewaring dat de proble men van verslaafden niet altijd volledig worden onderkend, aldus de heer Mug. (ADVERTENTIES) Kom ideeën opladen. Kom. naar de grote doe-het-zelf Vandaag en morgen van 1100-1800 ^Verbetering en-a*ierhoud. tuinen, bandeken.teiAenJ' reizen, sport en spel,bobbies, ele* tianite- 500 DE SPECIAALZAAK! Vismarktstraat 19 - Breda ook maandagmiddag geopend

de Stem | 1976 | | pagina 1