Miebestuur neemt dreigement terng Geen uitstel van stemming Korfbalarbiter stopt wegens sp el ver ril win g Elek Schwartz supervisor bij Strasbourg Dick Advocaat vrij zeker naar FC VVV NAC: minste wissels in eredivisie Japan bezorgt ook Duitsers problemen Heel veel mannen hebben een afwasmachine verzekerd- Maar niet eens hun vrouw. Tweede remise in schaaktweekamp DRUPPEL OORZAAK WELOVERWOC Deelnemers ereklasse driebanden Juniorentop bij Amstel PSV: kleine nederlaag Nieuwe bondscoach na 27 november MEIJER PFENNINGS Zesdaagse Munster UTRECHT(ANP) - Het be stuur betaald voetbal zal de procedure ten aanzien van de verkiezing van drie leden van de leiding van die sectie niet wijzigen. Vorige week vroeg de Federatie van Betaald Voetbal Organisaties (FBO) pas tijdens de algemene vergadering van het betaalde voetbal op 27 no vember in Zeist vast te stellen hoe het bestuur zal worden samengesteld. De stemming was toen reeds uitgeschreven. Uiterlijk vrijdag 19 november moeten de stembiljetten terug zijn bij het bondsbureau. De werkgeversorganisatie, waarvan Timman, Hoppen brouwer en Van Zanten tegen kandidaat zijn gesteld voor de aftredende doch herkiesbare bestuursleden Zwikstra, Kernkamp en Zon, wilde tij dens een algemene vergade ring een discussie met het zit tende bestuur aan de verkie zing laten vooraf gaan. De leiding van het betaalde voetbal, die gisteravond in Utrecht heeft vergaderd, heeft mr. J. Visser, voorzitter van de reglementscommissie bena- gingen uit de ere-divisie zijn telefonisch op de hoogte ge bracht. Zij zijn voor vandaag bijeengeroepen en kunnen dan vragen stellen aan het sectie- bestuur. derd. Dit overleg leerde dat het op formele gronden niet moge lijk is de stemming alsnog uit te stellen. De clubs uit de eerste divisie, die later op de avond in Utrecht bijeenkwamen, zijn mondeling door het sectie- bestuur ingelicht. De vereni- In een schrijven aan de 37 clubs had de leiding van het profvoetbal verklaard het stel len van tegenkandidaten als een motie van wantrouwen te beschouwen. Dat hield in dat bij verkiezing van één van hen het bestuur zou aftreden. „Het is logisch", zo stond in de bref, „dat dan geen van de zeven leden zich herkiesbaar zal stel len voor een plaats in het dan te vormen nieuwe bestuur be taald voetbal". De leden van de FBO vonden dit een ongepaste wijze van beïnvloeding van de stemming. Zij verzochten de leiding van de sectie deze passage terug te nemen. Het sectie-bestuur heeft gis teravond besloten de gehele alinea uit deze brief als niet ge schreven te beschouwen, in clusief de zinsnede: „In dat geval (van verkiezing van één of meer tegenkandidaten) zal het thans zitting hebbende be stuur in z'n geheel aftreden". Het bestuur blijft evenwel van mening dat er sprake is van een motie van wantrouwen. De zeven leden behouden zich evenwel a titre personel het recht voor persoonlijk in een dergelijk geval hun functie ter beschikking te stellen. (Van onze sportredactie) DORDRECHT - Een korfbalscheidsrechter die er de brui aangeeft omdat de agressivi teit in de deze tak van sport hand over hand toeneemt en de beslissingen door spelers en speelsters ook steeds moeilijker geaccepteerd worden. Het klinkt ongeloofwaardig, omdat de korfballerij bij uitstek een pure liefhebberij lijkt, maar voor scheidsrechter Rein Geutjes uit Dordrecht is de maat vol. Voor hem hoeft het niet meer. Het afgelopen weekeinde heeft hij het bestuur van het Koninklijk Nederlands Korf bal Verbond in kennis gesteld van het feit, dat hij zich niet meer beschikbaar stelt voor het leiden van wedstrijden. Zijn toelichting: „Je wordt er gewoon moedeloos van als je ziet hoe hard het er bij deze sport tegenwoordig ook aan toegaat. Meisjes die keihard op hun armen worden geslagen, terwijl juist bij korfballen geen enkel lichamelijk contact is toegestaan. En dan de kritiek die je te ver werken krijgt. Dan fluit je te veel, dan fluit je te weinig, het is nooit goed. De ene keer moet je vertellen waarom je een be paalde beslissing neemt, de andere keer stelt men er geen enkele prijs op. Je weet gewoon niet meer waar je aan toe bent." Rein Geutjes die al acht jaar de man in het zwarte pak is in de korfbalsport en de laatste drie jaar steeds te vinden was daar waar topploegen in de Nederlandse competitie elkaar bestreden, houdt het voor ge zien. Hij: „Misschien dat er colle ga's van me zijn die denken wel de oplossing te kunnen vinden om de toenemende agressie een halt toe te roepen. Maar ik voel me daartoe niet in staat. En ik heb er ook weinig behoefte aan. Ik ben principieel tegen verruwing in de sport. Ik had gehoopt in de korfballerij nog jaren met echte hobbyisten te maken te hebben, maar dat blijkt helaas niet mogelijk te zijn. En dat doet me veel pijn." Aan het eind van het vorig sei zoen speelde Rein Geutjes al met de gedachte de fluit aan de korf te hangen. Hij stelde zijn beslissing toen nog uit, maar nu is de maat toch vol. Geutjes: „Ik heb dit seizoen zo'n twaalf wedstrijden geflo ten. In zeker zeven gevallen ging het er veel te hard aan toe. En als er nou maar middelen waren om die agressieve daden te bestrijden. Maar die zijn er voor mij niet. Kijk, ik kan men sen het veld uitsturen. Maar ik ga er nog altijd vanuit dat korfbal een sport is waarbij geen geld gemoeid is en ik wil een wedstrijd ook met twee volledige ploegen laten eindi gen. Wanneer dat niet mogelijk blijkt te zijn zonder daarbij de spelregels geweld aan te doen, dan is er voor mij geen aanlei ding, door te gaan." De bekende druppel die de emmer deed overlopen was voor de 34-jarige Rein Geutjes de ontmoeting tussen PKC en Ons Eibernest. Geutjes: „Een harde wedstrijd, waarin flink op elkaar werd ingegaan. Ik moest enorm veel fluiten om de partijen in bedwang te houden. Na afloop kreeg ik de nodige kritiek te incasseren, omdat ik veel te veel gefloten zou heb ben. Bovendien werd er nog gesteld dat de wedstrijd hele maal niet hard zou zijn ge weest. Nou, daar begreep ik niets van. Toen heb ik deknoop maar doorgehakt." Ook de kranten spaarden zowel Rein Geutjes is PKC niet. Zo luidde een kop in een landelijk dagblad: „Arbiter Geutjes haalt vaart uit spel Ei bers terwijl een andere krant meldde: „PKC sloopt ook ons Eibernest", daarmee eens te meer aangevend dat de Pa- pendrechtse formatie van trai ner Anton Mulders ook niet vrij te pleiten is van te provo cerende akties. Rein Geutjes voert als oor zaak van de toenemende hard heid in de korfballerij het ook meer professioneel beoefenen van deze sport aan. „De trai ningen, het leven naar een wedstrijd toe. Het heeft nog maar weinig met amateurisme te maken. De spelers en speel sters moeten soms twee, drie' keer in de week trainen. En hard. En voor een wedstrijd wordt men intensief voorbe reid. Dat mag van mij ook wel maar ik vind wel dat bepaalde regels in acht moeten worden genomen en dat men de leiding als zodanig moet accepteren. Nu zeker de topploegen daar de nodige moeite mee hebben, trek ik ook mijn conclusie Misschien dat ik nog wed strijden van adspiranten en junioren ga leiden, tenminste als de Bond me nog wü hebben Anders kap ik er volledig mee. Ik heb voordat ik met scheidsrechteren begon aller lei functies in het verenigings leven laten varen. Ik denk dat ik die nu maar weer eens op neem. Ik moet het eerst nog maar eens rustig bekijken." Met zijn besluit om te stoppen, heeft Geutjes niet de bedoeling gehad een bepaald shockeffect te veroorzaken. „Het is wel een moeilijke beslissing geweest, maar ook weloverwogen. Ik heb al een paar reakties gehad, en ik denk zeker dat er ook iii het Korfbal Verbond nog wel over gepraat zal worden. Mis- Schien dat dan toch de ogen van een aantal mensen geopend worden en er in de toekomst krachtiger zal wor den opgetreden. Want het wordt hoog tijd dat de vereni gingen eens de koppen bij el kaar gaan steken. Gebeurt dat niet, dan vrees ik het ergste voor de korfbalsport." GERARD HACHMANG DEN HAAG - Na de voor wedstrijden biljarten en ere klasse driebanden in Utrecht zijn Piet de Jong en Hans Sundquest toegevoegd aan de zes biljarters, van wie de deel neming aan de finale van 16 tot en met 19 december in Heeswijk-Dinther al vast stond. Drie spelers waren op grond van hun klassering in de finale van vorig jaar al zeker van een plaats: kampioen Herman Popeyus, Jan Doggen en Tiest Brosens. Bij dit drietal voegden zich uit de voorwed strijden Rini van Bracht, die het zeer hoge gemiddelde van 1.318 haalde, Henny de Ruiter en Joop de Wilde. Geen van de vier andere deelnemers aan de voorwed strijden haalde verder het ere klassemoyenne (0.850). Ten slotte werden Hans Sundquest (0.793) en Piet de Jong (0.780) aangewezen om het veld van acht biljarters te complemen teren. Zwiers en Verlouw zijn- afgevallen. Ad Verlouw, die in Utrecht boven Sundquest en de Jong eindigde maar op een lager moyenne (0.766) uit kwam, is nu reserve. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM De ama- teurploeg van Amstel (ploeg leider Herman Krott) wordt voor het nieuwe wielerseizoen versterkt met drie jonge ren ners: John van Herwerden, Jos Lammertink en Ronnie Bes- sems, de wereldkampioen bij de junioren. Verder bleef de ploeg van het afgelopen seizoen vrijwel ge heel intact. Fred van Lachte- rop, die vijftien jaar voor Am stel, reed, beëindigde zijn loopbaan. De Amstel-ploeg bestaat volgend jaar uit: Ton ter Harmsel, Arie Hassink, Nico Hilberink, Adri van Houwe- lingen, John van Herwerden, Johan van der Meer, Gerrie Möhlmann, Frits Pirard, Jos Lammertink, Jan Ruckert, Jan Spijker, Peter Valentijn, Mar tin Visser, Leo van Vliet en Ronnie Bessems. AMSTERDAM - De twaalfde Amstel Goldrace, de enige klassieker in Nederland voor profs, wordt op paasza terdag, 9 april gehouden. Dick Advocaat Elek Schwartz STRAATSBURG (AFP) - Elek Schwarts is gisteren aan gesteld als trainer van de Franse tweede divisieclub Ra cing de Strasbourg. Schwartz was tussen 1956 en 1963 trainer-coach van het Neder lands elftal. „Oom Elek", in middels 68 jaar, wordt een soort super-visor over de acti viteiten van speler-trainer Heinz Schilcher, enkele jaren geleden nog contractspeler bij Ajax. Voor de van origine Hongaar Elek Schwartz het Nederlands elftal ging trainen tussen 1956 en 1963 was hij sinds het einde van de tweede wereldoorlog speler-trainer bij verschil lende Franse clubs. Vervolgens OSLO (NTB) - PSV heeft gisteravond in Oslo de eerste wedstrijd in de tweede ronde van het toernooi om de Euro pacup voor handbalbekerwin naars verloren van het Noorse Baekkelaget met 19-22. De Eindhovenaren stonden bij de rust met 8-12 achter, maar in de tweede helft slaag den zij er in de nederlaag zo beperkt te houden dat er in de tweede wedstrijd op 15 de cember in Eindhoven goede kansen zijn voor PSV om ver der te bekeren. Vooral Van Dal schoot met veel succes. Met negen treffers nam hij bijna de helft van de Nederlandse pro ductie voor z ijn rekening. Mut- saers (3), Hoovers (2), Van den Zande (2), Bosman, Slaats en Van den Heuvel maakten de andere doelpunten. Bij de Noren waren Klaveness en Ekeberg met ieder vijf treffers de beste schutters. ging hij als trainer naar Rot Weiss Essen en Meiderichrer SV (tegenwoordig MSV Duis burg) in Duitsland. Na de KNVB-tijd vertrok Elek Schwartz naar Portugal met als opdracht de Europese beker voor landskampioenen te heroveren. Benfica haalde de finale in Milaan tegen In- ternazionale. Die wedstrijd ging tijdens een vreselijke plensbui verloren met 0—1. Het was de wedstrijd, waarin de Portugese doelman Costa Pe- reira een houdbare bal onder zich door liet glippen. Na Be nfica vertrok Schwartz naar Porto en vervolgens naar Ein- tracht Frankfurt. Ook keerde hij terug in Nederland, als clubtrainer bij Sparta. Mün- chen 1860 was de laatste grote halte in zijn lange trainers loopbaan. Schwartz trok zich langzaam terug in zijn riante woning in Straatsburg, al kon hij het voetbal nooit helemaal loslaten. Bij verschillende kleine clubs gaf hij adviezen en tot het einde van dit seizoen is hij verbonden aan Racing de Strasbourg, waar hij in sa menwerking met Heinz Schil cher hoopt de plaats in de hoogste Franse voetbalklasse te heroveren. UTRECHT Jacques Hoge- woning, de voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, heeft gisteren ver klaard dat er pas een nieuwe bondscoach zal worden aan gewezen na 27 november, de dag van de algemene vergade ring van het betaalde voetbal. Hogewoning:„Wij vinen het niet reëel nu een beslissing te nemen, terwijl er misschien na 27 november een heel ander bestuur is". (Van onze sportredactie) VENLO/KERKRADE - De kans is groot dat FC VVV Dick Advocaat van Roda koopt. De transfer hangt af van het feit of Roda JC de 26-jarige midden velder Johan Vlietstra van Vcendam kan aantrekken. Roda JC is rond met Vlietstra, maar Veendam maakt nog problemen. Zodra de onder handelingen met de Groningse club zijn afgerond, tekent Ad vocaat een tweeëneenhalf- jarig contract bij FC WV. De Venlose club, die zich wil versterken, omdat de positie ir. de eredivisie nu niet bepaald rooskleurig is, probeert ook Geert Meijer in te lijven. De Venlose club wil de buitenspe ler, die bij Ajax nauwelijks meer aan de bak komt, graag voor de rest van het seizoen op uitleenbasis. FC Amsterdam, de oude club van Meijer, blijkt echter ook een gegadigde te zijn. In Venlo acht men de mo gelijkheid om Meijer naarft WV te halen overigens njet groot, omdat Meijer nog ma5j kort geleden een huis heeft», kocht in de omgeving van sterdam. FC WV heeft ook 1 stelling voor Huub Pfenning de 24-jarige verdediger van FSC. LEEUWARDEN (ANP) - Ook de tweede partij van de schaaktweekamp tussen Tim man en Kortsjnoj is (na 31 zet ten) in remise geëindigd. Anders dan in de eerste par tij, waarin Timman na de ope ning voor remise moest vech ten, had hij deze keer steeds de iets betere kansen. Kortsjnoj speelde met wit een varianl van het Engels, die Timmar zeer gemakkelijk en prettig spel gaf. Al omstreeks de der tiende zet moest Kortsjnoj moeite doen om het evenwicht te handhaven. Toen Timman een paar duidelijke positie voordeeltjes had verzameld leek een zege in het verschiet te liggen. Kortsjnoj kon echtei door actief stukken-spel de stelling gelijk maken. Timman moest zijn stand enigszins ver zwakken, Kortsjnoj dwong ruil van bijna alle stukken ai en toen ontstond een tore neindspel waarin geen var beide spelers ook maar enige winstkans had. MUNSTER (SID) - De Westduitsers Wolfgang Schulze en Jürgen Tschan hadden bij de neutralisatie gis termiddag in de zesdaagse van Munster nog steeds de leiding. Zij hebben een puntenvoor- sprong op hun landgenoten Peffgen en Fritz. Het Neder lands/Duitse koppel Pijnen/- Haritz rijdt op de vierde plaats met een ronde achterstand. Stand: 1. Schulze/Tschan (Wdl) 182 punten, 2. Peffge- n/Fritz (Wdl) 169, op één ron de: 3. Bugdahl/Kemper (Wdl) 284, 4. Pijnen/Haritz (Ne- d/Wdl) 279, op vijf ronden: 8. Venix/VanHelvoirt (Ned) 260. DEN HAAG (ANP) - Na veertien competitiewed strijden blijkt duidelijk dat tegenvallende resultaten gebruik van veel spelers betekent en ook veelvuldig wisselen van spelers tijdens de wedstrijden. PSV, AZ '67, FC Amsterdam, De Graafschap, FC Den Haag, Tel star, FC Twente en FC VW leveren daarvoor de be wijzen, waarbij opgemerkt moet worden dat het bij AZ alleen in de eerste reeks wedstrijden niet zo goed ging. Daarentegen gebruiken clubs, waarvan de prestaties buiten verwachting goed zijn, steeds dezelfde spelers, terwijl zij ook weinig wisselingen toepassen. Dat zijn: Feyenoord, Haarlem, NAC, Sparta en FC Utrecht. Dat zijn ook de elftallen, waar van de grootste helft van het basiselftal in elke wedstrijd uitkwam. Bij Ajax is dat ook het geval, maar de Amsterdamse club vormt toch een uitzondering, want van de 28 mogelijke wissels (14 wedstrijden x 2 toegestane invallers) paste Ajax ei 25 toe. FC Amsterdam, Ajax, De Graafschap, PSV en Telsta:' beëindigden geen enkele van de veertien gespeelde wed strijden met dezelfde elf spelers, als waarmee het duel werd aangevangen. Daarentegen deed NAC dat wel in elf wed strijden. Hieronder volgt in alfabetische volgorde een „klassement" van de eredivisieclubs met respectievelijk het aantal verschil lende gebruikte spelers, het aantal spelers dat in alle veertien wedstrijden van de partij was en het aantal wissels (mogelijk 28), dat werd toegepast. Ajax 17 6 25 Amsterdam 18 5 21 AZ '67 19 5 14 Den Haag 19 4 15 Eindhoven 16 5 15 Feyenoord 15 6 18 Go Ahead Eagles 17 4 19 Graafschap 21 3 26 Haarlem 15 7 13 NAC 14 8 4 NEC 16 4 19 PSV 19 4 20 Roda JC 16 5 20 Sparta 15 9 10 Telstar 20 3 19 Twente 20 3 20 Utrecht 16 8 11 WV 19 5 24 LAHORE (SID) - De West- duitse hockeyploeg heeft giste ren in het internationale toer nooi in Lahore (Pakistan) zijn tweede wedstrijd in groep E eveneens gewonnen. De West duitsers versloegen Japan met 3-2. De overwinning kwam zeer moeizaam tot stand. Japan nam door twee treffers van Kawamura (4de en 50ste mi nuut) zelfs een voorsprong van 2-0. De zware persoonlijke dekking van de Westduitsers faalde tot op dat moment vol ledig. In de 57ste minuut be nutte Wolfgang Strödter ech ter een lange corner. Binnen tien minuten sloegen de West duitsers daarna toe. Peter Trump maakte gelijk (63ste minuut) en drie minuten voor het einde bracht Strödter de overwinning definitief bij West-Duitsland. Trainer Klaus Kleiter was na afloop zeer verheugd over de manier waarop zijn ploeg de achter stand van 0-2 had weten weg te werken. Polen dat bij dit toernooi in groep A is ingedeeld, versloeg Egypte met 4-1. Bij de rust leidden de Polen met 1-0. Pakistan India Maleisië 2 Polen Egypte Standen: Groep A: 2 2 0 0 4 If-11 0 4 5-! i 1 2 2 2 3 0 Groep B: West Duitsl. Nederland Pakistan b Japan 2 0 0 4 1 0 0 2 0 0 1 0 0 0 2 0 Het programma voor v daag: Pakistan - r a), India - Maleisië Nederland - Pakistan t b). ADVERTENTIE Het klinkt wat cru, maar de feiten liggen niet anders. Bijna iedereen verzekert zich in Nederland tegen financiële tegenvallers. Huis en haard, auto en vakantie,ziekte en ongeval. Ze zijn keurig gedekt. Men vindt dat vanzelfsprekend. Maar het ligt anders als het om een meer emotionele zaak gaat. Als de moeder in een jong gezin zou overlijden. De gedachte daaraan drukt men weg. Naast al het leed, zijn er dan kosten die bijna geen mens kan opbrengen. Dan is het toch U ook logisch, dat het leven van de getrouwde vrouw verzekerd wordt. Met de Hartetyrouwpolis van f üfRECHT de Utrecht. Daar staat AMEV achter-

de Stem | 1976 | | pagina 8